Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Теми - nachev

Страници: [1]
1
Някакви житейски обстоятелства ме бяха набъркали в определен етап от живота ми в тази тематика, но ми се е налагало да се занимавам с проблеми от икономически и финансов характер и в полето на допир на икономика и право, не и с техническите аспекти.

Напоследък темата с цифровизацията стана актуална и в тази връзка ми хрумна да разменим някакви приказки с изкушените - ако има такива, де.

Ползвам услуги от  Виваком и Близу (по кабел и сателит), но на този етап по-скоро не ми се говори за тях. Натрупва се постепенно едно огорчение, което на моменти преминава в неприязън.

Откривам темата и се надявам да разменим  информация и опит по  наземната цифрова услуга - DVB-T.
Аз по-скоро съм склонен да кажа, че нямам много опит. Едно време обичах да се занимавам с антени, но вече не е актуално. Имам една антена на покрива, която е останала от миналото и при лошо време, когато приемането от сателита се скапе, преминавам на нея. Става дума за сравнително старо изделие от типа логопериодична антена. Дори не съм и обърнал посоката (плоскостта, поляризацията) на разположение, но мога да кажа, че някои от  наличните цифрови наземни програми са с по-добро качество от тези, които хващам от сателита.
Е, разположението е идеално, сигналът ще те убие от сила.

Близу, особено след като спряха Дискъвери и Енимал, в момента ми предлагат за гледане практически само Хистъри, Нашънъл Джиографик и Да Винчи. Недостатъчно, че дори и в споменатите има много плява.  Изглежда ще се разделяме.  На този обект обаче, нямам антена на покрива и не ми се занимава с монтаж на индивидуална такава. Имам същностни възражения за ходене по покрива, не желая да го правят съсобствениците, въздържам се да го правя и аз.

Доколко реалистично е качествено приемане на цифров сигнал със стайна антена?
Разположението на имота не предлага директна видимост към Копитото и Кулата (старата) , има една чупка в сградата.

Каква антена може да се ползва? Активната антена действително ли носи предимства?
Някакъв конкретен практически опит в тази посока?   

2
Дискусия за цените / Цени на имоти в България
« -: 10 Декември, 2012, 12:09:45 »
Добро наблюдение за сравнително дълъг период от време.

Как се промениха цените на имотите в последните 12 години?

3
Политика / БПЦ
« -: 13 Ноември, 2012, 10:56:38 »
Кончината на Патриарх Максим и изборът на нов Патриарх са много важни за страната.
Може да направим опит да разменим по някоя мисъл.

Ето и мнението на  д-р Михайлов, изразено в Интервю за Труд


4
През примернопериода 2005 - 2006 г. още никой от широката публика не знаеше със сигурност, какво се задава.

В този период започнаха, отначало споменавани с половин уста, а после все по-настойчиво, да се появяват разни  информации, че в Щатите давали кредити за закупуване на имоти на какви ли не, включително такива, които очевидно не могат да си обслужват задълженията.  Това пораждало големи проблеми в банките с кредитите и обезпеченията към тях.
Тези, които си позволяваха по-остри оценки и с напредване на процеса, започнаха да говорят, че Сигурността на банковата система се поставяла  под въпрос.

Пък на мен нещо не ми се връзваше. Нещата бяха поставени така, че изглеждаше, че тъй като дали кредити на по-нископлатените  работници в Щатите, изведнъж на карта е поставена могъщата банкова система, зад която стои световната резервна валута.
В дискусии във форума на инвестора си позволих да кажа примерно следното: Опитват се да ни убедят, че някакво  количество ипотеки на черни американски  граждани (не съм расист, но така написах, че да е по-цветно), заплашва банковата система. Това твърдение не е убедително.
Крият от нас много важни неща. Ако това е вярно (за банковите неволи), представяте ли си какви проблеми се крият в храстите. Казах го използвайки житейския си опит и интуицията си, не конкретни познания. 

