Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Теми - OwnerBG

Страници: 1 [2] 3 4 ... 8
16

ВКС въвежда ред при недовършените строежи

Излезе дълго чаканото тълкувателно решение, което въвежда яснота при „упражняване на правото на строеж” употребено в чл. 67 ЗС , от кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС , упражняването на правото на строеж за отделни обекти в сграда.
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ
№ 1/2011 г.
гр.София, 4 май 2012 г.
Върховният касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданска колегия, в съдебно заседание на 29 март 2012 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ на Общото събрание на
Гражданска колегия,
ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ на  ВКС
и ПРЕДСЕДАТЕЛ  на Гражданска колегия:
СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛИ на
ОТДЕЛЕНИЯ: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА
                        ТАНЯ МИТОВА
                        ПЛАМЕН СТОЕВ
                       
БОЙКА СТОИЛОВА


при участието на секретаря Борислава Лазарова
постави на разглеждане тълкувателно дело № 1 по описа за 2011 г. на ОСГК, докладвано от съдията БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА

Делото е образувано с разпореждане на Председателя на Върховния касационен съд по предложение на тричленни състави на Върховния касационен съд Общото събрание на гражданската колегия да приеме тълкувателно решение по реда на чл. 292 ГПК поради противоречиво тълкуване на разпоредбата на чл. 67 ЗС от ВКС в решения, постановени по чл. 291 ГПК.
Поставените за тълкуване въпроси с определение от 28.09.2010г. по гр.д.№ 61/2010г. на ВКС, второ гражданско отделение, определение 10.11.2010г. по гр.д.№ 393/2010г. на ВКС, второ гражданско отделение и определение 06.12.2010г. по гр.д.№ 41/2010г. на ВКС, второ гражданско отделение, обобщено са следните:


1. Какъв е смисълът на понятието ”упражняване на правото на строеж”, употребено в чл. 67 ЗС , когато е учредено с единен договор за част от обектите в сграда, състояща се от множество самостоятелни обекти.

2. От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС и прекъсва ли се той при прехвърляне на правото на строеж от първоначалния на последващ суперфициар.

3. Обусловено ли е упражняването на правото на строеж за отделни обекти в сграда от едни суперфициари от упражняването на съответните права от други суперфициари, когато те са сключили индивидуални договори със собственика на земята.

Ето текста
http://www.sobstvenik.com/?p=4257

17

Юнашкият тиган ви очаква
[/b]


18
 Доста интересни неща и връзки между исторически събития открих в статията.

Дългове, които не могат да бъдат платени, няма да бъдат платени
[/b]

Демокрация и дълг.  Прекъсната ли е връзката?
В книга V на своята „Политика” Аристотел описва вечния преход на олигархиите, превръщащи се в наследствени аристокрации – които впоследствие биват сваляни от тирани или развиват вътрешни съперничества, след като някои фамилии решават „да вземат народа в своя лагер“ и въвеждат демокрация, в рамките на която възниква нова олигархия, следвана от аристокрация, демокрация, и така нататък през цялата история.

Дългът е основната сила, движеща тези промени – винаги с нови особености и обрати. Той поляризира богатството и създава кредиторска класа, чиято олигархична власт свършва с идването на нови лидери („тирани“ според Аристотел), които печелят обществена подкрепа като анулират дълговете и преразпределят собствеността, или изземат нейното плодоползване за държавата.

С Ренесанса, обаче, банкерите преориентират своята политическа подкрепа към демокрациите. Това не се дължи на някакви егалитарни или либерални политически убеждения, а по-скоро на желание за по-добра сигурност за своите заеми. Както обяснява Джеймс Стюарт през 1767 г., царските дългове остават частно дело, а не истински публичен дълг
 1. За да могат дълговете на един суверен да станат задължителни за целия народ, избрани представители трябва да наложат данъци, с които да се плащат лихвите.
http://www.sobstvenik.com/?p=4140

19
Каквото и да похапнем, все го сравняваме с бабините гозби. Че как било, че като как е да си топнеш залчето, па и онази коричка, която не се постига с никакви съвременни химии.
Има обаче едни рецепти, свързани с типичното мъжко готвене. Бързи, вкусни и предимно замислени като мезе за юнашки трапези.

Старите юнаци учеха как се стъква нещо бързо за приятели. Баш дядовците са си прекарвали повечето време по овчарлък. А там жени няма.
Събрани около огъня, са си приготвяли манджица от каквото господ дал. Чеверметата и суджуците са хубаво нещо, но са били рядкост. Лук, чушки, чесън, сирене, кашкавал, мляко, овче месо и осолена сланинка, са били основните продукти пускани да клокочат в общата котленка. Сладката приказка за вехти войводи, тежки алтъни и кръшни моми е подклаждала вечерния огън.

