Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - gogolcho

Страници: 1 ... 94 95 [96] 97
1426
Преглед на печата / Re: Политика
« -: 16 Май, 2010, 23:21:39 »
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/05/16/901596_korporativna_banka_veche_durji_48_ot_durjavnite_pari_v/

Корпоративна банка вече държи 48% от държавните пари в банките


Според теб това добре ли е или зле за вложителите в КТБ? След излизането на тази инфо, ще се изтеглят ли държавни пари от банката и ще бъде ли поставена тя под по-голям риск? Питам за лично мнение, разбира се...


Трудно предвидими са ходовете на премиера. Може да реши, че щом се е разбрало, че в КТБ има държавни пари - 400 млн. лв, това не трябва да продължава така и още утре да нареди да бъдат изтеглени. Може и да не реши. Според мен няма. Съдя по реакцията му като изкараха снимка на Делян Пеевски с Горанов как си лафят в едно заведение тет-а-тет. Ама пък може и да реши, че рейтинга може да пострада, та знам ли :-\ Гледам общо депозитите в КТБ заедно с държавните пари са 1,9 млрд. Делът на държавните не е малък, ама дори да ги дръпнат всички, пак ще има 1,5 млрд депозити...

Та, според мен е прибързано да се теглят пари от там, едва ли ще има някакъв апокалипсис. Но това са си само мои разсъждения, не бих искал никой да се обвързва с тях. Може пък просто да вдигнат лихвите, за да привлекат още ресурс.

1427
Аз съм против два форума. Тъпо е да се цепим помежду си, а едва сега стартирахме. Или си остава тук, или отива на другия домейн.

1428
Едно мое допълнение към поста на gogolcho относно OwnerBG - АКО форума премине под домейна fimoti.com и стане собственност на Скитъра/Додо или когото решите, аз лично държа OwnerBG не само да е участник, но и да е модератор.

Естествено самият Оунър трябва да е навит. Хайде наздраве, и да я караме по-спокойно. Подхванали сме добра инициатива, нека не я разваляме. *beer*

1429
Преглед на печата / Re: Политика
« -: 16 Май, 2010, 19:45:06 »
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/05/16/901596_korporativna_banka_veche_durji_48_ot_durjavnite_pari_v/

Корпоративна банка вече държи 48% от държавните пари в банките

1430
Подкрепям последното мнение на BulCan на 100 процента. Оунъре, нещата са принципни, аз нямам проблем да си остане и тук форума, но нали целта е възможно най-голямата демократичност, от която зависи бъдещето на форума. Аз съм благодарен, че предоставяш пространство и бих искал да присъстваш (и на новия адрес), защото намирам мненията ти за полезни и толерантни.

1431
Как да се поправи двойка по икономика

Бюджетът ще бъде актуализиран. Т.е. най-сетне ще се случи неизбежното. Защото на всички в държавата освен на финансовия министър Симеон Дянков беше напълно ясно, че този бюджет е сбъркан и няма да издържи и половин година. Тревожно е обаче, че актуализацията на бюджета минава през хаотично нахвърляни антикризисни мерки. ГЕРБ, СДС и ДСБ се надпреварват кой по-най-антикризисна мярка ще предложи. Свещена глупост ! - както би казал поетът. Отново грешно мислене, сбъркан подход и философия. България не се нуждае от антикризисна програма.

Основната антикризисна мярка беше взета преди 13 години - през февруари 1997 г., когато се въведе валутен борд. Той зададе онези ограничения, които днес страни като Гърция и Ирландия, си налагат. Рестрикции, които ние продължаваме да спазваме и днес. Затова имаме относително нисък бюджетен дефицит и ниско ниво на външния дълг към БВП.

На България не й трябва антикризисна програма. Трябва й програма за икономически растеж. И това нека си го напишат на челата управляващите ни икономисти: Дянков, Костов и Мартин Димитров.

Има четири основни стълба, на които трябва да легне тази програма:

Земеделие
Икономика
Инфраструктура
Общини

Земеделието, защото, освен че е предимство на България пред останалите европейски страни, осигурява храната ни. При липсата на други природни ресурси то е основен местен суровинен източник за икономиката. Трябва да бъде увеличена българската компонента на земеделската субсидия, тя трябва да бъде изтеглена и дадена на стопаните още това лято - веднага след описването на земите. Държавата дължи компенсация на земеделските производители за данъка, който ще плащат върху субсидията. И поради немарливостта на предишното правителство да я нотифицира пред Еврокомисията и заради ленивостта на сегашния кабинет да потърси изход веднага след като дойде на власт.

