Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229575 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Е ти като си смени изцяло твоя пост, сега какво се опитваш да ме цакаш :) Проблемът ти за завъртането на иконимическата машина е точно същия, какъвто ти направих забележка и преди - този на перпетуум мобиле.

Не съм изменял поста си - само го допълних (вярно, не трябваше да намесвам барбарон - на глупаците не се ядосвам, но той не е и малко бой ще го направи само по-умен  :D!!!)
Икономическата машина не е точно като другите машини за да я сравняваш с човешки технически средства... Не е и биологическа, въпреки че биологичните закони и влияят - примерно за превръщането на гладния в крадец (дори животните крадат)!
И да си чувал за свръхпроизводство?
Или че в момента се затварят производствени предприятия или съкращават дейността си!



и още - не мисля, че щом "Никола" се казва така, то може да правим каквито и да е изводи или следва да го прекръстим

 *drink6*

Значи... говорим за един Никола, дето е публично лице! Не ме интересува частния му живот!
В демокрациите, доколкото Никола е приел да бъде публично лице, е приел да бъде критикуван и сатирата и дори окарикатуряван! Последното впрочем, той прави самичък успешно!

Моя псевдоним - даде ми го един приятел през 1996г. - тогава май най-бързите модеми бяха 14,4кб... Оттогава не съм го сменял...
А имената действително имат преводи, но нас ни кръщават (най-често) не на тях, а на светиите дето са ги носили!
Разлика от земята до небето!
 *drinks*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
0
  Goro, попаднах на една статия от грък, живеещ в България, може би нещо като твой "mirror image" / може би, казвам, не определям /. Та ето какво казва той:

  ".....Може би ще разберат най-накрая всички гърци, това което толкова време не искаха да чуят. Че всичко придобито, заедно с европейското законодателство и идентичност, не се защитават с крясъци, а с работа и производство. Че нищо не се дава даром, само защото са добри деца или вдигат шум, затваряйки пътища и граници. Че преговорите и дебатите имат граници, две страни на масата и място за пазарлъци до някаква точка. Че европейският път на страната носи много печалби, но заедно с това и задължения. Че успехът идва след работата, дори и в най-първичния смисъл на думата...."

   http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/11/05/1196861_grubata_deistvitelnost_za_gurcite_v_evropa/
 
   Такива като него ли са "блажили" дълги години, та е на такава позиция, или пък обратното, не е бил допуснат, знам ли....Па може и да е прав...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
  Goro, попаднах на една статия от грък, живеещ в България, може би нещо като твой "mirror image" / може би, казвам, не определям /. Та ето какво казва той:
...

Ами този юнак вече сме го коментирали тук!
Той е точно от тези юнаци, чиято работа е по същество узаконяване на краденето на данъци!
Крадеца седнал да вика "дръжте крадеца!
Точно този юнак, дето никога не е работил почтена работа за разлика от обикновения грък който си скъсва задника, често пъти на 2 работни места ли трябва да чуем?

Потърси в темата - и работа му и фирмата я има и ще ти стане ясно кои са тези дето тръбят, че гърка не работел.

Scyther-ре
Гърция влиза в ЕС през 1981 без една стотинка дълг!
Голямото ядене на кюфтетата е от нейните доставчици - главно немски и френски фирми!
А ако мислиш, че и гърка е ял, т.е. че фрегати или подводници се ядат - у нас изкараха последната за претопяване - иди опитай!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Айде стига толкова!
Тва форум няма да стане!
Най много да преживее още година като дърдорница!

koganev

  • Гост
0
Е ти като си смени изцяло твоя пост, сега какво се опитваш да ме цакаш :) Проблемът ти за завъртането на иконимическата машина е точно същия, какъвто ти направих забележка и преди - този на перпетуум мобиле. Може "грубо" да е така, но като добавиш малките подробости (загуба на енергия, па макар и минимално) и ето ти проблем и тотално невярна изходна теза. Сега ако си чел повече книжки, замисли се кое е малкото, но основното в икономическата машина. Заради него тя би спряла и трябва нещо допълнително - да се внася енергия постоянно.