Можем ли да върнем част от онова време поне за малко. Времето на коравите мъже, истинската храна и верните приятели. Да избягаме поне за малко от микровълновите печки, тефлоновите съдове и размазания вкус на химически продукт.
Днес вече можем да тупнем с крак и да си признаем.

Можем.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=406226266073329&set=a.406225769406712.107155.100000578778918&type=3&theater
Започнахме на ТРЕТИ МАРТ. Приготвихме една забравена копривщенска рецепта.
Запеканката. Всички сме чували за копривщенският суджук.Рецепти много, майстори още повече. Но докато се приготвя омесената кайма, трябва да се опитва.
Старите копривщени са добавяли малко накисната и изчистена от люспите червена чушка и са викали на помощ жарта от дъбовици. И така докато стане добрата рецепта. Да се пекне, че и комшиите да усетят.

Е усетиха. А и ние усетихме.

Идва времето на „Юнашкият тиган”
Най големия български тиган, като за юнаци.
И затова е ЕДИНСТВЕН. В последните дни на април в Копривщица ще го загреем за първи път. На жив огън ще приготвим :
„Свински късчета с пресни попски лукчета, гъби и градински подправки”
„Пилешки филенца с морковчета, пресен чесън и масълце ”
„Агнешки дреболийки по овчарски, с гъби, печени пиперки, попски лукчета и пресен джоджен”
Ще готвим на живо.  Ще се поопърлим на огъня.

Ще отделим специално място за форумните побратими. Срещу паролата ФИМОТИ.

ТОЯ С КАЛПАКА СЪМ ЯЗЕ.  *yahoo*
http://www.sobstvenik.com/?p=4114

20
Дъра-бъра / Добра поезия
« -: 20 Март, 2012, 22:12:59 »
Н А Д Е Ж Д А"
от Ивайло ДИМАНОВ

Добрите хора си отиват рано,
а лошите остават на банкет.
Живота е лотария с награди,
но кой е печелившия билет?

Добрите хора често са самотни,
а лошите живеят на стада...
човек привиква някак неохотно
да казва "НЕ", когато мисли "ДА".

Добрите хора страдат от невроза,
а лошите са с нерви от въже.
Отдавна Хамлет е решил въпроса-
“Бъди злодей, за да не ти е зле”.

Добрите хора падат първи в боя,
а лошите зад тях крещят: "УРА!"
Нима при Ботев имаше за свои
облаги от народната мера?!

Добрите хора пеят тъжни песни,
а лошите-тържествен дитирамб!
Животът е прекрасен, но нелесен,
когато нямаш сигурен гарант...

Добрите хора вярват във доброто,
а лошите разчитат на късмет.
Но днеска за победата над злото,
не е достатъчно да си поет!

Разправят, че добрите ще изчезнат,
разпънати от свойта доброта.
Но аз живея с искрена надежда,
доброто надживява и смъртта!

21
Дъра-бъра / ТРЕТИ МАРТ в КОПРИВЩИЦА
« -: 28 Февруари, 2012, 12:48:39 »
Има някои дати, които винаги отбелязваме по различен начин.
Има и места които някакси остават встрани от негативите на историята и доизмислянето и.
Та на Трети март май ще се зберат на едно място, доста хора които ще ги открият отново.
 Ако решите да отскочите до Копривщица на тази дата, ще видите въстановка на посрещането на руските войски, както и една от големите кушии на Средногорието с участието на невероятни коне, ездачи и юнаци.
А ако мернете някой със 130 годишен ямурлук, с македонска носия и черни потури, с поглед на изпуснат за малко от градската джунгла, не се чудете, аз съм.
Ако надушите мирис на препечена сланинка, кюфтаци и добре разпалени въглища от габър, не се чудете, наоколо съм.
Винце ще има, но не се знае до кога, защото съм наоколо.
Мястото е по средата на двете официални събития.
И му викат ЮНАЦИТЕ.
Калпаците ще си ги носим.