Икономическият растеж е измерител за развитието на всяка държава и за стандарта на живот в нея. Преходът създаде условия за изграждането на средна класа в България. Голяма част от нея са хора, които правят дребен и среден бизнес. Но той все още не е конкурентоспособен в Европа. Този бизнес има нужда от помощ. Тя може да дойде с оперативните програми, най-вече “Конкурентоспособност”, с техники за гарантиране на кредити като целеви гаранционни фондове и програмата “Джереми”.

Изпълнението на инфраструктурни проекти е трудоемко. Отварят се работни места, създава се БВП, подобряват се условията на живот. За България работата по такива проекти трябва да е изключително агресивна в цялата страна, за да се компенсира спадът на търсенето на строителни услуги, предизвикан от кризата с недвижими имоти. Трябва да използваме натрупания в бранша потенциал - техника и хора.

Общините се грижат за нашето ежедневие. Но на тях трябва да гледаме и като на предприемачи, създаващи БВП. Поддържането и развитието на местната инфраструктура е изключително важно, ако искаме да постигнем стандарта на средния европеец. Общините трябва да бъдат мощно финансирани за капиталните им вложения и подкрепяни в усвояването на европейските средства.

Огромна глупост е финансирането им на 90 или на 80%. И ако това се прави в името на някакви бюджетни цели, финансирането трябва да бъде изтеглено в началото на годината, за да се използва строителният сезон.

Източниците на финансиране на такава програма в рамките на бюджета са два: заем в рамките на милиард, милиард и половина и бързо усвояване на европейските фондове.

Нека да се направи например облигационен заем. Той може да мобилизира и вътрешен банков ресурс. Ако средствата бъдат усвоявани правилно, те ще положат основата на ръст на БВП. Няма нищо страшно, че утре децата ти ще дължат 5 лв., ако по това време вече вземат по 50.

Темата за европейските фондове вече е брадата. Кабинетът “Станишев” усвояваше средно по 200 млн. евро на година. Сега за близо година имаме усвоени около 150 млн. без директната земеделска субсидия. Темповете са по-бавни дори и от тези при Станишев, а програмите са задръстени. Парите ги има, а ние не ги вземаме. И както винаги причините са от световната криза до лошото време. “Не е лошо времето, времената са лоши”, е казал друг поет.

Не подценявам здравеопазването и образованието, науката и културата. Но ако осигурим икономически растеж дори при запазване на сегашния процент от БВП, то абсолютната стойност на финансирането им ще се покачи.

Има някои основни принципи, които е добре да се имат предвид при актуализацията на бюджета:

- В България няма финансова криза, но има икономическа.

- Силна икономика и развито земеделие ще ни вкарат в еврозоната, а не фискални мерки.

- Не всяко увеличение на данъците води до ръст на приходите в бюджета.

- Реформа не означава да уволниш някого или да премахнеш структура, а да осмислиш как по-ефективно те да заработят в името на обществения интерес.

- Увеличаването на доходите но хората, особено на пенсиите, води до увеличаване на вътрешното потребление и стимулира икономиката.

- Не говори това, което не разбираш, и не прави това, което не можеш.

Пролет е. Време за естествено успокоение. В икономиката, защото намаляват енергийните разходи. В селското стопанство - защото природата започва да ражда. В душата на човека - заради светлината и зеленината. Ставаме по-добри.

Всички, които приеха бюджет 2010, сами си писаха двойка по икономика. Сега ще се явят на поправителен изпит. Да им пожелаем успех.

Стефан СОФИЯНСКИ



1432
fimoti.com

както вече казах нямам проблем със сегашния сайт, но другият по-лесно се помни и изписва, пък и ще отпаднат всякакви съмнения

най-важно е обаче форумът да остане зона, свободна от простотия (тук ще упрекна асен, че започна с лични нападки, вероятно афектиран от нещо) - т.е. да има цивилизовано обсъждане, обосноване на банове и триене на постове и теми...

и чак после да не стане комерс - няма нужда някой да яхне начинанието

колкото до затриването на форума от недоброжетелни трети лица, хакването му и пр., не може ли периодично да се архивира форума и при затриване, да се възстановява от архива?

1433
Аз не виждам проблем засега. Оунъра не се е натрапвал или налагал мнение, напротив толерантен е.

1434
а де :P

edit: качили са ги вече. КТБ води убедилно класацията. Всеки да си прави изводите.

1435
- Крайградска къща или апартамент в центъра?
Дедо поп:
- И в курорт, чадо, и в курорт *beer* *drink1* *drink11*

Майтапа настрана. Къщата си изисква повече разходи, отнема повече време, за да стигнеш до града и да се върнеш, но пък живееш на по-спокойно и по-чисто място. Не знам кое е по-изгодно като инвестиция, но пък поне мои наблюдения (може да не съм прав) крайградски имот отнема по-продължително време за продажба, за да му вземеш прилична цена.

