Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - evgenia

Страници: [1] 2
1
Дискусия за цените / Re: 2+2=2
« -: 04 Август, 2010, 22:35:31 »
и аз исках да питам какво е "озеленена козирка". Освен това ми се струва, че има и две врати ктм тези козирки  ???

2
Муза,

на тебе ще ти отговоря с особено удовлоствие.

Селски район са териториите на 231 общини в България, т.е населените места в тях. Списъкът им е определен отдавна, като принципът е бил общинският център да е с по-малко от 20.000 жители (за цифрата не съм сигурна). Общините, които не влизат са всички областни центрове и още няколко града (Димитровград, Асеновград и др.).
Това означва, че пързалка, игрище, къща за гости, фотоволтаик до 1мВ и т.н. по ПРСР може да се прави само в общините от този списък. Ако едно село е в община Варна, дори и да е със 100 жители, то не е селски район. За градските райони има други програми, но те са много по-различни и там аз съм наясно само в много общи линии.   За туризма има още ограничения - не се подпомага в развите курорти (има "Списък на населени места и курортни селища с развит масов туризъм, на територията на които няма да бъдат подпомагани проекти за туристически обекти по смисъла на Закона за туризма")
Списъкът от селски общини го има във всяка Наредба за съответната мярка от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), за която се прилага, т.е за неземеделски дейности в селски райони и за т.нар ЛИДЕР подход. Земеделие се подпомага в цяла Б-я - теоритично и на насред София, Варна.........


178 от тези 231 селски общини са по-селски, те получават бонус точки, т.е ако проектите са много - шанса за тях да се вземат пари е по-голям. 

Регулацията е съвсем отделно. Дали е необходима или не зависи от ЗУТ, с който аз съм на Вие. В този случай се иска "Становище от общината, че обектът не се нуждае от разрешение за строеж, придружено от копие от архитектурно заснемане (при извършване на строително-монтажни работи, за които не се изисква разрешение за строеж съгласно Закона за устройство на територията)". Един пример - ставаше дума за метални постройки, които да се използват за производствени дейности и за които според строителя не се изисква регулация (а дали е така, общината ще каже).

Принципно проектът се подава, когато всичко е готово, за да започне самата инвестиция - разрешителни, проекти, избрани доставчици за всичко.

2. За банките - избягвам да се включвам в тази част. Доколкото знам много банки имат специални програми - чувала съм за СИ, ДСК, ОББ и др. С одобрен проект е по-лесно и с по-добри условия. Но знам и за откази. Също съм чувала, че някои банки, за да отпуснат кредит,  изнудват клиентите проектът да е написан от техни фирми (дъщерни или свързани с невидими връзки), естествено целта е повече пари за банката - за написване на проекта се допуска до 5% от размера на инвестицията. Нямам доказателства, това е по сведение на хора. Веднъж се бях вбесила и предложих човекът да отиде в полицията, за да съберат със специални средства доказателства, но той каза, че не иска да участва във филма Давиад и Голиат. Естествено, приказаките за 100% гаранция също бяха включени.

Ето и в кои общини са допустими тези проекти:
Списък на общините, намиращи се в селските райони на Република България
(областните градове не влизат)
Област   Общини

