Форум за имоти

За всичко останало => Строителство и ремонти => Темата е започната от: dodo2 в 31 Май, 2012, 14:02:00

Титла: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 31 Май, 2012, 14:02:00
Някой да знае българска фирма с опит в правенето на камъшитени покриви? Както и по-голям производител (берач) на материал?

(http://farm3.static.flickr.com/2086/2501837550_cebeeb3024.jpg)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: nachev в 07 Юни, 2012, 10:56:59
Додо здрасти! Едно от първите неща, на които попадам след като се прибирам е твоето питане за камъшитен покрив.
При споменаването на тази дума обикновено се асоциира с традиционното предприятие Камъшит Силистра, но нямам идея, какво се случи с него след приватизацията. Освен това правеха май мебели и вещи само.
Знаеш, че имам предстоящ покривен проблем  :) и съм гледал във всички възможни посоки за решаването му.
Спрях се на един много консервативен вариант, който включва традиционни, стари керамични керемиди. Няма да се ползва подпокривно, изолация само над тавана на последен етаж.

Истински камъшитен покрив в Бг не съм виждал. Вероятно не е невъзможно да се направи - с много подготовка, огромно търпение и не по-малко любов (както и всичко в живота), но аз за себе си символично съм сложил един "минус". В смисъл, че не го вярвам - ей така да платиш някому договорена цена и да вярваш, че ще получиш безукорен покрив. А и да не се забравя, че цената ще е дебеличка.
Това ми вярване беше формирано след като съм чел разни неща. Едно от тях го има в нета на български и може да го знаеш:

Ето  ТУК (http://ideidom.com/instalacii/48-pokrivni-sistemi/54-eko-pokrivi-ot-kamushit) 
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 07 Юни, 2012, 12:23:01
Аз твърдо съм решил да е такъв, защото гоня по-скоро някаква визуална цел, отколкото функционална :) По принцип изпълнен както трябва е много добро нещо, но тъй като у нас няма такава практика се съмнявам да има фирма, която ги прави. Въпреки, че технологията на поставяне е елементарна (ползват се инструменти, които са се ползвали и преди 1000 години), все пак има майсторлък и хич не мисе иска някой да се упражнява за моя сметка :)
Имам план да видя кой е приватизирал/откраднал Камъщит Силистра, поне за материал.
А самия покрив има два варианта - традиционния, при който има само скара през 50 или даже повече cm и отгоре 30 cm камъшит (и това нещо не пуска вода!) или пък камуфлаж - дървен покрив с малко изолация и мушама и отгоре десетина сантиметра - така ще може всеки циганин да го направи без да се притеснявам за пропуски, а видът ще е горе долу същия.
У нас засега имам пример само за една къща каквато искам - тази в Бургаско, доколкото виждам там покривът е по втория ми начин направен:

(http://www.buda.bg/files/image/gallery/9/medium_%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%9A%D1%8A%D1%89%D0%B0_1.jpg)

(http://www.buda.bg/files/image/gallery/9/medium_%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%9A%D1%8A%D1%89%D0%B0_030.jpg)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: nachev в 07 Юни, 2012, 12:57:32
Додо, при положение, че гониш предимно екстериор, задачата е напълно и реалистично изпълнима. Мисля си, че ако се постави за цел, може и да се справиш далеч по-добре от показаното на снимката. На тази снимка категорично е реализиран вариант 2. Не знам, как е захваната тази тръстика за покрива само може да се гадае.
Хидроизолацията може да я изпълниш със залепване на някаква мембрана. Въпросът е как сигурно да се закрепи отгоре тръстиката, но да се пази и мембраната.
Дървените летви, които са монтирани успоредно на стрехата, не ми харесват като решение. Проникнала през тръстиката вода ще се задържа при летвата с лоши последици. Може би си заслужава да помислиш за двойна скара, като горният ред ще служи за захващане на сноповете. Долният ред  (перпендикулярно на стрехата) ще се закрепи върху мембраната, но местата на пробив може грижливо да се изолират, а проникналата вода така или иначе ще си изтича естествено надолу. Има и вентилация, което също е много важно.
С малко повече грижа може да се направи така, че само ти да знаеш, че отдолу има модерна хидроизолация.