Знаете как върви приказката там и моите думи станаха причина някой от колегите да се опита да ме нарече "начев-храста". Беше незлобливо и аз не му се сърдех. Да не говорим, че не се поде от останалите, а и много скоро след това започна да излиза  много информация, която показваше, че америкавските събпрайм ипотеки са последният проблем, а целият пейзаж е здраво о.кан.

Не дълго след това някой ми прати една статия, която третираше съдбата на бивш брокер на Уолстрийт, който решил в един момент на живота си да се откаже от професията си, закупил едно голямо парче земя някъде в подножието на Скалистите планини и се оттеглил там, като направил опит да бъде колкото е възможно по-независим от връзките с околния свят.
Знаете, че и тук и и в другия  форум, неколкократко съм споменавал за тази статия, но файловете ми са така объркани, че не мога да я намеря.

Оттогава насам, вече години,  на някакви интервали се появяват разни интерпретации на тема, как трябва да се закупи земеделска замя и отговорните хора да се постараят да си осигурят възможности за "отстъпление", ако и при условие, че нещата се объркат яко.
Вероятно най-цветисти бяха изразите на  Бойчо Курдисания (чорбаджията на коча Рашко), но колегата по някакви причини реши, че трябва да прекрати форумните си изяви. Той беше решил по някакви си негови причини да изгражда един леко неглижиран, изпълнен с шеговит шарж  образ, но да знаете, че човекът беше много, много в час - и житейски и икономически.
По-добре от него не мога да го кажа. А той обичаше да пуска разни лакардии от типа: Дръжте запасите прясни, калашника смазан, а джепането сухо! Поне смислово, де !

И ето, че изведнъж се появи офертата на Оунъра, в която се продава нещо, което става за стопанство.
И нещеш ли, като в изневиделица, Регата взе, че лепна отзад и думата "комуна", която трябваше да се вписва в някакъв план за оцеляване на група хора, което направо ме разби. Значи и други продължават да мислят по тази тема?!

Искам да призная, че минах през различни фази  на третиране на тази идея.
Да си кажа най-важното - резултат няма. Това не пречи да съм преминал през дълго и мъчително обмисляне. Дори се опитах да прекарам през ума си онези хора, към коит обих се обърнал с подобна идея.
Признавам, че резултатите бяха крайно  обезкуражаващи. Не съм се притеснявал, че ще ме помислят за откачен, а по-скоро не бях в състояние да предложа смислени и работещи решения по один огромен кръг от проблеми, които трябва да се решат авансово, в хода на началния етап (преди практическото приложение) на реализирането на подобна идея. Без при това да ангажират огромни ресурси. Защо и ресурсите са важни, но сърцевината на подобна идея е в хората.
Повярвайте, насочване на мисълта в тази посока разкрива огромно количество въпроси, които трябва да се решат изначално, а не  "после". Купуването на земята е  "бял кахър".

Кофти неща пиша, но хич не са добре нещата!


   

5
Строителство и ремонти / Проблем с теч.
« -: 13 Октомври, 2010, 15:34:40 »
През последния месец и половина винаги при откриване на възможност се откъсвам за по няколко дни и отивам да вилата, където съм започнал един доста сериозен ремонт на двора.
Уж беше помислено за осигуряване на специалисти и изпълнители по всички теми, но резултатите показват наличието на видими и потенциално проблеми в няколко посоки.
Вчера "приключих" и се прибрах, но в последния момент констатирах наличието на много неприятен проблем.
Нещата се случиха след като заваля силен дъжд.
В единия край на двора беше изградена нещо като беседка (името не е толкова важно. Чувах да го определят като навес, като барбекю и др.) Дървена гредова конструкция, която е покрита с ламарина от типа метални керемиди.

За да обясня проблема, трабва да кача някаква схема.


[img=http://media.snimka.bg/7383/021021481-special.jpg?r=0http://Визуализация на проблем с теч[/img]

Теренът е с голяма денивелация.
Новата конструкция е стъпила на горното ниво, но поради факта, че там минава общински път (и е граница на парцела), ламариненият покрив  е построен така, че да опира в металната ограда, която е на границата.
За съжаление беше невъзможно да се построи така, че да направи "стреха" и да отвежда цялата вода на пътя.
Вместо това, водата пада върху новоположения бетон, който е обхванал прътите на оградата.
Резултатът е, че отнякъде се просмуква вода, която мината под вертикалната носеща греда, прелива и се получава значителен теч по новата мазилка и облицовка от естествен камък.
Предполагам, че ако всичко остане така, до пролетта ще станат маса бели.

