Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - marandi

Страници: 1 ... 56 57 [58]
856
Това, което визирам е, че ако да кажем през 2008 г. имотите на домакинствата в БГ са били с оценка около 145 млрд., то през 2009 г. спихнаха на около 130 млрд. ( по памет цитирам - да не ме сдъфчете за 5 мрлд. нагоре-надолу :) ).

Та, ся слагай лошите кредити ( ипотечни и потребителските дето са бонус от мен ) - 4 млрд. да кажем и ся да ги сметнем тия 4 млрд. към 130 млрд. ...?

Да, това ще е много малко, НО да предложа и друг поглед :)

Лошите кредити са на активни играчи (те са купили, а има вероятност и да им продадат имота насила). Да ги сравним пак с активни играчи. Защото една голяма част от 145те милиарда са пасивни - те никога нищо няма да направят със собствеността си; те само се радват, когато цените се качват, защото се чувстват по-богати (виртуално) или по-бедни, когато падат.

Сумата на лошите ипотечни кредити (1 милиард) към оборота, да речем, за 1 година назад (защото вероятно никой не знае колко е това - така на око и боб - грубо 3 милиарда)? Тогава са 1:3.   ::)

 *drink9*

Ох .. много въпроси се насъбрали за една нощ - ще се опитам да отговоря набързо.

Ако условно приемем, че имотките се делят на основни и оборотни, то е логично, че скоростта и на превъртане ще е различна за тия две групи.

Аз визирам болшинството имотки в БГ-то в момента ( основните ), които се държат по-скоро като реален актив, а ти визираш спекулативните/финансовите активи ( или да ги наречем тях оборотните ). Т'ва е като цяло, а не че няма и изключения ( първи дом, младите влюбени и загубени и т.н. ).

После не е зле да се погледнат трите фази на превъртане на капитала: или минава се през парична ( заемен ресурс, който визираш ), производствен фаза и стокова ( демек готов продукт ). Или т'ва са "краставиците" на сладко бебе Асен - да ги купиш, после да ги произведеш и да ги продадеш.

Прав си с това, което казваш, но сякаш говорим за различни неща. Русата ми кратуна си мисли, че по-високата скорост на превъртане ( ликвидност ) на оборотните/финансови активи няма да повлияе чак толкова драстично в общата цена на имотките, понеже за момента реалните са с доста по-голям превес, а при тях ликвидността е отчайваща.

Фундаментално на имотките в момента влияние оказват други фактори, които действат по-мощно, отколкото т.нар. вторичен пазар на недвижимости или секюризация, както му думат по-модерному днес.

Чиърс!  *drink11*


857
Макар и малко, ипотекарите не са ли били катализатор за прекомерното поскъпване?

Зазяпах се в един филм, ама понеже си писал няма как да не отговоря ( ти си от сладките бебетата ).

Това, което визирам е, че ако да кажем през 2008 г. имотите на домакинствата в БГ са били с оценка около 145 млрд., то през 2009 г. спихнаха на около 130 млрд. ( по памет цитирам - да не ме сдъфчете за 5 мрлд. нагоре-надолу :) ).

Та, ся слагай лошите кредити ( ипотечни и потребителските дето са бонус от мен ) - 4 млрд. да кажем и ся да ги сметнем тия 4 млрд. към 130 млрд. ...?

П.П. Прав си, че кредитното проникване оказа немалко влияние и аз съм го "калкулирал" в прогнозата си. Даже, ако си погледнеш 1-вата графика с движението на цените, ще забележиш, че след резкия спад за една година, после имаме забавяне ( демек това, което предсказа, че ще се случи Русата ми тиква ).

"Скачам" пак на филмеца, че докато го изгледам ще стане ...

Чиърс, лека и спокойна от мИня!  *drink11*

858
Според мен, не ги дават на ЧСИ защото ги е страх , че ще сринат пазара. Да ама колкото повече отлагат толкова повече фалити ще има, защото тези рефинансирания които правят все някога ще спрат и пирамидката ще се срути. Като гледам последните дни как и правителството почна да ни убеждава да инвестираме в активи си мисля , че почва да се клати пирамидката. Успоредно с това
друго обаче ми е интересно което става. Чуждите банки свалиха яко лихвите по депозитите , а българските не са. Какво ли означава това?
Благодаря и на Асен за отговора !


Аз не съм сладко бебе Асен, но ще се опитам да отговоря.

Преди да "заклеймявате" даден "модерен" процес ( ЧСИ да кажем ) и оттам да се извеждат генерални изводи, не е зле да се погледне колко е млрд. са ипотечните кредити на физ. лица в БГ-то ( от мен бонус вкарайте и потребителските ), после ги сравнете с пазарната капитализация на имотки на физ. лица ( или домакинства ) в БГ към днешна дата и може да се ориентирате каква "тежест" имат ипотеките + потребителските в БГ, отнесено към пазарЯ.

Несериозно е да се извеждат подобни изводи, просто делът е пренебрежимо малък.

Правителството започна да "агитира" за вложения в т.нар. активи ( имотки ), защото общинските бюджети се дънят яко в приходна част. Нееднократно съм заявявал, че процесът на смарангясване на Консолидирания бюджет най-вероятно ще тръгне от местните бюджети и ще се получи ефекта на доминото, понеже ще натисне републиканския ( предполагам, че малцина са ме разбирали какво казвам и защо ).

По последното - какво означава "чуждите" банки свалили, а нашите - не? Ако гледаме ОЛП на БНБ, който се формира от индекса Леониа в началото на всеки месец като средно-претеглен в момента сме на 0.19%, ако не се лъжа. Т'ва високо ли е?

Друг е въпроса, че баМките масово предоговориха старите кредити с анекси или от поне 2 години насам вече ОЛП не участва никъде по договорите за заемен ресурс. В превод: търговските баМки си менкат ресурс по Леониа помежду си ( 0.19% лихва ), а оФцете се стригат по други индекси от типа БЛП ( базов лихвен процент ) на баМката и т.н., който се решава от УС на баМка Х. Оттам идва привидната благинка за висок лихвен процент по депозитите, но в случая е по-важно да се гледа спреда между влог/заем. В същото време баМките си менкат еФтин ресурс, понеже го набраха в лева от БГ-то ( чрез депозити ) и вече ги боли ... *уя за външно финансиране от централите. На всичко отгоре при външен ресурс им бият и рискова премия за валутен риск, демек ресурса отвън от поне 1 година е по-скъп вече.

П.П. Като цяло стига с тия апокалипсиси за имотките в БГ-стан, толкова сме заорали дъното, че процеса вече се забавя. Не случайно в анализите си казах, че най-голям спад на годишна база ще бъде след Q3 на 2008 година. После темпа на спихване ще се забави ( поради причината, че все още болшинството имотки се държат като реални активи, а не като финансови ), демек ипотеките са пренебрежимо малък дял.

За по-паметливите май бях единственият, който "случайно" уцели, че тренда ще обърне в Q3 на 2008 г. и то го казах в началото на нея година във форума на инвестора.

По мое скромно мнение на Русата ми тиква, с имотките ни очаква тоя "номер", за който съм писал в блога си в края на 2009 г.:

http://marandi.blog.bg/biznes/2009/10/16/5-novi-mita-za-imotite.417284

П.П.П. Обърнете внимание на графиката ( демек невъстановена борса, рипнали цени на храните и плавно спихващи имотки след ударния им спад. За момента сме най-близо до този модел към днешна дата, а па какво ще стане ... ще поживеем - ще видим.

Чиърс на бебетата сладки! *drink9*

859
Добре заварил!

Ако и Пунди се домъкне няма да е лошо - има "нещо" в т'ва, "бебе"  *drink5*



860
изследванията на вегата на опшъна вече са чисто статистически(теория на вероятностите),там талеб твърди,че е абсурдно да се слагат математически формули върху бел кърва-може да се види дали има скюта в опшън чейновете,но НЕ И ДА СЕ ПРЕДВИЖДА бъдещето........

и двамата са големи играч1и и супер професионалисти,макар и шулс да е основоположник,талеб е бил маркет мейкър.
   разликата във вижданията им е не в оценяне на известното,а във възможността за оценяне на НЕизвестното...

Ъмм,

тъй де.

Същата работа стана с ипотечните деривати. Кредитните агенции изпраскаха едни сложни модели за оценка на риска. Вземаха се фактори като кредитни характеристики на заемополучателите, индексът заем/стойност на всяка ипотека, оценки за обезценяването на недвижимия имот. Оттам присъденият рейтинг трябваше да е съизмерим с исторически очакваните загуби на индивидуален кредит със същия рейтинг. ( т.е. миналото )

Ама, във всеобщата еуфория забрайкаха да направят оценка и на бъдещето, демек риска, който крие самия пазар на ипотечни деривати. ( бъдещето )

Демек рейтинга оценяваше кредитния риск при условие, че деривата се държи до матуритета му, без да се продава.

Та, затова Русата ми кратуна си мисли, че и преди се е случвало и в бъдеще пак ще се случва. Притеснителното е, че чиновническата армия в Европа твърдо е решила да озапти нещата, но аз не съм сигурен, че имат понятие за пазарните ефекти, които ще предизвикат мерките им, щото те даже не са и теоретици, па камо ли практици.

Чиърс!

861
Ъмм,

не е добре да се напада някой за "погрешна" прогноза. Глобализацията повиши скоростта на "помпене и спихване" на балони до фаза, близка до "изкуството". Демек, днес се подиграваме и подритваме нечия налудничава теория, а утре ще сме първите изпаднали в захлас по нея. Логично, когато нещата се смарангясат ще сме първите, които са жадни за вендета. Чилякът така е устроен, та винаги да има виновни - иначе ще му гръмне камбаната психически.

Освен скоростта на пренос, 'орицата ще трябва и да се "борят" с чувствителните и рязки флуктуации на пазарите ( понякога алогични на пръв поглед ). Този процес на непонятни движения за масата, аз го наричам "отстрел на стадата" от спекулантите.

Като цяло и моето мнение е сходно с това на сладко бебе Булкан, че никой няма интерес да "фалира" УСА - Европа и т.н., дори напротив. Отделно, не случайно поддържам тезата, че обезценката на дадена валута, декапитализацията на активи ( имотки ) и инфлация/дефлация са съвсем различни неща и не е лошо, когато се изпада в еуфория за апокалипсиси да се има предвид, че при тях рядко рухва всичко и навсякъде.

За тази рецесия, за съжаление се потвърдиха тъпите ми прогнози от началото на 2008, че неприятно съвпаднаха ипотечна, финансова, борсова и имотна криза - затова "дълбочината" й е по-голяма от обикновено и логично времето за преодоляването й. Тогава бай Брадърите от инвестора ме разбраха чак след 1 годинка за какво съм шпрехал.

Ай, Чиърс на бебетата!

862
p.p.
bat marandi,ne ti li e pisnalo ot men v investora,che i tuk si se paknal :)
    radvam se da te vidia,s udovolstvie she se schepkam s tIbia,stiga da mi kajesh,che baMkovata sistema e Ubava :P

Тц тц тц ...

докато не тръшнеш някоя баМка у БГ-то няма да мирясаш май - хихи

Добре са засега, пак му намериха чалъма да стригат оФцете яко, въпреки скапващите се портфейли.
Простотията в момента е, че даже има индикации за свръхликвидност, а това още повече скапва икономиката.
Затова и БаМков постоянно си мести прогнозата кога ще се фраснем в дъното. Само моята Руса тиква досега,
охлаждаше ентусиазма и съм писал достатъчно в блога си как орязаха степените на свобода на БГ-товеца и
зат'ва неусетно се появи спора "вар и киреч" или "депозит", демек друго "няма". Всичко е добре измислено - хихи

Асенка, не бъркай обезценката на еврото с инфлационни процеси в ЕС, няма да ги допуснат Тришо и сие.
Няма да ти навлизам в понятия като застрахователно проникване, застрахователна плътност и т.н. в ЕС, но т'ва
означава да опоскат всички лични осигуровки на спестовните германци ...? Няма как да стане.

БГ-стан сме пълен смях, само тук валутен депозит е с по-добра доходност от чилякозастраховка. Орешарката,
Искров и БаМков трябва да ги пишат в учебниците на УНСС-ту. Затова се измисли "кухия" индекс Леониа, където
баМките си менкат еФтин ресурс, в същото време поддържат високи спредове депозит/кредит и на един се мъчих
наскоро да му светна ламБата, че от над 1 година баМките си набират по-евтино ресурса от БГ-то, ама той не ме разбра.

Иначе си прав, че прекалена обезценка на еврото ще регресира световната икономика към УСА, но по принцип
съм писал, че за БГ-стан около паритета сме най-конкурентноспособни при тази структура, която имаме.

Ай, чиърс и на тИбя, че пресъхвам от толкова писане - хихи

863

Маранди, не моа съ сдържа дан' ти рЕка едно голямо "велкоме". Ще се радваме на коментарите ти и ще се забавляваме от сърце на стилът на "великотърновското пиянде" какт' се изрази един твой опонент.

Още ли се чудиш твоят добър приятел Пешо Лукса от Немско откога не е 'апвал свястно домати чиляка? :D

Ай, чиърс, че стана утре  :)

Мани,

надиплих дисагите, че уикенда съм на едно семинарче на човекозастрахователите. Как беше лафа?

"Повече няма да пия .... ама и по-малко няма да пия" - хихи

Чиърс!

864
Пожелавам успех на начинанието!

Подкрепа от мен за сладко бебе Асен и всички качествени бебета във форума.

П.П. За съжаление доста съм се разпилял и не знам дали ще успявам да следя редовно.

П.П.П. Специални благодарности за сладко бебе Булкан и Неграмотен, които ме поканиха лично!

Чиърс и "попътен вятър" от мИня  *drink11*

Страници: 1 ... 56 57 [58]