22
Поредицата от финансови кризи доведе до появата на една субективна фигура, заемаща напоследък цялото публично пространство: фигурата на човека с дългове. Феноменът задлъжнялост не се свежда само до икономическите си прояви.
Той е крайъгълен камък на обществените отношения при неолибералния режим, задействал едно тройно отнемане или лишаване: лишаване от една бездруго слаба политическа власт, предоставена от представителната демокрация; лишаване от нарастващата част от богатството, което предишни борби бяха изтръгнали от първоначално натрупания капитал; и най-вече лишаване от бъдеще, т.е. от време за избор на възможности.
ВРЪЗКАТА заемодател–длъжник усилва в много отношения присъщите на капитализма механизми на експлоатация и господство, тъй като дългът не прави никаква разлика между работещи и безработни, потребители и производители, активни и неактивни, пенсионери и получаващи социални помощи.
Дългът налага на всички едно и също властово отношение – дори хората с най-ниски доходи, които не им позволяват достъп до личен кредит, участват в изплащането на публичния дълг. Цялото общество е задлъжняло, което не само не възпрепятства, но дори увеличава неравенствата, които е крайно време да наречем „класови различия“.
Както недвусмислено показва сегашната криза, собствеността е един от главните политически залози на неолиберализма – връзката заемодател–длъжник изразява съотношение на сили между собственици и несобственици на капитал.
Огромни суми се превеждат от длъжниците (а те са голямото мнозинство от населението) към кредиторите (банки, пенсионни фондове, предприятия, богати домакинства) чрез механизма на натрупване на лихви. Сумата на дълга на развиващите се страни е скочила от 70 милиарда долара през 1970 г. на 3545 милиарда през 2009 г., въпреки че междувременно същите тези страни са изплатили 110 пъти първоначалния си дълг [1].
Впрочем има един специфичен морал, извлечен от дълговите отношения, който се различава от този на труда и същевременно го допълва. Двойката усилие–възнаграждение от идеологията на труда е заменена от морала на обещанието (да бъде изплатен дългът) и прегрешението (че е бил договорен).
Както подчертава немският философ Фридрих Ницше, казано на неговия език, понятието Schuld (вина), което е основополагащо за морала, препраща към съвсем материалното понятие Schulden (дългове) [2]. Кампанията на немската преса срещу „гръцките паразити“ свидетелства за насилническата логика, с която е пропита икономиката на дълга. Като че ли медиите, политическите мъже, икономистите имат едно-единствено послание към Атина: „Вие сте съгрешили“, „Вие сте виновни“. С две думи, гърците се припичат на слънце, докато немските протестанти усилно се трудят под мрачно небе за доброто на Европа и на човечеството. Подобен начин на представяне на действителността не се различава от този, който превръща безработните в храненици или Социалната държава в „държава майка“.

http://www.sobstvenik.com/?p=4065

23
Продава тристаен в Иван Вазов, 110 кв. м., 130 000Е заедно с обзавеждането, от собственик без комисион от продавача. Апартамента е след ремонт, с подобрения без кичозен лукс. Утре ще предоставя актуални снимки, разпределение, местоположение с точен адрес, схема за организиране на оглед. Възможно е организиране на частен търг. Имота е чист от тежести.
За подробности пишете на ownerbg@gmail.com

24
Дъра-бъра / БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК
« -: 29 Януари, 2012, 19:44:42 »
БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК

Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.

Пловдив, 1883

Дядо Вазов  *prof* *clap* *clap* *clap* *clap* *clap* *clap* *clap* *pinnochio*

25
На 7 февруари 2012 г. ще се проведе семинар-дискусия на тема „Имотите 2012. Нещата, за които не се говори“.

По време на събитието ще се дискутират механизмите за защита от имотни измами, стандартите за предоставянето на услуги от брокери на недвижими имоти, как се прави успешен маркетинг при продажбата на имоти и продажбите на жилища чрез съдебните изпълнители.

Лектори ще бъдат учредителят на Българската асоциация на ощетените собственици на недвижими имоти Ангел Ангелов, председателят на Националното сдружение за недвижими имоти Иван Велков, Христо Христов, маркетинг мениджър на ceb.bg, Александър Вакареев, административен управител на Милва Пропъртис, и Георги Палпурин, управител на targ.bg.
http://www.investor.bg/predstoiashto/125/a/imotite-2012-neshtata-za-koito-ne-se-govori,128749/#128749

26
Видео споделяне / VBOX7


 *scare* *scare* *scare* *drinks*

27
Нови образци на декларации за 2012 година обявиха от НАП – туристически данък, корпоративен данък и облагане на доходите на физическите лица.