Благоевград   Банско, Белица, Гоце Делчев, Гърмен, Кресна, Петрич, Разлог, Сандански, Сатовча, Симитли, Струмяни, Хаджидимово, Якоруда
Бургас   Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе, Царево
Варна   Аврен, Аксаково, Белослав, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол, Провадия, Суворово
Велико    Елена, Златарица, Лясковец, Павли-
Търново   кени, Полски Тръмбеш, Стражица, Сухиндол
Видин   Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци, Чупрене
Враца   Борован, Бяла Слатина, Козлодуй, Криводол, Мездра, Мизия, Оряхово, Роман, Хайредин
Габрово   Дряново, Севлиево, Трявна
Добрич   Балчик, Генерал Тошево, Добрич - селска, Каварна, Крушари, Тервел, Шабла
Кърджали   Ардино, Джебел, Кирково, Крумовград, Момчилград, Черноочене
Кюстендил   Бобов дол, Бобошево, Кочериново, Невестино, Рила, Сапарева баня, Трекляно
Ловеч   Априлци, Летница, Луковит, Тетевен, Троян, Угърчин, Ябланица
Монтана   Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Лом, Медковец, Чипровци, Якимово
Пазарджик   Батак, Белово, Брацигово, Велинград, Лесичево, Панагюрище, Пещера, Ракитово, Септември, Стрелча
Перник   Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир, Трън
Плевен   Белене, Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Кнежа, Левски, Никопол, Пордим, Червен бряг
Пловдив   Брезово, Калояново, Карлово, Кричим, Куклен, Лъки, Марица, Перущица, Първомай, Раковски, "Родопи", Садово, Сопот, Стамболийски, Съединение, Хисаря
Разград   Завет, Исперих, Кубрат, Лозница, Самуил, Цар Калоян
Русе   Борово, Бяла, Ветово, Две могили, Иваново, Сливо поле, Ценово
Силистра   Алфатар, Главиница, Дулово, Кайнарджа, Ситово, Тутракан
Сливен   Котел, Нова Загора, Твърдица
Смолян   Баните, Борино, Девин, Доспат, Златоград, Мадан, Неделино, Рудозем, Чепеларе
София-област   Антон, Божурище, Ботевград, Годеч, Горна Малина, Долна баня, Драгоман, Елин Пелин, Етрополе, Златица, Ихтиман, Копривщица, Костенец, Костинброд, Мирково, Пирдоп, Правец, Самоков, Своге, Сливница, Чавдар, Челопеч
Стара Загора   Братя Даскалови, Гурково, Гълъбово, Мъглиж, Николаево, Опан, Павел баня, Раднево, Чирпан
Търговище   Антоново, Омуртаг, Опака, Попово
Хасково   Ивайловград, Любимец, Маджарово, Минерални бани, Свиленград, Симеоновград, Стамболово, Тополовград, Харманли
Шумен   Велики Преслав, Венец, Върбица, Каолиново, Каспичан, Никола Козлево, Нови пазар, Смядово, Хитрино
Ямбол   Болярово, Елхово, Стралджа, Тунджа

3
Благодаря за предложената помощ за европарите и за поддръжката. За европарите съм пълен скептик и не вярвам на такива работи а и нямам време и нерви за чиновнически побори, въпреки че ако някой знае как се правят тези работи и е сигурен че ще мине проекта съм готов да седнем на масата и да го обсъдим. За първоначалната инвестиция пари има, но ако рече някой да върне нещо е добре дошло.


Ивел,

вече има доста хора, които знаят как стават тези работи. И доста хора са получили пари.

За съжаление за този вид инвестиции (проекти), в които попада твоята идея администрацията се забави ужасно много (около 1.5 години) и първите проекти бяха одобрени преди месец. Kym 1.7.2010 г са 73 бр, сключени договори 56. Пари все още не са плащани. Като цяло пари се плащат (възстановяват) след извършване на инвестицията, т.е до 3-4 месеца ще почнат плащанията. Повече информация : файлът Информация за изпълнението на ПРСР - гледай мерки 311 и 312.

Относно "сигурен че ще мине проекта" - чувала съм за консултанти, които дават 100 % гаранция. В началото (2008 и 2009 г.) имаше повече пари по Програмата и при добър проект, тази гаранция да кажем беше ОК. Просто всеки проект, който отговаряше на критериите и беше добре написан (това се нарича допутим проект) се одобряваше.
Но в повечето случаи се има предвид, че срещу допълнителна сума, се дава допълнителна гаранция. За мене лично е странно, че хората дори предпочитат този начин. Странно е, защото 100 % гаранция няма, знаеш ли колко човека от проверяващата институция бяха сменени, например. Странно е, защото тези неща се говорят с недомлъвки и дори не се знае има ли и какъв е човекът-допълнителна гаранция (в много случаи това е блъф на консултанта, за да вземе повече кинти). Когато става дума за корупция хората са особено наивни. Мислят, че правилата са "врата у поле" и общо взето си купуваш "билет за рая". Аз с такива неща не се занимавам.,

Също така сега парите по много от мерките намаляха и се прилага класиране (ранкиране) - т.е проектът може да е идеален, но да не получи одобрение. 

