Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - proba

Страници: [1]
1
Цитат
Добре де каква толкоз е лихвата, че си държиш парите при тия мафиоти? Толкоз ли няма нормални банки - и те имат добри лихви,
Ами няма! 7.5% в € и 6,5% в $ - дърпаш вкарваш, когато поискаш!
Кажи една банка от другите с подобни условия, че имам едни пари дето "годинясаха" в КТБ...
Хмм, и какво по добро за една банка от държава зад гърба?

2
 Исландия
Дийна Страйкър
-----------------------

Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.

Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:

Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките. През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200 пъти стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.

Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.

Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиона. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.

Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.

Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им.

Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.

Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)

На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.

Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)

За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.

Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.

Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интереси, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.

Затова Исландия вече не е в новините.



Дийна Страйкър

3
Имоти / Re: Застраховки на имоти
« -: 01 Октомври, 2011, 23:32:57 »
Добре е да се обади някой с опит...
Има няколко години стаж в застраховането, но минаха доста години от тогава...

Застрахователите продават възможността да се случи нещо. Някакъв риск.

Та като си даваш парите, чети внимателно за какво плащаш и при какви условия!

Общо взето, ТЕ не могат да се отмятат от правилата си!
Вещи лица и инспектори могат в пъти да променят едно плащане!

4
http://bg.altermedia.info/?p=15332 Maй това е източника...

Цитат
Източник: Истината такава, каквато можеше да бъде?!

5
Цитат
Може.
С конструктивна експертиза и изпитване на бетоните, узаконяваш направеното до момента.Препроектираш с наличната документация и строиш.В коя община е това.

Благодаря!

Парцела е на центъра на един от кварталите на Ловеч.

6
Да питам и аз...
Наскоро купих имот. В него има строеж с проект и разрешително от 1991. Излети са основи и първа плоча.
Предадоха ми цялата документация при продажбата. Проекта е за склад и е около 160кв.м. застроена площ.
Като гледам в ЗУТ, май това нещо не може да се подкара на ново...
Та може ли тоя строеж да се довърши или да се ползват съществуващите основи, без да се започва процедурата по строителството от начало?

ЗУТ
..................
(2) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г.) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от влизането му в сила не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.

(3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.

(4) При презаверяване на разрешението за строеж в случаите по ал. 2 и 3 се заплаща 50 на сто от предвидената такса по общия ред.

7
Дискусия за цените / Re: Верните графики
« -: 02 Април, 2011, 12:57:34 »
Нямам търпение за преброяването. То е ясно, че каквото и да излезе, недоволните ще кажат, че НСИ манипулира данните (което може и да е вярно) и въщност нищо няма да разберем.

говорих с преброител от малка община в предбалкана - циганите масово декларират етноса си като български. Не ме разбирайте неправилно! Не влагам никаква оценка в това - хората имат право на самоопределение. Просто  аз лично не бих бил сигурен в данните за етническия състав.     

додо, изби рибата с първоаприлския бултрап  *yahoo*

 *drinks*

Oтносно броя на циганите е ясно, че доста от тях ще излъжат. С цел компенсиране и намаляване на грешката, аз и цялото ми семейство се самоопределихме, за цигани! Но това е малък проблем...
В системата е заложено да ни изкарат много! Защо?
Присъствах на приключването на преброяване в семейство с една баба, жена и две деца. Преброяването се е проточило 2 часа и бабата се оплакваше... голямо писане било... 9(девет) души не се описват бързо?!?!
Та родителите на децата, дето от години си живеят и работят в Германия и Белгия-бяха преброени тук в БГ! Идат си за 2 седмици годишно!!!
Запитах се защо го прави преброителя?!
До колкото разбрах им се плаща на преброен - към 2 лева! Е как няма да ни изкарат повече?...
Трябва и електронното броене да се компенсират.(добре че там бяхме доста, може да се разчита на 70% верни данни)

8
Цитат
Та така. Сега аз мога ли да се откажа от наследство (но само от това), струва ми се че наистина това е най-лесния вариант?

Да, най-лесния е, но не може!
То ако ставаше така, всеки щеше да се отказва от наследение дългове, а да си оставя другото...

9
Цитат
равна на 80 на сто от началната цена по първата продан. Ако и при тази продан имотът не бъде продаден и в едноседмичен срок не бъде поискано определянето на нова начална цена, имотът се освобождава от изпълнение и възбраната се заличава по искане на съдебния изпълнител.

