Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229992 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1260 -: 18 Септември, 2011, 13:34:30 »
0
Страх от причисляването към стадото ли виждам тук? Никой не иска да блее...Всеки иска да е водач. Въпросът е стадото да го признава за такъв....
В противен случай, има нереалистично приемане на собствената личност. И оттук нататък, пътят на психиатрите е вече открит, в смисъл, че се лежи на острието на бръснача, по-скоро на ръба на патологията...Рано или късно, тяхната намеса може да се прогнозира, ако е налице конфликт между собственото усещане и усещането на средата, от която търсиш признание и не го получаваш. :)
Собственото усещане трябва да бъде извънредно силно и подплатено с извънредни ораторски и мисловни възможности за да повлияе на средата. Всяка лъжа трябва да звучи като неподлежаща на съмнение истина....Има няколко личности в историята и мисля, че ги знаеш кои са.Иначе, водача се познава и по това, че застава отпред и не се крие във същата тая среда за да не би некой да му потърси сметка за "прекалената откровеност" на некой от постовете (изказванията) му!
Европейски лидери говорят като пубертети един за друг.......Според мен края на еврозоната  изобщо не е мит, а нещо съвсем реално. Ще се спасяват поединично, вече самите те не вярват във федерацията............БГ както винаги е аут ъф  дъ тайм....
Виж, дълга е друго нещо! На много развиващи се държави се даваха пари, които е ясно, че няма да бъдат върнати и не това е целта. В един момент като нямат парите, от тях ще бъдат поискани "разни други неща"! И отговора "не сме съгласни"  не влиза в програмата.......а стадото ще блее учудено "ко стаа бееее"
« Последна редакция: 18 Септември, 2011, 14:01:59 от darkside »
Ас съм българче.......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1261 -: 18 Септември, 2011, 14:09:04 »
0
Страх от причисляването към стадото ли виждам тук? Никой не иска да блее...Всеки иска да е водач. Въпросът е стадото да го признава за такъв....
В противен случай, има нереалистично приемане на собствената личност. И оттук нататък, пътят на психиатрите е вече открит, в смисъл, че се лежи на острието на бръснача, по-скоро на ръба на патологията...Рано или късно, тяхната намеса може да се прогнозира, ако е налице конфликт между собственото усещане и усещането на средата, от която търсиш признание и не го получаваш. :)
Собственото усещане трябва да бъде извънредно силно и подплатено с извънредни ораторски и мисловни възможности за да повлияе на средата. Всяка лъжа трябва да звучи като неподлежаща на съмнение истина....Има няколко личности в историята и мисля, че ги знаеш кои са.Иначе, водача се познава и по това, че застава отпред и не се крие във същата тая среда за да не би некой да му потърси сметка за "прекалената откровеност" на некой от постовете (изказванията) му!
Европейски лидери говорят като пубертети един за друг.......Според мен края на еврозоната  изобщо не е мит, а нещо съвсем реално. Ще се спасяват поединично, вече самите те не вярват във федерацията............БГ както винаги е аут ъф  дъ тайм....
Виж, дълга е друго нещо! На много развиващи се държави се даваха пари, които е ясно, че няма да бъдат върнати и не това е целта. В един момент като нямат парите, от тях ще бъдат поискани "разни други неща"! И отговора "не сме съгласни"  не влиза в програмата.......а стадото ще блее учудено "ко стаа бееее"


Повлияването на средата и избора на водач, са съвсем отделни неща. Предполагам, че не поставяш под съмнение извода, че тълпата ( стадото) избира водача си...
Навлизаме тук, в полето на една наука, наречена социална прихология, както и психология на тълпата, все неща, о т които съм се дистанцирала отдавна, но съм запомнила  някои неща.
Няма значение колко извънредно силно усещаш собствената си личност. По-скоро, е важно да „яхнеш” обществените очаквания, да говориш на езика на стадото. Не е необходимо да лъжеш убедително.. По-скоро - да си вярваш в това, което приказваш. Ораторството не е най-важното нещо. Нито пък – извънредните мисловни способности.
А лично аз, нямам нищо против прекалената откровеност. А това, че водача се познавал по това, че застава отпред и не се крие в паплачта, може и да е вярно, но е недостатъчно условие за да бъде водач :).


acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1262 -: 18 Септември, 2011, 15:36:44 »
0
скитъре,гледам как в последните месеци почваш да помъдряваш.взел си правилната посока за превръщането на инфото в знание,както и наченки на епистемологично мислене.... явно будизма ти е повлиял,може би. превръщаш се в скептик и релативист.
   само че ако искаш да се развиваш в тази посока,будизма няма да ти помогне много,не защото е грешна философия,а защото е философия на достигане на духовното,чрез телесното.с други думи,философията е правилна,но е единствено към духовно просветление.
  има друга източна религия,от която и будизма копира-нарича се таоизъм.там освен към духовното,се обръща внимание и на реалния свят.обърни внимание на един от основателите му-жуанг зу (zhuangzi) . той е основоположник на една камара филосовски направления.... че дори и политически-водят го за първия анархист.
    обърни внимание на:
"action through inaction"
"the butterfly dream"

освен източни религии,имаш и западни философи,които са гениялни,но са малко..... как да ги откриеш?ако сямташ,че днешното мислене на хората е грешно,следва да откриеш АНТИакадемиците....... тва са софистите-антиплатонистите и антисократистите(макар и че сократ е бил софист) ,ама за тях платон се е погрижил да бъдат заличени от историята......
    но доколкото има инфо,те са копие на таоистите ...... скептици и релативисти.
   след триото сократ/платон/аристотел ,главните виновници за днешния промит мозък,се появява един софист,чийто трудове са останали(макар и че не го броят за софист) - "sextus  empiricus" ,първия "регистриран" антиакадемик,виждаш академичния догматизъм и неговите "against the professors" .
  после имаш повече от хилядолетие и половина на философи,които е по добре никога да не са съществували,докато не се появи дейвид хюм,с неговите индакшън теории -разбира се признат за времето си с всичко друго,но не и философията му,както и големите му проблеми с църквата,заради богохуленето му.
  следващия антиакадемик е карл попър-обвиняващ днешните академици,че са създали една невярна догматична наука,която на вси1кото отгоре е и скучна ...... само като инфо,джордж сорос е ученик на попър.... и той не е благодарен на учителите му по икономика и математика,а е благодарен на учителя му по философия-попър... и 90% от даренията му са върху отворено общество,което е всъщност теория и мечта на карл попър........
   и накрая стигнеш до насим талеб-последния антиакадемик,единствения обяснил проблемите които ще се случат в банковия сектор,дори са му се смеели,като му излиза книгата "fooled by randomness" ,ама вече никой не му се смее.....той пък обвинява не толкова философските академични среди,колкото математико-икономическите академици и твърди,че в момента се произвеждат тотално промити мозъци,които в бъдеще ще са виновни за големи кризи (то вече и стана това) ......
 
    та ако смяташ,че света е нищо повече от стадо овци,със самочувствие на лъвове,следва,че трябва да взимаш знание от антиакадемиците..... тези,които виждат абурда на днешното знание . и аз съм ти ги изброил по горе.
     

 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1263 -: 18 Септември, 2011, 16:17:20 »
0
Колко точно го е написала global :)
Аз освен всичко съм и реалист и няма как да отричам фактите. Имам(х) двама познати, твърдо решени на тоталната независимост - единият вече не е жив (в следствие на това), другият отиде да живее в гората (в прекия смисъл).
Така че който си мисли, че не е част от стадо, наистина е на път към психо проблемите в даден момент.
...

"Чашата наполовина празна" и "Чашата наполовина пълна" отразяват един и същи факт, но съвсем различни психологични и етични нагласи!

Когато един въпрос се отмести от етичното към психиатричното, може и да изглежда така, както го е описала някоя глобална дама, ако и да се съмнявам!

Твоите познати в миналото биха ги нарекли идиоти или кретени, и е възможно да са били поне толкова щастливи извън "стадото", колкото Диоген в своята бъчва!

идиот
- от гръцкото ιδιώτης - частно лице, лице със свои собствени характеристики, личност
кретен
- от френското chretien от Christian - т.е. от християнин

Толкова за психичното, не защото не ми се философо-словоблудства, а защото изисква усилията на писането в случая... Писаното слово е по трудно както за реализиране, така и за разбиране...
 :D

Що се касае до етичната страна на въпроса (от гр. ήθος - морал, обичай), да наречеш народа стадо в емоционален изблик е допустимо.
Да продължиш да го наричаш така обаче е извън какъвто и да е морал, обичай или реалност и обикновено е свързано с психична или най-малкото етична неустойчивост.

Та... едни виждат чашата полу-пълна, други полу-празна.
Едни са част от народа, други от стадото и блеят ли блеят...


Наздраве Додо!
 *drinks*
« Последна редакция: 18 Септември, 2011, 16:27:01 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1264 -: 18 Септември, 2011, 16:25:32 »
0
....
академичния догматизъм и неговите "against the professors"
....
....   и накрая стигнеш до насим талеб-последния антиакадемик
....
 та ако смяташ,че света е нищо повече от стадо овци
...

Асене,
Недей да абсолютизираш приятелю, защото затъваш в същия догматизъм който критикуваш!

Та...  Добре дошъл!
Кажи, ще фалираме ли у гръцко?
И как е възможна тази цена на долара, пък Оупа да няма долари и да се наложи спешно да и отпускат?

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1265 -: 18 Септември, 2011, 17:02:30 »
0
Повлияването на средата и избора на водач, са съвсем отделни неща. Предполагам, че не поставяш под съмнение извода, че тълпата ( стадото) избира водача си...
Навлизаме тук, в полето на една наука, наречена социална прихология, както и психология на тълпата, все неща, о т които съм се дистанцирала отдавна, но съм запомнила  някои неща.
Няма значение колко извънредно силно усещаш собствената си личност. По-скоро, е важно да „яхнеш” обществените очаквания, да говориш на езика на стадото. Не е необходимо да лъжеш убедително.. По-скоро - да си вярваш в това, което приказваш. Ораторството не е най-важното нещо. Нито пък – извънредните мисловни способности.
А лично аз, нямам нищо против прекалената откровеност. А това, че водача се познавал по това, че застава отпред и не се крие в паплачта, може и да е вярно, но е недостатъчно условие за да бъде водач :).
Глобал, дай ми 20 мин. телевизионно време всяка вечер в продължение на 3 месеца и аз ще те направя мегазвездата на политиката в БГ.! Ще говориш "умни" неща (това, което искат да чуят), Ще свикнат да те виждат, ще те харесват, ще те коментират вечер по пейките, ще те искат......И колкото "другите" повече те плюят, толкова повече твоите фенове ще те искат! Ти ще имаш едно преимущество: досега не си правила нищо и съответно нямаш слабо място, не си се дискредитирала. Чиста си, с чисти намерения, не си лъгала стадото, но тепърва ти предстои. Стадо се ръководи с лъжи! И колкото са по-абсурдни, по им верват. Просто трябва да ги казва точната уста, от която се приемат от стадото за истина.....демокрацията е строй, при който на стадото му създават усещането, че избира овчарите си, В некои демокрации доста успешно!
Ас съм българче.......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1266 -: 18 Септември, 2011, 17:29:18 »
0
Дарки, нямах това предвид. Вождовете и шаманите при индианските племена са също водачи, без необходимото 20-минутно телевизионно време.
Иначе, мераци за мегазвезда, нямам. (Междувпрочем, занимавала съм се с обществено-полезна дейност, и тотално се провалих.)
Това, че си мислиш, че знаеш теорията, не ти гарантира успешната практика  :)
Виж, Горо е специалист по изначалната древногръцка демокрация, варварите, идиотите, кретените и генерал Перикъл... :) :)

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1267 -: 18 Септември, 2011, 17:33:34 »
0
....
академичния догматизъм и неговите "against the professors"
....
....   и накрая стигнеш до насим талеб-последния антиакадемик
....
 та ако смяташ,че света е нищо повече от стадо овци
...



Асене,
Недей да абсолютизираш приятелю, защото затъваш в същия догматизъм който критикуваш!

Та...  Добре дошъл!
Кажи, ще фалираме ли у гръцко?
И как е възможна тази цена на долара, пък Оупа да няма долари и да се наложи спешно да и отпускат?

ами аз съм релативист-тва е обратното на абсолютизиране.релативизъм е философия при която няма една истина,защото всяка истина е въпрос на гледна точка. та аз не отъждествявам,което е проблема в днешно време и в миналото време.... това и протагорас е казал на сократ.
    та проблема за мен не е във кое е вярното и кое не,проблема е в тези,които си мислят,че едно нещо е или грешно,или вярно,без да осмислят,че за едни грешното,всъщност  е вярно за други.
         

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1268 -: 18 Септември, 2011, 19:02:12 »
0
Здравей Асене, радвам се, че се появи отново. Отдавна се каня да попрочета нещо от Талеб, но все си намирам нещо друго за правене. Скоро ще имам повече свободно време и по-студена биричка, та се надявам да успея. Ще се поинтересувам и за таоизма.   *drinks*


то всички са едномислещи,и виждащи проблема на "самочувствието на кокошката" (индакшън фаласи) ,което е и главното разграничение между тях и АКАДЕМИЦИТЕ (днешния стререотип на мислене)
 ето ти малко,като за начало :

http://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_induction

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1269 -: 18 Септември, 2011, 19:35:01 »
0
... та проблема за мен не е във кое е вярното и кое не,проблема е в тези,които си мислят,че едно нещо е или грешно,или вярно,без да осмислят,че за едни грешното,всъщност  е вярно за други.
...

Асене, ако и съгласен в голяма степен, бих поспорил, но на чаша бира!

Хвърли един поглед от другата страна на океана към злободневието.
Чувам, че в Полша показали жълт картон не само на Венизелос, ами и на Тимоти!
Много курназ ми се вижда немско-езична Оупа.

 *drinks*




...
Това, че си мислиш, че знаеш теорията, не ти гарантира успешната практика  :)
Виж, Горо е специалист по изначалната древногръцка демокрация, варварите, идиотите, кретените и генерал Перикъл... :) :)

Това ли ти каза психоанализата?
Аз освен с често погрешната си практика, те уверявам, че често не познавам и теорията.
А и... съвсем по андрешковски, най-често се питам дали мога да помогна или да оставя някого в блатото...
 *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1270 -: 18 Септември, 2011, 19:49:22 »
0
 *drinks*
Ако ми видиш ухилената физиономия, няма да ровиш в контекста на написаното, т.к. абсолютно несъгласие с твоите постановки  от моя страна, няма. Както написа по-горе - трудно е написания текст да се приеме нееднозначно, трудно се обясняват и доказват  ( и на всичко отгоре натракват споделените неща.  :)

Не това е целта на занятието. Интересно ми беше, малко да поразмърдаме мозъците в иначе един скучен неделен следобед. Щом стигнахме до Талеб, мисията е изпълнена.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1271 -: 18 Септември, 2011, 20:05:41 »
0
*drinks*
Ако ми видиш ухилената физиономия, няма да ровиш в контекста на написаното, т.к. абсолютно несъгласие с твоите постановки  от моя страна, няма. Както написа по-горе - трудно е написания текст да се приеме нееднозначно, трудно се обясняват и доказват  ( и на всичко отгоре натракват споделените неща.  :)

Не това е целта на занятието. Интересно ми беше, малко да поразмърдаме мозъците в иначе един скучен неделен следобед. Щом стигнахме до Талеб, мисията е изпълнена.

:D

 *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1272 -: 18 Септември, 2011, 21:04:07 »
0
Имам чувството, че на няколко души тук мисленето е обременено с такова понятие "стадо", което носи нещо отрицателно и следователно те в никакъв случай не трябва да са част от него, че даже се борят и да не се наричат така хората (докато те всъщност са). Прави се някакво разграничаване и на водача (съответно носещо някакви характеристики повод за гордост и едва ли не ако някой ги нарече водачи, е нещо много хубаво). А водачите са част от стадото. И действията на всички са такива, характерни за стадото. Даже на тези, които правят всичко наопаки и си мислят, че са много оригинални, пак действията са в следствие на тези на стадото.

Бягството от реалността води до извращения подобни на "много е лошо плътското удоволствие, но правим секс с малки момченца".

 *drink11*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1273 -: 18 Септември, 2011, 21:14:24 »
0
Дарки, нямах това предвид. Вождовете и шаманите при индианските племена са също водачи, без необходимото 20-минутно телевизионно време.
Иначе, мераци за мегазвезда, нямам. (Междувпрочем, занимавала съм се с обществено-полезна дейност, и тотално се провалих.)
Това, че си мислиш, че знаеш теорията, не ти гарантира успешната практика  :)
Виж, Горо е специалист по изначалната древногръцка демокрация, варварите, идиотите, кретените и генерал Перикъл... :) :)
О.К. Тва е просто пример и е напълно изпълним. Ти мое да станеш звезда и в рапа, и в чалгата без да я харесваш даже! В студиото всичко е изпълнимо....малко сърджъри пластика и мое да биеш Бионсе......ей Глобал, аз съм зевзек......
Вождовете и шаманите са избрани от племето по заслуги, материалния интерес е на заден план, напред е умението, идеята, вярата във възможностите на този човек, а той ги е доказал в битка, лов,пред всички...тва е истинския лидер.
Между другото и Хитлер, и Наполеон са много  близо до тоя модел. Атила и Чингиз хан, Аспарух Гай Юлий, Клиопетра, крал Артър и много други изцяло се вместват.

А в нашия случай медийна атака създава фалшив  образ, но достоверен пред стадото, което е известно с лековерието си и търсейки по-добро бъдеще гласува за него. Който го обещае най-изпедепцано, той е фаворита - победител! Купуването на гласове обаче е на път да опрости схемата. Няма да се налага дори да лъжат вече........
« Последна редакция: 19 Септември, 2011, 12:31:57 от darkside »
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1274 -: 18 Септември, 2011, 21:24:08 »
0
....
Бягството от реалността води до извращения подобни на "много е лошо плътското удоволствие, но правим секс с малки момченца".

 *drink11*

Додка,
Пък аз имам чувството, че не можеш да направиш разлика между любене и ебане!
От там и ти минават цинични мисли за бягство от реалността!
Но в реалността приятелю ги има и двете!
Ако в твоята е останало само стадото, не виждам как да ти помогна.
Някое хубаво и умно гадже, сигурно би могло.
Стига да се престраши!

 *drinks*