Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - alex

Страници: [1] 2
1
Имоти / Re: Блиндираните врати
« -: 28 Декември, 2012, 19:34:31 »
та дайте препоръки за блиндирани врати засега съм се спрял на Солид55.


На мен лично Солид55 ми се сториха прекалено наядени. Разни дребни субективни впечатления + едно доста обективно:
Цитат
- Колко струва вратата Y?
- xxxx лв. в комплект с брава и патрон ....
- Имам си патрон, не желая да го сменям.
- Няма опция да се купи без патрон.


Поръчах си от http://intesa.bg/contacts/5/7, като предполагам, че официалния сайт е http://vrati-eood.com/. Личната ми равносметка (спрямо солид): цените са малко по-ниски, вратите изглеждат с една идея по-стабилни и бяха доста по-бързи - монтираха след 15-ина дни.
Имай предвид, че отзивите ми са на база една врата, и нищо не гарантира, че някой друг (или пък аз, при следваща поръчка) би останал доволен. Последното важи за 99% от препоръките така или иначе  *beer*

2
Тези "правила", които са изведени, по никакъв, ама по никакъв начин не определят какви трябва да са цените. Пазарът определя цените.
Правилата не могат да служат и като аргумент в едни ценови преговори.
Те са само индикатор за моментното състояние на пазара, илюстрират разположение в пазарния цикъл.

Според мен тези правила би следвало да служат единствено за оценка на собствените възможности на купувача - полуготови отговори на въпросът "Мога ли да си позволя жилището X", без да се налага да човек сам да открива топлата вода.

Лошата обща финансова култура на немалко българи е това, което "обезсиля" подобни правила у нас. Купувачите със здрав разум вероятно си имат някакви собствени правила, дори и да не са чувала за тези (и други). За съжаление наличието на купувачи, надскачащи собствените си възможности неминуемо дава отражение върху средните цени в даден сегмент.

3
Аз се добрах до дистрибутор на Rockwoll, но не ме устройваше месец чакане, при това заявен малко уклончиво.
Колкото до цената на ватата - не е чак толкова огромна на квадрат, по спомен за 10см Rockwool Hardrock (покривна) ми дадоха ~24 лв/м2. Просто къщата има несравнимо повече площ за изолиране от апартамент, още повече ако апартамента няма калкани. При мен има около 23 m2 фасадни стени (без площта на прозорците), а  при такива количества скъпотията се преживява относително по-лесно.

Другото което ме притеснява лично мен, е че съм високо, а собственото тегло на каменната вата е голямо. Ако, недай си боже, монтажът е компрометиран и това вземе, че се свлече от 8 етажа върху някого ... Не искам да ми тежат такива неща на съвестта, нито да ги мисля :) Тук между другото няма гаранция дори при наличие на проект и лачен изпълнител - справка блокът във Владиславово, Варна. Другото основно предимство на фасадната изолация с каменна вата - негоримост - също се компрометира ако само аз поставя. Т.е. при пожар няма да ме стопли особено, че ще ме натрови горящата изолацията на съседа отдолу, вместо моята.

Ако се съберат всички и се разберем за цялостна изолация с каменна вата - бих гласувал с 2 ръце, но частична бих си поставил само Неопор.

4
Мога да споделя единствено личното си мнение по въпроса :)

А то е - едни хора трябва да вземат едни пари :)
Има мъгляви обещания, че ще вградят съществуващата изолация, ако отговаря на норматива. Проблемът е, че в момента се "приема" колко е топлопроводимостта на панелите на база изчислителната им + някакъв фактор, заради "лошо изпълнение". Този фактор, естествено, ще бъде колкото е удобно на мераклиите. Готов съм да заложа дребна сума, че ще бъде 2 см повече от масово поставяната от всики  *valcho* *sheep* *sheep*

А това с 10-те сантиметра вата не го вярвам особено. Аз търсих тази година плочи за фасадна изолация, както и за покривна. От последните не чух някой да има в наличност. Плочи над 7 см. от който и да е вид не намерих никъде в наличност. Вероятно със същия успех можеш да си купиш панирани хлебарки от кварталния магазин  :-X

Има и още една дребна подробност относно частичните фасадни изолации - те са незаконни по същество. Липсва проект и одобрение от общината. Аз имам огромното желание да си направя дори за частична топлоизолация, но шансът подобно нещо да бъде разгледано, камо ли одобрено от общината са ... вероятно нула процента. Т.е. единствено страхът от революция би спрял същите мераклии да изринат всико съществуващо :)

За конкретни стойности може да ползваш някой калкулатор, има налични в нета:

Първият точно в момента не изглежда да работи, но иначе е доста удобен за кръчмарски сметки от неспециалисти.