1436
С удоволствие ви чета. Дискусията си беше интересна още в имоти нет и сега гледам отново е набрала сила. Най-хубавото е, че се спазва добрия тон.

Ето ви и една новина (от вчера):

Турция помага на Гърция да спести разходи за отбрана

Атина ще работи заедно с Анкара за присъединяването на Турция към ЕС, обеща гръцкият премиер Георгиос Папандреу в интервю от гръцката столица за турския вестник "Заман".

То бе дадено в навечерието на двудневното официално посещение в Гърция на турския му колега Реджеп Тайип Ердоган, което започна в петък. "Гърция е най-искреният и най-важният поддръжник на Турция в перспективата й за членство в ЕС", каза гръцкият премиер.

В отговор турският премиер Реджеп Ердоган обеща да подкрепи и усилията на Гърция към финансово възстановяване. Той предлага взаимно намаляване на въоръженията, тъй като "двете страни имат огромни разходи за отбрана и по този начин ще постигнат големи икономии на средства".

Турският премиер носи в гръцката столица предложение бойните самолети на двете страни над Егейско море да летят без ракети или друго въоръжение. Гърция е страната от ЕС с най-високи разходи за въоръжение като процент от БВП заради враждебните отношения с Турция.

През последните години делът им достигна 5.6% от БВП, или 13.4 млрд. евро, твърди "Ройтерс".
В първата официална визита на турски премиер в Гърция след 2004 г. Ердоган се придружава от около 80 бизнесмени и десетима министри, включително на икономиката, международната търговия, транспорта, енергетиката и европейските въпроси.

Според атинския вестник "Имерисия" бизнесмени от двете страни вече са договорили инвестиции на стойност 6.5 млрд. евро. По данни на гръцко-турската камара по-голям е делът на гръцките инвестиции в Турция, които възлизали на 5.3 млрд. евро, а тези на турските компании в Гърция са на стойност 1.2 млрд. евро.

Гръцките компании имат силно присъствие на турския пазар, най-вече в банковия сектор. Най-голямата гръцка банка NBG е собственик на Finansbank. Общо 380 гръцки фирми са инвестирали в Турция. На гръцкия пазар турските компании са едва десет, според председателя на гръцко-турската камара.

Двете традиционно враждуващи съседки три пъти почти стигаха до война, но постепенно затоплят отношенията помежду си. Те си оказаха взаимна помощ, след като земетресения разтърсиха и двете страни през 1999 г.

Въпреки постепенното стопяване на ледовете обаче Гърция и Турция имат дългогодишни териториални спорове в Егейско море, които почти доведоха до военен сблъсък през 1996 г. заради миниатюрен необитаем остров в Егейско море.

Страните имат различия и по отношение на остров Кипър. Анкара също се оплаква, че Атина пренебрегва правата на турското малцинство, живеещо в Северна Гърция.

Според "Ройтерс" проблемите на Гърция с огромния й външен дълг създават предпоставка двете страни да заровят томахавката на съперничеството и да поставят началото на нова ера в отношенията помежду си.
----------------------------

и една от днес:

Гърция и Турция са решени да уредят спорните си проблеми
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/05/15/901327_gurciia_i_turciia_sa_resheni_da_urediat_spornite_si/

1437
http://dnevnik.bg/bulgaria/2010/05/15/901447_finansoviiat_ministur_predostavi_danni_za_depozitite/

Финансовият министър предостави данни за депозитите на държавните фирми


1438

Ето ви и интервюто с Джеймс Търк, основателя на GoldMoney, което мислех да постна вчера, но нямах време да го намеря. Малко е старичко (февруари 2008), но вътре обяснява как даже и да фалира GoldMoney, закупените благородни метали са собственност на купувача, фирмата е само упълномощена да ги закупи от името на купувача и да ги съхранява (застраховани) в трезори на швейцарската фирма VIAMAT  (стр.3 - дясна колонка и стр. 4 - лява колонка, точно под снимката със златните кюлчета). Нямам време да го превеждам, но опитайте с Google Translator.
Интересна е и системата им за разплащане м-у техни клиетни с "GoldGrams" (1 GoldGram=1 грам злато) - единица, патентована от фирмата. Надяват се този тип разплащане да се разраства.

http://www.scribd.com/doc/7458839/James-Turk-GoldMoney-Founder-February-2008#fullscreen:on


мерси, ще го прочета цялото при първа възможност, че е дългичко

ако наистина ставаш собственик на реалното злато, звучи вече доста добре 8)

1439
Преглед на печата / Re: Политика
« -: 15 Май, 2010, 11:04:43 »
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/05/14/900845_testut_peevski/?sp=1#storystart

Тестът "Пеевски"
ГЕРБ седна на една маса с ДПС



1440
Още малко и ще ударим стотака *drink5*

Страници: 1 ... 94 95 [96] 97