Форум за имоти

Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки => Икономика, анализи, графики и перспективи => Темата е започната от: nachev в 25 Ноември, 2011, 18:39:15

Титла: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 25 Ноември, 2011, 18:39:15
През примернопериода 2005 - 2006 г. още никой от широката публика не знаеше със сигурност, какво се задава.

В този период започнаха, отначало споменавани с половин уста, а после все по-настойчиво, да се появяват разни  информации, че в Щатите давали кредити за закупуване на имоти на какви ли не, включително такива, които очевидно не могат да си обслужват задълженията.  Това пораждало големи проблеми в банките с кредитите и обезпеченията към тях.
Тези, които си позволяваха по-остри оценки и с напредване на процеса, започнаха да говорят, че Сигурността на банковата система се поставяла  под въпрос.

Пък на мен нещо не ми се връзваше. Нещата бяха поставени така, че изглеждаше, че тъй като дали кредити на по-нископлатените  работници в Щатите, изведнъж на карта е поставена могъщата банкова система, зад която стои световната резервна валута.
В дискусии във форума на инвестора си позволих да кажа примерно следното: Опитват се да ни убедят, че някакво  количество ипотеки на черни американски  граждани (не съм расист, но така написах, че да е по-цветно), заплашва банковата система. Това твърдение не е убедително.
Крият от нас много важни неща. Ако това е вярно (за банковите неволи), представяте ли си какви проблеми се крият в храстите. Казах го използвайки житейския си опит и интуицията си, не конкретни познания. 

Знаете как върви приказката там и моите думи станаха причина някой от колегите да се опита да ме нарече "начев-храста". Беше незлобливо и аз не му се сърдех. Да не говорим, че не се поде от останалите, а и много скоро след това започна да излиза  много информация, която показваше, че америкавските събпрайм ипотеки са последният проблем, а целият пейзаж е здраво о.кан.

Не дълго след това някой ми прати една статия, която третираше съдбата на бивш брокер на Уолстрийт, който решил в един момент на живота си да се откаже от професията си, закупил едно голямо парче земя някъде в подножието на Скалистите планини и се оттеглил там, като направил опит да бъде колкото е възможно по-независим от връзките с околния свят.
Знаете, че и тук и и в другия  форум, неколкократко съм споменавал за тази статия, но файловете ми са така объркани, че не мога да я намеря.

Оттогава насам, вече години,  на някакви интервали се появяват разни интерпретации на тема, как трябва да се закупи земеделска замя и отговорните хора да се постараят да си осигурят възможности за "отстъпление", ако и при условие, че нещата се объркат яко.
Вероятно най-цветисти бяха изразите на  Бойчо Курдисания (чорбаджията на коча Рашко), но колегата по някакви причини реши, че трябва да прекрати форумните си изяви. Той беше решил по някакви си негови причини да изгражда един леко неглижиран, изпълнен с шеговит шарж  образ, но да знаете, че човекът беше много, много в час - и житейски и икономически.
По-добре от него не мога да го кажа. А той обичаше да пуска разни лакардии от типа: Дръжте запасите прясни, калашника смазан, а джепането сухо! Поне смислово, де !

И ето, че изведнъж се появи офертата на Оунъра, в която се продава нещо, което става за стопанство.
И нещеш ли, като в изневиделица, Регата взе, че лепна отзад и думата "комуна", която трябваше да се вписва в някакъв план за оцеляване на група хора, което направо ме разби. Значи и други продължават да мислят по тази тема?!

Искам да призная, че минах през различни фази  на третиране на тази идея.
Да си кажа най-важното - резултат няма. Това не пречи да съм преминал през дълго и мъчително обмисляне. Дори се опитах да прекарам през ума си онези хора, към коит обих се обърнал с подобна идея.
Признавам, че резултатите бяха крайно  обезкуражаващи. Не съм се притеснявал, че ще ме помислят за откачен, а по-скоро не бях в състояние да предложа смислени и работещи решения по один огромен кръг от проблеми, които трябва да се решат авансово, в хода на началния етап (преди практическото приложение) на реализирането на подобна идея. Без при това да ангажират огромни ресурси. Защо и ресурсите са важни, но сърцевината на подобна идея е в хората.
Повярвайте, насочване на мисълта в тази посока разкрива огромно количество въпроси, които трябва да се решат изначално, а не  "после". Купуването на земята е  "бял кахър".

Кофти неща пиша, но хич не са добре нещата!


   
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: regata в 25 Ноември, 2011, 23:20:00
Предполагам,че трябва да взема отношение по темата,поне да се извиня на Начев,че съм го притеснила с мойте писания.
Не желая да си помислите,че съм "апокалиптик" по природа съм весел човек
Както и не бих казала,че си заравям главата в пясъка или не се замислям и за неприятните неща и сценарии.
Да замисляла съм се за такъв изход при много неблагоприятно развитие в живота ни.
В този случай бях провокирана от темата на Антунинус за 2012г.
Тъкмо в този момент Оунара,пусна обявата за земята над Копривщица.
Хайде да разгледаме хипотетично един такъв сценарии,породен от икономически или планетарен апокалипсис.
Първото нещо което всяко семейство ще трябва да направи за да оцелее ще бъде да се изолира възможно най-далеч от големите градове и струпването на хора.
Трябва да се помисли за вода и енергия,както и изхранване и защита.
Нямаше начин след обявата на Оунъра да не видя всичко това в нея.
Хората ще трябва да се събират на неголями групи заедно,едно за да си помагат и второ за да се защитават,поради тази причина използвах и думата "комуна".
Надявам се това никога да не се случи,поне в периода на моя живот,но нека имаме и едно на ум  *girl*
Не желая да плаша никого,приемете го като черен хумор  *drink1*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 26 Ноември, 2011, 01:29:09
Начев, интересна тема си подхванал ... аз лично съм много раздвоен. от една стране мисля така:в европа и сега има маса идиоти политици а проима ли и глад тогава изплуват най-големите л...а на повърхността. И почват да убеждават хората че съседа или оня с другата религия или оня дето живее в другата държава и тн са виновни за неволите му и от там насетне нанадолнището е стръмно и събитията се търкалят надолу като камъни мачкайки всичко живо по пътя.  Мира в европа е крехък и се дължи основно на благоденствието. Стигне ли се до разпад и евентуално вражди в европа си е ибало фара и земя на село ще осигурява изхранване докато/ако те отнесе някое от търкалящите се събития. Все пак е по-добре от апартамент в софия ...   тва е единия вариант в който все пак земя на село е по-доброто решение.
Ама аз си мисля че има и друг вариант и дори в момента ми е по-смислен:
Все ни убежават че банките трябва да се спасяват иначе настъпва армагедон, ще се изтрепем и тн. Не може ли тва да си е нормалното промиване на мозъци че едва ли не да им се молим да приемат спасителните помощи само и само да не настане този уж ужасен апокалипсис. Когато в бг гърмяха банки, в селото на баба и дядо нещата си вървяха ама по абсолютно същия начин. Реалната икономика няма да изчезне щото бамките били фалирали - ясно е че ще има период в който ще има дефицити на това и онова ама хората няма да престанат да правят това което могат и да хванат сатъра само щото бамката била фалирала. Коганев обясняваше как съдружията често могат да заменят банката. За кратко време ще се появят  кредитните съюзи/кооперации.  убеждават ни че банките са едва ли не най-важното звено в цивилизацията ни и затова се изсипват пари вместо да отиват за образование, наука, здравеопазване - ми тва според мен е идиотщина. Банките ли са създали цивилизацията в която живеем? Не мисля че като си заминат ще настъпи чак такава криза. Тогава обаче реалните неща - земя, средства за производство, ноу-хау - ще имат съвсем друга стойност. И отново опираме до там че земя и къща на село хич не са лоша идея.
Третия вариант е банките да се спасяват с цената на яка инфлация (говорим за 8-10% годишно поне) - здрасти, пак земя е добър вариант.  Аз лично съм против спасяването на банките щото така хем задлъжняваме повече към тях (да идиотизма е пълен - взимат се пари на заем от банките с които се ракапитализират, директно или чрез помощи за държави в дългова криза, отново тези същите банки )  хем така те свикват че не носят последствията от рисковете които поемат и съответно поемат още по-големи рискове, Рано или късно банковата система такава каквато е сега ще се срине. 

Та според мен във всеки един вариант земя и къща на село са смислена идея. И най-добрия вариант е ако добри приятели си накупят заедно на едно и също място за да могат да си помагат. Не знам за комуната  но тва да имаш приятели съседи си е прайслес. 
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Невидимко в 26 Ноември, 2011, 01:42:07
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави


Има още къщи за продан там: http://www.trinoga.org/ (http://www.trinoga.org/)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: OwnerBG в 26 Ноември, 2011, 09:20:13
Ще се опитам да мина през проблема за общото стопанство, и  да дам някои идеи за решение.
Земята която беше в офертата е невероятна. Спасила е цяла фамилия със шест деца, които са имали по още шест всяко.
Доказала е, че е инструмент за оцелявяне. Но е имало поотрастнали деца и свободна работна ръка, както и един мустакат сайбия, който е държал юздите. Сега сме болезнено демократични, всеки е по знаещ от другите и сме го докарали да вярваме че "Орташката кобила, вълците я яли"

Споменах че остава още свободна земя, която е част от проект за високопланинско животновъдство. Има налични още пасища, ливади, две летни саи, зимна сая, ниви за овес, и няколко горски масива. В момента преговарям за наемане на още пасища.

Може би е рано, но ще спомена какво всъщност смятам че може да се направи.
Доста хора знаят, че на село всяко семейство си гледа по няколко овчици, притежава си ги, но всички се пасат заедно.
В едно общо стадо.
Премерва се коя колко мляко дава и всеки получава колкото му се полага.
За оцеляване и за някоя пара настрани, че и за агънце по празниците, това е добър вариант.
За домашното сирене няма да отварям дума.
Но трябва да живееш там, да имаш зимен обор, и да можеш да отделиш време от поне няколко дни за да бъдеш овчар. А гледането на овце не е проста работа.

Проблема е, че различните породи се гледат за различни неща.
За мляко са едни, за месо други, за кочове по байрамите са трети. А и породата се изражда за две-три години.

Та ето какво предлагам.
Тъй като нямам свободни средства за придобиването на веднъж на елитно стадо от поне 1200 броя овце, съм нарекъл идеята "Овца олинклузив"
Всеки който желае, може да си купи овце според възможностите си в момента. Аз осигурявам гледането, доенето, място за паша, ветеринарни грижи, заплождането срещу месечна такса.
Според това какво дава като продукт или приход овцата, всеки получава гарантирани продукти или пари от продажбата им. Млякото може да се продава или да се дава на мандра за производство на ишлеме на сирене и кашкавал. Агнетата също са един сериозен приход.

Контролирането.
В последните години ветеринарния контрол наложи сериозни и ясни правила за предаването на млякото и раждаемостта на животните. Така че тук кражбата и криенето са сведени до пренебрежими проценти.

Хората.
Без ангажирани хора, които да са денонощно около стоката, нищо няма да стане. Смятам че съм ги открил.

Къщата на овцете.
Ето от тук тръгна всичко.Винаги съм бил привлечен от старите строителни технологии. Правилата и конструкциите за кошарите написани последните 300 години, се оказаха коренно различни от бетонните бункери в които сега се отглеждат животните. В района на Копривщица основните овчари са били каракачаните. Ратаите им са започнали да пооткрадват занаята и по някое време са ги надминали.
С две думи, кошарите ще са от камък, дърво, слама и сено за покрив. С комфорт за животните, колкото и странно да звучи. Във вид на отворена подкова към южния фронт на мястото.

Има едни дядовци, с които като заговорих за строеж на подобно съоръжение, ме гледаха с една тъга, че туй момче нещо се е смахнало. То не бяха предложения за по еффтини варианти, за бетонни стенички, за сковани бараки, за фургони и разни други съвременни варианти.
Не се получи и изведнъж се присетиха как се е правило наистина.
И се почна.
Тук се прави ключ, тук се слага капан, тука е близалото, не мога да ги озаптя.
Живот и здраве, напролет ще вдигнем първата кошара за 300 щастливи овце.
 
Имам предварителни договорки за едно стадо от 160 броя овце. Цената е от 180 до 230 лв. Март месец е началото на заниманията.
Аз ще съм там някъде.
Ако някой смята идеята за приемлива, нека се обади.

Започнах нова тема за да не вкарваме овцете при оцеляването.
http://www.fimoti.com/index.php/topic,991.0.html#new (http://www.fimoti.com/index.php/topic,991.0.html#new)

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 26 Ноември, 2011, 09:48:57

Много интересна тема...Определено, мен лекичко ме изненадва - общо взето смесени чувства. От една страна непоклатимата ми практичност говори, че идеята е неприложима. Поне в настоящия етап. От друга страна, виждам, че хората продължават да мечтаят. Което всъщност е есенцията...Мечтателите движат света.  :)
Само че...
Тези мечтатели са привикнали с хилядите удобства около себе си - телефони, компютри, телевизори, преса, готовия хляб, прахосмукачка, миксер, кола... Ако се лишат от тези удобства за 3-4 дни, могат да не почувстват липсата им. Даже ще са опиянени. Обаче след 10-я ден, вижте какво става...Убедена съм, че от всички присъстващи във форума, единици ще са хората, които биха могли да заколят петел. ( Който вече е клал, може да се похвали. Лично му стискам ръката)

Вчера случайно разговарях с нещо като мутра. Бил се върнал от Ирландия. Не разбрах какво е дирил там. (Не го разпитвах. От хората съм, които не задават въпроси към събеседника си, защото когато искат да ти кажат нещо, го правят. А когато не искат, забрави...) И така, сподели, че перспектива в България няма.
Има 2 джипа, едно готино Ауди, голяма къща в крайградски квартал, малък апартамент в града. Докато бил в Ирландия си давал апартамента под наем тук ( напълно обзаведен със всякакви джиджавки, отговарящи за нивото на една мутра) за триста лева. А в Ирландия плащал 900 евро наем за тамошния си апартамент. Похвали се, че детето му било британски гражданин.. Сега работил за някакъв по-висок в йерархията, който напоследък започнал да му плаща 1000 лв. Конюнктурата паднала...А имал жена и дете... Тези коли и къщи изисквали много мангизи, ама хората били много обеднели... И те така...Взел решение, отново да се връща в Ирландия.

Ако го разправя на масовия българин, всеки би му завидял. Убедена съм в това. Най-малко заради колите. Мнозинството от тях биха казали да си продаде колите или имота, за да върже двата края. Е да, де..Ама като си дал много пари някога, все ще търсиш някаква възвръщаемост. А и той казва, че за цялото си имущество не може да вземе дори половината от стойността, защото хората нямат с какво да я платят...
Разправяше с какъв мерак си е строил къщата, и как е виждал себе си в България. Разправяше за мечтите си как ще се върне в България и ще си живее живота...

Разни хора, разни мечти...

Напоследък усещам за себе си, че не мечтая...Мисля си, че това е лош признак...Около себе си виждам хора, които мечтаят. Някои много работят с цел да осъществят мечтите си. Но всички са много млади. Не бих издържала режима на живот на мечтателите около себе си. Може би мечтата им дава силата и издържливостта. Господ да ги пази!

Земя и къща на село имам - наследствени са в Балкана...Къщата е строена през 1900 година, в стар градски стил на 2 етажа, от дялан камък. Много е красива. Не съм ходила 5 години там. Гадно ми е да отивам там, защото се сещам за баба ми и дядо ми. Освен всичко, много ме изнервят гладните и бедните очи на местното население...Свива ме под лъжичката...

Лансираната идея за живот на село, ме отправя нататък. Още повече т.нар. комуна. Мирът между хората много прилича на мира в Европа - почива върху благоденствието. Но ако го няма, все ще се яви някой Хитлеро-подобен да бърка водата..
Животът на село е много труден и не е лъжица за всяка уста.



Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 26 Ноември, 2011, 10:03:49
Оунъре,
Писахме едновременно. Видях, че някой е публикувал преди мен, но натиснах Ентър..
Писанието ми не е насочено срещу твоята идея. Напротив, радвам се, че си съзидателен и находчив човек. Изходът на България е само този- реална икономика и създаване на реални блага. Ама от тази търговия на вносни стоки, я докарахме да тук...
Успех  в начинанието! *flower1*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Boby в 26 Ноември, 2011, 12:28:55
Аз споделям напълно мнението на Неарвана, целия този вой на банките е защото финансовия сектор на Щатите например беше 10% и прибираше 50% от печалбите на цялата икономика. Баницата свърши и светът щял да свърши??? Да си налягат парцалите и да се научат каква е реалната цена на парите.
А тия глупости на антониус, защо изобщо ги коментираме? Не че е невъзможно да стане някакъв Апокалипсис по някакъв начин някога, но сериозно ли си мислите че с малко земя и плугове ще оцелеете в такава ситуация? Та вие дори нямате представа как се "сади пиперо" както е казал шопа, а дори и да се научите как ще опазите реколтата от другите гладници? А себе си как ще опазите?
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 26 Ноември, 2011, 13:09:03
Когато някой заговори за срив на съвременната финансова система, все се стига до заключението, че това ще е някакъв апокалипсис и човечеството е на крачка от физическото си оцеляване. Не знам кой пръв е лансирал тази прогноза, но, поради апокалиптичния й характер, тя се приема много добре.
Но не е вярна... дори е абсурдна. Банковото дело няма да изчезне - ще изчезнат определени банки, които не са успели да организират бизнеса си на печалба. Банковите фалити са край на юридическите лица, а не унищожяване на ресурсите, с които те са оперирали. Ако аз фалирам, това не означва, че машините, сградите и хората ми ще бъдат унищожени. Ще се заличи фирмата и ще възникнат някои неудобства от фин. характр, но всичко останало може и вероятно ще се използва. Дейността на хората няма да изчезне. Парите, с които са оперирали изчезналите банки, няма да изчезнат напълно. Уменията на хората, технологиите, знанията, нуждите и стремежите няма да изчезнат. Твърдението, че икономиката зависи от парите е тотално погрешно. Парите зависят от икономиката! Парите съществуват, за да обслужват икономиката. Икономиката създаде парите! Ако се окаже, че парите вече не са нужни, икономиката ще създаде нещо, с което да ги замести. Стига да е свободна.

Крах на финансовите спекуланти ще върне парите там, където те се чувстват най-добре - в реалната икономика.

Ако ще създавате стопанство от затворен тип, ще ви трябват ковачи, леяри, дърводелци, майстори по металообработка - обаждайте се. Докато има кокс, мога да ви отлея всичко, да ви произведа всякакви инструменти и оръжия. Дори и без електричество ще се справя, както са се оправяли стотици години преди електрификацията. А един приятел може да ви направи гориво от всякакъв биологичен отпадък, вкл. и от пластмаси. Прави чудесна нафта, бензин и керосин. Трябва му само пара, което също е постижимо без електричество, защото той е инж. по котли и няма тайни в тази област.

Да не ме разберете пак напълно буквално? Горното е вярно, но искам да кажа друго - хората ще се спрявят с икономиката и след като финансовите спекуланти започнат да се мятат от небостъргачите. Оцеляването е закономерност, а не постижение. Само свобода на предприемачеството трябва да има и държавата да си изпълнява основните функци - да ни пази и да ни съди. И да не се бърка прекалено много в останалото... Сегашната (очаквана) криза е резултат от "справедливата" регулативност и гротескна социалност на държавите. Сега предстои обратното - постепенно освобождаване на икономиката и намаляване на бонусите за мързел и лентяйство. Които го направят, ще избегнат катастрофата. Останалите ще станат като нас. По-зле няма как - ние сме еталон за лошо управлявана икономика.

Преди малко по телевизора показаха хора, които гледат крави и са преебани от някакъв земеделски фонд или нещо подобно. На въпроса "трудно ли ви е" жената отговри "нямаме ток и вода, но се справяме".


Рекламна брошурка някъде в ЕС:

 "Искате да оцелеете след катастрофата? Учете се от хората в БГ."

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 16:33:55
Предполагам,че трябва да взема отношение по темата,поне да се извиня на Начев,че съм го притеснила с мойте писания.
......................
Хайде да разгледаме хипотетично един такъв сценарии,породен от икономически или планетарен апокалипсис.
Първото нещо което всяко семейство ще трябва да направи за да оцелее ще бъде да се изолира възможно най-далеч от големите градове и струпването на хора.
Трябва да се помисли за вода и енергия,както и изхранване и защита.
Нямаше начин след обявата на Оунъра да не видя всичко това в нея.
Хората ще трябва да се събират на неголями групи заедно,едно за да си помагат и второ за да се защитават,поради тази причина използвах и думата "комуна".
Надявам се това никога да не се случи,поне в периода на моя живот,но нека имаме и едно на ум  *girl*
Не желая да плаша никого,приемете го като черен хумор  *drink1*

Регата, мила, не се извинявай! Не си ме притеснила, по-вярната приказка е, че силно се развълнувах!

Причинате е, че един крайно негативен развой на нещата не може да бъде изначално и категорично изключен, а повечето от човеците сме така устроени, че си задаваме въпраса : Ами ако ... какво да се прави ?
Има и една друга причина, обаче, поне не трябва да се загърбва вероятността за нея. Покълването на подобни настроения е белег не само на опасения за някакъв едромащабен, дори световен, негативен бъдещ сценарий, но и на чувството на дълбока вътрешна отчужденост, дори на постепенен оттказ от търсене на подходящо място в рамките на сложилата се обществена действителност по места. Това последното нали не е необходимо да го гарнирам с географски места и имена на персони. Знаем ги, нали ?!

Признавам, минавала ми е и мисълта за за някакви малки общества, които създават и живеят по някакви свои собствени правила (не съм сигурен дали това донякъде съответства на "комуна"), но само дотолкова, че да ги отхвърля като идея.

За да внеса малко хумор (черен) ще добавя, че съм опитвал да си представя някои женички и някои дечица на разни приятели и други при подобни обстоятелства. Само безграничен ужас и заплаха от смъртоносна разправа биха ги накарали да си седнат на задниците. И си рекох, ами какво ще стане, ако в съответната седмица, в която трябва да се изпълнят присъдите над тежко провинилите се към комуната, на мен ми се падне ред да съм палач. Баси !! :-)))
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 16:38:23
Цитат
Оцеляването - дело възможно ?
Животът е неизлечима болест с фатален изход, ма щом сте решили да живеете с орлите, оцелявайте. Аз няма да се напъвам толкова.

Скитъре, може да вляза в пререкание със смия себе си :-))), но на този етап и аз по-скоро съм пасивен и стоя на  "стенд бай". Веднъж дори изрекох на глас: Е, хубаво, ще вземем мерки, ще направим необходимото, ще се погрижим, но почти сигурно е, че врагът (нека това остане само символ, да не го опредметявам чак дотам) почти гарантирано ще е по-организиран, по-добре въоръжен и по-кръвожаден от мен (нас). :-((((
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 17:05:16
Начев, интересна тема си подхванал ... аз лично съм много раздвоен. от една стране мисля така:в европа и сега има маса идиоти политици а проима ли и глад тогава изплуват най-големите л...а на повърхността. И почват да убеждават хората че съседа или оня с другата религия или оня дето живее в другата държава и тн са виновни за неволите му и от там насетне нанадолнището е стръмно и събитията се търкалят надолу като камъни мачкайки всичко живо по пътя.  Мира в европа е крехък и се дължи основно на благоденствието. Стигне ли се до разпад и евентуално вражди в европа си е ибало фара и земя на село ще осигурява изхранване докато/ако те отнесе някое от търкалящите се събития. Все пак е по-добре от апартамент в софия ...   тва е единия вариант в който все пак земя на село е по-доброто решение.
Без никакви възражения съм и гледам на тези неща по същия начин.

Цитат
Ама аз си мисля че има и друг вариант и дори в момента ми е по-смислен:
Все ни убежават че банките трябва да се спасяват иначе настъпва армагедон, ще се изтрепем и тн. Не може ли тва да си е нормалното промиване на мозъци че едва ли не да им се молим да приемат спасителните помощи само и само да не настане този уж ужасен апокалипсис. Когато в бг гърмяха банки, в селото на баба и дядо нещата си вървяха ама по абсолютно същия начин. Реалната икономика няма да изчезне щото бамките били фалирали - ясно е че ще има период в който ще има дефицити на това и онова ама хората няма да престанат да правят това което могат и да хванат сатъра само щото бамката била фалирала. Коганев обясняваше как съдружията често могат да заменят банката. За кратко време ще се появят  кредитните съюзи/кооперации.  убеждават ни че банките са едва ли не най-важното звено в цивилизацията ни и затова се изсипват пари вместо да отиват за образование, наука, здравеопазване - ми тва според мен е идиотщина. Банките ли са създали цивилизацията в която живеем? Не мисля че като си заминат ще настъпи чак такава криза. Тогава обаче реалните неща - земя, средства за производство, ноу-хау - ще имат съвсем друга стойност. И отново опираме до там че земя и къща на село хич не са лоша идея.

Тук вече става страшно. Моята лична  "смисленост" е идентична на твоята.
Само дето не знам, дали това ще е достатъчно.
Банките много отдавна не са просто един инфраструктурен елемент на социалната система.
Те са най-големият и значим субект в системата.  И  струва ми се, че в модерните времена дадоха много ясен анонс (оферта) за "поемане на отговорността" за цялата система.  Може би по-подходящо е да говорим за персоните, които стоят зад тях, ама нейсе.
Някак си трудно си представям, че в един момент гражданите просто ще кажат: Не ви харесваме и не желаем да проявим грижа за вас, просто се махнете!
Не искам да влизам в дълга верига от размисли и аргументи, но това може да стане в рамките на един грандиозен обществен проект, който по същество променя строя.
Нямам представа как това би могло ад се случи по един демократичен и социално приемлив начин.

 
Цитат
Третия вариант е банките да се спасяват с цената на яка инфлация (говорим за 8-10% годишно поне) - здрасти, пак земя е добър вариант.  Аз лично съм против спасяването на банките щото така хем задлъжняваме повече към тях (да идиотизма е пълен - взимат се пари на заем от банките с които се ракапитализират, директно или чрез помощи за държави в дългова криза, отново тези същите банки )  хем така те свикват че не носят последствията от рисковете които поемат и съответно поемат още по-големи рискове, Рано или късно банковата система такава каквато е сега ще се срине. 
Това е и моят избор. Не, че го харесвам, но просто не виждам друг начин за промяна без кръв.

Цитат
Та според мен във всеки един вариант земя и къща на село са смислена идея. И най-добрия вариант е ако добри приятели си накупят заедно на едно и също място за да могат да си помагат. Не знам за комуната  но тва да имаш приятели съседи си е прайслес. 
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави

това, дето сега звучи като гег,  утре може да се превърне в безалтернативно решение.
Кофтито е, че решения често се вземат, когато стане много зле.
Въпросът е, дали няма де е прекалено зле.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 17:06:23
Ще се опитам да мина през проблема за общото стопанство, и  да дам някои идеи за решение.

Ще следя темата с интерес.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 17:17:08

Много интересна тема...Определено, мен лекичко ме изненадва - общо взето смесени чувства. От една страна непоклатимата ми практичност говори, че идеята е неприложима. Поне в настоящия етап. От друга страна, виждам, че хората продължават да мечтаят. Което всъщност е есенцията...Мечтателите движат света.  :)
Само че...
Тези мечтатели са привикнали с хилядите удобства около себе си - телефони, компютри, телевизори, преса, готовия хляб, прахосмукачка, миксер, кола... Ако се лишат от тези удобства за 3-4 дни, могат да не почувстват липсата им. Даже ще са опиянени. Обаче след 10-я ден, вижте какво става...Убедена съм, че от всички присъстващи във форума, единици ще са хората, които биха могли да заколят петел. ( Който вече е клал, може да се похвали. Лично му стискам ръката)

Хубаво си ги казала и вярно нещата.
Благоденствието ни прави претенциозни, разглезени и често дори лигльовци.
Тук обаче се развиват някакви сценарии, при които няма да е възможно да се каже : Ох, омръзна ми да си играем вече, утре аз се връщам и първото, което ще направя е да си запиша час за маникюр и малко СПА, респективно ще ида на мач или фитнес.

За петела си права. Лично съм отказвал, при което съм изпитвал дискомфорт.
Но, при други обстоятелства е коментирано, каква би ми била реакцията, ако някакво двуного (приликата е случайна) същество, необосновано, жестоко и агресивно застраши семейството ми.
Резултатът беше коренно различен.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 17:20:20
Аз споделям напълно мнението на Неарвана, целия този вой на банките е защото финансовия сектор на Щатите например беше 10% и прибираше 50% от печалбите на цялата икономика. Баницата свърши и светът щял да свърши??? Да си налягат парцалите и да се научат каква е реалната цена на парите.
А тия глупости на антониус, защо изобщо ги коментираме? Не че е невъзможно да стане някакъв Апокалипсис по някакъв начин някога, но сериозно ли си мислите че с малко земя и плугове ще оцелеете в такава ситуация? Та вие дори нямате представа как се "сади пиперо" както е казал шопа, а дори и да се научите как ще опазите реколтата от другите гладници? А себе си как ще опазите?

По принцип си прав. Но аз все пак не бих подценявал способността на индивидите в условията на крайна необходимост да зарежат набързо добрите обноски и да извървят ускорено на обратен ход стълбицата на социално развитие и безусловна хуманност.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 26 Ноември, 2011, 17:44:30
Когато някой заговори за срив на съвременната финансова система, все се стига до заключението, че това ще е някакъв апокалипсис и човечеството е на крачка от физическото си оцеляване. Не знам кой пръв е лансирал тази прогноза, но, поради апокалиптичния й характер, тя се приема много добре.
Но не е вярна... дори е абсурдна. Банковото дело няма да изчезне - ще изчезнат определени банки, които не са успели да организират бизнеса си на печалба.

Мислиш аналитично и се изразяваш много убедително.
Апокалиптичните прогнози ангажират остро вниманието, дразнят силно нервните окончания и застават във фокуса на обществото.
Въпросът е до каква степен банките участват във формиране на дневния ред на същото това общество и при вземане на решения.
По отношение на конкретните банки, които си водят зле бизнеса, нямаме различия. Тяхната съдба не трябва да буди въпроси.
Ако се окаже , обаче, че трябва (болшинството от обществото ясно и недвусмислено го заяви по категоричен, дори драстичен начин) да се сменя  "кройката и модела" на нещата, те дали ще са навити.
На мен ми се струва, че с преобразуване на юридически лица, проблемите няма да се решат.

Цитат
Банковите фалити са край на юридическите лица, а не унищожяване на ресурсите, с които те са оперирали. Ако аз фалирам, това не означва, че машините, сградите и хората ми ще бъдат унищожени. Ще се заличи фирмата и ще възникнат някои неудобства от фин. характр, но всичко останало може и вероятно ще се използва. Дейността на хората няма да изчезне. Парите, с които са оперирали изчезналите банки, няма да изчезнат напълно. Уменията на хората, технологиите, знанията, нуждите и стремежите няма да изчезнат. Твърдението, че икономиката зависи от парите е тотално погрешно. Парите зависят от икономиката! Парите съществуват, за да обслужват икономиката. Икономиката създаде парите! Ако се окаже, че парите вече не са нужни, икономиката ще създаде нещо, с което да ги замести. Стига да е свободна.

Крах на финансовите спекуланти ще върне парите там, където те се чувстват най-добре - в реалната икономика.

Звучи позитивно, дано си прав! Особено ако е реализуемо без катаклизми и драстични средства.



Цитат
Ако ще създавате стопанство от затворен тип, ще ви трябват ковачи, леяри, дърводелци, майстори по металообработка - обаждайте се. Докато има кокс, мога да ви отлея всичко, да ви произведа всякакви инструменти и оръжия. Дори и без електричество ще се справя, както са се оправяли стотици години преди електрификацията. А един приятел може да ви направи гориво от всякакъв биологичен отпадък, вкл. и от пластмаси. Прави чудесна нафта, бензин и керосин. Трябва му само пара, което също е постижимо без електричество, защото той е инж. по котли и няма тайни в тази област.

Да не ме разберете пак напълно буквално? Горното е вярно, но искам да кажа друго - хората ще се спрявят с икономиката и след като финансовите спекуланти започнат да се мятат от небостъргачите. Оцеляването е закономерност, а не постижение. Само свобода на предприемачеството трябва да има и държавата да си изпълнява основните функци - да ни пази и да ни съди. И да не се бърка прекалено много в останалото... Сегашната (очаквана) криза е резултат от "справедливата" регулативност и гротескна социалност на държавите. Сега предстои обратното - постепенно освобождаване на икономиката и намаляване на бонусите за мързел и лентяйство. Които го направят, ще избегнат катастрофата. Останалите ще станат като нас. По-зле няма как - ние сме еталон за лошо управлявана икономика.

Преди малко по телевизора показаха хора, които гледат крави и са преебани от някакъв земеделски фонд или нещо подобно. На въпроса "трудно ли ви е" жената отговри "нямаме ток и вода, но се справяме".

Много добре!
Ще допълня още, че оцеляването е не само закономерност, но и висша повеля и смисъл.
Ако сменим поне мъничко ъгъла на гледане, то няма друг по-значим смисъл на живота от това да защитим самия живот.


Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 27 Ноември, 2011, 00:16:08

Ох, стана много апокалиптично.

Аз бих започнала от тук:
*Колко време ще се наложи (да допуснем) да се  живее в тази комуна, според вашите очаквания? Година, две, три ... ?
*Кое ще наложи живеене в нея? Липса на храни? Производителите на жито, домати, краставици, животновъдите ще спрат да произвеждат ли? Ако да - защо?
*Радиация - къде? Тя как ще се определи предварително? Какво ще се произвежда на заразена земя? Или трябва да се мисли в посока на производство в бункери?
*Лекарства - и те ли ще се прозивеждат в комуната? Лекари, медицинска помощ от рода на специализирано заведение ... ?
*...

Според мен, разумно и планово, комуна не може да се изгради. Може, да стане спонтанно, под натиска на събития.

Мисля, че до там няма да се стигне. Въпреки че, облаците все повече и повече се сгъстяват. Евентуално намаляване на стандарта ни на живот (знаем две и двеста),  не е трагедия.

Оцеляването е най-вече в психиката ни, и в духа. Там трябва да оцелеем. Другото е според ситуацията. Поне аз така виждам нещата.

 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 27 Ноември, 2011, 02:14:34
Класика!
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 27 Ноември, 2011, 02:29:26
начи все пак комуна му е майката

http://www.telegraph.co.uk/news/politics/8917077/Prepare-for-riots-in-euro-collapse-Foreign-Office-warns.html (http://www.telegraph.co.uk/news/politics/8917077/Prepare-for-riots-in-euro-collapse-Foreign-Office-warns.html)

...
Diplomats are preparing to help Britons abroad through a banking collapse and even riots arising from the debt crisis.

The Treasury confirmed earlier this month that contingency planning for a collapse is now under way.

A senior minister has now revealed the extent of the Government’s concern, saying that Britain is now planning on the basis that a euro collapse is now just a matter of time.

“It’s in our interests that they keep playing for time because that gives us more time to prepare,” the minister told the Daily Telegraph.
Recent Foreign and Commonwealth Office instructions to embassies and consulates request contingency planning for extreme scenarios including rioting and social unrest.
...

бааа, малко е стряскашо да прочетеш че и форин офис очаква размирици и колапс
 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 27 Ноември, 2011, 04:06:04
Единственият катаклизъм, от който се страхувам, е описан във "Фабрика за абсолют" на Карел Чапек. Парите са нещо напълно пренебрежимо. Много медии са на прага на истерията, но това е по команда.

Катаклизъм не е когато на някой банкер му се занемари яхтата или любовницата му не получи нова диамантена гривна за коледа... Тук би била подходяща една тлъста псувня, но и без нея смятам, че съм ясен. Щом са рискували необмислено моите и вашите пари и са ги загубили - да мрат, тяхната...  Никакви заплахи за световния мир не трябва да се приемат на сериозно. И аз да съм загубил парите на стотици хиляди вложители ще рева, че с моя край идва краят на света. Мъчат се да се спасят гадовете.

Никаква гуша за леваците! Мен спасява ли ме някой? Вас спасява ли ви? Само ни пречат да работим... Вместо да си върша работата, аз трябва да правя десетки напълно ненужни неща, за да отговарям на държавните изисквания. Споменавал ли съм, че събирам деветнадесет различни отпадъка, единадесет от които са опасни, и накрая всичките отиват на едно и също сметище? Ако аз ги смеся, ще бъда глобен най-малко със седем хилади лева, но когато държавата България ги смеси - its OK. За отделното им събиране съм похарчил над 30 000 лева и още по хилядарка на месец завинаги, но това е без значение, щото нали трябва да пазим природата.
И накрая - хоп, в едно сметище...

ИДИОТИИИИИИИ

Мога да направя завод за рециклиране за не повече от 3 месеца, ако не ме застрелят преди това. Вероятно ще ме застрелят... Затова предпочитам да дегустирам майсторски ракии от мерло и мускат и да се изнасям лекичко от отечеството. А по "Star FM" звучи Леми Килмистър с  "Асо Пика" (http://www.youtube.com/watch?v=qYO4zLY-Nag&ob=av3n#ws) - няма такава радиостанция в цяла Европа, сериозно ви казвам.

Господ ми е свидетел колко я обичам тази държава. Но това е несподелена любов. Тя ме мрази, не ме иска. Да бях поет - да напиша нещо, ама аз като съм прост железар с две "виши"... Какво не направих? Или умишлено избягвам въпроса "какво направих"?

Сега пък "Пинк Флойд" с "Shine On You Crazy Diamond" (http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k#)  - какво искат тези от мен тази нощ... Не виждат ли, че не съм на кеф?
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 27 Ноември, 2011, 23:47:45
Цитат
Третия вариант е банките да се спасяват с цената на яка инфлация (говорим за 8-10% годишно поне) - здрасти, пак земя е добър вариант.  Аз лично съм против спасяването на банките щото така хем задлъжняваме повече към тях (да идиотизма е пълен - взимат се пари на заем от банките с които се ракапитализират, директно или чрез помощи за държави в дългова криза, отново тези същите банки )  хем така те свикват че не носят последствията от рисковете които поемат и съответно поемат още по-големи рискове, Рано или късно банковата система такава каквато е сега ще се срине. 

Това е и моят избор. Не, че го харесвам, но просто не виждам друг начин за промяна без кръв.

тва е като да се разбереш с паразита и да му оставиш едно ъгълче да си гризе ама да не прекалява. няма как да стане - природата на паразита е друга.  иска повече и повече. и това е което виждаме - номинала на ОТС (over the counter тоест нерегулирани, аджеба не включват по-простичките under the caunter деривати ) дериватите през последните 6 месеца са се увеличили със 107 ТРИЛИОНА: най-голямото увеличение в историята! общо са 707 трилиона (http://www.zerohedge.com/news/707568901000000-how-and-why-banks-increased-total-outstanding-derivatives-record-107-trillion-6 (http://www.zerohedge.com/news/707568901000000-how-and-why-banks-increased-total-outstanding-derivatives-record-107-trillion-6)).
Тоест за да си избият загубите банките продават повече и повече деривати които са си вид застраховка - ако нещата не се издънят запазват парите иначе пак трябва да се спасяват!!! и то с още повече пари. Дериватите са ок по принцип - ако си авиокомпания и си продал билетите за една година напред можеш да се защитиш срещу покачването на цената на керосина с правилните деривати. Да де ама годишния продукт на света за цялата 2008ма е около 65 трилиона а от тогава няма кой знае какъв ръст. Та ако световния продукт за 2011г е 70 трилиона  а за половин година са продадени деривати с номинал 107 трилиона само за 6 месеца  то за годината значи сме се хванали на бас за 3 долара на всеки долар произведен продукт. Тоест това не е смислен хедж а най-обикновенно казино!
Поантата е че тия паразити продължават да ръфат експоненциално и не виждам начин да се спогодим. Интересно мнение на стив кийн : (Steve Keen on BBC HARDtalk [good sync] (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rGkmgnprrIU#ws))

Коганев, 100% се съгласявам че ще сме по-добре без паразитната  финансова система и няма да изчезнем ако вземат че фалират половината бамки.  За съжаление хората се поддават на манипулация а банкерчетата (както Начев правилно каза тези които стоят зад банките) няма да се спрат пред нищо за да запазят кокала. Все пак за нула време пенсионните системи в европа могат да се сринат - портфейлите им са пълни с всякакъв траш. Ще почнат да обвиняват съседите и за нула време може да стане цирк. В европа са се трепали и за по-малко. Та тва е опасността според мен, а не финансовия срив сам по себе си.
Мисля че тия дето дърпат конците дори ще се пробват да яхнат тълпата  от другата страна и да оставят изпразнените  бамки да фалират. Всъщност тва им е и постоянната игра на кукловодите ... и трябва да сме все нащрек  *drinks*

Мерси за музиката - тва беше добро!!!
поздрави
 *drink6*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Серсем в 28 Ноември, 2011, 08:37:00
...Все ни убежават че банките трябва да се спасяват иначе настъпва армагедон, ще се изтрепем и тн. Не може ли тва да си е нормалното промиване на мозъци че едва ли не да им се молим да приемат спасителните помощи само и само да не настане този уж ужасен апокалипсис. Когато в бг гърмяха банки, в селото на баба и дядо нещата си вървяха ама по абсолютно същия начин. Реалната икономика няма да изчезне щото бамките били фалирали - ясно е че ще има период в който ще има дефицити на това и онова ама хората няма да престанат да правят това което могат и да хванат сатъра само щото бамката била фалирала....

Може би се повтарям или, дори, потретям, но да кажа отново: няма как без банките при този вид на обществото ни. С тези ни обществени отношения.

Най-големият проблем на текущата "система" е, че мери с еднакъв аршин за различни хора. А хората са много различни. И в резултат на тези различия при измерванията се явяват огромни дисбаланси.
Двата най големи проблема са:
1. Разликата в оценката на труда
2. Различната спестовност(един спестява всеки лев, друг харчи като за световно)

В резултат на горните разлики, парите се струпват непропорционално в спестителите. Харчещите имат огромното желание да продължат да потребяват, но нямат средства. Спестителите искат да продължат да трупат спестявания, но приходите секват, защото другата група няма пари, които да похарчи.
За да бъдат и двете групи удовлетворени и животът да върви като песен, някой трябва да върне парите при харчещите.
Този някой са банките.

Банките са едни депа, които вземат парите от първата група и я дават на втората, като натоварват харчещите с дълг, а на спестителите дават обещание за бъдещи вземания. И всички са щастливи. До момента, в който Харчещите са взели всичко възможно и не могат да погасяват исканията. И тогава системата се рестартира. Изтриват се дълговете и колелото се завърта отново.


Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 28 Ноември, 2011, 10:09:24
серсем, не казвам че бизнеса на банките ще изчезне. Просто докаралите се до фалит банки трябва да бъдат оставени да фалират вместо да ги спасяват и бизнес модела да се поеме от успешни такива
предупреждавам че не е за хора със слаби нерви>
http://www.bloomberg.com/news/2011-11-28/secret-fed-loans-undisclosed-to-congress-gave-banks-13-billion-in-income.html (http://www.bloomberg.com/news/2011-11-28/secret-fed-loans-undisclosed-to-congress-gave-banks-13-billion-in-income.html)
"...the Fed had committed $7.77 trillion as of March 2009 to rescuing the financial system, more than half the value of everything produced in the U.S. that year. "
7.77 ТРИЛИОНА!!! тва е сигурно целукупния бюджет за космически изследвания за последните 10г!!!
"... The size of the bailout came to light after Bloomberg LP, the parent of Bloomberg News, won a court case against the Fed and a group of the biggest U.S. banks called Clearing House Association LLC to force lending details into the open. ..."
аха, и помощите са били тайни та е трябвало блумбърг да ги осъди за да ги покажат ...

поздрави,
 *drink5*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 28 Ноември, 2011, 13:40:57
Повечето ви тресе - все за банките да приказвате, а темата тук беше тази за оцеляването в новата, непредвидима среда след Апокалипсиса. :)

 Истината е, че помощите от  централните банки спрямо закъсалите банки  в целия свят се прикриват. Това се прави с цел да не се разпрострира паниката и разстройството на пазарите. Това, че Фед е пазила тайни относно спасителните си мисии, е нещо обяснимо. Когато преди 2-3 години спасиха ПИБ, чрез заем от (около 1 млрд.) от правителството на Станишев, и това бе пазено в тайна от обществеността, е нещо съвсем познато за хората, които се интересуват. Не си спомням по какъв начин ние разкрихме истината, но "след дъжд - качулка". Когато системата се опази без срив, въобще не е важна временната подкрепа, в случая на Правителството. ( Сега тук въпросът е дали подкрепата е действително временна, или постоянна, защото в противен случай, логиката на разсъждение, значително се променя)

Не виждам някакво обединение на мненията спрямо това, което е най-добре да се предприеме спрямо закъсващите банки. Като гледам, приоритет остава мнението, че е най-добре банките с проблеми да фалират. Стига обаче това да не се отрази на цялата банкова система. А опазването на стабилността на банковата система в цял свят е задача № 1 на централната банка.

Понеже в България сме във валутен борд, мисията предприема правителството, в което са останали някои лостове за управление на икономиката. Щото Центр.банка е лишена от това удоволствие.

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 28 Ноември, 2011, 15:50:55
...Като гледам, приоритет остава мнението, че е най-добре банките с проблеми да фалират. Стига обаче това да не се отрази на цялата банкова система. А опазването на стабилността на банковата система в цял свят е задача № 1 на централната банка.
...

Не банките с проблеми по принцип, а банките с некадърно управление. Проблеми има всяка банка... както и всеки човек, предполагам.
Фалитът има две ненадминати предимства - държи бизнеса нащрек и спира пълната разруха на закъсалото предприятие. Без фалити всеки бизнес заприличва на Съветския Съюз - отвън изглежда неразрушим и стабилен, докато не се срути с гръм и и трясък. Ако някоя централна банка иска да постигне едно зашеметяващо срутване на банковата система, нека да прави всичко възможно да предпази от фалит некадърните банкери.

Апокалипсис ще настъпи заради добри намерения, реализирани от възвишени идеалисти в името на обществото. Разбойниците не са чак толкова тъпи, че да докарат света до разруха. От кого ще крадат после? Може да ви прозвучи парадоксално, но само хора, мечтаещи за световен мир и всеобща справедливост, могат да разрушат света до степен на Апокалипсис.
Според мен разбойниците все още държат здраво властта в световен мащаб. Отваряйте си очите на четири, но все пак не купувайте земя с извор на кънда в дивия, за да оцелявате в нея след Апокалипсиса. По-скоро си я купете, за да оцелеете сега в този побъркан свят. 
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 28 Ноември, 2011, 16:42:50
Има едно понятие "проблемни банки" и не съм го въвела аз. Това обичайно са банки с проблеми в платежоспособността, с невъзвръщаеми кредити и пр. (Понятие си е на банковия надзор.)

Като говориш за банки с некадърно управление, това е само една от 5-те критерия, за които една банка трябва да отговаря. Съществува един тест за оценка на банките, лриет от Базелския комитет - казва се Camel тест и включва оценка ( доколкото си спомням) за капиталова адекватност, рискови експоцизии, оценка на ръководството на банката и още неща, които не се сещам м момента...Има и други тестове, но този е унифициран.

Сега, поради дълговото бреме, ( което според мен е инсперирано от политиците, под влияние на лобита) , се преоткриват нови понятия, които са нещо отдавна открито, но никога неспазвано...

Номерът сега е да се вдига вой до небесата, как всичко ще рухне, как предстои апокалипсиса, с цел - провеждане на някои силно нежелани политики от населенията, една от които например е пенсионната реформа...

Действително, у населението на Европа, без българското, има много дупки на колана, които могат да бъдат затегнати. При българите, в момента се провежда тест каква е горната летва на търпимостта, но тя не е от особено значение в Европа. Там има силно затвърдени демократични традиции, и силно се съмнявам да се устиска дотолкова...

Смятам, че банките могат да се оставят свободно да фалират, ако се премахнат други законови изисквания към дейността им, така например- сещам се за законовата гаранция от 100 000 евро. Тези пари в някаква минимална степен ще бъдат платени от от Фондовете за гарантиране на депозитите, а останалата част - от бюджета. Това важи не само за нас, а и за Европа. Така че, "голият си е гол", и винаги цялото население поема разходите за некадърно управление на държавата, политиците, банковата система и т.н.

Те това исках да допълня...
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: servel в 28 Ноември, 2011, 17:57:59
Ами то съвременния западен финансов свят си е един СССР и то буквално.

