Форум за имоти

Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки => Валутни курсове и гледане на боб, и карти "Таро" => Темата е започната от: Нико в 15 Май, 2010, 18:12:16

Титла: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Нико в 15 Май, 2010, 18:12:16
Швейцарски фарнк, британска лира или норвежка крона....Кое да изберем за да се отървем от "рискованото" евро  ::)
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: regata в 15 Май, 2010, 18:17:57

 CHF,поне за мен.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Нико в 15 Май, 2010, 22:21:37
а турската лира не ви ли харесва :D
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Ivel в 16 Май, 2010, 20:25:38
Аз съм за руската рубла - това не е шега, съжалявам че минах на евро. това определено беше грешка, кой би могъл да повярва, че това ще се случи с еврото.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: BulCan в 16 Май, 2010, 20:42:35
CHF не е каквото беше преди 10 години, сега швейцарската валута е изключително много зависима от еврото.

В USD според мен да се държат парите.

Ивеле, навремето си спомням как се "оттърва" от USD, тогава бая се позамислих и аз, но си ги оставих (филма не е свършил де)...  :)

За баланс CAD/AUD - и те като руската рубла са валути базирани предимно на комодитис , но меко казано са доста по-ликвидни по света.

Не, че CAD не е зависим много от USD, както CHF от EUR, но все пак е добра алтернатива.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Нико в 16 Май, 2010, 21:51:19
и аз сериозно споменах турската лира, макар да нямам наблюдения върху нея. Вързана ли е за някоя валута и тя, например долар...
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Ivel в 16 Май, 2010, 21:56:14
Еми да след толкова много негативи натрупани от долара за всички тези години, купища изгубени пари - тогава изкарвах долари а трябваше
 да харча в евро, как да не ми писне а и в Европа нещата си изглеждаха ОК, кой би могъл да допусне, че ще я оплескат така по комсомолски.
Сега изкарвам в Евро и харча пак в евро, така че особено не ми пука за еврото ама все пак пропуснати ползи, трябваше да остана 50/50.
Още едно доказателство за верността на думите "Никога не казавай никога"! В Америката вече подухва ветреца на оптимизма а в Европата
нещата не са стигнали още дъното, ще трябва да ги изтърпим тези няколко години и работите ще започнат да се оправят и тук.
От всичко това обаче светът, особено бъдещите икономически тигри си направиха необходимите изводи в това число и за обратните страни
на долара, тоест духът вече е пуснат от бутилката и е въпрос на време когато пак ще има проблеми с долара. И това ако всичко върви гладко в Америката  без форсмажори а те не са изключени.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: BulCan в 25 Май, 2010, 17:15:46
Canadian dollar hits lowest in nearly 7 months

http://ca.news.finance.yahoo.com/s/25052010/6/finance-canadian-dollar-hits-lowest-nearly-7-months.html (http://ca.news.finance.yahoo.com/s/25052010/6/finance-canadian-dollar-hits-lowest-nearly-7-months.html)
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: tihia в 29 Май, 2010, 19:56:24
Като говорим за валути не бива да отминаваме все по налагащото се твърдение, че следващата световна криза ще бъде тази на валутите.Те все повече се отдалечават от същността си и придобиват ролята на лесно средство за моментно вързване на гащите за правителствата, най-вече чрез безконтролното им печатане.В краткосрочен план може би е доходоносно да се хванеш за някоя от световните, но само толкова според мен.Изненадите ще дойдат от Азия. Очаквам да се появи Азиатски аналог на еврото с много по силни позиции. Не може да си икономически мощен и това да не резултира в даден момент върху валутата ти.
Все пак не забравяйте, че от този свят ще отнесем само спомените си и нито стотинка повече. Не прекалявайте със спестовността.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Собственик 31 в 29 Май, 2010, 20:03:44
Най-привлекателната валута за мен беше тази за която все още си спомням с носталгия!
Холандския гулден. 1995г. аз и един мой колега правихме тигели от едни чейндж бюра на Попа, до едни други на Витошка. На Попа курс продава на гулдените беше по-тънък от курс купува на Витошка! Няколко разходки дневно ни се отразяваха доста здравословно ;)По-сладко изкарани пари от мен нямаше. Имам спомен, че и $ беше с разлика но по-малка и ние затова бяхме фенове на гулдените. :D В абсурдите на прехода ставаха странни неща!
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: Muza в 15 Юни, 2010, 20:06:23

Нестабилността на еврото увеличи заемите в канадски долари и франкове

Цитат
Емисиите на облигации във валути, различни от долара и еврото, са възлезли на рекордните 29% от всички облигационни заеми през юни

Силното поевтиняване на еврото през тази година е накарало кредитополучателите да избягват единната валута и да увеличават за нейна сметка емитирането на нов дълг в други, по-стабилни парични единици, пише Bloomberg.

По този начин деноминираните в канадски долари и швейцарски франкове облигации са увеличили дела си от всички емисии на корпоративен дълг в световен мащаб до рекордни нива, след като инвеститорите се отдръпнаха от нестабилния пазар на държавен дълг в Европа.


http://www.investor.bg/news/article/101204/130.html (http://www.investor.bg/news/article/101204/130.html)
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: gogolcho в 16 Юни, 2010, 13:14:57
Русия добавя австралийски и канадски долари във валутните си резерви
http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/16/917960_rusiia_dobavia_avstraliiski_i_kanadski_dolari_vuv/ (http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/16/917960_rusiia_dobavia_avstraliiski_i_kanadski_dolari_vuv/)

Цитат
Американските долари отговарят за 47% от резервите на страната, еврото за 41%, британския паунд за 10%, а йената  за 2 на сто. Това заяви Улюкаев през ноември 2009 г. Валутните резерви на страната се равняват на 458.2 млрд. долара към 4 юни, което ги прави третите по големина в света.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: elissa в 16 Юни, 2010, 19:33:01
Скоро прочетох, че на пристанището на Пиреа цяла нощ се разтоварвала хартия, а монетния двор свети от няколко денонощия. Предположението е, че се печатат драхми  :D Вестникът, който публикува това  е на дясната партия Нова демокрация, а според ПАСОК, нарочно създавали "интриги" и пускали слухове. Кой знае ?!  ;)

Може да е носталгично, но някак не ми се разделя с родното левче.   ;)
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: gogolcho в 20 Юни, 2010, 12:21:21
Китай ще разхлаби контрола над юана
http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/20/919878_kitai_shte_razhlabi_kontrola_nad_juana/ (http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/20/919878_kitai_shte_razhlabi_kontrola_nad_juana/)
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: gogolcho в 06 Септември, 2011, 13:29:13
Швейцария "върза" франка към еврото при ниво от 1,20*
http://www.investor.bg/news/article/122628/334.html (http://www.investor.bg/news/article/122628/334.html)

Цитат
Швейцарската национална банка фиксира курса на националната валута към еврото, съобщи CNBC. Едно евро ще се купува за 1,20 франка.

Освен това централната банка на страната смята да купи неограничено количество от единната европейска валута.
Институцията за пореден път отбеляза в свое изявление, че силният швейцарски франк е заплаха за швейцарската икономика, която зависи от износа и туризма.

Спекулации за “връзване” на франка към еврото се появиха още през първата половина на август. Тогава вицепрезидентът на Швейцарската национална банка Томас Йордан заяви в интервю за местен вестник, че е възможно да бъдат предприети всякакви временни мерки за влияние върху валутния курс, стига обаче те да са съвместими с целта за дългосрочна стабилност на цените.

Обвързването с еврото е първото ограничение на свободно плаващия курс от края на Бретънуудската система през 1973 година.

Веднага след новината швейцарската валута започна да пада спрямо основните си конкуренти на валутните пазари. И еврото, и долара поскъпната с над 8 на сто спрямо франка, след като трейдърите започнаха паническа разпродажба на скъсените от тях позиции евро-франк.

Ходът на Швейцарската централна банка я поставя в директен конфликт с пазарните участници, които се обърнаха към т. нар. “безопасни активи”.


Да купуваме ли франкове? И може ли да се появи някой Сорос да изпържи CH?
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: gogolcho в 07 Септември, 2011, 12:01:18
Джим Роджърс: Швейцарската централна банка направи огромна грешка
http://www.investor.bg/news/article/122667/130.html (http://www.investor.bg/news/article/122667/130.html)

Цитат
Решението на швейцарската централна банка да постави фиксиран курс на националната валута спрямо еврото е „огромна грешка“, заяви инвеститорът Джим Роджърс, председател на борда на директорите на Rogers Holdings, пред CNBC.

Вчера банката определи минимален обменен курс от 1,20 швейцарски франка за едно евро, обещавайки да изкупува други валути в неограничени количества, за да запази това ниво.

Според анализатори това е борба на издръжливост, в която финансовата институция иска да отнеме репутацията на швейцарския франк като сигурно убежище.

Този ход „ще върши работа за кратко, но в крайна сметка пазарът разполага с повече средства от швейцарската централна банка“, припомня Роджърс.
По думите му централната банка рискува да загуби „много пари, изкупувайки много чужди валути, които евентуално ще продава на загуба“.

Друг риск е, че финансовата институция напълно „ще девалвира швейцарския франк, опитвайки се да запази конкурентоспособността на Швейцария, което впоследствие ще разруши традиционния швейцарски финансов сектор“, добави той. „Така че това е огромна грешка за Швейцария, след като така или иначе страната ще страда“, смята инвеститорът.
Титла: Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
Публикувано от: rozablue в 31 Декември, 2011, 11:44:11
Что будет с рублем в 2012 году: прогнозы экспертов
 

29.12.2011 21:45 | © Вести.Ru
В последние дни уходящего года рубль падал на фоне проблем в Европе и США, и бегства инвесторов в "тихие гавани". Как скажутся внешние и внутренние риски на курсе рубля в следующемгоду, грозит ли ему девальвация или возможно укрепление курса, и как обезопасить свои сбережения, выясняли Вести.Ru.

Рублевый маятник

В последние дни уходящего года рубль снижался, в условиях активизировавшегося бегства инвесторов в безопасные активы. При этом аналитики ссылались на сохраняющиеся экономические проблемы в Европе и США и усложнившуюся ситуацию в Китае. Что послужило основанием для новых упаднических прогнозов, предрекавших дальнейшее ослабление российской валюты до 33-34 и даже до 38-41 рубля за доллар к концу 2012 года. 

Тем не менее, россиянам пока не следует бежать в банки, чтобы срочно избавиться от рублевых накоплений. Нынешняя глобальная ситуация столь многообразна и сложно прогнозируема, что сейчас возможны самые разные прогнозы.

Одним из наиболее существенных факторов, воздействующих на курс рубля, главный экономист ФК "Уралсиб" Алексей Девятов назвал отток капитала. По его оценке, вследствие обострения нестабильности в мировой экономике и продолжения избирательного цикла в России, где вслед за декабрьскими парламентскими ожидаются мартовские президентские выборы, в последний месяц 2011-го отток капитала из страны ускорился. По итогам года его объем, очевидно, превысит официальный прогнозный уровень в 80-85 миллиардов долларов, достигнув 93 миллиардов. Причем, на повысившиеся риски сейчас реагируют не только инвесторы, но и многие рядовые россияне, которые предпочитают обезопасить себя перед длительными каникулами, переведя рубли в доллары.

Но, очевидно, в следующем году темпы экономического роста, хотя и замедлятся, однако, не радикально – до уровня в 2,8% ВВП (против официального правительственного прогноза в 3,7%), а цены на нефть, если и снизятся, то, скорее всего, не очень значительно, до 100 долларов за баррель. И, тогда, если более не произойдет новых потрясений, отток капитала из России уменьшится, скажем, до 30-40 миллиардов долларов по году. Что, в свою очередь, поспособствует укреплению российской валюты – до 29,80 рубля за доллар к концу 2012-го, пояснил Вестям.Ru Девятов.

Цены на нефть и потоки капиталов

В свою очередь, по мнению со-директора аналитического отдела агентства "Инвесткафе" Дмитрия Адамидова, в 2012 году курс рубля также будет коррелироваться с ценами на нефть. Например, если стоимость "черного золота" далее снизится на 10-15%, примерно, на 15-20% может подешеветь и российская валюта. Правда, не исключено, что как только наметится очередное снижение цен на нефть, противостояние между США и Ираном вновь обострится, как это неоднократно случалось ранее. "Наверное, кто-то в мире заинтересован в том, чтобы цены на нефть сохранялись на достаточно высоком уровне. В этих условиях российская валюта способна удержаться в пределах 29-32 рублей за доллар в течение 2012 года", - заметил Вестям.Ru Адамидов.

По его мнению, в целом, следующий год, очевидно, удастся пережить достаточно спокойно. Тогда как в 2013-2014 годах возможно наступление острейшего глобального кризиса, сходного с Великой депрессией 30-х годов прошлого века, предтечей которого послужила рецессия 2008-2009 годов. Понятно, что причины этого кризиса закладываются не в России. И потому, если российские власти, учтя уроки 2008-го, будут проводить более взвешенную политику, последствия глобального удара окажутся менее разрушительными для отечественной экономики.

"У нас имеются определенные преимущества и достижения. И если российские власти доходчиво разъяснят их инвесторам и предпримут необходимые коррективы в налоговой и финансовой сферах, Россия сможет добиться положительных подвижек на фоне всеобщего негатива. Что позитивно сказалось бы и на рубле в ситуации, когда положение прочих ведущих валют резко ухудшилось бы", - констатировал со-директор аналитического отдела "Инвесткафе".

С ценами на нефть увязал дальнейшие колебания рублевого курса и директор по анализу финансовых рынков и макроэкономики компании "Альфа-Капитал" Владимир Брагин. И, похоже, продолжил он, радикального разворота в данной сфере все же не произойдет и стоимость "черного золота"  удержится в рамках базового правительственного сценария. Благодаря чему российская валюта даже подорожает, вероятно, к концу следующего года - на 1-2% к нынешнему уровню бивалютной корзины, предположил Брагин.

В зависимости от движения мировых цен на нефть и потоков капитала, в будущем году возможны два "рублевых" сценария. Первым, основным, подразумевается некоторое удешевление нефти, до уровня в 94-95 доллара за баррель, при постепенном уменьшении оттока капитала после марта 2012-го, вследствие чего среднегодовой курс российской валюты удержится на отметке в 31,5 рубля за доллар, рассказал Вестям.Ru глава Экономической экспертной группы Евсей Гурвич.

Второй сценарий, по его словам, подразумевает более значительное снижение "нефтяных" цен - до уровня в 65-75 долларов за баррель при продолжающемся ощутимом оттоке капитала и итоговом ослаблении национальной валюты до 34-35 рублей за доллар. Последний вариант менее вероятен. И, к тому же, не исключено, что, в случае обострения событий на Ближнем Востоке, цены на "черное золото", напротив, пойдут вверх, а доллар начнет дешеветь, уточнил Гурвич.

Как обезопасить сбережения?

В столь непредсказуемой ситуации рядовому гражданину, очевидно, можно лишь порекомендовать избегать резких движений и постепенно диверсифицировать свои накопления, с учетом происходящих в мире и России изменений, резюмировал руководитель Экономической экспертной группы.

В подобных обстоятельствах высокие риски финансовых активов становятся очевидными и также неоднозначными представляются вложения в "золотые" активы, подчеркнул Адамидов. А потому, отметил он, при наличии определенных средств, их можно было бы, например, направить на развитие малого бизнеса, осуществить давно запланированную покупку или сделать ремонт. Главное, потратить имеющиеся деньги с толком, чтобы потом их не было жаль.
По определению Девятова, тем, кто собирался, допустим, прикупить доллары, но опоздал, теперь можно не дергаться и спокойно пить шампанское. Ну, а если кто-то рассчитывает на достаточно длительные вложения, для них более всего подойдут рубли, которые обещают упрочить свои позиции к концу следующего года, заключил главный экономист ФК "Уралсиб".