Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - mindless™

Страници: 1 2 [3] 4
31
Тук съм напълно сългласен със svetko и според мен най-добрия вариант е в границите на София, но от външната страна на околовръстното.
Където и да съм ходил из София (не претендирам да е навсякъде), къщите по кварталите, които са оснатали все още са обградени от кооперации или високи блокове, а празни парцели буквално няма. Със сигурност това не важи за някой места в центъра, където има основно къщи, но и там няма свободни парцели.
Колкото до цената, аз преди време отворих една тема, целяща да определи по някакъв начин реалистична пазарна цена за парцелите, но това се оказа невъзможно.
Реално парцелите струват, колкото поискат продавачите, стига да има кой да им ги даде.

32
acen1975, благодаря отново за подробното разяснение на материята, но това в общи линии ми беше ясно и до сега.
Въпросите ми бяха по-скоро правни, защото както сам казваш тук става дума за големи суми и за цели държави, та как може на Голдман да им се размине машинация с гръцкия дефицит и то в ситуация, в която вероятно те са залагали именно на техния фалит?
Как може да се заплитат схеми за толкова много пари, които да се ръководят от един пазар, който по презумпция е манипулативен. Тази година сме свидетели именно на това. Темата за Гърция, Ирландия и като цяло за дълговата криза в Европа, изкача в много точни моменти, когато наближава някакво плащане и естествено пазара се повлиява моментално. Та в този ред на мисли, да ако утре кажат, че Италия е пред фалит, дори и това да не е на 100% така, то ще повлияе на цената на италианските облигации.
С две думи това, което не мога или по-скоро не искам да приема е, че съдбата на цели държави едва ли не се ръководи от играта на няколко големи инвестиционни банки и техните политики. Ако това наистина е така, то абстракцията в този вариант на финансовата система е прескочила всички разумни граници и е нужна промяна. :)

33
Аз съм тотален лаик по темата, но когато е нормално написано го разбивам.
Има обаче нещо, което ми се върти в главата, значи от една страна Голдмън Сакс са помагали на Гърция да си крие дефицита http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/02/10/855512_shpigel_goldman_saks_pomognala_na_gurciia_da_zamaskira/?ref=rss, от друга са залагали за фалит на Гърция.
Това естествено звучи супер логично, но на мен поне не ми звучи нормално и законно.
Тази монета има и друга страна. Ако приемем, че държавите, които ЕС спасява от фалит са вече фалирали практически и тези спасителни пакети са само камофлаж, целящ да отложат всичко във времето, то не могат ли Голдмън да си поискат парите по тези суапове.

34
Имоти / Re: Данък лукс за НИ
« -: 18 Декември, 2010, 00:54:30 »
Не искам да коментирам конкретно презонирането на София, но аз лично вярвам, че за да бъдем по-добре като инфраструктура в държавата и градове и да ни е що годе наред здравеопазването и образованиео е нужно да се вдигнат данъци, цени, вноски и т.н.
Просто пословичното ни недоволство от държавата е може би феноментално за света изобщо. Българинът иска да кара по хубави улици, но не иска да си плати данъка за колата,  не иска да си купи винетка, или ако купи я ползват по 4-5 човека, за да минат "тънко".
Иска канализация, паркове и градинки, но не иска да плаща, за да ги има.
Факт е, че една част от тези пари ще заминат в корупционни схеми и фирми на "батко и братко", но корупция има навсякъде. Важното е, че ако има повече пари, няма как да оправдават неправенето на нищо управляващите.
Знам, че това мнение ще предизвика отрицателни реакции, но преди да ми се нахвърлите, замислете се дали няма връзка между това, за което плащате и това, което получавате насреща.
Докато не се избавим от този си манталитет, градовете ни ще изглеждат като кочини, а пътищата като лунен пейзаж, защото българинът може да даде 200 хиляди за жилище, но няма 5лв за асаснсьор и за да се справят с този проблем в повечето нови кооперации асансьорите работят с чип карта и само, който плаща, ползва?! Няма и да коментирам до какви абсурди се стига в някой затворени комплекси.
Свършиха времената, когато можеше за всичко да чакаме от държавата наготово и колкото по-бързо го осъзнаем, толкова по-добре.

35
    Да се влюча и аз в темата с въпрос. Имам намерение да направя нискотермално водно подово отпление основно със соларна енергия и някакъв не до там енергийно ефективен бекап.
    От това, което разучих до сега, само с вакуумни колектори е почти мисията невъзможна, ще трябват огромно количество, за да могат да произведат необходимата енергия през зимата, когата КПД-то им при облачно време пада около 5 пъти.
    Отрих нещо, което наричат слънчев концентратор и по спецификации изглежда много обещаващо, а и наскоро попаднах на нещо по Discovery, където запалиха дърво с един такъв концентратор за секунди. За съжаление обаче, не успях да открия много инфо. Как работи при облачно и студено време и основно каква е цената на подобно устройство? Защото няма да се изненадам да е в рамките на десетки хиляди. Ако някой има повече инфо по въпроса, моля да го сподели. Благодаря

36
Аз имам само един въпрос свързан с парцелите.
Ако парцел се закупи на търг на СИ, това доколкото знам се води първично придобиване. Тогава не отпадат ли евентуалните претенции на реститути и  други предишни собственици?

