Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1227829 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Гърците - новите англичани в Банско. Ще успеем ли да прекараме още 2-3 нации *prof*

*на тоя етап това ми прилича на партенка *drinks*

E, англичаните купуваха на 1500 Е за м2 на зелено в ски курортите. Не може да става сравнение. И да купуват гърците, то ще е на много по-ниска цена (ако изобщо купуват масово както купуваха англичаните преди).

Като англичаните няма кой да купува в близките 20-30 години.Те хитрееха с пенсионните вноски, и то благодарение на специален закон.Малаките спасяват пари.дано имат повечко за харчене.За съжаление масово са с пари до към 40-50000Е но и това си е цифра, ако са повечко хора.Виж като отворят кръчмите ще настане драма.Че ги могат тези неща.Ма то и на банскалии не им се разбира много де.

40 К - 50 К, казва се "берекет версин" и толкова... Невидимко наистина трябва да се свърже с Goro.
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Какво си чешете езиците с гърци и с Банско? Нито едното става за далавера, нито другото.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Athens 2011


"Свободата се получава, не се подарява" - казваха хората, които са по площадите ежедневно. "Крадци" - беше основното, което скандираха и днес. Всички тези хора искаха да получат правото си за три прости неща: "Живот, Образование, Свобода".
До преди малко на площада пред Синтагма /Парламента/ протестиращите бяха стотици хиляди.
Можем само да се учим от народеца тук как се отстоява право на глас - ЗАЕДНО и на ПЛОЩАДА, а не сам, под юргана - да попръцнеш веднъж-дваж и да си мислиш, че с това си изразил своя личен протест. Това е разликата м/у нас и тях. Тук са ВСИЧКИ, а у нас "сам юнак на коня". 
« Последна редакция: 01 Юни, 2011, 01:23:31 от elissa »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
По повод  на Гърция (която сега е доста актуална) Рогоф дори си позволява да каже, че тази страна е била практически почти в състояние на постоянен фалит за последните цели  200 г., което значи от началото на 19 в., т.е. от момента на възстановяване на независима Гърция...
Гърция е фалирала 3 пъти до днес ако не се лъжа. Дори думите на Трикупи "За съжаление фалирахме" са превърнати в поговорка.
Все пак, господин Рогов не ни обяснява как Гърция излиза  от режима на полковниците (също интересна тема, щото ние като чуем режим и си представяме я комунизъм я фашизъм) без една стотинка дълг (при това Пападопуло опрощава заемите на селяните към банките).
Не ни обяснява г-н Рогоф и как влязлата без или с незначителни държавни задължения (не съм съвсем сигурен) в ЕО Гърция, 30 години по късно се превръща в една от най-задлъжнелите държави. (Под средното задлъжняла като държава, но с най-висок правителствен дълг!)
Та предполагам, колкото е повърхностен (или злонамерен) относно най-новата история на Гърция (да се надявам че не е така за останалите страни) още по повърхностен е за преди нея!



Добре,
Възможно е да има доста митове по темата социални плащания в Гърция.
И аз съм подвластен на разни внушения, особено когато идат от разни "авторитетни" източници...
Начев,
Смятам го не за внушения и мнения, а за директна пропаганда и промиване на мозъците. Нима Меркел не знае цифрите, че си позволява почти директни лъжи относно работното време и отпуските на гърците? (Ако пък е дотам тъпа и подведена, то определено е заела място не по възможностите и!)
Допускам също, че тази директна пропаганда не цели толкова гърците - даже е ясно че при тях не минава... Понеже е друга тема ще го оставя, припомняйки само, че е изключително опасно и престъпно да се  събужда в Европа шовинизма!



Перата, по които са изтичали пари в  никакъв случай не съм ги подредил в някаква строга йерархия, със сигурност са пропуснати важни позиции...
Ще засегна само едно от другите пера, които си споменал, защото е голямо.
Въоръжението.
За съжаление, у нас взеха властта майко-продавци и некадърници, които убедиха народа, че щом сме в НАТО и ЕО сме гарантирани, макар и при това голямо мюсюлманско малцинство!
Такава гаранция нямаме!
И гърците нямат и много добре си дават сметка! И тъй като си дават сметка с кого граничат (нямам предвид просто Европейска Турция и сравнително цивилизованото малоазийско крайбрежие, а огромната вътрешност на страната, която утре може да промени нейната политика) поддържат единствената боеспособна християнска армия на Балканите. При това на много висока цена, която изтича в джобовете на немски и френски корпорации!
Аз дори се съмнявам, че политиката на Турция срямо България, с нашите етнически проблеми, последните години щеше да е тази, ако Гърците не поддържаха паритет с нея по въздух, море и суша. С това не искам да кажа, че Гърция пази България. Тя пази себе си, а жизнените и интереси не допускат териториална експанзия на Турция на Балканите. И чест им прави, че за подобна политика е узрял не само елита и, но и народа - спомни си натовските приключения на солунското пристанище!

Ако погледнем въпроса пък от общо европейско ниво нещата са точно толкова трагични, колкото преди 6 столетия! Двете малки християнски държави на южно-европейския фланг са оставени отново сами да поддържат баланса на силите единствено за своя собствена сметка. Едната се е отказала изцяло. Другата се напъва все още и пълни гушите на пфенингаджиите за да я псуват публично!
Ако трябва да съм съвсем честен ще кажа: да и е... мамата аз на тази обединена Оупа!


