Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - gogolcho

Страници: 1 ... 95 96 [97]
1441
с последното не искам да кажа, че непременно фирмата ще изгърми - напротив може да си бачка още 100 и кусур години :)

1442
гледах го голдмъни, интересен ми се вижда - условията са добри. До колко е кредибилен не мога да кажа - не ми е ясно как и до каква степен се гарантират вложенията, ако фирмата фалира... Предполагам, че не си собственик на конкретно количество злато откакто си си купил там, та въпросът е, че май изгаряш изцяло при фалит.

Ако става дума за по-големи количества, се чуда дали не си струва една разходка до Швейцария, Финландия или Швеция за покупка и влагане в трезор там.

1443
http://dnevnik.bg/pazari/2010/05/14/900747_nacionalnata_statistika_otchete_rust_ot_54_na_novite/

Националната статистика отчете ръст от 5.4% на новите жилища през миналата година спрямо 2008 г.

1445
И аз го отглеждам златцето от известно време. Ето графика на динамиката на цените в евро и долари за последните 10 години:



При ръста от последните години, ако беше при имотите веднага бихме му лепнали прилагателно балонирано. :P



Иначе в БГ инвестиционно злато купува/продава май само http://tavex.bg/ . Това е естонска фирма с клонове в Швеция, Финландия и Латвия. http://www.tavid.ee/index.php?lang=eng

Има и много други в чужбина, BulCan ми беше дал сайтове в имоти нет, ще ги погледна.



 

1446


http://www.capital.bg/biznes/finansi/2010/05/05/897218_bankeri_tursiat_pechalba/

*В неформални разговори представители на сектора посочват, че редица банки използват различни методи, за да не заделят провизии в пълен размер, като по този начин показват по-добър резултат от реалния.

1447
http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/165042534-Zashto_bankite_promenyat_ednostranno_lihvite.html

Лихвите по ипотечни кредити у нас са двойно по-високо. В Австрия например процентът за фиксирана ипотечна лихва е 3,75, а плаващата е 1,75%. У нас тя е над 8%.

През 2004 година журналистът от „24 часа” Слави Ангелов тегли кредит. Договорът му е за лихва 8,88%, която се базира на твърдия лихвен процент на банката и основния лихвен процент на БНБ. Година по-късно му предлагат да плати такса от 500 лева за предоговаряне на кредита и намаляване на лихвата му до 7,18 %. Но никой не му казва, че основният лихвен процент на банката може да се променя по желание на банката. След като иска информация от банката, за да напише материал по случая, веднага лихвата му намалява.

„Започва да се случва това, което съм подписал преди 6 години, лихвата трябваше да падне много преди това”, каза Ангелов. Получава обаче писмо, че лихвата му се повишила с 2,5 процента.  Отговорът е подписан от 2-ма директори. Там пише, че лихвата му не е скандално повишавана и е между нива 7,18% и 9,81%. От лихвения лист за кредита, приложен към отговора, обаче се вижда, че в продължение на 13 месеца тя е по-висока.

„Тази банка тегли своя ресурс от банката – майка, който там е изключително евтин. И вместо да вземаме лихви, както в Западна Европа, при нас са два пъти по-високи”, каза журналистът.

„Очевидно професионалният опит на г-н Ангелов много му е помогнал. Първият въпрос е имаме ли организация като потребители, където той да разкаже за какво става дума и да видим има ли други подобни случаи”, каза доскорошният еврокомисар за защита на потребителите Меглена Кунева. По думите й у нас има банков надзор, който се осъществява от БНБ, има Асоциация на банките, която би трябвало да влезе в диалог с потребителите, но ние не сме структурирани, защото няма гражданска организация на потребителите, която да представи случая и да се очаква някакъв резултат.

„Трябва да се разчита на институционално решение, което да дойде отгоре. Това обаче не е устойчиво, никога и в другите държави”, каза Кунева. Тя напомни и предложението си за създаване на финансов омбудсман, което не било прието от финансовите институции.

„Третата лоша новина е, че тук ЕС няма законодателство. Единственото е в областта на потребителския кредит, но в областта на ипотеките можем да имаме общата защита на  потребители, но не конкретно за ипотечни кредити”, каза Кунева. Според нея в такива случаи трябва да се проявява бдителност при подписване на договора. Ако обаче има клаузи, които ощетяват потребителя съобразно рамковото законодателство за защита на потребителя, то може да се намеси Комисията за защита на потребителите и да реши, че някои клаузи могат да бъдат обявени за нищожни.

„За съжаление ние най-напред подписваме и после си казваме: какво стана. Какво е договорът? Доброволно съгласие между две страни”, добави Любомир Христов, финансист. По думите му в случая на Слави Ангелов, договорът не е определен, а казва: „взимаш едни пари, а колко лихва ще плащаш, ще ти кажем по-късно”. Тази практика на банките уникална за България, каза финансистът.

Комисията за защита на потребителите трябва да се самосезира за клаузите по договорите между клиент и банка, които се отнасят до промяната на лихвите по кредитите  настояха финансистът и бившият еврокомисар. Още от разговора по темата – вижте в прикачения файл.

1448
при сравнението да се отбележи площообразуването при новото строителство в БГ :o

1449
айде барба, имаш и един глас от мен

форумът кефи 8)

1450
Спадът на българската икономика за тримесечието надхвърли очакванията

Цитат
Българската икономика е отбелязала спад от 4% на годишна база през първото тримесечие. Това сочат експресните данни на Националния статистически институт за брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, публикувани преди минути.

Спадът надхвърли очакванията на анализаторите. Пред "Блумбърг" седем икономисти прогнозираха 3% понижение на БВП, а пред SeeNews експерти предвидиха минимален такъв от 1-2%. Центъра за икономическо развитие пък залагаше на 3% спад.

С резултата си от първото тримесечие българската икономика се очертава да е сред най-лошо представящите се в ЕС. Данните на европейската статистическа служба (Евростат) за представянето на останалите страни-членки ще излязат в 12 часа на обяд, като най-големите икономики - Германия и Франция, вече отчетоха съответно за януари-март по 0.2% и 0.1% ръст спрямо последното тримесечие на 2009 г.

Поредният спад на БВП на България идва на фона на отчетените първи сигнали за стабилизиране на икономиката, след като промишленото производство в страната отбеляза ръст през март за първи път от 17 месеца насам. В същото време обаче вътрешното потребление продължава да е в стагнация, което пролича от данните за спадовете в строителството и продажбите на дребно и това според международните анализатори дърпа икономиката надолу.


Инфлацията се завръща с 1,1% само за април, движена от алкохола и цигарите

Цитат
Инфлацията от 1,1% през април 2010 г. отчита НСИ. От началото на 2010 г. тя вече е 2,6%



1451
Емотата ги бива :P

Всеки път ли ще пишем кодове?


Страници: 1 ... 95 96 [97]