Да попитам:

Как действат законите на капитализма в него, особено през последните 20г.?
Действително ли фалира некадърното управление или фалират тези, които са без или със слабо лоби?
Къде е СВОБОДНАТА конкуренция?
Къде и в кого отива печалбата?
Как се създават парите сега и какво наистина стои зад тях?
Рестарта на системата ли е да се възобнови кредитирането и вземането на нови и нови все по-големи кредити в геометрична прогресия да стимулират потреблението/оборота?
Как ще си решат пенсионното и здравното обслужване западните общества?!!! (оставете БГ - ние сме капка в морето)

И тази приказка, че разбойниците не са толкова тъпи да докарат света до разруха, щото няма от кой да крадат после не е вярна - то и вирусите се размножават и убиват организма, ако няма антидот, който да се приложи навреме. После с организма си отиват и вирусите в небитието.


Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 28 Ноември, 2011, 20:31:12
Не всички вируси правят така... По този показател бих ги разделил на тъпи и умни. Умните са разбойници, тъпите са идеалисти. Разбойниците не убиват без причина, само идеалистите го правят... Разбойникът е рационален - ако разбереш намеренията му, имаш голям шанс да оцелееш. Идеалистът ще те жертва, защото с радост ще загине заедно с теб за идеята.
Та и при вирусите има тъпаци, да ти кажа...

И се запознай по-добре със същността на "най-справедливото общество" преди да го сравняваш с финансовия свят.

Малкият и среден бизнес е моторът на Европа, защото:
- законите действат еднакво за (почти) всички. Идеално общество няма.
- кадърните успяват, а за некадърните има солидни социални помощи. Незаслужени и прекалено солидни.
- конкуренцията е навсякъде. Буквално навсякъде! За разлика от БГ не се трепят и не се блъскат по опашките - конкурират се (почти) по правилата. И най-неразбираемото за нас е, че едновременно се конкурират и си сътрудничат.
- печалбите отиват в онези, които са ги заработили, след като приспаднат данъците. А данъците пък те сами са си ги гласвали, така че да не ги оплакваме. Ей ги нашите - ниски, а май ние сме за оплакване. Това не е изобщо в подкрепа на високте данъци, пепел ми на устата. Просто прави впечатление.
 
Другите три въпроса са наистина в десетката. Парите са присвоени от държавните администрации, така че нищо добро не може да се очаква. Чрез парите държавните администрации се надяват да повишават постоянно потреблението, а това още повече влошава нещата. В крайна сметка пенсионното и здравното обслужване могат да станат буквално божа работа... Те, както си забелязал, в БГ вече са станали.
Но това са нормални неща - хората винаги грешат за бъдещето. Колкото повече се мъчет да го модулират, толкова повече ще грешат. Ние трябваше сега да сме в светлото бъдеще, а капитализмът да е изгнил отдавна. Светът трябваше да се е свършил поне 15 пъти, а извънземни да са населили планетата със зелени дребни и опулени човечета. Гледал ли си "Блейд Рънър" - той май се разказваше за времето, в което живем... Дори гениалният Ридли Скот не е познал кой знае какво.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 28 Ноември, 2011, 20:58:05
Това, че Фед е пазила тайни относно спасителните си мисии, е нещо обяснимо.
за мене е необяснимо да изсипеш половината си доход за годината за спасяване на няколко провалили се банки
Когато преди 2-3 години спасиха ПИБ, чрез заем от (около 1 млрд.) от правителството на Станишев, и това бе пазено в тайна от обществеността, е нещо съвсем познато за хората, които се интересуват.
е тва обяснимо ли е! заема е от правителството на станишев колкото и бойко плаща пенсиите. тва са пари на данъкоплатците с които е била спасена ПИБ в разрез със законите в бг. На мене не ми е обяснимо как правителството погазва закона за да спаси с пари на данъкоплатците една некадърно управлявана или по-скоро умело източена банка.


Коганев, прав си че пътя към ада е постлан с добри намерения! Проблема с вируса е че не е един а са много и всеки гледа да захапе по една клетка и да се размножи. Само едничка, вика си той, нали и аз съм живинка  ;) завалийката ... ама те много дейба маа им. И циганите така - не са много лакоми ама като станат половината от жителите на селото и системата се разпада.

поздрави
 *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 28 Ноември, 2011, 22:09:55
Аз, като данъкоплатец, съм съгласен ПИБ да се спасява с малко мои и много ВАШИ пари, щото имам една фирмена сметка... И за няколко други банки, в които имам едно-друго, ще се съглася, но за останалите - не!  :P

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 28 Ноември, 2011, 22:43:20
Много емоционално приемате нещата!  :)
Никъде не съм написала оценка за тайното спасяване на банките с пари на данъкоплатците. И все пак трябва да се избира между 2 злини:

Ако имам властта да решавам, и аз бих постъпила като правителството на Станишев. (За САЩ нямам мнение.) Бих подала спасителния пояс на една давеща се банка, с цел опазване на стабилността на цялата банкова система.

В България банковата стабилност е много крехко нещо. Убедена съм, че ако се бе допуснал фалит на ПИБ, покрай верижната реакция щяха да пострадат много невинни  и отговарящи на всички критерии за здрави банки. Защото все още са пресни спомените от банките по Виденово време и в никакъв случай нямаше да раздувам нещата.

След като тайната се разкри, всички в България тъничко запищяха, но после притихнаха дружно, защото са наясно с рисковете. А рисковете са отново с парите на данъкоплатците да се изплащат защитените депозити на вложителите, включително и на банките с добро  управление. Покрай сухото, гори и суровото...Накрая се стига все до парите на данъкоплатците. Накой път- повече, друг път - по-малко.... *drinks*

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: regata в 29 Ноември, 2011, 10:51:24
Не изпитвам,нито силни емоции,нищо........ :o

Притихнало гледам само,каква мъгла е.

http://kaknicakat.blogspot.com/2011/11/blog-post_29.html (http://kaknicakat.blogspot.com/2011/11/blog-post_29.html)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 29 Ноември, 2011, 10:54:03
Много емоционално приемате нещата!  :)
Никъде не съм написала оценка за тайното спасяване на банките с пари на данъкоплатците. И все пак трябва да се избира между 2 злини:

Ако имам властта да решавам, и аз бих постъпила като правителството на Станишев. (За САЩ нямам мнение.) Бих подала спасителния пояс на една давеща се банка, с цел опазване на стабилността на цялата банкова система.

В България банковата стабилност е много крехко нещо. Убедена съм, че ако се бе допуснал фалит на ПИБ, покрай верижната реакция щяха да пострадат много невинни  и отговарящи на всички критерии за здрави банки. Защото все още са пресни спомените от банките по Виденово време и в никакъв случай нямаше да раздувам нещата.

След като тайната се разкри, всички в България тъничко запищяха, но после притихнаха дружно, защото са наясно с рисковете. А рисковете са отново с парите на данъкоплатците да се изплащат защитените депозити на вложителите, включително и на банките с добро  управление. Покрай сухото, гори и суровото...Накрая се стига все до парите на данъкоплатците. Накой път- повече, друг път - по-малко.... *drinks*

Жива да не бях, понеже не искам да вдигам температура ще си стоя с инфекцията. Наистина ли вярваш че това е по-евтиния вариант само защото избутваш загубите в бъдещето? просто ти изглежда по-евтиното щото отлагаш проблемите във времето - познат психологически феномен бъдещите несгоди да изглеждат по-малки отколкото са. Да не мислиш че като спасиш една банка сега то банкерчетата ще се разкаят и от утре няма да правят повече така??? Ако това беше решението имунната система никога нямаше да се опитва да изчисти организма а щеше да спасява паразитите  *timeout*

И за "апокалипсиса" - и без да идва нещо свише ще си го спретнам самички и дето вика Коганев с най-добри намерения и доста сериозна доза игнорантство! Всички конфликти в края на краищата са за ресурси - било то хубави мацки (древните гърци са били истински хора мамка му), било то нефт, било то колонии и роби и тн. И сега е така. затова и говорим за конфликти защото е очевидно как една непродуктивна част от човечеството, финансовата индустрия,  заграбва  продукта и труда на продуктивните и това рано или късно ще доведе до конфликт. Не е ясно как точно ще се развие и дълбоко се надявам да не е толкова апокалиптичен но не го виждам доброволно сегашните финансови кукловоди да пуснат кокала доброволно. Та в такива времена колкото по-самодостатъчен е човек и близкото му обкръжение от роднини и приятели толкова по-добре, В идеалния случай тези мерки за самодостатъчност носят някаква  печалба и в нормални времена - нещо като овцете на оунъра.
@оунъра - ей все не остава време да напиша в темата с 'вцете.

поздрави
 *drinks* 
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 29 Ноември, 2011, 12:25:59
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.

Що се отнася до трепетите на Регата, ще се опитам да я успокоя - нищо конкретно и бог знае колко болезнено няма да се случи. Еврото ще продължи да властва с пълна сила, но ще се наложи някои да свалят гащите за малко здравословен бой. Включително и ние, щото макар да се привикнали с боя, малко ще си заголим задниците да приемем поредната порция..Ами какво толкова!Ние сме свикнали. Да му мислят другите!
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: regata в 29 Ноември, 2011, 12:41:47
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.

Що се отнася до трепетите на Регата, ще се опитам да я успокоя - нищо конкретно и бог знае колко болезнено няма да се случи. Еврото ще продължи да властва с пълна сила, но ще се наложи някои да свалят гащите за малко здравословен бой. Включително и ние, щото макар да се привикнали с боя, малко ще си заголим задниците да приемем поредната порция..Ами какво толкова!Ние сме свикнали. Да му мислят другите!

global,сега пък трепети,аз ти казвам,че не изпитвам нищо,ти си редиш ли редиш "емоции","трепети " и т.н.
Хайде стига !
Кой колко ще заголва гащите,повярвай ми няма как да знаеме на този етап / поне ние /
При това не съм съгласна,че до сега сме изпадали в такава ситуация,че да знаеме как ще се отрази този Еврогедон на нас.
Да се надяваме,че си права  :)
И не мисли,че не съм живяла и през "Лукановата зима " и при хиперинфлацията по времето на Виденов.Сега нещата са други и за себе си съм наясно,че това ще е нещо което не съм срещала до сега.
Както и да е,ще поживеем,ще видим.
При това скоро !
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 29 Ноември, 2011, 13:23:01
Ми това е очарованието на живота. Ако знаехме какво ще се случи утре, нямаше въобще да е интересно да си жив.  :)

Може да не съм се изразила правилно ( за трепетите) , но употребяваш понятието "притихнало гледам само каква мъгла е", но след изричната уговорка, че "не изпитваш нищо", си връщам думите назад... Моля за извинение.  :-[

За индулгенция, те поздравявам с едно парче на Супертрамп, ( понеже знам че са ти любими)  :). А за емоционална подготовка за Еврогедона гледайте кадрите:
Supertramp - Better Days (http://www.youtube.com/watch?v=xE_dA479MCs&feature=BFa&list=AVGxdCwVVULXeuAOXLQ79SGCwb2xoZH00J&lf=list_related#)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 29 Ноември, 2011, 13:43:59
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

опа, забравих че в началото бе банката а не словото. прости за невежеството. науката, изкуството, медицината ... всичко е след това  :P

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.
най-манипулативния начин за спор е да радикализираш алтернативите на твоето мнение.
Все едно някой да ти каже че кремиковци е на загуба, трови живота на 1.5 милиона софиянци и трябва да се затвори, а  ти да го обориш с аргумента "ами нека да се откажем от металургията и да се върнем в каменната ера."
Не отричам банките по принцип а модела в който този бизнес се прави от една шепа  too big to fail неефективни мастодонти. Това че нямали алтернатива е булшит. Малките хедж фондове, асет мениджъри, венчър капиталисти и тн правят точно това - събират пари от (все още едри но летвата пада много бързо) вложители и управляват парите им.  Ако се издънят си заминават и толкова.   Фирмите могат да набират и пари чрез акции или емисии на облигации - и сега го има. Плащат си лихвата  и толкоз. Ама могат и да фалират. Както може и всяка друга фирма освен банките мастодонти, което закономерно ги превръща в неефективни бюрократични паразити.
Та както виждаш не е необходимо да въвеждаме шириата ако не спасим уникредит и дойче банк или пък пиб.

поздрави
 *drinks*



Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 29 Ноември, 2011, 14:29:25
Принципно, рядко споря. И не виждам за какво може тук да има спор.  *drinks*
Това е моето мнение, при това почиващо върху опита ми в България. Българската банкова система си е направо девствено пеленаче, спрямо банките, за които говориш. Всички те извършват банковата си дейност съгласно закона. Нищо което не е забранено от закона, е позволено. Че има куп несправедливости, че има много частни случаи, си е така. Но при липсата на алтернатива, седиш си кротко в ъгъла, по принуда си наблюдател, и се опитваш да си обясниш какво се случва...Не винаги успешно, но какво да се прави. Сега ми се налага да излизам до 17 часа, после ще напиша останалото..
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 29 Ноември, 2011, 17:40:21

опа, забравих че в началото бе банката а не словото. прости за невежеството. науката, изкуството, медицината ... всичко е след това  :P

"В началото всичко бе хаос". (Попитай Антониус, като изследовател на библията дали това не е първото  изречение на светата книга) . Между другото, имо доста мъдрост в тази фраза.   По-нататък става ясно, че хаосът ражда реда, а не обратното. Тъй че сме па правилната пътека.  :)

Истината е, че в главите на всички ни е тотален хаос. Включвам те и теб, без да съм просила за позволението ти. Не го тълкувай като радикализиране алтернативите на моето мислене, по простата причина, че не даваш алтернатива. Няма я. Или поне не я виждам. Нещо не ти харесва. Добре. Наплюй го, наругай го, докажи, че е така както казваш. Ами какво от това. Констатация, без никакви мерки за излизане от ситуация.
Затова много често казвам, че кучетата си лаят, керванът си върви. Затова и форумът го приемам като кръчма. Всеки има право да твърди каквото си ще, но позицията на всички ни, е наблюдателница.

Тристранните сделки, хеджирането са замислени за улеснение на бизнеса, а не да го съсипват.

Е, да де. Какво от това?
- Прави ли се в цял свят? - Прави се.

Какво да направим? Като има продавачи , респективно - купувачи на надежди, играчи на комар, каква е моята вина?
Аз си седя в кюшето долу, и гледам сеир. Не участвам в борсови надлъгваници. ( вероятно, защото съм много несигурна. Не от морал.)  Признавам си го без бой!

Ей, това са в общи линии нещата, които исках да споделя...



Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 00:36:00
И като за последно че оспамихме хубавата тема на начев (сори, начев! додо, feel free да го преместиш или изтриеш)
Истината е, че в главите на всички ни е тотален хаос. Включвам те и теб, без да съм просила за позволението ти.
Нито отричам нито потвърждавам че е хаос в главата ми, но е леко пресилено да го твърдиш щото един перфектен ред може да изглежда като хаос ако не бъде разбран. Абсолютно детерминистични атрактори биват наричани хаотични защото са фрактални - а те са идеално подредени. Дърветат в гората подредени ли са или хаотични. Искам да кажа че ако виждаш хаос това все още не означава че хаос е пред очите ти  ;)
Не го тълкувай като радикализиране алтернативите на моето мислене, по простата причина, че не даваш алтернатива. Няма я. Или поне не я виждам. Нещо не ти харесва. Добре. Наплюй го, наругай го, докажи, че е така както казваш. Ами какво от това. Констатация, без никакви мерки за излизане от ситуация.
Ти каза че алтернативата на спасяването на банките е да викаме или аятоласите или духа на ленин. Това му викам  липса на алтернатива.
Интересно обаче, при положение че няколко пъти повторих ясно каква е според мен алтернативата да твърдиш че не давам такава. Просто е - финансовия сектор се третира като всички останали и ако някоя банка фалира то тя си влиза в ликвидация а не бива по презумция спасявана. Финансовия бизнес е достатъчно лукративен за да бъде заета опразнената ниша моментално от други играчи.  Противно на мнението ти че едва ли не няма да има кой да прибира парите на спестовните и да ги дава на бизнеса пак ще повторя че това не е вярно - хедж фондове, асет мениджъри, кредитни кооперации, венчър капиталисти, добре управлявани банки и тн. Финансовата индустрия е страшно иновативна и има невероятно богатство на всякакви риби. Та хич не го мисли - има кой да я върши тази работа и ще преживеем и без да спасяваме де факто фалирали мастодонти.   А  тва за гарантираните депозити е толкова лесно - който ги е застраховал депозитите е получвал и застрахователна премия срещу услугата. Ако не може да плаща фалира и той и така по веригата.  Срещу депозитите все пак има раздадени кредити та не всичко е чао. Депозитите не са проблема, наистина. Отнасят го не депозитарите а 1. акционерите, 2. контрагентите по финасови сделки и после 3. облигационерите в този ред. Никой от тях не е слязъл преди два дена от палмата и би трябвало да знае много добре с кого прави бизнес. Повярвай ми,  спасяването на банките не е заради депозитарите.
Затова много често казвам, че кучетата си лаят, керванът си върви. Затова и форумът го приемам като кръчма. Всеки има право да твърди каквото си ще, но позицията на всички ни, е наблюдателница.
Тристранните сделки, хеджирането са замислени за улеснение на бизнеса, а не да го съсипват.
Хедж фондовете и асет мениджърите са си хиени ама поне си носят риска и никой не ги спасява като я оплескат. Труден бизнес е.  Та тези хора правят истинския маркет и това   хич не е малко. Да ти кажа ли кво мисли негово величество пазара  за евробанките - пазарната капитализация на всичкото що годе по едри банки в цялата еврозона е колкото пазарната капитализация на епъл  *flower1*! как да не харесваш пазара - право куме у очи. Това си е демокрация в действие - хората гласуват с портфейлите си.  На маркета ли да вярвам или на някви  социалисти с шампанско в ръка като барозу дето ми обясняват че трябва да се спасяват фалиралите банки?  *scare*   

Какво да направим? Като има продавачи , респективно - купувачи на надежди, играчи на комар, каква е моята вина?
Аз си седя в кюшето долу, и гледам сеир.
Явно не си ме разбрала, глобал. Нямам нищо против финасовите пазари, дериватите и тн. Имам против спасяването на провалилите се банки. Толкове е просто. Повярвай ми, ако половината едри банки си заминат нито епъл ще спре да прави телефони, нито интел процесори, нито гугъл ще затвори търсачката и мейла. Хич, ама хич и няма толкова да пролипсват. Даже напротив, ще престанат да са черна дупка за парите на ефективните.

поздрави
 *drink6*

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 09:13:28
Като ти казвам, че не представяш алтернатива, не представяш. :) Във всеки закон, регулиращ банковата дейност в България и Европа, са предвидени случаите и реда, по който се извършват процедурите по несъстоятелност и ликвидация. Няма нито един нормативен акт, който изрично и императивно да указва спасяването на банки по презумпция.

Опитът е показал, че сътресение в банковия пазар от 5 степен, се усеща от бизнеса и икономиката на 10 степен. Поради това, в законите се предвижда наличието на една надзорна и контролна институция., която има широки пълномощия, когато това се наложи. В бълг.закон е предвидена процедура по "особен надзор" , едновременно с назначаването на квестор, който заменя управителните тела на банката с единствената цел да се опита на място да стабилизира институцията и ако това не стане, се иска от съда обявяване в несъстоятелност.

На запад има и други процедури за спасяване на банки, като например ред за поглъщане, сливане, вливане и тем подобни, но всичките - с една цел - стабилизация на банковата институция.

Както схващам, твоята т.нар.алтернатива, изисква опростен ред за ликвидация на банка. Това ще рече, който е загубил пари, да си понесе фалита сам, като едновременно с това повлече и другите по веригата. Гузен - невинен, няма значение. Такъв безмилостен си е пазарът.

Аз продължавам да твърдя, че е добре да се поднесе спасителен пояс за ПИБ, защото в противен случай, паникьосаните ( по индукция) вложители могат да свършат друга невинна банка ( или банки) за броени дни.

При обявяването на 17 банки във фалит в края на миналия век, фалираха 3 600 фирми от всякакъв калибър. И понеже съм абсолютно съгласна с твоето твърдение, че банковия сектор е достатъчно лукративен за да бъде заета опразнената ниша, бих казала, че ако Епъл имаха сметки в някои от фалиралите банки, може би мястото им щеше да бъде заето от друга иновативна фирма. И може би щяха поне за начало да се върнат в гаражното производство....

Никъде и никога не съм твърдяла, че от банков фалит пострадват предимно депозитарите. Винаги обаче съм твърдяла, че сметката накрая я плащат всички данъкоплатци, съобразно участието си в данъчното облагане. Що се отнася до фалита на Фондовете за гарантиране на депозитите, такъв е предвиден по нашия закон. Той винаги може да фалира, но обичайно е предвидена намеса от страна на държавата за подпомагане изплащането на депозитите.
Така че, алтернатива от твоя страна няма. Всичко, което си предложил като алтернатива, е залегнало в законите.

Пак се връщам на нещо казано - според мен трябва да се избира между 2 злини. Въпрос на преценка за последствията.

А що се отнася до Барозу, заклевам ти се, нямам никакъв принос за избирането му като политик и представител на Европейската комисия. Нямам и мнение за него.

 *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 11:00:47
Като ти казвам, че не представяш алтернатива, не представяш. :)
...
Така че, алтернатива от твоя страна няма. Всичко, което си предложил като алтернатива, е залегнало в законите.
Ся понеже законово е предвиден фалит на банките начи не предлагам алтернатива? Моята алтернатива е тази част на закона да се прилага както се прилага към всички останали. Може много работи да са залегнали в законите ама не се правят. спасяването на ПИБ е в разрез със закона щото правителството няма право да раздава рискови кредити на закъсали банки. щели да фалират много здрави банки в бг  :D  кои са тия здравите при над 20% лоши кредити  :D
При обявяването на 17 банки във фалит в края на миналия век, фалираха 3 600 фирми от всякакъв калибър.
за БГ ли говориш? сори ама ako преднамереното източване на банките в БГ от ДС и после фалирането им  ще е аргумент за кво е смислено да се направи ще взема да го пропусна. А това че банковата криза удряла двойно по реалния бизнес - поне при последната не е така. Бяха засегнати набалончени с лоши кредити отрасли като НИ. В ИТ индустрията не са я чували тая криза май. Имам прители с не малки фирми в тази сфера и не могат да насмогнат. Фармацията също.   Та не сме толкова зависими от банките ша знайш
... бих казала, че ако Епъл имаха сметки в някои от фалиралите банки, може би мястото им щеше да бъде заето от друга иновативна фирма. И може би щяха поне за начало да се върнат в гаражното производство....
леко да не е така. аз ти казвам че пазарната капитализация на епъл е колкото на всички големи евробанки взети заедно ти ми обясняваш че щели да се върнат в гаража от фалита на няколко банки. дори да им улетят няколко сметки ще пуснат емисия облигации и ще се излапат като топъл хляб.
Винаги обаче съм твърдяла, че сметката накрая я плащат всички данъкоплатци, съобразно участието си в данъчното облагане.
това е така когато се спасяват банките. ако се оставят да фалират сметката се понася от неблагоразумните правили бизнес с тези банки. това е очевидно. Приказките че като заминат банките заминава всичко останало са наизуст и точно дирижирано разпространявани от банките че да ги спасяваме.

 *drink6*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 30 Ноември, 2011, 11:57:28
Само да дам знак, че гледам да попрочитам, но нямам време да пиша.

Иначе факт е, че в самото начало имаше някакви подадени маркери, които привидно вкарваха разговора в посока селскостопанска земя, изострена до крайност икономическа (и социална) картина и опити за съхраняване на  .... каквото може.

Естествено е, че моите намерения за подаване на тема на разговор нямат никакво отношение към желанието на колегите да разговарят по разни конкретни и субективни неща, но все пак да споделя действителните си настроения, че да не стават грешки и  възникват двусмислия.

Оцеляването може да има множество аспекти и проявления.
Нищо от изговореното дотук не е встрани от темата. И уж са все познати и приказвани неща, но все намирам нови и интересни аспекти.
Давайте смело!

В началото на седмицата дори исках да намеся  и здравната и социалната тематика (пенсиите), които в момента са в епицентъра на вниманието в Бг., но просто нямах сила.
Че и доста радикални гадости ми се въртяха в главата, при това.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 12:56:14

Има две неща, на които ще обърна внимание:

На 1-во място не обичам да ми се вкарват в устата думи, които не съм изричала. Минало предварително време, относно Епъл, не е употребено случайно. И в Английския език го има, така че не допускам забрава на неговото значение...

На 2-ро място, имаме единодушие по темата за черната дупка във финансовата система, и тя е безконтролното печатане на пари. Със цел или без цел.

Търговският фалит, както би желал да съществува при банките, е невъзможен.
Това произтича от особеностите на кредитирането като процес - става дума за деливъриджа, става дума за  наличните пари в една банка. Те не произтичат единствено и само от размера на депозитите. В тази връзка напълно невинни търговски субекти са оставени на произвола на съдбата, защото ти считаш, че това е основната язва.Не съм съгласна.

Ако говориш за България, нашите банки отговарят напълно на Базелските критерии за стабилност. Там не е предвиден произхода на капитала ( ДС) като рисков. ( за съжаление) Чия грешка е това?
Съгласно членството ни в ЕС, приоритет имат международните спогодби, и чак след това идват местните закони. Това особено важи за банковата сфера. Валутния борд бе наложен, за да се сложи юзда на шията на банковите управи, и най-вече на Централната, защото в даден момент тя на практика не успя да запази стабилна не само банковата система, а и цялата икономика. Ние не сме самостоятелни. Дали 20 -те процента лоши кредити говорят за стабилност, може и да си прав. Но тук очаквам Горо да се включи за нео-лайнярските политики, които докараха нещата до тук.

Не мисля, че и на Запад нещата са вързани. Там търговските банки нямат вероятно 20 % лоши кредити, но затова пък - централните емисионни банки имат жесток дълг. Истината е, че дългът би трябвало да се плаща. Но натрупаният размер практически не го позволява.

Гърците като че ли откриха това, и решиха да дърпат дълг доколкото е възможно. Много отдавна си бяха направили сметката, че дълговете са невъзможни за връщане...

Имаме ужасно много допирни точки, но просто за банковите фалити не сме на едно мнение. Не е нужно настървяване, щото не си ме убедил, но какво от това? (Не пропускай поздравите в края на поста, щото ще се обидя)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 30 Ноември, 2011, 13:03:09
Пазарът ще каже дали са възможни фалити или не. Според мен идеята, че административните разпоредби щом не допускат нещо, то това нещо няма да се случи, е идея на безпомощен администратор, на когото му предстои да се изправи пред реалността.
Колкото по-дълго се залага на абсурда на регулативизма в банковото дело, толкова по-жестоко ще е връщането на банковото дело в пазарната логика. Всичко, написано от теб, вероятно съществува в някакви документи, но пазарът не търпи сериозни дебаланси за дълго време, независимо на кои чиновници какви идеи им се въртят в главите. Опитите на хората да подчинят пазара без да го унищожат засега са все неуспешни, но винаги е имало солидна законова база, за да се предполага, че са на крачка от успеха. И когато излагаш някакви документи, като аргументация в полза на "невъзможни" последици от антипазарни действия, имай предвид всичките провали на регулативизма до сега. Вероятно доста хора с огромни познания работят по въпроса за избягването на банковите фалити, но това не може да се противопостави на още по-големия брой хора, които са с още по-солидни знания и които със стръв използват всички слаби места във всички нови директиви, за да изсмукват система, за която се твърди, че не може да фалира. Пазарът все още съществува и рационалните действия на пазарните субекти не могат да бъдат предвидени до най-малката подробност.

И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня... Провалите на едни са и винаги ще бъдат шансове за други. Всички ще плащаме политическите безумия и "спасителните" мерки, които раздуха частните банкови проблеми до национални и наднационални нива.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 13:13:24
Оцеляването може да има множество аспекти и проявления.
...
В началото на седмицата дори исках да намеся  и здравната и социалната тематика (пенсиите), които в момента са в епицентъра на вниманието в Бг., но просто нямах сила.
Че и доста радикални гадости ми се въртяха в главата, при това.
абс. съгласен. Хич не е необходимо да има апокалипсис за да бъде темата за оцеляването актуална.  И може би най-важното е навременната информация - това е безценно!!! Такава информация се събира с много ровене, търсене, четене, питане мислене ... и форума е безценен в този случай.
Един кофти аспект на спасяването на банки е че хората получават фалшиво усещане за сигурност на депозита. Това усещане на сигурност се прехвърля и към съветите на банкера (взимай кредит без да му мислиш...) и води до това че хората губят финансовата си култура и прехвърлят финансовия си суверинитет на "висшата" банка.
Същото е и с докторите - винаги трябва да се приема със здравословна доза на скептицизъм мнението им, да се търси второ такова и човек да се информира сам. Двама лекари могат да имат диаметрално противоположно мнение за сравнително тривиални неща като препоръчителните детски ваксини например (имам пресни впечетления).
Важно е винаги, ама винаги да подхождаме скептично към това което ни казват банкерите, лекарите, новинарите, политиците ... всичко!!! Това е важно за оцеляването!

И за пенсиите, Начев!  В БГ кажи-речи половината първолаци са ромчета. След 20г те ще трябва да работят за да плащат пенсиите. Химера е да си мислим че ще има смислени пенсии от държавния фонд.  В европа пенсионните фондове са просто в ужасно състояние не само заради демографската картина - биват източвани от инвестиционни банки с безумни цени на някои необходими им деривати, законодателя ги задължава да инвестират в облигации щото уж били сигурни ама ще я видим тая. Та и в западна европа картинката е много кофти на тоя фронт. Та истината е висока степен на самодостатъчност и спорт за да можем да се грижим сами за себе си.  *scare*   

Винаги когато разчитаме на някоя система да се погрижи за нас - било то финансовата, било то здравната или пенсионната винаги отдаваме част от суверинитета си което ни прави по-уязвими.  Затова според мен е добре да се обърнем назад и да потърсим независимостта си. Дано да успеем  *drinks*

поздрави
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 30 Ноември, 2011, 13:32:39

Оцеляване - ами ние тук, точно това правим - оцеляваме с комуна, макар и виртуална. Нуждата ни принуди преди повече от година. Нуждата за добра атмосфера, за нормални взаимоотношения, независимо от гледната точка.
Хората, останали там, не са по-лоши от нас. Атмосферата е лоша, отровна и заразителна.

Държавата е трябвало да влезе в  ролята си на регулатор, когато се даваха кредити на поразия, възползвайки си от слабостта на хората. Пагубна е регулаторската и роля в последствие, за спасяване на банките. Същото важи и за кредитите на държавно ниво. Само че, това е идеализиран вариант на регулация. Целта е съвсем друга - поробване и съвременна форма на национализация. Кредитите са перфектен лост за управление на масите, а на държавно ниво намеса в суверенитета.

 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 13:55:40
Коганев,
И друг път съм забелязала, че вярваш безпрекословно на свободния пазар. Тук няма нищо лошо.
Само че, е необходимо да си зададем въпроса, има ли свободен пазар и какъв е процента на свободата в него. Често забелязвам, че се бунтуваш спрямо държавните регулации. А те винаги са насочени спрямо ограничаване на свободната инициатива и против свободната воля. Откровено смятам, че регулациите на пазара са излезли извън всякакъв контрол. Целта им вече, не е вкарване в рамките на правото и морала, а е с цел извиване на ръце на предприемачите и създаване на база за държавна и повсевместна корупция.
Допреди 4-5 години от време на време в пресата се споменаваше за ограничаване на лицензионните и разрешителни режими, но всичко си остана само пожелание. Напоследък, въобще темата не се засяга. Сега приоритет има „ужасната криза и липсата на пари да се огрее навсякъде”.
Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно...
Всички в България плащахме и продължаваме да плащаме за безобразията в цялата ни държава. Затова сме и най-бедната държава в Европа.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 14:42:04

Има две неща, на които ще обърна внимание:

На 1-во място не обичам да ми се вкарват в устата думи, които не съм изричала. Минало предварително време, относно Епъл, не е употребено случайно. И в Английския език го има, така че не допускам забрава на неговото значение...
сори ама просто те цитирах за епъл. е сигурно трябваше да кажа
"леко да не е така. аз ти казвам че пазарната капитализация на епъл е колкото на всички големи евробанки взети заедно ти ми обясняваш че щели можело да се върнат в гаража от фалита на няколко банки. дори да им улетят няколко сметки ще пуснат емисия облигации и ще се излапат като топъл хляб. "
но за мене разликата в смисъла е пренебрежимо малка. Исках просто да кажа че епъл наистина го могат и да се допусне че МОЖЕ да  се върнат в гаража заради фалирани некадърни банкери за мене е нереално.

Търговският фалит, както би желал да съществува при банките, е невъзможен.
например дойче банк се търгува на борсата на стойност по-ниска от балансовата  *drinks*. коганев много правилно го е казал че администарторите могат да поддържат някаква балансова стойност изкуствено (например изкупуване на гръцки и италиански ДЦК от ЕЦБ макар по регламент да й е забранено да държи ДЦК на държави с неинвестиционен рейтинг) ама пазара много ясно казва какво мислят хората относно балансовата стойност на активите на дойче банк. просто и ясно. тва все повече намирисва на дефакто фалит де юре нефалит ... аджеба зомби.

Имаме ужасно много допирни точки, но просто за банковите фалити не сме на едно мнение. Не е нужно настървяване, щото не си ме убедил, но какво от това? (Не пропускай поздравите в края на поста, щото ще се обидя)
понякога се разбързвам и почвам да пиша твърде телеграфно и става някак си остро. Извинявай за което.

поздрави
 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 15:16:05
току що спасиха бамките за пореден път с глобален QE light (light e засега):
http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out (http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out)
"The Bank of Canada, the Bank of England, the Bank of Japan, the European Central Bank, the Federal Reserve, and the Swiss National Bank are today announcing coordinated actions to enhance their capacity to provide liquidity support to the global financial system. "

и ефекта при среброто е като на картинката:

скоро и в храните и горивата ... да са ни честити любимите бамки, най-висшата и необходима част от съществуванието ни  *scare*

поздрави

пп много ме е яд че не го хванах. чаках по-яка корекция преди да влизам. явно са решили да спасят традиционното великденско рали на борсите. педали! 
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 30 Ноември, 2011, 16:00:53
току що спасиха бамките за пореден път с глобален QE light (light e засега):
[url]http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out[/url] ([url]http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out[/url])
"The Bank of Canada, the Bank of England, the Bank of Japan, the European Central Bank, the Federal Reserve, and the Swiss National Bank are today announcing coordinated actions to enhance their capacity to provide liquidity support to the global financial system. "

и ефекта при среброто е като на картинката:

скоро и в храните и горивата ... да са ни честити любимите бамки, най-висшата и необходима част от съществуванието ни  *scare*

поздрави

пп много ме е яд че не го хванах. чаках по-яка корекция преди да влизам. явно са решили да спасят традиционното великденско рали на борсите. педали!


В практически  един и същи момент скачат "като ужилени" :
 еврото (ЩД)- примерно  с 1,5 %
златото - също около  1,5 %
среброто - 3,5  %
Това е да го наречем супер кратковременна реакция, но ми е интересно да чуя коментара ти.
Знам, че имаш слабост към среброто, де !
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 30 Ноември, 2011, 16:03:39
А дано и за Великденското да са се погрижили, че аз засега само за Коледно се надявам, че драмата е голяма.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: чи-чов-ци в 30 Ноември, 2011, 16:07:47
   Една статия, имаща отношение към последните постове:
   http://www.darikfinance.bg/novini/67057/%CD%E0%E9-%E3%EE%EB%E5%EC%E8%FF%F2+%EF%EE%E4%E0%F0%FA%EA+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0 (http://www.darikfinance.bg/novini/67057/%CD%E0%E9-%E3%EE%EB%E5%EC%E8%FF%F2+%EF%EE%E4%E0%F0%FA%EA+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0)

    Прави ми впечатление, че за някои основни действащи лица, споменати в статията:
   
Цитат
Шестте най-големи кредитни институции на САЩ са получили от ФЕД 460 млрд. долара, освен 160 млрд. долара от TARP: това са JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley. Те са получавали средно 63% от дневния кредит от ФЕД, докато активите им преди кризата са били половината от тези в банковия сектор.

    днес срещам и друга новина:
   
Цитат
С две степени е понижен рейтингът на Wells Fargo & Co., а с една степен - рейтингите на J.P. Morgan Chase & Co., Bank of America Corp., Citigroup Inc., Bank of New York Mellon Corp., Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley


    http://www.investor.bg/news/article/126886/336.html (http://www.investor.bg/news/article/126886/336.html)

    Добродетел е да се помага на някого в беда, ама туй спасяване на банки много скъпо бре!
     
    Нивото ми не позволява да направя сериозен анализ, но си мисля някои неща:

    Банките засега: "Колкото повече, толкова повече" / по Алан Милн /
    Да няма в един момент пред банките:
   
".......Мечето се наведе, пъхна главата си в дупката и извика:
   - Има ли някой в къщи?
   Отвътре се чу трополене и после - тишина.
   - Питам има ли някой в къщи? - извика силно Пух.
   - Не! - обади се един глас и после добави: - Няма защо да крещиш толкова! Чух те много добре още първия път!..."

     *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 16:17:32
Може би интуитивно напипваш проблема.


Проблемът не е в спасяването на банки, а с какъв ресурс се предоставя тази помощ.

Отговорът: безконтролното печатане на пари!

Що да е скъпо спасяването на банки?

Прясно напечатаните долари струват само хартията върху която са отпечатани.

Това е разковничето. Ако трябваше банките да се спасяват с взетото от местното население, нямаше да е толкова лесно. Затова е важно фокусирането върху проблема, а не страничните неща, които го заобикалят и скриват действителната картинка.

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 16:19:58
Ниървана,
И аз допускам телеграфния стил и пропускам емотиконите, които правят изказа ми много категоричен. Категорично си извинен.
Сори, ако не що съм те бръгнала...
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 17:17:26
А дано и за Великденското да са се погрижили, че аз засега само за Коледно се надявам, че драмата е голяма.


 *clap*  леле колко съм изтрещял ... естествено имам предвид коледното

абе може само да пооберат малко изнервените като мен дето чакат да влязат. дет се вика да е добрата дума преди лошите новини.  въпроса е как ще се развият ийлдовете на евробондовете. някакъв вариант е да има евробондове само на няколко държави и не е ясно какви точно ще са импликациите на това. от една страна се успокоява ядрото около франция, германия, холандия а от друга страна ПИГС увисват. та не скачам още да купувам ... гледай кво постнаха и зирохедж

http://www.zerohedge.com/news/here-what-happened-after-last-global-coordinated-central-bank-intervention (http://www.zerohedge.com/news/here-what-happened-after-last-global-coordinated-central-bank-intervention)

дали ще стигне и за коледно рали не е ясно.

гледах кви суми трябва да рефинансира италия през началото на 2012 (Jan 15,6 Mrd. Euro, Feb 53,2 Mrd. Euro, Mar 45,3 Mrd. Euro)
малиии. много.

глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 17:21:29



глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*

Ха-ха, стигнахме до правилния извод, че всички данъкоплатци плащат безобразията!

( Заповядайте при нас! не е необходимо да сте луди, но все пак помага!)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 17:26:11



глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*




Ха-ха, стигнахме до правилния извод, че всички данъкоплатци плащат безобразията!

( Заповядайте при нас! не е необходимо да сте луди, но все пак помага!)
НЕ! ако не се спасяват банките, естествено че няма да плащаме всички. това ми е тезата. ако ги спасяваме плащаме всички

поздрави
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 30 Ноември, 2011, 17:55:46
...
И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме  банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня... Провалите на едни са и винаги ще бъдат шансове за други. Всички ще плащаме политическите безумия и "спасителните" мерки, които раздуха частните банкови проблеми до национални и наднационални нива.


...

...
Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал  за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно...
Всички в България плащахме и продължаваме да плащаме за безобразията в цялата ни държава. Затова сме и най-бедната държава в Европа.

На какво прилича това? "Не всички" и "никога и никой" за тебе НАИСТИНА ли са еднозначни изрази??? "Не всички" за тебе означава "никога и никой", така ли? Стани политик - ще имаш голям успех сред народните маси...

Аз не се изразявам категорично заради бързането - правя го, защото съм категоричен. За което не виждам защо да се извинявам...
 Не разбирам как можеш да изопачиш до такава степен изказаното от мен, че да стане абсолютно различно по смисъл (в червено), а след това веднага да изкажеш моя мисъл, но с други думи, като антипод на моята теза (в синьо). Защото безобразията, които плащахме всички, не са в резултат на  фалита на една или няколко отделна/и банка/и, а са резултат на точно онова, което ти казах по-горе - резултат са на ПОЛИТИКАТА на силен пазарен дисбаланс в опит да се отложи (за времена, в които вече няма да са на власт разсипниците) рухването на една разрушена (донякъде умишлено, но най-вече и поради тежка некадърност) финансова (вкл. банкова) система.

Моля те, не преиначавай казаното от мен така, че да ти е удобно новото му значение. Ако не разбираш смисъла, по-добре не коментирай веднага. Очевидно говорим за едно и също нещо, що се отнася до последиците от политиката на правителствата, в частност - финансовата политика. Негативите от лоша финансова политика ще ги плащаме наистина всички, пряко или косвено. Политиката! На ниво държава (за нас) и над това ниво! Понеже и ти твърдиш същото, то не виждам как няма да се съгласиш, че е за предпочитане проблемните банки да фалират овреме, вместо разни наредби и доктрини да забраняват фалита (уж в полза набществото) и така да затрупват пазара с проблемни банки, с което вероятно ще причинят пълен колапс на банковата система и ще го забият четвъртит на обществото. Сега вероятно ще направиш разликата между фалит на банка, което е предприемачески и частен проблем, и фалит на банкова система, което е обществено-политически проблем. Както и ще започнеш да различаваш последиците от двете неща по отношение на мащаба.

Не съм пазарен фундаменталист, но предпочитам свободните пазарни отношения пред крайно необмислените форми на регулация и протекцонизъм - две неща, които могат да срутят и най-здравата икономика. 

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 18:50:08
Очевидно съм тъпа!  ;D

Хайде сега, съвсем отговорно да ми обясниш разликата в двете изречения! Наново ще те цитирам - казаното от теб, и преразказаното от мен:

Коганев: "И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня.."

Глобал:..."Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно..."

Опит за тълкувание на твоите думи: "Не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало" -  Следователно това никога не се е случвало , (някой си го е измислил, не е ставало въобще, това е фикция) , както и - никой не е плащал за банковите безобразия, включително и ти ( това никога и при никакви обстоятелства не се е случвало) , след което  следва обобщаваща фраза - "комунистическа тъпня", без особено значение за смисъла.

А обясни ми сега, какво точно не съм разбрала? Или може би имаш проблеми с точния изказ. Не обвинявай другите за собствените си грехове, защото последната ми мисъл е била да преиначавам смисълът им.

А обясни ми какво точно не съм разбрала? Преразказанато от мен няма за цел да дава точния еквивалент на думите, които си употребил. То  това се учи още в началното училище - преразказ и неговите главни опорни точки....

А иначе, не ми отговори за свободата на пазара, и неговата идеална регулираща роля, в която всеки получава заслуженото, и в която загубата за едни, е печалба за други... :-\
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 19:12:29
Сега, по-спокойно:
Говориш за финансовата политика, и дали печатането на пари е част от нея. Финансовата политика няма общо с печатането на пари въобще. Финансовата политика е по-скоро свързана с данъците, ( пропорционално изземване на част от богатството, както и косвените данъци върху потреблението) , при това процесът е законово определен.

Печатането на пари могат да извършват емисионните банки. ( Нашата вече не е такава). Лошото е, че световната резервна валута облага целия свят с извънреден данък, ( без никой да те пита) като ползите се плюскат само в държавата-приносител -излъчвател на печатани банкноти, а негативите се разпростират в целия свят.

Набалончването на активи докара освен хората до просешка тояга, така и банките. Първопричина за напрежението и фалитите на банковия пазар, е набалончването на активи. Едното следва от другото.

Само до преди 2-3 години се говореше, че капиталът търси своето( печелившо) приложение и пристан. Само след кратко време, капиталът изчезна...Къде и как изчезна? Риторичен въпрос...

Не виждам нищо сложно в тази теза, ама вие като че ли  твърдите, че избягването на банковите фалити, е сърцевината на проблема.И като че ли, в стремежа си да не се допусне колпс на системата е нужно да се пусне печатницата.  Не е така. Поне аз не виждам нещата така. Може и да не съм права. Но се нуждая от аргументи. *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 19:27:13
Друго важно нещо: споменаваш за някакви доктрини и разни наредби, които забранявали фалита ( уж в полза на обществото, както се изразяваш). Само че не си разбрал какво написах по-напред- Фалитът е нещо напълно закономерно и законодателят го е взел предвид. Никога и при никакви обстоятелства не съм твърдяла, че има тайни или явни документи, нормативни актове, които да изключват фалита на банкова институция. Не знам от къде го измисли това!?...
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: servel в 30 Ноември, 2011, 19:36:27
Спасяването на банките, ако се направи аналогия с човешкото тяло, което е определено със светлинни години по-съвършенно от съвременния човешки финансов свят е като да поставиш един труп на изкуствено сърце/кръвообращание.

Тялото е мъртво но все още изкуствената помпа циркулира кръвта, докато атрофията на съдовете не спре съвсем движението и....

Никой политик не смее да постави диагнозата, уви, това е положението  *drinks. Ура за синдикатите - те ще ускорят смъртта на системата *yahoo*

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 30 Ноември, 2011, 20:21:41
global, отрицанието на "всички" не е "никой".
ако не е вярно че всички сме спали с "марийка" това не значи че тя още е девица

поздрави
иванчо
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 20:24:50
Ми то си си има дума "всички, без мен". Няма да се изхаби мастилото, нито пък ще се изтърка клавиатурата...
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 20:34:46
Какви отрицания, какви еквиваленти!

От утре ви обещавам, че ще дебна за всякакви смислови грешки и двусмислия и ще ви го навирам в очите при всеки удобен случай, с цел да се покаже че смислена теза не може да се напише, ако написаното не е изрядно отвсякъде!  :)
Само  за един ден! Ако ви хареса, можем да продължим заниманието и в другите дни. Какво ще кажете? *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 20:43:01
Никога(ш) не съм се съмнявала!
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: global в 30 Ноември, 2011, 20:46:30
До утре!  С надеждата пак да съм на линия. Лека нощ!
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 30 Ноември, 2011, 21:59:51
Ама утре буквално или в смисъл накога в бъдещето?   *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 30 Ноември, 2011, 22:34:12

От мухата слон стана. А, на Глобал и докривя нещо ...

Глобалче,
Прочети пак Ниървана като Иванчо и Скитър. Няма начин да не се разсмееш.  :) *flower1*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 01 Декември, 2011, 11:45:34
   Една статия, имаща отношение към последните постове:
   [url]http://www.darikfinance.bg/novini/67057/%CD%E0%E9-%E3%EE%EB%E5%EC%E8%FF%F2+%EF%EE%E4%E0%F0%FA%EA+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0[/url] ([url]http://www.darikfinance.bg/novini/67057/%CD%E0%E9-%E3%EE%EB%E5%EC%E8%FF%F2+%EF%EE%E4%E0%F0%FA%EA+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0[/url])

    Прави ми впечатление, че за някои основни действащи лица, споменати в статията:
   
Цитат
Шестте най-големи кредитни институции на САЩ са получили от ФЕД 460 млрд. долара, освен 160 млрд. долара от TARP: това са JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley. Те са получавали средно 63% от дневния кредит от ФЕД, докато активите им преди кризата са били половината от тези в банковия сектор.



Чудесна илюстрация на тезите, които се опитвах да пробутвам :-)))) в темата, в която обяснявах вижданията си за съвременните пари като знаци на кредита.
Ако разполагах с точно тази информация, можеше и да съм малко по-убедителен. Не, че е чак толкова важно да си убедителен тук, де. Ама нейсе !

 
Цитат
   днес срещам и друга новина:
   
Цитат
С две степени е понижен рейтингът на Wells Fargo & Co., а с една степен - рейтингите на J.P. Morgan Chase & Co., Bank of America Corp., Citigroup Inc., Bank of New York Mellon Corp., Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley


    [url]http://www.investor.bg/news/article/126886/336.html[/url] ([url]http://www.investor.bg/news/article/126886/336.html[/url])


Бях разбит при чуването на тази новина. Странното беше, че я съобщиха по някоя от нашите тв във вечерните икономически новини, предната вечер. Аз нещо разпусках с чаша вино и по едно време ми се стори да съм чул, че и на Голдман им резнали рейтинга. По-добре медуза да ме беше опарила на тропически остров :-)))).
Вчера, проверявах и ..... о-оооо вярно, ма-ка му !