***
Но дори това, вероятно не би докарало днешната криза в Гърция в частност и Европейския юг най-общо. А провежданата монетарна и икономическа политика под диктата на немците и с глупавото съгласие (засега) на останалите. Не съм икономист, но мога да разделя на две магарета сламата и знам, че няма как да продадеш една доматена консерва за 1,5 долара днес, ако до вчера си я продавал за 1.
Ще нахвърлям накратко, защото стана много дълго, и някои европейски политики от близкото минало и настояще, пък нека всеки си ги преценява сам!
- знаеш ли, че плащаха на гръцките селени за да НЕ СЕЯТ памук (вярно от Китай блузките идват днес по-евтино, дори гърците да преместят производството в страни като Бг....)
- знаеш ли, че плащаха на гръцките селени за да НЕ СЕЯТ тютюн...
- да НЕ СЕЯТ чам фъстък...
- да НЕ СЕЯТ лозя...
Списъка с регулациите е много дълъг и ще спра, споменавайки само, че на гърка днес му е по изгодно да си купи картофи от Египет отколкото да ги произведе сам...

Какво трябваше да направят гърците?
Да започнат да произвеждат Мерцедес?
Че в Европа са 5 монополни компании в производството на автомобили (дотолкова монополно, че изкараха еднакви общи модели с различни надписи на на каросерията!!!)
Да започната да произвеждат тежки машини?
Ами картинката с монополите е пак същата, ако не и по лоша!
Да не говоря, че по принцип влизането на един урегулиран пазар с големи "играчи" е невъзможно за каквато и да е частна инициатива без протекцията на големи "играчи" или държавата!


Бих могъл да пиша и за какво се произвежда в Гърция, кои производства са съсипани и пр., но сме вече големи деца и всеки сам може да си издирва фактите и да мисли с главата си!


Не и стигна печалбата от еврото на  "Оупа"! Дори да фалира достойно не позволява на малкия си "партньор" Оупа! Роби и трябват, да цица!




п.п.
Със Оупа начело и слугите и клакьорите и Европа няма бъдеще!
Надявам се, елините да са черния лебед, който ще обърка сметките и!
Парламента в Атина е отново "обсаден" и народа вика "крадци".
Дали пък не са пратили заразени краставици в Германия или просто германците ги пъхат някъде другаде преди да ги ядат? Във всеки случай - чудя се как немската преса все още не е открила, че краставиците са от Гърция!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И да добавя от злободневието!

Умницата Меркел се засили за Индия!
Умницата Меркел вероятно си фантазира, че може да замени обединена Европа с Индия и Китай.
Наистина става весело!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Гърция е фалирала 3 пъти до днес ако не се лъжа. Дори думите на Трикупи "За съжаление фалирахме" са превърнати в поговорка.
Все пак, господин Рогов не ни обяснява как Гърция излиза  от режима на полковниците (също интересна тема, щото ние като чуем режим и си представяме я комунизъм я фашизъм) без една стотинка дълг (при това Пападопуло опрощава заемите на селяните към банките).
Не ни обяснява г-н Рогоф и как влязлата без или с незначителни държавни задължения (не съм съвсем сигурен) в ЕО Гърция, 30 години по късно се превръща в една от най-задлъжнелите държави. (Под средното задлъжняла като държава, но с най-висок правителствен дълг!)
Та предполагам, колкото е повърхностен (или злонамерен) относно най-новата история на Гърция (да се надявам че не е така за останалите страни) още по повърхностен е за преди нея!
Почти не мога да повярвам, че вместо най-накрая да загася компа, изведнъж ме обзема подозрителен ентусиазъм да ти отговоря, още тази вечер.
Давам си сметка, че постът ти е силен и аргументиран, особено в критичен план. Не съм сигурен, че ще мога да опонирам достатъчно мотивирано, а градивните и съзидателни контрааргументи със сигурност ще останат за друг път.
Почувствах се тъпо, че приех почти за  доказани думите на Рогоф по отношение на Гърция и то въпреки, че него специално съм го хващал друг път в изказвания, които са меко казано дискусионни. Споменаването на полковниците събуди в мен един доста поизбледнял спомен за един твой разказ от предишния форум, където разказваше по-подробно именно за този период. При постването на последната статия се напънах да си спомня нещо за стопанската и финансова история на Гърция, но нищо не родих.
Знаеш, че мога да ти възразя с позоваване на примери като Румъния на Чаушеску или пък модерен Китай и много други, дори само като позоваване на обстоятелството, че липсата н а дългове или съответно успешно решаване на дългови проблеми, сами по себе си нищо не значат. Ако това е свързано с раз.... ма... на хората, баста !
Отдавна вече не вярвам, че някой го е грижа за добруването на моите внуци! 

Цитат
Начев,
Смятам го не за внушения и мнения, а за директна пропаганда и промиване на мозъците. Нима Меркел не знае цифрите, че си позволява почти директни лъжи относно работното време и отпуските на гърците? (Ако пък е дотам тъпа и подведена, то определено е заела място не по възможностите и!)
Допускам също, че тази директна пропаганда не цели толкова гърците - даже е ясно че при тях не минава... Понеже е друга тема ще го оставя, припомняйки само, че е изключително опасно и престъпно да се  събужда в Европа шовинизма!
Вероятно 80 % от познанията си за Гърция дължа на теб. Тя си остава непозната и непонятна за мен страна.
Трудно мога да взема отношение по горните думи.

