Форум за имоти

Форум за имоти => Дискусия за цените => Темата е започната от: Imotenbalon в 10 Септември, 2010, 12:00:00

Титла: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 10 Септември, 2010, 12:00:00
Пускам следната графика , в която се вижда, че цените на имотите в софия са стигнали нивата си от 2 средни заплати за столицата, каквото е било съотношението през 2002 година преди бума в цените.
Тоест 1 кв.м. струва колкото 2 средни заплати. За сравнение, в Латвия и Естония средната цена се доближава до 1 средна заплата.

За София  средна цена според нси за 2 трим. е 1558 лв/кв, а средната заплата за  е 840 лв.

(http://www.imotenbalon.com/images/stories/metarzaplata.JPG)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 10 Септември, 2010, 13:49:41
Пускам следната графика , в която се вижда, че цените на имотите в софия са стигнали нивата си от 2 средни заплати за столицата, каквото е било съотношението през 2002 година преди бума в цените.
Тоест 1 кв.м. струва колкото 2 средни заплати. За сравнение, в Латвия и Естония средната цена се доближава до 1 средна заплата.

Много полезно и буди размисли.

Просветени хора отколе са си задавали въпроса: Какво е съотношението между важни показатели, цени и др.?
Странно ли е, че са си задавали този въпрос? Нали цените на пазара са това, което са, а той (пазарът) показва "склонност" да се саморегулира.
Не е странно! Важно е за да се ориентираме:
- в каква среда се готвим да правим сделка,
- какво може да се очаква като параметри,
- при планирането на предстоящи сделки: да бързаме ли или е подходящо да се изчака.

Важно е и по една друга причина. Тези показатели (съотношения) дават някаква информация за пазарната (а оттам и за социалната) среда.
Много хубаво горе е изведено, че в страни като Латвия и Естония съотношението, което се изследва е единица.
От дългите дискусии тук вече сме имали повод да констатираме, че Латвия и Естония не са някакво изключение, а по-скоро техният пример е влязъл в крак с едно "общовалидно правило", което се наблюдава масово в развития свят. Една средна заплата "купува" 1 среден кв. метър жилищна площ на съответния пазар.

Не трябва да се робува на тази "1-ца". Това е просто една величина, която е нещо като дългосрочна средна, около която се тендира. Очевидно е, че на различни пазари ще има и отклонения. Тези отклонения ще са обясняват с фазите на пазара, с някакви специфични особености на местния пазар, конкретните условия и др.

До къде ли се простират "нормалните" отклонения и къде започват пазараните (и социалните) деформации, включително тежки такива.
Не се наемам да отрежа  категорично "нормалното" ниво на отклонение. Във всеки слючай то би "трябвало" да възлиза на някакви проценти, вероятно до няколко десетки проценти. Когато обаче дори в условия на тежка криза - визирам състоянието на имотния пазар на Бг в периода до 2002 и сега 2010, това съотношение е от порядъка на 2 пъти (в плюс), очевидно е, че нещата не са здрави.
Отварям скоба. За да се говори, че 1-цата е нещо обичайно и средно, то в дългосрочна перспектива би трябвало не само да е възможно, но и да са наблюдавани нива под 1-ца. Ерго - една заплата купува повече от 1 кв. м.

Какво значат тези български 2-пъти?
Това значи, че обществото ни трайно е признало "правото" на даден отрасъл да получава някакъв сериозен бонус за продуктите на своя труд.
Това значи, че общественият продукт (който е една крайна и фиксирана величина) се разпределя при премиране на имотния бранш, но именно доколкото този продукт е фиксиран за даден период, то очевидно е, че обществото трябва да "изземе стойност" от останалите браншове и сфери. Нали все пак аритметиката трябва да излезе!
Това би могло да значи още, че строително-имотният бранш работи при завишени норма на печалба и признати разходи за труд, в диспропорция към останалите браншове.
Това би могло да значи, че поради някакви особени причини обществото ни толерира и премира една много ниска производителност на труда в този отрасъл.
Защо, по дяволите, се случва това !

Ако едно общество (включвам и пазара) трайно търпи диспропорции, то очевидно все по-силно демотивира определени слоеве хора, браншове, професии и цели отрасли да полагат труд, да се развиват.
Вече съм имал повод да  споделя примерите с медицинските сестри, акушерки, учители, млади специалисти и др. В едно затворено общество тези индивиди и групи, както и крепостните селяни някога, ще бъдат принудени да търпят с растящо недоволство и дори озлобление обстоятелството, че са изтикани в дъното.

Сега светът е друг.  Скърцайки със зъби хората стягат куфарите и заминават навън.
Майките бършат сълзи и се чудят дали чедата им някога ще намерят пътя обратно.
Вече се знае където трябва, скоро всички ще го знаем и почувстваме, че страната ни се оголва (дори драстично) откъм определени професии и специалности.
Съвместно с другите социални деформации, за които си  знаем, това не вещае нищо добро.

Имотите! Какво да кажем за имотите?! Ако отново се изсипят пари отнякъде или глобално започнат негативни ик. процеси, техните цени е възможно дори да констатират някакви номинални ръстове.
Туй няма да вещае нищо добро, обаче!

Не твърдя, че ако изведнъж съотношението стане 1-ца, нещата ще тръгнат към оправяне. Една следваща видима промяна в тази посока ще говори за процес на връщане към "нормалността".


Това последно изречение е тук само за да покаже, че в края на работния ден съм се върнал и съм поправил поне тежките правописни грешки, които съм изходил в бързината одеве. :)
   

 

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 10 Септември, 2010, 15:09:09
...
Защо, по дяволите, се случва това !
...
 

А ти защо, размишлявайки върху проявите на кретенизъм в България, използваш думата "общество"?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 10 Септември, 2010, 19:47:52
Както винаги, дали сте полезна информация и задълбочени размисли :)
Само едно малко допълнение:
- официалната (по НСИ) средна заплата в Р.Б. е по-малка от реалната средна заплата;
- съотношението цена на 1 м2 към доходи се смята по отношение на чистите месечни доходи на домакинство (а не месечна заплата на 1 човек).

Тъкмо гледах как Станка стана световен шампион. Браво на това момиче. Особено поприще си е намерила, но е едно явление от световна величина.

Да не се счита за възражение, а за субективно допълнение.
1. Коментарът за първата част на съотношението (официалната (по НСИ) средна заплата в Р.Б.) е верен. Реалната средна заплата действително е висока от официалната.
В голяма степен същото важи и за другата част на съотношението, а именно - действителната средна пазарна цена на 1 м2 жилищна площ е по-висока от отчетеното в националната статистика.

2. Доходите на домакинството използвам за формиране на едно друго съотношение.
Брой средни чисти годишни доходи на домакинство, които се равняват на цената на едно средно жилище.
Търся равновесното състояние около показател 3.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 10 Септември, 2010, 20:24:51
А ти защо, размишлявайки върху проявите на кретенизъм в България, използваш думата "общество"?
Разбирам въпроса. Често в неофициални разговори си позволявам дори по-крайни от твоите оценки. После понякога се укорявам (тихо). Или  пък си "самооправдавам" с мотива, че осъзнаването на същността на нещата е път към решаване на проблемите.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 10 Септември, 2010, 21:34:56
Търсенетето и предлагането се определят от пазара, но за търсенето очевидно не е определящ само персоналния доход.

Има го принципа: "Съседката си купи еди какво си, искам и аз"

Така че да припомним, че за определяне на това, колко един пазар е ненормален (или Коефициента на Тъпота) трябва от средния доход да извадим и средния разход за живот!

Несравнимо е да се казва примерно "средният приход в нормална държава е 2000 евро, средната цена на квадрат е 2000 евро" значи е 1:1. Първо вадим разходите (да речем 500 евро) остават 1500 евро свободни и отношението реално е 1:1.33.

У нас - 840 лева среден доход, 500 лева среден разход за живот (примерно) остават 340. Така че отношението не е 1:2, а 1:4.6.

Или 4.6/1.33 = 3.45 Коефициент на Тъпота при взимането на решение за покупка на жилище.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 10 Септември, 2010, 22:02:56
Aбе не четох много внимателно ама вярно ги разтягате на длъж и на шир без ясно дефинирани параметри от двете страни на уравнението. Какви средни заплати и колко голямо жилищте. Ако се придържаме към класиката с което май всички бяха съгласни. 120 наема трябва да върнат инвестицията в недвижимост. Нагоре лошо, надолу добре. Е какво толкова има да го смятате и да го обвързвате със нещо което никой не може да каже колко е, само се предполага. Ще дам пример. Ако за средностатистическия пич Сульо Пульов идеала за жилищте е 120 кв.м  значи трябва да си отделя всеки месец от домакинството за 1 кв.м. ако е с ипотека еСеСвено + лихвите. Ами ако идеала му е 60 кв. м. какво става. Предлагам да се придържаме към златния стандарт 120 месеца, вие какво искате ако всеки може да си купи за 5 години жилище тогава кой ще инвестира изобщо в недвижими имоти. Ако не съм разбрал материята, подозирам че съм малко в страни, извинявам се за ОФФ'а
Титла: София по-скъпа от Манхатън
Публикувано от: Scyther в 10 Септември, 2010, 23:15:06
София по-скъпа от Манхатън (http://spisanie.imot.bg/sofiia-po-skypa-ot-manhatyn.html)
http://spisanie.imot.bg/sofiia-po-skypa-ot-manhatyn.html (http://spisanie.imot.bg/sofiia-po-skypa-ot-manhatyn.html)

Със средна годишна заплата българинът може да си купи най-много от 2 кв. м жилищна площ в центъра на столицата, сочи проучване на БНР. По скалата на тези цени столицата ни изпреварва редица световни градове и може да се мери единствено с Букурещ и Варшава.

Най-достъпни спрямо доходите на населението са имотите в Брюксел, Берлин и Виена, показва проучването на БНР. Статистиката се отнася за луксозни апартаменти в центъра на всяка столица в Европа с площ от 120 кв. м.

Повечето от страните, които водят класацията за недостъпни жилища, са от Източна Европа, където през последното десетилетие цените преживяха истински бум. Пазарът за луксозни имоти в България отдавна надмина и най-смелите очаквания, се казва в проучването.

Апартамент в района на Докторската градина в центъра на София, строен през 1981 г. за нуждите на ЦК на БКП, се предлага за 2 млн. евро. За сравнение известният британски актьор Лиъм Нийсън ("Междузвездни войни”, "Дракула”, "Списъкът на Шиндлер”) е продал преди месец жилището си в района на "Сентръл парк” в Манхатън за близо 1.2 млн. евро.

Резиденция в Драгалевци с три декара парк и тенис корт се предлага за 6 млн. евро. Толкова е платил за сходна покупка през август американският актьор и режисьор Тайлър Пери, съобщава още БНР.

Богатият българин може да си купи по-евтин имот във Виена, Женева, Амстердам, Лисабон, Куала Лумпур или дори Ню Делхи, но той дава двойно и тройно повече пари за имот точно в София, за да докаже статуса си на "богаташ". Средната цена на луксозен апартамент във Виена от 120 кв. м е 350 хил. евро, в Женева – 670 хил. евро. В същия сегмент апартамент в луксозния столичен квартал „Изток“ се предлага за 1.2 млн. евро, в престижния квартал „Лозенец“ - за 990 хил. евро, в центъра на града, до Столичната община, искат за имота 750 хил. евро. Цените у нас достигат вече първокласните пазари на Швейцария, Холандия, Австрия, Люксембург.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 11 Септември, 2010, 12:11:35
Прав е Ивел да казва, че приказката не е много ясна и подредена.
Толкова пъти сме повтаряли и коментирали темата с показателите, а никой не се сети да ги съберем всички на едно място.
Нищо - нека има място да помечтаем за бъдещето.  :-[
Информацията бързо се затрупва и доста ценни неща остават някъде назад.
Спомних си, че скоро със Скитъра бяхме разменили ценни данни за  афордабилити.
Познаването на афордабилити може би е в състояние да даде и отговор на въпроса на имотенбалон, който стои в началото на тази тема.

Тогава писах нещо и сега просто ще копирам съдържанието на файла.
Тук-таме съм правил и превод, че да може познанието да просветли повече глави   :)
ІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІ
"Искам да дам набързо и аз един скромен принос по тази изключително важна тема и да допълня бележките на Скитър.
Affordability е едно понятие, което следва задължително да присъства при формиране на решение за придобиване на нещо от пазарния субект, пък бил той и най-обикновен гражданин.

Дори когато става дума за обикновен превод, усещал съм известно раздвоение. По тази причина лично за себе си съм приел, че това понятие е сложно и съдържа в себе си елементи на "позволимост" и елементи на "достъпност". И двата превода са верни, но не изчерпват съдържанието. Нещо може да е много достъпно (примерно поради наличието на лесен за получаване заемен ресурс), но това не значи, че задължително affordable - ерго, верният анализ ще дойде да ни покаже, че конкретният купувач всъщност не може да си позволи тази покупка.

Има различни подходи при дефинирането и изчисляването на Affordability. Ще пейстна разни материали, които подбрах от сбирката си повъпроса.
Нека има всичко събрано заедно.

"affordability
   Definition
Conclusion drawn from the analysis of the 'life cycle cost' of a proposed acquisition, that the purchase is in accord with the resources and long term requirements of the acquirer.
Извод, който е направен в резултат на анализ на „цената на жизнения цикъл” на предложеното придобиване, което трябва да обоснове, че закупуването е в съответствие с наличните ресурси  и дългосрочните изисквания на придобиващия.
Definition
1.   a system for calculating how affordable the housing is in a particular area
2.   a system used by mortgage lenders for calculating whether a prospective borrower can afford mortgage repayments, based on salary and credit information
affordability  достъпност
προσιτότητα(гръцки)
asequibilidad(испански)
accessibilità (италиански)
Erschwinglichkeit(немски)
abordabilité (френски)

Affordability Index
An index published monthly by the National Association of Realtors showing how easy or difficult it is for a family to buy a house. A rating of 100 indicates that a family making the national (or regional) median income can buy a house at the median price. A rating below 100 means that houses are less affordable, while one above 100 shows that they are more affordable. The National Association of Realtors publishes both national and regional affordability indices.
Affordability
 
A consumer's capacity to afford a house.
Affordability is usually expressed in terms of the maximum price the consumer could pay for a house and be approved for the mortgage required to pay that amount.
Calculating the Maximum Affordable Sale Price: The affordability calculation is fairly complex when done correctly, and some approaches oversimplify it. The calculation also involves a number of assumptions that affect the answer.
To do it properly, affordability must be calculated three times using an “income rule,”a “debt rule,” and a “cash rule.” The final figure is the lowest of the three. When affordability is measured on the back of an envelope, usually it is based on the income rule alone, ignoring the other two. This can result in error.
За целите на коректно определяне на достъпността, тя трябва да бъде изчислена триратно при използване на три различни подхода, наричани:
Правилото на дохода,
Правилото на дълга,
Правилото на разполагаема наличност (кеш).
За краен резултат се приема най-ниското от трите числа. В случаите на определяне на Достъпността „на коляно”, обикновено се изхожда  единствено от Правилото на дохода, при което другите два подхода се игнорират. Това може да доведе до грешка.

The income rule says that the borrower's monthly housing expense (MHE), which is the sum of the mortgage payment, property taxes and homeowner insurance premium, cannot exceed a percentage of the borrower's income specified by the lender. If this maximum is 28%, for example, and John Smith's income is $4,000, MHE cannot exceed $1,120. If taxes and insurance are $200, the maximum mortgage payment is $920. At 7% and 30 years, this payment will support a loan of $138,282. Assuming a 5% down payment, this implies a sale price of $145,561. This is the maximum sale price for Smith using the income rule.
The debt rule says that the borrower's total housing expense (THE), which is the sum of the MHE plus monthly payments on existing debt, cannot exceed a percentage of the borrower's income specified by the lender. If this maximum is 36%, for example, the THE for Smith cannot exceed $1,440. If taxes and insurance are $200 while existing debt service is $240, the maximum mortgage payment is $1,000. At 7% and 30 years, this payment will support a loan of $150,308. Assuming a 5% down payment, this implies a sale price of $158,218. This is the maximum sale price for Smith using the debt rule.
The required cash rule says that the borrower must have cash sufficient to meet the down payment requirement plus other settlement costs. If Smith has $12,000 and the sum of the down payment requirement and other settlement costs are 10% of sale price, then the maximum sale price using the cash rule is $120,000. Since this is the lowest of the three maximums, it is the affordability estimate for Smith.
When the cash rule sets the limit on the maximum sale price, as in the case above, the borrower is said to be cash constrained.
Affordability of a cash-constrained borrower can be raised by a reduction in the down payment requirement, a reduction in settlement costs, or access to an additional source of down payment—a parent, for example.
When the income rule sets the limit on the maximum sale price, the borrower is said to be income constrained. Affordability of an income-constrained borrower can be raised by a reduction in the maximum MHE ratio, or access to additional income—sending a spouse out to work, for example.
When the debt rule sets the limit on the maximum sale price, the borrower is said to be debt constrained. The affordability of a debt-constrained borrower (but not that of a cash-constrained or income-constrained borrower) can be increased by repaying debt.
Affordability will be affected by changes in the assumed maximum MHE and THE ratios, which vary from loan program to program and can also vary with other characteristics of the loan such as the down payment. Affordability may also be affected by changes in the assumptions made regarding settlement costs, taxes and insurance, interest rate and term.
Some Estimates: The table below provides some ballpark estimates of how much house a borrower can afford with a 7.5% two point mortgage for 30 years. For each of seven sale prices, the table shows the total cash required to meet down payment requirements and settlement costs, the total monthly housing expense, the minimum income required to cover housing expenses and the maximum amount of debt service allowable on the minimum income.
These numbers were calculated from the Housing Affordability calculator (5a) on my Web site. The assumptions used are not likely to apply exactly to any individual situation. However, readers can use the calculator to change any of the assumptions as they please.
The table assumes that the borrower pushes buying power to the limit. In particular, the table assumes that the down payment is the lowest lenders are willing to accept, which requires mortgage insurance that increases borrowing cost. This may not be prudent. See Housing Investment.
The Mortgage Encyclopedia. Copyright © 2004 by Jack Guttentag. Used with permission of The McGraw-Hill Companies, Inc.


How to thank TFD for its existence? Tell a friend about us, add a link to this page, add the site to iGoogle, or visit webmaster's page for free fun content.
Link to this page:"

Тук там съм правил и свободни преводи за улеснение.

Допълнително искам да сложа отново един материал, който разглежда affordability като отношение на цената на среден имот към брой годишни доходи на средно  домакинство. Дефинират и понятието Median Multiple.

Housing Affordability Rankings
Median Multiple = Median House Price to Median Household Income

Категории според Median Multiple
Severely Unaffordable: > 5.1
Seriously Unaffordable: 4.1 to 5.0
Moderately Unaffordable: 3.1 to 4.0
Affordable: < 3.0

Обобщени данни по държави:
САЩ - 3.2
Канада - 3.5
Обединеното кралство - 5.2
Ирландия - 5.4
Нова Зеландия - 5.7
Австралия - 6.0

Данни по градове:
Лондон - 6.9 (249900/36300)
Ню Йорк - 7.0 (452500/64700)
Сан Франциско - 8.0 (615700/76700)
Сидни - 8.3 (529000/64000)
Ванкувър - 8.4 (492600/58400)
Хонолулу - 9.1 (615000/67900)

Според гореизложенaта категоризация средната цена на жилище е:
Severely Unaffordable: > 48 000 лв
Seriously Unaffordable: 38 000 - 48 000 лв
Moderately Unaffordable: 29 000 - 38 000 лв
Affordable: < 29 000 лв

Източници:
The 5th Annual Demographia International Housing Affordability Survey - 3rd Quarter, 2008
Общ доход на домакинства - НСИ, септември 2009 г.

btw: Rent Must Be More than a Mortgage Payment to Justify Owning

Без оглед на особеностите на различните дефиниции и различните  подходи за определяне и даване на някакви числови стойности на "Позволимостта" и "Достъпността" на имотите в БГ, лесно се стига до категоричен извод, че въпреки спада цените на недвижимостите продължават да са в ярък дисонанс с икономическата и социална картина в страната."
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 11 Септември, 2010, 12:47:04
Ето и още един поглед (или ако искате разбиране за съдържанието на понятието) върху афордабилити.

За съжаление не съм си копирал линк, но се вижда и произхода на информацията.


"Надценени ли са българските имоти
Индексът "позволимост" показва колко надценени са имотите
сп. Имотът, 2 Май, 2010
 50 коментари | видяна  5438

 

1 2
 
     ШРИФТ
  ПЕЧАТ
  FACEBOOK
  TWITTER
  SVEJO.NET

 

 
След началото на кризата редица анализатори коментираха, че спадът в цените при недвижимостите не се дължи толкова много на проблемите в световната икономика, колкото в това, че те са надценени.
Един от начините да се разбере дали дадено жилище например, се продава на реалната си стойност или на доста по-висока, е т.нар. “позволимост на покупката”. Този модел на сравнителен анализ започва да придобива все по-голяма популярност по света. Изчислява се като цената на квадратен метър се раздели на брутния вътрешен продукт на глава от населението и се умножи по 100. Колкото по-голямо е полученото съотношение, толкова по-вероятно е имотите да са надценени.
Къде е границата между реална и по-висока цена е трудно да се определи. Ако се вземат развитите пазари на някои европейски държави, ще се види, че най-много до реалните цени се доближат страни, в които този индекс е около или над 5х. Като база за изчисление, анализаторите на Globalpropertyguide, са взели жилищните имоти разположени в централните части на големите европейски столици.
Най-реални са цените в държавите със стабилни икономики като Люксембург, Норвегия, Швеция, Холандия и Кипър. Тук спада и Германия, където пазарът на недвижими имоти почти не усети световната икономическа криза, тъй като преди нейното настъпване имотите не отчетоха рязко покачване, респективно надценка.
Най-високото ниво на индекса “позволимост” в Европа е в Русия. В центъра на Москва той е 108.91х. На следващо място е Украйна със 63.67х. Третата позиция се заема от съседна Румъния - 42.2х.
За центъра на София индексът “позволимост” е 14.50х, което е три пъти по-високо в сравнение с нормалните граници. Близки до тези са нивата в престижните столични квартали Иван Вазов, Лозенец, Изток и Оборище. Дори и в най-евтините райони индексът “позволимост” е над 5х. В Обеля, Левски и някои микрорайони на Люлин този показател е 6х, а в Надежда, Толстой и Дружба той е 7х.
 
Индекс "позволимост" при покупката на недвижими имоти*
Люксембург    3.9
Германия    4.98
Норвегия    5.24
Белгия    5.44
Швеция    5.62
Холандия    5.69
Кипър    5.85
Финландия    10.39
Словения    10.6
Ейре    10.79
Испания    11.81
Естония    13.5
Гърция    13.64
България    14.5
Хърватска    16.46
Италия    18.29
Чехия    18.9
Франция    19.43
Македония    22.42
Литва    26.29
Полша    26.86
Великобритания    27.54
Латвия    32.82
Румъния    42.2
Украйна    63.67
Русия    108.91
   
Източник: Globalpropertyguide
* данните са за централните градски части на столиците в съответните държави
Текст и снимки:
Милена Богданова"


Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: annvlad в 14 Септември, 2010, 02:31:08
 Имотите в България са надценени до смехотворност като се отчете какво представляват като качество и какви възможности дава България за реализиране на доходи. Но генерално погледнато по отношение на доход/цена възникна следния въпрос ( взаимствам си го от принципите на системи в реално време вмятам за събратя/посестрими в ИТ-то тука четящите). Значи важно е може би КОГА се взима заема за къща - едно е ако заемополучателите са на 30 години друго е ако са на 43-45. От тука следва че тоя коефициент на позволимост трябва да е динамичен представен във формула която отчита времето/възрастта. Додич, помогни малко с формулите *drink5* ...
Но защитниците тука на ъп-а биха казали че това е пазар, търсене -предлагане и т.н. книжни принципи определят цената. Ако се замисля пак стигам до един абсолютно непазарен и нефинансов извод. Ако сте(съм) в пустиня хипотетично, колко ще струват 100 грама вода, може и да не е от най доброто качество, с малко в повече микроорганизми да речем но що годе годна за пиене. И на стотици километри няма нищо друго. Тогава тая вода ще е на баснословна цена. Извода е да не попадаш в пустинята при никакви обстоятелства :D
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 14 Септември, 2010, 03:47:39
Но защитниците тука на ъп-а биха казали че това е пазар, търсене -предлагане и т.н. книжни принципи определят цената.

По-скоро е конюнктура. Т.е. "Генчо си купи панелка, трябва и аз; цената е 1200 евро на квадрат - е какво да се прави, нали сме в Европа. Къде ще се занимавам да строя къща на същата цена, то не е за мене, аз искам панелка в тих и комуникативен район!".
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 14 Септември, 2010, 11:03:35
Надявам се, че колегата Zashtontcho няма да се сърди, че е взаимстван така директно от постовете му в инвестора, но той напълно независимо от разговора ни тук разглежда темата за цените в София под един съвсем друг ъгъл.
В Една поредица от постове той взима параметрите на някаква обявена продажба на жилище  от ЧСИ през сайта им и после издирва имоти, които са с много сходни параметри, но се предлагат на "свободния пазар".
Ето една илюстрация на търсенията му :

"Zashtontcho
Аватара на Zashtontcho
Преглед на профила
Мнения: 224
   
Отговори с цитат
Вчера, 17:24
Отново отиде страници назад последната справка, която направих между реални и желани цени за НИ в София. Отново се появиха лични драми на различни млади семейства и студентки в Германия - изглежда на форумните брокери им е скучно

Все пак темата е за понижението на жилищните имоти. Ето какво се случва на пазара:

Имаме имот от 70 кв.м в Зона Б-18, за цена от 64 800 лв.http://www.sales.bcpea.org/?q=node/9268 (http://www.sales.bcpea.org/?q=node/9268)

Всички имоти в сайтовете imot.bg и imoti.net са поне 2 пъти по-скъпи, явно брокерите още се ослушват и се надяват на заблудени балъци. Ето и фактите:

1. Същият квартал, същите кв.м, цена - 127 000 лв. Някой брокер иска 62 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...881&f1=details (http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...881&f1=details)

2. Същият квартал, същите кв.м, цена - 127 000 лв. Някой брокер иска 62 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...518&f1=details (http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...518&f1=details)

От тук започват двойните цени:

3. Същият квартал, същите кв.м, цена - 130 000 лв. Някой брокер иска 65 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...052&f1=details (http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...052&f1=details)

4. Същият квартал, същите кв.м, цена - 143 000 лв. Някой брокер иска 78 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...073&f1=details (http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...073&f1=details)

5. Същият квартал, същите кв.м, цена - 143 000 лв. Някой брокер иска 78 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imoti.net/prodazhbi-dvust...no1713329.html (http://www.imoti.net/prodazhbi-dvust...no1713329.html)

Извод: Всички обяви в imot.bg и imoti.net са обявени на поне двойна цена спрямо реалната. Кой я вдига - брокерите, собственика, администраторите на сайта, никой от участниците във форума не желае да каже Всеки да си сметне сам колко се минава, ако тръгне да купува на цените от тези сайтове "

Странно, но и той получава същия резултат. Казвайки "същия резултат" имам предвид следното: по този метод на изследване отново се получава (сравнено с изследването през афордабилитити), че имотите в София продължават да са двойно надценени.
Горното е просто едно от изследванията му, само за илюстрация тук, иначе там в темата за намалението на цените може да видите и други подобни, по-назад.
Резултатите са все сходни.
Защо се получава този резултат? Не ми се рови за отговори, а и знам, че има колеги, които имат готов отговор.
Съотношението 2 към 1 е резултат от съпоставянето на две величини.
Първата е пазарната цена на оферирани в големи сайтове за имоти недвижимости. Тук няма какво да се чудим и помайваме. Офертата си е суверенно дело на продавача.
Другата страна на отношението е по-интересна. До съответната величина тук се стига чрез прилагане на някаква последователност от действия, включително законови изисквания.
На прима виста правилото беше: Имотът се предлага на търг с явно наддаване при начална цена % от пазарната оценка. Имаше едни промени в ГПК и процентът беше вдигнат на 75 %. Нали не се лъжа ?!
Кой член от ГПК беше това ?

Допълнително се явява и феноменът пазарна оценка. Имам необходимост от повече данни. Кой и по какви правила и технология я изготвя тази пазарна оценка ? Формално логически тази "пазарна оценка" не е еднаква на онези цени, които се оферират в сайтовете за имоти. А би "трябвало" да са близки. Но не са.
Нека опредметим с един идотски пример за яснота.
Някакви специалисти дават на един имот "пазарна оценка" в размер на 100 ед.
ЧСИ го предлага на първа продан за 75 ед. (100 по 75 %).
"Същият" имот струва на свободния пазар  150 ед.
Zashtontcho доказва с изследванията си, че началните цени на Търга се отнасят към офертните като 1:2, а по закон пазарната оценка се коригира със 75% Х за да се превърне в начална цена на Търга.
Лесното обяснение би било, че оферентите са си оставили още към 30 % марж за оттъргуване. Вероятно при условията на Бг това не смущава. Аз гледам различно. В тези условия марж от порядъка на над 30 % би означавало за мен само едно: някой просто не иска да продава.
Обаче офертите си стоят упорито, някои с години.

Какво ли става на тези търгове. Чувам мнения: нищо не става, предлагат се само боклуци, често няма заявен никакъв интерес, отива се на  следваща продан.
На мен това ми говори, че т.н. "пазарна оценка" не е никаква пазарна, а е една доста щедра величина, определена при не знам какви условия, след като дори намаление от 25 % не поражда резултат.

Очевидно е, че законът няма да се промени повече.
ЧСИ са едни специални доверени чиновници, от които малко зависи.
Решението е в ръцете на банките и  .... евентулно съсловните организации и държавна администрация.
Да не би пък от организацията на оценителите да чакат ББ да им скръцне със зъби в откровено мутренски стил.
Че то май вече се доказа, че в тази наша държава нищо не се получава, докато  ББ не скръцне. Пример: дори масово недолюбваният из Европа ЧЕЗ се нави да плати дивиденти на държавата за три години назад - нещо нечувано.

Има и друг начин. Кандидат купувачът намира най-гадната мутра и го праща на оценителя, а после го кара на търга да гледа зверски и останалите наддаватели. Сигурно по-паметливите си спомнят, че имаше и един такъв период в Бг, когато много проблеми се решаваха чрез пращане на мутри.
На което пък Коганев ще рече: Е...ти обществото !

Искам отново да напомня и много ценната статия, която онзи ден постна Скитъра.
Лекарството е фалити, не стимули.
Отговорът трябва да се търси в тази посока.

Тъжната истина е, че дори в международен план няма готовност и желание да се върви в тази посока.
Днес отново ми се мярна някъде, че отвъд океана пак се задават "стимули", които неизбежно ще се бъдат последвани и от европейски "стимули".
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 14 Септември, 2010, 12:21:50
Отделих 15 минути и изчетох (крайно време беше) съответните текстове от ГПК за публична продан на недвижим имот.
Прегледайте ги, полезно е.
Може би публикуването на целия текст тук е неподходящо, пък нали май имаше и ограничения за обема.

текстове от ГПК за публична продан на недвижим имот (http://lex.bg/laws/ldoc/2135558368)

Гледайте членове 483 до 501.

Освен това вижте и чл. 468 за начина на определяне на цената.
Не ми харесва, ама хич.  Здраво са се навели пред банките.

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Играч в 14 Септември, 2010, 12:48:45
Цитат
Извод: Всички обяви в imot.bg и imoti.net са обявени на поне двойна цена спрямо реалната. Кой я вдига - брокерите, собственика, администраторите на сайта, никой от участниците във форума не желае да каже Всеки да си сметне сам колко се минава, ако тръгне да купува на цените от тези сайтове "

Несъм съгласен с това изказване.Защото лично моя имот го рекламирах там и повечето от хората дето се обадиха невярваха че го продавам на толкоз ниска цена(мислили че обявата е менте).Сравнена с останалите за района.Никой неме е принуждавал да го рекламирам на каквато и да е цена.А това че някои просто си рекламират и чакат някоя блуждаеща рибка да клъвне си е тяхна работа.Но смятам ,че прости хора със пари вече няма :D :D :D :D :D.Щото неможе да си прост пък да имаш пари,нещо несе връзва.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: localhost в 14 Септември, 2010, 13:23:28
Несъм съгласен с това изказване.Защото лично моя имот го рекламирах там и повечето от хората дето се обадиха невярваха че го продавам на толкоз ниска цена(мислили че обявата е менте).Сравнена с останалите за района.Никой неме е принуждавал да го рекламирам на каквато и да е цена.А това че някои просто си рекламират и чакат някоя блуждаеща рибка да клъвне си е тяхна работа.Но смятам ,че прости хора със пари вече няма :D :D :D :D :D.Щото неможе да си прост пък да имаш пари,нещо несе връзва.


Само за статистиката - при обявената от теб по-ниска цена успя ли да продадеш имота ?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Scyther в 14 Септември, 2010, 13:32:20
Цитат
Лекарството е фалити, не стимули.
Отговорът трябва да се търси в тази посока.


Простотията и безпомощността на правителствата се състои в това, че мислят и вярват, че причината за кризата е в свитото кредитиране, поради което потреблението намалява, съответно икономиката не генерира данъци, следователно зле за бюджета и всички покрай него. Т.е., почти всички изтъкват причина за кризата - свитото кредитиране и съответно насочват 'спасителните' си стимули към банковия сектор. Но това не е причина, а следствие, което се явява причина за допълнително свиване на потреблението. Въобще, работата е като да гасиш пожар, насочвайки струята в пламъците на огъня, а не в основата му. А в основата на огъня, поне според мен, е задлъжняването. Масовото задлъжняване. Когато едно общество е бомбардирано в продължение на години с реклами и всевъзможни схеми за стимулиране на задлъжняването, лизинг, кредитни карти, ипотечни и всякакви заеми, то рано или късно задлъжнява сериозно. Докато задлъжняването е в ход, икономиката, пореблението и доходите нарастват, което усилва ефекта и вярата в светлото бъдеще. Всички имат пари, бюджета е пълен, независимо от сивата икономика и контрабандата.

Самото обръщане на тренда може да е предизвикано от някакво незначително събитие, което да отприщи вълната така, както на надутия до пръсване балон му трябва по-малко усилие, за да се спука, отколкото на по-малко надутия. Може да е предизвикано и от по-сериозно събитие, каквото е световната финансова криза, каквато ужким нямаше да ни засегне, понеже била външна.

Поради естеството си, дългът води до по-малко свободни средства. И колкото повече е задлъжняването, толкова по-малко са свободните средства, с които обществото разполага. За да поддържа стандарта си, то започва да задлъжнява все повече и повече.
(http://www.spekulanti.com/wp-content/uploads/2010/03/ScreenHunter_01-Mar.-06-14.07.jpg)
http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/ (http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/)

Но винаги настъпва една точка на кредитно насищане, когато дълга е толкова голям, че свободните средства не достигат. Тогава започват трудностите с обслужването на този дълг, което ясно личи от следната графика на лошите кредити като % от всички.

(http://www.spekulanti.com/wp-content/uploads/2010/03/ScreenHunter_03-Mar.-06-14.15.jpg)
http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/ (http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/)

Ясно се вижда, че проблемите с кредитите започват още през юли-август 2006 г., или далеч преди да се заговори в България за криза. В този момент, проблемите с кредитите започват да плашат банките кредитори и като естествена реакция, те затягат кредитирането с по-високи рискови премии (лихви) и повишени изисквания за отпускане на кредит. Затегнатото кредитиране обаче, автоматично намалява парите в обществото, свикнало на живот на кредит, което води до свиване на потреблението, съответно икономиката не генерира данъци, следователно зле за бюджета и всички покрай него. Неща, които много сме чели и дъвкали.

Мисълта ми беше за това, че причината за всичко това е задлъжняването, останалото са следствия. А задлъжняването не може да се лекува с по-голямо задлъжняване, нито с финансови стимули за банките. По същество такава политика е тотално погрешна и единственото, което постига е отлагане на неизбежното с по-лоши последствия за цялото общетво. Естествения процес за оздравяване, Красимир Петров много добре го е описал:

Цитат
Процеса на кредитна ликвидация спира едва когато голяма част от кредита  се прочисти от системата. Това означава, че в края на този процес, голяма  част от рисковите получатели на кредитите са изгубили своите жилища, а  голяма част от рисковите банки изпадат в криза или в банкрут.


Тук е необходимо да се уточни, че процесите, които текат понастоящем в ЕС са спасяване на банките, което на практика е обръщане на частен дълг в държавен и допълнително задлъжняване на банките. Не знам да има фалирала до момента банка в ЕС. Дори и да има те са единици но държавите, които са на ръба на фалита, са повечко. Това е съществената разлика с политиката в САЩ. Там си фалират банките.

Къде сме ние в цялата каша. Ние вярваме, че оправията е в подновяване на кредитирането тип "па-па", което да оправи нещата и да върне хубавите времена с тузарските лизингови жипове по тесните улици. По същество това е вяра в безумното кредитиране и оправянето на дълговия проблем с повече дълг. Ще лекуваме разтройство с английска сол.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 14 Септември, 2010, 16:29:58
Привет от Белгия, област Лимбург.

Самата София върви надолу и все още не е стигнала дъното на своето падение... както и цялата ни татковина. Цените са следствие.

Фалити в Беге? Кой да фалира? Банки??? Ей, хора, в Беге едно идиотско предприятие  като Кремиковци не може да фалира, пък вие направо на банките се нахвърлихте. Вчера май чух, че Кремиковци отново се продава за стотици милиони... Че защо ли се учудвам? И рудата е близо, и транспортът е евтин, и пласмент има осигурен, и технологията е модерна... само дето сарказмът ми идва в повече и се натъжавам. Но нали се сещате, че първата фалирала беге банка ще срине целия банков сектор. Булгаро е инертен материал, не обича да се минава, ще тегли до стотинката, пък иди му обяснявай колко сигурни са банките... Само една да тръгне... и тогава ще се отприщи и ще се свърши, а това е лекарство, както някой ни напомни. Е точно заради това, че е лекарство, няма да се случи в Беге. Нас са ни свикнали да ни тровят, не да ни лекуват.

Държавата България е изчерпана откъм ресурси. Все още не е стигнала дъното, но всички вие правите прогнози в тази посока. От Лимбург, едно от най-подредените места в Европа, нещата в Беге изглеждат отчайващо зле. Не като ситуация, а като система.
Днес наех апартамент, щото голямата щерка ще учи тук, та агентът по НИ ме хвърли в оркестъра с усърдието си да свърши колкото се може повече работа, а аз да не си мръдна пръста. И това да кажем, че е разбираемо, ама аз не му плащам... Няма комисион, както казват нашите специалисти. Нула евро, ниенте, нале-нале... Предполагам, че собствениците на ап. ще му платят, но не знам нищо по въпроса. Както и да е, всечко е уредено, аз оставам с горчилката, която ми се е насъбрала от годините, в които ми се изясняваше, че моята родина не ме иска, не иска и децата ми... презрително ме пъди в странство, като създава идиотски условия за живот, та да се усетя...
Усетих се. То не беше толкова трудно, но е обидно.

А цените в София все още са написани на табелка, на обратната страна на която пише "аз съм безпардонен нахалник".
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Dimitar. в 14 Септември, 2010, 16:34:53
Един шеговит пример за решаване на проблема със задлъжняването:

"В малък български град с минерални извори идва шеф на германска   туристическа агенция.Той оставя в залог банкнота от 100 евро на   собственика на семейния SPA - хотел и тръгва да разгледа стаите и   обстановката. Собственикът, без да губи и дори и минута, грабва   банкнотата и тича в близката месарница, за да си плати борча. Месаринът,   с купюрата в ръка, тича при фермера, за да плати фуража , с който гледа   прасетата и телетата в двора си. Фермерът връща дълга на автомонтьора,   който му е стегнал преди месец 20 годишната „Тойота”. Автомонтьорът   бързо тича в магазина за хранителни стоки, където „виси” на вересия.   Собственикът на магазина се отчита на местната жрица на любовта, която   го обслужва през вечер „с отложено плащане”, заради кризата. Мадамата   тича в хотела и плаща за стаята, в която обикновено си води клиентите в   курортния сезон със синята бележка от 100 евро.
След малко германецът   слиза и казва, че условията в този хотел не отговарят на изискванията   на неговата туристическа агенция. Прибира си банкнотата и си тръгва. "

Забележка: Познанията ми по икономика са лаишки.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Crash в 14 Септември, 2010, 19:55:38
Един шеговит пример за решаване на проблема със задлъжняването:

"В малък български град с минерални извори идва шеф на германска   туристическа агенция.Той оставя в залог банкнота от 100 евро на   собственика на семейния SPA - хотел и тръгва да разгледа стаите и   обстановката. Собственикът, без да губи и дори и минута, грабва   банкнотата и тича в близката месарница, за да си плати борча. Месаринът,   с купюрата в ръка, тича при фермера, за да плати фуража , с който гледа   прасетата и телетата в двора си. Фермерът връща дълга на автомонтьора,   който му е стегнал преди месец 20 годишната „Тойота”. Автомонтьорът   бързо тича в магазина за хранителни стоки, където „виси” на вересия.   Собственикът на магазина се отчита на местната жрица на любовта, която   го обслужва през вечер „с отложено плащане”, заради кризата. Мадамата   тича в хотела и плаща за стаята, в която обикновено си води клиентите в   курортния сезон със синята бележка от 100 евро.
След малко германецът   слиза и казва, че условията в този хотел не отговарят на изискванията   на неговата туристическа агенция. Прибира си банкнотата и си тръгва. "

Забележка: Познанията ми по икономика са лаишки.

Ха Ха - това много ми хареса, евала :)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 14 Септември, 2010, 21:23:48
Първо: Коганев, като си си щастлив в Лимбург или Мимбург, или всъщност няма значение къде точно, защо само черно мастило наливаш. В България няма нужда от това. Знаем си дереджето и работим по въпроса. И на нас ни се намира по някоя и друга дъщеря, леле, няма пари за квартира...........ще се мре. Писна ми от плачещи емигранти.
Второ, за другия писател на вицове: Стига стари вицове.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: marandi в 15 Септември, 2010, 02:48:38
Хмм ...,

сякаш емоцията е надделяла при бебе Скити над разума.

Не очаквах подобни свободни съчинения от него. К'во сравняваш ся?

1. Развити имотни маркети с развиващ се такъв като БГ-стан ли?
2. Американска парична система и тази в ЕС?
3. Краси Петров е с PhD и автоматични корелации насам в Европа и то в условия на борд?

Мно'у несериозно бебе сладко, мно'у несериозно ...

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)

Бебе Начев па, уж ми бил записвал постовете, а явно после не ги чете, щото многократно съм казвал, че от редицата методи за оценка на активи в момента ще се приближаваме към ликвидационния, ама т'ва не е болка за умиралка.

По принцип повод за хленчене ще има, когато минем границата от 25-30% 'орица без нито един имот и когато те започнат да раждат деца, също безимотни. Между другото това ще е критичната граница за задържане на ниски доходи в БГ-стан, после ще вземат да догонват средноевропейските. За момента сме далеч от това времер дори напротив - ще имаме излишък на имоти.

Чиърс на бебетата сладки  *drink11* *drink11* *drink11*

 П.П. Сладко бебе Имотко тоже е неориентиран какво се случва, но твърдо е решил, че емигрантите са му проблема. Дано не заеме някой ръководен пост в държавата, че горко ни от подобно невежество ...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Невидимко в 15 Септември, 2010, 11:58:14

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)


 П.П. Сладко бебе Имотко тоже е неориентиран какво се случва, но твърдо е решил, че емигрантите са му проблема. Дано не заеме някой ръководен пост в държавата, че горко ни от подобно невежество ...

marandi душичка мамина,

Сигурен съм че в русата ти главица има сериозни аргументи в подкрепа на твърдението ти за баМките.

Иначе за Имотко си напълно прав ама това за него се вижда и от космоса. Той хем ще оправя положението в БГ хем не ще да плаща данъци... 
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 15 Септември, 2010, 12:50:41
   За банките и аз мога да добавя половин милион към тези на Маранди. По външно- и вътрешноикономически, вътрешнополитически и банкособственически причини.
   Не съм работил за друг през живота си, освен за себе си, ако не броим бригадите и малко стаж като студент.
   Емигрантите ме дразнят само когато почнат: Вай, вай, как живеете в тая България, мръсно, цигани, безработица, глад, студ, ББ и др. подобни. Не щат да разберат, че и в България се работи добре и съвестно от много хора, и пари се печелят, и живота си тече като навсякъде. 
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: acen1975 в 15 Септември, 2010, 13:12:39

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)



аз пък мога да ти кажа,че в бг почти всички банки ВЕЧЕ са фалирали.....начело с  ПИБ още  в началото на 2008......
   това,че правителствата ги спасяват не значи,че не са фалирали........има разлика между физически и счетоводен банкрут.......счетоводния банкрут е нещо ново в пазарната икономика......ако някой ми бе казал преди 3 години,че правителства ще спасяват частни банки ,щях да му се изсмея в лицето .......но и до такъв абсурд доживяхме да видиме.....а сега тепърва ще гледаме и последиците от това........щото е нещо ново в капитализма......
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 15 Септември, 2010, 13:20:08
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 15 Септември, 2010, 13:37:54
Рискуваме да навлезем в излишен спор, който при това е без предмет.
Пишем по тема, която е : Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Убеден и категоричен отговор на този въпрос тук по-скоро няма. Нормално е.

Използвайки зададения въпрос ние разсъждаваме и на тема, която е близка, но няма нищо общо със зададения въпрос. А тази тема е нещо от рода:
Какви може да се очаква да бъдат или какви "би трябвало" да бъдат цените в София при съобразяване на основни икономически и социални пропорции и съотношения?
Естествено, това е субективна формулировка и нищо, че е моя, аз веднага виждам сериозни слабости.
Този въпрос дава възможност за отприщване на емоции и повлияване от конкретни лични интереси.

Апропо, не считам, че след като примерно аз и Скътъра сме заявили принципно предпочитание към (харесване на) идеята за масови продажби на имоти чрез ЧСИ и включително за фалити на лица (вкл. банки), които не могат да си посрещнат задълженията, то това автоматично значи, че твърдим, че това ще се случи или пък трябва да се случи.

Нищо подобно. Няма подобни твърдения. Повсеместно (и в световен мащаб) се изповядват други вярвания. Трябва да сме съвсем слабоумни, че да не го виждаме и разбираме.
Разсъждава се в посока: За нищо на света да не се допускат "слабостите"  от времената на Великата депресия. Само Най-драстично закъсалите финансови институции и то без системно значение (not too big to fail) могат да се хвърлят на кучетата (в американския вариант) или никой не се хвърля (до сега някаккъв европейски вариант). Стимули с цената на драстично обременяване на публичните финанси. Очевидно е кой бива разтоварван от проблеми и кой бива натоварван. Може би това е в някаква степен обществено защитимо. Знам, че тук може би ще изкажа някакви кощунствени мисли, но какво пък толкова!
Обществото ни е така скроено, че жизнено зависи от личности  и идеи, които раждат стоки и услуги, които са годни за и приемани от пазара. Ако някой може да посочи някакви други алтернативи за генериране на така необходимия доход, нека сподели. Аз не знам. Е, може би търсенето (и намирането) на място, където Господ е заровил неизчерпаеми източници на енергия  :), майката Природа е посяла огромни късове злато  :) или пък хайдути и пирати са заровили неизброими иманета. :).

Та - обществото май ще бъде напътено към извършването на един жест на опрощение на греховете на капитала.
За чия сметка ще стане това?
Спестители, пенсионери, болни, слаби, деца ! И някои кредитори. Грозно, но  почти безалтернативно.
Много често употребявам думата "общество". Естесвено, че това е фикция. Днешните социални форми се управляват и направляват от Мамона (или Златния Телец, ако ви се харесват литературни сравнения).
Има едно "противоречие". Кризата е основно финансова и дългова (има и други аспекти), а същият този Мамон е държател на огромната част на генерирания дълг и тръгвайки по описания по-горе път, той рискува да си причини сериозни вреди. Не съм сигурен как ще го решат.  Вероятно ще се опитват да контролират процесите (без да се стига до крайности) , да лъжат манипулират и преиначават. Допуснатите загуби от единия край (примерно от неизбежни фалити), ще се компенсират в някави печалби  от другия край (те са и там) - примерно монополни печалби, диверсификация, др.

Сега пак за имотите. Повтарям, тук основно се споделят мнения за това, какво би "трябвало" (иска ни се) да бъде състоянието.
Какво ЩЕ БЪДЕ е Божа работа.
А какво би трябвало да бъде, апропо.
Колкото и да е специфичен нашият пазар, не може с лека ръка да отхвърляме действието на правила, зависимости и съотношения, наложени от човешки и пазарен опит и логика. Туй не бих го приел.
Не бих се хванал и да твърдя, че след като даден конкретен показател индикира съотношение 2:1, то ЗАДЪЛЖИТЕЛНО цените следва веднага и безусловно да се отрежат наполовина. Би било ужасно глупаво.

Друго ще предложа !
Селекциониране на примерно 5 показателя.
Извършване на максимално коректни изчисления по всеки от тях конкретно. (Знам, че тук стъпвам на хлъзгаво!)
После експертно определяне на теглови коефицианти, които да фиксират с колко ще участва съответният показател в крайната оценка. (Става още по-хлъзгаво :) )
Извършване на финални изчисления.

Ако имотите ми бяха професия, бих го направил веднага!
Дори с 10 показателя в разширен вариант.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: acen1975 в 15 Септември, 2010, 13:44:11
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

е па нали недоразумението дянков ще емитира до края на годината над 2 милярда евро дълг.......защо ще го емитира да заробва бг,след като в сайта на БНБ твърдят,че държавните активи на бг са няколко пъти над пасивите,ако не се лъжа към 7 милярда евро.......
   при такъв баланс никоя държава няма да вмитира дълг,освен разбира се,ако ДАННИТЕ НЕ СА ВЕРНИ и вече голяма част от тези пари не са заминали за спасяване на банки и реално тези пари съществуват само на хартия......
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 15 Септември, 2010, 14:10:46
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

е па нали недоразумението дянков ще емитира до края на годината над 2 милярда евро дълг.......защо ще го емитира да заробва бг,след като в сайта на БНБ твърдят,че държавните активи на бг са няколко пъти над пасивите,ако не се лъжа към 7 милярда евро.......
   при такъв баланс никоя държава няма да вмитира дълг,освен разбира се,ако ДАННИТЕ НЕ СА ВЕРНИ и вече голяма част от тези пари не са заминали за спасяване на банки и реално тези пари съществуват само на хартия......

2 млрд? Еле па за 3 месеца? Нещо не го виждам как ще стане това. Освен ако цената не е наистина висока.

Че баМките шмекеруват е факт, и според мен доста би трябвало да са загуба последните месеци поне, ама го прикриват с разни трикове. Раздуват оценки на активи яко. БНБ пък е явния съучастник в схемите, ама едва ли имат и друг избор - Искров трябва всекидневно да ни уверява, че баМките са стабилни, инак стадото ще си дръпне кеша, а 20 млрд правителството няма откъде да ги извади, за да ги даде на банките, ако ще да ходят да просят пред вратите на Трише, Меркел и Саркози.

Тъй че Искров много добре разбира, че трябва да реагира на всеки опит да се постави под съмнение банковата система.

Ситуацията е малко като в цунг-цванг в шаха.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 15 Септември, 2010, 14:12:14
Начев, то е измислено: себестойност плюс печалба дава продажната цена на нов продукт. Цената на стария продукт се определя от цената на новия такъв и т.н. За жилищата новото е почти равно на старото като цена поради дълготрайността им /над 100 г./.
Със здраве.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 15 Септември, 2010, 14:29:31
Начев, то е измислено: себестойност плюс печалба дава продажната цена на нов продукт. Цената на стария продукт се определя от цената на новия такъв и т.н. За жилищата новото е почти равно на старото като цена поради дълготрайността им /над 100 г./.
Със здраве.

Този подход задължително ще е един показателите. Не съм сигурен, че ще намери място при оценка, която е базирана на 5 показателя, но при 10-те е задължително вътре.

Понеже и аз съм мислил по този въпрос, разгеле да те питам.
В себестойността има някаква "хадуерна" компонента, за която по-скоро лесно ще се стигне до разбирателство. Нормално е да се предвидят и някакви количества загуба и фира.
Цените на хардуера също не ме  притесняват.

Какво да правим обаче с разходите на труд?
Кое е нормално да се включи:
1. среден разход в часове за 1-ца продукт, но на база нормативи. Норматив - това значи средно напрегнат, средно квалифициран и при обичайна продължителност труд.
2. Колкото е на практика.
Ами цената на този труд ?!

А какво да правим с качеството.

По принцип съм съгласен с мнението ти (като фактор), но аз примерно не съм съгласен да платя за труд, толкова колкото е дошъл на практика в конкретния случай и при условие, че много добре знам, какво качество ще получа.
Да знаеш, че не е лесно. 
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: acen1975 в 15 Септември, 2010, 14:47:42
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

е па нали недоразумението дянков ще емитира до края на годината над 2 милярда евро дълг.......защо ще го емитира да заробва бг,след като в сайта на БНБ твърдят,че държавните активи на бг са няколко пъти над пасивите,ако не се лъжа към 7 милярда евро.......
   при такъв баланс никоя държава няма да вмитира дълг,освен разбира се,ако ДАННИТЕ НЕ СА ВЕРНИ и вече голяма част от тези пари не са заминали за спасяване на банки и реално тези пари съществуват само на хартия......

2 млрд? Еле па за 3 месеца? Нещо не го виждам как ще стане това. Освен ако цената не е наистина висока.

Че баМките шмекеруват е факт, и според мен доста би трябвало да са загуба последните месеци поне, ама го прикриват с разни трикове. Раздуват оценки на активи яко. БНБ пък е явния съучастник в схемите, ама едва ли имат и друг избор - Искров трябва всекидневно да ни уверява, че баМките са стабилни, инак стадото ще си дръпне кеша, а 20 млрд правителството няма откъде да ги извади, за да ги даде на банките, ако ще да ходят да просят пред вратите на Трише, Меркел и Саркози.

Тъй че Искров много добре разбира, че трябва да реагира на всеки опит да се постави под съмнение банковата система.

Ситуацията е малко като в цунг-цванг в шаха.
ами напротив-само на пръв поглед изглежда,че искров прави "добро"......въобще не е така,защото в момента банките са се превърнали в пирамидални структури-тва,че хората си държат парите там,не е толкова добре,колкото ти се казва че е,защото е нищо повече от понзи скийм-в рецесия лихви по депозити от над 6-8% е пирамида,а не банка!
     задържа се временна ликвидност,срещу трупане на дългогодишни загуби......същото е като при виденов -банките трупат загуби от рецесията и декапитализация,а в същото време дават колосални лихви ,от където СЪЩО ГУБЯТ!
     и макар,че времено нямаш колапс,той се натрупва -става по зле и по зле и банките в бъдеще ще пшродължават да просят държавни пари,вместо да изплащат това,което вече е дължимо към държавата...с други думи,искров сам си вкарва автогол-тия всички загуби от 6-8% лихви и продължаваща декапитализация и рецесия кой мислиш,че ще ги плаща?
       ще ти дам пример с ПИБ-те дължаха 500 милона евро на швейцарска банка-парите вече са върнати-само че държавни-твои пари......същевременно 1 километър магистрала в бг струва около 1 милиона евро-държавните пари,дето са отишли в ПИБ и от там заминали в швейцария,с тях можеше да се построят 500 км магистрала,отделно парите щяха да останат в бг-строителни фирми нямаше да фалират,а щяха да са участници,много хора щяха да работят-с други думи този милярд щеше да се усвои в бг ,да влезне в икономиката и т.н.
  обаче вместо да стане това,парите са отишли обратно в швейцария,вместо швейцарците да бъдат наказани,че са дали пари на двама идиота,които дори банката са си кръстили неправилно,защото няма нищо общо с инвестиционна банка,а за СЕО на банката имаш една силиконова кукла,която става за минети,но тва,че е "dick squeezer",в цивилизацията такива стават или модели,или "танциорки",а в най-добрия случай се издигат до "секретарки",никога до СЕО на банки!
      и ето ти сега ПИБ тепърва ще изсмуква държавни пари,защото цената на депозитите ,които в момента плаща трупат допълнителни загуби и някой трябва да плаща сметката!
        и знаеме само за ПИБ и то защото дянков се изпусна и го каза......сега дори го "съдят",че е издал държавна тайна.....а представи си колко други неща НЕ знаеме,защото са държавна тайна.......междудругото това не трябва да е тайна-тарп парите в сащ бяха обявени,както и постоянно се казваше какво става с тях.......
       имаш ли тайни с държавни финанси,тва говори само за едно-корупция,далавери и нечестни сделки!
  а в бг всичко е тайна,дори и държавния резерв в БНБ ти казват,че е вкаран в активи,НО ТЕ СА ТАЙНА!!!!!!!
       
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 15 Септември, 2010, 15:06:22
значи, прав си за това, че положението се влошава в следствие на прикриването и аз не съм го отрекъл, напротив - имам го предвид, но я си представи, ако Искров се изтъпани пред всички медии и каже какво е РЕАЛНОТО положение... Какво ще стане? Ами от ясно, по-ясно: масово теглене на депозити + обмяна в евро на левчета. Тия пари няма да влязат в икономиката в голямата си част, ще отидат в буркани или чужди банки. Тези изтеглени депозити банките няма с какво да ги компенсират, а и правителството не може да извади толкова много, за да ги спасява.

Въпросът е на какво се надяват, за да се оправи положението. Явно само на отминаване на кризата от само себе си и ново потичане на чуждестранни пари към БГ.

За съжаление, трябва да свърша малко работа, ще пиша после пак.  *beer*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Невидимко в 15 Септември, 2010, 15:26:34

По какво си приличат Трише и Искров? Ами по това, че и двамата са шах и хванати здраво за топките.
А по какво се различават? Ами по това, че трише е хванат от гръцки ДЪРЖАВЕН дълг, т.е. от чужда държава, а Искров е хванат от собствената си държава и глупост.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: marandi в 15 Септември, 2010, 17:51:02

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)



аз пък мога да ти кажа,че в бг почти всички банки ВЕЧЕ са фалирали.....начело с  ПИБ още  в началото на 2008......
   това,че правителствата ги спасяват не значи,че не са фалирали........има разлика между физически и счетоводен банкрут.......счетоводния банкрут е нещо ново в пазарната икономика......ако някой ми бе казал преди 3 години,че правителства ще спасяват частни банки ,щях да му се изсмея в лицето .......но и до такъв абсурд доживяхме да видиме.....а сега тепърва ще гледаме и последиците от това........щото е нещо ново в капитализма......

Асенка,

не ми се спори, имаш прекрасни познания ( особено в трейд-търговията ) и твоя опит е безценен, който споделяш безплатно.

Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите и то от гледна точка процесите в Европа ( разстоянията винаги са проблем, аз затова не си позволявам да коментирам УСА ).

Сигурен съм,че ще ме разбереш от две думи и затова ще ти заостря вниманието на 2 от функциите на парите, а именно, че от 2008 година в Европа протичат процеси - целта, на които е - еврото освен като разменно средство да стане и средство за съхранение на стойността. Затова се появи SEPA и предполагам като погледнеш нещата от това "кьоше", ще забележиш, че оптимизацията е видима.

Т.е. Европа чрез ЕС и Евро-зоната минава от бартерна икономика и т.нар. относителни цени към един модерен, съвременен вариант на монетарна политика, касаеща книжните пари.

За сравнение за Щатите аз не отричам, че доларът освен като книжни пари се държи и като стокови, предвид ролята му в момента да е водеща световна валута ( резервна ), което му предава и допълнителни качества.

Предполагам, че понеже си отишъл на "заварено" положение с долара и затова не си се замислял, че тежестта на т.нар. тразакционни разходи, които съпътстват всяка една валута по света, в УСА са били до момента на "облекчен" режим. Но същото в момента протича като процеси и в Европа - свалят се чувствително разходите за транзакции.

А, нормално е държавите да спасяват частни баМки, откакто през 1694 г. Bank of England въвежда книжните пари да не са със златно покритие. Оттам още държава и частни институции се оплитат кат' "свински" черва и едните без дтугите не могат.

Поздрави!

П.П. Иначе бебетата си знаят тоз' номер -  *drink11* *drink11* *drink11*

Съжалявам, че поста ми не е по темата и повече няма да се повтори  ;)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: acen1975 в 15 Септември, 2010, 20:22:56

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)



аз пък мога да ти кажа,че в бг почти всички банки ВЕЧЕ са фалирали.....начело с  ПИБ още  в началото на 2008......
   това,че правителствата ги спасяват не значи,че не са фалирали........има разлика между физически и счетоводен банкрут.......счетоводния банкрут е нещо ново в пазарната икономика......ако някой ми бе казал преди 3 години,че правителства ще спасяват частни банки ,щях да му се изсмея в лицето .......но и до такъв абсурд доживяхме да видиме.....а сега тепърва ще гледаме и последиците от това........щото е нещо ново в капитализма......



Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите и то от гледна точка процесите в Европа

Сигурен съм,че ще ме разбереш от две думи и затова ще ти заостря вниманието на 2 от функциите на парите, а именно, че от 2008 година в Европа протичат процеси - целта, на които е - еврото освен като разменно средство да стане и средство за съхранение на стойността. Затова се появи SEPA и предполагам като погледнеш нещата от това "кьоше", ще забележиш, че оптимизацията е видима.

Т.е. Европа чрез ЕС и Евро-зоната минава от бартерна икономика и т.нар. относителни цени към един модерен, съвременен вариант на монетарна политика, касаеща книжните пари.



А, нормално е държавите да спасяват частни баМки, откакто през 1694 г. Bank of England въвежда книжните пари да не са със златно покритие. Оттам още държава и частни институции се оплитат кат' "свински" черва и едните без дтугите не могат.



аха,минават те ...ама няма нищо общо с бартерна икономика в ЕС тамън от 200 години.......а "модерен съвременен вариянт на монетарна политика".......тва ми звучи като "казвам ви нещо,ама и аз не знам кво ви казвам"

п.п.
  нещо си се объркал за англия-англия че е въвела книьните пари НЕ ЗНАЧИ,че са били без златно покритие.....НАПРОТИВ......
     златното покритие се маха първо от сащ и то едва преди 40 години ;)
  едва след това са и англичаните,после германците,после иде снейк кърва в западна европа(кат си "монетарист" би трябвало да знаеш що е то,както и последиците му) които ще са цвете за мирисане в сравнение с грешките ,които се допускат в ЕС в момента......
     каква световна валута те гони?знаеш ли,че за последен път европа е била спасявана монетарно с плана маршал......докато не дойде май 2010 ,че сащ ,канада и япония пак да я спасяват......
    защо?да не би да е станала 3 световна война?или по някога монетарните грешки струват по скъпо и от войни?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 15 Септември, 2010, 20:58:40
Начев, прав си, не е лесно. И все по-трудно става. Затова все по-малко хора ще се занимават с имоти и със строителство, а все повече - с писане по форуми.
Не коментирам производителността на труда /прав си/, не коментирам качествотото /прав си/, само посочвам метода на определяне на цените при новото строителство. Нали това попита. Няма пет или десет фактора, няма петнадесет, общо ги обединява термина себестойност+печалба. И двете варират, не са нормативно определени, като най-ниската печалба е при криза. Имаше строиш за 200, продаваш за 1200, сега има строил за 600, продава за 650.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 15 Септември, 2010, 21:00:59
Моранди каза на Асен:   Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите ...

А аз бих добавил, че Асенката нещо не познава напоследък курсовете на долара, уж фючърси това онова ама с долара малко се поизложи (е на всеки може да се случи, аз се отнасям с разбиране). Уж еврото щеше да струва американски центове а то кво стана, добре че останах на евро. Страшно съм щастлив от създалата се ситуация с високи лихви по депозитите. За пръв път в живота някой да поработи за мен, досега все аз опъвах каиша. Имало справедливост на тоя свят. *beer*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: acen1975 в 15 Септември, 2010, 21:41:16
Моранди каза на Асен:   Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите ...

А аз бих добавил, че Асенката нещо не познава напоследък курсовете на долара, уж фючърси това онова ама с долара малко се поизложи (е на всеки може да се случи, аз се отнасям с разбиране). Уж еврото щеше да струва американски центове а то кво стана, добре че останах на евро. Страшно съм щастлив от създалата се ситуация с високи лихви по депозитите. За пръв път в живота някой да поработи за мен, досега все аз опъвах каиша. Имало справедливост на тоя свят. *beer*

ми че аз валути не играя от година и половина........последния път писах,че еврото ще рухне,защото трише прави балон в обратно изкупуване на евро дълг,който струва 0.........еврото бе 1.36,след това падна до 1.18.....после америка даде на ЕС 2/3 трилион(отново) и те ти го еврото 1.30...дорде не ги изпърдят и тези пари........
    до колкото си спомням тогава ти "предвевщаваше",че еврото ще стане 1.38,и че аз говоря глупости........моа да изнамериме и темата в имоти.нет да си припомним,а?
       
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Невидимко в 15 Септември, 2010, 22:06:27
Начев, прав си, не е лесно. И все по-трудно става. Затова все по-малко хора ще се занимават с имоти и със строителство, а все повече - с писане по форуми.
Не коментирам производителността на труда /прав си/, не коментирам качествотото /прав си/, само посочвам метода на определяне на цените при новото строителство. Нали това попита. Няма пет или десет фактора, няма петнадесет, общо ги обединява термина себестойност+печалба. И двете варират, не са нормативно определени, като най-ниската печалба е при криза. Имаше строиш за 200, продаваш за 1200, сега има строил за 600, продава за 650.

А сега ще има строил на 200 продава на 250, а този дето е строил на 600 чака да дойде 2ро пришествие. Па като (не ако) потече реката при ЧСИ ще има и по 200 и то за годииини напред. Та на мене май ми мирише, че ти имотко май си от последните. Така ли е? Признай си ще ти олекне... Така е пазар е това. Като не познаваш фактите, правилата и закономерностите не можеш да си направиш добре сметката и играеш на сляпо. И се случва да губиш. Нормално.
Но не е нормално да си толкова озлобен.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 15 Септември, 2010, 22:23:07
Какво пречи печалбата да е отрицателна??

Никой строител не е построил само един апартамент. Така че и на 600 да е строил, ако е продал 10 по 1200, сега ако са му останали два, може да ги продаде и на 200 ако ще. Тогава вместо 100% печалбата общо пада на 72%, което пак не е зле. Само че му идват едни пари отгоре, а иначе наистина чака второ пришествие.

Игнорорането на горното вероятно се прави само или от дребни спекуланти с по 2-3-4 апартамента, изпуснали влака 2008ма, или от пишман спекуланти купили 2008ма, или строители, които имат 0 продажби и цели блокчета.

Себесттойността на единична продажба е без никакво значение. Трябва накрая като се тегли чертата да си на плюс, а не за всяка сделка поотделно.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 15 Септември, 2010, 22:34:26
Невидимко, един път и ти да си прав: като не познаваш фактите, правилата и закомерностите-губиш. Напълно съм съгласен. От ЧСИ река от имоти без пари като от умрял писмо. Освен ако не търсиш нещо в Банско. Две години я чакате тая река, то поточе няма.
Додо 2 - професионално го светна Невидимкото, не бива да му отваряш очите чак толкова. Това са неща от кухнята.
Не че ще разбере, ама все пак сривльовците чакат инвеститорите в имоти да станат бедняци и не бива да им се отнема надеждата, само тя им остана.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 16 Септември, 2010, 01:12:35
Ето какво ни чака:

"Дете е с опасност за живота след събаряне на блок в Ямбол"
Граждани (ЦИГАНИ) рушат панелка в ж.к. "Райна Княгиня
(http://www.dnes.bg/stranata/2010/09/15/dete-e-s-opasnost-za-jivota-sled-sybariane-na-blok-v-iambol.98941)

А като станат 3 милиона, а освен тях има и 2 милиона пенсионери и само 1 милион работещи (с 80% данък, за да изхранват останалите) така ще е повсеместно - първо в "провинцията", после в Люлин и Недежда.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: marandi в 16 Септември, 2010, 01:19:03

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)



аз пък мога да ти кажа,че в бг почти всички банки ВЕЧЕ са фалирали.....начело с  ПИБ още  в началото на 2008......
   това,че правителствата ги спасяват не значи,че не са фалирали........има разлика между физически и счетоводен банкрут.......счетоводния банкрут е нещо ново в пазарната икономика......ако някой ми бе казал преди 3 години,че правителства ще спасяват частни банки ,щях да му се изсмея в лицето .......но и до такъв абсурд доживяхме да видиме.....а сега тепърва ще гледаме и последиците от това........щото е нещо ново в капитализма......



Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите и то от гледна точка процесите в Европа

Сигурен съм,че ще ме разбереш от две думи и затова ще ти заостря вниманието на 2 от функциите на парите, а именно, че от 2008 година в Европа протичат процеси - целта, на които е - еврото освен като разменно средство да стане и средство за съхранение на стойността. Затова се появи SEPA и предполагам като погледнеш нещата от това "кьоше", ще забележиш, че оптимизацията е видима.

Т.е. Европа чрез ЕС и Евро-зоната минава от бартерна икономика и т.нар. относителни цени към един модерен, съвременен вариант на монетарна политика, касаеща книжните пари.



А, нормално е държавите да спасяват частни баМки, откакто през 1694 г. Bank of England въвежда книжните пари да не са със златно покритие. Оттам още държава и частни институции се оплитат кат' "свински" черва и едните без дтугите не могат.



аха,минават те ...ама няма нищо общо с бартерна икономика в ЕС тамън от 200 години.......а "модерен съвременен вариянт на монетарна политика".......тва ми звучи като "казвам ви нещо,ама и аз не знам кво ви казвам"

п.п.
  нещо си се объркал за англия-англия че е въвела книьните пари НЕ ЗНАЧИ,че са били без златно покритие.....НАПРОТИВ......
     златното покритие се маха първо от сащ и то едва преди 40 години ;)
  едва след това са и англичаните,после германците,после иде снейк кърва в западна европа(кат си "монетарист" би трябвало да знаеш що е то,както и последиците му) които ще са цвете за мирисане в сравнение с грешките ,които се допускат в ЕС в момента......
     каква световна валута те гони?знаеш ли,че за последен път европа е била спасявана монетарно с плана маршал......докато не дойде май 2010 ,че сащ ,канада и япония пак да я спасяват......
    защо?да не би да е станала 3 световна война?или по някога монетарните грешки струват по скъпо и от войни?

Офф ...,

ти даже не ме и четеш :(

По принцип първите книжни пари без покритие се появяват в Китай около 800 г. и просъществуват до около 1500 г. ( до Монголското нашествие ).

Моя е грешката, че не поясних като дадох Англия за пример, че визирах Европа. После не поясних пак, че първата държава в Европа, която въвежда златния стандарт пак е Англия през 1816 г.

Това става почти 100 години по-късно след като Исак Нютон го въвежда през 1717 г., но за да стане златен "стандарт" му е трябвало държавен акт, налЕ? Т.е. някой да го легитимира.

След Първата световна война и безконтролното печатане на книжни пари златния стандарт рухва в цяла Европа - за Англия специално през 1931 година.

После се възстановява през 1944 година при конференцията от Бретън Удс, но там специфичното е, че вече се говори за златно-доларов стандарт, т.е. всички национални валути се обвързват с долара.

Всичко това просъществува до 1971 година, когато всичко рухва и оттогава книжните пари са без златно покритие. Преминава се към плаващи валутни курсове, появяват се електронните пари и т.н. и т.н. до наши дни.

Казах ти, че не ми се спори с тИбя, но добре е, че понякога ти откривам пропуски, понеже има моменти, в които си мисля, че си Бог  ;)

П.П. Нормално е, всяка държава да се праска, че винаги е била по-по-най- ... за пред електората ( визирам големите икономики и великите сили, ама в БГ-стан не пасем овцете по терасите ). Затова стига с това, че УСА е първа по "всичко" - дразни понякога, щото е селска държава на 200 години ...

Ай, да спрем спора думам аз, ти си трейдър, аз съм застраховател ( а, те са над баМкерите като ниво ) и хващаме процеси, които статистиката ги отчита после след десетки години.

И не съм монетарист, както си ме закачил с кавичките, а реалист  ;)

 *drink10* *drink10* *drink10*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 16 Септември, 2010, 09:14:09
Моранди каза на Асен:   Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите ...

А аз бих добавил, че Асенката нещо не познава напоследък курсовете на долара, уж фючърси това онова ама с долара малко се поизложи (е на всеки може да се случи, аз се отнасям с разбиране). Уж еврото щеше да струва американски центове а то кво стана, добре че останах на евро. Страшно съм щастлив от създалата се ситуация с високи лихви по депозитите. За пръв път в живота някой да поработи за мен, досега все аз опъвах каиша. Имало справедливост на тоя свят. *beer*

ми че аз валути не играя от година и половина........последния път писах,че еврото ще рухне,защото трише прави балон в обратно изкупуване на евро дълг,който струва 0.........еврото бе 1.36,след това падна до 1.18.....после америка даде на ЕС 2/3 трилион(отново) и те ти го еврото 1.30...дорде не ги изпърдят и тези пари........
    до колкото си спомням тогава ти "предвевщаваше",че еврото ще стане 1.38,и че аз говоря глупости........моа да изнамериме и темата в имоти.нет да си припомним,а?
       

Абе и аз не играя и то отдавна, почивам си и се радвам на живота, дали ще ме разбреш колко над всичко това съм вече - птички, тревички ручейчета езерца, рибки, мацки, ретро моторетки, хубава музика абе много е за разправяне. Работя само това което ми е приятно в това число и физическа работа, може и да е примитивно, но на мен ми носи повече удоволствие отколкото железата във фитнеса. Та за курсовете все пак 1.30 е по-близо до 1.38, не отричам да съм го казал, отколкото 1,18 до например 0.99 ако говорим че еврото щяло да струва американски центове. Още тогава казах че това е глупост ама доста хора се поведоха като овце и сега си лижат раните даже паралелна тема има тук във форума и ако я поразлистиш ще видиш историята на този "кьор фишек". Аз вече отдавна не се занимавам с тех. анализ според мен това е пълна глупост, всеки се чувства свободен да види това което на него му се иска да вижда във фигурите. Фундамета, да това е важно, но знаеш ли кое е най-важното, просто наблюдавай и анализирай измененията във възприятията и мисленето на хората ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от различни точки на света а не само в УСА. Колкото по различни толкова по-точен ще бъдеш в оценката. От вашата камбанария УСА, няма как да видите много детайли които са важни и точно там се препъвате. Казвал съм го някъде тук по форумите, но с риск да се повторя ще се мотивирам накратко. След този резил за долара до 1.60 и достатъчно дългото му и дълбоко потъване, разбирай уси-р-не никога вече, достатъчно определящи сили и фактори няма да са на негова страна. Започвайки от старчето Гринспен и сега с действащият гении Бернанке, ситуацията е тотално, окончателно и безвъзвратно изпусната, духът вече е пуснат от бутилката и няма как да влезе назад колкото и да ви се иска и да ви се вярва. Трише може и да е гамен наистина, но това не е толкова важно колкото например ако Бернанке е гамен. ЕС и УСА са достатъчно различни, едното е нещо като млада държава на която и е бил даден шанс 50-60 години назад и тя за съжаление го проигра от лакомия и жадност, много ми се пише на тази тема ама нека да е друг път а другото ЕС е политически проект, който е относително нов и има потенциал. В единят случай, УСА - систем еррор е наистина такъв и води до краш а в другият е критикал еррор и максимум рисетва тук там някой модул от системата, но тя си остава като цяло стабилна. Та да се върнем на долара - света в широко разбиране, особено прогресивната и перспективна Азия на която ще трябва да се равняваме за в бъдеще гледа с други очи на зелената бумажка с брадатите чичковци. И именно заради азиатския начин на мислене долара въобще все още струва  нещо, но процесите се развиваат не в интерес на долара. Ще им трябва време на китайци, японци, руснаци  за да се измъкнат от привязката с долара, но това вече е факт, просеса върви. Особено добре това се вижда в Русия, може би защото малка част от нея все пак се намира в Европа. Там нещата се преобърнаха тотално за последните 10 години. Ако по-рано по умълчание всичко се пресмяташе в долари, сега не е така поне в европейската част вече Еврото измести долара и по умълчание всичко се пресмята в Евро. Е такива процеси понякога са по важни от всичките технически анализи и други заблуди и промивания на мозъци.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Boby в 16 Септември, 2010, 17:09:25
Моранди каза на Асен:   Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите ...

А аз бих добавил, че Асенката нещо не познава напоследък курсовете на долара, уж фючърси това онова ама с долара малко се поизложи (е на всеки може да се случи, аз се отнасям с разбиране). Уж еврото щеше да струва американски центове а то кво стана, добре че останах на евро. Страшно съм щастлив от създалата се ситуация с високи лихви по депозитите. За пръв път в живота някой да поработи за мен, досега все аз опъвах каиша. Имало справедливост на тоя свят. *beer*

ми че аз валути не играя от година и половина........последния път писах,че еврото ще рухне,защото трише прави балон в обратно изкупуване на евро дълг,който струва 0.........еврото бе 1.36,след това падна до 1.18.....после америка даде на ЕС 2/3 трилион(отново) и те ти го еврото 1.30...дорде не ги изпърдят и тези пари........
    до колкото си спомням тогава ти "предвевщаваше",че еврото ще стане 1.38,и че аз говоря глупости........моа да изнамериме и темата в имоти.нет да си припомним,а?
       

Абе и аз не играя и то отдавна, почивам си и се радвам на живота, дали ще ме разбреш колко над всичко това съм вече - птички, тревички ручейчета езерца, рибки, мацки, ретро моторетки, хубава музика абе много е за разправяне. Работя само това което ми е приятно в това число и физическа работа, може и да е примитивно, но на мен ми носи повече удоволствие отколкото железата във фитнеса. Та за курсовете все пак 1.30 е по-близо до 1.38, не отричам да съм го казал, отколкото 1,18 до например 0.99 ако говорим че еврото щяло да струва американски центове. Още тогава казах че това е глупост ама доста хора се поведоха като овце и сега си лижат раните даже паралелна тема има тук във форума и ако я поразлистиш ще видиш историята на този "кьор фишек". Аз вече отдавна не се занимавам с тех. анализ според мен това е пълна глупост, всеки се чувства свободен да види това което на него му се иска да вижда във фигурите. Фундамета, да това е важно, но знаеш ли кое е най-важното, просто наблюдавай и анализирай измененията във възприятията и мисленето на хората ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от различни точки на света а не само в УСА. Колкото по различни толкова по-точен ще бъдеш в оценката. От вашата камбанария УСА, няма как да видите много детайли които са важни и точно там се препъвате. Казвал съм го някъде тук по форумите, но с риск да се повторя ще се мотивирам накратко. След този резил за долара до 1.60 и достатъчно дългото му и дълбоко потъване, разбирай уси-р-не никога вече, достатъчно определящи сили и фактори няма да са на негова страна. Започвайки от старчето Гринспен и сега с действащият гении Бернанке, ситуацията е тотално, окончателно и безвъзвратно изпусната, духът вече е пуснат от бутилката и няма как да влезе назад колкото и да ви се иска и да ви се вярва. Трише може и да е гамен наистина, но това не е толкова важно колкото например ако Бернанке е гамен. ЕС и УСА са достатъчно различни, едното е нещо като млада държава на която и е бил даден шанс 50-60 години назад и тя за съжаление го проигра от лакомия и жадност, много ми се пише на тази тема ама нека да е друг път а другото ЕС е политически проект, който е относително нов и има потенциал. В единят случай, УСА - систем еррор е наистина такъв и води до краш а в другият е критикал еррор и максимум рисетва тук там някой модул от системата, но тя си остава като цяло стабилна. Та да се върнем на долара - света в широко разбиране, особено прогресивната и перспективна Азия на която ще трябва да се равняваме за в бъдеще гледа с други очи на зелената бумажка с брадатите чичковци. И именно заради азиатския начин на мислене долара въобще все още струва  нещо, но процесите се развиваат не в интерес на долара. Ще им трябва време на китайци, японци, руснаци  за да се измъкнат от привязката с долара, но това вече е факт, просеса върви. Особено добре това се вижда в Русия, може би защото малка част от нея все пак се намира в Европа. Там нещата се преобърнаха тотално за последните 10 години. Ако по-рано по умълчание всичко се пресмяташе в долари, сега не е така поне в европейската част вече Еврото измести долара и по умълчание всичко се пресмята в Евро. Е такива процеси понякога са по важни от всичките технически анализи и други заблуди и промивания на мозъци.

Вероятно си прав, но Русия е едно икономическо джудже. А и продава основно на Европа - суровини. Важен е Китай, не го виждам да мине на евра в ежедневния живот. По-скоро ще наложи юана, но това ще е дълъг процес. Асен ме дразни с неговото превъзнасяне на Америка, но аз не бих я отписал. Не мисля че са си казали последната дума. А 1.60 не е чак такава "издънка", и друг път е имало такива курсове в миналото.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 16 Септември, 2010, 20:50:31
Асен е един емигрант-разносвач на пици на негри и китайци и с всичките си мнения се успокоява, че не е направил грешка като си е пропилял младините като гастарбайтер. Запомнете, това е горчивата истина за Асен. Аз му съчувствам понякога. За съжаление не всеки във всеки момент е способен да вземе правилното решение в живота. Не случайно великия Чаплин е казал, че на най-важните житейски кръстопъти, няма пътни знаци.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 16 Септември, 2010, 22:04:18
Аз пък уважавам изборът на всеки от нас, всеки сам решава къде е добре за него. Да се превъзнася страната която си избрал за живеене е тъпа емигрантска грешака която обикновенно допускат млади емигранти. Тези дето вече са натрупали някоя друга годинка в страни различни от нашата обикновенно би следвало да са по дипломатични в изказвванията си към хората които са избрали да останат в БГ. Повярвайте ми те не са по-тъпи от вас, не са лузери не са измекяри или неудачници. Просто такъв е тяхният избор по ред различни причини ! И аз никак не съм я отписал Америка, да това все още е една високотехмологична страна, но те допуснаха грешка давайки относително нови технологии на Китай, сега дракона  им диша във врата. Тази грешка бе допусната естественно от алчност и недалновидност.  Освен това Америка, както е свойственно на страни като нея е пълна с прости прасета дето живет за и само за да ядат буклуци по бургерстейшъните и това е осовната им мисъл, която ги ръководи през по-голямата си част от живота им. Естественно има високоплатена елита, инженери, доктори, научни работници, на които се плаща толкова добре, че да не помислят да се местят другаде. Пак с тези свърх напеатаните долари. Така са си купували мозъци през последните 70 години и даже днес го правят. Не е честно по отношение на другия свят, един вид в тях е ножа и хляба и ще си режат толкова колкото им се иска. Когато този модел бъде разрушен ще видим колко струва просперитета, високите технологии и високата производителност на Америка.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 17 Септември, 2010, 08:26:55
Благодаря Барба, Аз сега рядко се вясвам нататък повечето пътувам на запад ама след повече от 18 години които свързваха съдбата ми с повече или по-малко активно присъствие там мога да отговоря адекватно на въпросите ти. Естественно след краха на социализма се наблюдава някъкъв упадък и при тях преходът през 1991-1993 беше наистина шоков, но пък изплуваха от него с достаъчно високи доходи и от там с изключение на рисета през 1998 от които се оправиха достатъчно бързо само за 2 години нещата вървят само нагоре. за научния потенциал според мен не са го загубили или поне са способни да се мобилизират при необходимост, тази способност за мобилизация въобще си е характерна за тях, което според мен е хубаво защото много народи вече са аморфни и инфалтилни и вече не са способни на героизъм. На мен ми харесва това там че здравната система и образованието не пострадаха значително както стана в БГ. Те успяха да съхранят някои добри неща от соца въпреки че те сега го отричат даже повече от някои други источно европейски страни. Друго да кажа, заводите си работят има си поръчки за военнопромишления комплекс, освен това с 150 милионното си население са интересен пазар и глобалните компанни се редят на опашка да развиват производства или просто да присъстват там и това вече е факт. Почти не остана автопроизводител който да не откри производства там. GM, Toyota, BMW, Skoda, Peugeot, Renault, Nissan, Ford ... абе много са, не мога да ги изброя всичките сега. Защо ли, защото са интересни, вървят нагоре и там има потенциал. Другото си го знаете нефт газ метали дървесина, това ще го има поне още за 100-150 години които са достаъчно голям буфер за да ги поддържат в трудни моменти. По света почти няма други толкова уникални държави. Поизостанали са с инфраструктурата, което аз лично не го разбирам защо не се понапрегнат там да оправят нещата, пари имат бол май са някъде около 400 000 000 $, бързам не мога да намеря точната цифра ама поне 300 000 000 имат със сигурност. За съжаление трябва да отпрашвам за риба че ме чакат. Като си дойда ще продължа ако има интерес. С две думи аз от там много добро съм видял и много възможности все още има за профит там. Ако стъпиш на правилно място направо потича, за 5 години правиш толкова колкото един живот няма да ти стигне в западна Европа.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 17 Септември, 2010, 10:58:42
Да си дойдем на темата :)
Написано от додо2

1. Факт: графиката на първа страница в imoti.net не показва средно аритметично за София, а показва число, сметнато по така наречената "методология", плод на некадърността на един или повече "програмисти", която стойност може да варира нагоре/надолу с 10-15% в зависимост, например, от единствената обява за тристаен в квартал Гевгелийски. :]

2. Към момента (16.09.2010):
- измислената стойност по "методологията" на imoti.net е: 821 евро/м2;
- истинското средно аритметично за София е: 863 евро/м2;
- средно аритметичната стойност не е достатъчно устойчива на фалшиви обяви, повтарящи се обяви или целенасочени манипулации;
- медианата е устойчива на изброените по-горе влияния и трудно може да се промени с повече от 2-3 евро/м2 при всякакви манипулации в практиката, следователно медианата дава стойност, на която може да се има много по-голямо доверие;
- медианата на обявите в imoti.net е: 811 евро/м2;
- в imoti.net има 4383 обяви за София (1-3 стайни);
- в imоt.bg има 23671 обяви (5.4 пъти повече) и има 27137 обяви, включвайки многостайни и мезонети;
- в imоt.bg средно аритметичното е: 909 евро/м2;
- в imоt.bg медианата е: 838 евро/м2 <- тази стойност дава най-точна представа за средна цена в София;
- между 01.01.2010 и 01.07.2010 броят на офертите нараства;
- между 01.07 и 01.09 броят на офертите спада;
- след 01.09 броят на офертите отново нараства;
- от един месец насам най-масовата цена вече се премести в по-ниския интервал: 700-800 евро/м2 (т.е. най-голям процент от обявите попадат в този интервал).

3. За търсещите да си купят 1-4 стаен, многостаен или мезонет, нека видим какво предлага imоt.bg:
- цени от 700 до 799 евро/м2 - 5069;
- цени от 600 до 699 евро/м2 - 3734;
- цени от 500 до 599 евро/м2 - 1932.
Ако сте по-претенциозни, имате избор измежду 5069 обяви - дали този, който иска да купи наистина, няма да си хареса нещо? Ако сте по-непретенциозни - спокойно отивате и под 700 евро/м2 - избор от 3734 обяви или даже под 600 - избор от 1932 обяви.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: localhost в 17 Септември, 2010, 12:36:21
Случайно забелязах за 2-3 имота, че от обявената преди 6 месеца цена примерно 150 000 след спадане до около 100-110-120 (различно за различните имоти) сега пак са сменени офертните цени на около 150. Явно се подготвят за поредните гръмки фрази след месец-два намаление  - "ето сега е дъното, КУПУВАЙТЕ!!!".

Не мога да си обясня как имоти, стоящи на пазара по 1 година и нещо могат да са определящи за трена. ААААА мога. Това е България - няма пазар а само настроения и мераци.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Играч в 20 Септември, 2010, 17:23:17
localhost

  Доста интересно изказване.Незная дали притежаваш земя,незная дали си продавал закупена земя от теб и незная дали са ти трябвали спешо пари(положение на живот или смърт).Тогава може би ще ти стане ясно защо цените се покачват след тотален спад.И повярвай всеки който успее да излезе от нелофкото положение каквото и да е то НЕБИ СИ ПРОДАЛ ЗЕМЯТА БЕЗ ПАРИ няма такъв.Но в този момен явно споменатите (имоти) и техните собственици  са си оправили положението поне за близко бъдеще и продължават да си рекламират на реалната цена на имота(говоря хипотетично).Защото е тъпо да губиш пари при положние че в момента имаш.По добре да изчакаш и да си вземеш реалната цена на имота..(понеже в момента всичко е нереално и не естествено) говоря за всички отрасли на промишленоста.Друг е въпроса че че някои може би разчитат чрез покачването на имота в бъдеще да избият натрупаните задължения през кофти периода на кризата.Естествено ако някой го купи.Нека не се тълкува като заяждане горенаписаното,просто расъждения по въпроса. *beer* *beer* *beer*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Scyther в 20 Септември, 2010, 19:57:40
Значи има реална хипотетична цена (РХЦ), която всъщност ни убеждават, че е реална цена (РЦ) и реална ипотетична цена (РИЦ), която ни убеждават, че е принудителна реална цена (ПРЦ). Така, всичко си идва на мястото...
Dj Дамян и Динамит - Ръца-Пръца (http://www.vbox7.com/play:db9d9874)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 20 Септември, 2010, 20:09:43
http://sofia.dir.bg/2010/09/20/news7119775.html (http://sofia.dir.bg/2010/09/20/news7119775.html)
Ето това мисля че дава светлина по темата, а не разни упражнения на мераклии за ефтиния!
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 20 Септември, 2010, 22:31:33
Играч, логиката ти е желязна! На зор всеки продава на нереални (ниски) цени, но в скоро време хората, които сега са на зор, ще се свършат или поне ще намалеят драстино, затова цените ще си станат реални (по-височки, нали), а купувачите, които сега не купуват от онези, които са на зор, защото очевидно това е нереално и нещо не се връзва, изведнъж ще се израдват на реалните (по-височки) цени и ще започнат чак тогава да купуват вече спокойно и с ясното съзнание, че не преебават никой зорлия... Пари, като вестници, важното е да останем хора.

Само не разбрах зорлиите как ще се свършат. По заповед отгоре, поединично или по естествен път?

Казвал ли съм за оня, дето падал от небстъргач, и на всеки прелетян етаж си повтарял "до тук - добре"... Не ме разбирай погрешно - надявам се при теб нещата, които са били зле, да са се оправили и никога повече да не ти трябва да продаваш на зор, но хорта имат най-различни причини да продават. Не е задължтелно да е на живот и смърт, не дай си Боже. Най-често причината е пукнатина между приходи и разходи и други, следващи от това, намерения. Дори съвсем прилични прични, като пари за образование (щото децата и в периоди на криза си порастват и стават студенти) или за свадба са повод за продажба на всяка цена - неотложни разходи са това...

Но не се очертава в скоро време зорлиите да си оправят дългосрочно проблемите с приходите и разходите. Като цяло пукнатината все още расте... Затова онзи ход с пускнето отново на "нормална" цена е жалък опит да се закачи на празна кука някоя заблудена риба. Кажи си честно, ако си надиплил 150 хилки, ще се хванеш ли на такъв балъшки трик? Защото това си е точно тарикатлъци в действие.

Моето обяснение е, че за една седмица са се обадили двама да питат за онова имотче на 100-110 хилки и психопатите от АНИ веднага са дигнали цената, че да не се минат. Хич не им пука дали е на зор продавачът. Което ми припомня онези времена, в които отиваш с парите, а те ти викат "емиии... цената се вдигна...". Една лелка так ме отпрати от Павелско преди ...найсе години. Мога да се хвана на бас, че лелката не е продала запустялто си парцелче, защто всеки път е вдигала цената, а последвалият срив я е сварил неподгтвена и най-вероятно затънала в дългове, които е смятала да покрие с парите от дворчето... Пък може и да е направила топ, де да знам.

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 20 Септември, 2010, 22:59:43
Абе лелката не знам и аз дали си е продала парцелчето, но ти със сигурност не си купил нищо и с тази психика никога няма да купиш. Лошо няма, не може всички да сме собственици.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: BulCan в 20 Септември, 2010, 23:40:10
Мъчно ми стана за Коганев, не е купил никога нищо чиляка, така и ще си отиде от този свят без да стане собстенник...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: дами и господа в 21 Септември, 2010, 01:55:57
Да наистина - това е голяма трагедия, добре поне че се среща рядко.
Всъщност незнам дали наистина може да се живее по-дълго време ако не си собственик.
Дано не посегне на живота си , защото аз за по-лошо нещо от това да не си собственик не се сещам (то и няма де )  *beer*
Между другото да си честитим новите по-високи данъци от новата 2011 г. и да сме живи и здрави да ги плащаме.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 21 Септември, 2010, 08:56:19
Не знам какво е остроумничила сахибтта, щото съм я игнорнал, а тя доста бавно загрява, че не мога да ги чета гъзмъкнежите й, та продължава да си бъбри сама, горката... Но от коментарите разбрах горе-долу...

На мен ми подаряват, аз не купувам. Кой как се уреди...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 24 Септември, 2010, 16:30:36
http://spisanie.imot.bg/motbg-s-poredna-novost-ulesniavashta-potrebitelite.html (http://spisanie.imot.bg/motbg-s-poredna-novost-ulesniavashta-potrebitelite.html)

„Имоти с падащи цени”  е новата услуга, която предлага от днес най-големият сайт за недвижими имоти в България – Imot.bg. Чрез нея потребителите на портала следят промяната в цената на конкретен имот – от жилище до парцел.

Потребителят може в реално време да следи с колко се е понижила офертната стойност на определен имот в предпочитан от него квартал. По този начин потенциалният купувач получава възможност да сключи сделка на възможно най-добрата цена.

Предлагането на новата услуга ще спомогне на клиентите по-лесно да се ориентират на така динамичния пазар на недвижими имоти през последните две години и да реализират изгодна сделка.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 24 Септември, 2010, 19:23:36
Я! Холандски търг на имоти онлайн... Ако това наистина се случи и не е манипулирана разрботка с изпреварващо действие, най-накрая ще настъпи спокойствие на пазара. Мераклиите да купят ще са наясно къде гору-долу се къса нишката, а истеричните продавачи-собственици ... може и да тръгнат на лечение вече, щото какво друго им остава.

Ситуацията ми прилича на оня виц, дето един имал диария и истерично търсел тоалетната, а когато най-сетне я намерил и се оказало, че е заета, човекът отвътре казал "ей сега излизам", а онзи със сюргюна казал "ааа... то вече няма нужда да бързате"

Така наспъва спокойствието - насирането не винаги е лошо нещо... то носи така очакваното облекчение.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Da_Champion в 10 Октомври, 2010, 17:38:12
Явно цените са стигнали дъното, но ние не сме разбрали  8)
http://www.jobs.bg/hc/analytics/1297 (http://www.jobs.bg/hc/analytics/1297)
Аз не мога да разбера само, тоя гус-ин Михайлов кого лъже?
Предлагам да вземе да отиде да се гръмне, преди това обаче ако иска може да си купи т.н. двустаен ново строителство за 62к евро, тъкмо наследниците му ще има какво да изплащат!
 *drink5*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 10 Октомври, 2010, 18:21:29
Те всички говорят за собствените си "агенции". Като преди е имал 15 оферти, а сега има само 3 за предлагане - 5 пъти намалели. Обявите в imot.bg са нарастнали:
брой обяви, дата, нарастване днес
2082 09.10.2009 = +7%
1722 01.01.2010 = +30%
2229 09.10.2010
Спрямо 1 година назад сега са със 7% повече, спрямо 01.1.2010 = са със 30% повече (едностайни, София, imot.bg)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 10 Октомври, 2010, 19:11:19
Този Михайлов е поедният самоук далавераджия, който си мисли, че щом е  с вратовръзка и го снимат, значи няма начин да не говори истината...
Идиот.

Много глупости има в статията, но отново прави впечатление тоталното неумение да се използват специфични термини и понятия, което е типично за всеки (почти) брокер на НИ. Пак се забърква някакъв тоткал от себестойности, цени и тенденции... а после се правят невинни зявления, че то е ясно - цените от тук само ще растат.
Идиот.

---

Понеже много пари направиха АНИ покрай идиотите, та не се отказват... Обаче при стратегия, основана на презумпцията, че всички са идиоти, трябва често да се променя лексиката, защото идиотите не помнят логическата линия, но помнят думите, с които са ги лъгали.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Winnetou в 10 Октомври, 2010, 20:52:51
Хихихи, както народа е казал "чуй му словата, па му купи гайда":

Цитат
Строителството намаля в пъти и се очаква в следващите години това предлагане да е още по-ниско, защото практически не излизат нови сгради с акт 16 в момента. Съвсем скоро очаквам да се усети недостиг на жилища в този сегмент, а това ще доведе до увеличаване на цените.

Цитат
Каква е опасността от недостиг на жилища в даден момент заради сравнително по-малкото реализирани проекти през последните 1-2 години?
Риск на практика няма.

Цирка продължава, само клоунадата се променя.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: imotko в 10 Октомври, 2010, 22:02:19
И кое по-точно не е вярно, Коганев. Много професионално се е изразил младежа, който е на пазара, знае, че си е баш така. Чети по внимателно там и разбирай. И пише се "туткал", като туткане, нали разбираш, който се тутка и не си купи сега ....................
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 10 Октомври, 2010, 22:19:06
който се тутка и не си купи сега ....................

ще го изпреварят китайците? :) *drink5*

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 11 Октомври, 2010, 00:29:41
Туткал ли се пише? Не съм се замислял...
Но така си е, получила се е метафора, признавам - без да искам. Не се туткайте, нещата отиват нагоре...

"Кризата вече приключи. В последните 3-4 месеца движение в цените надолу няма в почти нито един сегмент от пазара на имоти."

Какво каваш?
Така започваш статията? Ами не пиши повече...


"Благодарение на кризата и строителите станаха по-предпазливи, като освен това останаха само тези, които наистина разбират от професията си."


Аха! Значи Сульо и Пульо масово са се занимавали със строителство, а сега на тези сульопульовски развалини цените им ще се вдигат? Щото нали се търсели с акт 16... Казвам ти, спри до тук, не се излагай...

"Ние още преди кризата съветвахме хората да не купуват жилища, ако нямат поне 30% от неговата себестойност."

Михайлов, кажи честно как разбирате каква е себестойността на едно жилище, че да сметнат хората 30%? Дай някаква методика. Пък и можеш ли да намериш ПОНЕ ЕДИН, който да потврди, че е получил такъв съвет? Казах ти да спреш, ама ти с тая вратовръзка...

"Риск на практика няма. Но ако се окаже, че има по-голям недостиг, отколкото се очаква, това означава, че цените ще тръгнат нагоре. Това в последните години се убедихме, че не е здравословно. Ясно е, че занапред цените ще растат, но това трябва да става с нормални темпове – 3, 5, 8% годишно. Но всеки иска жилище с акт 16, ако не е завършена сградата, практически сделки няма. Така че когато останат много малко жилища с акт 16 на пазара, купувачите ще имат две алтернативи – или да купуват доста по-скъпи завършени апартаменти, или жилища на зелено, които са с 20-30% по-евтини, но със съответните рискове."

Това цялото е идиотия... Недостиг...Моля!? Михайлов, разходи се малко из улиците... Па-па-па тарикатите накупиха по две и по три, а ти за недостиг пееш. Банките ако пуснат на пазара цялата кошница, ще видиш един недостиг ти... Ама за сега предпочитат да ти плащат за такива статии, пък а дано някой идиот да е останал.

"В момента успешно сделки за повечето офис сгради се сключват на 7-8 евро, а за най-луксозните – 10 евро."

Михайлов, на тези 7-8 евра сключват сделки онези фирми, които ОСВОБОЖДАВАТ по-скъпте офиси и наемат по-млки площи освен това. А освободените кво ги правим? А? Нищо ли? А като се довършат и онези незнамсиколко кв.км. тогава? Пак ще има местене и пак предоговаряне, а бизнесът не се свива, както меко си отбелязал, а колабира. Следващият път, когато ще се повишат цените на офисите, това ще е след като са се повишили цените на производствените помещения. А за тях, Михайлов, нищо не казваш. Аз ще ти кажа - там цените са паднали с над 90%. Що? Щото никой не ебава да произвежда, Михайлов. И на този фон ти си оптимист... Да беше се спрял с онзи мантра, казах ти.

"Освен това презастрояването доведе до много голям спад на цените и до ниско качество на изпълнението. "

И с това презастрояване, че и некачествено, как ще вдигнеш цените? Ще буташ тайно нощем ли? Или ще търсиш балами, на които да пробуташ "купувайте скъпото, защото е качествено"? Ама те идиотите вече си купиха, бе...

"В следващата една година пазарът ще се нормализира и ще тръгне нагоре. При продажбените цени очаквам ръст от 3 до 8%."

При продажбени цени... Ами то и сега има продажбени цени свят да ти се завие. Остава да има кой да ги плати. Пък и ръст от 3 до 8... изпусна 5, че да стане 3-5-8. Единствено от това разбираш, Михайлов, щото от многото самотни дни, прекарани в агенцията, единствено картите дето ги понаучихте... Е, това ще ви остане.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Reynard в 19 Октомври, 2010, 18:46:00
Поствам мнение от друг форум .... стори ми се интересно ....  :-\
Цитат
Zashtontcho  Днес, 16:31
Бертрам, не си разбрал. Посланието е следното: Един брокер фалира (постнал съм, че му разпродават офиса), щото пуска надути обяви и върви против пазара. Който иска да бъде като него, да продължава с надутите обяви.

Когато брокерите и собствениците проумеят, че нещата са се променили от 2008 г. насам и започнат да предлагат стоката си на реални цени, нещата ще се оправят с пазара. Дотогава няма да има продажби, едните ще си стоят с имотите, които ще овехтяват и ще си останат непродаваеми, другите ще стоят без комисионна и ще се чудят как да си плащат разходите и заемите. И накрая ще се появят в сайта на ЧСИ-тата, както е станало по-долу.

Вече ги няма наивничките с банкови кредити или гурбетски пари, дето като видят обзаведено апартаментче с вградени уреди и боядисани стенички да ахват и като им предложат 5% отстъпка на надутата цена да се подмокрят и да правят сделката на живота си

Zashtontcho написа:
Първо искам да кажа, че нищо лично нямам против брокерите и тези специално от Никмар. Нито ги познавам, нито съм имал някаква работа с тях. Просто искам да покажа на останалите брокери какви времена идват. Ето вижте този имот за продажба: [url]http://www.sales.bcpea.org/?q=node/15504[/url] ([url]http://www.sales.bcpea.org/?q=node/15504[/url])
и вижте какво пише на входа на офиса, кое е името на фирмата.

Ето и нейният предмет на дейност:
[url]http://nikmar.imot.bg/apages.cgi?idu...f1=1&f2=1&f3=1[/url] ([url]http://nikmar.imot.bg/apages.cgi?idu...f1=1&f2=1&f3=1[/url])
[url]http://www.imoti.net/search/results/...gency_id=16033[/url] ([url]http://www.imoti.net/search/results/...gency_id=16033[/url])

Така че всеки да си прави сметка кой е прецакан повече, когато почнат да падат цените на НИ и нищо не се купува, обаче някои хора упорстват и не свалят - АНИ-то или собственика
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: svetko в 19 Октомври, 2010, 20:17:15
Mного от собствениците живеят в 2008 , но и много от тях са подведени от брокери.
Един и същи имот се предлага от 6 агенций с цени от 35000 до 60000.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: satori в 19 Октомври, 2010, 21:59:16
Mного от собствениците живеят в 2008 , но и много от тях са подведени от брокери.
Един и същи имот се предлага от 6 агенций с цени от 35000 до 60000.

Според мен схемата е друга, и ми все ми се струва, че продавачите имат вина за подобни оферти от 6 агенции с различни цени.

Като цяло наблюдавам следното явление. Продавача тръгва от висока цена с една агенция - казва това ми е цената, толкова искам и това е. Агенцията почва да рекламира, идват туристи, оглеждат , цъкат и нищо не купуват. Продавачът след 20 оглед се съфирясва, че цената е висока и решава да я намали малко като я  обяви през друга агенция. Защо през друга? Ами как ще се прекара - ами ако първата агенция доведе клиент на високата цена - и да не лапне разликата, все пак криза е, всеки търси кеш. Свалянето на цената може да продължи N пъти. Ако "първата" агенция не следи обявите на конкурентни агенции, или недоволни "купувачи" сигнализират, едва ли ще разбере за разликата.

Че я има и другата страна на монетата - има я .  Брокерите свалят офертните цени на имот без да са информирали продавачите. На какво основание - незнам. Преди седмица, две се обаждах за имот - и брокерът по телефона "Да, аз вчера намалих цената с 8 хиляди, но не съм се обадила още на продавачите". WTF?!
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Scyther в 20 Октомври, 2010, 01:55:22
Тук има инфо по въпроса: http://www.profit.bg/news.php?id=70544 (http://www.profit.bg/news.php?id=70544)

Цитат
Индикация, че криза в сектора на недвижими имоти има е фактът, че   процентът на продалите жилището си с 30% по-евтино в сравнение с   първоначално обявената цена и делът на отказалите се да продават през   2010 г. е един и същи - 22%. Висок остава и процентът на собствениците,   на които са им били нужни спешно пари в брой. Близо 20% от анкетираните   са били принудени да свалят от цената над 30%, за да се стигне до   сделка.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: marandi в 20 Октомври, 2010, 02:00:23
Бау-бау, добри 'орица  :D

В края на седмицата ще излязат данните за имотките на НСИ за Q3 на 2010 г.

Иначе Райфайзен индекса си пусна статс-а, който потвърждава моите прогнози към днешна дата.

"Според индекса на Райфайзен Имоти през третото тримесечие на 2010 г. средните пазарни цени, на които се сключват сделки с жилища в София, са спаднали с 13% спрямо същия период на 2009 г. Спрямо второто тримесечие на 2010 г. намалението на средните пазарни цени на жилищата в София е със 7,2%.

За второто тримесечие индексът отчете годишен спад от 7,5% на средните пазарни цени в столицата."

http://www.investor.bg/news/article/107111/122.html (http://www.investor.bg/news/article/107111/122.html)

П.П. В крайна сметка в т.нар. "анализ" повтарят като папагали всичко, което съм казал за т.нар. "български" кв. метър и спецификите му. Единственото, което е интересно за мИня е, че отчитат засилване на спада за Софето и то чувствително в това тримесечие, на фона на годишна база от 3 пъти.

Ще изчакаме данните и от НСИ, макар че аз к'во да ги гледам като съм ги казал отдавна к'ви ще са  :D :D :D

Чиърс на бебетата сладки!  *drink9* *drink9* *drink9*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: marandi в 20 Октомври, 2010, 02:08:10
Скити,

т'ва се опитах да го чета вчера и като стигнах до думите - "анкета от имот.бг" и отсвирих  ;)

Чиърс и добра нощна среща - хихи 

 *drink9* *drink10* *valcho*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Panther в 20 Октомври, 2010, 14:37:49
... Спрямо второто тримесечие на 2010 г. намалението на средните пазарни цени на жилищата в София е със 7,2%. ...
Тоя индекс на Райшайзен е пълна смешка, Q2 отчитат ръст на имотите в София 4,3% Q2/Q1, сега отчитат спад 7,5% Q3/Q2.
Само това като види човек му става ясно, че данните от които се изчислява индекса са много далеч от реалността.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Reynard в 20 Октомври, 2010, 17:26:05
Тук има инфо по въпроса: [url]http://www.profit.bg/news.php?id=70544[/url] ([url]http://www.profit.bg/news.php?id=70544[/url])

Цитат
Индикация, че криза в сектора на недвижими имоти има е фактът, че   процентът на продалите жилището си с 30% по-евтино в сравнение с   първоначално обявената цена и делът на отказалите се да продават през   2010 г. е един и същи - 22%. Висок остава и процентът на собствениците,   на които са им били нужни спешно пари в брой. Близо 20% от анкетираните   са били принудени да свалят от цената над 30%, за да се стигне до   сделка.



А ето и линк към първоизточника : http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html (http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html) .... има и диаграмка (Chart) и коментари също, някои доста "цветущи" ....  :) *drink1*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: annvlad в 20 Октомври, 2010, 19:45:02
Тук има инфо по въпроса: [url]http://www.profit.bg/news.php?id=70544[/url] ([url]http://www.profit.bg/news.php?id=70544[/url])

Цитат
Индикация, че криза в сектора на недвижими имоти има е фактът, че   процентът на продалите жилището си с 30% по-евтино в сравнение с   първоначално обявената цена и делът на отказалите се да продават през   2010 г. е един и същи - 22%. Висок остава и процентът на собствениците,   на които са им били нужни спешно пари в брой. Близо 20% от анкетираните   са били принудени да свалят от цената над 30%, за да се стигне до   сделка.



А ето и линк към първоизточника : [url]http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html[/url] ([url]http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html[/url]) .... има и диаграмка (Chart) и коментари също, някои доста "цветущи" ....  :) *drink1*

Хвърлих око на линка -- май пунди се вихри там..... ;)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 22 Октомври, 2010, 11:34:17
Цените в София през третото тримесечие отчетоха ръст според НСИ от 2.2 % , за страната и другите големи градове спада продължава.
Интересното е , че според графиките на Имоти нет и на додо2 спада в софия продължава ??
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 22 Октомври, 2010, 19:07:29
Моята графика показва офертни цени, на imoti.net показва офертни цени +/- rand(150), а НСИ показва някакви неща споделени от брокери. Реалността е някъде там четвърти вариант. :)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Reynard в 22 Октомври, 2010, 19:46:15
Моята графика показва офертни цени, на imoti.net показва офертни цени +/- rand(150), а НСИ показва някакви неща споделени от брокери. Реалността е някъде там четвърти вариант. :)
dodo2, статистиката на НСИ не отчита ли цените на базата на сключени сделки по данни от Агенция по Вписванията ? .... изобщо, има ли статистика по данни от АП ?  :) *drink1*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 22 Октомври, 2010, 21:33:38
Май не, пък и там са предимно по данъчна оценка, т.е. съвсем ненужни данни?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София ТАВАНА ?
Публикувано от: Собственик 31 в 31 Октомври, 2010, 22:04:16
Да дъно покачващо се като при отлив :D :D :D. Софето - РЪСТОВО : 2,2 %................ доводите на сливлогарите са интересни, когато не им изнася статистиката навлизат конспиративните теории. Само, че ще ядат бахура. Софето е недостижимо за селтици от неясен произход. :D :D :D
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: satori в 01 Ноември, 2010, 09:26:39
Ето я и графиката от имоти.нет от тази сутрин.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 01 Ноември, 2010, 17:06:24
Ето я и графиката от имоти.нет от тази сутрин.
Тази графика е толкова дефектна, че при нея е възможно само случайно и моментно приближаване до "истината" за пазарните цени на имотите. Употребявам случайно и моментно поради причина, че тя си мени стойностите дори за минали периоди.
От друга страна обаче, нима цените на НСИ могат да се приемат на сериозно. Там се отразяват анкетни данни от въпросници до по-големи агенции и се отнасят за сделки на стари жилища. Не е никак случайна шегичката, която се шири из тези кръгове, че НСИ мери цената на панелките, според това как тя изглежда в очите на шефовете на по-големите агенции.

Дефектите са навсякъде. Не случайно съм поставил "истината" в кавички.
Никой не иска тя да се знае и очевидно няма воля и желание за търсенето и демонстрирането и.
Очевидно е, че има сериозен интерес зад това поведение.

Никакъв сериозен аргумент няма за покачване!
Не ми се ще да го повтарям, но не виждам никакъв по-смислен ход и поведение в момента.
Повишение на цените на имотите в тази страна е възможно само като номинал и в условията на някаква тежка инфлационна вълна и ще бъде доказателство за консумирания акт на пълно отчаяние и тотална безизходица. Точка!
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: satori в 01 Ноември, 2010, 17:27:17
Дали графиката изчислява правилно средните стойности - това аз със сигурност не мога да знам. Додо2 неведнъж е разяснявал, че е грешна.
Аз я използвам за да илюстрирам тенденцията. За да има ръст, първо трябва да минем през период на стабилизация - на тази графика той липсва. Както и на други графики, които сме виждали. Липсва и на реалният пазар. Графиките, които гледаме са базирани на офертни цени. Спада и разтежа би трябвало да се измерват на реалният пазар. А на реалният пазар аз виждам "мега офертите" според брокери, които стоят непродадени с месеци на ред.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Muza в 01 Ноември, 2010, 18:03:00

Графиката, наистина е грешна. Сега, ако съвпада с тенденцията надолу, така утре, въпреки нея, може да сочи нагоре. И обратното.

Достатъчно е само, да се появят обяви с високи цени, в квартали с малко обяви.

Интересното е, че нито един брокер не се включи с коментар, с аргументи. Все пак, нали правят анализи и те?

 *drink9*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 01 Ноември, 2010, 18:03:43
Дали графиката изчислява правилно средните стойности - това аз със сигурност не мога да знам. Додо2 неведнъж е разяснявал, че е грешна.
Аз я използвам за да илюстрирам тенденцията. За да има ръст, първо трябва да минем през период на стабилизация - на тази графика той липсва. Както и на други графики, които сме виждали. Липсва и на реалният пазар. Графиките, които гледаме са базирани на офертни цени. Спада и разтежа би трябвало да се измерват на реалният пазар. А на реалният пазар аз виждам "мега офертите" според брокери, които стоят непродадени с месеци на ред.

Важно е, че си се сетил да я постнеш тази картинка. Нямам никакви възражения към това, за упрек и дума не може да става. След като така или иначе никой не знае, какво е действителното положение, то имаме просто някакви частни мнения, формирани при използване на някакви правила и подходи, или дори без да се ползват такива (аз постъпих точно по този начин -  :) )
Често съм разсъждавал точно като теб. Може една величина да не е напълно коректна като абсолютна стойност, но при наблюдаване на процеса в динамика, могат все пак да с е правят верни изводи,  заради улавянето на тенденцията.
Този ми блян беше разбит от Додо, който по някакъв начин беше насложил една върху друга динамично сменящи се картинки от същата графика и се забелязваше, че в един и същ момент в миналото са се случвали доста различни неща.

Царят е гол, но не знам дали още дълго ще се удържи това положение. Смисълът е, че още се питаме един друг и спорим: Гол ли е или не е гол.
Отговорът е при банките.
Те стискат и мълчат двусмислено.
Да, ама за последното тримесечеие се забелязва, че положението е такова, че някои от тях (повече от преди) вече открито са попълнили загуби в балансите си. Сситемата е на печалба, но расте броят на загубилите.
И всичко това при положение, че лъжите и манипулациите в съвременната корпоративна отчетност са изведени във висините и се считат за върховно умение и добродетел.   
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 01 Ноември, 2010, 18:30:06
Няма спор дали царят е гол, а дали е жив. Асен, например, твърди, че е мъртъв, но го държат в някакво състояние на полусън чрез вливане на живителни течности, от което изглежда като жив. Хампарцумян пък твърди, че е жив повече от всякога. Дори е безсмъртен!

А мен вече не ме интересува дали е стигнала цената дъното... Самият израз вече няма смисъл. НИ все по-трудно се слагат под общ знаменател, за което кретенските "анализи" на АНИ много помогнаха.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 01 Ноември, 2010, 18:59:27
Няма спор дали царят е гол, а дали е жив. Асен, например, твърди, че е мъртъв, но го държат в някакво състояние на полусън чрез вливане на живителни течности, от което изглежда като жив. Хампарцумян пък твърди, че е жив повече от всякога. Дори е безсмъртен!

А мен вече не ме интересува дали е стигнала цената дъното... Самият израз вече няма смисъл. НИ все по-трудно се слагат под общ знаменател, за което кретенските "анализи" на АНИ много помогнаха.

Добре формулирано.
Аз пък, без да го желая, направих някакъв коментар, който условно можеше да прилича на влизане в спор със Сатори. А действителното ми намерение беше да се спомене, че все пак не трябва да се забравя що за форум  е  това и всяко акцентиране във вярната посока трябва да се адмирира като попадение в целта.
Още в имотиНет многократно съм споделял в по-раншни времена, че Бг имотите вече не представляват никаква интрига за мен. Дори съм се заканвал повече да не пиша по тази тема. Вероятно с пълно основание някой би ми задал въпрос: А що дириш тогава тук ти, бре!? Байо!
И ще бъде напълно прав.

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Ноември, 2010, 19:11:49
Ами що дириш? Не отговори на въпроса си! Кажи що го дириш?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Dimitar. в 01 Ноември, 2010, 19:34:13
А ти що дириш тъдява?

Помоли някой безпристрастен да прочете 10 твои поста и 10 на nachev.
После го попитай кои постове си струват времето, отделено за прочитането им.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 01 Ноември, 2010, 19:51:18
Приятелю !
Ти, чорбаджи! Повелителю на 31 дворци, имения, летни къщи, хасиенди  и ловни хижи !
В теб няма притворство, роли не играеш и по тази причина храня някаква необяснима привързаност и добро чувство!? Въпреки всичко !
Тъй. Вероятността да се скараме клони към точката на абсолютната нула.

Горе съм казал нещо самокритично и девоалиращо!
В подобни случаи камата не се заБива в плътта на падналия до дръжката  и. Обичайната човешка етика постулира да протегнеш ръка запомощ. Ако не за друго, поне  да накараш лутащия се дух эда поприседне кротко, временно да притъпиш болката му!

Един приятел (психолог) в зората на зараждащото се масово интерактивно общуване, сподели смислово примерно следното. От гледна точка на медицината (някои нейни клонове  :)) и социалната хигиена, това жадно анонимно общуване си е направо подписана диагноза. Говори категорично за една социално невроза, която намира проявление в демонстрираните  без съмнение - емоцианални липси и дефицити,  желание за компенсация и невъзможност или нежелание да се общува пълноценно и задоволително по конвенционалния способ.
В онзи момент вероятно преживявах първата си "форумна болест" и не изключвам да съм го гледал изненадано и безпомощно.

Та тъй, повелителю !
Позволи ми въпреки всичко да съм тук с вас!
Позволи ми да бъда слаб заедно с вас, моите приятели!
Позволи ми да се надявам, че така ще боли по-малко!

Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Ноември, 2010, 21:30:53
Приятелю !




Един приятел (психолог) в зората на зараждащото се масово интерактивно общуване, сподели смислово примерно следното. От гледна точка на медицината (някои нейни клонове  :)) и социалната хигиена, това жадно анонимно общуване си е направо подписана диагноза. Говори категорично за една социално невроза, която намира проявление в демонстрираните  без съмнение - емоцианални липси и дефицити,  желание за компенсация и невъзможност или нежелание да се общува пълноценно и задоволително по конвенционалния способ.
В онзи момент вероятно преживявах първата си "форумна болест" и не изключвам да съм го гледал изненадано и безпомощно.
=================












Или ме ебаваш здраво или наистина го мислиш. Този твой цитат е достатъчен да ме накара да си мисля първото. Т.е. ти си самокритичен до момента в който не почнеш да поучаваш. Този твой пасаж казва че ти си преминал през тази форумна болест на анонимното общуване, като проява на някакъв емоционален дефицит, но аз не съм я преминал. Внушението ти е че тоест аз съм по-тъп от теб. Не изненадваш с подобно съждение. Тука всички се опитват да ми го представят в различни нюанси точно това.
Не се стремя към заяждане, но инстинкта ме насочи така да ти отговоря, понеже тука всички са се събрали според думите им "случайно", но не и заради интереси в областта на имотите  ;)
Иначе въобще не желая да се карам с теб, само бих ти теглил една сочна......

Да си дойдем на думата - nightmare за сривлогари---2,2 ръст в Софето. Всичко друго са празни приказки

[/b]
............
Между другото понеже обичам да се занимавам със социологически проучвания , забелязвам, че форума днес е най активен с 19 чиляка. Което е подобрение от преди няколко дни, когато за пореден път бях баннат и нямаше кой да се надява да ме чете, заради което бяхте пред умиране! Мъдератори ще трябва да започвам да ви искам пари за да пиша :D
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 01 Ноември, 2010, 21:54:24
Да си спомним класикът Йордан Йовков с неумиращото - "Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!" (http://media.otkrovenia.com/works/tn650/boje_kolko_maka_ima_po_tozi_svyat_boje_i_za_kakvo__by_kaminet_63316.jpg)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Ноември, 2010, 21:57:33
Да си спомним класикът Йордан Йовков с неумиращото - "Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!" ([url]http://media.otkrovenia.com/works/tn650/boje_kolko_maka_ima_po_tozi_svyat_boje_i_za_kakvo__by_kaminet_63316.jpg[/url])

...........
Що си ме снимал, без мое разрешение! :D В момента размишлявам колко ще се дигнат кинтите на кв.м. в Софето през четвъртото тримесечие. Защо ме безпокоиш? :D :D :D *drink5*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 01 Ноември, 2010, 22:00:55

Или ме ебаваш здраво или наистина го мислиш.


Може би сбърках човека ...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Диян Филчев в 01 Ноември, 2010, 22:10:17
 :o
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Ноември, 2010, 22:20:25
:o
..........
Кво точно те шокира бе сноб?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Диян Филчев в 01 Ноември, 2010, 22:21:47
Внушението ти е че тоест аз съм по-тъп от теб.


Ето тука ти е грешката собственик 31.Това не е неговото внушение а твоето самовнушение.Това е твоето мнение за теб и ти го откриваш у думите на другите хора.
Доколкото го "познавам" Начев е най-беззлобния човек из нета.Мисля си че най-чистосърдечно си призна за период от живота си който е изживял а ти сега изживяваш.Нищо повече!
Лично аз не те смятам за "глупав".По скоро за "емоционално незрял интелигент"Без лоши чувства!
Начев извинявай за адвокатстването.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Ноември, 2010, 22:30:23
Начев може да е най-беззлобния човек в нета, но аз съм може би от най-злобните. Ако съм сгрешил в преценката си за него-извинения! Само че не ме подценявай и не мисли че не улавям като пеленгатор дори и най-тънката ирония. Не съм нападал Начев за да му адвокатстваш. Напротив, той каза добри думи за мен което не е причина да го нападам. Просто толкова много хора са настроени негативно към моята особа, че вече е нормално да съм нащрек в преценките ми към всяко едно мнение.
Все  пак мога да призная едно- в момента контактувам с двама интелигенти, за разлика от 90% от форумната сган. Приятни са ми дори престрелките :) *drink3*
..............
И все пак тези думи са доказателството на което наблегнах и усетих с големите ми букви:
...
най-чистосърдечно си призна за период от живота си който е изживял а ти сега изживяваш.
.............
Ти не за първи път се опитваш да ми правиш психоанализа за проблеми в детството, но аз мога да се хвана на бас с теб, че съм имал по-щастливо и хармонично детство от теб. Ако някога се запознаем ще си поговорим върху това и ще те накарам да капитулираш.
1.(.......(--09887797-003
.........
Да напомня, за да не спамим темата - треперете за обезценяващите си влогчета селтици-пейзани /припомням на недоучилите модератори, че нито една от думите във словосъчетанието не е обидна/ - РЪСТ В СТОЛИЦАТА-2,2%
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Muza в 01 Ноември, 2010, 23:20:32

Мноооого си мнителен. Аха!  :)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 01 Ноември, 2010, 23:58:29
РЪСТ В СТОЛИЦАТА-2,2%
(по НСИ)

nachev го написа малко по-назад: "Не е никак случайна шегичката, която се шири из тези кръгове, че НСИ мери цената на панелките, според това как тя изглежда в очите на шефовете на по-големите агенции."
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: localhost в 02 Ноември, 2010, 00:21:49
Кво се занимавате с тоя не ми е ясно - той като всеки брокер при думата "ръст" получава оргазъм. Споко бе, не бъркай нещата ... засега расте само това на което ще сядат "брокита" и "банкери".
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: nachev в 02 Ноември, 2010, 11:21:28
Може би проблемът с дъното на цените на имотите в София поражда въпроси и съмнения.

Аз имам едно много простичко предложение.
При липса на отговор, застанете за миг в покой и се вслушайте.
Вслушайте се в собствения си здрав разум.
Отговорът идва доста бързо. 
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 02 Ноември, 2010, 11:50:56
Въпросите за дъното са много корелативни. Ивел в друга тема сподели, че едни руснаци му изпиват ракията до дъното на бутилката, независимо от нийния обем.
1. Тази година гроздовата реколта в Пловдивско беше слаба. За останалата част от страната не знам, но при нас ракията рязко повиши цената си, а преварката от миналогодишно вино почти се свърши. Хората масово се страхуват от достигане на дъното, което в значителна част от случаите си остава сухо. Дъното.
2. Достигането на дъното, без оглед на обема, е рискован ход, дори и за руснаци, а какво остава за неопитни в пиенето нации. Зет ми е холандец, северен тип, пие не по зле от руснаците, но преди 4 дена достигнахме дъното на една преварка, разредена до около 46 градуса, хем почнахме на купешко в ресторанта преди това. Пием без лед, той дори не мези, но - пуши. Трагедия... послединте две цигари му бяха много трудни - излизаше с валсова стъпка, прибираше се с танго. Аз бях в криза няколко часа на следващия ден, а той бил в криза целия ден, последвана от депресия до вчера. Изпил около 8 литра прясно мляко - типичен случай на неподходящи мерки. Една шкембе чорба щеше да го върне в реалността за 5-10 мин., в зависимост от подправките.
3. Заредил съм в бурето една порция от миналата година, която съвсем случайно съм успял да опазя в една дамаджана в гаража. Сега събирам бутилки, но вече знам коя е основната грешка при бутилирането. Обемът на шишето! Най-добре е да се търси стъклено шише с обем м/у 0,5 и 0,75, с вминтова капачка или коркова, но проверена. От грешките в бутилирането, например в еднолитрови ипо-големи бутилки, идват и големите проблеми при достигането на дъното. На бутилката. Кризата обикновено е последвана от депресия, а в нередки случаи и от социално напрежение.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 02 Ноември, 2010, 12:04:30
При имотите значи ще боли доста главата от дъното?

(http://2.bp.blogspot.com/_FWzbtkJth9k/SDrIdh3XAkI/AAAAAAAAAlA/Redk9e3oGcc/s400/%D0%9C%D1%8A%D0%B6%2B%D1%81%2B%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%2B%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B0%2B%D0%BE%D1%82%2B%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B0%2B%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B0.jpg)

На онази сграда до Южния парк която сега градят, която толкова ме дразни, че не отговаря на отстоянията в ЗУТ и някой го е позволил, вчера ми направи впечатление рекламата "Ексклузивни цени - 2300 евро/м2". И вероятно ще се изкупи. Но от панелките и другите кочини, много хора ще охкат.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Ivel в 02 Ноември, 2010, 12:32:52
За ракията и бутилирането. Коганев тук из софиийско грозде съвсем нямаше ама и да го имаше то не е сладко само за среда служи (пращина му викаме тук). Аз купувах някво си хисарско мерло по 70 ст за кило ама и то май не е сладко било щото изкарах по-малко отколкото очаквах. Освен това тази година варих от дренки и ябълки - супер ароматна. Аз им четох конско на мойте приятели да отвикват от този адет да допиват до края ама то си ги тегли, на генетическо ниво са увредени според мен. Млади са и бързо реанимират а и викат че не ги боли глава от ракията. Много бил чист въздуха в правешкия балкан и ракията добра. Аз ги карам да ми носят водка от Русия а те ми отпиват от ракията - такава е комбината, щото аз съм заклет водкаджия и бирист. За зет ти винаги съм се чудил защо в Холандия на фона на високите цени на всичко останало одве па и отри на някой неща - алкохола струва като в БГ и шоколадите също. Аз там съм изкарвал по няколко дни на имат едно техно пиене в калени бутилко се продава ма забравийх как му викаха, мяза на ром около 40-те е и на тумен "ритър спорт". В Алберта е по-евтин отколкото в който и да е магазин в БГ. Иначе не съм ги забелязал холандците да са пияници. Усладило му се е на човека !
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 02 Ноември, 2010, 17:14:18
Не е пияница, но пие стабилно ракия. Обожава я. Друго май не пие така стръвно.
Аз водка не пия, но бирата я смуча с кеф. Може и да е прекалено, но холандските бири у нас са ми най-пивки. Съвпадение е, не е заради зетя. Обичам я от 20 години, но не винаги съм си позволявал да я купувам... Гролш ми е любимка. Ако в някой магазин не продават гролш, от там нищо не купувам. За съжаление не може да се мъкне алкохол в Холандия, щото акцизите са едни никакви, а си имат една митническа полиция, дето не ти е работа да се забъркваш с нея. Страх ме е един стек цигари в повече да взема.
Иначе от всичките бири най-много харесвам белгийските манастирски древни марки. Там правят нещо като домашна бира, както у нас се прави домашна ракия. Струва си да се опита...
За водката и бирата знам, че в Русия казват " пиво без водки - деньги на ветер".

Един дядо тука с нищо не пръска гроздето, освен с разтвор на син камък,  и сам си плеви на ръка с мотичката. Изкара 900 кг. от декар и с добра захарност, а съседите му пръскаха с най-съвременни препарати... и изкараха едни м..ди. Еднакво рязаха, еднакво им е на възраст, предишните 3-4 години ония вадеха по 1300, а дядото все по 900-1000 с много захар. Природата си знае работата - не може да играеш руска рулетка с пистолет... Интересно ми е да видя догодина пръсканите с модерни торове лозя какво ще дадат.

Кво е тва хисарско мерло? То покрай Асеновград почти не е останало, а покрай Хисаря изобщо не знаех да има. Сигурно от малки лозя ще да е. Там преди време имаше страхотен мискет, но май го бастисаха този масив. Ходил съм на бригада там преди ... години. Ако не са го поддържали, трябва да е загинало.

Хората ни се чудят как е възможно да сме правели вино преди 3000 години, а една пиклива държава да не можем да направим...  Ами че вино се прави много по-трудно от държава.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Собственик 31 в 04 Ноември, 2010, 21:56:09


 " пиво без водки - деньги на ветер".
................





В България има друг пиянски лаф: Да пиеш само бира, значи да си пикаеш на парите.
Все едно да си даваш парите за наеми :D :D :D *drink4*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 04 Ноември, 2010, 22:28:51
Все едно да си даваш парите за наеми :D :D :D *drink4*

А тези с кредитите - хем са си го купили, хем плащат допълнително два пъти по-висок наем под формата на лихви (а освен това и не е много собствен имот).
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Scyther в 21 Ноември, 2010, 00:12:18
:o
..........
Кво точно те шокира бе сноб?

Обиден коментар. 30% от мен.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Jim в 21 Ноември, 2010, 15:45:58
Скитър, извинявай за тъпия въпрос, ама какво значи 30% от теб ?
Защо темата за Димо е заключена? Чакам да видя офертата за 5,4% лихва  :D. Е, всъщност Собственика може да я пусне в Дъра-бъра, Хумор и забава...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 21 Ноември, 2010, 18:27:12
Той Собственик 31 си я е заключил, така прави като пусне някоя тъпа тема в началото, но после става интересно, като онази за форумла 1 :) Отключена е вече, чакаме 5.4% офертата за фиксирана лихва през 2008ма.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 23 Ноември, 2010, 10:46:40
Четете и сравнявайте с нашите брокита:

Франсоа Ганьон, президент на "ЕРА Европа": България е първа в ЕС по скок на лихвите по ипотечните заеми
http://dnevnik.bg/intervju/2010/11/22/997822_fransoa_ganyon_prezident_na_era_evropa_bulgariia_e/ (http://dnevnik.bg/intervju/2010/11/22/997822_fransoa_ganyon_prezident_na_era_evropa_bulgariia_e/)

Цитат
Какво се случва на пазара на жилищни имоти?
- На повечето пазари цените на недвижимите имоти са паднали, купувачите са намалели, кредитите също, както и броят на сделките. Това е негативната страна. Затова си задаваме въпроса какво се е увеличило. Нараснал е броят на продавачите, несигурността, времето за продажба на един имот, броят на продаваните имоти, което е добре за купувачите.

Повечето европейски страни достигнаха дъното през есента на 2009 г. Вече има ясни знаци за стабилизиране на пазара. За първата половина на 2010 г. спрямо края на миналата има ръст в цените на жилищата в редица страни - Белгия (1.7%), Франция (10.7%), Германия (2.45%), Люксембург (1%), Испания (3.75%). В същото време в други страни движението на цените продължава да е надолу като Чехия (7.3%), Гърция (2%), Ирландия (6.47%), Италия (7.5%).  В България цените също продължават да се движат надолу.

Кризата не се отрази на пазарите в Швейцария, скандинавските страни и Турция. Там не беше отчетено намаление на цените на жилищата през последните две години, като причините са различни за всяка страна.

Може ли да се каже тогава, че кризата на европейския пазар на жилища свърши и цените тръгнаха нагоре?
- Не обичаме да казваме, че кризата е свършила. За нас важни са хората, защото тези, които са си купили жилище преди две години, за тях кризата не е свършила. Цените са спрели да падат, но за цяла Европа с изключение на Швейцария и скандинавските страни днес те са по-ниски, отколкото бяха преди две или три години. И това е навсякъде.

Ако сте купили имот преди 10 години, днес цената на това жилище е по-висока. Но ако сте го купили преди две - три години, в момента цената вероятно е по-ниска от тази, на която сте го купили. В много страни в Европа купувачите са ползвали банкови кредити и сега стойността на тяхната ипотека е по-висока от оценката на имота им в момента.

Това е неблагоприятно за тях, защото, ако сега им се наложи да продават, те не само ще са на загуба, но трябва и да доплатят на банката, което е изключително болезнена ситуация. От друга страна, цените на недвижимите имоти сега са много по-ниски и затова вярваме, че сега е страхотно време да се купува.

Къде стои България на европейския пазар на имоти?
- България е на трето място по спад на цените на жилищата през миналата година спрямо 2008 г. с 22%. Преди нея са Ирландия с 26% и Португалия с 24%. Ирландският пазар пострада най-силно от кризата. По време на бума в Дъблин през 2007 – 2008 г. около 180 – 200 хил. българи бяха заети в строителството. Много от тях се върнаха обратно в България или се преместиха в Абу Даби.

България е сред лидерите по спад на цените, защото години наред заемаше челните позиции в класациите по ръст. За тази година прогнозите са за намаляване до 5–6% и стабилизиране през следващата.

В същото време България е лидер сред страните в Европа по престой на едно жилище на пазара. Основната причина периодът за продажба да се увеличи от 45 дни през 2007 г. до близо 400 дни днес е в масовото строителство и предлагането на голям брой жилища, които не отговарят на търсенето на купувачите.

В нашите агенции се случва двустайно жилище да бъде продадено в рамките на 5 дни, през които има над 20 огледа, докато обзаведени мезонети търсят новите си собственици повече от 18 месеца.

При недвижимите имоти съществуват цикли от 7 до 15 години на ръст на цени, последван от спад. Въпреки кризите хората трябва да знаят, че в дългосрочен план цените на имотите винаги растат.

Каква е вашата прогноза за следващите година-две? Защо пазарът в Източна Европа се възстановява по-бавно от западноевропейския?
- Ако говорим за Европа като цяло, очаквам стабилизация на цените на жилищата през следващата година и значително увеличение от над 5% през 2012 г. В някои държави все още има спадове от 2–3 % през тази година, но през следващата те ще спрат и ще започне увеличение.

Не съм експерт на жилищния пазар в Източна Европа. Едно от нещата, които виждаме обаче, е висока финансова несигурност. Индикатор за това са лихвените равнища, които са доста по-високи в сравнение със Западна Европа и следователно стойността на кредитите също е доста по-висока. Когато се постигне сигурност във финансовите пазари на Източна Европа, тогава лихвите ще паднат.

Една от основните грижи на всеки потребител, ако взема кредит от банката, е каква ще бъде месечната му вноска. Всеки половин процент намаляване на лихвата по ипотечните кредити води до приблизително 2% ръст на потенциалните купувачи на имот.

В Западна Европа сега може да получите кредит за покупка на жилище срещу 3–4% лихва, а в някои държави са дори и по-ниски. Докато в България лихвените нива са значително по-високи. Тя е и европейската страна, отчела най-голям скок на лихвите по ипотечните кредити за миналата година – 2.1%.

Ръст е имало още в Ирландия, Кипър, Румъния и Гърция, докато в повечето европейски страни лихвите са паднали. Най-значимо това е в Швеция – близо 4% надолу, и в Португалия - с 2%. По-малко по ипотеките си са плащали още в Белгия, Франция, Италия и Швейцария.

На какво се дължи фактът, че кризата не е засегнала жилищния пазар в Швейцария и там се отчита непрекъснат ръст през последните години?
- Приблизително около 60% от собствеността на недвижимите имоти в Швейцария са на институции. Огромно количество пари са инвестирани в Швейцария заради историческата сигурност на този пазар. Банките са си купили цели сгради, което реално много намалява предлагането на имоти за продажба. Финансовите институции търсят възвращаемост на инвестицията не чрез продажба, а чрез наем. По тази причина внимават стойността на имотите им да не пада.

И понеже няма голямо предлагане на имоти на пазара, стойността им продължава да расте. От друга страна, в Швейцария се увеличава броя на работниците от имигрантите, които търсят работа там. Това от своя страна допълнително увеличава търсенето на жилища. Така имаме ограничено предлагане при увеличаващо се търсене, което води до ръст на цените.

Големият спад на цените на имотите на гръцките острови привлече ли купувачи?
- Цените на имотите на гръцките острови, включително и на най-скъпия Миконос, са загубили една четвърт от стойността си спрямо 2000 – 2002 г. Това обаче не доведе купувачи, защото става въпрос за много скъпи луксозни вили. Богати личности и корпорации купуват имения на тези острови и за тях не е от голямо значение дали ще платиш 2 млн., или 2.5 млн. евро.

Обаче когато искат да продават, 5% разлика между покупна и продажна цена не са им достатъчно и те казват, че не си струва. Има обаче спекуланти, които оценяват, че ако сега направят сделка, това ще е добра инвестиция. Това са хора, които купуват имота не за да го ползват, а за да го препродадат след време с печалба.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Panther в 23 Ноември, 2010, 21:17:37
Четете и сравнявайте с нашите брокита:...
Ами човека е професионалист - статията изобилства с цифри, данни и балансирани прогнози.
Нашите брокита всеки месец търсят дъното, а намират на бика "достойнството".
Сигурно и децата в детската градина им се смеят вече.
А Ера Бг така се оср-ха, че думи нямам ...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 05 Декември, 2010, 00:43:23
Не знам дали заради статията в 24 часа ("2011 г.: цените на имотите още надолу"), обаче за последните два дни дневният спад и в двата сайта е с по 0.2-0.5%... Може да е някакво съвпадение разбира се, но кой знае.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 12 Януари, 2011, 14:15:35
От агенцията по вписване най-накрая  изкараха сделките за 3 тримесечие

http://www.registryagency.bg/bg/AboutUs/Statistics/2010/Monitoring_RA_3_10.pdf (http://www.registryagency.bg/bg/AboutUs/Statistics/2010/Monitoring_RA_3_10.pdf)

Ръст от 3-4 % при сделките на годишна база, и спад при ипотеките с 13 % за София и с 17 % за страната

Народът купува предимно с кеш и освен това успява и да спестява и в банки няколко милиарда :)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 21 Януари, 2011, 11:15:32
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото спрямо третото тримесечие на
2010 г. е 98.5%, т.е. средното намаление на пазарните цени на жилищата е 1.5% (табл. 1).
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо
съответното тримесечие на предходната година е 94.4%, т.е. средното намаление на пазарните цени
на жилищата е 5.6%.
Индексът на пазарните цени на жилищата за 2010 спрямо 2009 г. е 89.9%, т.е. средното
намаление на пазарните цени на жилищата е 10.1% (табл. 2).

http://www.nsi.bg/EPDOCS/HFund_2010q4.pdf (http://www.nsi.bg/EPDOCS/HFund_2010q4.pdf)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: IPI в 21 Януари, 2011, 16:40:55
Според мен не са го направили още. Има какво да се желае, особено при сравнение с останалите страни  от нашия регион. Балонът е спукан, но не е издишал напълно...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Jim в 21 Януари, 2011, 18:09:09
Според мен не са го направили още. Има какво да се желае, особено при сравнение с останалите страни  от нашия регион. Балонът е спукан, но не е издишал напълно...
Това е напълно ясно на почти всички в този форум. Затова и тази тема почти не се обсъжда, въпреки, че е форум за имоти. Балонът има още доста време да издиша....
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 21 Януари, 2011, 19:50:44
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото спрямо третото тримесечие на
2010 г. е 98.5%, т.е. средното намаление на пазарните цени на жилищата е 1.5% (табл. 1).
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо
съответното тримесечие на предходната година е 94.4%, т.е. средното намаление на пазарните цени
на жилищата е 5.6%.
Индексът на пазарните цени на жилищата за 2010 спрямо 2009 г. е 89.9%, т.е. средното
намаление на пазарните цени на жилищата е 10.1% (табл. 2).

[url]http://www.nsi.bg/EPDOCS/HFund_2010q4.pdf[/url] ([url]http://www.nsi.bg/EPDOCS/HFund_2010q4.pdf[/url])


Ау, казаха го и по телевизора, сега ко ша праим?
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 21 Януари, 2011, 20:20:05
Според мен не са го направили още. Има какво да се желае, особено при сравнение с останалите страни  от нашия регион. Балонът е спукан, но не е издишал напълно...

Добре дошъл/-ша първо :),

И аз съм на мнение, че има още накъде да издиша. Бавничко, но ще издиша.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 21 Януари, 2011, 20:33:50
Проблемът е, че ако издишаше само този балон всичко щеше да е наред (безкрайно издишане няма, защото няма отрицателни цени :) ). Обаче издишат и други работи (заплати, наеми) и то май по-бързо. А едното трябва да настигне другото. Това значи, че на спихването засега не му се види края. Като видим стабилни заплати, хората да не се чудят "кво стаа" и наемите спрат да падат, тогава и цените на имотите като се доспихнат, така че да отговарат на заплати+наеми, те тогава ще има дъно.
Вместо това идва и една несигурна година на избори, където лайнометите се включиха още в началото. Ако се мине една граница, всичко ще стане в акита, включително имотите, банките, магистралите и каквото още има :D
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Jim в 21 Януари, 2011, 21:48:53
Аз го гледах по новините на Нова ТВ. Освен данните, репортерката каза, че съчувства на купилите през 2010г.  :D :D
Добре, че не каза нищо за купилите през 2008г.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 31 Януари, 2011, 14:50:04
К. Андреев: Очакваме до 5% ръст в цените на жилищата към края на 2011
http://www.investor.bg/news/article/111769/114.html (http://www.investor.bg/news/article/111769/114.html)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: pmp в 02 Февруари, 2011, 15:39:00
* Предлагат се качествени имоти на много добри цени

къде е описанието на *...явно е със шрифт -12
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 02 Февруари, 2011, 17:55:33
Това дъно е като чакането на второто пришествие. Днес реших профилактично да звънна на един, който има 4 парцела за продажба (от преди 2 години) да видя продал ли е, ако не - колко иска. Та нищо не е продал обаче цената същата иска. Викам му - за две години не мисли ли че цените са паднали, а отговорът беше - да бе да, 7 души искат да ги купят на тази цена ама аз не им ги давам. Нещо не го разбрах в какъв филм е, ама му казах добре ще зънна след година пак, ако не съм си купил нещо. Мислех си да му препоръчам jores да му организира един търг, щом на опашка са се наредили.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: koganev в 03 Февруари, 2011, 14:30:25
Две цени от днес.

В землището на с. Гълъбово, пловдивско, гола земя със статут за жил. строителство, парцел малко под два декара - 25Е на кв.м.

Панелка 68 кв.м. - 32000Е. Тук има много подробности, които са все в полза на по-висока цена - кварталът е страхотен, южно изложение на хола и спалнята, самата панелка е в уникално добро състояние и не изисква нищо, освен смяна на бравите и някои мебели. Не знам дали сградата е санирана, не се сетих да попитам. Продавачът е бил кандърдисван от негови приятели брокери да я продаде, защото той изобщо няма зор за пари, но не живее там от доста време.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: gogolcho в 06 Февруари, 2011, 14:51:19
http://www.intertimecontinental.com/packages/wgt.aspx?fi=15&lang=bg&page=offersListTable&typegroup=43516 (http://www.intertimecontinental.com/packages/wgt.aspx?fi=15&lang=bg&page=offersListTable&typegroup=43516)

Тази сграда тръгнаха да я строят 2007 г. га мнооого зелено (разбирай, на дупка) искаха по 2000е с общи части. Явно са преосмислили вижданията си, но този мезонет, ако не го разделят на две, едва ли ще се продаде и при исканите сега 930е.

Спадът тук е над 50 %. Да не забравяме, че за да се върне на 2000 е, ще трябва ръст над 100 %.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 06 Февруари, 2011, 17:31:32
[url]http://www.intertimecontinental.com/packages/wgt.aspx?fi=15&lang=bg&page=offersListTable&typegroup=43516[/url] ([url]http://www.intertimecontinental.com/packages/wgt.aspx?fi=15&lang=bg&page=offersListTable&typegroup=43516[/url])

Тази сграда тръгнаха да я строят 2007 г. га мнооого зелено (разбирай, на дупка) искаха по 2000е с общи части. Явно са преосмислили вижданията си, но този мезонет, ако не го разделят на две, едва ли ще се продаде и при исканите сега 930е.

Спадът тук е над 50 %. Да не забравяме, че за да се върне на 2000 е, ще трябва ръст над 100 %.


А пък в другите две сгради бяха по едно време по 3000 евро/м2, а сега гледам 1100 :) Това е 65% намаление, но ако са шитнали нещо на онези цени, пука им сега по колко ще продадат останалото. Те ги бяха зарязали за дълго време..
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: alex в 21 Февруари, 2011, 19:30:29
up :)

Според мен - твърдо не!

И хайде - за да не е спам мнението - кратка разбивка на ипотека за 100к лв. при 0% самоучастие (сметки с калкулатор при 7% лихва):


месецивноскаоскъпяванесредномесечен размер на лихвата(оскъпяването)
1201161.0839329.60327.75
240775.3086072.00358.63
360665.30139508.00387.52

т.е. ипотеката е крайно неизгодна - лихвите средно на месец са почти колкото приличен наем. Ако кредита се "окичи" с разни такси (както е редно в родината) ще изглежда и по-зле.

При средна заплата за София 800-900 лв. просто не виждам как простосмъртните хорица ще се впуснат да купуват (нито пък как ще спестят достатъчно за да се сдобият с прилично самоучастие).

Или ще има пак па-па-па кредити, или цените ще падат още немалко.

И докато съм се разписал - някой дали би коментирал следното:
Цитира се една зависимост м/у тригодишният доход на домакинство и максималната разумна стойност за покупка на жилище. При 2-ма човека със средна заплата това би дало 900*2*36 = 64800 лв.

Мнението ми е, че сметката вероятно е валидна за нормални държави, в които разходите за оцеляване не надхвърлят десетина % от доходите. В България на гореспоменатите 2-ма средни индивиди само режийните + храната ще им струват 30%+ от доходите. Т.е. това е сметка, правена върху брутния доход с определени допускания, които напълно не са валидни за родната действителност.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 25 Февруари, 2011, 16:29:20
В момента 1 кв.м в софия по нси - 800 евро = 1560 лв , към средната заплата от 880 лв за последното тримесечие прави - 1.8 , толкова е било съотношението 2002 година .

Разликата е, че тогава жилищните кредити са били почти 0 , а 2010 са 8.5 милиарда. Също така, тогава почти нямаше предлагане на ново строителство , а сега има доста. Кредитите на строителните предприемачи не ги броя , че още 4 милиарда + незнайно колко междуфирмена задлъжнялост.

Колко спад давате още :) до 1.5 ще го докараме ли ??

(http://www.imotenbalon.com/images/stories/kwzaplsofia.JPG)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 25 Февруари, 2011, 18:38:30
Леле много си се заблудил от НСИ, виж по-долу за прихода :)

Аз много пъти съм казвал, че не е правилно да се гледа само заплата. Трябва да е заплата минус среден разход на човек на месец (пак по НСИ, там има такива данни, въпреки че е доста занижено). Тогава се вижда цветната картинка на положението... А като се гледа отношението на полученото число към цената на квадрат се получаваше КТ ("Коефициент на тъпота"). :)

Едно е (заплата-разход)/наем за Германия и съвсем друго (заплата-разход)/наем в България, където среден човек като си плати парно, ток, вода, данък и започва да фотосинтезира. А ако се направи пък за цена на истински квадратен метър, тогава сигурно сме на първо място в Европа по тъпотия.

НСИ: статия от 01/2010 относно данни за 11/2009:
307.07 е средният доход на член от семейство
Общият разход на лице от домакинство през ноември 2009 г. е 277.74 лв
---
остават 29 лева...

Ти къде видя данни за 2010? :) Аз виждам в НСИ само за 2008-2009 по месеци. За тримесечие имай предвид, че е доход за тримесечието а не на месец!!! Положението е трагично според НСИ.

За трето тримесечие 2010:
приход: 931.68/3=310.56 на месец (това ако е така..... все не ми се вярва)
разход: 844.77/3=281.59 на месец (тук няма включен разход за наем или кредит за жилище)
---
разлика: 28.97 лева

Преди бях смятал за Германия колко е горното, но не помня откъде взех данни. Вероятно е от порядъка на поне 100 пъти повече от горната сума :)
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 25 Февруари, 2011, 23:58:30
Тук са данните за 2010 http://www.nsi.bg/ORPDOCS/Labour_1.1.2.2.xls (http://www.nsi.bg/ORPDOCS/Labour_1.1.2.2.xls)

Мислиш ли,че 2001 при средна заплата от 250- 300 лв  са оставали повече пари след като си платиш разходите ?

А и то затова се казва средна -  едни вземат 2000 други 240
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 26 Февруари, 2011, 00:07:58
Да де, ама това е по тримесечия (сумарно за трите месеца) :) Т.е. трябва да разделиш на три! А 1.5 да умножиш по три, т.е. сега е 4.5, а не 1.5.

"Средната заплата от 880" реално трябва да е "средната заплата от 293". Което ми се струва нереално, ама кой знае. Все пак е за цялата страна и се отнася да обявените заплати, които знаем че у нас много се различват от реалните.
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 26 Февруари, 2011, 08:49:52
Пише си в статистиката -  СРЕДНА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА НА НАЕТИТЕ ЛИЦА  ПО ТРУДОВО И СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ ПРЕЗ 2010 ГОДИНА*
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: darkside в 26 Февруари, 2011, 11:49:10
К. Андреев: Очакваме до 5% ръст в цените на жилищата към края на 2011
[url]http://www.investor.bg/news/article/111769/114.html[/url] ([url]http://www.investor.bg/news/article/111769/114.html[/url])
Познавам бегло това момче Андреев. Това мнение за пазара не е негово. Той е марионетка (каквито са всъщност всички в тая фирма, майна) в ръцете на Паскал и Андон. Там често служител яде и бой ако не са на кеф тия двамата. Тия момчета само се чудят кого да намамят да даде капаро. Дължат пари на всички доставчици и подизпълнители, и става дума за сериозни пари. Строителството им е под всякаква критика като качество поради текучеството на "поредните изгорени". Имам много инфо за тях. Пари нямат наистина, щото ги похарчиха за коли и глупости, а не за строежа. Всичко е куха фасада и кредити. А на сградата 4-та по Рихтер и е много.....
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Jim в 26 Февруари, 2011, 13:54:12
Дарксайд, този заема много висока длъжност - ".... директорът Маркетинг и продажби на Florimont Group". Човек ще помисли, че това е голяма фирма с много отдели и служители. Ама се съмнявам да е така...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: darkside в 26 Февруари, 2011, 14:31:18
 *scare*  помолиха ме да изтрия поста за флоримонт. Хората се опасяват от проблеми.........
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 26 Февруари, 2011, 20:44:25
Пише си в статистиката -  СРЕДНА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА НА НАЕТИТЕ ЛИЦА  ПО ТРУДОВО И СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ ПРЕЗ 2010 ГОДИНА*


Ами излъгали са, нали това казвам. Ето за проверка, "общ доход":

месечни данни (http://www.nsi.bg/ORPDOCS/HH_1.1.1.xls)
07/2009, средно на лице = 321.85
08/2009, средно на лице = 315.06
09/2009, средно на лице = 315.54
---
Общо = 952.45

тримесечни данни (http://www.nsi.bg/ORPDOCS/HH_1.1.2.xls)
Трето тримесечие 2009, средно на лице = 952.45

Съвпада. Значи данните в таблиците по тримесечия са за сумата  тримесечието, а не средно месечно за тримесечието.

Заглавието на таблицата е "ОБЩ ДОХОД НА ДОМАКИНСТВАТА  ПО ИЗТОЧНИЦИ НА ДОХОДИ ЗА ТРЕТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2009 И 2010 ГОДИНА", не пише месечно...
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: Imotenbalon в 26 Февруари, 2011, 21:21:34
Додо , недоразумението идва от това,че гледаме различни неща. Ти гледаш доходи на домакинства , аз гледам пазар на труда 
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26 (http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26)

Отиваш  на 1.1.2.2. Статистически райони; област
http://www.nsi.bg/ORPDOCS/Labour_1.1.2.2.xls (http://www.nsi.bg/ORPDOCS/Labour_1.1.2.2.xls)
И там има както за тримесеия , как то и за всеки месец - Средна работна заплата по области , а  не доходи на семейство ..
Титла: Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Публикувано от: dodo2 в 26 Февруари, 2011, 22:20:20
О, извинявам се. :)

Но ве пак ако погледнем таблицата за приходи и за разходи като домакинства (защото домакинствата като цяло купуват жилища), им остават по 71 лева на месец на цялото домакинство. С тези свободни пари те могат или да си пестят за жилище, или да изплащат кредит.