Вчера, ниървана като постна и тази инфо за съгласуваните действия на  ЦБ, нещата съвсем ми се оплетоха.


   
Цитат
Добродетел е да се помага на някого в беда, ама туй спасяване на банки много скъпо бре!
     
    Нивото ми не позволява да направя сериозен анализ, но си мисля някои неща:

    Банките засега: "Колкото повече, толкова повече" / по Алан Милн /
    Да няма в един момент пред банките:
   
".......Мечето се наведе, пъхна главата си в дупката и извика:
   - Има ли някой в къщи?
   Отвътре се чу трополене и после - тишина.
   - Питам има ли някой в къщи? - извика силно Пух.
   - Не! - обади се един глас и после добави: - Няма защо да крещиш толкова! Чух те много добре още първия път!..."

     *drinks*


Как се сети за това ! Точно в десетката !
Не знам, дали ставаме свидетели на детски приказки (ставащи и за възрастни). Мелодрами, гротески, театър на сенките и какво ли още не  !
Признавам, вече въобще не знам какво се случва.
Сори, но явно достигнах някакво ниво на насищане, при което въздействията вече не произвеждат смилане на идващата информация.

Еврото скочи рязко. Това примерно добре, последните дни беше под много голям натиск, гарниран с ужас и страх, добрата новина отслабва напрежението.
Добре, ама защо и златото като по команда скочи в същия момент и горе-долу със същия процент. То се котира в падащата валута и не е индустриален метал. Добрата новина е по-скоро тук за надолу??
А пък някой да се е юрнал да купува точно в този момент, не ме връзва?

Акциите подскочиха. ТОва ясно. Добра новина, добри перспективи пред реалния сектор, койтонапоследък взе масово да се търгува на смешно ниски нива (то и кинти няма, де ).

Пък среброто прекалено яко нагоре, къде е причината. Има индустриално приложение, но играе и някаква псевдо роля на пари и съкровище. Единият фактор е за нагоре, другият за рязко надолу, а то се изстрелва.

Съгласувано  КУ  от основните централни банки.  Абе тия от ФЕД не са ли чували за деривативите, дето Голдман ги е продавал на тъпите европейци. Самата Меркел с половин уста призна, че нещо по тази линия остава мъгляво и потенциално застрашително.

Или нещата са толкова тежко за.рани, че вече играта не е на конкуренция и "натисни главата на  другарчето под водата - да се удави по-бързо и да не се мъчи" , а става въпрос за спасяване на системата, над която е надвиснала смъртна опасност.

А пък реатингарите ?! Дали е завярване, че те и хабер са си нямали за готвените от големите ЦБ  съгласувани мерки. И въпреки това  пи.аят срещу вятъра, ще ми свалят на Голдман рейтинга :(((((,
На фона на мерките, представяте ли си , какво всъщност искат да ни кажат ?
Шок и ужас. И пълна мъгла.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 01 Декември, 2011, 18:47:39


Май всеки се готви за апокалипсиса с план за оцеляване.

Бизнес план за края на еврото (http://darikfinance.bg/novini/67087/%C1%E8%E7%ED%E5%F1+%EF%EB%E0%ED+%E7%E0+%EA%F0%E0%FF+%ED%E0+%E5%E2%F0%EE%F2%EE)


Цитат
Международните компании подготвят планове за действие при възможно разпадане на еврозоната, показват интервюта с десетки мениджъри, проведени от FT.

 

Притеснени за това, че европейските политически лидери не успяват да контролират разпространението на кризата с държавния дълг, бизнес ръководителите казват, че се чувстват принудени да защитят своите компании срещу катастрофата.

 

"Ние започнахме да мислим какво би се случило при разпадането на еврозоната", споделя Андрю Морган, президент на европейската централа на водещия световен дистрибутор на алкохол Diageo. "Ако се случи някаква много голяма промяна с еврото, тогава ние ще попаднем в различна ситуация като цяло. Държавите, напускащи валутния съюз, ще се сблъскват с огромна девалвация, която ще направи вносните марки много, много скъпи."


Производителите на автомобили, операторите на енергийни мрежи, търговците на потребителски стоки и другите мултинационални дружества искат да сведат до минимум рисковете като влагат валутните си резерви в сигурни инвестиции и ограничават несъществените разходи.

 

Германската инженерингова група Siemens дори създаде своя собствена банка, за да депозира средства в Европейската централна банка.

 

"Необходими са спешни действия" - от дълго време е мантрата на инвеститорите в условията на криза в еврозоната.

 

Тази седмица се разглежда като решаващ фактор от много от тях, заради търговете на облигации на Италия, Испания, Белгия и Франция.


Много от участниците на пазара са убедени в спасението в последната минута, предполагайки, че ЕЦБ ще се намеси и ще започне да купува държавни облигации в огромни количества.

 

Междувременно обаче мениджърите търсят експертни съвети за правните последици от разделянето на еврозоната за трансграничните търговски договори и отпуснатите кредити.


"Участниците на пазара и реалният бизнес вече оценяват разпадането на еврозоната", посочва Жан Пизани-Фери, директор на базирания в Брюксел мисловен тръст Bruegel. "Все още е трудно да се мисли немислимото, камо ли да се разглеждат подробности за него, но всеки рационален играч трябва да предположи възможността то да се случи."


Някои компании с глобален обхват считат, че разпадането на еврозоната ще доведе до криза, но тя ще бъде управляема.

 

"Ние направихме предварителен груб анализ за последствията от отказ на Португалия от еврото", обяснява пред FT, Юрген Дитер Хофман, финансов директор на Volkswagen Autoeuropa, португалското поделение на германския автомобилен концерн.

 

"Заключението е, че като цяло въздействието няма да бъдат толкова негативно за нашата компания, тъй като ние сме основен износител и принадлежим към световна група."


Френски, италиански и испански мениджъри посочват, че имат планове за тежка финансова и икономическа турбуленция, но не и специално за разпадане на еврозоната. Рискът, според тях е, че стабилността на валутния съюз може да се окаже под още по-голям натиск, ако стане ясно, че компаниите се подготвят за края му.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 02 Декември, 2011, 00:15:26
Еврото скочи рязко. Това примерно добре, последните дни беше под много голям натиск, гарниран с ужас и страх, добрата новина отслабва напрежението.
Добре, ама защо и златото като по команда скочи в същия момент и горе-долу със същия процент. То се котира в падащата валута и не е индустриален метал. Добрата новина е по-скоро тук за надолу??

хм не виждам противоречие. поредната порция новонапечатани долари води до девалвация на валутата спрямо всичко останало.  обяснява и скока на среброто. допълнително индустриалното приложение. и най-вече механизма: "новонапечатани пари -> хората скачат да се защитят от инфлацията" бута металите нагоре. Просто отчаян опит за съхранение на спестяванията.   

да начев, и мен ме учуди свалянето на рейтинга на голдмън.  ама много. интерсена статия свързана с това излезе в зирохедж
http://www.zerohedge.com/news/guest-post-fed%E2%80%99s-european-%E2%80%9Crescue%E2%80%9D-another-back-door-us-bank-goldman-bailout (http://www.zerohedge.com/news/guest-post-fed%E2%80%99s-european-%E2%80%9Crescue%E2%80%9D-another-back-door-us-bank-goldman-bailout)
"The Fed’s European “Rescue”: Another Back-Door US Bank / Goldman bailout?"
Нали никой не мисли че ФЕД (от скоро и ЕЦБ) който на практика се контролира от бивши голдмъни раздава подаръци на европейците! Та уж спасяват европа ама плетат някаква кошничка. Някои викат че било за да се стимулира американската икономика с поевтинелия долар ама не го вярвам. Тая връзка между евтината валута и добрия износ малко се поизтърка  - тази година германия при супер силно евро има рекорден износ а щатите също са високотехнологична икономика.  Та може и на собствените си банки да помагат.
ей тва от статията доста ме впечетли:
" Goldman has something the others don’t – a lot fewer assets beneath its derivatives stockpile. It has 537 times as many (from 440 times last year) derivatives as assets. Think of a 537 story skyscraper on a one story see-saw. Goldman has $88 billon in assets, and $48 trillion in notional derivatives exposure. This is by FAR the highest ratio of derivatives to assets of any so-called bank backed by a government. The next highest ratio belongs to Citibank with $1.2 trillion in assets and $56 trillion in derivative exposure, or 46 to 1. JPM Chase's ratio is 44 to 1. Bank of America’s ratio is 36 to 1.  "
але хоп!
ако имаш десет лева а си сключил басове за 5000, колкото и умел да си все пак има доста сценарии при които може  да се окажеш под водата. 
та може и да има известна доза истина в статията.

сега гледаме срещата на високо ниво в европа на 9ти - възможни са  евробондове на тесен кръг държави (франция, холандия, германия ...) и/или  трансфер на средства срещу фискална интеграция и загуба на суверинитет . ако няма подобна "положителна" новина (и двете всъщност са ужасни за европейците) тая година ще има коледна авария и може действията на централните банки да са просто профилактика срещу провал на 9ти декември.  в момента гледам отстрани и нямам ясна идея. само варианти. а е ясно че гадовете си действат по план. дано нещо изкристализира та да знаем кво да направим.

поздрави
 *drink2*

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 02 Декември, 2011, 11:43:06

хм не виждам противоречие. поредната порция новонапечатани долари води до девалвация на валутата спрямо всичко останало.  обяснява и скока на среброто. допълнително индустриалното приложение. и най-вече механизма: "новонапечатани пари -> хората скачат да се защитят от инфлацията" бута металите нагоре. Просто отчаян опит за съхранение на спестяванията.   

Коректна и разбираема логика.
Особено ако има условия тази логическа последователност да се развие като процес. Е, да, днес светът е бърз, не са необходими дни и седмици, че да идат парите (да не говорим за книжни) до някои по веригата, те да решат да правят нещо с тях и съответно да се забележат движения.
Ма, прекалено бърз този път. Всичко се случи буквално за минути, вероятно още преди да са заредени депозитните сметки на първичните дилъри.
Сайтът, дето гледам, не е достатъчно добър в отразяване на движение на някои позиции. В подобна ситуация гледам примерно задължително и мед, която е много чувствителна към ик. перспективи. Е, там не мръдна. Това ме обърка.
Спасяват се ... пък ще видим.

Цитат
да начев, и мен ме учуди свалянето на рейтинга на голдмън.  ама много. интерсена статия свързана с това излезе в зирохедж
[url]http://www.zerohedge.com/news/guest-post-fed%E2%80%99s-european-%E2%80%9Crescue%E2%80%9D-another-back-door-us-bank-goldman-bailout[/url] ([url]http://www.zerohedge.com/news/guest-post-fed%E2%80%99s-european-%E2%80%9Crescue%E2%80%9D-another-back-door-us-bank-goldman-bailout[/url])
"The Fed’s European “Rescue”: Another Back-Door US Bank / Goldman bailout?"
Нали никой не мисли че ФЕД (от скоро и ЕЦБ) който на практика се контролира от бивши голдмъни раздава подаръци на европейците! Та уж спасяват европа ама плетат някаква кошничка. Някои викат че било за да се стимулира американската икономика с поевтинелия долар ама не го вярвам. Тая връзка между евтината валута и добрия износ малко се поизтърка  - тази година германия при супер силно евро има рекорден износ а щатите също са високотехнологична икономика.  Та може и на собствените си банки да помагат.
ей тва от статията доста ме впечетли:
" Goldman has something the others don’t – a lot fewer assets beneath its derivatives stockpile. It has 537 times as many (from 440 times last year) derivatives as assets. Think of a 537 story skyscraper on a one story see-saw. Goldman has $88 billon in assets, and $48 trillion in notional derivatives exposure. This is by FAR the highest ratio of derivatives to assets of any so-called bank backed by a government. The next highest ratio belongs to Citibank with $1.2 trillion in assets and $56 trillion in derivative exposure, or 46 to 1. JPM Chase's ratio is 44 to 1. Bank of America’s ratio is 36 to 1.  "
але хоп!
ако имаш десет лева а си сключил басове за 5000, колкото и умел да си все пак има доста сценарии при които може  да се окажеш под водата. 
та може и да има известна доза истина в статията.

сега гледаме срещата на високо ниво в европа на 9ти - възможни са  евробондове на тесен кръг държави (франция, холандия, германия ...) и/или  трансфер на средства срещу фискална интеграция и загуба на суверинитет . ако няма подобна "положителна" новина (и двете всъщност са ужасни за европейците) тая година ще има коледна авария и може действията на централните банки да са просто профилактика срещу провал на 9ти декември.  в момента гледам отстрани и нямам ясна идея. само варианти. а е ясно че гадовете си действат по план. дано нещо изкристализира та да знаем кво да направим.

поздрави
 *drink2*
[/quote]

Да, казиното работи на пълни обороти. Светлината е ярка, красавици разнасят питиета, оркестърът свири.
Залозите вървят, но .... някак нервно е.

Какво друго освен да кажем добра дума на приятелите.

Поздрави,
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Ivel в 02 Декември, 2011, 11:59:19
Да вижте само иделаната корелация на графиките спрямо долара на злато, сребро, паладии, мед и ...еврото. Какво ще рече това, че еврото е някъкъв ситетичен комодитис що ли към този момент въпреки милионите глупости написани за неговият крах. За долара да сега пускат относително малки пиратски тиражчета, голямото печатене ще стартира през февруари-март догодина а след месец за съжаление и Европа ще бъде принудена да прави същото. Само Китай сега би могъл да задържи нещата близки до такива каквито сме свикнали да  ги виждаме за известно време и според мен те имат пряк интерес да постъпят така, иначе и те горят. Дано да се намесят след Нова Година иначе вярно ще се оплескат много нещата.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 02 Декември, 2011, 12:20:45
Да вижте само иделаната корелация на графиките спрямо долара на злато, сребро, паладии, мед и ...еврото. Какво ще рече това, че еврото е някъкъв ситетичен комодитис що ли към този момент въпреки милионите глупости написани за неговият крах. За долара да сега пускат относително малки пиратски тиражчета, голямото печатене ще стартира през февруари-март догодина а след месец за съжаление и Европа ще бъде принудена да прави същото. Само Китай сега би могъл да задържи нещата близки до такива каквито сме свикнали да  ги виждаме за известно време и според мен те имат пряк интерес да постъпят така, иначе и те горят. Дано да се намесят след Нова Година иначе вярно ще се оплескат много нещата.
Е, това за еврото като синтетична стока, не ми беше хрумвало.
Но, знаеш ли, че има нещо тука. И това най-вероятно се корени в обстоятелството, че ЕЦБ не е точно класическа емисионна банка от стандартен тип, не може да печата произволно, прескачайки правителствата ..
Баси, докъде го дакараха!
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: koganev в 02 Декември, 2011, 18:18:26
Кои?
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: antoninus_pius в 08 Декември, 2011, 00:26:18
Ето 1 видео, което намирам за изключително полезно, с изброени всички необходими стъпки за оцеляване и справяне в последната и най-голяма криза, която човечеството някога ще преживее от библейска гледна точка:
7 Strategies for empowering your family to thrive now and through the tough times ahead http://countrylivinguniversity.com/webinar-classroom/ (http://countrylivinguniversity.com/webinar-classroom/)

Видеото е серизоно и препоръчвам да му отделите време, когато имате достатъчно време.
 :)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 08 Декември, 2011, 15:39:04
Ето 1 видео, което намирам за изключително полезно, с изброени всички необходими стъпки за оцеляване и справяне в последната и най-голяма криза, която човечеството някога ще преживее от библейска гледна точка:
7 Strategies for empowering your family to thrive now and through the tough times ahead [url]http://countrylivinguniversity.com/webinar-classroom/[/url] ([url]http://countrylivinguniversity.com/webinar-classroom/[/url])

Видеото е серизоно и препоръчвам да му отделите време, когато имате достатъчно време.
 :)


Това изглежда доста полезно. Ще го изгледам при възможност и ще споделя ..
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 10 Декември, 2011, 18:02:11

How to Survive and Prosper in the Coming Financial Meltdown  (http://www.marketoracle.co.uk/Article31968.html)

Или как за часове може да се развие, и евентуално, как да се подготвим.