Аз принципно съм съгласен с теб. Разминаваме се само в кулминационната част - сметката трябва да се плаща, па макар и на лошите капиталисти (и още - не мисля, че щом "Никола" се казва така, то може да правим каквито и да е изводи или следва да го прекръстим). След като Гърция е позволила да е в това положение, ще трябва да изтърпи онождането докрай. Да сте протестирали по-рано, когато можеше да има смисъл. Но как да протестираш срещу угощението на съблазнителната маса на правителството, па било и отрупана с храни купени с кредит, а?

 *drink6*

Сметката ТРЯБВА да се плаща, но това не означава, че ЩЕ се плаща. Ако всичко, което трябва да се случи, се случва, то фалити никога няма да има и всички ще сме хепи форевъррр...
Тоест сметката НЯМА да се плати. Дори частично няма да се плати. Въпросът е какво правим от тук насетне. Продължаваме ли да ПОДАРЯВАМЕ на некадърниците, мързеливците, хленчещите лигльовци и прочие сволач (из целия континент) парите, ЗАРАБОТЕНИ от кадърните и работливите (също из целия континент), или не?
Социализъм в действие... от всеки кадърен според способностите, на всеки некадърник според потребностите. Това ще свърши много, много, много лошо.

А на икономиката горивото са разумът, мислещите хора, откривателите, индустриалците и предприемачите. Моторът, който може да работи с това гориво, се казва СВОБОДЕН пазар. Щото можеш да насилиш някой да мъкне чували на гръб, но не можеш да го насилиш да измисли железопътния транспорт. Умът иска свобода, предприемачът иска печалби за себе си, индустриалецът търси мислещи хора, а не мързеливци и некадърници. Тъпанарите, които твърдят, че на разни нехранимайковци трябва да им се ДАВА нещо наготово, щото така щели да си купят хляб или поради някаква друга безумна причина, са спирачката на икономиката. А когато некадърниците и мързелите получат властта да РАЗПРЕДЕЛЯТ благата, създадени от работливите и предприемчивите - това е катастрофа. Когато на некадърници и мързеливци е дадена властта да взимат съдбоносни за народа решения, народът е в страшна беда. Това виждаме в Гърция сега - един народ, попаднал в капана на ДАВАНЕТО, вместо в свободата на заработването. И не обвинявайте гръка, че е мързелив - в Европа има поне два пъти повече от гръцкто население мързеливци, които работа не подхващат, макар че са здрави и прави. И тези търтеи харчат по над 1000Е ДАДЕНИ пари, с което (според малоумниците) задвижват икономиката, но не произвеждат за ЕДНА СТОТИНКА блага чрез труда си, с което (според моето мнение) дърпат икономиката към дъното!!! И ако сега всички са се втренчили в Гърция и се правят, че проблемът е на отделните държави, изброявайки евенуални следващи "жертви", то много скоро ще трябва да погледнат и в собствените си задни дворчета, щото и от там ще се вдигне вой за ОЩЕ и ОЩЕ, а откъде ще се вземе това "още" хич не е ясно. Европа е в опасност повече от Гърция! 

За щастие ние си имаме най-умния премиер и най-кадърния финансов министър, които унищожават методично науката, свободата на словото, здравеопазването и образованието - тези напълно ненужни и прекалено скъпи удоволствия, които не можем, като отличници, да си позволим в условия на криза и валутен борд.

Спасявайте децата!


« Последна редакция: 05 Ноември, 2011, 16:42:35 от koganev »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
0
Е ти като си смени изцяло твоя пост, сега какво се опитваш да ме цакаш :) Проблемът ти за завъртането на иконимическата машина е точно същия, какъвто ти направих забележка и преди - този на перпетуум мобиле. Може "грубо" да е така, но като добавиш малките подробости (загуба на енергия, па макар и минимално) и ето ти проблем и тотално невярна изходна теза. Сега ако си чел повече книжки, замисли се кое е малкото, но основното в икономическата машина. Заради него тя би спряла и трябва нещо допълнително - да се внася енергия постоянно.

