Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228425 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Ще предпочета да фалирам. Но не мога да разбера това какво общо имаше с разговора до момента? А както казах втори трети и т.н. няма да има, ако съм фалирал, защото съм се пропил и продрусал и не съм способен да произвеждам. Банките на търтеи кредити не дават по принцип.

Назад ставаше въпрос за даване на пари на бедните и дали това е акт на доброта или акт на самоубийство и на двете страни в дългосрочен план.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Тази тема трябва да се прекръсти на "goro прави революция - долу империализма, да живей социализмът!"
...

...
Отново пропускаш нещо съществено (никой не твърди, че не трябва да се дават 5 лева на бедняка) и по-точно:
а) даваш 5 лева на бедняка, като си правиш сметка (и евентуално коригираш "5 лева" на друга сума, дори и "0 лева");
б) даваш 5 лева на бедняка, без да си правиш сметка.

Очевидно е, че институциите в Гърция, както и всички слоеве на народа, не са си правили сметка определен брой години. Иначе сега нямаше да е по новините.
Добре, ти ако живееш в нормална държава...

Аз горе имах предвид 5те лева на goro и аналогията със социалните политики в Гърция, които той отрича да са проблем.
...

Кои социални политики в Гърция, Додо? (Даването на 120 млд. на банките - първите 28, ако не и повече преди избухването на "гръцката" криза - 2008)?)

Кои слоеве на народа? (Банкерските? Хазин от 3000 км. вижда по-добре, отколкото ти в двора на комшията си?)

Кои 5 лева без да си правиш сметка? Гръцките, Португалските, Ирландските (при ирландците направо ще се захиля, че те упражняват неолайняризма вече повече от петилетка), Испанските, Италианските? А вече са на път белгийските, френските, че и германските!

От началото на кризата, в цяла Европа, в банките се изсипаха планини от пари при непрекъснато свиващи се социални разходи! Е и?

Додо,
Бях ти казал, че комунистическото възпитание трудно се лекува и че човещината или хуманизма не са социализъм. А по всички по-горни въпроси в темата са давани отговори, включително и за "прекалено голямата" социална държава в Гърция...
Додо,
Ако искаш да се додоркам като с брюнетка - няма проблем. Но иначе ме мързи да се повтарям, а да повтарям и др. писали тук.
 *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
...
goro в този си пост споменаваш за нещо което и на мен ми се върти из главата.Не се досещам за друга православна държава в света която да не е "смазана" по един или друг начин.Гърците имат късмета да не попаднат в бившия соц. блок и с това да избегнат "рязането на корена"  и от там и обезличаването.Политически информирани и дейни се явяват коректив на властта което съчетано с пушки по къщите и силна Църква им помага да запазят "заряда" .Мисля си че целта на мероприятието е в дългосрочен план и е "победени"=обезверени=слаб дух=лесно въздействие=КОНТРОЛ.

Значи... прав си и за православието и за "рязането на корена"!
Единствено че е някакво съзнателно замислено "мероприятието е в дългосрочен план и е "победени"=обезверени=слаб дух=лесно въздействие=КОНТРОЛ", не съм много съгласен.
По скоро става въпрос за естествени процеси и интереси. Аз не обвинявам Меркел за германската и политика, а за европейската и политика и налагането на германската като европейска, както и за политиката и в полза на банките представена като политика на спасяване на държавите и на Европа.

Но да се върна на "нас" и православието и то ще се опитам от 3то лице, защото като вземеш да правиш директно сравнения между Бг и Гр, няма начин да не изпаднеш в някой "-изъм". "Край Босфора шум се вдига..." и Велик е нашият войник... съм ги пял много дълго за да продължа да се опирам само на тях... Сега пея гръцкия национален химн, но и той в случая не ми върши работа ;)

Та - Бг и Гр са много благодатен материал за сравнение - близки по население, близки по култура, еднакви по религия и много, много различни!

Най напред за православието!
Там различията принципно са нищожни или ги няма въобще. Но само принципно!
Принципно, като към православни е нормално католици, протестанти и т.н. да се отнасят с малко по-голямо недоверие... И това е нормално.
Непринципно, гърците са по православни от българите. И не толкова защото са приели християнството от Апостол Павел или защото новият завет е написан на гръцки (този гръцки на който е написан и те не го разбират, също както българина не разбира средновековния български, ако и да си приличат). А заради последните 60 години, комунизма и желязната завеса.