Ето и една тема от друг форум, в която има конкретни препоръки за отделните типове панелни сгради: Панелните сгради и енергийната ефективност.
Информацията в нея смятам за напълно изчерпателна (както и всичко друго, пуснато там от този конкретен човек)

цитат оттам:
Цитат
1) Постигането на стойностите на нормативния коефициент U е възможно чрез полагане от външната страна на фасадните стени и фасадни калканни стени, независимо от номенклатурата на панелната сграда, на топлоизолационен слой, както следва:
- с дебелина 5 см при коефициент на топлопроводност 0.03 W/mK


Масовият  EPS е с ламбда ~0.040, т.е. ще са нужни 7 см.
Neopor и другите графитни EPS са с ламбда ~0.031, т.е. 5 см. са малко под необходимото.

За себе си лично съм решил да монтирам 8 или 10см Neopor, при което само изолационният слой е съответно ~0.36W/m2k или 0.31 W/m2k. Във вторият случай никой не би могъл да оспори ефективността на изолацията, но остава варианта с обявяването й за незаконна.
Тъй като цената на самият материал е под 50% от стойността на цялата услуга (отделно има труд, мазилка, козирки, дюбели, мрежа) бих посъветвал всеки да си положи поне 8 см. изолация, по възможност графитен EPS.

5
Малко късно може би, но да се включа и аз :)

Додо, наслушах се това лято на безумни неща по фирмите, не приемай нещата които се казват там за чиста монета.

Стъклопакета е херметизиран задължително и разхерметизацията му е гаранционно събитие, независимо с какво е пълен.

Дистанционерите на стъклопакета са пълни с хигроскопично вещество, чиято цел е да отстрани влагата от "каквото-и-да-е" вътре. При разхерметизация отвън ще започне да навлиза влажен въздух и неминуемо ще изчерпи възможностите за поглъщане на веществото. Визуално този момент се установява лесно - вътрешен конденз по студените повърхности на пакета :) Аргонът и криптонът изолират  ~2 пъти по-добре от сухият въздух, но влажният е трагедия спрямо който и да е от предните.

Т.е. ако за 1-2 години се подмени целият обем на стъклопакета това е проблем, и при 5 години гаранция, е проблем на фирмата производител :)

Колкото до дървената дограма - Камбера ми предложиха 1 г (!!!) гаранция (техническо дърво). Предложиха ми и цена около 700 лв./м2 за дъб. Двете заедно ми се струват пълно безумие, и fallback-нах на PVC (1/3 от цената за най-скъпата оферта). Видях обаче дървена дограма с алуминиева капачка, и ако не търсиш конкретен външен дизайн - бих ти препоръчал да си сложиш такава. Пази дървото от UV, което е основният му фактор за стареене.


6
Доколкото си спомням от едно инфо, което сега не можах да открия, немският панел е по-различен като изпълнение - оприличавам го на сандвич и вътре с нещо като газобетон.

Това важи за абсолютно всички панели, произвеждани някога в България. Различават се по спецификации - размер и вид на топлоизолацията, но имат.
При проектирането на тези конструкции изчислителната стойност за топлопроводимост е била 0.66 W/m2K за фасадните панели, кое не е толкова повече от 0,35 W/m2K в сега активната наредба номер 7.

Няма по-калпаво и мизерно строителство от панелното. ЕПК-то е най-устойчивото и именно за това, няма панел или тухла ако щеш, с етажността на ЕПК.

Старите сгради, в т.ч. панелните,  всъщност са много качествено строени. В България няма паднала такава, въпреки тоталната липса на поддръжка в повечето, а също така - въпреки премахването на куп стени, които не трябва в много от тях :)
Аз не съм на мнение, че има перфектен вариант за избор на жилищна града в родината ни. Всичките си имат предимства и недостатъци и се налагат компромиси с едно или друго. Избирането на този баланс, или компромис,  е въпрос изцяло на личен избор. Всеки от нас има пълното право да заяви, че "сградата от тип X е най-добрата за мен", но да се налага това мнение на всички е глупаво.

Всъщност единственият фактор, който наистина е общ между всички типове стари сгради (30+ годишна ) е нивото на поддръжката им.

7
Обявата вече не е валидна.


8
От това, което чувам около себе си - в някои банки наистина има известно раздвижване.
Нямам представа обаче къде се случва като  райони и тип жилища, нито как се връзва с "евтините" имоти до 50к.