Аз принципно съм съгласен с теб. Разминаваме се само в кулминационната част - сметката трябва да се плаща, па макар и на лошите капиталисти (и още - не мисля, че щом "Никола" се казва така, то може да правим каквито и да е изводи или следва да го прекръстим). След като Гърция е позволила да е в това положение, ще трябва да изтърпи онождането докрай. Да сте протестирали по-рано, когато можеше да има смисъл. Но как да протестираш срещу угощението на съблазнителната маса на правителството, па било и отрупана с храни купени с кредит, а?

 *drink6*

Сметката ТРЯБВА да се плаща, но това не означава, че ЩЕ се плаща. Ако всичко, което трябва да се случи, се случва, то фалити никога няма да има и всички ще сме хепи форевъррр...
Тоест сметката НЯМА да се плати. Дори частично няма да се плати. Въпросът е какво правим от тук насетне. Продължаваме ли да ПОДАРЯВАМЕ на некадърниците, мързеливците, хленчещите лигльовци и прочие сволач (из целия континент) парите, ЗАРАБОТЕНИ от кадърните и работливите (също из целия континент), или не?
Социализъм в действие... от всеки кадърен според способностите, на всеки некадърник според потребностите. Това ще свърши много, много, много лошо.

А на икономиката горивото са разумът, мислещите хора, откривателите, индустриалците и предприемачите. Моторът, който може да работи с това гориво, се казва СВОБОДЕН пазар. Щото можеш да насилиш някой да мъкне чували на гръб, но не можеш да го насилиш да измисли железопътния транспорт. Умът иска свобода, предприемачът иска печалби за себе си, индустриалецът търси мислещи хора, а не мързеливци и некадърници. Тъпанарите, които твърдят, че на разни нехранимайковци трябва да им се ДАВА нещо наготово, щото така щели да си купят хляб или поради някаква друга безумна причина, са спирачката на икономиката. А когато некадърниците и мързелите получат властта да РАЗПРЕДЕЛЯТ благата, създадени от работливите и предприемчивите - това е катастрофа. Когато на некадърници и мързеливци е дадена властта да взимат съдбоносни за народа решения, народът е в страшна беда. Това виждаме в Гърция сега - един народ, попаднал в капана на ДАВАНЕТО, вместо в свободата на заработването. И не обвинявайте гръка, че е мързелив - в Европа има поне два пъти повече от гръцкто население мързеливци, които работа не подхващат, макар че са здрави и прави. И тези търтеи харчат по над 1000Е ДАДЕНИ пари, с което (според малоумниците) задвижват икономиката, но не произвеждат за ЕДНА СТОТИНКА блага чрез труда си, с което (според моето мнение) дърпат икономиката към дъното!!! И ако сега всички са се втренчили в Гърция и се правят, че проблемът е на отделните държави, изброявайки евенуални следващи "жертви", то много скоро ще трябва да погледнат и в собствените си задни дворчета, щото и от там ще се вдигне вой за ОЩЕ и ОЩЕ, а откъде ще се вземе това "още" хич не е ясно. Европа е в опасност повече от Гърция! 

За щастие ние си имаме най-умния премиер и най-кадърния финансов министър, които унищожават методично науката, свободата на словото, здравеопазването и образованието - тези напълно ненужни и прекалено скъпи удоволствия, които не можем, като отличници, да си позволим в условия на криза и валутен борд.

Спасявайте децата!

Е, Коганев, започна добре и накрая...  :)
Аз всъщност съм съгласен с Дянков за БАН - ако това е науката, то аз съм трамвай. Сбирщина мързеливци, дето предпочитат да стоят на 300 лв заплата 20 години и да имитират дейност, лъжейки себе си и обществото, че правят наука. Има и свестни разбира се, но те или са се махнали или работят по проекти финансирани от еврофондове или други източници. Баща ми беше в един от институтите и имам представа за какво става дума. Не виждам защо трябва да чакат да им се давал бюджет да им се дават заплати, пари за режийни и т.н.
За образованието - това си е световен проблем в момента, не знам къде има добро образование за без пари, ако знаеш такова място, казвай.
А за децата - къде точно да ги "спасяваме" и защо смяташ, че другаде ще са по-добре?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Цитат
Гърция в спешна нужда от поредния спасителен транш
...
Държавното финансиране върви капка по капка, приоритет са даването на заплати и пенсии в държавния сектор, финансирането на пенсионните фондове, а също плащането на дълга и лихвите. Във всички други случаи при разходите има съществено задържане, което увеличава просрочените дългове на държавата пред частни лица", пише гръцкият вестник.

Така до декември на гръцкото правителство са необходими 7,1 милиарда евро само за неотложни нужди, за да се предотврати незабавен дефолт.
...
http://news.ibox.bg/news/id_1641500303


Горо, първото болднато отразява тотално сбърканата политика на гръцкото правителство, което се гърчи в агония да плати заплатките на най-мързеливите измежду гърците. А именно онези, които точно нищо не произвеждат, а само цоцат.
...
...
Второто болднато изразява тоталната зависимост от чужди заеми. Забележи, 7,1 милиарда евро само за неотложни нужди, при това до декември!!! :o С толкова пари нашите тука ще крадат с пълни шепи цели 5-6 години, че чак и за пенсиите ще има за по Коледа, а накрая и ще ги преизбереме за нов мандат.
...


Момче, омръзна ми дърдорницата! Седни намери някоя полезна информация - не изрезки от тъпи препечатки!
Нищо не означава болднатото!
Гърция събира над 4 млд. месечно в най-лошия случай! А в момента влиза в най-силния данъчен период!
Сметките оставям на тебе!
Нито с пенсиите, нито със заплатите ще имат  проблеми до края на годината.
Струва ми се, че и с външните задължения засега няма да има проблеми - Шойбле се е усетил лисицата, ама играе на комар!
Виж... след Нова година... но ако не се лъжа, чак към март!
С траншовете се погасяват външни задължения (за тази година първичният дефицит ако не се лъжа беше по-малко от 300 млн., което е нищо, а и нищо чудно да са изработили Шойбле, въобще, че го имат) - та помисли си пак кой е спасяван!!!
Страната на мързеливците, днес, след сриване и рецесия има 220млд Е БВП - с 300млн. недостиг на ликвидност няма как да я бутнеш - не я сравнявай с България.

Не знам какво става на политическо ниво!
Предполагам, немците не искат да приемат Самарас! 93 година бутна правителството на Мицотакис, развали им далаверите със Сименс и много бизнес още! (няма да го научиш от днешните вестници)
Джефри изглежда устройва и чичо Сам и леля Меркел, но пък май се разпрогамира и стана неуправляем!
шЪ земи да направи някоя "глупост" като референдум!   *scare*
От друга страна Самарас си дава сметка, че ако клекне пред Меркози вътрешнополитическото му бъдеще ще е по-лошо и от това на джефри!

Проблема не е Гърция!
Гледай цирка в понеделник!

koganev

  • Гост
+2
...

Е, Коганев, започна добре и накрая...  :)
Аз всъщност съм съгласен с Дянков за БАН - ако това е науката, то аз съм трамвай. Сбирщина мързеливци, дето предпочитат да стоят на 300 лв заплата 20 години и да имитират дейност, лъжейки себе си и обществото, че правят наука. Има и свестни разбира се, но те или са се махнали или работят по проекти финансирани от еврофондове или други източници. Баща ми беше в един от институтите и имам представа за какво става дума. Не виждам защо трябва да чакат да им се давал бюджет да им се дават заплати, пари за режийни и т.н.
За образованието - това си е световен проблем в момента, не знам къде има добро образование за без пари, ако знаеш такова място, казвай.
А за децата - къде точно да ги "спасяваме" и защо смяташ, че другаде ще са по-добре?

Значи си трамвай. Нямам по-точен коментар на мнението ти за БАН. 

Образованието е на много добро ниво в поне 12 държави в Европа и още 3-4 в останалия свят. За без пари не съм споменавал - всичките отделят колосални суми. Но щом ти си на мнение, че е нормално да се режат парите за образование - нямам намерение да споря с ... такова мнение. По принци с хора, които мислят така, изобщо не контактувам. Избягвам ги.

Изразът "спасявайте децата" има преносен смисъл - изразява някаква крайна степен на отчаяние. Обяснявам ти като на гербаджия, без надежда да ме разбереш, ако си такъв наистина. Иначе децата тук са застрашени - психически и физически. Почти навсякъде ще са на по-безопасно място, доколкото почти навсякъде властта е в ръцете на по-умни хора. Всъщност защо почти... Както и да е.

Моля те занапред да не коментираш кое е добро и кое е лошо от моите постове. Не пиша за оценка и не гледам да се харесам на някого. Ако имаш някакви аргументи в полза на унищожаването на науката, освен, че си трамвай и че баща ти е недволен нещо, сподели ги. Например как ще обясниш това, че около 30 тежко болни пациенти ще трябва да умрат, защото от догодина няма да е възможно научната дейност в един медицински център към БАН да се поддържа финансово? Или как ще оправдаеш правителствения натиск върху малкото останали учени в БГ да напуснат БАН, а заедно с това и страната? Или очакваш даостанат тук и да станат фаянсаджии?

Ако имаш някакви идеи как може една бедна и все по-обедняваща, безпросветна и все по-оглупяваща, бездетна и застаряваща, мангализираща се и маргинализираща се, бандитска на най-високо ниво, управлявана от патетични глупаци и блюдолизци държава да бъде сигурна за децата - сподели ги. Интересно ще е да чуем "разсъжденията" на един фен. Каква сигурност дава държавата Бойкостан на децата? 


Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
0
...

Е, Коганев, започна добре и накрая...  :)
Аз всъщност съм съгласен с Дянков за БАН - ако това е науката, то аз съм трамвай. Сбирщина мързеливци, дето предпочитат да стоят на 300 лв заплата 20 години и да имитират дейност, лъжейки себе си и обществото, че правят наука. Има и свестни разбира се, но те или са се махнали или работят по проекти финансирани от еврофондове или други източници. Баща ми беше в един от институтите и имам представа за какво става дума. Не виждам защо трябва да чакат да им се давал бюджет да им се дават заплати, пари за режийни и т.н.
За образованието - това си е световен проблем в момента, не знам къде има добро образование за без пари, ако знаеш такова място, казвай.
А за децата - къде точно да ги "спасяваме" и защо смяташ, че другаде ще са по-добре?

Значи си трамвай. Нямам по-точен коментар на мнението ти за БАН. 

Образованието е на много добро ниво в поне 12 държави в Европа и още 3-4 в останалия свят. За без пари не съм споменавал - всичките отделят колосални суми. Но щом ти си на мнение, че е нормално да се режат парите за образование - нямам намерение да споря с ... такова мнение. По принци с хора, които мислят така, изобщо не контактувам. Избягвам ги.

Изразът "спасявайте децата" има преносен смисъл - изразява някаква крайна степен на отчаяние. Обяснявам ти като на гербаджия, без надежда да ме разбереш, ако си такъв наистина. Иначе децата тук са застрашени - психически и физически. Почти навсякъде ще са на по-безопасно място, доколкото почти навсякъде властта е в ръцете на по-умни хора. Всъщност защо почти... Както и да е.

Моля те занапред да не коментираш кое е добро и кое е лошо от моите постове. Не пиша за оценка и не гледам да се харесам на някого. Ако имаш някакви аргументи в полза на унищожаването на науката, освен, че си трамвай и че баща ти е недволен нещо, сподели ги. Например как ще обясниш това, че около 30 тежко болни пациенти ще трябва да умрат, защото от догодина няма да е възможно научната дейност в един медицински център към БАН да се поддържа финансово? Или как ще оправдаеш правителствения натиск върху малкото останали учени в БГ да напуснат БАН, а заедно с това и страната? Или очакваш даостанат тук и да станат фаянсаджии?

Ако имаш някакви идеи как може една бедна и все по-обедняваща, безпросветна и все по-оглупяваща, бездетна и застаряваща, мангализираща се и маргинализираща се, бандитска на най-високо ниво, управлявана от патетични глупаци и блюдолизци държава да бъде сигурна за децата - сподели ги. Интересно ще е да чуем "разсъжденията" на един фен. Каква сигурност дава държавата Бойкостан на децата?

Къде съм казал, че е нормално да се режат парите за образование, и те режат ли се всъщност? С колко? В един кратък текст си нахвърлял 100 различни твърдения, които явно смяташ за очевидни. Не виждам смисъл да се спори, като имаш толкова негативно отношение, защо изобщо си тровиш живота да стоиш тук? Няма значение кое е вярно и кое не, за теб всичко е черно, просто емигрирай там където смяташ че всичко е цветя и рози и си оправи живота.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
-1
Туй по навик го прескочих, но тази сутрин нямаше какво да правя!
А то било забележително!
Додоркане му е майката!

...
Сметката ТРЯБВА да се плаща
... сметката НЯМА да се плати
... ПОДАРЯВАМЕ на некадърниците, мързеливците, хленчещите лигльовци и прочие сволач (из целия континент) парите, ЗАРАБОТЕНИ от кадърните и работливите (също из целия континент), или не?
Социализъм в действие... от всеки кадърен според способностите, на всеки некадърник според потребностите. Това ще свърши много, много, много лошо.


... в Европа има поне два пъти повече от гръцкто население мързеливци, които работа не подхващат, макар че са здрави и прави. И тези търтеи харчат по над 1000Е ДАДЕНИ пари, с което (според малоумниците) задвижват икономиката, но не произвеждат за ЕДНА СТОТИНКА блага чрез труда си, с което (според моето мнение) дърпат икономиката към дъното
...
...

в Европа има поне два пъти повече от гръцкто население РЕНТИЕРИ, които работа не подхващат, макар че са здрави и прави. И тези търтеи харчат по над 100 000Е ДАДЕНИ пари, с което (според малоумниците) задвижват икономиката, но не произвеждат за ЕДНА СТОТИНКА блага чрез труда си, с което (според моето мнение) дърпат икономиката към дъното

РЕНТИЕРИТЕ (особено наследствените) кво ш` ги праЙм!
Според умниците-патетици те къв` принос имат в икономиката?
Или те вече са построили Развитото Социалистическо Общество!

Да не говоря за таквиз кЪт наш Додо, дето за 10 минЕти (пардон мунУти) праЯт 10.000 % - перпетУ-мобиле на 16-тЪ?
Ми разни бльокери, астролози, финансови консултанти, банкери, борсови спекуланти, фалирали фирмаджии и сеКви шарлатани?
Тях у казанО ли, че им го турим или при Развитото Социалистическо Общество!

Да живей работническата класа!!!
Да живей, живей труда!!!
 *yahoo* *yahoo* *yahoo*
« Последна редакция: 06 Ноември, 2011, 09:05:11 от goro »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
за търтеите в БАН... има доста такива, да... ама приоритетите на държавата какви са в науката, а и образованието? Как се благоприятства връзката на наука и образование с бизнеса? И как насърчава тези, които наистина искат да работят в тази сфера, а не да са търтеи?

Това за еврофондовете, което изплеска Дянков, се оказва, че не е съвсем така - моя позната в БАН ми каза, че е спечелила проект за 200 К евро, но проектът пропаднал, защото не бил съфинансиран от БГ.


Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
0
за търтеите в БАН... има доста такива, да... ама приоритетите на държавата какви са в науката, а и образованието? Как се благоприятства връзката на наука и образование с бизнеса? И как насърчава тези, които наистина искат да работят в тази сфера, а не да са търтеи?

Това за еврофондовете, което изплеска Дянков, се оказва, че не е съвсем така - моя позната в БАН ми каза, че е спечелила проект за 200 К евро, но проектът пропаднал, защото не бил съфинансиран от БГ.

Не мога да кажа какви са начините, но с бюджет не става. Колкото и ниски заплати да се получават така, те са "сигурни" и привличат само търтеите. А това за проектите, някой някъде да гарантира нещо някому? Ние сме пробвали какво ли не, от повечето опити не излиза нищо, никой не гарантира успеха. Така е в бизнеса, нормално е да е така и в научната област. Ще опитат с други проекти. Или пак наново, ще опитат пак да осигурят съфинансирането от бюджета. Едни печелят проекти, други не. Има и връзкари, има и бачкатори, има и търтеи. Като навсякъде.
Но просто някой да изсипва някакви пари за бюджет на БАН например не го разбирам - дали ще са 50 или 500 милиона, каква е разликата, освен че ще си сложат по-високи заплати? Това дали ще доведе до по-високо качество? Или просто ще се назначат още връзкари? Дори не е толкова въпроса дали ги има тези пари, въпроса е дали има някаква възвращаемост. Защото за наука трябват пари, но БАН дали прави наука изобщо в момента. Това че има бюджет, означава ли автоматично че има наука, само защото има еди колко си хора на заплата срещу този бюджет?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Аз съм съгласен, че не става с изсипване на едни пари. Ама изсипване на пари ще има, докато държавата не започне да има приоритети и механизми, с които да ги реализира. Държавата не казва какви са приоритетите, камо ли пък как ще ги реализира. Дянков вика на тия от БАН - търсете си финансиране от Европа. Обаче това не замества липсата на приоритети. А примерът със загубените пари по европроект показва, че няма подкрепа от държавата и в тази посока. Т.е. Дянков лъже. Сигурно ще кандидатстват по други проекти, но по този и вероятно други е пропусната възможност не заради банаджиите. Парите били отишли при унгарците.
« Последна редакция: 06 Ноември, 2011, 11:30:06 от gogolcho »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0

Аз не съм много съгласна, че рентиерите нищо не правят. По-скоро обратното - то си е професия. Да не би банките да участват пряко в произвеждането на даден продукт? Без техният капитал, обаче не може.

 *drink11*

nearvana

  • Гост
0
Да не би банките да участват пряко в произвеждането на даден продукт? Без техният капитал, обаче не може.

 *drink11*

техния капитал??? То и боко вика че е платил пенсиите от джоба си ама надали! тва са парите на другите ...

Работата на банките е да управляват и контролират финансов (кредитен и пазарен) риск но очевадно не се справят добре щото през последните 5 години риска идва основно от тях. Въпреки тва банкерите се радват на рекордни бонуси от тогава насам. Това си е социализъм отвсякъде - все едно пенсионния фонд да закъсва за пари, в отговор на което да качиш пенсиите и да смъкнеш пенсионната възраст. Безумие!

Та може да пробваме да подредим държавите по производителност и гърция едва ли ще е много нагоре в класацията ама ако подредим отраслите по производителност финансовата индустрия ще е на предпоследно място  ... след военните.   Според моето скромно мнение разделението по държави е само за да  манипулира масите използвайки национализъм и предразсъдъци и да им попречи да видят че разделението по индустрии е това което дава отговор на въпроса що сме на тоя хал - банките не си свършиха работата и продължават да биват награждавани по този повод! Печалба без производителност е паразитиране и не може да продължи безкрайно ...

 *drink11*
« Последна редакция: 06 Ноември, 2011, 13:58:51 от nearvana »