Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Икономика, анализи, графики и перспективи

Овца Ол инклузив

(1/5) > >>

OwnerBG:
Започвам нова тема, за да не сменям насоката на темата за оцеляването.
Ще се опитам да мина през проблема за общото стопанство, и  да дам някои идеи за решение.
Земята която беше в офертата е невероятна. Спасила е цяла фамилия със шест деца, които са имали по още шест всяко.
Доказала е, че е инструмент за оцелявяне. Но е имало поотрастнали деца и свободна работна ръка, както и един мустакат сайбия, който е държал юздите. Сега сме болезнено демократични, всеки е по знаещ от другите и сме го докарали да вярваме че "Орташката кобила, вълците я яли"

Споменах че остава още свободна земя, която е част от проект за високопланинско животновъдство. Има налични още пасища, ливади, две летни саи, зимна сая, ниви за овес, и няколко горски масива. В момента преговарям за наемане на още пасища.

Може би е рано, но ще спомена какво всъщност смятам че може да се направи.
Доста хора знаят, че на село всяко семейство си гледа по няколко овчици, притежава си ги, но всички се пасат заедно.
В едно общо стадо.
Премерва се коя колко мляко дава и всеки получава колкото му се полага.
За оцеляване и за някоя пара настрани, че и за агънце по празниците, това е добър вариант.
За домашното сирене няма да отварям дума.
Но трябва да живееш там, да имаш зимен обор, и да можеш да отделиш време от поне няколко дни за да бъдеш овчар. А гледането на овце не е проста работа.

Проблема е, че различните породи се гледат за различни неща.
За мляко са едни, за месо други, за кочове по байрамите са трети. А и породата се изражда за две-три години.

Та ето какво предлагам.
Тъй като нямам свободни средства за придобиването на веднъж на елитно стадо от поне 1200 броя овце, съм нарекъл идеята "Овца олинклузив"
Всеки който желае, може да си купи овце според възможностите си в момента. Аз осигурявам гледането, доенето, място за паша, ветеринарни грижи, заплождането срещу месечна такса.
Според това какво дава като продукт или приход овцата, всеки получава гарантирани продукти или пари от продажбата им. Млякото може да се продава или да се дава на мандра за производство на ишлеме на сирене и кашкавал. Агнетата също са един сериозен приход.

Контролирането.
В последните години ветеринарния контрол наложи сериозни и ясни правила за предаването на млякото и раждаемостта на животните. Така че тук кражбата и криенето са сведени до пренебрежими проценти.

Хората.
Без ангажирани хора, които да са денонощно около стоката, нищо няма да стане. Смятам че съм ги открил.

Къщата на овцете.
Ето от тук тръгна всичко.Винаги съм бил привлечен от старите строителни технологии. Правилата и конструкциите за кошарите написани последните 300 години, се оказаха коренно различни от бетонните бункери в които сега се отглеждат животните. В района на Копривщица основните овчари са били каракачаните. Ратаите им са започнали да пооткрадват занаята и по някое време са ги надминали.
С две думи, кошарите ще са от камък, дърво, слама и сено за покрив. С комфорт за животните, колкото и странно да звучи. Във вид на отворена подкова към южния фронт на мястото.

Има едни дядовци, с които като заговорих за строеж на подобно съоръжение, ме гледаха с една тъга, че туй момче нещо се е смахнало. То не бяха предложения за по еффтини варианти, за бетонни стенички, за сковани бараки, за фургони и разни други съвременни варианти.
Не се получи и изведнъж се присетиха как се е правило наистина.
И се почна.
Тук се прави ключ, тук се слага капан, тука е близалото, не мога да ги озаптя.
Живот и здраве, напролет ще вдигнем първата кошара за 300 щастливи овце.
 
Имам предварителни договорки за едно стадо от 160 броя овце. Цената е от 180 до 230 лв. Март месец е началото на заниманията.
Аз ще съм там някъде.
Ако някой смята идеята за приемлива, нека се обади.

скайп: pm_angelov

Boby:
Евала за ентусиазма, но... Каква точно е идеята, бизнес или просто за удоволствие? Ако е бизнес - ще си много на минус, истинската храна излиза скъпо а се продава трудно. Ако е за себе си - не е ли много мащабно и скъпо? Или ще е някаква форма на туризъм?

OwnerBG:

--- Цитат на: Boby в 26 Ноември, 2011, 12:24:16 ---Евала за ентусиазма, но... Каква точно е идеята, бизнес или просто за удоволствие? Ако е бизнес - ще си много на минус, истинската храна излиза скъпо а се продава трудно. Ако е за себе си - не е ли много мащабно и скъпо? Или ще е някаква форма на туризъм?

--- Край на цитат ---

От всичко по малко ще е. Храната ще е скъпа ако всеки собственик разчита на обцете си да се изхранва. Идеята е да притежава средството за еко производство и то да работи за него и неговото семейство.

dodo2:
Такава подкова се изгражда лесно, бързо и ежтино по онзи вариант с глината, там има ли глина?

OwnerBG:

--- Цитат на: dodo2 в 26 Ноември, 2011, 16:51:23 ---Такава подкова се изгражда лесно, бързо и ежтино по онзи вариант с глината, там има ли глина?

--- Край на цитат ---

А не издавай де. Нали малко тайна технология ще се прилага.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия