Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Теми - satori

Страници: [1]
1
Имоти / какво е "немски преход"?
« -: 24 Януари, 2011, 15:59:34 »
Някой може ли да изясни понятието "немски преход". Някои брокери с охота го ползват в обявите си, а не мисля, че е особено популярен термин.

2
Днес си чета пресата и попадам на следното заглавие:
Събарят остъкления балкон на жена във Варна
http://varna.dir.bg/2010/12/09/news7580903.html

Има една китайска поговорка:
"Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път."

Дали от ДНСК ще се задоволят само с едно балконче? Едва ли. Чудя се какво ще се случи с квартали като Яворов и Лозенец, където масово са надстроявани апартаменти, вдигани покриви, усвоявани балкони, изграждани незаконни санитарни възли в тавански помещения, и т.н.. Ще се стигне ли според вас до една масова "гонитба" на собственици с незаконни преустройства, ще настъпили часа на кварталните бабички да пускат доноси ежедневно или всяко чудо за 3 дни и всичко ще се размине?

3
Имоти / 5 етаж - без асансьор
« -: 03 Ноември, 2010, 09:46:25 »
Харесал съм един апартамент, който се намира в кооперация от 5 етажа без асансьор - последен етаж под тавански помещения.
Всички около мен ме убеждават, че 5 етажа без асансьор е сериозен недостатък. В личен план катеренето на стълби за мен не е проблем, но забелязвам сякаш хората психологически не приемат никак добре жилища над 4 етаж без асансьор - а разликата е само 16 стъпала.
Ще се радвам някой, който е живял на 5 етаж без асансьор, да сподели мнение. За младо семейство без деца, аз честно казано не виждам проблем. Може би когато се появят разни детски колички и велосипеди ще е малко досадно да се размъкват по етажите нагоре надолу, но пък винаги могат да се държат в избените помещения.
Планът е да се живее във въпросното жилище може би 5-6 години, а след това да се отдава под наем. Потенциални проблеми с отдаването под наем заради високият етаж?

4
Прави ми впечатление, че част от блоковете имат изградена вътрешна инсталация за парно отопление, но или нямат абонатна станция или тя никога не е била свързвана с мрежата на Топлофикация София. Става дума за сгради строени както преди 10-15 години, така и преди 40 години. Явно е имало някакво изискване преди, сградите да се проектират с такава инсталация. Ако за десетина години сградата не са я свързали с топлофикация, съм склонен да мисля, че това никога няма да стане. Същевременно имаш в апартамента си тръби и радиатори, които не ползваш, а заемат място и са грозни. Някой сблъсквал ли се е с премахването на такива? Радиаторите лесно се демонтират, но тръбите? Имаш ли право да ги премахнеш въобще. Или някой да посъветва с добър подход за скриването им.

5
Здравейте,

Каква е стандартната сума коята се изплаща на собственика при склчване на договор за покупко продажба?
Има ли някаква практика за % от цената на имота, или някаква сума която неформално се договоря преди това между двете страни?

6
Привет,

Тези дни си мислех за старите тухлени сгради, които са така хвалени от всички.
Става дума конкретно за сградите строени през 30те, 40те и 50те години на миналият век.

Струва ли си да си купиш жилище в подобна сграда? Те са вече на по 60-70+ години.
Колко дълго можеш да очакваш да живееш в подобна сграда? Знам, че отговорът зависи до голяма степен от начина на експлоатация, но да приемем, че се стопансива добре.
Колко е оптималният живот на една тухлена сграда? 80г? 100г? 150г?

Има ли смисъл да вземеш на кредит жилище в 70 годишна сгарада, да го изплащаш 30 години и да се окаже, че когато вече е твое не можеш да го ползваш?

7
Като се променят стандартите за строителството, редно е да се променят стандартите и за обзавеждането.

В България за сега сме само на етап въвеждане на 1 БГ квадратен метър като мерна единица за жилищна площ на новото строителство.
В обзавеждането сме на по-заден етап. Като живееш в просторна спалня от 9 кв. метра започваш да се чудиш кое по-напред да сложиш, спалня ли, гардероб ли , скрин ли (за младежите - комоди), нощни шкафчета ли, козметична тоалетка за жената ли и какво ли още не...

Хората са го измислили:
Невероятни мебели


Само дето се разтърсих из нашите родни сайтове за обзавеждане и подобни неща не можах да открия. Дори и елементарно сгъваемо легло не успях, освен един-два варианта, които не изглеждаха много читави.

Така, че българските производители и вносители на мебели да не спят, ами е време да въведат нов стандарт за обзавеждане, който да задоволи потребностите на собествениците на жилища от "ново  строителство".

8
Гледам в някой обяви за продажба на апартаменти се споменава комбинацията "мазе и гараж по желание  - цена XXXXX евро".
Та се чудя дали това "по желание" се отнася само за гаража, или и за мазето.

До колкото знам от четено преди, не е възможно да притежаваш само мазе в жилищна кооперация без да притежаваш апартамент.
Има ли врътка, ако гаража е с отделен нотариален акт, мазето някак да се приобщи към него?

Ако имаме следният казус: апартамент и мазе с един нотариален акт, и гараж с отделен нотариален акт,  възможно ли е продавача да прехвърли мазето към нотариалният акт на апартамент, или такива схеми не са възможни , и "мазе и гараж по желание" е евтин трик за вдигане на цената обявена за апартамента с Xk евра за мазе и гаража. Гаража е ясно, че е редно да се смята отделно от цената и квадратурата на апартамента, но когато почнат да вкарват квадратурата на мазето към квадратурата на апартамента и го смятат на квадрат като жилищна площ се получава голямо безумие (особено когато мазето е 15тина квадрата , колкото една спалня...).

ПП. : сега като се замисля, ако мазето има схема да се изключи от нотариалният акт на апартамента, то той не минава ли в статут на ателие? става голяма каша...

9
Имам следният казус, ако някой се е сбълсквал, ще се радвам да сподели опит.

Известна част от апартаментите, старо стройтелство с тавански стаи, на последен етаж (под таваните) често са преустроени в мезонети.

Ако дадено лице има собственост на апартамент и прилежаща над него таванска стая, и ги свърже с вътрешна стълба и оформи мезонет, това преустройство трябва ли да бъде съгласувано с общината, има ли нужда да се издава нов нотариален акт? Или като цяло какви са нужните документи за да бъде това преустройство законно?

Съществуват ли рискове ако се закупи подобно преустроено жилище, без това преустройство да бъде документирано някъде?

На места съм виждал дори и вдигане на ВиК до таванската стая (ако няма по принцип) и изграждане на баня и WC. Говорим за изцяло вътрешно преустройство в имота владение на частното лице, без промени по покрива и общите части.

10
Каква е ролята на медиите при пазара на недвижими имоти?

Аз лично от доста време насам просто нямам желание да гледам телевизия, освен предавания с развлекателен характер.
Новините, въпреки че нямало натиск от ББ към медиите, са меко казано манипулативни. Хората още масово мислят - щом по телевизията го казаха, значи е вярно и ще се случи. Сляпо се следват "съветите" от репортажи, инициирани от хора зад кадър.

Хората нямат ли сила да "прогледнат"? Или нямат желание...

http://novatv.bg/bg/news/view/7781 - Имотите поскъпват ...

и след седмица поевтиняват...

http://novatv.bg/bg/news/view/7932/2010/05/30/%D0%96%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82

по другите медии (тв и интернет издания) е същатата история. Нямат ли редактори тези медии? Та си позволяват да излъчват небивалици всяка седмица, или щом "новината" е базирана на някоя лелка, те са до там ... просто излъчват и нямат повече отговорност за достовернността на репортажа.

Хора, мислете с главите си, а не с телевизорите!

Страници: [1]