Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Теми - gogolcho

Страници: 1 [2]
16
Имам питане за реалната пазарна цена за НИ в Пловдив.

1. Част от него ще бъде отчужден поради разширение на улица от общината
2. Имотът е ПИ - т.е. не е в регулация
3. По новия ОУП попада в зона за малко етажно жилищно строителство - мисля КК 10 м
3. Общината е определила като обезщетение ~25 евро/кв. м.


Ако може да помогнете с нещо, ще съм благодарен. Става въпрос за един от тези имоти:
http://www.plovdiv.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=508:---------qq&catid=59:2010-03-25-15-44-32&Itemid=253&lang=bg

Приблизително местоположение - лице на ул. Модър между жп-линията и Транспортна болница:
http://maps.google.bg/maps?hl=bg&ie=UTF8&ll=42.12886,24.717345&spn=0.003227,0.004823&t=h&z=18

Според мен отиваме на оспорване на оценката пред съда :-\ Въпросът е каква е наистина обективната (доколкото е възможна) пазарна оценка? Благодаря предварително на отзовалите се. *beer*

17
Имоти / Имотите на властта
« -: 28 Юни, 2010, 16:51:49 »
Имотите, парите и дълговете на хората от властта
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/06/28/924244_imotite_parite_i_dulgovete_na_horata_ot_vlastta/


Сметната палата публикува декларациите от заемащите висши държавни длъжности за имуществото, придобито през 2009 г.

Публикувани са декларациите на президента, депутатите, всички министри и техните заместници, представителите на съдебната власт, Националния осигурителен институт, БНБ, Агенция "Митници", СЕМ и др.

Списъците са подадени до Сметната палата през тази година съгласно Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.

Одитната институция публикува и списък на тези, които не са подали данни за имуществото си в законовия срок - 30 април. Сред тях е съдията от Софийския градски съд Петър В. Сантиров, който беше задържан по делото за подкуп, по което е обвинен и бившия министър на отбраната Николай Цонев.

Заемащите висши държавни длъжности са длъжни всяка година до 30 април да подават декларират имуществото, придобито през предходната година.

Пълният списък може да видите на интернет страницата на Сметната палата www.bulnao.government.bg.

Борисов и Цветанов са заличили ипотеки за по 440 000 лв.

Премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Цветан Цветанов са декларирали, че имат заличена ипотека за по 440 хил. лв. в полза на ГЕРБ. Още през пролетта на 2009 г. те обявиха, че са ипотекирали домовете си, за да финансират предизборната си кампания, тъй като партията им е извън парламента и няма право на държавна субсидия.

Декларацията на премиера показва, че той е спестил 14 484 лв. от заплата, които държи на влог в българска банка. Цветанов е успял да икономиса 5140 лв. от възнагражденията си, които също са на депозит у нас.   

Финансовият министър е най-богат във ведомството си

За разлика от годините на тройната коалиция, когато заместник-министрите на финансите декларираха много по-високи доходи и имущество от своя началник, сега финансовият министър Симеон Дянков е декрларирал най-значителното  имуществено състояние, заедно със своята съпруга Каролин Фройнд.

В графата за недвижимо имущество той посочва, че заедно със съпругата си притежават къща с двор във Вашингтон с площ 500 кв. м и разгъната застроена площ 720 кв. м., придобита през 2001 г. при цена равняваща се на 2.15 млн. лв. В същото време финансовият министър е ползвал ипотечен кредит, отпуснат от банка на стойност 532 хил. щатски долара.
Като налични парични средства той декларира 7600 лв., 4060 евро и 1320 долара, с източник получена заплата. В банка пък той разполага с депозирани 12603 лв., и 132.16 хил. щатски долара. отделно на свое име съпругата му има депозирани 116.48 хил долара.

Семейството на финансовия министър има и инвестиции в ценни книжа. Съпругата на министър Дянков притежава акции за общо 172.23 хил. лв. по цена на придобиване в компаниите "Дженерал електрик", "Хартфорд файненшъл", "Клийн Енерджи", "Рейфеон" и "Чарлс Шуаб фонд".

Дянков е декларирал още 305.05 хил лв., възнаграждение от Световната банка, докато съпругата му е получила 189.34 хил лв. от СБ, 31680 лв. доходи от наем и левовата равностойност на 580 лв. лихвен доход от депозити в САЩ.

Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов пък е декларирал 26628 лв. налични парични средства, а още 10 хил. лв. налични е декларирала и съпругата му Румяна Горанова. Като техен източник и двамата посочват своята заплата.

В банката зам.-министър Горанов е депозирал още 700 евро и 500 долара с източник заплата, като разполага и с още 31.93 хил. лв. депозит, но източник за тези средства е получен заем. На името на Владислав Горанов е записано и задължение по ипотечен заем за 44.048 хил. лв.

Като доходи по трудови правоотношения извън тези по заеманата си длъжност Владислав Горанов е посочил 24828 лв., а съпругата му декларира допълнителни доходи от трудова дейност в размер на 18737 лв. и още 3252 лв. от друга стопанска дейност.

Другият заместник-министър Ана Михайлова пък не е декларирала разполагаеми средства, нито банкови депозити или задължения. Според декларацията й тя не притежава недвижимо имущество, или доходи от друга дейност освен тези от основната си работа.

Първанов и вицепрезидентът спестили от заплата

Президентът Георги Първанов декларира налични следства в размер на 10 хил. лв., спестени от заплати. Вицепрезидентът Ангел Марин се оказа по-спестовен от държавния глава - той декларира 16 хил. лв., спестени от трудови възнаграждения. Главният секретар на президентската администрация Красимир Стоянов си е купил гараж от 32 кв. м. в София за 28 хил. лв. Той е декларира малко над 6хил лв. доходи от наем.

Председателят на парламента Цецка Цачева декларира налични спестявания от заплата в размер на 12 хил. лв. От доходи извън тези от заеманата длъжност е получила през миналата година 1666 лв.,  а от хонорари - близо 10 500 лв. От наеми е получила 2000 лв.

Доган декларира над 1 млн. лв. от хонорари

Лидерът на ДПС Ахмед Доган е декларирал доходи от стопанска дейност в размер на 1 100 154 лв.
През март стана известно, че Доган е бил консултант по четири мегапроекта - хидровъзел "Цанков камък", "Доспат", каскада "Горна Арда" и язовир "Тунджа". Той е взел 1.5 млн. лева за консултантските си услуги, съобщи в. "Труд". По-късно от ДПС заявиха, че Доган не е бил консултант по хидроенергийния възел "Цанков камък", а е консултирал други енергийни проекти.

От тримата съпредседатели на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова декларира най-много спестявания за миналата година - над 160 хил. лв. За 28 хил. лв. от тях Фидосова е посочила, че са от върнат заем, другите ги е получила като дивидент за минали години и наем. Съпругът й Томислав Живкович има 14 400 лв. от заплата. От декларацията става ясно, че Фидосова разполага с две кредитни карти - за 30 хил. лв. и за 7 хил. евро. Годишните й доходи от хонорари са 15 510 лв. и от наеми - малко над 22 хил. лв.

Другият съпредседател на групата на ГЕРБ Красимир Велчев е декларирал нова собственост на семейството му - пристройка от 137 кв. м. разгърната застроена площ до къщата си в Банкя за 40 хил. лв. от заем. В декларацията си Велчев посочва собственост в две дружества - една трета в "Технотерм Инженеринг" ООД и 100 процента в "Кравел" ООД. От първата фирма той е взел заем от 110 хил. лв.

Третият съпредседател на групата на ГЕРБ Тодор Димитров е декларирал близо 23 500 лв. от заплата и адвокатски хонорари. В банков влог държи над 6500 лв. През миналата година Димитров е теглил заем за над 40 хил. лв.

Янев се замогнал от наследство

Лидерът на РЗС Яне Янев е придобил през миналата година наследствени имоти в Сандански и в близкото село Малки Цалим. Той декларира налични 20 хил. евро от заплата, както и 15 хил. евро от наследство. Посочил е, че има банков влог в размер на 35 хил. лв., чийто произход отново е заплата.

Председателят на БСП Сергей Станишев и бивш премиер се оказа, че е имал дялове в "ПРОКОМ". От декларацията на Станишев става ясно, че дружеството е прекратено с решение на Софийски градски съд от 29 декември 2008 г., влязло в сила 5 март 2009 г. Лидерът на БСП декларира хонорари от 12 хил. лв.

Лидерът на СДС Мартин Димитров е декларирал само собственост на съпругата му Стела. Тя е купила през миналата година апартамент в София от 35 кв. м. за 45 хил. лв. от заплата и спестявания. Председателят на ДСБ Иван Костов е подал уведомление, че няма промяна в имотното му състояние спрямо предходната 2008 г.