Но да не сме песимистични. В зависимост от проекта (идеята, мястото)  и кандидата мога да направя прогноза за шансовете му. В повечето случаи има и законни начини тези шансове да се увеличат до почти 95-99 %. Поне засега и за инвестициите, за които говориш, тези начини/дейности не са скъпи, но изискват време, а и колкото по-рано се мисли в тази посока е по-добре. Най-добре още с възникване на идеята и преди да се вадят всякакви документи

Ако обаче искаш да си купиш трактор - шансовете са минимални, поне засега.

ПП за Варна - имах предвид въпроса на vfrz - за финансирането, а не за пързалки.
Доколкото знам, дори има възможност да се ползват европари за подобни проекти, но това по непроверена информация.


4
Аз пък съм намислил да правя закрита ледена пързалка до голф игрището в Правец. Проекта за сега е само на хартия и е отворен ако още някой се заитересува.  :D

За Правец може и да помогнем за по-бързото изплащане на инвестицията - т.е проект за европари.
За град Варна - не знам дали някоя програма дава пари за игрища. За останалите общини във варненско - става, ама дали ще има клиенти за там?

5
И аз да почеша малко клавиатурата.
Някои съфорумци се дразнят, че пиша за Вранча, но тези земетресения са по-особени и ни удрят и нас. Освен това, ако можем да се учим от чуждите грешки (които при това вземат много човешки грешки), защо да не го правим.

Връщам се към линковете, които бях дала.

Преустройства


През 1977, част от блок на улица Viitor се откъсна от останалата част на сградата и се наклони към шосето,
Тази част не се срина сама, а остана откъсната така.   още снимки тук

Причината: на първия етаж се намира автосалон и за да се направи повече място за колите са премахнати носещи колони (стълб).

Слрд това тази част е демонтирана малко по-малко до пълното и ликвидиране виж тук. Блокът си остава така по-къс. През следващите години нищо не е възстановено, остава си зелена площ.

По време на строителната лудост, започнала след 2000 г., това парче свободна земя привлече вниманието на предприемачите и там е построен хотел. Той е по-нисък от блока, стои като кръпка, което не е съвсем нормално и естетично.

ПП. Този блок ми прилича на панелен, така ли е?
 *drink8* (защото липсва емотикон за кафе)

6
Някой спомена Вранча.
Аз както стана ясно от стоителство не разбирам, но намерих интересни картинки из нета за земетресението от 77.

едно репортажче: http://stirileprotv.ro/exclusiv/exclusiv-online/32-de-ani-de-la-cutremurul-din-77-vezi-aici-imagini-tulburatoare.html
 
няколко статии с картинки преди и след:http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-1.html
епизод 2: http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-2.html
епизод 3 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-1.html
и епизод 4 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-2.html

Ако някой от по-знаещите пусне коментар, ще се радвам естествено.

Ще преведа само края:
"Общият извод е, че най-много от падналите сгради са построени между двете световни войни, когато се е строяло по немски норми, създадени след 1900 г. При тях са се изчислявали само тежестта на етажите по вертикала. След земетресението от 1940, някои от тези сгради са заздравени, но като цяло са били сигурни до 1977. Движенията по вертикала, комбинирани с такива по хоризонтала предизивкват ефект на засилване (forfecare, които чисто и просто разрушават етажите.
За соц сградите, които са паднали, построени през 60-те, неспазването на нормите за материалите за стоителството, са елементът-ключ за катастрофата.
За нещастие, много от сградите построени по време на имотния бум от 2000-те са по-опасни от гледна точка на сеизмичния риск отколкото някои комунистически блокове."


