Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229605 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
И на мен не ми хареса особено Гърция, даже в Кипър хората бяха по живи и някък си по-делови, в Гърция хептен са мързеливи и някък си съвсем аморфни. 
« Последна редакция: 31 Май, 2011, 12:28:22 от Ivel »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Да ти кажа, имам сериозно подозрение  :-)))...
Съзнавам, че е малко нечестно от моя страна, но това е просто форум... А и специалната подготовка отпреди 20 години не упражнявана професионално едва ли има толкова значение. Преди 20 години не мислех като днес.
Също... Ще трябва да си призная, че ползвам по-често гугъла от паметта си... Вярно, че обикновено знам какво търся и най-често трябва само да си го припомня...
И все пак!
По голямо значение придавам на житейския опит в най широкия смисъл и структурата на мисълта!
И събеседника! (Избягвам да коментирам 3 дневни познания на която и да е тема :) ).
Засягаш достатъчно сериозно, много сериозни теми. Също научавам много неща, други виждам в друга светлина. Но... старая се да коментирам само там където, възможно е и да си въобразявам, си мисля, че мога да подредя мозайката на фактите или поне да дам една друга гледна точка.
Но по добре да приключим с взаимните комплименти!


Не ме напуска  усещането, че с тезите си за Гърция буквално атакуваш основите, на които се градят целите обществени отношения.
По скоро днешния пазарен фундаментализъм! Обожествения пазар превърнат от слуга в господар. Казват, че нямало по лош господар от слугата!


Сега става въпрос за пари!
...
Системата е бъгната.
Да! Тя е толкова бъгната, че без война и природни катаклизми е  способна да разсипе цели райони!


Ако ми пошушнеш тайно, че някакъв респектиращ с мощ гръцки интелектуален тръст  е разгадал слабостите на системата и със сложна двойна или тройна игра е натрупал 400 млрд....
Виж какво недоразумение се получава! Излиза че хитрите, мързеливи, лукави и подли гърци измамили добрите щедри европейци, които давали, давали от добро сърце без да знаят за гръцките номера. И сега последните са обидени! Ако можеха най-мощните европейски държави и корпорации със техните разузнавателни служби,  да допуснат само, че гърците притежават такъв интелектуален тръст способен да ги измами...
Горкият Голиат - Германия - измамена от подлия Давид (преди 50-тина години пак Давид я измами!)
Несериозно! И цинично!



Ако свирим на струната - всички срещу "лошите германци", неизбежно ще дойде момент, в който отново ще потекат реки от кръв.  Не го ща това.
На тази струна май свиря само аз (Е... и тук таме някой елинофил). Чак пък да предизвикам война?...
На струната, че гърците са мързеливци и мошеници, днес свири цяла Германия и клакьорите и. И ако това продължи нищо чудно да има и реки от кръв! Историята го потвърждава!


п.п.
Не съм бил на Тасос. Но все си мисля, че ако искаш да видиш Гърция е добре да слезеш от Платамона надолу, да отскочиш поне до Метеора.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

По скоро днешния пазарен фундаментализъм! Обожествения пазар превърнат от слуга в господар. Казват, че нямало по лош господар от слугата!

За пазар-господар и изсмукване на половината от цялата генерирана печалба в посока на многоглавата финансова ламя отдавна сме се разбрали!
Но за невръщането на заемите и ще имаме още тежки разговори :-)))

До сега не сме го споменавали, но преди няколко месеца излезе на български една книга: "Шоковата доктрина" на Нейоми Клайн. Един "фен" на неолай...ски капитализъм и пазарен фундаментализъм като теб, трябва да я поразгледа. :-))) Аз още не съм я чел, признавам. Взех си я, но е огромна, поразлистих и констатирах, че е и досат тежка за четене и май няма да ми стигнат силите. Освен това не бях съобразил в първия момент, че последната криза по-скоро не е застъпена, защото книгата обхваща периода до 2007 г.
Но нещата са така представени, че случването на кризата просто не трябва да изненадва никой.
Това е кървава история на неолибералната догма, която подчини света. Думите  не са мой, а съм ги взел от едно представяне в сайта книголандия.
http://www.knigolandia.info/2011/02/blog-post_14.html


Цитат
Да! Тя е толкова бъгната, че без война и природни катаклизми е  способна да разсипе цели райони!

Дори ги предизвикват нарочно или ползват катаклизмите за да наливат още масло ......


Цитат
Виж какво недоразумение се получава! Излиза че хитрите, мързеливи, лукави и подли гърци измамили добрите щедри европейци, които давали, давали от добро сърце без да знаят за гръцките номера. И сега последните са обидени! Ако можеха най-мощните европейски държави и корпорации със техните разузнавателни служби,  да допуснат само, че гърците притежават такъв интелектуален тръст способен да ги измами...
Горкият Голиат - Германия - измамена от подлия Давид (преди 50-тина години пак Давид я измами!)
Несериозно! И цинично!

Нищо подобно!
Визирах някаква хипотетична ситуация, която се реализират ползи единствено след свободно договаряне, включително договаряне за подстрижка на дълга.
Ерго, да прецакаш системата, използвайки собствените и правила.
На практика нищо такова не се случва.


Цитат
п.п.
Не съм бил на Тасос. Но все си мисля, че ако искаш да видиш Гърция е добре да слезеш от Платамона надолу, да отскочиш поне до Метеора.

Надявам се някой ден да я видя, истинската.
Това пътуване и планирано по конкретен повод и няма да може да се замени с нещо друго.
В краен случай, обаче, мога да не тръгна.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Но за невръщането на заемите и ще имаме още тежки разговори :-)))
...
Цитат
Виж какво недоразумение се получава! Излиза че хитрите, мързеливи, лукави и подли гърци измамили добрите щедри европейци, които давали, давали от добро сърце без да знаят за гръцките номера...
Нищо подобно!
Визирах някаква хипотетична ситуация...

Двете неща са неотделими и разбира се, не визирах твоята хипотетична  ситуация.
Дълговете на Гърция са известни много преди да се стигне до дълговата криза и не са натрупани за една нощ. Чуждестранните кредитори (изключвам гръцките кредитори, които държат над 40% от гръцкия дълг) и техните правителства са били достатъчно наясно къде наливат парите си, но са продължили да го правят... Въпроса е, защо?
Приказките за солидарността не ми се връзват.
Приказките за това, как гърците са ги измамили - също.

***
Видях, че беше засегнал социалните бонуси в Гърция.
Да ти кажа какви са като цяло, а не спекулациите с които се манипулира в пресата, без да твърдя че цифрите ми са абсолютно точни! (Примерно в гръцката преса излезе информация, че държавната рафинерия плащала годишна заплата от 80.000е. на чистачите - абсолютен булшит)
Та.... Големите бонуси
- болнични - 70% от основното възнаграждение след 3 тия ден ако имаш необходия стаж
- обезщетение за безработица - до 1 година и макс. около 500е. (ако си с 2 и + деца), ако имаш не по-малко от 2 години стаж без да се броят последните 3 месеца и разбира се - ако си си плащал в съответния фонд
- нормално пенсия - 65 години за мъжете и около 40 години осигуровки, при жените - по ниско според броя на децата
- социална пенсия - около 350е ако си навършил 70 години
- на 2 години - карта за почивка - но ако си си плащал в съответния фонд съответното време
- право на заем за жилище със субсидирана лихва - пак ако си си плащал в съответния фонд достатъчно дълго време
- помощ за наем - ако доходите ти спаднат под определено равнище и разбира се - пак ако си си плащал достатъчно дълго време и имаш съответния стаж - поне 6-7 години
- лекарства - покриват се от осигурителните каси на 75%, ако се осигуряваш
Другите неща е просто смешно да ги изреждам.

Във всички случаи, каквото и да вземеш от "държавата" е съпроводено със съответната бюрокрация и спънки.

Само един пример ще ти дам.
Беше ми се наложило известно време да нося терапевтични лещи. Купувах ги по 100+ евро. Първия път, нали бях зелен, се редих на опашки да си взема "правото" от социално-осигурителната ми каса - 70е. Втори път не се наредих!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Добре,
Възможно е да има доста митове по темата социални плащания в Гърция.
И аз съм подвластен на разни внушения, особено когато идат от разни "авторитетни" източници.

Перата, по които са изтичали пари в  никакъв случай не съм ги подредил в някаква строга йерархия, със сигурност са пропуснати важни позиции.
Може би в общоцивилизационен, в частност в някакъв културен план (културен в тесен смисъл) може и да има достижения  и принос региона. (не изключвам  и съседите на Гърция).
Обаче, в стопански и финансов план, обществата тук - не могат, не знаят, не искат, или Бог знае какво, но традиционно не се оправят. 

Днес ми мина пред очите един материал - изследване на двама водещи икономисти, вкл. гл. икономист на  МВФ - Кенет Рогоф. Изследвани са финансови кризи в рамките на дълъг период от време - 800.
По повод  на Гърция (която сега е доста актуална) Рогоф дори си позволява да каже, че тази страна е била практически почти в състояние на постоянен фалит за последните цели  200 г., което значи от началото на 19 в., т.е. от момента на възстановяване на независима Гърция.

Съжалявам, че нямам време за превод, а от немски няма на кого да разчитам за помощ, но преводачът на Гооооогъл напоследък се е подобрил и всеки може да се ориентира.

Накрая има една интересна схема, при което се сравняват дълговете по страни.
Гърция далеч не е най-тежкият случий, това се вижда ясно, но очевидно не може да ги обслужва. Машинката се върти бавно, много вибрира, много харчи.

http://diepresse.com/home/wirtschaft/international/666368/Studie_Griechen-seit-200-Jahren-fast-staendig-pleite?_vl_backlink=/home/wirtschaft/609810/index.do&direct=609810

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Цитат
Гърци "изкупуват" Банско

Гърци масово купуват имоти в Банско. Уплашени от кризата в тяхната държава, те бързат да вложат средствата си в нещо сигурно. Интересът е насочен към апартаменти, парцели, къщи и други недвижими имоти, информира e-79.com.

Част от туристическите агенции в Гърция търсят и цели комплекси с цел менажиране.

Най-голям е интересът към апартаменти от порядъка на 30-40 хиляди евро. По-луксозните достигат на цена от 600-700 евро за квадратен метър.

Според източници при огледа на имотите гърците задават изключително много въпроси, свързани със законовата уредба в България по отношение купуването на имоти от страна на чужди граждани. Интересуват се от инфраструктурата, възможностите за развитие на културен туризъм и други.

Не липсват и предприемачи, които прехвърлят бизнеса си в България. Условията за бизнес у нас сега са благоприятни, обясняват интереса на гърците към родния курорт брокери.
http://news.ibox.bg/news/id_661451854


Вчера изтеглиха 1.5 млрд евро и днес вече се редят по опашки в Банско да заложат 'на сигурното'.
пунди би казал изначалното - А цените накъде? Сещате ли се? ;), а др. Иванов би добавил, че техните курорти за чеп за зеле не стават и ще предпочетат хотелчето му в Курорта, като изтеглят още толкова днес и още малко утре...
 *drinks*


Първите гърци ще продават и дават под наем на следващите, и така ще видим новия вариант на английския купувач в гръцки вариант.Честито на Банско.Къде е ролята на заплатата в случая.Нещо не се досещам.
ДАЙТЕ НЯКОЯ ГРАФИКА.
Ааааааааа, и графиката на балона ако може.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Гърците - новите англичани в Банско. Ще успеем ли да прекараме още 2-3 нации *prof*

*на тоя етап това ми прилича на партенка *drinks*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Гърците - новите англичани в Банско. Ще успеем ли да прекараме още 2-3 нации *prof*

*на тоя етап това ми прилича на партенка *drinks*

E, англичаните купуваха на 1500 Е за м2 на зелено в ски курортите. Не може да става сравнение. И да купуват гърците, то ще е на много по-ниска цена (ако изобщо купуват масово както купуваха англичаните преди).
I say what I do and do what I say.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Гърците - новите англичани в Банско. Ще успеем ли да прекараме още 2-3 нации *prof*

*на тоя етап това ми прилича на партенка *drinks*

E, англичаните купуваха на 1500 Е за м2 на зелено в ски курортите. Не може да става сравнение. И да купуват гърците, то ще е на много по-ниска цена (ако изобщо купуват масово както купуваха англичаните преди).

Като англичаните няма кой да купува в близките 20-30 години.Те хитрееха с пенсионните вноски, и то благодарение на специален закон.Малаките спасяват пари.дано имат повечко за харчене.За съжаление масово са с пари до към 40-50000Е но и това си е цифра, ако са повечко хора.Виж като отворят кръчмите ще настане драма.Че ги могат тези неща.Ма то и на банскалии не им се разбира много де.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Гръкът не е ингилизин, няма да се мине току тъй. Ще наблюдавам с интерес отстрани.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Е, то тогава, Невидимко хич да не си губи времето в български форуми, ами да организира форумен търг в гръцки форум. Ей, тук си имаме преводачи... :)

Да попитам, все пак, що чакаха гърците досега и не купуваха? И още нещо - сумите които са се теглили са от 2-3хил до 10-15хил. Че те, още малко няма да могат да наборят Дивал?

Само предприемачите могат да се класират... :)

 *drink11*

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Гърците - новите англичани в Банско. Ще успеем ли да прекараме още 2-3 нации *prof*

*на тоя етап това ми прилича на партенка *drinks*

Че руснаците, англичаните, румънците и китайците не стигат ли? Сега и на бедните гърци ще им приберем паричките.  Откак набутахме и арабските шейхове с пистата у Доброславци, вече във формулата и гориво не зареждат, щот са на лимит. Очаква се скоро шампионатите да стартират с метанови уредби и гуми втора употреба, за да спестяват за винетки.
    *rofl*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Цитат
Гърци "изкупуват" Банско

Гърци масово купуват имоти в Банско. Уплашени от кризата в тяхната държава, те бързат да вложат средствата си в нещо сигурно. Интересът е насочен към апартаменти, парцели, къщи и други недвижими имоти, информира e-79.com.

Част от туристическите агенции в Гърция търсят и цели комплекси с цел менажиране.

Най-голям е интересът към апартаменти от порядъка на 30-40 хиляди евро. По-луксозните достигат на цена от 600-700 евро за квадратен метър.

Според източници при огледа на имотите гърците задават изключително много въпроси, свързани със законовата уредба в България по отношение купуването на имоти от страна на чужди граждани. Интересуват се от инфраструктурата, възможностите за развитие на културен туризъм и други.

Не липсват и предприемачи, които прехвърлят бизнеса си в България. Условията за бизнес у нас сега са благоприятни, обясняват интереса на гърците към родния курорт брокери.
http://news.ibox.bg/news/id_661451854


Вчера изтеглиха 1.5 млрд евро и днес вече се редят по опашки в Банско да заложат 'на сигурното'.
пунди би казал изначалното - А цените накъде? Сещате ли се? ;), а др. Иванов би добавил, че техните курорти за чеп за зеле не стават и ще предпочетат хотелчето му в Курорта, като изтеглят още толкова днес и още малко утре...
 *drinks*


Цитат на: др. Иванов
Това е съвсем ясно, казал съм, че трябва да се специализираме като пристан за бягащи от окаяните си страни граждани на ЕС и то такива с постоянни доходи - пенсиионери. Сега в кризата първо гърците, а след това и много други ще драснат насам, трябва само добра политика на държавата в тази насока

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Таз' година полупроводници, догодина цели ...  :D *drink11*