Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 606258 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #375 -: 11 Март, 2011, 00:31:02 »
0

Какви са тези малките цифри...

Мой познат  с магазини бяла, черна техника, климатици:

За февруари -80% оборот спрямо миналия февруари. Единият магазин - 0лв оборот за месеца. Ще сменя продавача.

За цялата година -40%, спрямо предходната.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #376 -: 11 Март, 2011, 23:29:02 »
0
А извън храните всичко друго от нета. Търговията у нас е обречена според мен.

Аз обявявам тотален протест на нашите търговци :)

Поръчах си гащи от USA - тука ми ги пробутват на тройна цена.

Поръчах си миналия месец нов лаптоп - пак от USA. Звъннах на тукашен голям продавач и питам - ще ми направите ли отстъпка от измислената си цена или да си поръчам от друго място? Казаха ми че щели да говорят със "шефа" и да ми звъннат. Така и не звъннаха... е поръчах си го с 3 годишна гаранция вместо с 1 тука, дойде два пъти по-бързо отколкото щях да чакам тия нашите да ми го доставят и ми излезе с 500 лева по-евтин заедно с доставката.

Миналата седмица открих, че amazon.de доставят на доста минимални цени до BG. Е, поръчах си това:
http://www.amazon.de/Gastroback-41149-Design-Citrus-Juicer/dp/B00143VGH8/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1299878063&sr=8-16
и доставката за доста голям и тежък кашон беше само 10 евро.

Сега тъкмо гледам детско столче за кола, примерно това:
http://www.simonovi-bgshop.com/tsetska/catalog/product_info.php/cPath/90_139/products_id/8421
тук 276 лева, в amazon.de e 109 евро. С доставка 10 евро става 230 лева. А тук е с 45 лева повече, хем ще направя единична доставка. Т.е. освен стандартната печалба са си сложили допълнително 25-30% още отгоре.

И от какъв зор да си пазарувам от тук?

Глобализацията съвсем ще утрепе нашите търговци...


Коганев,

Смятам че е кьор фишек, защото няма да има намаление на цените на основните продукти. Това е чиста проба смачкване на по-дребните, по-малките. Разчистване на пътя. Ще има показни акции, може за кратко да има намаление на цени и после поради "обективни" причини, пак обратно. ББ ще излезе мъжествено ще обяви - ето това направих, онова направих...  Прах в очите!

Ти си дал препратка пак за такава комисия. Същата? Какво се случи - действа ли? При всяко ново правителство започват да гърмят канали. Да не би да са спрели? Не, просто преминават в ръцете на други.

Аз ако реша да внеса и да го пусна на по-ниски цени - ще ме оставят ли? Няма. Дори и няма да си помисля да го правя. Защото това касае основните стоки, без които не може. За мен остават, например парцалки, без които може. И при инфлация на основни продукти, при намалени приходи, при тези лихви по депозити, лихви по кредити - колко оборот ще имам?

Защо, не направят комисия за следене на лихвите, например? Няма и да направят. Защото, първо - банковото лоби е много силно тук, второ, елиминирането на банки може да стане по съвсем друг начин.

Всичко друго е така, както си го написал - вменяване на вина във всеки един ако може и страх. Това е. Винаги изкарват - производителите, търговците и работодателите виновни. Това не е ново. Трябва да има виновен. Какво по-лесно от това - разделяй и владей. И как само ... всички да са в провинение. Аз, наистина съм изумена от това, което скоро научих - че, за неподадена декларация, че сам ще се осигурява човек, след напускането на работа - глоба 500лв. Няма по-малко. Не се правят, поне за момента масово актове, но... чувството за вина и очаквано наказание си стои. И колко удобно - да има по-виновни от тях...

Само че, в момента е мноооого грубо. По страшно груб начин, за почтеност да не говорим, се действа за елиминиране на конкуренция. Това важи не само за основните стоки. Това важи за всички сектори, където печалбата е голяма.