ПП маранди  *drink3*


7
Нито казвам, че цената е добра, нито какво да правиш. Само дадох реален пример и то за София, а не за Пловдив.

А и както казва додо, размерът има значение (на имота).

това може да ти е полезно,  http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/02/10/855830_prinuditelno_shte_se_otchujdavat_imoti_za_stroitelstvo/
но не знам дали законът е приет

8
Гоголчо,

не знам как е за Пловдив, но ще ти кажа за София.
Мои много близки имат да си оправят регулация с общината. Вземат им 100 м2 (първа регулация и не се плаща), придават им 150 м2 - това се плаща на общината.
Мястото е УПИ, непосредствено след края на къщите на краен софийски квартал, на едно от изходните шосета (абе то май се води даже булеврд).
Та през пролетта на 2008 г. дадоха оценка 40 лв. (мисля, че също се дава от вещо лице и се плащат 100-200 лв за оценката). После процедурата нещо се забави по тяхна вина.


9
В цялата тази работа ми се губи едно нещо, дреболия, но може да е важна.
На теория ако банк(д)ата продаде имота през ЧСИ на по-ниска цена от остатъка по кредита, длъжникът продължава да дължи разликата, НО .... каква е вероятността банката да си получи този остатък и прилага ли се, кога и как погасителна давност за задължението.


10
Начев,

Програмите, по които можеш да вземеш пари са ужасно много - има такива, за които се кандидаства централизирано за ЕС - например за наука (FP7), обучение през целия живот (LLL) и др. Парите са от централния евробюджет, няма "квоти" за държавите. Правилата са еднакви за всички. Те обичат сътрудничеството между старните, обикновено има партньори от поне 3 страни.
Другите са фондовете "заделени" за всяка страна. Обикновено има "меню" от възможности за финансиране и всяка страна избира за кое точно ще дава пари. Конкретните изисквания са "адаптирани' за страната (разбирай, че се различават поне малко). Парите са общи - 40-80% са от ЕС, остатъкът от нац. бюджет, нарича се национално съфинансиране.
В България има 8 такива програми (7 оперативни програми и ПРСР).

Аз познавам добре само последната - Програма за развитие на селските райони. Направленията, които финансира се наричат оси, а конкретните схеми - мерки.
ПРСР дава пари за:
ос 1 - развитие  на селско стопанство, преработвателна индустрия и малко за горите (машини за сечене и първична преработка). Могат да се вземат от 5000 евро до 2 млн евро на проект.
ос 2 - екология и райони с ограничения (планински и други) - тук ще бъдат плащанията за натура 2000, когато или ако стартитрат.
ос 3 - развитие на селските райони - включва 2 неща - малки проекти за неземеделски дейности за фирми (напр. селски туризъм, услуги) - до 200.000 евро е помощта и пари за общините (ВиК, улици, паркове) - за 1 община до 10 млн евро.
ос 4 ЛИДЕР - това не може да се обясни кратко.

Ако има въпроси - питайте. Аз съм мнооого добра по повечето мерки.

Следващото интересно нещо са фотоволтаиците - кандидаства се от 19.07 до 15.08.2010 г.

ПП. въпросът с офертите е почти решен. Чакам третата. Това, което е интересно, че в провинцията хората/фирмите са по-гъвкави. Чрез общи познати ще получа 1 оферта и един договор (не е за строителство). Не знам на какво се дължи - манталитет или по-силни връзки между хората.

11
Фондовете за земя са прецакани, затова и реват, затова има инфо и въпросът се обсъжда, защото част от прецаканите са силни и имат пари и лоби.
Между другото тук може да видите кой какви парички е получил от различните еврофондояве за земеделие: http://iacs-online.dfz.bg/apex/f?p=100:1:2205047988925713 - Евросъюзът иска прозраност.