Аз обикалях доста, в търсене на моето си "евтино" жилище - блъсканица нямаше. Личи си, че е постно откъм купувачи, било то и потенциални. За такса "оглед" никой не посмя и да подметне, а беше модерна :) Хора са приемали безропотно искания, които биха звучали абсурдно преди 2 години. На няколко пъти темата за коментар на цената почваше директно след "Здравейте". Реалната цената на 3-стаен панелен извън приетите за "тузарски" места е под 600Е/кв.м. Има разбира се и мечтатели, но при наличие на разумен продавач в съседния блок (а такива обикновено има) няма да им
излезе късмета :) (ламиниран паркет, евтина PVC дограма и евтин ремонт на банята не правят +20кЕ продажна, каквито случаи виждах)

Звучи малко анекдотично, но имам чувството, че свалих малко офертните цени в един конкретен район. И преди някой от ъпърите да ме изяде - чисто субективно усещане е, и няма значение дали наистина са спаднали, нито пък по какви причини. На пазар с големи обеми човек трудно биха го налегнали подобни мисли, освен ако няма психични отклонения  *drinks*

9
Здравейте,

термините са малко размити, но примерно - "старите" панели са с мозаечна фасадна облицовка, новите без. Немски панел за всеки май значи различно, но би следвало да са от най-първите панели от '60-те, произведени по немска технология и под надзора на немски технически ръководители. В момента терминът "немски панел"се използва от агенциите за внасяне на нотка романтизъм при описанието на стари панелни сгради, най-често без никакво друго основание, освен тяхната възраст  *sheep*  *sheep*

Това, което описвате ми звучи като Бс-69-Сф и няма нищо немско в себе си.

Ето една тема, в която има доста информация за панелните сгради, особено в района на София:
http://forum.gtsofia.info/index.php?PHPSESSID=15e4d44de5784f12d2b4073dda8754f5&topic=2991.0

Погледнете също и в Wikipedia: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

10
Жилищният пазар е доста шарен и е трудно да се правят генерализации по отделен сегмент, но там, където се оглеждаме никакъв бик не се вижда, даже не се и чува.

Впечатлението е по-скоро за изоставен междуселски път. На километри пред и зад теб нищо не помръдва.

В бюджетния сегмент бика ще си седи на топло, щото баба меца обикаля изгладняла наоколо. И ми изглежда, че ще обикаля поне 2-3 години още.

11
Към недоверието, с което хората подхождат към мащабно рекламираната програма


http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=59974
http://www.moreto.net/novini.php?n=149459

Дори да оставим цените настрани, дали нямат основания за недоверие? :)

12
За мен е непонятно как хората си правят сметки за 25 години. Единственото обяснение, което намирам е, че всъщност не си я правят защото нямат избор (и по-точно - нямат $).
Аз приемам за азбучни истини, че
  • главницата не бива да надхвърля 3-годишният доход  на домакинството
  • Вноската не бива да надхвърля 30% от доходите
  • Кредита не бива да превишава 15 години, а по възможност - 10

При такива допускания тежестта на 0.5%-ата такса върху ГПР пада значително, а самото ГПР е доста по-близо до лихвения процент.

В конкретният случай визирам ~7% ГПР сметнато с калкулатора на моите пари (т.е. търпи известни корекции). За текущата ситуация в БГ това наистина е невероятна оферта, предвид че има лихви по депозити > 8% :)
Ако смяташ, че има по-добри оферти (за българи!) или такива ще се появят скоро - ще съм благодарен да споделиш  *beer*

13
Тази статия се разминава на 180 градуса с визията на inform за "добри новини" - според него сега това е добра новина, а преди е била лоша  *rofl*

Ако потребителите почнат да си плащат за статии с тяхната гледна точка - вероятно ще престанат да се различават особено като визия :)

В пълен синхрон със закона за търсенето и предлагането трендът се обръща. Скромното ми мнение е, че скоро не е имало по-добри условия за
кредити от гледна точка на консуматорите им :) Например доскоро обикаляше един потребителски "великденски кредит" в една банка, дето
му искаха 6% лихва. Аз лично се заинтересувах от едни джуджета (пак там), седем на брой, и те най-любезно се съгласиха да изгонят едното
при все, че условията са си добри и с него.

Остава "консуматорите" да си правят добре сметките за да няма после ред сълзи, ред сополи.

14
Лихвите не ги следя с особен интерес, но в една банка видях брошурка за 7% годишно и общо 8.4% ГПР за седем години фиксирани, без наказателна лихва при връщане предсрочно. Прочетох цялата брошурка, докато си чаках реда . По време на покачването, преди 5-6 години, това си беше примамлива оферта в БГ.

Тази брошурка, която си гледал, е малко като офертните цени за жилища - едно пише в обявата, но при сериозен интерес нещата може да са  ... по-различни :)  8)

15
Какъв ти е бюджета

Зависи от състояние, място ... 42-47к.

Страници: [1] 2