Гърците запазват своята православна етика в икономическите отношения. (Точно както протестантството с неговата етика е една от причините за успеха на капитализма според Max Weber - "Протестантската етика и духът на капитализма")
Ето какво пише наш Додо, няколко страници назад (но са го писали и барбароновци и ганчовци и всякакви пишмян интелигенти):
Цитат
При тази производителност (защитавана от теб по-назад), не може да се дава 15та заплата...
Човек, който познава православната етика, не може да не се смее на додорковците, които се възмущават на гръцките 15 заплати! Та в Гърция все още има хора, които получават/плащат по 300 заплати годишно - в библията пише, че на аргатина, на края на работния ден платата му трябва да я дадеш, защото друго няма и на нея чака!
И... не става въпрос само за социализъм и икономически отношения, а за православна (християнска) етика!
В по предния си пост, бях писал, че в Гърция може безсрамно и незаконно да се забогатее, но ако това се научи в обществото ставаш persona non grata и най-често забогателия така се връща в изходно положение. Дори да не могат да те осъдят - обществото отказва да работи с теб, а ако се намерят такива, които го правят то тайно и внимателно. Да..., но бизнес няма как да правиш тайно - за да си в бизнеса, трябва да си на пазара, а на пазара всичко се научава!!!... Отново става въпрос за православна етика! Не лъжи, не кради... и т.н.
Мога да дам хиляди примери, но мисля че и това е достатъчно.

Да видим православната етика в икономическите отношения при българите.
Ами...
Нея я кажи речи я няма!!! Преди 60 години я отмениха!... Кои я отмениха - всички тук знаем!
С какво е замениха, пак знаем. Но не това е страшното.
Още по страшното е, че преди 20 години отмениха и комунистическата етика - изведнъж.
Едни комуняги (защото сред комунистите имаше много честни и християнски етични люде) се предрешиха в капиталисти и заявиха, че висша мярка за добродетел и етика е печалбата!
Същите комуняги започнаха да ни убеждават, че най важен бил първият милион, без значение как е натрупан!!! И че това бил капитализма и дивият капитализъм!!!
Но... това просто не е вярно!
Затова казвам, че Додо е комунистическо отроче! Защото разсъждава като такова! Капитализъм без етика не съществува, а в Европа и двете Америки, които са му и люлката, християнската етика е в неговата основа!
Спирам с това. Ако някой не вярва, че християнството е един от пилоните на капитализма - да чете Вебер...
И идва въпроса. Има ли капитализъм в Бг.
Моят отговор е, че го има, но е още в зародиш - по голямата и видимата част е мутрокапитализъм!!!
Къде го има?
Ами в старата ми майка!
Тя знае, че трябва да даде поне 50 лв надница на майстора (от 200 плюс малко месечна пенсия), дето е извикала да и смени трите счупени керемиди на покрива и да и прочисти комина. Защото ходи на магазина и знае цените, знае че майстора има две деца и че това е минимума да ги отхрани днес... И му ги дава! Тя гладува, ама му ги дава!!!
Те това, като го научи и Додо, дето за 2 минути прави 2000% печалба понякога, в Бг ще започне да се прави капитализъм...
Но... докато Додо ми разправя, че всичко било само търсене и предлагане ще имаме мутрокапитализъм, защото само така може да бъде наречен капитализъм без етика!!!

Уф... Стана много дълго... Утре ще продължа.

-------------------------------
п.п.
Снощи нямахме ново правителство!
Я да видим днес ще имаме ли?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
0
Додо,
Редно е да се отбележи, че поне една част от интересната приказка на Горо е хвърлена и в моята градина. :-))) Тоест, не само ти си адресат на гневните и поучителни слова.

Признавам, аз бях този, който директно написа нещо, което формално трябваше да се възприеме като противопоставяне на християнската етика на пазара.

Значи, поемам отговорността да нося последиците от гнева заедно с теб.

