Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - iaross

Страници: [1] 2 3 4
1
Какво става с Гърция, има ли нови настроения? Ще се разтопи ли гръцката държавност и институции както българските след 10.10.?

2
А добрия съсед Ердоган произвежда и купува оръжия и само чака удобен момент. От друга страна все повече стават официалните лица допускащи излизане на Гърция от еврозоната.

3
Тройката е отново в Гърция под формата на Четворка.

4
В стил "Една жена каза" искам да задам следния въпрос. Дочух че е обсъждан план "Б" в Гърция за емитиране на някакъв вид държавни задължения под формата на купони на име " i owe you", с които щяло да се изплаща част от пенсиите и заплатите и щели да се ползват редом с еврото. Не мога да публикувам източник защото ми бе казано в разговор, но от уважаван от мен човек. Въпроса ми е адресиран към goro : Има ли такова нещо?

5
Позволявам си да публикувам линк към статия на френски журналист.
http://www.grreporter.info/arogantnostta-provali-tsipras-i-varufakis/16916

6
Да goro. Темата се чете.
Може да липсва съгласие с някои тези и гледни точки, но уважение и желание да се разбере и чуе обосновано мнение има.

7
Едно, две съображения имам във връзка с написаното по-горе.
Първо на Гърция в Европа се гледа като на партньор. Позакъсал, креслив и нервен, доста ориенталски темпераментен, но партньор. Точно и за това европейското послание към гръцките преговарящи беше, че им се гласува ДОВЕРИЕ да предложат най-правилния път за излизане от кризата в която са. Но доверие се печели с действия които са в интерес на всички партньори, а не в ущърб на някои.
Второ по повод изказването на Панос Каменос че "Заедно ще се пържим", има голяма част от гръцкото общество което не е готово да се "пържи" заедно с въпросния богат господин, правилно разсъждавайки, че ще се изпържат доста повече от него.
Трето по повод "технологията на ограбването", нещо ми се губи първата точка. Как точно една държава е закъсала и защо са без значение причините. Всъшност не са ли точно причините за закъсването и от най-голямо значение. Не разбирането на причините за закъсването и я обрича на ново такова. И да, част от причините наистина може да са, че са взимани прекомерни заеми, че икономиката и е ниско продуктивна и не конкурентно способна и т.н.
Четвърто. Тази "Голяма и най-качествена част от населението, неприела да е работен добитък" къде ще отиде да си търси щастието? Едва ли в държава като родната им, задължала, лошо управлявана и с переспектива да "мимикрира, напътствано от местните сутеньори и да продължава да обслужва инвестЦицорите..."

8
Ляв популизъм никога не води до нещо добро. Като резултат, ако Сириза изкара Гърция от евро зоната, парите които сега изтичат от гръцките банки ще се върнат след обезценка на драхмата и ще купят на безценица собственост. Бедните ще станат още по бедни, част от средната класа ще се лумпенизира. Ще се увеличат привържениците на фашиската им партия. Съответно още по голяма евроизолация. Сами ще се закопат и дори "лошия" Шойбле няма да е достатъчно виновен за всичко което ги чака.

9

Лично за мен, за ситуацията в Гърция, Кипър, Ирландия, Испания, Италия и въобще целия ЕС, вина имаме всички, защото сме масово облъчени от манипулации и всеки вярва на тази, която е най-близка до неговия субективизъм, интерес и ограниченост на мирогледа. Политиците, които УЖ ние сме избрали, са поставени лица, които изпълняват чужди интереси, които нямат нищо общо с интересите на хората. Тези хора са избрани предварително и на нас ни се казва - "Ето Ви демокрация. Изберете си между БСП, ДПС, ГЕРБ, АТАКА, БЮРЕКОВ, ВМРО......" Яко а?! И няма значение кака ли е, батко ли, дядко или свако. Тия дразги и техните клакьори, относно виновника за ситуацията, са съвсем търсен ефект. За едни са виновни немците, за други гърците, за трети руснаци, кипърците и т.н. Така хората се разделят. Като страничен наблюдател, това го виждам и тук. Няма идея и теза, която да ни обедини. Всеки търси вината на друго място, но не и в себе си за цялостното неразбиране на събитията. Четем много и приемаме за вярно това, което е най-близко до нашите вярвания и неглижираме голяма част от фактите. Субективизма е пагубен, но чрез него сме манипулирани и без дори да се усещаме гледаме ние да сме добре, прецаквайки другия. Незамисляйки се, че утре ние ще сме прецаканите, защото някъде има и по-голям гявол от нас.