Моля, ако някой има идеи и предложения, нека да сподели.
Аз самият имам поне 5 (о, ужас), но никоя не ми харесва.

Вероятно ще се наложи да пиша и в съответния раздел на стария форум. Там още има останали приятели, които са доста сведущи в тази тематика и ще подадат ръка.

6
Докато мързелувах прехвърлих няколко броя на немския Шпигел и в един от тях попаднах на интересна статия за цимента. Дори вероятно е подходящо да се каже - за бъдещето на цимента.
Въпросът е силно тематично обвързан с нашия форум.  :)
Дори за обща култура е добре да се прочете.

Днес с радост открих, че статията я има и в нета на сайта на списанието, което направи превода бърз и възможен.

Радвам се, че мога да го пусна за четене.

Новият Цимент  Целитемент

На сайта има една графика, която трябва да се види. Илюстрира се колко различна е пропорцията на изходните материали при производството на новия материал при сравнение със традиционния.

Екологичният аспект също не  е за подценяване.

Ето и статията.

ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Кратък процес

Хипп, Дитмар

Циментовите  фабрики изхвърлят четири пъти повече СО ² в сравнение с въздушния транспорт - изследователи от Карлсруе са открили нов метод, който може да намали наполовина тези емисии.

Анализът на  един Нов строителен материал е обикновено една  много дълга процедура. Но когато експертът по твърдите материали Петър Щемерман смесва новия прах цимент с вода в една  чаша, той разбра за резултата в рамките на минута: "Ако един специалист работи от много отдавна с цимент, то му е необходимо само да го помирише ", казва изследователят. "Това наистина миришеше както трябва и аз веднага разбрах: Това работи."

От времето на извършването на тази  проба с обонянието са изминали вече цели  четири години. Междувременно Щемерман и неговият екип са извършили в Технологичния институт Карлсруе (KIT) обективни изследвания на материала. Резултатът е: кръстеният от автора си като „Celitement”  Целитемент "този продукт е толкова силен, колкото конвенционалните бетон, но е още по-стабилен, по-малко порьозен и по-малко податлив на киселинни атаки..

Всъщност това не е била истинската цел на Щемерман. Отличителната характеристика на новото свързващо вещество е по-скоро неговото производство: Очаква се в промишлен мащаб при производството му да се потребява само половината от досега нужната за производството на цимент енергия, и – което е още по-важно, отделя се само около половината от въглеродния диоксид в сравнение с конвенционалното производство на цимент.

Това ще бъде една екологична революция: Няма друг отрасъл в производството, който да изпомпва дори приблизително толкова парникови газове в атмосферата, както това прави циментова индустрия. За всеки тон цимент, който се озовава в бетон или хоросан се освобождава почти толкова CO ² във въздуха. Тъй като манията за строителство при  хората е огромна, необходими са огромни количества от материала, но вредата за климата е огромна: 2.8 милиарда тона прашно-сив прах са произведени в света през миналата година. При производство му се създават четири пъти повече СО ² от всички самолети в света заедно.

Човекът и циментът ги свързва една вековни история. Дори римляните са знаели за производство на универсалното каменно лепило: Те изгарят вар и я смесват с вулканична пепел, при което се е получавало много твърдо свързващо вещество, след добавянето на необходимата вода и втвърдяването на разтвора. Бетонообразният градеж, който те фиксирали с този разтвор  е наречен от римляните „опус caementitium” - в купола на Пантеона в Рим е запазен такъв материал, който е на почти 1900 години.