37
Не мога да гарантирам , че толкова точно е била офертата, защото не съм присъствал, но съм склонен да вярвам на 100% на човека. Наддавача е била фирма на банката това е 100% и явно не са го криели.
Това с ЧСИ-то, което да им сподели, какви са другите оферти би трябвало да е невъзможно, защото нали са запечатани и се отварят по време на самия търг или аз нещо не съм наясно. Ако някой може да разбере повече, как се е развил случая и каква цена е платена в края на краиштата ще е добре.

Ако не е тайна как разбра, колко точно е ипотеката?

38
Обаче е много нелогично банката така да "спаси" един вид закъсалия ипотекар. От една страна така правят договорите с всевъзможни клаузички да прецакат взимащият кредит, дори нарушават законите .
Освен това той продължава да дължи суми ако не покрива задължението след търга.
И изведнъж банката го прави чист откъм задължения. Има сигурно и нещо друго ама какво е ?

Лично според мен причината за това "спасяване" е, че ако не го спаси и дълга не се покрие на 100%, банката ще трябва да провизира остатъчната сума, защото този кредит вече е лош. Истина е, че ипотекарят ще продължи да бъде длъжник, но това явно е нещо, на което банката не разчита. Явно е по-добре да се финансира с цялата сума дъщерното дружество и да не се провизира нищо, отколкото да се очаква, че човек който е спрял да плаща, ще започне отново.

39
За да приключим окончателно темата: dodo е уцелил, точно за кой търг става дума. jores ако иска може да провери, дали има вписване впоследствие, но според мен ще има. Получих и точната цифра: предложението на банката е 277 999лв и 72 ст. при следващо най високо малко под 140 000лв.
 
Разпитах малко, някой приятели, които работят в банки и това май започва да става практика. Както предположих, целта на закупуването на максималната цена, покриваща задължението е да се избегне провизиране от една страна и да се подпрат цените на НИ от друга.

Моралния проблем според мен е, че банката може да отпусне кредит на дъщерното си дружество да речем на нулева лихва и със сериозен гратисен прериод. (Нямам идея дали така се финансират), а това може да го напрви с минимални да не кажа никакви собствени средства. Не съм наясно и не съм се интересувал, колко е мултипликатора в нашата банкова система, ако някой знае може да сподели.

Единствения печеливш, което все пак е добре, че има печеливш, е бившият вече ипотекар, защото той не остава да дължи нищо. Вярно е, че е на загуба, загубил е евентуалното самоучастие и вече изплатените лихви, но поне няма да му останат задължения за след това.

Лично на мен това ми изглежда фалшиво и грешно, въпреки че е законно, но не мога да коментирам дали действието му е положително или отрицателно за пазара на НИ, а и не само.

40
Доразпитах, ето още малко информация, която обаче е по-скоро конкретика и няма да спомогне за даването на конкретен и ясен отговор:
   Касае се за имот малко над 140м2 начална цена около 135000лв. Има 3 предложения 2 са от частни лица и едно от банката. Частното лице с най-голяма оферта е около 140000лв. Офертата на банката (чрез дъщерна фирма) при това първоначалната (не става дума за наддаване) е малко над 277000лв, като в сумата има и стотинки, които подсказват, че явно става дума за точната сума нужна за покриване на вземането.
  Самият апартамент се намира в една от новозастроените локации на София т.е не е някакъв топ локейшън или уникален по каквъто и да е параметър имот.
От тази ситуация възникват доста въпроси: Защо банката първоначално прави подобна оферта, при положение, че може да придобие имота на много по-ниска цена? Тук обаче възниква момента с провизиите, ако го придобие на по-ниска цена, която не покрие вземането тя трябва да провизира останалата сума.
Явно излиза по-рентабилно, чрез дъщерна фирма банката да си покрива лошите кредити, което поне за мен е тревожно, ако е законно.
А е напълно възможно да се касае за някакъв много специфичен и частен случай. Иначе участието на банки в много от търговете не е тайна. Ако някой има повече опит може да сподели.

41
майндлес, случаят с 3 пъти първоначалната цена ми звучи абсурдно - ако ги плати наистина, а не се откаже (като изгуби разбира се задатъка), то тогава длъжникът ще е на огромен кяр - погасява му се кредита, че и му остават един куп пари от горницата между спечелилото наддавателно предложение и сумата по кредита :) Освен някой от шефчета да му е харесал толкова много имота, че да иска да го придобият на тройна цена...
Три пъти първоначалната беше условно казано, но със сигурност два пъти на второто по големина предложение. Доколкото разбрах е било точно сумата на ипотеката, защото в предложението е имало и стотинки накрая, а говорим за сериозна сума.
Прехвърляне на пари от единия джоб, в другия. Целта е елиминиране на други участници, придобиване имота на обявената тръжна цена, намаляване на провизиите.
Точно това е и моят въпрос. Това прехвърляна на едни пари от джоб в джоб трябва да е законно и то може да е или под формата на кредит към дъщерната фирма, или наистина да се участва с реален капитал на банката. Второто ми се струва малко вероятно, а първото ми звучи неправилно.
А това, за което говоря не е с цел придобиване на имота на обявената тръжна цена, а много над нея или максимално близка до задължението. Хубаво е, че банките си купуват апартаменти, но това значи или, че очакват сериозен ръст в скоро време или просто се опитват да отлагат неизбежното.