Здавейте, не бях влизал отдавна във форума и дори нямаше и да пиша,  но горния текст на Слави есъзвучен с едни мои мисли които ми се ще да споделя с някой. А именно:
1 На обществото (кое и да е) му е нужна обединителна, ръководна идея, прегърната къде с вяра, къде с логика и интелект. (Въобще не е задължително идеята да скована, безкритична, догматична)
2 Няма по-голям враг за същото това общество от старанието на някои вътрешни и външни сили за неговото разделение и противопоставяне една негова част на друга.
3 Представете си Европейския съюз като моментна рамка на по-горе споменатото общество.

10
Мантрата: "Държавата е лош стопанин" бе натрапена на хората в началото на така наречения "преход", за да преглътнат по-лесно демонтирането на  корпоративната държава и да реши задачата на номенклатурния елит по завладяване, запазване и предаване по наследство на богатство и привилегии. Държавата по своя смисъл е инструмент а не субект /въпреки че е субект на международното право/ и съответно в различни ръце има различно КПД.

12
"Расовият предразсъдък е нещо ужасно, Йосарян. Наистина е нещо ужасно. Ужасно нещо е да се отнасяш към един приличен, уважаващ законите индианец като към черен, към чифут, жабар или шпаньолец."

13
Съжалявам ако съм те заблудил, но в горния си пост интерпретирам. Нямам собствена теза, опитвам се да композирам приемлива и даваща отговори политико икономико социално историческа картина на база на научно популярни съждения и материали от автори които звучат правдоподобно.
Липсват ми системни знания и критерии за оценка на фрагментите които предоставя интернет пространството. Нямам база да започна да градя теория на чисто, но и компилацията която създавам подлагам на постоянни съмнения.
Проблема идва и от идеологическия шум в информационния или директно дезинформационен сигнал. И тъй като виртуалното общуване /във всичките му форми/ е сурогат, имай едно на ум.

П.с.: може би това ще интересно:
Международная панорама с Эрастом Галумовым

14
Начев, ще се опитам да ти отговоря, но имай в предвид че това са само мои интерпретации до колкото ми стига интелекта да сглобя картинката.

Според мен акд. Фурсов се опира на теорията за технологичните зони и тяхната борба за надмощие. Преди ВСВ зоните са четири: Германска, Английска, Американска и Японска. След ВСВ са две Американска и СССР, а сега е само една  *rofl* досети  се коя. В резултат на това е и кризата. При невъзможност за последваща експанзия трябва да се премине или към интензификация /всемирно правителство и масово затягане на колани за да се преразпредели или по-скоро обере богатството към власт имащия елит на последната технологична зона, включително и от периферните обслужващи го национални елити, а те едва ли ще си мълчат/ или game over- start new game /парцелиране и образуване на нови тех. зони на база най-силни регионални играчи.
Реално това ще са имперообразуванията.

Всъшност по интересно ми е следното: ще имат ли периферните елити технологията и осъзнатата нужда за формиране на тези така наречени имперообразувания?

Ще бъде продължено....

15
Със сигурност не е толкова просто.

Възможен, но не единствен е сценария по който отиваме към глобално правителство. По скоро развитието на кризата и яловоста на политическите предложения за излизане от нея ще засилят, а на места и ще породят, националистически и леви движения. Леви популисти и опортюнисти, както и фашизирани партии ще обират вота на недоволните от икономическото си положение. С продължаване /даже не е необходимо да се засилва/ на кризата, процентите получени от тях на демократични избори ще растат. Това ще постави под удар евроинтеграцията и отново ще се играе старата игра на протекции на собственото производство. След като допремине еуфорията от така наречените европейски ценности и по-точно, когато те станат недостъпни и лишени от смисъл за широките маси и стане ясно че Европейския съюз има за цел да брани интересите на мултинационални компании и в този смисъл на икономически най-силните държави, ще се формират и полисически партии желаещи да го демонтират. Това неиминуемо ще доведе до сблъсък на компрадорската администрация и нейните политически представители и представителите на националния капитал /до колкото ги има в отделните държави. Просто сравнете България и Гърция./. Не е невероятно, макар и слабо, вторите да одържат връх тъй като за разлика от първите ще настояват за ясно поети отговорности и наказание за неизпълнението им, съответно ще имат широка подкрепа в обществото.

ще бъде продължено....

Страници: [1] 2 3 4