Цитат
Ще засегна само едно от другите пера, които си споменал, защото е голямо.
Въоръжението.
За съжаление, у нас взеха властта майко-продавци и некадърници, които убедиха народа, че щом сме в НАТО и ЕО сме гарантирани, макар и при това голямо мюсюлманско малцинство!
Такава гаранция нямаме!
И гърците нямат и много добре си дават сметка! И тъй като си дават сметка с кого граничат (нямам предвид просто Европейска Турция и сравнително цивилизованото малоазийско крайбрежие, а огромната вътрешност на страната, която утре може да промени нейната политика) поддържат единствената боеспособна християнска армия на Балканите. При това на много висока цена, която изтича в джобовете на немски и френски корпорации!
Аз дори се съмнявам, че политиката на Турция срямо България, с нашите етнически проблеми, последните години щеше да е тази, ако Гърците не поддържаха паритет с нея по въздух, море и суша. С това не искам да кажа, че Гърция пази България. Тя пази себе си, а жизнените и интереси не допускат териториална експанзия на Турция на Балканите. И чест им прави, че за подобна политика е узрял не само елита и, но и народа - спомни си натовските приключения на солунското пристанище!

Ако погледнем въпроса пък от общо европейско ниво нещата са точно толкова трагични, колкото преди 6 столетия! Двете малки християнски държави на южно-европейския фланг са оставени отново сами да поддържат баланса на силите единствено за своя собствена сметка. Едната се е отказала изцяло. Другата се напъва все още и пълни гушите на пфенингаджиите за да я псуват публично!
Ако трябва да съм съвсем честен ще кажа: да и е... мамата аз на тази обединена Оупа!
Е, когато си прав, прав си ! Двуличие и егоизъм в Европа има. Но ..... в обществено- цивилизационен и културен (култура в най-широк смисъл) план Европа за мен е световен лидер, още. Умишлено ще г ооставя като голо и сбективно твърдение. Нека си гледаме кривиците.
За съжаление, алчността накара европейските елити принудено бързо да направят опит да "забравят" за войната.
Знаеш ли, че натискът връху Германия да прави военни разходи и да взема участие във военни операции е много по-голям от нейното желание да го прави. Пък и за какво и е, да го ...  Нали тя си има еврото, а и хора и общество, които знаят как да се възползват от него. Но не мирясаха, докато по най-йезуитски начин не смачкаха и германската политическа класа и съдебната им система, които скърцайки със зъби от възмущение и отврат , започнаха  сами да твърдят, че немските войници могат да маршируват по чужди земи, въпреки изричната конституционна забрана, а онези германски войски (например в Афгатистан) навън всъщност не били войски и това било съвсем друго и нормално.

Ако утре, в една променена и ескалирала обстановка (и нека никой не казва, че това е невъзможно), турците решат дас е разходят до София, ще го направят бързо, делово, ефикасно и без никакви последици. Вярно, ще се намери някое френско, маломерно петле, което ще започне да се перчи и да подскача, но ... дотам.
Не знам, дали реките кръв, който последователно са проливани в Европа не ни умориха, отвратиха, но и направиха малко наивни, нас "европейците".
Имопотентност и  безсилие 0 това е, което се забелязва лесно. Виж го дори в Либия. Петлаят се като пилета.
А въобще не ми  се иска да захващам темата, че няма чий да г одирят там. Това е гадна и незаконна агресия и обстоятелството, че Кадафи е луда откачалка (прави се по-скоро), не оправдава никого. Единственото "легитимно" действие там е да осигурят забраната на полети. Това, че започнаха незаконна война и взеха страна е най-тъпото и идиотско нещо на европейската политика. Стига !

Иначе, заради наличието на относително силна и вероятно боеспособна гръцка армия , която гръцкият народ издържа - ШАПКИ ДОЛУ !
А за крадливите политици, който гепят от  залъка на бедните като товарят военните доставки -  камшик на голо !


Цитат
***
Но дори това, вероятно не би докарало днешната криза в Гърция в частност и Европейския юг най-общо. А провежданата монетарна и икономическа политика под диктата на немците и с глупавото съгласие (засега) на останалите. Не съм икономист, но мога да разделя на две магарета сламата и знам, че няма как да продадеш една доматена консерва за 1,5 долара днес, ако до вчера си я продавал за 1.
Ще нахвърлям накратко, защото стана много дълго, и някои европейски политики от близкото минало и настояще, пък нека всеки си ги преценява сам!
- знаеш ли, че плащаха на гръцките селени за да НЕ СЕЯТ памук (вярно от Китай блузките идват днес по-евтино, дори гърците да преместят производството в страни като Бг....)
- знаеш ли, че плащаха на гръцките селени за да НЕ СЕЯТ тютюн...
- да НЕ СЕЯТ чам фъстък...
- да НЕ СЕЯТ лозя...
Списъка с регулациите е много дълъг и ще спра, споменавайки само, че на гърка днес му е по изгодно да си купи картофи от Египет отколкото да ги произведе сам...
Многократно сме обсъждали тези теми. Не съм сигурен, че трябва да го правим отново и да повтаряме пак заявени тези.
Все пак, нека останем реалисти, и да си кажем, че не може приемайки нови членове в клуба на кандидат богатите, да вземеш хляба от ръцете на собствените си хора.
Особено при селскостопанската политика има един важен аспект, който понякога се недооценява.
Чувал съм, че японските фермери произвеждат ориз при себестойност, която е до 5-6 пъти по-висока от тази на ориза от Индокитай. Обаче Япония произвежда обиз, субсидира и ушите и мърдат от зор.
С храната и водата не бива да се правят експерименти.
Много е близко д о мисълта, че в определен момент европейските политици са си задавали въпроса: Ами ак о стане "Ох!", ние на кого е по-добре да разчитаме, на немските и френски фермери или на гръцките и българските.
И се опитват да вървят по пътя на компромисите, а този път кара абсолютно всички да са недоволни.
Истината е, че не знам какво по-добро да предложа тук.   