Промените облагодетелстват единственно и само арендаторите и то Големите. Има някои "технически детайли" при кандидастване за пари по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) -за директните плащания, за които Дивал спомена, написаното по-долу не важи.
Значи, за да кандидастваш за пари по ПРСР за земеделие, трябва да обработваш земя. Това се доказва по 2 начина: за малките фермери, за схемите с малко пари, за трайни насаждения основно - с арендни договори за 5-6 и повече години. За големите пари и фермери - регистрация в ИСАК и декларация, че ще поддържат определен обем земя. (Това е в 80 % от случаите, има леки изключения, но те са малко). За информацията в ИСАК теоритично трябва да покажеш документ за право на ползване за текущата година, но на практика това не се прави, защото е невъзможно.

Така, какво излиза - ако аз имам земя и сключа договор за аренда за 4+ години - продавам земята по-трудно, аз като собственик няма да се пре...м сам, ще сключвам договори за наем за по-малък срок. Така предимстото е за големите - леко и елегантно прецакват малките фермери. (парите за "трактори" по ПРСР свършиха, за да се има още, трябва да останат пари от другите мерки, които да се прехвърлят)  *drink3*

12
Начев,

благодаря за отговора.

Моята работа е да направя проект за безвъзмездно финансиране. По принцип клиентите, които кандидастват обикновено сами си намират офертите за различните дейности/доставки и услуги, аз помагам да се спази процедурата за получаване на европари. Но, (винаги има повече едно но) тази година много от фирмите, поради кризата в строителството няма да се пререгистрират в камарата на строителите или ще го направят за по-ниска категория. Затова и моят клиент не е успял сам да намери оферти (фирмите, са станали 5-та и са недопустими). Освен това като че ли всички са се увълчили и не препращат запитванията към колеги, както са правили до скоро, а казават "оправяй се".

Процедурата е по-лесна от тази, която описваш. Има запитване за оферта (не може да се продава), имам количествените сметки и проекта, както и обща форма за подаване на цените (изпращат се по е-мейл и на хартия) и се искат 3 оферти, от които се избира една и се подписва предварителен договор. Плащането после е според текущите пазарни цени, но да не се отклонявам.

Благодаря на  всички, които ми отговориха. Днес влязох в сайта на КСБ и от регистъра избрах няколко фирми. Изпратих запитване и чакам отговор. Проблемът е, че не знам кой стои насреща.


13
Какви са предполагаемите обеми СМР и от къде е започнат проекта.

Къща за гости е всъщност семеен хотел - 2 етажа, 10 стаи + трапезария и т.н. ЗП 310 м2, РЗП 526.8 м2, в общ. Костенец.


14
Здравейте,

правя проект за "къща за гости" по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони (евро фондове).

Клиентът е от най-предизикателните, разбирайте трудните. Оставя почти цялата работа на една блондинка по душа. Трябва да намеря строител според европейските изисквания. Това означва 3 оферти и се избира най-ниската, като с оферента се подписва предварителен договор. Одобрението на проекта се очаква около нова година. Строителството през 2011 г. Ако се подпише предварителен договор, смяната на строителя е мноооооого трудна, т.е ако аз си свърша работата, печелят и другите. (с буса почти се справих - там нетът и елементарните блондински познания са достатъчни).

Имате ли идея как и то много спешно да намеря 3 фирми, които да ми пуснат оферта, с 1 от тях ще се подпише договор.
Проблемът е, че трябва да са стабилни и да са вписани в камарата на строителите за 4-та категория. 
Вероятно звучи странно, но не е шега.

15
Нино,

благодаря за хубавите думи. Като ми остане време ще кача аватара, който всъчщност е автопортрет - блндински работи това беше първият ми опит да снимам с нов фотоапарат (ама наскоро го счупих), хванах го и щрак. Получи се дразнещ (особено за Камелия). Сега пак съм в зоната около имотите - мъча се да пусна една тема, имам нужда от помощ, т.е оферти.

Страници: [1] 2