42
От мой много добър приятел, който си търси апартамент през ЧСИ имам интересна информация, по която би ми било интересно, ако някой по-запознат хвърли малко светлина.
Той вече е участвал на някокло търга и при почти всички самата банка кредитор е участвала в търговете. Интересни поне за мен са две неща:
 Първо банките участват чрез свои дъщерни фирми. В повечето случаи предложението на банката има за цел да се постигне някаква минимална сума на проданта. Един случай обаче е бил много интересен. В него банката е участвала с предложение почти три пъти над първоначалната цена и над два пъти над следващото най-добро.  Как в този случай се реализира реалното плащане? Дали банката наистина участва със собствен капитал в тези търгове или просто документно въртят едни виртуални пари? Ако наистина участва със собствен капитал каква точно е целта на подобо наддавателно предложение два пъти по-високо от реалното? И защо различните банки явно имат различни стратегии на участие?
  Второ: какво точно се случва с човекът теглил ипотеката. Ако приемем, че банката закупи имота на цена покриваща тази на ипотеката, то излиза, че съответния длъжник няма повече задължения, което е възможно, но ми звучи малко нереалистично. Къде точно бъркам тук в разсъжденията?
  И последно, ако приемем, че по този начин банките прикриват лоши ипотеки, защото реално с подобни покупки те си изчистват лоши ипотеки за сметка на предполагаеми дългове на свои дъщерни фирми. Каква точно е врътката тук? Излиза, че за тях е по-добре да прикрият лоша ипотека чрез дъщерна фирма, отколкото да провизират. При това при нормално протичане на проданта, все пак някаква част от дълга ще бъде покрита т.е дори и да провизират, то няма да е цялата сума.

Ще съм благодарен, ако някой може да хвърли някаква светлина по въпросите или да ме насочи къде точно греша в разсъжденията.

43
Дъра-бъра / Re: Филмова музика
« -: 18 Юни, 2010, 15:01:00 »
Reservoir Dogs - Quentin Tarantino - INTRO


Това ми се искаше да го има с кадрите от филма, но не го открих :(
Heat Soundtrack - God Moving Over The Face Of The Waters (Midi Remake)


Snatch - The Stranglers Golden Brown



44
И аз съм за това да не се всява паника, но все пак това си е огромна дупка в закона, и ако не искат спекулации нека я оправят.
Нека няма начален срок , а да има краен срок .

С две ръце съм ЗА да оправят закона, но като се има предвид и днес каква бозичка сътвориха нашите избранници при гласуването на закона за здравето си мисля, че не им стига капацитета просто.

45
Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.

Лошото е, че практически няма краен срок за пълно изплащане на депозита. Начален момент има, но не и краен. Могат да започнат да ти изплащат депозита и с 1000 лева, остатъка ще ти го дължат, но без да са задължени кога да ги платят.

Ако е във валута, може да се окаже проблем промяна на фиксирания курс или пък премахване на борда. Защо? Ами ето една проста сметка:

Имаш 50 000 евро на депозит, който трябва да ти изплатят от гаранционния фонд. Започват да ти изплащат по сегашния курс - трябва да ти изплатят 97791,5 лв, от които в началото ти плащат 1000 лв. Остава да ти дължат 96791,5 лв, но се бавят защото не смогват да изплатят на всички лица / не искат да ти платят (?!). Междувременно Народното събрание променя фиксирания курс и той става 1 евро за 4 лева. Тогава вече ти изплащат останалите пари. Имаш 97791,5 лв в джоба, но ако решиш да ги обърнеш обратно в евро, ще получиш 24447,86 евро.  ;)

Честито! Изгаряш с 25552,13 еврА. :o

Да това е точно така, но както и аз написах това е единствената ситуация, при която губиш. Все пак в нея има доста условности. Първо не ти изплащат цялата сума, после девалвацията се случва след началото на изплащането. То реално ако трябва да сме черногледи и да всяваме паника стига да се отбележи само, че няма срок на изплащането т.е дават ти 1000лв. от твоя пример и толкова, канят те 2050-та година да си получиш останалите. Честито изгаряш с повече!

Реално винаги съм се дразнил на мнения на "специалисти" като тоя Минчо Христов, които нищо ново не казват, но го казват по начин, по който, ако някой вземе думите им впредвид ще доведе единствено до отрицателни реакции и допълнително утежняване на ситуацията.

Страници: 1 2 [3] 4