Настоящият метод за производство на цимент датира от 19-ти Век. Англичанинът Джоузеф Aspdin подава документи  през 1824 за патентоване на една нова технология за производство на цимент, която и до ден днешен продължава да с е  усъвършенства, но все пак в основата си вещата остават  еднакви: варовик като основна суровина, а също и основно глина и кварцов пясък се стриват и сушат едновременно. Полученото  сурово брашно след това се изпича  в огромни въртящи се пещи при температура на около 1450 градуса по Целзий, при което се получава така нареченият циментов клинкер. В последствие клинкерът се смесва с гипс или сходни на него материали и се смила много фино до получаването на цимент.

При Celitement този процес се променя леко: същинското свързващо вещество от химическа гледна точка  изглежда  тук малко по-различно от нормалния клинкер -  едва  при добавяне на вода се стига до получаването на същото лепило, както в класическия хоросан или бетон. Този малък отсек в химически процес е напълно достатъчен: вместо в една високотемпературна пещ, Celitement се произвежда при само около 200 градуса в т.н. автоклав, който представлява един вид котел с пара под налягане. С подходящ съд, така споделя Щемерман, "Всеки може да го направи у дома във фурната”.

Нещата се случват благодарение на едно откритие, което  изследователят на цимента Щемерман прави случайно, като съпътстващо. Цели 15 години той е изучавал различни свойства на цимента. Един ден той и екипът му открили, че при втвърдяването преди действителното формиране на свързващото вещество, се получава един особен и неизвестен междинен продукт. От този момент нататък, те търсят начин да се произвежда това вещество директно и по този начин процесът се задоволява с по-малко енергия и емисии на СО ². Резултатът е  - успех.

"Всъщност", казва Щемерман, "ние искахме да обявим нашето откритие още по онова време." Но изследователите намислили нещо по-добро от това, продължиха развитието на продукта в института  и започнали процедура по потентоването на технологията. В началото на юли в KIT е положен Основният камък на един пилотен завод. Съвместно с един голям производител на цимент от южна Германия в момента строителният  материал се изпробва и същевременно върви подготовката за изграждането на първата голяма производствена инсталация Celitement. През 2014 г., сивият прах за първи път ще бъде в зелен еко-баланс на пазара.

В допълнение към съображенията климат и качеството Щемерман направо обича материала, но и заради "естетиката на въпроса", както той го нарича. Основното  химическо съединение  образува „циментови цветя”, това са едни красиви, вплетени един в друг кристали, които удивително приличат на хризантеми. "Не е ли очарователно?", призовава ученият. "При нормалния цимент това нещо не възниква."


"Шпигел" 31/2010
Всички права запазени
Дублирането само с разрешение на "Шпигел-Verlag GmbH & Рудолф Augstein Ко KG.

Тази статия е предназначена изключително за лично ползване. Може да се свърже този член, но и вас.
Под http://corporate.spiegel.de Теми за ползване от "Шпигел-съдържание, за да предоставя информация за фирми, организации, библиотеки и журналисти.
Под http://www.spiegelgruppe-nachdrucke.de можете да lizenzieren.spiegel отделните членове да отпечатате или цифров публикуване


7
Бих искал да поговорим за начините и за възможните подходи при реализирането на един проект за строителство. Нека условно да приемем, че става дума за еднофамилна къща – строеж категория 5 по ЗУТ. Това изглежда е по-близо до интересите на форумците.
Всякакви идеи, предложения или споделяне на личен опит ще са добре дошли !
Няма проблем и да се разшири.

При раздумката с Евгения (относно търсене на оферти за строителство) се присетих за един въпрос, който е свързан с личността на консултанта.
Приказвайки с архитекти ми се е случвало да чуя :
Идват при нас клиенти и искат да построят къща, но в процеса на разговора се оказва, че:
1.   клиентът често не знае, каква къща иска и разчита да му бъде „подсказано”, предложено, а той да вземе РЕШЕНИЕТО.
2.   дори да знае, какво иска, клиентът няма идея какво последици от архитектурна и строително-техническа, а и финансова гледна точка ще има това,
3.   клиентът няма прадстава за цялостния ход на инвестицианния процес,
4.   клиентът  не познава строителни технологии и материали
5.   клиентът не познава законодателството и арх.-строителния и правния документооборот,
6.   клиентът има и други липси ...