Знам че, се е случвало. Нещо повече - има родова памет при мен. Уверявам ви, че това дава такъв отпечатък, че... се препредава, досущ като градска легенда. Само дето, не е.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #377 -: 12 Март, 2011, 10:09:33 »
0
Интересно  :)
Аз обявих бойкот на българските вина от почти две години вече. Когато съм на гости пия по една чаша, за да не обидя домакина, но не купувам българско вино. Знам си защо. Имам приятели, които не пропускат дегустация и ми хвалят това или онова, но аз си знам какво е. Естествено не им казвам какво знам, че то не е за казване...
От БГ не съм си купувал дреха от повече от 3 години. Едно, че няма това, което търся, и друго, че в БГ са по-скъпи при еднакви модели и номера. Има и още нещо - продавачките!!! Това са едни намусени, разголени, нацапотени, отегчени от живота и най-вече мразещи клиентите шматки, които задължително слушат чалга и мечтаят да станат скъпо платени курви. Има и страхотни момичета и момчета, които се справят много добре с работата си, но на общия фон е малко вероятно да попадна на тях, като си знам късмета.
Жена ми изръчка нета, както и всяка жена, която е посетила поне веднъж бгмамата ... там е нещо като справочник за всичко ... обаче БГ пощите съсипват всяка добра инициатива. Последните 4-5 колета бяха отворени и вътре беше яко дърпано. И на това има оправия, връщат хората пари, но започва да става отегчително, а в БГ пощите са избирани с конкурс за кретенизъм и с тях не можеш да спориш. Ако ви кажа какви разговори съм водил... то направо вицове са това. Та поспряхме с нета и се прехвърлихме в намаленията - коледни, великденски, сезонни, ваканционни, намсикви - там е голям кеф.
Нета няма да съсипе БГ търговците, а ще ги редуцира до онзи смислен минимум, от който ще имаме полза като потребители. За мен е пълна мистерия как е възможно човек с две гънки на мозъка да се занимава с търговия и то успешно. Но като гледам какви дамари стават министри, не се чудя на нищо вече... Както и да е. Един приятел, българин в Белгия, ме помоли да проверя за някакъв модел лаптоп с БДС клавиатура, който там онлайн беше 1700Е, но с тяхната шибана AZERTY клавиатура. Аз тръгвам по линия на връзките, успявам да постигна цена 1583Е, но БЕЗ ФАКТУРА и с един месец доставка. Все едно ще ходи пеша да го взима от Китай... Това ми го обещава директният вносител, ама собственика, както е яко да се казва у нас. Моят приятел се обадил на онези, които му направили офертата в Белгия, казал им, че има оферта 1583Е от български доставчик, но другото го спестил. И онези му продадоха същия лаптоп за 1583Е с ДДС и прочие... Дори да смени борда, което май няма да се наложи, пак му излиза сметката. Е как може едни регионални момчета, най-вероятно служители в търговски отдел, да направят такава цена, а нашият ... собственик да не може? Затова нашият ... собственик скоро ще разказва какви пари е въртял навремето.

Храните са стоки от първа необходимост - демек, купуват се почти всеки ден. Затова при храните става номерът с високите цени. Измамата, че големите ще могат да дадат по-ниска цена е в това, че те наистина ще дадат по-ниска цена, но само дотогава, докато малките далдисат. После ела и гледай... Миро с пенсиите ще ги репресира чак тогава, а е трябвало да ги подхване още при 9 ст. за кофичка кисело мляко. Щото високата цена е ЗАКОННА, а цена под себестойност е НЕЗАКОННА, колкото и да се радват пенсиите.  :) При ниски оборти стоките от първа необходимост поскъпват. Никой търговец няма да се прави на социална служба и няма да държи пари в стоки, които не носят печалба. Поне не за дълго.   

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #378 -: 13 Март, 2011, 01:47:10 »
0
целия филм

http://www.movie2k.to/movie-525565-Inside-Job-film.html

най-доброто са последните 5мин. просто изреждане на кой кой е в правителството, ФЕД и голдмън   :D

как се въртят от ФЕД в голдмън закс и обратно.  викат голдмъните правели пари щото са умни ... тотално обирджийство.

поздрави

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #379 -: 14 Март, 2011, 18:01:13 »
0
Българският износ с рекорден ръст от 72% до 3,11 млрд. лв. за януари
http://www.investor.bg/news/article/113852/332.html


Цитат
Очакванията за силни данни за износа през януари 2011 г., бяха породени от силния промишлен износ през януари, достигнал 66% на годишна база.



Интересни коментари под статията. Вероятно има връзка с повишените цени на суровините. Въпросът е дали може да разчитаме на този износ да ни издърпа, както пророкуваше Дянков, щото нещо някои неща не ми се връзват - ниско потребление, бюджетът може пак да се издъни...

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #380 -: 14 Март, 2011, 21:06:24 »
0
"Промишленият износ* през януари 2011 г. отчита ръст с 65,5% на годишна база, показват изчисления на Investor.bg на база данни на Националния статистически институт (НСИ) за индекса на оборота на международния пазар в промишлеността (по цени от 2005 г.) За последните 6 години промишленият износ се увеличава със 79,6%.

На годишна база най-бързо се увеличава износът на хартия, картон и изделия от тях - със 142%. За последните 6 години ръстът е 107,4%.

На второ място по ръст със 138% е износът на рудни и нерудни изкопаеми. За последните 6 години увеличението е с 89%.