Задълбаване в темата може и да направим, ама друг път.
Насъщният по ме вълнува днес .... не само за тялото, но и за ума и емоциите. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Да, тук в тази тема сме свидетели на създаването от goro на ново нравствено-политическо движение - християн-социализъм. Някакъв вид утопия, която за да звучи логично, се игнорира 50% от действителността. Гърците почти са я постигнали.

Остава да доразвие и техническото направление на философията си, като единствено необходимо и достатъчно условие тази утопия да се реализира, е да се открие златната кокошка, която ака златни яйца безспир! (В неговата система инфлация не съществува, затова няма опасност златните яйца да се обезценят.) Гърците засега се трудят по този въпрос, (в жълтата преса) опитаха с акциите на Banque d'Orient на стойност 700 трилиона евро. Търси се и "вариант Б".

 *rofl*

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
0
Да, тук в тази тема сме свидетели на създаването от goro на ново нравствено-политическо движение - християн-социализъм. Някакъв вид утопия, която за да звучи логично, се игнорира 50% от действителността. Гърците почти са я постигнали.

 

"православен (ортодокс) - социализъм" според мен.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Лукас Пападимос ще е новият премиер на Гърция
http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/11/10/1201400_lukas_papadimos_shte_e_noviiat_premier_na_gurciia/

Цитат
Бившият вицепрезидент на Европейската централна банка Лукас Пападимос ще бъде новият премиер на Гърция и ще оглави коалиционно правителство, съобщи пресслужбата на гръцкото президентство, цитирана от "Ройтерс".

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
-1
Додо,
Редно е да се отбележи, че поне една част от интересната приказка на Горо е хвърлена и в моята градина. :-))) Тоест, не само ти си адресат на гневните и поучителни слова.
...

Начев,
Приятелю, дори благородно да си подложиш гърба, мутрокапиталистическите отрочета няма да те разберат. Те не са чели Вебер, за хуманизма си мислят, че е нещо, което се прекарва през правото черво, а в най-добрия случай образоваността им стига до там да ги е срам от превъзходната "балканска попара". Елин Пелин е описал този добродушен тип - Душко Добродушков в "Печената тиква".
Но не всички прости хора са добродушни!

Да, тук в тази тема сме свидетели на създаването от goro на ново нравствено-политическо движение - християн-социализъм. Някакъв вид утопия, която за да звучи логично, се игнорира 50% от действителността. Гърците почти са я постигнали.
"православен (ортодокс) - социализъм" според мен.
"Балканска попара" според мен :)

В мутрокапиталистическото си битие комуняшките отрочета бъркат християнство със социализъм. И как няма да го бъркат. На мнозина от тях дядовците им бяха мързеливци подгонени от капиталистическата държава за кражби на кокошки, а други откровени разбойници. По 9-ти, присламчени към комунистите идеалисти (защото и такива имаше)  слязоха от гората и влязоха в църквите с конете си.
Бяха станали атеисти!
Малко като се поизучиха станаха дЪрвенисти! ( от Дарвин, но дЪрвенисти, защото Дарвин са го чели толкова, колкото и Адам Смит - само през трудовете на главатарите си!) И тъй като в учеността си понякога изпадаха в неудобни ситуации, ако ги питаше защо Айнщан е вярвал в Бог, ти отговаряха, че бил евреин и продукт на упадъчна цивилизация!

Но все пак...
Ние с теб разбираме за  какво става въпрос и ако Вебер казва, че протестантската етика е един от пилоните на капитализма, дали пък да не проверим, дали православната етика не е в основата и генезиса на българския (а и гръцкия) капитализъм?...

Да дадем думата на дядо Вазов (не че нашите мутрокомуняшки, пардон мутрокапиталистически копелета няма да се опитат да го осмеят! Правили са го и пак ще го правят!)

Цитат
Тая прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора.
Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата...
...
Марко имаше свой практически възглед за възпитанието...  със своя естествен здрав смисъл разбираше добре човешката природа и знаеше, че онова, което се запрещава, по силно се желае. По тая причина, за да ги заварди от наклонност към кражба, той поверяваше на децата си ключа от ковчега с парите.
 — Гочо, иди отвори севлевия сандък и ми донеси кесията с минцовете!
Друг път поръчаше на другиго:
 — На, татовата, иди ми отчети от панерчето с жълтиците двайсет рубета, та да ми ги дадеш, като се върна. — И излизаше.
Въпреки обичая на повечето бащи по онова време, додето обядват, да държат прави децата си, уж да ги научат на почит към старите, Марко винаги туряше своите на софрата. Също и кога имаше гости, той викаше синовете си да присъствуват.
 — Нека да добият господарски нрави — обясняваше той...
...
Като беше постоянно слисан с търговските си работи, Марко само на трапезата виждаше народа си вкуп и тогава допълняше възпитанието му по доста своеобразен начин:
— Димитре, не пресягай пред баба си на софрата, не бъди такъв фармасонин.
— Илия, не дръж ножа като касапин, не коли, ами режи човешки хляба.
— Гочо, що си се разкопчал като ахиевски читак? Па хвърляй феса, кога сядаш на софра. Косата ти е пак порасла като на тутраканец; иди при Ганка да ти я остриже — казашки.
— Василе, сбери си дългите мотовили, да се сместят и други хора. Кога идем на полето, там се разтягай.
— Авраме, ти ставаш от софра, без да се прекръстиш, протестантино!

Но само когато беше разположен Марко, наставленията му имаха такъв тон; сърдит ли беше нещо, на трапезата царуваше гробно мълчание.

Дълбоко набожен и благочестив, Марко полагаше голяма грижа да вдъхне у синовете си религиозно чувство. Вечер, доде изчетеше повечерката си пред иконостаса, големите бяха длъжни да присъствуват на молитвата. Дойдеше ли неделя и празник, всички трябваше да идат на черква. Това беше закон неотменим. Нарушението му донасяше буря на къщата. През едни велики пости той поръча на Кира да иде да се изповяда, понеже на сутринта щеше да се комка. Киро се върна скоро скоро от черква.
Той не беше нито помирисал попа.
— Изповедà ли се? — попита баща му недоверчиво.
— Изповядах се — отговори синът.
— При кой поп?
Киро се смути, но отговори самоуверено:
— При поп Еня.
Той излъга; защото поп Еню беше млад поп и не изповядваше.
Марко усети тозчас лъжата, скокна сърдито, улови сина си за ухото и го изведе така на улицата. После го потири до черквата, дето го предаде на изповедника, поп Ставря, с думите: „Отче духовниче, изповядай това магаре!“ И сам чака в един трон, дор трая изповедта.
...
Той вярваше в науката, както вярваше в Бога, без разсъждение. Затова и залягаше да й бъде полезен, по силите си. Той имаше едно славолюбие — да бъде избран училищен настоятел в градеца си — Бяла черкова[1]. И всякога беше избиран, понеже се ползуваше с обща почет и доверие. На тая скромна обществена длъжност Марко не щадеше ни труд, ни време, но бягаше от всички други, често съпрежени с власт и облага, а особено — от конака.

Когато се дигна трапезата, Марко стана. Той беше човек около петдесетгодишен, с висок исполински ръст, леко приведен, но строен още. Лицето му, червендалесто, но опалено и позагрубяло от слънце и ветрове, поради честите му пътувания по кърища и по панаири, имаше сериозно и студено изражение, даже и когато се усмихваше. Големите му надвиснали, над сините му очи, вежди усилваха тоя строг тон на физиономията му. Но някакво добродушие, честност и искреност се разливаха по нея и я правеха симпатична и непобедимо извикваше уважение.
...

Това беше генезиса на българския капитализъм Начев. Дори не е необходимо да четем Вебер, за да знаем, че християнската етика е негова съставна част. Дядо Вазов ни стига.
Та старите български капиталисти бяха хора набожни, работливи, понякога излишно строги, стиснати, чак циции! "Хиляда бода за грош" изискваха те.
Но даваха пари за университети, строяха болници, а като виждаха някое будно бедняче, като наш servel или Додо, го пращаха за своя сметка в странство да се изучи...
На беднячетата в по-ново време обаче не им липсваха парите да се изучат!
Комуняшките отрочета бяха бедняци най-вече в сърцето и в етиката!

Ще продължим с генезиса на мутрокапитализма и как да го отличаваме от автентичния капитализъм! Въпреки че, ако използвам терминологията на Асен, домейна е доста променен!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Все си мислех, че подходът ти със спестяване на поне 50% от пълнотата на дадена реалност е умел и често използван подход за манипулиране, но след горният ти коментар вече съм убеден, че това го правиш без да искаш, защото си неспособен да възприемеш пълноценно действителността около теб.

Тогава наистина става възможно да "завърташ машината" с предложения от теб метод - като в приказките или да нагласяш нещата в главата си (каквито опити наблюдаваме в тази тема вече в продължение на 109 страници), че да постигаш един илюзорен вътрешен мир. Да живее илюзията - важното е човек да е щастлив!

*drink6*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
0
Директна извадка от гръцкия вестник "Симера"

"Българите са най-бедният народ в Европа и това не е тайна дори за самите тях, но видели ли сте ги да протестират? Не, няма и да ги видите защото не могат да си го позволят. Целенасочената политика по обедняване на българският народ се ръководи чрез различни уж европейски директиви. Забележете въпреки, че българите са признато най-бедни, голяма част от стоките и услугите са с по-високи цени от средно европейските. За да оцеляват, те са принудени да работят непрекъснато при ужасни условия на труд, при масово погазване на всякакви трудови норми, без да смеят да се оплакват, без да смеят да си потърсят правата. Техните синдикални лидери, ако могат въобще да се нарекат така, ще видите сред редиците на управляващите, окичени с най-високите държавни отличия, но не и сред работниците, не и на прощадите, не и в първите редици на протестите, защото протести няма. И ние като гръцки граждани свикнали да търсим и отстояваме правата си задаваме въпроса, как е възможно това? Как при този стандарт на живот, при тези условия на труд, при това нагло и безочливо отношение към тях, как те стоят тихо и безропотно? Отговора е един – те са бедни, толкова бедни, че дори и един ден да не са на работа, а да излязат на протест, това ще бъде пагубно за тяхното оцеляване. Те няма да успеят да си платят сметките, или да си купят храна, или необходими лекарства, или дрешки за децата. Да, те са толкова бедни, че ходят болни на работа, че по скоро биха умрели на работното си място, отколкото да си вземат почивка нужна на всеки жив организъм. За тях няма почивка, заробени веднъж от банките, втори път от работодателите си и трети път от политиците си, те са изгубили всяка надежда и живеят ден за ден в постоянен страх и стрес да не изгубят работата си, надника си, да не се разболеят. Всяко едно по-сериозно заболяване ги обрича на почти сигурна смърт, защото са бедни. Техните предприятия произвеждат инвалиди, българите биват използвани, изстисквани и изхвърлени на улицата. Без защита , без надежда. Тяхната държава, тяхната индустрия бе разпродадена и разграбена на безценица. В България няма истински чуждестранни инвестиции. Това което е продадено на чужденци на безценица или е унищожено, за да не се произвеждат конкурентни на вносните стоки или се използва за ограбване на българите и изнасяне на спечелените пари в чужбина. На българите им набиват в главите, че заплатите им трябва да са ниски, защото така били конкурентно способни и така забележете привличали чуждестранните инвеститори. Няма по-смехотворно твърдение от това. Как можеш да твърдиш, след като уж си член на Обединена Европа, че ще привличаш инвеститори с ниското ниво на заплащане? В кой век живеят българите? Не разбират ли, че днес истинските инвеститори търсят не проста маса работеща за без пари, а работници образовани, специалисти, притежаващи творческа мисъл и креативност, откриватели и способни да предугаждат бъдещето. Явно някой има интерес да ги кара да се конкурират по заплащане със страните от третия свят, а не по знания с развитите Европейски държави. В България правителството инвестира най-много в полицията, която е един процент от цялото население на страната. Но не мислете, че тази полиция се бори с престъпността, не, самата полиция е корумпирана, съдебната им власт също, за политиците им да не говорим. Полицията им е гарант за сигурността на корумпираната върхушка, за това, че всеки дори и плах опит за протест и търсене на отговорност, ще бъде смазан и потушен. Благодарение целенасочената политика на потъпкване и опростачване на българският народ, той е почти обречен на изчезване. По-голямата част от знаещото и можещо население е емигрирала, циганите са оставени сами на себе си като безнаказаността им е пословична, а страхът у българите неописуем"



« Последна редакция: 10 Ноември, 2011, 23:30:27 от elissa »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
-1
Преди да продължим с историята на мутрокапитализма и гърците - няколко статии, които де факто дискутират днешната европейска политика.

Историята на националсоциализма е история на неговото подценяване
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=10521&sectionid=5&id=0001301
Цитат
За по-малко от три седмици бяха нокаутирани точно три опита за провеждане на народни допитвания в така наречения Европейски съюз
... Едва ли съществува по-благоприятна среда за възникване и установяване на всякакви мракобесни режими от днешния - дори нефелните кълнове на поне привидна демократичност се изкореняват овреме.


ЕС е в конфликт заради Европа на две скорости
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=10533&sectionid=4&id=0000701
Цитат
Германският канцлер Ангела Меркел се обяви срещу провеждането на референдуми в страните членки на ЕС


Даже коментарите са излишни!
Все пак, в ЕС все още е регион на правото и любимеца барбаронов получи една звучна плесница.
Франция получи в Страсбург плесница заради ромите
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=10533&sectionid=4&id=0000801

Без да отричам важността на проблема като цяло, ми се ще да задържа от статията една травиална и общоизвестна констатация (за грамотните и мислещи хора, не за сервеловци и всякакви посредствени байновци)
Цитат
...липсата на икономическа свобода е довела и до отнемане на политическата свобода...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Само предрешилите се комуняшки тикви ли са основата на мутрокапитализма у нас?
Никъде не твърдим подобно нещо.
За мутрокапитализма - т.е. система основана на изнудването камуфлирана днес като свободен пазар или система на търсенето и предлагането човек може да  срещне достатъчно примери навсякъде по света.
У нас, като класически пример може да се посочи "Бай Ганю" или пък "Криворазбраната цивилизация", примери за които намираме и в додорницата.

И двата персонажа, чорбаджи Марко на Вазов и бай Ганю на Алеко са действителни - взети от живота. Факта, че и двата персонажа са герои на литературата, показва едно: че обществото ни е зряло (или било зряло), достатъчно мъдро и най-малко не по-малко мъдро и зряло от западните общества пред които сервилно се кланят пофранцузчените интелигенти!!!
Народът много добре си дава сметка, че в живота съществуват както благородния чорбаджи Марко не жалещ труд и усилия за общото благо, така и алчността ганюва.
И като във всички зрели общества, още преди 9-ти, българското общество си изработва механизми за защита от бай-ганювщината, от мутрокапитализма демек, защото между двете спокойно можем да сложим знак за равенство!!!
Кои са те?
Основно: трудовото законодателство, минималните заплати, прогресивното данъчно облагане и разбира се общественото порицание документирано безброй пъти в литературата и от свободната журналистика.
Но за днешните неолайняри, недоучените им клакьори, политическите мижитурки познаващи живота единствено от партийните сбирки, всичко това са глупости и социализъм. Неживяли, късогледи, умствено ограничени за тях бай-ганювщината не съществува (или пък е само в просията на бедния) и няма нужда да пазим обществото от нея - модерния свят за тях е само свят на търсенето и предлагането, на мързеливите и работните, на произвеждащите и консумиращите.
Ще речеш, че човешката природа се е променила!
Да, ама не!
Бай-Ганю си е жив живеничък! И не е само български персонаж. Той се разхожда и по улиците на Атина, и по булевардите на Париж, в Берлин, че даже и в Токио...
- Избори ли? Ще ви кажа аз как се правят избори! - вика бай Ганю!
- Референдум ли? Ще ви дам аз един референдум! - провиква се европейския му събрат!!!

Можем ли да го разпознаем? Как да отличим бая ни Ганя от чорбаджи Марка?

Преди почти едно столетие чорбаджи Марко..., пардон Хенри Форд - този същия за когото някои наши известни съдодорници твърдяха, че бил прост - не другаде, а в меката на капитализма формира капиталистическото правило за работната заплата! Позволете ми да го перифразирам (да не търся точния цитат!)
- Работилницата - казва Форд - трябва да носи поне 2 заплати! Една за издръжката на работника и една за жена му, която се грижи за семейството и домакинството!
- А производителността! - възмущава се бая ни ГАНЯ!
- .бах... ти социалиста ортодокс - акомпанира му нашето servel-че!

Чорбаджи Марка... пардон... Уорън Бафет живее още в старата си къща и предлага увеличение на данъците на богатите!
- Лицемер! - крещи мутрокапиталиста - всичко е търсене и предлагане и свободен пазар! Аз например плащам на моята продавачка цели 700 лв., което е средното за страната и много над минималната заплата. Тя е съгласна! - и си купува вила на бахамите!

Съгласна ли?
Ами как няма да е съгласна бедната продавачка! Има ли избор?
Особено в държава на мутрите, определили минимални заплати като за кучета!
Рекета му е майката!

Та... не е задължително мутрокапитализма да произхожда от комуняшките ко--лета. Имало го е и винаги го е имало по целия свят. Но начело на него във оупа е именно другарката дружинна - мисленето и комуняшко - пък нека Начев ми разправя че била пасторска щерка!
- Накои страни (разбирай цели народи) трябва да бъдат наказвани - вика нашата дама!
- Затягайте коланите! - крещи дясното и мъдо Шойбле!
И рекетьорски ограничават доходите на босия, разрушават трудовото законодателство, заплашват, че даже и стрелят... (пиколото оправи Либия)

И в същото време производството на автомобили се ограничава. Принудително!
Гъркът заравя тонове портокали в земята!
И излиза на улицата!
Но наш Додо ни разправя, че го правел щото бил мързелив и социалист!

Гърците срещу Оупа
Демокрация среще Фашизъм
« Последна редакция: 11 Ноември, 2011, 09:54:07 от goro »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
goro съвем побесня  *rofl*

Оставам с впечатлението, че мислиш аудиторията тук съставена от хора, прилични на шайката брокери в съседния форум, които ако ти видят мнение (бълвоч като последните), в което си упоменал в три абзаца:
- Вебер (особено, споменавайки само второто име, ужким издига пишещия автоматично една класа нагоре; всъщност голям процент "ерудити" въобще не знаят първите имена на хората, правил съм си експеримент с Чайковски сред псевдо-интелигенти)
- Елин Пелин
- Дарвин
- Адам Смит
- Айнщайн
- Вазов
биха си казали "брей, че ерудит, с този не трябва да се закачаме"?

А всъщност много вероятно гореспоменатите да са ти попаднали в полезрението, четейки някоя статия от ЖЕНАТА ДНЕС или книжка "Цитати на известни личности" и в главата са ти останали някакви пълни простотии извадени от контекста. Повърхностни глупости, навързани в една "попара" според barbaron, аз бих казал - тотален буламач. На всичкото отгоре даже фантазираш историйки на базата на непълноценното знание.

goro написал:
Цитат
И тъй като в учеността си понякога изпадаха ("комуняшките отрочета" - б.dodo2) в неудобни ситуации, ако ги питаше защо Айнщан е вярвал в Бог, ти отговаряха, че бил евреин и продукт на упадъчна цивилизация!

Ако обърнем внимание на писмото на Алберт Айнщайн до Ерик Гуткинд (брей и аз знам имена, голям съм пич!) от 1954 година:
Цитат
The word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this. These subtilised interpretations are highly manifold according to their nature and have almost nothing to do with the original text. For me the Jewish religion like all other religions is an incarnation of the most childish superstitions. And the Jewish people to whom I gladly belong and with whose mentality I have a deep affinity have no different quality for me than all other people. As far as my experience goes, they are also no better than other human groups, although they are protected from the worst cancers by a lack of power. Otherwise I cannot see anything 'chosen' about them.
ще видим колко увисваш във въздуха с илюзиите си. За незнаещите английски, превеждам двете ключови изречения:
Алберт Айнщайн:
Думата "Бог" за мен е нищо повече от израз, продукт на човешките слабости, а Библията е сборник от впечатляващи, но все пак примитивни и прекалено детински легенди.
...
За мен еврейската религия, като всички останали религии, е въплъщение на най-детински суеверия.


След написаното от теб по-назад, съм почти сигурен че и от Макс Вебер не си чел нищо, само някакви чужди интерпретации-клишета.

Така че успокой се малко и наблегни на прочистването на илюзията, защото в определени кличества тя е полезна за балансирана психика, но ако се злоупотреби (каквото очевидно се случва с теб), може да завършиш с приемането на хапчета от вида на Зипрекс и Лепонекс.

С тези умствени изхвърляния стигаш високото ниво на миските и моделките, масово четящи "Паулу Коелю".

*drink6*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
goro съвем побесня  *rofl*
...
Оставам с впечатлението, че мислиш аудиторията тук съставена от хора, прилични на шайката брокери в съседния форум...

*drink6*


Додо,
Не се вълнувай, приятелю!
Да помогнем и на барбарон!
Ето линк към писмото на Айнщайн
http://www.lettersofnote.com/2009/10/word-god-is-product-of-human-weakness.html

Но аз не само не твърдя, че съм го чел, но и в един разговор тук с Начев дори съм го казвал!

Чел съм анекдоти в случая:
Като например, че Бог не си играел на зарове!
На което приятелите му отговаряли да престане да казва на Бог какво да прави, а Хопкинск (за него не съм сигурен четох ли го - май едно приятелче архитектче ми го беше предоставило на гръцки) дори твърдял обратното!

Не съм сигурен дори дали съм чел Елин Пелин, но Душко Добродушков мога да го разпозная от километри дори да се е пофранцузчил!

По ми е интересно друго!
Как ти разбра какво съм чел и какво не съм. Имаше един тук дето ми обясняваше, че съм цитирал Дракър от нета. И ти като него имаш магически способности!
Би ли ми казал, откъде съм цитирал този текст?
Цитат
- Избори ли? Ще ви кажа аз как се правят избори! - вика бай Ганю!
- Референдум ли? Ще ви дам аз един референдум! - провиква се европейския му събрат!!!

Има ли го във Вебер?
 *rofl*  *rofl*  *rofl*

Тълкувания на библейските текстове по добре да търсиш у Фрейзър - Айнщайн не съм сигурен че се е занимавал с въпроса! Ако не се лъжа - първото му издание на български беше през 1984 - по добре чети преводи - не се мъчи сам, като с това писмо! Опита ти е толкова успешен колкото превода на думата "дебел" от гръцки...

 *drinks*

п.п.
Публиката ми, се състезава да ми слага минуси! Като шайка брокери!
Убеден съм, че никакви имена не биха я смутили! Аз пък не се смущавам от математически знаци!

И ей тези твои думи не мога да разбера!  :D
Цитат
Аз принципно съм съгласен с теб. Разминаваме се само в кулминационната част...
от стр. 104 (знам че додорницата има свойството да се саморедактира, но ти си юнак)
или тогава още не бях те причислил към ком. отрочетата, та беше по малко сърдит?
Не се безпокой приятелю! Всички сме малко или много. Системата беше тотална.
Забавлявай се!
 *drinks*
« Последна редакция: 11 Ноември, 2011, 17:27:02 от goro »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Мислиш, че съм превеждал "дебел" на гръцки ли?  *rofl*
Ти и от сарказъм явно не разбираш.

Цитат
Чел съм анекдоти

точно това ти е проблемът - че си останал на анекдотичното ниво. Ако извадиш нещо от контекста или орежеш действителността, можеш да напишеш знакът за следствие с почти произволна друга теза. Става за манипулиране, но както се усъмних, на теб това ти е черта "без да искаш".

Така че Айнщайн вярва в твоя "Бог" колкото и мохамеданите.

А литературните интерпретации - как питали незнам си кои как Айнщайн вярвал в Бог, пък те отговаряли незнам си какво - може да станеш автор в някой жълт вестник, там такива фантазьори търсят.

Цитат
http://www.lettersofnote.com/2009/10/word-god-is-product-of-human-weakness.html


Не се и съмнявам, че можеш да ползваш google.com, но тя и Камелия може *rofl*