Цитат
Какво трябваше да направят гърците?
Да започнат да произвеждат Мерцедес?
Че в Европа са 5 монополни компании в производството на автомобили (дотолкова монополно, че изкараха еднакви общи модели с различни надписи на на каросерията!!!)
Да започната да произвеждат тежки машини?
Ами картинката с монополите е пак същата, ако не и по лоша!
Да не говоря, че по принцип влизането на един урегулиран пазар с големи "играчи" е невъзможно за каквато и да е частна инициатива без протекцията на големи "играчи" или държавата!
Факт, че е трудно ! не мога да дам рецепта. Знам, че по-скопо няма да проработи. Не искам да коментирам защо.
Като контрааргумент мога да ти посоча Корея.
Знаеш ли, къде беше Корея през 60-те и 70-те год. в сравнение и с Бг и с Гърция. Решаваха проблемите на физическото оцеляване.
Срам ме е да си помисля, че тогава в един момент Бг. държи голям дял от пазара (световния) на кари, от пазара на дискови зап. устройства. Не говоря какво точно, как и т.н. Поне кат онатурални показатели е факт. Товарила се е стоката, пишели са се фактури и товарителници и .. на път. И скромна част от това да беше съхранено и развито, днес да сме богато, уверено общество. Ама ... на!
Да намерим виновник и да го набием с пръчки! Това не е невъзможно, но да си върнем пазарите - това вече е изключено.



Цитат
Бих могъл да пиша и за какво се произвежда в Гърция, кои производства са съсипани и пр., но сме вече големи деца и всеки сам може да си издирва фактите и да мисли с главата си!


Не и стигна печалбата от еврото на  "Оупа"! Дори да фалира достойно не позволява на малкия си "партньор" Оупа! Роби и трябват, да цица!
Не знам какво е имала Гърция, какво е загубила и кой и е виновен. Лоши предчувствия ме глождят в тази посока!

Цитат
п.п.
Със Оупа начело и слугите и клакьорите и Европа няма бъдеще!
Надявам се, елините да са черния лебед, който ще обърка сметките и!
Парламента в Атина е отново "обсаден" и народа вика "крадци".
Нямам нищо против чичо Талеб да прати едно пернати, което да проговори с човешки глас и да каже: Опомнете се, ... докато е време !


darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Събитията в Гърция, които тепърва предстои да си случват, ще окажат изключително силно влияние върху икономическата активност в България. Не само банковият сектор у нас е с преобладаващо гръцко участие - сериозни гръцки фирми играят на едро в металите, в дървообработването, в химическата промишленост, а това са все сектори с пряко значение за строителството. Затова темата си е баш на място.

(Аз пък само веднъж съм бил в Солун, обаче се влюбих в този град. Няколко пъти обърках пътя с колата и поради тази причина успях да видя местенца, които иначе не бих видял. Има дух този град!
Пък и единият ми дядо се е преселил от Солун през онзи ... бежанския период. А баба ми пък е от Тасос. Може и да съм се почувствал у дома - не знам, но много ми хареса.)
Нормално е да се объркаш. Понеже няма високо строителство, нямаш отправна точка. Тесни кокетни улици, чудесни  магазини с подредени с вкус стоки, сладкарските магазини са като в приказките и усмихнати хора...
Направиха ли ти впечатление църквите?  Красота, дето казваш, има дух този град....А липсваха ли ти панелките в интериора? Аз живях известно време в Неаполи, щях да отварям един магазин, но положението се промени рязко и се отказах. Мога да кажа наема на магазина ноември 2010-та (среден лукс) на търговска улица -  82кв.м., 400еуро без консумативите, пъвите три месеца на половин наем.
 Трябваше ми за шоурум за дограма, щори и интериорни врати. Жал ми е за гърците. Готвят ги за жертвеното агне, повод за разпадане на зоната.Остави к,во говорят някои, има много готини хора там...
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Е, когато си прав, прав си ! Двуличие и егоизъм в Европа има. Но ..... в обществено- цивилизационен и културен (култура в най-широк смисъл) план Европа за мен е световен лидер, още...
Коя Европа?
Тази Европа, дето е световен лидер в културен аспект е елинистична (по произход и дух) Европа! Ако, и тук, да имам някои съмнения относно "лидерството"!
Другата Европа, например на Deutsche Welle... Ами... виж и нивото в българската и секция. Какъв ти лидер! Просто Оупа!
За съжаление Оупа на циничността и вандализма, а не Европа на цивилизацията е лидер днес! Достатъчно е да погледнеш политическите практики! Икономическия и в частност техническия напредък не са мярка за цивилизованост!

п.п.
Понеже, света не, но Европа съм я пообиколил, отдавна не се хващам на въдицата на пропагандната машина на Оупа - колко сме били изостанали, мързеливи и корумпирани! Не само смятам българина, гърка, румънеца, сърбина, че дори албанеца и турчина за по-цивилизовани! Твърдя, че ако в условията на нашия Андрешко поставиш Дойчо той ще се превърне в Бай Ганю на четвърта...
Всъщност... аз го смятам за по-корумпиран и нецивилизован, дори без да го поставям в тези условия...





Нямам нищо против чичо Талеб да прати едно пернати, което да проговори с човешки глас и да каже: Опомнете се, ... докато е време !
За съжаление, най напред се използват всички неработещи варианти. Ти беше писал, че разрушението се развива бързо, а добрите неща стават бавно, стъпка по стъпка, с криволичения, връщане назад...

п.п.
Между другото, не съм чел Талеб, ако изключим интервюто, което даде преди няколко месеца в Атина. Сигурно, няма и да го прочета...
Както казваше неарвана, системата не е напълно детерминирана. Отнякъде може да изскочи черния лебед на липсващото ни познание...

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил

п.п.
Между другото, не съм чел Талеб, ако изключим интервюто, което даде преди няколко месеца в Атина. Сигурно, няма и да го прочета...
Както казваше неарвана, системата не е напълно детерминирана. Отнякъде може да изскочи черния лебед на липсващото ни познание...

жоро,аз ако съм министър на образОванието,първото нещо да направя ще е да се изучава талеб и философи като попър и хюм.
     а скептицизма,направо ще го направя отделен предмет.скептицизма  за мен е наука.тва е начин на мислене на база на отричане.според талеб в днешно време все по малко хора притежават тази дарба,защото човечството има проблем с тоновете информация,особено в последните десетилетия.а възпремането на дадена информация в знание на база скептицизъм е най сложния процес,отнемащ най много време.
 
  самия талеб казва,че да си скептик,тва е дарба.почти невъзможно е да се изградиш като такъв. и талеб казва аз самия себе си,че не е роден скептик.но той разбира силата на скептицизма,отделно талеб има невероятното качество да сменя домейни. за тва говорех по рано.или той  е обобщител,а не откривател-демек той не може да открие топлата вода,но намира по големи приложения на самата топла вода от тези,които са я открили.
    с други думи той нищо ново не е открил,а използва трудовете на философи скептици,като сменя домейни-обяснява по добре от тях смисъла на това ,което са открили-намира приложения в днешно време.
       
« Последна редакция: 03 Юни, 2011, 17:00:20 от acen1975 »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил

п.п.
Между другото, не съм чел Талеб, ако изключим интервюто, което даде преди няколко месеца в Атина. Сигурно, няма и да го прочета...
Както казваше неарвана, системата не е напълно детерминирана. Отнякъде може да изскочи черния лебед на липсващото ни познание...

жоро,аз ако съм министър на образОванието,първото нещо да направя ще е да се изучава талеб и философи като попър и хюм.
     а скептицизма,направо ще го направя отделен предмет.скептицизма  за мен е наука.тва е начин на мислене на база на отричане.според талеб в днешно време все по малко хора притежават тази дарба,защото човечството има проблем с тоновете информация,особено в последните десетилетия.а възпремането на дадена информация в знание на база скептицизъм е най сложния процес,отнемащ най много време.
 
  самия талеб казва,че да си скептик,тва е дарба.почти невъзможно е да се изградиш като такъв. и талеб казва аз самия себе си,че не е роден скептик.но той разбира силата на скептицизма,отделно талеб има невероятното качество да сменя домейни. за тва говорех по рано.или той  е обобщител,а не откривател-демек той не може да открие топлата вода,но намира по големи приложения на самата топла вода от тези,които са я открили.
    с други думи той нищо ново не е открил,а използва трудовете на философи скептици,като сменя домейни-обяснява по добре от тях смисъла на това ,което са открили-намира приложения в днешно време.
     

Аз пък ако стана ректор на УНСС ще карам студентите задължително да четат фимоти.ком и да наизустяват Асен1973.
Ще давам себе си за пример как съм щял да се накисна с много, ако не бях вземал решения след като бях чел Асен.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил

п.п.
Между другото, не съм чел Талеб, ако изключим интервюто, което даде преди няколко месеца в Атина. Сигурно, няма и да го прочета...
Както казваше неарвана, системата не е напълно детерминирана. Отнякъде може да изскочи черния лебед на липсващото ни познание...


жоро,аз ако съм министър на образОванието,първото нещо да направя ще е да се изучава талеб и философи като попър и хюм.
     а скептицизма,направо ще го направя отделен предмет.скептицизма  за мен е наука.тва е начин на мислене на база на отричане.според талеб в днешно време все по малко хора притежават тази дарба,защото човечството има проблем с тоновете информация,особено в последните десетилетия.а възпремането на дадена информация в знание на база скептицизъм е най сложния процес,отнемащ най много време.
 
  самия талеб казва,че да си скептик,тва е дарба.почти невъзможно е да се изградиш като такъв. и талеб казва аз самия себе си,че не е роден скептик.но той разбира силата на скептицизма,отделно талеб има невероятното качество да сменя домейни. за тва говорех по рано.или той  е обобщител,а не откривател-демек той не може да открие топлата вода,но намира по големи приложения на самата топла вода от тези,които са я открили.
    с други думи той нищо ново не е открил,а използва трудовете на философи скептици,като сменя домейни-обяснява по добре от тях смисъла на това ,което са открили-намира приложения в днешно време.
     

Аз пък ако стана ректор на УНСС ще карам студентите задължително да четат фимоти.ком и да наизустяват Асен1973.
Ще давам себе си за пример как съм щял да се накисна с много, ако не бях вземал решения след като бях чел Асен.

е,де да беше прав......виж го златото,нещо,което за мен струва не повече от 500 $ ,е три пъти по скъпо...... та кой е прав?аз,че смятам народа за стадо овци,купуващи оувърпрайзд асетс с НИКАКВО приложение,освен събиране на прах по сейфове,или аз съм овцата,а народа са вълците....... моментната цена доказва кой прав,кой крив......
  или,ако всички вярват в мохамед,по добре за не залагаш,че мохамед не съществува...щото деня ,в който мохамеданите разберат,че мохамед го няма,може да е утре,но може и да е след 100 години....
  виж,ако нацелиш точно времето,когато мохамеданите ще "развенчаят" мохамед, ти можеш да се превърнеш в следващия мохамед...... материялно погледнато-при пукане на златния балон,народа ще изгуби милярди,ако не и трилиони долари.... и те ще отидат в ръцете на тези,които са залагали против него.и колкото по малко са те,а колко повече са овците,толкова повече милярди ще се разпределят между АНТИмохамедовците,от мохамедовците.......
    ама все още има хора,които вместо да си купят акция на интел с над 3 % дивидент,да купят злато......

та аз имам друго предложение-вместо аз ставаме министи и преподаватели,дай да оставиме тази работа на "професионалистите" ,а ние  да си седиме дома и да чакаме следващото пукане на балон...... повече пари се изкарват от това от преподаване,а все пак живееме в матерялен свят.представи си,че си могъл да залагаш на пукането на имотния балон в бг,сега нямаше да си знаеш парите,за сметка на бг банките ,"инвеститорите' ,брокерите,превърнали се в инвеститори и т.н.,които загубиха вече милчрди до сега,а и тепърва ще губят......
    а са си предсстави колко по голям монетарно е златния балон в сравнение с бг имотния......
 

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Асене прав си за това да си стоим зад завесите. Аз примерно ако съм министър няма да мога да изтрая шофьор да ме вози и ще го изхвърля по някое време. Или си мисля че няма да мога да изтрая горилите около мене. Пък и непрекъснато да ме е страх кога ще бъдат отвлечени децата или пък сам да се ослушвам кат заек като излезна да покупонясам с приятели. Стой си в сянка и се наслаждавай на живота така както ти харесва.

nearvana

  • Гост
Ок Асене, не са сидиес-и а суапове плащаши ефективно разликата между доходността на немските и гръцките бондове. Тази разлика е горе долу цената на сидиес-а, тоест имаш тотал ритърн индекс върху гръцки сидиес. В случай на дифолт не е ясно кво става - най-вероятно се плаща haircut-a, но тва са OTC  деривати и можем само да си спекулираме как са структурирани. Ако е прост суап на доходност по гръцки и немски дълг е линеен продукт и дори имаш лесен статичен хедж. Сигурен съм че GS са шорт гръцки дълг щото са имали инфото че гърция е по-задлъжняла отколкото е било известно. По-принцип според принципа на китайската стена в банките нямат право да използват това инфо но е ясно че не може да се чака почтенност от банкери.  Обаче тва не е в мащабите за които споменаваш и въобще не е причината за спасяването на гърция. Ако европейска банка имаше огромна деривативна експозиция щеше да се размирише вече. Обикновенните бондове не могат да ги хванат щото тарикатите ги осчетоводяват по номинал а не по пазарна оценка и викат че ще ги държат до падеж. За дериватите този номер не минава. Ако имаше концентрирана проблемна позиция от този род в такива размери  щяха да хвърчат глави ... освен ако политиците не са вътре в играта. Ок ти викаш са вътре и затова спасяват гърция.  Ама точно там имам още един аргумент срещу тезата ти  -  ако наистина беше така  и меркел играе да кажем с дойче банк на това ниво то щеше да е супер лесно на дойче банк да си избие загубите и да затвори позициите си като влезе в обратната сделка на пазара. Нужни са точно 3 изказвания на меркел относно   PIIGS дълговете за които дойче банк да знае предварително. Ще хванат реакцията на пазара и за нула време са без проблеми.  "The way to make a lot of money is to invest in a known & predetermined outcome. "

Според мен това абсурдно поведение и спасяване на гърция си имат съвсем друга причина. Целта е да се купят активи които ако гърция не е в дългова криза просто не се продават. Бе банкерите се финансират срещу 0 процента лихва - що си мислиш че са фокусирани толкова за още книжни пари. Искат истински реални активи и власт. Я, Трише кво вика - Трише поиска финансово министерство на еврозоната
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/06/02/1099732_trishe_poiska_finansovo_ministerstvo_na_evrozonata/

Активите са и причината за спасяването. Ако гърция обяви фалит работата е до там. Кредиторите пият една студена вода и точка. Ако гърция бива спасявана то това си има условия и те са - приватизация, продажба на острови, дори събиране на данъци директно от кредиторите. Тва е ежедневно в новините.
Новите заеми за гърция идват от европейския данъкоплатец и отиват директно в джобовете на кредиторите банки, които с тези пари купуват гръцки активи. През това време банкерите прехвърлят първоначалните гръцки облигации на ЕЦБ, a ЕЦБ се финансира от държавните бюджети на страните от еврозоната. Начи пак данъкоплатците ще плащат. Ей тва е една прекрасна организирана обирджийска схема която обира данъкоплатците за сметка на банкерите. Сладко а?  И черешката на тортата е че тези активи ще са с особена отстъпка щото гърция е в криза - когато по улиците се лее кръв купувай имоти :)
И понеже жоро заговори за системен проблем ми стана интересно дали няма това предвид  и затова го запитах ама той пак го изби към лошите немци и добрите гърци ...
Жоро, точно това искат банкерите да правим. Да се дърляме за глупости кви били немците, гърците и патагонците. Много им е удобно  гърците да плюят немците, немците гърците и тн щото така сме заети и не виждаме истинската игра. Тотално късогледство е да не виждаш че попандреев и меркел са в една лодка с банкерите, а ние нормалните хора които които гледаме да създадем нещо за да получим нещо в отплата вместо просто да сме   прехваления  *valcho*  които изяжда  *sheep*  сме за пореден път обрани. Има равновесие на този свят и все някой трябва да създава обаче.
Най-добре го направиха исландците - среден пръст на банките и не влезнаха в дългове. Най-доброто за гърция е да фалира веднага и да запази активите си. банките ще пият една студена вода и тва е. ама нали попандреев е в играта ...

Книгата на Наоми Клеин спомената от начев е точно в 10ката както винаги  *drinks*

ето и още малко поле за размисъл

http://www.zerohedge.com/article/guest-post-eu-flawed-foundation-brilliant-strategy

ето и основното от статията

EU - A Flawed Foundation, But Brilliant Strategy?

It was the perception of getting something of value without any meaningful sacrifice that initially fostered the EU Monetary Union. Though
the countries of Europe were fiercely nationalistic they were willing to surrender minor sovereign powers only if it was going to prove advantageous to them. They were certainly unwilling to relinquish sufficient sovereignty to create the requisite political union required for its success.
After a decade long trial period it is now time to pay the price for Monetary Union. I suspect that the EU membership is unwilling to do so. Though they likely will see the price as too high to do so, the price to not do so has become even greater. They have unwittingly been trapped by a well crafted strategy.

Never has a monetary union functioned without a political union with which to control Fiscal Policy. This was well understood by the strategists but not the salivating sovereign leaders looking for cheaper money to finance election candy and avoid unpopular, pressing economic realities.
….
The initial resolution of sovereign debt defaults by the bailouts of Greece, Italy, Ireland,
Portugal, Spain (GIIPS) will eventually be the creation of a Eurobond, in my measured
opinion. It is the next move on the strategic chessboard being carefully orchestrated.
A Eurobond will allow the ECB to issue debt. With the ability to issue that debt, the
obligatory abilities to pay for it will come. Paying for a Eurobond will mean giving up
gradually increasing levels of sovereign taxation.
- а Трише си прави устата за европейско финансово министерство  *bat*

 The current political impediment to political union is that never has a ruling political
regime been willing to surrender the golden jewels, specifically public taxation. But this
will happen because it is the hidden strategic goal now operating in Europe.
To understand the real European Strategy you need to appreciate the history of Europe
and its cultural diversity. Ever since the Roman Empire and Charlemagne, leaders have
dreamed of a single Europe. No one in modern times from Napoleon to Hitler has been
successful.
The one thing the European nations understand and for a time were successful at, was
Mercantile Colonialism. They were the ones that invented it. When I say 'they', I refer to
Kings and their financiers. The Kings may now be gone, but the financiers are even more
powerful today than ever before.
The colonies are no longer on the other side of foreign seas to be conquered, but rather
part of the Euro zone. The essence of Mercantile Colonialism is to create a need for debt, then finance that debt
and eventually exchange that debt for the collateral assets that are the underlying wealth
producing assets.

The European banks are slowly but surely, through a tactic of Financial Arbitrage,
moving more and more sovereign debt to the ECB and EU. Someone must pay for this
debt and that will eventually be the entire European taxpayer base. That is the goal.
In the initial stages of the Euro dream everyone was benefiting. Like an initial user of
drugs the early stage is euphoric before the issues associated with the addiction surface.



……

The flawed EU experiment was more like a family father who is responsible, but his kids
have unlimited use of Credit Cards and the helpless
father is not allowed to police them. The outcome is perfectly predictable.
Do you really believe that major banks would put themselves in a position where they
lent endlessly to the kids knowing they would be left holding the bag? They knew the
outcome and who was going to be left holding the bag.
It was certainly not going to be those with an army of lawyers, lobbyists, campaign
contributions and most importantly, a strategy.

It is time for the next phase of the Mercantile Strategy, the demand for collateral and the family silver.
As is currently being exposed in Greece, the financiers will now demand the ports of
Piraeus and Thessaloniki, Hellenic Transportation, the Greek Telephone company, the
Greek Power company, the Gambling ...... and eventually the Parthenon and Acropolis,
if the people don't refuse and take a stand similar to the people of Iceland.


Forcing the Greeks to sell all that's left of the family jewels is now seen as a key part of
the political solution. But who will want to buy them when there is every possibility of Greece leaving the euro?
Capital is already fleeing Greece as fast as it can; what's the chance of attracting it for Greek assets?
Someone is going to get real fire sale prices. It's easy as a bookie to make money on a sure thing when the horse race is fixed!