Сега се сещам нещо! Преди години се връщах с кола към Бг и минахме през Румъния. На Калафат беше страшна драма и с кой акъл решихме да тръгнем към моста при Русе и аз не знам. Не ме питай, през какви места минахме, беше още ранната демокрация. Там в Румъния, в някакви попътни села, съм виждал къща с някакъв вид такъв покрив.
Съобразявам, че предприятието в Силистра не случайно е там. Вероятно ползват суровина, която расте около Дунава. Доколкото делтата на Дунав е в Румъния, там се предполага, че имат много повече суровина, а вероятно и опит в този занаят, може да има и някакви фирми. Граници за бизнеса така или иначе няма.
Вероятно не е удачно да се  стига чак дотам, но би било някакъв вариант.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 07 Юни, 2012, 19:41:01
Да, Румъния произвежда такова и май си го ползват и за покриви :) Все пак е по-добре да си внеса от там, отколкото от Германия (които са си внесли от Румъния). OwnerBG скоро ми прати едно видео за румънците:

http://www.economynews.bg/-news17246.html (http://www.economynews.bg/-news17246.html)

Има и китайски материал :)
Но се надявам да има и в Силистра, все пак и там по Дунав сигурно има заблатявания с тръстика, щом цяло предприятие са направили едно време.

*drink6*

Градското чедо си има мазоли днес :) Обаче моторният тример върши 100 пъти пове работа от електрическата пародия...
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: nachev в 07 Юни, 2012, 20:22:10
Хе, Додо, цяло чудо е, че някъде от далечните кътчета на спомените ми изрових някакъв блед спомен.
Пък си мислех, че съм вече твърде изпърдял. А иначе от онова време изникнаха и други любопитни спомени.
По румънските пътища имаше често едни огромни талиги, теглени от всевъзможен добитък, а горе на шофьорското място седяха едни много живописни и достолепни възрастни господа, които носеха нещо като ямурлук и огромна вълнена гугла. Всичко това, заедно със сламени покриви в гарнитура, ми изглеждаше смущаващо и екзотично едновременно. А ето, че сега търсим начин да се върнем там!!
Материалът от Оунъра потвърждава, че Румъния е възможно решение, но при такова потенциално търсене и цени, за които се говори в материала, не вярвам условията да са приемливи. Просто го провери, ще ти коства няколко мейла и бързо ще стане ясно.

Иначе, Дръж се и към "българската връзка". Щом си го решил, ще го направиш.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Muza в 07 Юни, 2012, 20:25:12


Виж и тук. Преди сами си произвеждаха (добиваха) материала. Вероятно и сега.

http://prolet-bg.eu/index.php (http://prolet-bg.eu/index.php)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Фло в 13 Юни, 2012, 20:34:23
Thatch roof technique (http://www.youtube.com/watch?v=j38xPRQbLmg&NR=1&feature=endscreen#)
По бреговете на Варненското езеро има стотици декари с камъш.Да правят от там рогозки е поминък на поне няколко фамилии роми.Предполагам,че е възможно на място  да се заготвят снопи на определена дължина и дебелина ,така,че след транспортиране да остава само реденето.Другото ,което е необходимо покрива или предварително снопите да се третират с одобрени от пожарникарите антипирени.След като се наредят  на покрива за финал е добре да се импрегнира със спрей  от течен ланолин.Течният ланолин е восък  от овча вълна с точка на запалване над 450 градуса и е много силно водоотблъстващо средство , гони инсектите и специално термитите.Оптималният разход е 1 литър за 10-30 квадрата.Натуралното е the best,тъй да се каже :)
Сещам се и за още едно технологично "побългаряване": камъша добре взаимодейства със цимента и така при припокриването ,на "ленти " със циментово лепило може да се лепи горния слой към долния в зоната на началото на горния припокриващ слой ,освен  връзването с тел.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: чи-чов-ци в 14 Юни, 2012, 18:23:49
    Додо, виж това, може да ти е полезно.
    http://julkaisut.turkuamk.fi/isbn9789522160379.pdf (http://julkaisut.turkuamk.fi/isbn9789522160379.pdf)

    Аз мисля, че по-реалистичен е вторият ти вариант, съмнявам се да намериш у нас изпълнител с тези специфични умения и съответния опит, но може и да греша.
     *drinks*

     П.С.  Около Балатон също има доста къщи на годинки с такива покриви, красиви са. Търси инфо и от този регион. Успех!
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 14 Юни, 2012, 19:22:39
Замислям се да си викна някоя фирма от UK или Германия, само материала от тук. Като гледах филмчета за технологията, двама души правят за един ден един покрив с големината на нашенските по селата (40-50м2).

Ама първо ще видя архитектът какво ще измисли и как ще изглежда и втория вариант и може да остане с него, ще видим :)

 *drink5*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 13 Юли, 2012, 17:09:15
http://www.fimoti.com/index.php/topic,1651.msg37687.html#msg37687 (http://www.fimoti.com/index.php/topic,1651.msg37687.html#msg37687)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 20 Септември, 2012, 00:03:13
Между другото камъшитеният покрив еволюира в нещо друго :) Познайте какво, пак естествен материал. (Така някой може да ми подхвърли и нова идея.)

А причината - сметнах наум, че без пожар не може :) А понеже лично без да искам съм запалвал къщичка със сламен покрив, знам как ефектно изгаря. Иначе може да се реализира и узакони (то у нас всичко се узаконява), условията са ОК (зима, лято), обаче после да го мисля кой ще му види сметката нарочно или не, не ща. Та затова.

*drink6*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Dimitar. в 20 Септември, 2012, 07:26:35
Каменни плочи?

(http://tourism.kardzhali.org/pic/991b4209548c834010d4f047a560282d.jpg)

Някъде бях чел за сламенни къщи, ползват бали слама вместо тухли. Та тази пресована слама не била никак лесна за запалване. А някъде другаде твърдяха, че дървена къща издържа повече време на пожар преди да рухне от метална.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 20 Септември, 2012, 10:08:14
И каменни ми харесват, но стават много тежки а и покривът трябва да е полегат иначе ще се изсипят ако наклонът е по-голям. Не камъни.

Иначе има и импрегнанти за сламата, ама сигурната работа си е сигурна.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Boby в 20 Септември, 2012, 14:00:03
Някъде бях чел за сламенни къщи, ползват бали слама вместо тухли. Та тази пресована слама не била никак лесна за запалване. А някъде другаде твърдяха, че дървена къща издържа повече време на пожар преди да рухне от метална.
Е то една стоманобетонна конструкция пък въобще няма да падне при пожар. Не случайно са станали масовия тип строителство. Какъв е този мерак по технологии от преди векове, дето вече и специалисти няма по тях, това си е просто много скъпо хоби.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 20 Септември, 2012, 17:02:04
Всеки иска каквото няма... пък и за на село трябва да е такова, първобитно, това ще му е чарът.. Но направено да се живее комфортно.

Иначе в града - стоманобетон, тухли и керемиди, но поне дървена дограма.

*drink6*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 21 Септември, 2012, 23:14:28
Дървени керемиди. Ако има данни някой да продава - тук да каже веднага!

 *drink6*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 21 Септември, 2012, 23:29:10
Нещо такова (както се вижда, целта е да има онзи объл вид като сламените), като това пък съвсем не знам кой може да го изпълни тук... огъвани на пара дървени кремиди

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/customshingles%20false%20thatch%20and%20mild%20wave%20coursing.JPG)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/customshingles%20conn.JPG)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/bridgeton%20new%20jersey.jpg)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/rhinebeck.jpg)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/Hansel%20and%20Gretel%20Storybook%20Cottage%20the%20Spadena%20House%201921%20by%20Henry%20Oliver.jpg)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/customshingles%20half%20round%20roof%20edges%20St%20Paul.JPG)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/customshingles.com%20seawave%20cotswald%20cottage.JPG)

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/staggered%20wave%20shingles%20wave%20texture.JPG)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: mitakavk в 22 Септември, 2012, 04:31:44
Абе то хубаво, ама заслужава ли си инвестицията? Особено в булгаристан.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 23 Септември, 2012, 12:58:07
Фло, а дървените керемиди твоят дървар може ли да ги огъва на пара? И то ще трябват поне 10 вида различни форми...
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Фло в 23 Септември, 2012, 14:16:51
Фло, а дървените керемиди твоят дървар може ли да ги огъва на пара? И то ще трябват поне 10 вида различни форми...
Струва ми се,че зрителното възприятие малко те подвежда. Дървените керемиди,поне тези, дето аз виждам са плоски, с правоъгълна форма. Това,че са достатъчно тесни им дава възможност да следват геометрията на покрива и при най-заоблените форми.Няма защо да са кривени /огънати/ просто са повече бройки на квадратен метър.Номерът е да се застъпват /припокриват/ правилно,така,че да не минава  вода под тях.Въобще не мисля,че е нещо сложно.По-сложното е направата на билните керемиди/капаците/,които би трябвало да се направят от три парчета със скос,по-широки в долния си край  и дървени,невидими сглобки.И то не е толкова сложно ,ами е играчка и бави.Наистина сложното е в конструкцията на покрива с тия вълни,издатини и чупки.Там майстора би ти взел повече,заради нестандартното изпълнение,иначе  дървените  керемиди едва ли ще излязат повече от 10-12 лв за квадратен метър.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 23 Септември, 2012, 16:30:30
Не извити са, това е чалъма иначе ще са много "перести" и първо вода може да влиза под тях, второ по-силен вятър може да ги отвее. Особено при стрехите, където са най-много извити.

Ето как изглеждат:

(http://img17.imageshack.us/img17/457/bentshingles.jpg)


P.S. Каза че този дъб мирише особено, а ще го ползваш за интериор, значи не мирише на акита все пак? Как мирише? :) И правят ли се греди (ама не слепени) от този дъб и каква е цената на кубик, трябва ми някакъв материал за масивни мебели, този става ли? И да мирише на дърво, още по-добре! Ако се разпукат също още по-добре, така че нямам никакви особени претенции.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Фло в 23 Септември, 2012, 21:58:59
Миризмата е слаба ,с лек горчив нюанс,мека,топла дървесна нота, в координати:дъб. :) По интензивно можеш да я усетиш като се завъртиш по местата ,дето продават нарязани и нацепени дърва за огрев.Гредите са с дължина до 5 м. и размери според желанието.Не са сушени.За да не се измятат докато съхнат се наковават.Цената за греди и дъски е една за кубичен метър-500лв.FOB,като в момента има и изсушен материал на дъски.От 1 м3 дървени керемиди с дебелина 1,5 см и размер 25х15см.биха се покрили 46 м2 покрив.Огъването им ми се струва за грешен подход.Би се получила визия на турски керемиди,което обезмисля упражнението.Пък и точно при огънатите керемиди се явява проблема със закрепването им. Плоските просто се   прихващат с винтове в задния /горния/ си край,застъпва се следващата и така.

п.п.Сещам се,че ако дървесната нота се надгради с топ-нота от "испанска кожа" при една дълбока пропитка ще се получи невероятно тежкарски аромат за мебел от червен дъб.Представям си кабинет от британското адмиралтейство с масивно дърво и кожа.Трябва да опитам тези дни.Интересното е ,че писалището на Луи XIV още ухаело на сандалово дърво,от каквото е направено и дали пък червения дъб няма да има фиксиращи ароматите свойства и да ги излъчва далеч в годините.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 24 Септември, 2012, 00:53:32
А може ли да има сушени греди? Може ли да му пратя чертежчета (примерно греда с такива размери на която на определени места са изрязани разни неща за сглобяване)? Ще ми трябват няколко кубика (2-3).

Керемидите не са толкова извити да са като турски бре, извиваката е минимална, но такава, че да приляга плътно към извивката на покрива. Виж тук стрехите:

(http://inspirationgreen.com/assets/images/Blog-Building/Steam%20Bent%20Shingles/light%20gray%20stained%20cedar%20customshingles.com%20japan.JPG)

Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 24 Септември, 2012, 00:55:37
P.S. А плоските керемиди са с клиновидна форма, може ли да ги прави такива?

(http://img829.imageshack.us/img829/3195/dkera.jpg)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Фло в 24 Септември, 2012, 08:54:59
P.S. А плоските керемиди са с клиновидна форма, може ли да ги прави такива?

([url]http://img829.imageshack.us/img829/3195/dkera.jpg[/url])


Не знам,ще питам,обаче с тия клинове влизаш във филм на ужасите.Първо цената на изработка,второ припокриването ще заеме поне 50%,трето в задния край ,където става закрепването поради липсата на дебелина няма да има никаква здравина на прихващане.
В лодкостроенето има тъй-наречената припокрита обшивка,където дъските се припокриват само няколко сантиметра и пак не пропуска вода. В твоя случай за мен изглежда удачно  размерите да са 15х30х1,5 ,с 5см. припокриване.Ширината от 15 см позволява всякакви извивки на покрива,а там където са много остри просто се реже на подходящия размер.Сухи греди няма човека,бичи греди и дъски само
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 24 Септември, 2012, 12:01:45
Ау Фло, как само 5 сантиметра бе :) Припокриването при плоските е почти 2/3 от кремидата. Примерно при крамичните - дължина 40 сантиметра, наклон 25 градуса, остава 14.5 сантиметра, а припокриване 25.5 сантиметра, т.е. 2/3 прикокриване. При по-големи наклони е малко по-малко (при 45 градуса припокриването е 24 сантиметра).

Ако се припокриват 5 сантиметра, кое ще пази водата, която изтича межу фугата на две съседни да не ходи на покрива?
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: Фло в 24 Септември, 2012, 20:08:59
Ау Фло, как само 5 сантиметра бе :) Припокриването при плоските е почти 2/3 от кремидата.

Ако се припокриват 5 сантиметра, кое ще пази водата, която изтича межу фугата на две съседни да не ходи на покрива?
Абе почнах с лодките  и недовърших,имах предвид  диагонално, долния разположен спрямо горния,на 2 слоя с малко припокриване!Нещо като на Х! Дали пък ,ако им се правят свързващи жлебове/канали/ няма да е по -добре и така да лягат една в друга странично?
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 25 Септември, 2012, 00:19:37
Дай картинка, че не си го преставям това. По принцип като са плоски керемидите (дървени или керамични все тая), се редят с толкова голямо припокриване, че на практика се покриват даже през ред (т.е. ред 1 покрива ред 2 на 2/3 и ред 3 на 1/3. Това заради фугите межу тях, само така се гарантира, че водата няма да минава под тях..

Ако се мине пък само на декоративна идея, отдолу да има друга хидроизолация върху която да става да тече вода колкото си иска, а отгоре дървения само за красота, тогава може да се застъпват съвсем малко - първо че ще е изключително евтино, второ извивките ще се постигат не със заоблени керемиди, а с по-къси/по-тесни такива. Ама не знам някой да е правил така. А трябва и да са на скара за да се вентилира под тях, която скара не знам как ще се закрепи върху хидроизолацията без да я нарани?
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 25 Септември, 2012, 00:35:17
?

(http://www.architizer.com/blog/wp-content/uploads/2011/01/83770ad4.jpg)
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 09 Октомври, 2012, 23:54:14
P.S. А плоските керемиди са с клиновидна форма, може ли да ги прави такива?

([url]http://img829.imageshack.us/img829/3195/dkera.jpg[/url])


Не знам,ще питам,обаче с тия клинове влизаш във филм на ужасите.Първо цената на изработка,второ припокриването ще заеме поне 50%,трето в задния край ,където става закрепването поради липсата на дебелина няма да има никаква здравина на прихващане.
В лодкостроенето има тъй-наречената припокрита обшивка,където дъските се припокриват само няколко сантиметра и пак не пропуска вода. В твоя случай за мен изглежда удачно  размерите да са 15х30х1,5 ,с 5см. припокриване.Ширината от 15 см позволява всякакви извивки на покрива,а там където са много остри просто се реже на подходящия размер.Сухи греди няма човека,бичи греди и дъски само


Говорих с тия, покриват се така че остават само 10 сантиметра (от 40), т.е. 3/4 са покрити. Може и малко по-вече да остава свободно.

Може ли да питаш твоя човек, дали може да прави с такава форма? И ако да - цена за труд.

По принцип тия там се правят от кедър. Не знам защо, явно не гние.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: dodo2 в 19 Октомври, 2012, 17:27:51
Фло, дай телефона на твоя дърводелец с дъбовия материал?

*drink6*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: mehudi в 13 Септември, 2014, 21:00:23
додо2, какво стана с покрива ? аз съм на етап планиране на къща за догодина и покривът живо ме интересува. предварително благодаря за съвети/опит.  *drink6*
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: mehudi в 16 Септември, 2014, 06:39:13
dodo2, благодаря за отговора. в момента сме на 2/3 завършили проектирането на бъдещата ни къща - искаме да е дървена конструкция със сламени бали. тя по идея тр да е готова вече, но много ни бавят разни админ процедури по регулация на парцела (дълга история, не ми се пише).

не успях да намеря темата за глинената ти къща, моля пусни линк, ще ми е интересно да попрочета.

останаха 2-3 неща за доизчистване (дори концептуално)

от какво си решил да правиш вътрешните стени на глинената къща ? при мен това си стои като голям проблем.

а търсил ли си дървени керемиди от полша/беларус примерно - там тр да са по-добри цените ?

поздрави
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: mehudi в 16 Септември, 2014, 11:01:22
Фло, живо се интересувам от дървения покрив. може ли повече инфо, координати и тн. може и на лични, да не спамим темата.

предварително благодаря

Миризмата е слаба ,с лек горчив нюанс,мека,топла дървесна нота, в координати:дъб. :) По интензивно можеш да я усетиш като се завъртиш по местата ,дето продават нарязани и нацепени дърва за огрев.Гредите са с дължина до 5 м. и размери според желанието.Не са сушени.За да не се измятат докато съхнат се наковават.Цената за греди и дъски е една за кубичен метър-500лв.FOB,като в момента има и изсушен материал на дъски.От 1 м3 дървени керемиди с дебелина 1,5 см и размер 25х15см.биха се покрили 46 м2 покрив.Огъването им ми се струва за грешен подход.Би се получила визия на турски керемиди,което обезмисля упражнението.Пък и точно при огънатите керемиди се явява проблема със закрепването им. Плоските просто се   прихващат с винтове в задния /горния/ си край,застъпва се следващата и така.

п.п.Сещам се,че ако дървесната нота се надгради с топ-нота от "испанска кожа" при една дълбока пропитка ще се получи невероятно тежкарски аромат за мебел от червен дъб.Представям си кабинет от британското адмиралтейство с масивно дърво и кожа.Трябва да опитам тези дни.Интересното е ,че писалището на Луи XIV още ухаело на сандалово дърво,от каквото е направено и дали пък червения дъб няма да има фиксиращи ароматите свойства и да ги излъчва далеч в годините.
Титла: Re: Камъшитен покрив?
Публикувано от: mehudi в 16 Септември, 2014, 11:02:39
Не знам доколко е актуално все още оригиналната тема, но вчера архитектката ми каза, че в хотница се заселил англичанин, който бил специалист/правил сламени покриви. хотница е великотърновско.

поздрави

Някой да знае българска фирма с опит в правенето на камъшитени покриви? Както и по-голям производител (берач) на материал?

([url]http://farm3.static.flickr.com/2086/2501837550_cebeeb3024.jpg[/url])