За имотното си състояние през 2009 г. лидерът на "Атака" Волен Сидеров декларира само купен на лизинг автомобил за близо 10 хил. лв. от съпругата му Капка Сидерова.

Лъчезар Иванов се заселил в Банкя

Зам.-председателят на парламента Лъчезар Иванов (ГЕРБ) си купил през миналата година къща с двор и гараж в Банкя за близо 200 хил. лв. Иванов е теглил заем за150 хил. лв., останалите средства били от заплата. От декларацията става известно, че депутатът е дарил кабинета си, апартамент и гараж в София, както и вила с вилно място в ихтиманското село Веринско. Зам.-председателят на парламента и шеф на здравната комисия държи в банков влог 50 хил. лв. и 7 хил. евро.

В декларацията за имотното си състояние за миналата година зам.-председателят на парламента Георги Пирински (БСП) е посочил спестени средства от съпругата му Клавдия Кашева - от наеми от наследтвени имоти тя държала на влог близо 30 хил. лв. Христо Бисеров - зам.-председател на Народното събрание от квотата на ДПС, е декларирал банкови депозити на семейството му за близо 50 хил. лв.

Зам.-председателят на парламента Екатерина Михайлова ("Синята коалиция") декларира, че държи на влог 26 хил. лв., получени от заплата и дарение. Петият зам.-председател на Народното събрание Пвел Шопов ("Атака") е подал уведомление пред Сметната палата, че няма промяна в имотното му състояние спрямо предходната година.

Евродепутатите със солидни банкови влогове от заплати и командировки

Евродепутатът от БСП Кристиан Вигенин и съпругата му Милена Ангелова са купили през 2009 г. апартамент в Белгия. Жилището, с размер 98 кв. м., е купено за 126 хил. лв., които семейството декларира, че има от заплати и спестявания. На влог Вигенин държи 2300 евро, а съпругата му - 24 хил. евро.

Евродепутатът от "Атака" Димитър Стоянов си е купил през миналата година апартамент (163 кв.м.) и гараж в столичния квартал "Изток" за почти 464 хил. лева. Според декларацията жилището е купено с ипотечен заем за 220 хил. евро. Стоянов е посочил, че има влог в размер на 5370 лв.

Представителят в Европарламента от ГЕРБ Емил Стоянов и брат на президента Петър Стоянов (1997-2002 г.) е деклалирал собственост на наследени дялове от жилищни и поземлени имоти в Пловдив и село Бокйво, както и наследени гори и земи в общините Лъки и Баните. Той е декларирал налични средства от дивиденти в размер на 32 хил. лв. и влог в чужбина за 4800 евро.

...

18


Моят фаворит е Аржентина. Голмайстор Игуин.

В момента Германия-Англия играят, 2-1 на полувремето, а на англичаните не им признаха чист гол... *beer* *beer* *beer*


19
1. Имаме тенденция към увеличаване на лошите и преструктурирани кредити. Официално данните са общо за към 14% от всички кредити. Само лошите са към 10%
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=6309&sectionid=16&id=0000101
Цитат
БНБ не публикува отделна статистика само за лошите кредити, но за тях от неофициални източници се знае, че са малко под 10%, което е притеснително. От БНБ обаче са категорични, че в момента банковата система има достатъчно буфери, за да поеме това и дори по-високо ниво на необслужваните заеми. Наскоро МВФ прогнозира, че лошите кредити в България до края на годината ще станат 10.5%.

2. Известно е, че тези данни не съвсем вярни, тъй като банките използват различни трикове, за да занижат тези числа. Ползата за тях е най-малкото, че трябва да провизират по-малко в БНБ.
3. Данните са, че нивото на капиталова адекватност на банките е по-високо от изискуемото - т.е. имат достатъчно средства.
4. Други данни са, че макар и спаднала, банките все още имат печалба.
5. Един по-малко известен факт, а именно, че някои от банките често играят за търговете, където те са взискатели. Целта е да се постигне определено ниво на цената, под която те са си определили, че не могат да падат, защото остатъка от вземането им ще бъде много трудно събираем. Банките придобиват и НИ от тези търгове.
6. В допълнение Капитал http://www.capital.bg/biznes/imoti/2010/06/11/915854_loshi_krediti_dobri_sdelki/ посочва че:
Цитат
На този етап нормативно ограничение за срока на притежание на материални активи от банките няма. Допреди известно време имаше Наредба 30 на БНБ, която фиксираше срок до две години.
.
7. Банките нямат интерес да изсипят НИ накуп, защото това би подбило цената им. И сега много НИ не могат да се продадат от 2-3 търг, а на всеки пореден търг началната цена по закон пада с 20 %. Друг е въпросът, че оценките, които се правят на НИ са съобразявани от оценителите с размера на ипотечния кредит, а не с пазарната оценка.

Та, въпросът е, докога могат да издържат банките на натиска от страна на лошите кредити. При тенденция за продължаващо покачване на процента на лошите кредити трябва да има някакъв праг на търпимост за банките. Не е ясно колко е той. Преди година ни уверяваха, че този праг е 4 %, после стана 10 %...

И по-важното, какви са възможните сценарии, ако този праг бъде преминат. Изсипването на множество НИ на пазара от банките със сигурност ще подбие още цените на НИ. Съществува ли обаче опастност за самите банките. Знаем колко системата се влияе от доверието към банките/липсата на такова. Имаме и скорошен прецедент с една банка, причинен от слухове в интернет сайт, което показва само колко хората се влияят от такива неща. Тогава, за да закрепи положението на банката, правителството й наля пари от фискалния резерв. Тогава обаче имаше двойно повече пари във фискалния резерв, а след половин година сумата може намалее още. Т.е. и там възможностите намаляват.

Ще се радвам на всяко аналитично мнение по темата.

21
http://www.investor.bg/news/article/100938/122.html

Както се казва, нищо старо не е забравено. Като прибавим и че прословутите заменки на земи, извършени по времето на Тройната, почти не се пипап, особено ако става дума за наши хора като Тошо Батков примерно, картинката става все по-тъжна.

22
Политика / НЕМОДЕРАЦИЯ НА ГЛУПОСТТА
« -: 08 Юни, 2010, 17:41:38 »
ТЕКУЩИ НАСТРОЙКИ:

3. Мненията не могат да бъдат променяни от създателя им след 48 часа

Барба, човече, защо си си изтрил почти всички мнения :-\ ?

Търсех нещо, което беше пуснал като инфо и не можах да го открия... Нали нямаше да се променят мнения 48 часа след постването им...

23
Кредити / Депозит в чужбина. Къде?
« -: 02 Юни, 2010, 23:46:29 »
Слагам я в този раздел, ама ако кажете, че й е другаде мястото, преместете темата.

Та, идеята е тук да се дават идеи къде в чужбина (и най-вече в Европа) е добре човек да си държи парите (и като лихвени условия и като сигурност). Добре е да се каже до каква степен държавата, където е банката, гарантира депозита.

25
Имоти / Поглед отгоре 2000 ---> 2010
« -: 21 Май, 2010, 21:06:27 »
2000


2010



26


http://www.capital.bg/biznes/finansi/2010/05/05/897218_bankeri_tursiat_pechalba/

*В неформални разговори представители на сектора посочват, че редица банки използват различни методи, за да не заделят провизии в пълен размер, като по този начин показват по-добър резултат от реалния.

27
Спадът на българската икономика за тримесечието надхвърли очакванията

Цитат
Българската икономика е отбелязала спад от 4% на годишна база през първото тримесечие. Това сочат експресните данни на Националния статистически институт за брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, публикувани преди минути.

Спадът надхвърли очакванията на анализаторите. Пред "Блумбърг" седем икономисти прогнозираха 3% понижение на БВП, а пред SeeNews експерти предвидиха минимален такъв от 1-2%. Центъра за икономическо развитие пък залагаше на 3% спад.

С резултата си от първото тримесечие българската икономика се очертава да е сред най-лошо представящите се в ЕС. Данните на европейската статистическа служба (Евростат) за представянето на останалите страни-членки ще излязат в 12 часа на обяд, като най-големите икономики - Германия и Франция, вече отчетоха съответно за януари-март по 0.2% и 0.1% ръст спрямо последното тримесечие на 2009 г.

Поредният спад на БВП на България идва на фона на отчетените първи сигнали за стабилизиране на икономиката, след като промишленото производство в страната отбеляза ръст през март за първи път от 17 месеца насам. В същото време обаче вътрешното потребление продължава да е в стагнация, което пролича от данните за спадовете в строителството и продажбите на дребно и това според международните анализатори дърпа икономиката надолу.


Инфлацията се завръща с 1,1% само за април, движена от алкохола и цигарите

Цитат
Инфлацията от 1,1% през април 2010 г. отчита НСИ. От началото на 2010 г. тя вече е 2,6%



Страници: 1 [2]