Всички тези „недостатъци” на клиента са напълно разбираеми и естествени. Не пиша за да ги охулвам, а по-скоро да опитаме да разговаряме за това, как е удачно (най-удачно) да се подходи. Имам някаква представа за нещата, по едно време изчетох много неща, но конкретна практика по темата нямам много.

Нормално е да се мисли, че архитектът работи за клиента. Ако приемем обаче, че горните липси са на лице, вероятността:
-   да ви простроят не ВАШАТА къща, а леко (или хич) видоизменена чужда такава е огромна,. Това не значи, че това ще е една „лоша” къща, но това категорично е не е била целта ни, нали !,
-   възможно е да се окаже, че вид и обем на работата на архитекта не са договорен ясно, изчерпателно и недвусмислено, Ако на по-късен етап завали необходимост от анекси и допълнителни, непланирани плащания.
-   сроковете отидат по дяволите,
-   парите са категорично несъизмерими с резултата от работата.

Идеята ми е, че дори още преди да има избран архитект, вероятно е по-добре да има един друг специалист (нека го наречем консултант), който заедно с вас да:
-   направи предпроектни проучвания,
-   да ви помогне в контакта с общински власти,
-   да ви въведе в безкрайното многообразие на видовете архитектурни, технически и др. съвременни възможности,
-   да изготви едно подробно (до най-последен детайл) задание на проектиране.
-   Да проследява резултатите от работата на архитекта и по договорен способ да усаства в тяхното приемане в съответствие с вашите действителни желания, намерения, възможности.
Отварям скоба: Не трябва консултант и архитект да са познати!

Обичайно архитектът води със себе си екип от специалисти по Специалностите. Той договаря с тях, той им плаща. Това ли е най-доброто !? Аз наистина не знам !
Ако имаме консултант може ли да си свършим тази работа на база отделни директни договори.
Какви ще са последиците ?

Има редица аспекти, които правят въпросът за ползване на консултанти актуален.
Доста отдавна не съм чел по въпроса, но имаше един вариант да се започне строеж на основание на доклад за приемане на проекта от специализирана компания.
Тоест да не се чака Разрешение за строеж от Общината.
Какви са последиците ?!

Следват въпросите по избор на строител, договяране, контрол.
Нямам време сега, но има важни аспекти и по темата надзор.

Това ми е идеята .



8
Прегледах няколко възможности, но не успях да намеря подходящо място във форума на следващата тема.
Не съм много сигурен, че става за раздумка, но запознаване с информацията си струва. Затова отварям нова тема - нещо, което по принцип не обичам да правя.

Не знам, как точно стои този въпрос при вас, колеги, но и до ден днешен не мога да се избавя от гнетящо усещане, че нещо много съществено около цялата тази криза остава скрито и неясно за мен.
Гледайки гротоскната фигура на А. Грийнспан по време на изслушванията му в комисията по финанси, слушайки този гъгнещ глас, излизащ от едно немощно тяло, за сетен път си казвах: Не може да не са подозирали, какво ще стане! Това просто не е възможно!
Многократно съм изричал на глас, че неплащания на вноски по някакъв клас ипотеки и съответно базирани на тях CDO, не могат да са същинският проблем.

Едва напоследък успях да се запозная с един материал, който повдига завесата. Поне дава още един ъгъл на гледане.

Изчетете и писменните мнения след видеото.
Оказа се, че една жена е имала формата, прозорливостта и куража, още преди повече от 10 години да каже ясно и да се опита не само да предупреди, но и да се бори против заплахи, които са имали потенциала да  съсипят цялата финансова система.
Запомнете името на Брууксли Борн. И оувър дъ каунтър деривативс. Вижте как твърде отдавна опасността е ясно и категорично формулирана и изречена.

Видеото е с добро качество, но имах известни проблеми със звука.

http://www.zerohedge.com/article/frontline-special-brooksley-borns-attempt-tame-derivatives

Страници: [1]