Износът на енергийни продукти се увеличава със 123% на годишна база, а на електроенергия - с 93%.

Спрямо януари 2005 г. най-голям ръст се отчита в производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - със 169,8%, следвано от износа на тютюневи изделия със 164,3% и износа на хранителни продукти със 147,7%.

През декември 2010 г. износът в промишлеността по цени от 2005 г. се увеличи с 60% на годишна база, докато общият износ (включително аграрният) се увеличи с 45% на годишна база по текущи цени."

Изнасяме ток и горива, защото няма кой да ги потребява у нас. Същото е с рудите и изкопаемите - суровини изнасяме, а не продукти, щото няма кой да ги превърне в конкурентни продкти.
Цигарките ги изнасяме, защото контрабандата завзе пазара и трудно се продават цигари с бандерол у нас.
Хартията и прочие - заводът в Стамболийски отвори, щото беше затворил преди това, и това вдигна процентите със 150!!!

Процентите са подвеждащи в случая. Ако миналата година съм изнесъл един оптичен прибор и тази година изнеса 3 ... егати процентите...

« Последна редакция: 14 Март, 2011, 21:26:48 от koganev »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #381 -: 14 Март, 2011, 21:52:32 »
0
Или фиктивният износ нараства с толкова :) Миналия или преди два месеца в списъка с топ "изнесените" неща по количество излизаше, че цялото население на чуждата държава трябваше да използва от нашия продукт (не помня вече какво беше). Даже не ги е срам да го правят в такива безумни количества.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #382 -: 14 Март, 2011, 22:53:34 »
+1
Фиктивно може да е при компютрите, но иначе на фона на миналия януари повишението е очаквано. Все пак не става ясно каква е квотата на всеки отделен компонент, който формира повишението като цяло.
По принцип е добре, че се случва нарастване на износа, с изключение на хранителните продукти, защото под хр. прод. имат предвид пшеница, а тя е субсидирана и на практика означава, че се изнася субсидията. Но ако не се втилясвяме - бива. Монополите трябва да са много доволни... Може да отпуснат хватката преди изборите, за да не измрат гласоподавателите и за да са благодарни, че ще бъдат най-бедни в ЕС и в Европа като цяло още 1000 години, но пък ще са горди, че са българи...
Цените на имотите ще се стабилизират, но живец в пазара няма да настъпи скоро. Плахи опити за кредитиране забелязвам, но не съм се интересувал от подробности. Сигурно банките няма да стартират директно с па-па-па... Пък де да знам - то какво може да ги стресне?

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #383 -: 15 Март, 2011, 10:42:27 »
0
хаха, Коганев, на фона на другите ти постове този просто блика от оптимизъм   *yahoo*

always look on the bright side of life

поздрави
*flower2*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #384 -: 15 Март, 2011, 14:58:34 »
0
Капиталът изтича от България
http://www.darikfinance.bg/novini/51177

158 млн. евро излишък по текущата сметка през януари отчете днес Българската народна банка. Но едва ли на това следва да се акцентира в днешната статистика, тъй като за месец януари платежният баланс на България бележи дефицит от 628.3 млн. евро, които съответно трябва да се компенсират от резервните активи на БНБ.

Година по-рано, през януари 2010 г., също е отчетен голям дефицит в платежния баланс, но в размер на 423 млн. евро, или тогава дефицитът е бил с 48% по-нисък.

Внимание заслужава фактът, че през януари 2011 г. са сторнирани грешки и пропуски в размер на 159 млн. евро, или точно толкова, колкото е плюсът ни по текущата сметка, идващ основно от чуждестранната търговия. Така грешките и пропуските само за последните 12 месеца достигат 547.2 млн. евро

Както е известно, за практиката в България да се правят грешки в размер 1.5% от БВП на страната не е необичайно. Сериозните притеснения идват по линия на финансовата сметка.

За месец януари финансовата сметка на страната е на червено с 624.8 млн. евро. Как се формираха тези над 1.2 млрд. лева дефицит? През първия месец на 2011 г. са отчетени 103.8 млн. евро преки чуждестранни инвестиции у нас, но портфейлните инвестиции, тоест инвестициите в по-малки дялове, са се свили с 109 млн. евро.

Лесно е да се заключи, че това са пари, които чуждестранните инвеститори са изтеглили от бизнеса си в страната включително посредством продажба на малцинствени пакети на БФБ.

Освен това, депозити на нерезиденти /чужденци/ за 229.5 млн. евро са напуснали България само за първите 30 дни на 2011 година. Тоест чужди фирми и граждани, които са държали парите си в българската банкова система, са си ги изтеглили обратно.