Явно предната възбрана е заличена и това е напълно нов търг (с нова цена в която са вкл. разходите по предните търгове)...
Ще проверя в понеделник.

10
Намерих отговора май...


определена на осн.чл.494,ал.2 от ГПК.

(2) Новата продан се извършва по правилата за първата продан. Тя започва не по-рано от един месец от приключването на първата продан при начална цена, равна на 80 на сто от началната цена по първата продан. Ако и при тази продан имотът не бъде продаден и в едноседмичен срок не бъде поискано определянето на нова начална цена, имотът се освобождава от изпълнение и възбраната се заличава по искане на съдебния изпълнител.

11
ДЪРЖАВЕН СЪДЕБЕН ИЗПЪЛНИТЕЛ

О Б Я В Л Е Н И Е № 426/09 год.

Подписаната Латинка Тинкова,Държавен съдебен изпълнител при Районен съд обявявам на интересуващите се,че от 02.11.2010 г.до 17 ч.на 02.12.2010 г.в кабинета ми в гр.Ловеч,Съдебна палата,ет.2-ри,ст.311 ще се проведе публична продажба на недвижим имот,собственост на Ася Аленова Емилова от гр.Ловеч за удовлетворяване вземането на „Банка ДСК”ЕАД-гр.София.

ДСИ ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН НЕДВИЖИМ ИМОТ,а именно:

СТОПАНСКА СГРАДА-ТЕЛЧАРНИК,находящ се в бивш стопански двор на Земеделска кооперация в кв.Гозница,гр.Ловеч с идент.№ 43952,2,3,1 по кадастралната карта на гр.Ловеч,попадащ н имот с кадастрален № 43952,2,3 със застроена площ-504 кв.м. при първоначална продажна цена в р-р на 9 000 лв./девет хиляди лв./,определена на осн.чл.494,ал.2 от ГПК.
ВРЕМЕ ЗА ОГЛЕД – ВСЕКИ РАБОТЕН ДЕН ПРЕЗ ВРЕМЕТРАЕНЕН НА ПУБЛИЧНАТА ПРОДАН.
Задатъкът 10 % върху оценката на продаваемия се недвижим имот ан осн.чл.378,ал.2 от ГПК се внася предварително по сметка на ДСИ в „УникредитБулбанк”АД-гр.Ловеч.

08.10.2010 год. Държавен съдебен изпълнител:

Гр.Ловеч /Л.Тинкова/

Следя горния имот от две години - от тогава не се плаща кредита!
Преди около година стигна до ДСИ и го пуснаха на първи търг малко над 8000лева. Нямаше интерес, намалиха с 20% на втория и там нямаше интерес. На третия бях решил да го взема (не че ми трябва, но тухлите и керемидите струват повече...), но го пуснали лятото, като почива съда(не са публикували обявата в сайта, че била отпуска администраторката) и разбрах последния ден, след като е изтекъл срока. Цената бе малко над 5000 лева.Пак никой не се записал!!!
Показах им, че имам интерес и се попитах кога ще е следващия търг?
Днес виждам това качено в сайта на съда?!?!

До колкото знам, като не се състои търга намаля се с 20% цената и следващ, до като се продаде или си го задържат.
Та имат ли основание, да вдигнат цената след 3(три) провалени търга поради липса на купувачи?

Ще се радвам jores да се включи...

12
Смятах,смятах, но никак не ми излизат сметките с пестенето и колекторите...
2000лева за свестен колектор, за да ми свали с 20 лева разхода за ток и то половин година ползване... Е не си струва така!
Един черен варел на покрива и след него един черен радиатор водата пари, не може без разреждане (в едната баня бойлера не се вкл. лятото, за да има студена вода в него за разреждане на "слънчевата вода"). Един час слънце трябва да има!

А вие си продавайте, няма лошо...
Който търси високи или космически технологии ще ви намери...

13
Цитат
Здравейте, признавам си че съм бос по темата, но бих искал да разбера, как на практика човек може да си намери прилично жилище в София за по-малко от 1000 евро на кв. м?

A стига, бре!
Я дай по-подробно обяснение за червеното горе и аз се наемам да ти намеря едно, срещу един квадратен метър за услугата.
Ще ходя с "дърводелския метър и ще се циганя ориенталски",  дори ще ти го купя за моя сметка (да не ме помислиш за АНИ  - ще рискувам мои пари... )!

P.S.
Нещо на ЪПърски ми прилича поста ти след второ прочитане, но предложението ми си важи...

Страници: [1]