Декларация за облагане с туристически данък 2012

Декларацията се подава за всеки туристически обект – средство за подслон или място за настаняване по смисъла на Закона за туризма, в общината по местонахождението му в срок до 30 януари на годината, следваща тази, за която се отнася.
Декларацията се подава от данъчнозадълженото лице, а това е лицето, което предлага нощувки в туристическия обект – собственик, наемател, лице, стопанисващо обекта на друго правно основание.
Данъкът при пълен леглови капацитет се определя като произведение от броя на дните в годината, пълният брой легла в туристическия обект и данъкът за една нощувка, приет от общинския съвет.
Когато дължимият за съответната година данък /к. 3/ е по-малък от 30 % от данъка при пълен леглови капацитет, разликата се заплаща в срок до 1 март, независимо дали обектът се ползва.

Декларации за корпоративните данъци 2012

Декларациите за облагане на доходите на физическите лица 2012

И през 2012 г. декларацията за доходите съдържа основна част и отделни приложения. Принципът е, че се попълват само онези приложения към декларацията, в които се посочва съответния вид доходи.

За директно сваляне на новите декларации
http://www.sobstvenik.com/?p=3944

28
В празничните дни ще започнем нещо интересно и надявам се полезно.
Представям ви един напълно нов, и донякъде нелогичен инструмент за защита на имота.
Базата данни за вписани имоти ще бъде качена напълно до  05.01.2012г.
Всеки който желае може да стане част от идеята.
Регистрацията е безплатна и лично осъзната.
Ще бъда благодарен за всички съвети и забележки по подредбата, логиката, смисъла и ползваемостта на сайта.

Весели празници.



Имотна измама.

Какво всъщност се случва? Някой решава да придобие вашия имот. Със създаване на поредица от документи той си поставя за цел да се представи като собственик на имота. Начините са много и са описвани хиляди пъти.

Чрез директна продажба на заинтересуван купувач или чрез прехвърляне на подставени лица, които да продадат на краен купувач, вие губите имота си. Сменена е собсвеността на имота ви.
Но има едно нещо, което не се сменя при поредицата от измамни действия. Адресът на имота, номерът на парцела или нивата, номерът на квартала в регулационния план, кадастралният номер.

Ако заявите на обществено достъпно място че имот (нива) №123 в местност „Моята местност” в землището на с. Роден край не се продава, то всеки, на когото е  предложен имотът за продажба, след проверка ще знае и няма да купи.

Това място е регистър ImotiGard.

Ако впишете адреса си с улица, номер, номер на блок, етаж, апартамент, то всеки, на когото е  предложен имотът за продажба, след проверка, ще знае и няма да купи.

Ако впишете, че сте оттеглили пълномощното за продажба на имот с неговия номер, издаден от нотариуса и адреса на имота, за който се отнася, то всеки, на когото е  предложен имота за продажба, след проверка, ще знае и няма да купи.

Ако няма кой да купи, няма да има смисъл и от цялата поредица от неистински документи.

Регистрите на собственост, които познаваме, имат за цел да докажат и обявят правата на собственост върху определен имот.
Настоящият регистър ImotiGard си поставя други цели.
С обявяването, че не желаете да продавате, всеки написал адреса или данните на имота  ви в ИНТЕРНЕТ, ще узнае, че ИМОТЪТ НЕ СЕ ПРОДАВА.
Нарекли сме това действие ГРАЖДАНСКА ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА.
Действието е ваше лично решение, подобно на решението да заключите дома си, когато излизате.

За кого е регистър ImotiGard?
За всеки собственик или съсобственик на имот в България.

Възбрана от собственик, съсобственик
Когато имате наследствени имоти, разпръснати на няколко места в страната, вие реално не можете да осъществявате контрол върху тях.
С вписването на ГРАЖДАНСКА ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА ще попречите на всеки, включително и на съсобствениците ви да се разпореждат с общите ви имоти без ваше знание.

Когато сте дали имот под наем и сте отстъпили реалното ползване на имота, има голяма вероятност, необезпокоявано имотът ви да бъде показван, спазарен и продаден. С вписването на адреса в регистър ImotiGard, тази възможност намалява драстично.

Вписване на предварителни договори за покупка на имот.
Покупката на имот на зелено” с предварителен договор е изгодна, но и високо рискова сделка. От няколко години кризата принуди строителите и инвеститорите да търсят всевъзможни начини да осигурят свежи пари. За съжаление, първият актив, който могат да използват, е обект, за който има сключен единствено предварителен договор.

Двойните и тройни продажби не са екзотика. Дебатът дали, кой, кога и къде да вписва тези договори, тече от години. Докато чакате някъде да се вземе решение, впишете договора си в ImotiGard и защитете парите си. Недовършените строежи са навсякъде около нас и за придобиването им има сериозни апетити.

Официалният старт на регистър ImotiGard ще е 01.01.2012 г.
Вписването на имот е напълно безплатно. Изисква се единствено регистрация и потвърждение.
Администраторите на регистър ImotiGard си запазват правото да свалят от сайта имот, договор или друго вписване, което нарушава добрите нрави, клевети или злепоставя.

Регистър ImotiGard не е законова процедура.
Той е инструмент, който вие да използвате.
Той е вашето отношение към дома и имота ви.

http://www.imotigard.com/zashto-imotigard

http://www.imotigard.com/

29
Имоти / Влогове, имоти, банки, цени и данъци
« -: 30 Декември, 2011, 09:57:47 »
В годините на бум на цените на недвижимите имоти, много собственици на имоти направиха добри сделки. Масова практика беше да се вписват в нотариалните актове суми близки или леко надвишаващи данъчната оценка. Разликата до реалната спазарена цена се изплащаше на ръка или по банков път.

Практиката беше да се вписва основание „продажба на имот”.
С един нотариален акт се откриваха няколко сметки и всичко беше наред. Банките не придиряха и прибираха парите на сигурно място. Собствениците оперираха свободно с наличните средства. Просто така правеха всички и нямаше проблем.

За съжаление проблем има.

Високите лихви по банковите депозити, извадиха „белите пари за черни дни” на светло. В повечето случаи това са недекларирани суми при продажба на имот.
Парите получени над обявената цена в нотариалният акт, подлежат на данъчно облагане.

Като начало, за тях не са платени местни данъци. Те са от порядъка на 2% до 3.5%.
Няма община и местна власт, която да се откаже от сериозен финансов приход, ако може да го събере безболезнено. В малките курортни градчета, където се случиха сделки за сериозни суми, се знае всичко за всеки и много лесно може да се стартира процедура по проверка за неплатени данъци.

В банките се пази цялата информация по движението на паричните потоци и основанието за вноска и превод.
Големите градове и курортни комплекси, където анонимността е почти гарантирана също няма как да бъдат подминати от проверки.

Има достатъчни сигурни методи, тази информация да бъде събрана по служебен път.
Всеки собственик е длъжен в двумесечен срок да декларира покупката в данъчната служба по местонахождение на имота.
Там са налични всички нотариални актове с които са придобити имоти последните години. Едно бързо сравняване на декларираните суми при продажба, ще предизвика сериозни въпроси.

Банковите институции също пазят цялата история на вашите пари.
Синхронизирането на софтуера е въпрос на време. Всяко вписано основание от типа „продажба на имот” ще се разглежда внимателно от страна на данъчните подразделения. При наличие на няколко сметки с посочено основание една и съща  сделка, ще се наложи доказване на платени данъци. Банковите записи са архивирани и могат да бъдат проверени винаги.

Този текст е едно напомняне, да подредите архивите си, да огледате къде може да възникнат проблеми и да вземете адекватни мерки при бъдеща проверка.

В серия от публикации, ще разгледаме няколко конкретни казуса при продажба на наследствена земеделска земя, продажба на наследствени дялове от имот с различни декларирани цени, видове дарения, доказване на разходи.

Данъкът е невъзвръщаемо и безвъзмездно (без пряка насрещна облага) плащане, наложено едностранно и по общ ред от държавата, елемент на бюджетния приход, който в едно с другите приходи се разпределя за посрещане на обществените потребности.
Налага се на определени групи обекти или лица (недвижими имоти, моторни превозни средства, доход и др.) и при липса на доброволно плащане се събира принудително от имуществото на данъчно задължените лица.

http://www.sobstvenik.com/?p=3924

30

Официални данни на Китайската комунистическа партия (ККП) показват, че този ноември цените на жилищата са паднали в повечето големи градове. Според публикацията ‘Социална Синя Книга 2012′, на КАСН (Китайска академия за социални науки), колапсът на пазара за недвижими имоти ще се отрази фатално на икономиката на Китай…

Проучването показва, че средните цени на жилища в 70те топ ситита на Китай са паднали през ноември за втори пореден месец. Броят на градовете с месечен спад на цените на нови жилища се е увеличил на 49, от общо 70. Това е с 15 повече в сравнение с миналия месец. В 16 града цените на жилищата са останали непроменени.  *scare*

http://www.sobstvenik.com/?p=3904

Страници: 1 [2] 3 4 ... 8