На тази база може да се твърди, че за първия месец от страната чужди инвеститори са репатрирали активи в размер приблизително на половин милиард лева.

Обаче това далеч не е всичко: други три четвърти милиарда лева са изнесли в чужбина български граждани и фирми: 358.8 млн. евро е минусът пред активите в графата „валута и депозити“.

Минусът в графата „активи“ на финансовата сметка означава, че пари на резиденти са напуснали България – обясни професор Гарабед Минасян. Това са инвестиционни ресурси на български граждани, фирми и банки, както и на публичния сектор, които са били вложени през периода в чужбина.

Вероятно част от влошаването на финансовата сметка се дължи на погасяването по график на лихвени задължения на България по външния дълг – за които плащания Министерството на финансите съобщи, че за януари са в размер на 186 млн. лева, а вноската за членство в ЕС е 59.7 млн. лв. Но това обяснява изтичането на само около 250 млн. лв. - остатъкът, вероятно един милиард лева, е изтеглен от частния сектор само за 30 дни.

Напълно ясно е, че внушителното изтичане на капитали от страната и размерът на грешката са притеснителни сигнали, които далеч надвишават по важност иначе много позитивния факт, че търговското ни салдо за месец януари е положително в размер на 111.7 млн. евро.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #385 -: 16 Март, 2011, 20:25:17 »
0
http://www.energy.eu/#Prices

Цени на дизел и бензин в ЕС.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #386 -: 16 Март, 2011, 20:40:24 »
0
От 27 държави в три бензина е по-евтин и в 10 дизелът е по-евтин. Каквото и да значи това...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #387 -: 16 Март, 2011, 21:04:18 »
0
Не знам дали е заради бензина, но улиците в София стават все по-празни, което много ми харесва  *yahoo*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #388 -: 16 Март, 2011, 21:11:24 »
0
И на мен ми харесва, щот обичам да ходя пеш без коли наоколо, ама за икономиката не е добре  :)

Иначе аз съм някаква солидна такса за влизане с кола в центъра, а преди това да пуснат трите метродиаметъра.

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #389 -: 17 Март, 2011, 02:47:04 »
0
http://www.zerohedge.com/article/guest-post-alert-nuclear-and-economic-meltdown-progress

ок, автора е катастрофик, но така описания chain of events  е логичен

...
The threat I see goes like this:

Stage 1:  The world watches, riveted, as Japan suffers a tragic and horrible earthquake and tsunami, but as horrifying as these are, they are localized phenomenon affecting a relatively small percentage of the country. The real trouble lurks within damaged nuclear plants, which are now ruined and will never again produce electricity for Japan, creating instant shortages that will take years to remedy. Worse, a dangerous plume of radioactivity is carried south by winds. Tokyo partially empties and shuts down for all practical purposes.

Stage 2:  The abrupt slow down of the world's third largest economy alters the smooth flow of cash around the globe, and even causes reversals of some other long-standing flows. Chaotic eddies emerge in a decades-old pattern of ever-increasing flows of money into and out of the money centers, and various carry-trade and other interest-rate-sensitive strategies blow up. Manufacturing in Japan screeches to a halt, disrupting just-in-time manufacturing strategies both internally and across the globe.

Stage 3:  In order to fund the rebuilding effort, Japan has to buy a lot of items from foreign suppliers at the same time that its exports plunge precipitously. At first Japan simply does not participate in US Treasury auctions, leading to a shortage of buyers. But eventually Japan has to sell some of its vast hoard of US bonds in order to pay for external items needed for its reconstruction. Further, insurance companies, huge holders of US bonds, face stiff liability claims in the wake of the worst natural disaster to hit a heavily industrialized center and are forced to redeem enormous amounts of Treasury paper. US Treasury yields begin to climb.

Stage 4:  Continuing unrest in the MENA region serves to keep oil elevated and local funding needs high, while Europe's weaker players (the PIIGS) continue to slip under the waves. Money continues to ebb away from the US Treasury market. Forced by circumstance, the Federal Reserve reverses its linguistic course and opens the monetary floodgates once again. There's nothing like a crisis to justify more money printing, especially to a one-trick pony (the Fed) that only knows how to stamp its hoof on the 'print' button.

Stage 5:  An increasingly chaotic monetary and fiscal situation spills over into the derivatives arena, creating a number of financial accidents. Stressed governments find themselves in more of an arguing mood than a pull-together-and-sing-Kumbaya mood, and agreements are hard to come by. Banks begin to fail again, global trade falls off, unrest continues to build, and then it happens - a currency crisis.

Stage 6:  Everything changes. Faster than you think.

I wish I could completely quantify and justify the reason for this assessment, but I cannot at this time. Yes, we've got some very serious market turbulence to point to: