Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230000 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1350 -: 21 Октомври, 2011, 00:29:22 »
0
goro, дай малко линкове към читави медии. Много странни работа чета.


Ами...  следя повечето централни вестници и 2 солунски, но всъщност ридъра ми е настроен да ми потбира новините свързани с имоти и финанси.
Но пък "гледам" вечерните новини по няколко канала:

http://www.alter.gr/ особено когато ги води Хаджиниколау http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=100056&catID=11 , и разбира се моя приятел-консерва Георгиус Трангас

http://www.skai.gr/ - крайно неолайнярски и прикрит про-германски канал, но човек трябва да чува и отсрещната страна

От време на време и 2 чудесни дами от мега и нет, а и други...

Има доста стойностни журналисти и много публицистични предавания... някак си, трудничко е да ги подредя...




goro, интересно ми е предлагат ли се някакви алтернативи и какви са те?


Гоголе, аз поне не виждам!
И това, което предлага Неа Демократия на Самарас, ми изглежда неолайнярска боза засега. Даже снощи Трангас (неодемократ-ветеран) се развика, че Самарас отсъствал!...

Гърците са в "капана" на евросъюза и още по-зле - на еврозоната. Нищо засега не се решава от тях! Спускат се директиви (които разбира се няма как да бъдат приложени рационално, по скоро разрушават институционално страната или поне объркват нещата) директно без мисъл от европейски лилипути и...
Европа се е засилила на майната си - няма нищо общо с Европа от края на 90те години...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1351 -: 23 Октомври, 2011, 20:33:50 »
-1
Най-накрая започна развръзката на европейската драма. Ножът опря до кокала. И двамата европейски тарикати, които до днес се разбираха за сметка и в ущърб на малките в Европа, пренебрегвайки истински големите проблеми взеха да се сърдят един на друг...

Парадоксално - само 16% от немците вярват, че Гърция е корена на проблемите. По голямата част обвиняват банките и политиците. И то в изследване на онова издание бълващо помия срещу мързеливите гърци - Фокус.

Любопитно? - в английските политически среди започна да се обсъжда евентуално излизане на Англия от евросъюза! А те дори не са в еврозоната. Що ли? Не ли им аресва Оупа?

Слушам в момента един неолайняр (дето след всяко споразумение обясняваше, че е спасително за Гърция и със значителен журналистически принос за институционалното разрушаване на една държава, да му кажем и името - Христос Констанс) как обяснява от екрана, че било срамно правителството да не може да си събере данъците.
Аз пък си мисля, че е срамно да дадеш и стотинка на подобно правителство. Още по срамно е да го имаш.
Засрамете се Гърци!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1352 -: 24 Октомври, 2011, 12:29:38 »
0
http://yanisvaroufakis.eu/2011/10/11/the-wicked-game/#more-1167

Цитат
...
After a long eighteen months during which Germany’s political elite struggled to remain in denial of the systemic nature of this Crisis, Mrs Merkel now seems resigned to the idea that the banking sector of Northern Europe (including of course Germany’s) is in tatters and in urgent need to capital infusions. German politicians seem to have grasped the importance of the fact that the liabilities of the eurozone’s banks is more than 300% the eurozone’s aggregate GDP (Nb. the relevant ratio in the United States, in 2008, was ‘only’ 200%)
...


Цитат
...
Now, the great idea that Mrs Merkel seems to have accepted is to try again by turbo-charging the toxic EFSF (e.g. by using ECB leverage to turn its €440 billion into more than €1 trillion). What this stratagem is ignoring is that the problem with the EFSF type of approach (based as it is on the assumption that each country’s woes ought to be dealt with separately/sequentially – as opposed to at once, systemically) is not the size of the EFSF but its structure and logic. That by turbo-charging a toxic creation you get a monster.
...


Цитат
...
In short, the plan seems to be to let Greece default in a big way, so as to scare the bankers into accepting new capital, while, at once, grinding the Greek social economy into a pulp to keep Italy and the rest of the NFY member-states in awe and keen to do as they are told. Our collective tragedy is that this plan, like all the others before it, will not work. Why? Because, like all the previous plans, it does not address the eurozone’s systemic Crisis systematically. Because, once again, the powers that be choose to ignore the interconnections between: (a) the banking sector’s insolvencies, (b) the lack of fiscal shock absorbers in case there is a run on the bonds of one or more member-states, and (c) the absence of a decent surplus recycling mechanism that directs surplus into deficit regions in the form of productive investments. As long as this form of  European denial remains, Greece’s reduction to a pile of ashes will only lead Mrs Merkel to a Pyrrhic victory over the banks.
...
« Последна редакция: 24 Октомври, 2011, 12:31:13 от goro »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1353 -: 24 Октомври, 2011, 12:43:40 »
0
UK винаги си е била с единия крак вън от ЕС.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1354 -: 24 Октомври, 2011, 17:27:43 »
0


Аз не вярвам в плановете - да бъде оставена Гърция на кучетата, за да се сплашат Италия и останалите застрашени страни, за да правят каквото им кажат. Веднага като прочетох за какво става дума, влязох в източника на информация и никак не се учудих, че сайтът е гръцки.
Не мога да разбера, защо основният виновник е Меркел. Доколкото разбрах, ще опростят дълга на Гърция с 50 %. Поне това изтече по тукашните медии?.. Това опрощаване, някой ще го плати. ( включително и ние като членки на Еврозоната).
Изобщо, Горо, какви са алтернативите на Гърция в тази ситуация? Контролирано спихване на балона или тоталния трясък?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1355 -: 25 Октомври, 2011, 10:26:36 »
0
Кредиторите на Гърция ще трябва да отпишат 60% от дълговете й
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/10/25/1186907_kreditorite_na_gurciia_shte_triabva_da_otpishat_60_ot/

Цитат
Европейските политици са поискали от собствениците на гръцки облигации да отпишат 60% от номиналната им стойност, съобщи "Файненшъл таймс". Тези загуби далеч надхвърлят договорката за 21%, постигната преди няколко месеца.

Управителят на държавната хазна в Министерството на икономиката и финансите на Италия Виторио Грили се е срещнал с международни кредитори в края на миналата седмица, за да им обясни плановете на Европа. Споразумението е победа за Германия, която от дълго време настоява за по-голямо понижение на гръцките задължения.

Срещу подобна мярка се определиха Франция, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. Те изразиха опасения, че тя може да се възприеме като форма на фалит от рейтинговите агенции и да наложи изплащането на застраховките срещу фалит (CDS-и).

"Пазарът на CDS-и не е много прозрачен.", коментира Жак Калоа, икономист от RBS. "Не се знае кой какви експозиции притежава.", допълни той.


Париж, ЕЦБ и МВФ все пак са приели позицията на Германия. Според източници на "Файненшъл таймс", президентът на Франция Никола Саркози, ръководителят на МВФ Кристин Лагард и президентът на централната банка Жан-Клод Трише са се срещнали с Грили, за да го упълномощят да преговаря с банките.

Подкрепата на Саркози се определя като значителен пробив в усилията на еврозоната да преодолее кризата. Той обаче се е съгласил, при условие, че отписването е доброволно.

Някои държави, сред които и Германия не се опасяват от т.нар. кредитно събитие, при което се изплащат застраховките срещу фалит. Други обаче са изразили опасенията си, че може да се стигне до повторение на събитията след фалита на Lehman Brothers.

Частните кредитори държат облигации на Гърция на стойност 206 млрд. долара. Очакванията, че голяма част от тях ще бъдат отписани сринаха акциите на гръцките банки в първия ден на седмицата.


Имам разни въпросчета:
Има ли някакви правила, които да определят колко процента отписване на дълг е фалит? Кой се произнася за това - кредитните агенции ли? Има ли случаи на изплащане на CDS-и и как се е процедирало? След като не знаят кой държи CDS, знаят ли дали има по-сложни инструменти, за каквито говори асен, и кой ги държи? Абе все в този смисъл са въпросчетата.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1356 -: 25 Октомври, 2011, 11:20:45 »
0

Аз не вярвам в плановете - да бъде оставена Гърция на кучетата, за да се сплашат Италия и останалите застрашени страни, за да правят каквото им кажат. Веднага като прочетох за какво става дума, влязох в източника на информация и никак не се учудих, че сайтът е гръцки.
Не мога да разбера, защо основният виновник е Меркел. Доколкото разбрах, ще опростят дълга на Гърция с 50 %. Поне това изтече по тукашните медии?.. Това опрощаване, някой ще го плати. ( включително и ние като членки на Еврозоната).
Изобщо, Горо, какви са алтернативите на Гърция в тази ситуация? Контролирано спихване на балона или тоталния трясък?


Кредиторите на Гърция ще трябва да отпишат 60% от дълговете й
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/10/25/1186907_kreditorite_na_gurciia_shte_triabva_da_otpishat_60_ot/

Цитат
...
Някои държави, сред които и Германия не се опасяват от т.нар. кредитно събитие, при което се изплащат застраховките срещу фалит. Други обаче са изразили опасенията си, че може да се стигне до повторение на събитията след фалита на Lehman Brothers.

Частните кредитори държат облигации на Гърция на стойност 206 млрд. долара. Очакванията, че голяма част от тях ще бъдат отписани сринаха акциите на гръцките банки в първия ден на седмицата.


Имам разни въпросчета:
Има ли някакви правила, които да определят колко процента отписване на дълг е фалит? Кой се произнася за това - кредитните агенции ли? Има ли случаи на изплащане на CDS-и и как се е процедирало? След като не знаят кой държи CDS, знаят ли дали има по-сложни инструменти, за каквито говори асен, и кой ги държи? Абе все в този смисъл са въпросчетата.


Че какво като сайта е гръцки Глобал?
Или всички гърци са обикновени лъжци на които не бива да се вярва?

Всъщност е личния сайт на Йоанис Варуфакис, симпатичен пич, математик и преподавател в не един западен университет - от Англия до Сидни. От тези професионалните академици, дето Асен много не ги обича.

Това 50%-60% нещо ви обърква, струва ми се и гледате на него като на опрощаване. Само че... Става въпрос за 50-60% не от целия гръцки дълг, а в най-добрия случай на около 200-220 млд. от него. А по голямата част от тази част гърците дължат на.... гръцките банки и гръцките социално-осигурителни каси...
Само за сведение - задълженията към френски банки от тази сума са около 16 млд., към немски - около 8 млд...
Цяла година и половина даде кака ти Меркел на немските банки да се разтоварят от гръцкия дълг - "помагайки" на Гърция! На джентълмените дето щяха да задържат гръцките облигации!!! :D
Дори и в този случай, все още и пука от евентуално кредитно събитие, че ще трябва да се плащат CDS, а там никой не знае какво ще излезе. Но... тъй като
German politicians seem to have grasped the importance of the fact that the liabilities of the eurozone’s banks is more than 300% the eurozone’s aggregate GDP (Nb. the relevant ratio in the United States, in 2008, was ‘only’ 200%) и европейската банкова система вече се пука по шевовете, тя просто им поставя условие за "доброволно" отписване на част от дълга  срещу рефинансиране от немската държава! Хем да изработи американците със  СиДиеСите, т.е. да няма кредитно събитие, хем да прецака гърците, че да слушат!
С един куршум - два заека!

Може да не вярваш, Глобал, че чрез Гърция Меркел сплашва останалите закъсали страни, ама гърците са злопаметни диваци! Те още си спомнят изгорените за назидание села през ВСВ, без в тях да има и един от съпротивата. Тъпи са и не искат да повярват, че немския характер се е развил в посока на хуманизма от тогава насетне! Не забравят и, че им платиха цели 111 млн ДМ репарации, отишли главно за обезщетение на избитите евреи. Не искат да забравят и 53 година.

Кака Меркел е либерално момиче! Сърди се на гърците, че надскочили дефицита по програма с цял 1% в същия момент в който позволява на ирландците дефицит от 31% за 2010. Що ли?
Що ли насъсква доберманите си, тези с ААА рейтинг като Холандия, дето частния им дълг е такъв балон, че гръцкият е просто като детска залъгалка, единствено срещу Гърция?


Доста отдавна бях писал, че една от скритите цели на немците е да сложат ръка на банковия сектор в Югоизточна Европа, контролиран към настоящия момент все още от гърците. И за да спаси собствения си задник, благородния палячо от Париж е готов да им го поднесе на тепсия, срамежливо оправдавайки се, че той и Меркел били избрани да се грижат за интересите на Франция и Германия! На Франция и Германия! Не на Европа! Европа... кучетата я яли!

Това са методите на Оупа!
« Последна редакция: 25 Октомври, 2011, 11:31:12 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1357 -: 25 Октомври, 2011, 13:59:52 »
0
Никъде не съм казала, че гърците са лъжци. Отстрани, поне на мен ми изглежда, че те се опитват да завербуват за своята кауза останалите закъсали страни, тъй като „съединението ( чрез общия враг) прави силата”. Това е много близко до акъла. Запознатите с политиката и междудържавните отношения, никога не биха се заблудили в това отношение.

На второ място, пак не ми отговори за алтернативите на Гърция в тази ситуация. (га ядохте кифтета, не ривахте). Допуснахте да влезете в капана, и след това – вой до небесата. Не казвам, че народът е виновен. Но той си избира управниците. Просто като си представя какво са 100 -200 млрд.евро за българската икономика, ми става зле.

На трето място, никой не е избирал Меркелица за представител на ЕС. Що си мислиш, че Меркел трябва да се грижи за интересите на ЕС?
Логично е тя да защитава национални каузи. Затова е избрана от немския народ. Франция и Германия предвождат парада, защото плащат и най-големи вноски в ЕС. Този, който плаща най-много, ще се опита да се възползва от останалите предимства. Ако закъсалите страни плащаха повече, може би щеше да им се чува гласът. Ето, може би това е мотивът на гърците, да търси обединие с останалите европейски страни, чрез общата заплаха.
Разбира се, всичко е само предположения.
Далечната цел на Германия била да се сложи ръка на банковия сектор. Българският банков сектор, отдавна не е наш. От гл.т. на България, ми е все едно дали гръцките банки в България ще са гръцки или немски. Преди години, ние попаднахме във финансовия капан, и се разделихме, за разлика с Гърция, за около 1-2 мрд.евро кредит от МВФ.  А там става дума за стотици милиарди!
Ако някога си имал заблуди, че ЕС ще прилича по нещо на собствения ти идеал за демокрация, мисля че е време да ги загърбиш...Има реалности и разумния човек ги приема.Ако не ги приеме, си е за негова сметка. :)
Никога ЕС не е бил създаван с намерението да прилича на някаква социална, демократична организация, в която всеки ще е равнопоставен с другия. Правено е заради взаимния интерес. Членството е доброволно и както виждам, страните които са кандидатствали, предварително са го отчели.
Айде, по-късно пак ще пиша, че имам работа...


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1358 -: 25 Октомври, 2011, 21:49:53 »
0


Това 50%-60% нещо ви обърква, струва ми се и гледате на него като на опрощаване. Само че... Става въпрос за 50-60% не от целия гръцки дълг, а в най-добрия случай на около 200-220 млд. от него. А по голямата част от тази част гърците дължат на.... гръцките банки и гръцките социално-осигурителни каси...
Само за сведение - задълженията към френски банки от тази сума са около 16 млд., към немски - около 8 млд...
Цяла година и половина даде кака ти Меркел на немските банки да се разтоварят от гръцкия дълг - "помагайки" на Гърция! На джентълмените дето щяха да задържат гръцките облигации!!! :D


Те този абзац исках да коментирам.

От гл. т. на длъжника, а в случая това са гръцките граждани, им е все тая, на кого дължат пари - дали банката е гръцка или немска (френска) . В този случай, от една страна имаме облекчаване на дълговото бреме на самите гърци, а от друга страна - банките ще поемат част от опрощаването. Което най-вероятно ще стане за сметка на капитала им. Част от него ще бъде придобит от кредиторите на гръцкия дълг. Ами аз това обяснявам - за длъжника въобще не е от значение какъв е кредиторът му по националност. Очевидно, социално-осигурителните фондове ще пострадат, но пък и задълженията на самите гърци към него отпадат. Това автоматично означава, че в обозримо бъдеще пенсиите ще бъдат редуцирани.
Сега, за ВСВ споменаваш нещо. Много се съмнявам, някой да е запазил лоши чуства, към събитията, които имаш предвид - за някакви репарации, случили се преди 40 и повече години. Това е лично мнение. Времето тече, всичко се променя.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1359 -: 25 Октомври, 2011, 21:55:09 »
0
И още нещо - задълженията към Германия и Франция са само 24 млрд.евро. Което обще взето е (на око) - около  8 -10 % от опростения - 50-60 %  дълг.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1360 -: 25 Октомври, 2011, 23:38:25 »
0
...
От гл. т. на длъжника, а в случая това са гръцките граждани
...
Нещо ми се струва се бъркаш! И то сериозно!
Дори от неолайнярска гледна точка нещата не стоят така!
На другите клишета ме мързи да отговарям повече.
Само ще спомена, че Кавалиере пак ме развесели като каза на благородния палячо и стройната кака да не изживяват като самоназначени шефове на ЕС. Колкото до думите Саркозови, споменах ги като пример за измиване на ръцете по Пилатово.



...
Сега, за ВСВ споменаваш нещо. Много се съмнявам, някой да е запазил лоши чуства, към събитията, които имаш предвид - за някакви репарации, случили се преди 40 и повече години. Това е лично мнение. Времето тече, всичко се променя.
Може и да се съмняваш, но ми е интересно как оцени паметта гръцка по-къса от българската. Та ний не забравихме дядовите си ниви и поискахме да ни ги върнат, а се съмняваш, че някои са забравили дядовото убийство! И то за един народ, който чуждестранните пътешественици описват като отмъстителен и злопаметен и където вендетата все още не е ликвидирана.

Преди няколко години след дълги съдебни разправии наследниците на едно от изгорените села спечели и на последна инстанция в Гърция заведените дела срещу Германия. Ама гръцкото правителство просто не приложи решенията на съда. И все още не ги прилага...
И...
Заведоха дело в Италия. И... Само преди няколко месеца спечелиха - доколкото си спомням Италианския върховен съд потвърди и искането за блокиране на немска държавна собственост на територията на Италия в полза на ищците!
В момента ако не се лъжа делото е в Хага


И всъщност пуснах Варуфакис най-вече ей заради това
Цитат
German politicians seem to have grasped the importance of the fact that the liabilities of the eurozone’s banks is more than 300% the eurozone’s aggregate GDP (Nb. the relevant ratio in the United States, in 2008, was ‘only’ 200%)
Ама ни занимават и преекспонират отново гръцката криза - ще речеш че това е проблема на ЕС 2-3-та %-та от БВП на оупа!


п.п.
С кюфтетата засега продължаваме!
От прозореца пак се чува сиртаки.
И пак ще даваме по някой цент на циганчетата по светофарите.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1361 -: 25 Октомври, 2011, 23:56:28 »
0
Това ми дойде тази вечер по пощата от приятели

ЗАГУБЕН ВЪЗРАСТЕН
ВЪЗРАСТ 59
ОЧИ КРАВЕШКИ
ВИСОЧИНА КИПАРИС
КИЛА МНОГО КИЛА МАЛАКАС

Когато се изгуби носеше скъп костюм. Страда от малакия. Ако го намерите, не го връщайте. Задръжте го. Ще направите щастлив цял един народ.



« Последна редакция: 25 Октомври, 2011, 23:59:22 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1362 -: 26 Октомври, 2011, 12:20:22 »
0

"Това 50%-60% нещо ви обърква, струва ми се и гледате на него като на опрощаване. Само че... Става въпрос за 50-60% не от целия гръцки дълг, а в най-добрия случай на около 200-220 млд. от него. А по голямата част от тази част гърците дължат на.... гръцките банки и гръцките социално-осигурителни каси... "
   
"От гл. т. на длъжника, а в случая това са гръцките граждани
    ...

Нещо ми се струва се бъркаш! И то сериозно!
Дори от неолайнярска гледна точка нещата не стоят така!"

Сериозно противоречие между два, написани от теб постинги...Аз само коментирах твоите думи. В единия случай ги наричаш неолайнярски, което си е твое право. Само се изясни какво си искал да кажеш. :)

А иначе, че изведнъж германските политици осъзнали важността на 200 % пасив към американските банки, пък не го осъзнали на 100%, после на 150 %, пък после на 180%, та чак на 200 %, ми се виждат свободни интерпретации...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1363 -: 26 Октомври, 2011, 13:45:47 »
0
Ами...
Никакво противоречие не виждам Глобал.
Но да го оставим вече това - предполагам, не те интересува и не ти се иска да вникнеш в нещата, а и не е необходимо.

Днес е деня на Свети Димитър, патрон на Солун и официален празник на града.
Нито един от правителствените представители не бе допуснат до трибуната.
Народа ги поздрави скандирайки "Бандити!" и "Крадци"!

Thestival.gr Άγρια γιούχα στον Μπεγλίτη


А на всички Димитровци!
За много години, да са живи и здрави!

!
« Последна редакция: 26 Октомври, 2011, 18:50:35 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1364 -: 27 Октомври, 2011, 10:59:06 »
0
Магьосници!
От 120% дълг спрямо БВП преди 2 години и с повече от 100 млд. редуциране, щели 2020 година да го докарат на 120%.
Сринаха с над 10% икономиката, ще задигнат още около 50млд. и отделно неизвестно колко млд. годишно от приходите от "еко" инвестициите!
Свиха работните места от над 6млн. (и то без тези на заетите в скритата икономика) до печалния факт работещите гърци да са по-малко от неработещите за пръв път в гр. история.
Браво Меркел! Браво Саркози!