поздрави
 *drinks*

« Последна редакция: 04 Юни, 2011, 01:10:03 от nearvana »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
ниървана:
1.суапова сделка с дълг не само не е линеен дириватив,ами е един от най сложните деривативи,които съществуват.
  ти бъркаш се бъркаш с директен шорт-той е линеен,с постоянна делта и само в случай,че нямаш дифолт.а при дифолт делтата става флуктуираща,но не и трудна за пресмятане...... проста геометрична прогресия е.
   НО ПРИ СУАПА работата е съвсем друга,макар и на пръв поглед да изглежда "лесна" ..... в тоя дериватив имаш за база спреда между лихвите в дадена точка на времето и спрямо този спред имаш изменение на двата вида дълг,което прави ВРЕМЕННАТА цена на суаповия дериватив.в нормален маркет този вид суап е по просто и от 100 стотинки/1 лев ...... ама появи ли се СТРАХ и то само в едната страна на суапа,тогава гледай чудо......... а в момента освен,че имаш падане в номинала на гръцкия дълг,поради покачване в ийлдовете от 5.5 % до 20% ,отделно имаш и поскъпване на германския дълг от падане на ийлдовете-германия е поскъпнала повече от тогава до сега-при 5% ийлд,вече имаш 3% ийлд!!!!!!
  та ако ми намериш нещо по трудно за математическо изследване на бъдеща цена (в случай на страх) от суапов дериватив върху ийлд между ЗИРО бондове,ще се радвам да го споделиш с мен,защото аз лично не знам.

2. прав си за меркел,трише и сие "трубадури" ,че с блеене в пресата могат да влиаят на меркета..... проблема знаИш ли къде е?че моа да лъжеш овците до време,после не само думатата почва да НЕ тежи,ами дори и никоя от овцете вече не ти вярва.....
  и да те светна,твойте ора (трише,саркози,меркел) вече толкова се сцепиха да правят медиен "щурм" ,че вече да слушаш триото меркел ,трише,саркози за дълговата криза е се едно да слушаш дянков с колко е паднала безработицата в бг и с колко се качва БВП .........
   ако ми не верваш,прави един гугъл сърч и да четеш миналата година как същите тия се прескачаха да казват,че НИКОГА няма да има фалит на еврочленка,че това е абсурдно и невъзможно и че някакви си бонд виджалентис били "пускали" в пресата лъжливи "предсказания" ....... я са да видим трише декъ е да ни обясни как НИКОГА няма да фалира еврочленка?нещо се е покрив напоследък ...... само нови институции са му сега в тимберицата...... па да почЕкаме да видиме ,че аз не виждам спасение от проблема,ако ще и още 100 нови ведомства за "контрол" да отвори,че да се пребори с дълга...... то така ако ставаше.........
  има разлика между това да си сложиш качулка(контрол) преди да завали дъжда,и това,да си сложил качулка,след като дъжда те е навалял!!!!!! а триото меркел,трише,саркози вече е ПОДГИЗНАЛО.... и качулката не върши работа.... сега му трябва сушуар ..... и 100 качулки да наденеш,след като вече си се намокрил,немъ да се ОТмокриш...ако ми не вЕрваш,моа да пробаш!
     

3.суапова сделка не се осчетоводява по начина по който си мислиш.в случая това е синтетичен арбитраж-нито имаш инвестиция в гръцки лонг,нито в германски шорт- това е счетоводство на дебит/кредит основа- в момента мога да ти кажа,че евробанките осчетоводяват тези сделки за кредит,защото и при сключване и при падеж ,те взимат пари от "кухите" американци....... а тва,че в момента имаш вече хиляди проценти натрупана загуба-тва го водят "ънриълайзд лост" ....... ако тва дойче банк посмее да го осчетоводи,акцията им ще пада не на ден,а на минута......... а за да поддържат тези деривативи,вече имат камара марджин колс от клиъринг къщите ,при делта,хнадхвърляща в десетици годишния номинал на дериватива.....гарантирам ти го и това....обаче то се осчетоводява като актив,дори инвестиция,НИКОГА КАТО МАРДЖИН КОЛ.........

nearvana

  • Гост
аааа малко е трудно да говорим за делта щото не е ясно точно къв е ъндерлаинга. спреда между доходността по немските и гръцките бондове?
за да сме конкретни  -  доколкото разбирам това е суап с два variable legs. Например нещо от сорта на :
ГС плаща на ДБ доходността по немския дълг плюс да кажем 2% а ДБ  плаща на ГС доходността по гръцкия дълг. Например нека да е едногодишен дълг.
Мисля че така  се хеджира страната плащаща гръцката доходност: ако  суапа е 10годишен с плащания всяка година си  купуваш  едногодишен гръцки бонд и  шортиш 10 годишен. Едногодишния бонд като падежира с доходността плащаш на ответната страна на суапа, а номинала  ролваш в гръцки бонд за още една година и така нататък.   На десетата година като падежира едногодишния бонд плащаш доходността а с номинала покриваш шортвания 10годишен. Ако има фалит на гърция на полувремето си горе долу неутрален щото във всеки момент си шорт и лонг по 1 бонд но с различен падеж. Подобно и за обратната страна обаче и с фиксирана компонента. Имаш лесен начин във всеки един момент да затвориш сделката.  Съответно и арбитраж фрий цената се смята лесно ...
Ако имаш някакъв друг екзотичен пей офф наистина може да е различно. Например плащаш (1+5*спред немски/гръцки дълг)^3  .... е тогава е по-сложно разбира се.  Само можем да спекулираме какъв е точно пей-офа.

поздрави
 *drinks*