 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 10 Декември, 2011, 19:30:28
Ето 1 видео, което намирам за изключително полезно, с изброени всички необходими стъпки з
antoninus,
Изгледах материала.
Доста систематично е подходено и е полезно, съмнение няма.
Не съм сигурен, дали да се радвам, дали да се натъжавам, че когато съм разимшлявал по тази тема, в главата ми светкаха последователно същите  ламБи (ерго, да се помисли за решаване на същите въпроси, които авторът поставя).

Вероятно трябва и да ти благодаря поради причина, че със сигурност щях да положа някакви усилия за поредно що-годе систематизирано изложение, което изисква време и труд. Тази работа щеше да стане належаща при хипотезата на негативни новини от Европа в края на изминаващата седмица, което в известна степен не се случи.
Мнозина гледат позитивно и с оптимизъм, аз съм с много смесени чувства.

Напълно естествено, никого в нищо не смятам да убеждавам, но има сериозни основания за поне някакви размишления в тази посока. Решението е индивидуано.

Подходът на автора е, как да кажа, типично американски.
Практичен, свързва идеите и с едно бизнес начинание. В последното не виждам нищо лошо.
Той е изконсумирал лично много негативен опит и може да помогне на мнозина да не влизат в ненужни приключения, а това би било редно да се овъзмезди.
Допадна ми и обвързването на начинанието с духовната нагласа и преглед на изначалните ценности.

Нещото, което посвоему субективно не споделям, без това по никакъв начин да понижава качеството на изнесеното, че подходът му към третиране на проблема и предлаганите решения е ..... търся дума .... индивидуалистичен.
Да, той говори за потенциално възможни сериозни драми и кризи, но по особен начин води повествованието така, че аз субективно възприемам, че другият свят ( модерният, урбанизиран живот ) ще си го има едва ли не незасегнат, е почти незасегнат. А нашият лиричен героя може да си живее хармонично и щастливо (заедно със семейство) запилян някъде там, из "пустошта".

Винаги съм се опитвал да разсъждавам за едно подобно начинание само като дело на някакъв кръг съмишленици, които запазват задължително автономност (лична, на семействата си), не скъсяват дистанцията ни косъм повече от наистина необходимото, но се обединяват при определени обстоятелства и "правила".  Не случайно последното е в кавички.
Знам, че е трудно (или направо не)осъществимо докато настоящият свят дава някакви надежди.
Горе си признах, че не съм правил работни постъпки в тази посока.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: regata в 10 Декември, 2011, 20:09:27
Здравейте всички,аз не мога да го гледам това видео.Сега се опитах да го пусна,но видео няма....... :(
Разкажете с две думи за какво иде реч,моля. *drink6*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 10 Декември, 2011, 20:37:29
Здравейте всички,аз не мога да го гледам това видео.Сега се опитах да го пусна,но видео няма....... :(
Разкажете с две думи за какво иде реч,моля. *drink6*
Тъкмо да загася и видях въпроса ти .

Описва се доста подробно за всички препоръчителни  стъпки, които да направи един човек (по-скоро едно семейство), с коит ода планира и осъществи преместване на живота си от големия град в .... някъде в страната.

Разработил е видеа, писмени ръководства и предлага включително практически семинари с лектори.

Всичко това се продава, разбира се!

Уводното видео разглежда нещата доста подробно, въпреки че е фрий.

Лека и приятна !

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: imotko в 10 Декември, 2011, 22:46:11
Вероятно комунка нещо да се спретне, егати простотиите.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nearvana в 11 Декември, 2011, 04:38:06
много добър цитат:
In other words, what is certain is that nobody has any certainty what will happen, and the result would be a massive deleveraging wave of epic proportions. What is also certain is that the global central banking cartel (sans the ECB in the post non-EUR world), would do everything to halt said deflationary vortex, and will just hit the CTRL+P combination on every possible device in its arsenal to stave off the inevitable. What is then absolutely sure, is that the second to last step will be the realization of Bernanke's theoretical threat to dump money out of helicopters... with the final outcome being history repeating itself once again, in that no civilization has ever collapsed from a deflationary collapse but always from the authoritarian response to it, yet which has seen hard assets survive in fair value form for over 20 centuries.
... с парите не е ясно какво точно ще става ама реалните активи (моля не се хващайте за счетоводната дефиниция,  имам предвид assets) няма да изчезнат а ще запазят истинската си стойност. аджеба, ако ще гледаме мад макс на живо поне няма да е заради тия глупости около финансовия сектор
цялата статия
http://www.zerohedge.com/news/swiss-germans-set-unleash-capital-controls-european-companies-prepare-euro-end (http://www.zerohedge.com/news/swiss-germans-set-unleash-capital-controls-european-companies-prepare-euro-end)

 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: antoninus_pius в 11 Декември, 2011, 19:24:49
Ето 1 видео, което намирам за изключително полезно, с изброени всички необходими стъпки з
antoninus,
Изгледах материала.
Доста систематично е подходено и е полезно, съмнение няма.
Не съм сигурен, дали да се радвам, дали да се натъжавам, че когато съм разимшлявал по тази тема, в главата ми светкаха последователно същите  ламБи (ерго, да се помисли за решаване на същите въпроси, които авторът поставя).

Вероятно трябва и да ти благодаря поради причина, че със сигурност щях да положа някакви усилия за поредно що-годе систематизирано изложение, което изисква време и труд. Тази работа щеше да стане належаща при хипотезата на негативни новини от Европа в края на изминаващата седмица, което в известна степен не се случи.
Мнозина гледат позитивно и с оптимизъм, аз съм с много смесени чувства.

Напълно естествено, никого в нищо не смятам да убеждавам, но има сериозни основания за поне някакви размишления в тази посока. Решението е индивидуано.

Подходът на автора е, как да кажа, типично американски.
Практичен, свързва идеите и с едно бизнес начинание. В последното не виждам нищо лошо.
Той е изконсумирал лично много негативен опит и може да помогне на мнозина да не влизат в ненужни приключения, а това би било редно да се овъзмезди.
Допадна ми и обвързването на начинанието с духовната нагласа и преглед на изначалните ценности.

Нещото, което посвоему субективно не споделям, без това по никакъв начин да понижава качеството на изнесеното, че подходът му към третиране на проблема и предлаганите решения е ..... търся дума .... индивидуалистичен.
Да, той говори за потенциално възможни сериозни драми и кризи, но по особен начин води повествованието така, че аз субективно възприемам, че другият свят ( модерният, урбанизиран живот ) ще си го има едва ли не незасегнат, е почти незасегнат. А нашият лиричен героя може да си живее хармонично и щастливо (заедно със семейство) запилян някъде там, из "пустошта".

Винаги съм се опитвал да разсъждавам за едно подобно начинание само като дело на някакъв кръг съмишленици, които запазват задължително автономност (лична, на семействата си), не скъсяват дистанцията ни косъм повече от наистина необходимото, но се обединяват при определени обстоятелства и "правила".  Не случайно последното е в кавички.
Знам, че е трудно (или направо не)осъществимо докато настоящият свят дава някакви надежди.
Горе си признах, че не съм правил работни постъпки в тази посока.

Начев, спор няма, че за българските стандарти не всичко е приложимо (напр. апаши ще ти смъкнат колекторите). Обаче видеопрезентацията наистина е изпипана. Аз смятам, че спокойно можеш да искаш съвет от някой 50-60 годишен, който да ти обясни какво вирее на местна почва, как се организират и т.н.
Идеята за общност и на мен ми е хрумвала, ама доста познати се отнасят пренебрежително към кризата, та най-много да се организирам с още някой. Време обаче много не остава и идва време разделно.
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 11 Декември, 2011, 19:53:54

И аз не можах да го отворя. Излезе ми една картинка и това е всичко. Логнах се, получих по мейл, че вече е активирано, но пак същото.

Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: antoninus_pius в 11 Декември, 2011, 20:38:22

И аз не можах да го отворя. Излезе ми една картинка и това е всичко. Логнах се, получих по мейл, че вече е активирано, но пак същото.


Обобщено се намира тук http://countrylivinguniversity.com/membership/ (http://countrylivinguniversity.com/membership/)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: regata в 11 Декември, 2011, 21:23:44
Начев,Тони благодаря ви  :)
Не знам,но ми стана смешно,че българската жена,тези техники ги знае от баба си  *girl*
Боже,дали не остарявам..........  *scare*
Аааа.....Не ! Сигурна съм  *yahoo*  *yahoo*  *rofl*  *rofl*  *drinks*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: Muza в 11 Декември, 2011, 21:39:58

Тони,
Благодаря! :)
Това е един пример - как се печели от самата криза.

 *drink11*
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 12 Декември, 2011, 12:35:28
Викам си, дай да видя по обяд как вървят делниците на "един луд".
Там прочитам, че д-р Н. Михайлов е имал някаква изява напоследък. Уж гледам да му следя изявите, но напоследък съм го позабравил.
Попаднах на едно предаване по БНР, което е интересно да се чуе :
За света, за нас и .... за други неща !

http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Thematic/Deconstruction/Pages/decpredavva.aspx (http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Thematic/Deconstruction/Pages/decpredavva.aspx)

Иво Христов демонстрира също един изненадващо широк поглед върху социалнополитическата картина.
Този човек, за мое съжаление, някак е останал извън полезрението ми.

Ако сте срещали нещо ивтересно от тях напоследък .... давайте .
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 12 Декември, 2011, 12:56:25
Та, като говорим за вълка ...

Ето : Още нещо (http://novinar.bg/news/d-r-nikolaj-mihajlov-bojko-e-mantalitetno-bezalternativen-kuneva-e-eleganten-no-sporen-kandidat_MzU2ODsyNQ==.html)

Старичко е, но това може би не е недостатък .
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: rozablue в 13 Декември, 2011, 19:38:57
Споделям напълно виждането на Schyter, изказано тук във връзка с тази тема /и, наистина, предпочитам шумът на морето да заглуши тази Селин Дион! ;) / но не шумът на океана, и то в момента,в който поглъща Титаник  :o / 

Очертава се шанс за оцеляването - dodo2 си купи къща - ще ходим на гости, пък ако се наложи, ще ни скрие някъде из скалите наоколо  :) :)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: rozablue в 13 Декември, 2011, 20:14:30

http://www.jivdom.info/forum/index.php?act=idx (http://www.jivdom.info/forum/index.php?act=idx)
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 14 Декември, 2011, 12:13:14
РозаБлу,
Нощес се разбудих и станах да си загася компа, при което видях, че беше писала един дълъг пост, където ме споменаваше и мен. Буквално минах с поглед напреко и си рекох : Утре, само не сега!
Сколасах да отворя преди малко и гледам, че си го махнала.
Останах с впечатление, че за някакви неща си съгласна с мен, за други - не. Признавам, че не можах съвсем точно да сложа границата между съгласието и несъгласието, но това е напълно разбираемо за това ми състояние.
Наличието ан съгласие за едно и несъгласие за друго  е прекрасно и възможно най-нормалното човешко преживяване и отношение. За мен не съществува никакъв проблем ако срещна несъгласие, единственото, за което имам някакви "изисквания" е начинът, по който ще бъде изнесено това несъгласие. Не помня какво точно беше написала, но звучеше човешки, емоционално, хубаво.
Само не беше необходимо да го триеш, че да мога да ти отговоря (по-скоро да взема отношение) по-конкретно.
Сега трябва да импровизирам нещо, или да се правя, че не съм прочел, което не е добре.

Първо, светът е в криза (много сериозна криза) и ако трябва, ще обяснявам защо. Тази криза има проявление в различни аспекти. Не съм се разпростирал в подробности, но понесен от вихъра на едно по-скоро емоционално изживяване, което беше свързано с няколко поста на колеги, предложих тема за "Оцеляването", разбирано в по-широк смисъл.

Друго, което задължително ми се иска да кажа е, че не съм привърженик на комуните.  Май трябваше това изречение да го сложа някъде в началото, че да не стават грешки. Що е то комуна ? Ох, не обичам да давам дефиниции! Но, налага седа опитам. Констатирал съм често (особено по форумите), че недоразумения възникват, защото страните имат (освен другите разлики) и разлики по отншоение на съдържанието, което влагат в разни думи.
 Общност от хора, при което кумулативно са изпълнени поне следните характеристики: Живеят обособено (отделено, поне относително обособено). Обособяването може да е по място (географски), но вероятно може и да е на основание някакъв друг водещ  социален признак.
Живеят и работят заедно.
Живеят и работят при някакви (дори строги) правила.
Живеят при някаква йерархия.
Изповядват някакви много близки социални или други възгледи.
Ако нещо от горното не е изпълнено, то това вече не е комуна. То е нещо друго, което не зачеквам сега. Ако трябва да дам някакъв щрих все пак, ще кажа, че по ми допада стария "холандския модел" от едно време. Всеки съществува в своята си среда, но ако дойде сигнал, че има опасност морето да скъса дигите, мъжете (всички мъже без никакви изключения) отиват да ги укрепват, а жените спасяват дома и децата. (дано Невидимко разкаже нещо повече.)

Реагирах на споменаването на думата "комуна" поради причина, че го възприех като един символ. Символ на това, че има и други, които не харесват ставащото около нас, имат някакви негативни очаквания за бъдещото развитие. Размишляват за някаква форма на оттегляне, ако искаш "отстъпление" в друга среда.

Ако имам възможност да избирам, не бих приел много от характеристиките (комуналните :-))

 
Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: rozablue в 14 Декември, 2011, 16:07:41
В една малка страна като България грижата  за всеки гражданин и неговата защита във всякакъв смисъл е напълно осъществима социална политика.  Населението ни е по-малко от един град като Москва. Не е нужно да бъдем комуна или комунистическа страна, всеки трябва да има свободата да живее своя индивидуален живот,както намери за добре - с всички свободи и ,разбира се, задължения в рамките на закона , но може да бъде защитен социално по всякакъв начин. Финландия е един добър пример. Но те нямат нашия късмет да имат тази прекрасна природа и климат, които ние имаме.

Но намирайки се в състояние на постоянен стрес , несигурност и изключително лошо качество в най-различни области, човек изпитва желание да избяга от това общество и понеже е социално животно - желае да избяга не сам, а с други.
И това желание е толкова силно,че се усеща като заплаха за съществуването и необходимост за оцеляване.

Не че може да се избяга от краха на банките или от някакви други катаклизми.
Липсата на усещане ,че си част от едно единно общество в нашата страна е много фрустрираща.
Така,че да се бяга от банките - това е прекалено крайно и несериозно като мотивация.

Хората могат да се съберат,за да направят нещо заедно. Но -какво да бъде то? Това е ключът за изграждане на някаква общност - мисля,че това е думата. Не комуна - защото комуни има всякакви ,най-различни, даже знам,че и в Израел има някакви такива.

Така,че ако предложиш нещо, което тези хора биха могли да правят -ще бъде интересно да чуем /да прочетем/.
Иначе за обработка на земя на подобен принцип- посочих линк.
Приятен ден.


Титла: Re: Оцеляването - дело възможно ?
Публикувано от: nachev в 17 Декември, 2011, 21:46:41
Home
50 Economic Numbers About The US That Are "Almost Too Crazy To Believe"
Tyler Durden's picture
Submitted by Tyler Durden on 12/16/2011 13:57 -0500



The Economic Collapse Blog does a terrific job of periodically putting together a compilation of the scariest data points about the US economy. Today is one such day, and the list of 50 economic numbers presented is indeed, as the author puts it, "almost too crazy to believe"... Almost. As noted: "At this time of the year, a lot of families get together, and in most homes the conversation usually gets around to politics at some point.  Hopefully many of you will use the list below as a tool to help you share the reality of the U.S. economic crisis with your family and friends.  If we all work together, hopefully we can get millions of people to wake up and realize that "business as usual" will result in a national economic apocalypse." Or, far more likely, 99% of the population can continue watching Dancing with the Stars, as what little wealth remains is terminally transferred to those who are paying attention right below everyone's eyes.

From the Ecopnomic Collapse Blog:

    The following are 50 economic numbers from 2011 that are almost too crazy to believe....


А ето го и  :
списъкът (http://www.zerohedge.com/news/50-economic-numbers-about-us-are-almost-too-crazy-believe)

Нали знаете, на американците всичко им е голямо. И оцеляването им е такова.
Ама ще е по-различно от  нашето.