Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228640 пъти)

3.14

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1785 -: 04 Февруари, 2012, 18:33:51 »
0
Всъщност дискутираните тук въпроси са доста интересни. Всяко крайно мнение е плод на излишна емоционалност. Въпросите са принципни, а умението да погледнеш през друга гледна точка може само да обогати.

Йоаким Каламарис: По-добре реален фалит на Гърция от псевдопомощ

Цитат
    Бързането да влезем в ЕС е било фатална грешка за всички нас на Балканите. Ние влязохме един по един и един след друг и така изглеждахме и сме пигмеи и финансово, и политически в очите на ЕС. Това каза икономическият анализатор Йоаким Каламарис, предаде Фокус.

    По думите му - във всички трудни времена в историята на света са се раждали много псевдоспасители, тоест хора, които се появяват, защото гласоподавателите са притеснени от криза. Според него изборите в Гърция са близо и ще се случат през април. Изборите дават един отдушник, очакване, че идва нещо ново, друг е въпросът дали това ново ще бъде надеждно. Мисля, че е по-добре Гърция да намери сама пътя си. Ако трябва да фалира - да не я държат в кома, по-хубаво да фалира и тогава нещата ще бъдат по-добре. По-добре реален фалит от псевдопомощ, каза той.

    Йоаким Каламарис каза, че гърците нямат нищо против немския народ, а са срещу икономическата политика на Германия.

    В момента имаме много сериозен проблем не само в Гърция. Защо Германия работи „под килима” и субсидира нейните продукти като мляко, а българското мляко не е субсидирано? И българското мляко в България вече е по-скъпо от германското. Приветствам позицията на премиера Бойко Борисов. Привличането на инвестиции в България е на база на ниско данъчно облагане, което е продължение на политиката на предишното правителство и това е добре.

    В момента Европа оказва натиск за хармонизация на данъчната политика. Тогава да хармонизират и заплатите на българския народ. Според мен става въпрос за един сериозен икономически трик, от който печелят предимно немските инвеститори, в частност - като държава, каза той.

    Според Йоаким Каламарис, три години след мерките за Гърция е постигнат хаос и страх.

    Това не са послания за икономическо щастие, а са стъпки назад. В момента виждаме държавите слаби, от гледна точка на това, че нямат държавни предприятия. Аз съм дясно мислещ, но ще ви дам пример - в Калифорния преди десетина година се приватизира местната електрическа компания и цената на тока скочи 1 000 пъти. Защо политиците поверяват сериозни стратегически компании като енергото, телекомуникационни компании на хора, близки до тях, а те ги фалират и са на свобода? Това е сериозен проблем, каза той.

http://world.actualno.com/news_376722.html


Ти познаваш ли Йоаким Каламарис?
Баси!

3.14

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1786 -: 04 Февруари, 2012, 22:49:52 »
0
Най-добре ще бъде да се въздържа да пиша.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1787 -: 04 Февруари, 2012, 23:48:48 »
0

Ти познаваш ли Йоаким Каламарис?
Баси!
Баси!Тоя Каламарис е организирал 5 колона на "елините" в България! Затова сигурно се появяват разни такива амбрияжи новогърци  на стари години да стават за резил ,като  манипулират населението по форумите. Баси!

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1788 -: 05 Февруари, 2012, 04:07:03 »
0
МВФ: Затегнете още повече коланите!

Цитат
Ръководителят на мисията на МВФ в Гърция Пол Томпсън е неотстъпчив и приканва кабинета в Атина да затегне още по-здраво коланите, ако иска да извади страната от кризата. В интервю за в. "Катимерини" пратеникът на фонда, който заедно с други двама представители от ЕС и ЕЦБ участва в преговори с Атина във връзка с втория спасителен пакет за Гърция, призовава за орязване на разходите за заплати в частния сектор. Пол Томпсън предлага на правителството да избърза с реформите, да затвори държавни предприятия и да извърши уволнения, като се обявява за промени в данъците и за незабавна рекапиталиция на банките. "Ние не искаме държавата да управлява банки", казва още пред вестника ръководителят на мисията на МВФ в Гърция. "Катимерини" пише, че тройката е непоколебима по отношение на исканията си за рестриикции в частния сектор.


+1
скитъре, позволих си да подчертая поантата според мен, макар и форумци да дискутираха заплатите. Мъчно ми стана за гърците че така ги финтираха да вдигнат революция и да останат доволни от това че смениха папандреу с банкер. И сега ще се режат държавни разходи за заплати, пенсии, здраве, наука ... всичко  ноооо  ще се рекапитализират банки с държавни пари.  Те това си беше революция по план и плана продължава напред. Та люлката на демокрацията се изложи в случая. Сега жорко ще подскочи ама е така. За негово успокоение ще кажа че по аналогичен начин се излага целукупна европа. А америка е просто еманацията на излагането - сега Асенката може да каже че там не били помагали на банките и имало над 200 фалирали и тн ... да де ама ние не говорим за дребни регионални каси а банкиТЕ (всичката му там дву-три буквена  хуйня).

Обаче не е и като да няма добри примери! Има! И очевадно е възможно - просто хората трябва да се вдигнат ама не само това ами и да поискат правилните реформи. И примера е ИСЛАНДИЯ! Та люлката на демокрацията навремето е била по средиземноморието а сега е тамън до  полярния кръг. Баси  късмета дето имам ... зиморничав човек съм.

А и целта на цялото упражнение не са парите. Сега тече трансформация към прехвърляне на суверенния дълг към централните банки  -   в европа му викат механизъм  за стабилност (ирония - проблема дошъл от централизиране се решава с още повече централизиране и на това му се вика механизъм за стабилност), в америка QE ( ма то може и да не е куонтитаив блийзинг а QED без последната буква или направо   quod est ). Ей тия пичове плановиците (имам предвид истинските) освен че са добри умеят и да се смеят.  А на централните банки им е през оная работа щото те правят парите. Кво, загубили сме нам си колко си. "Леле как се набутахме, асистент донеси още 500 листа А1 от оная хубавата хартия и я наври в принтера ... леле как се набутахме цели 500 бели листа."
Целта са хората, труда им, свободата им и богатството им - това което им дава независимост.
И най голямата тъпня е да се дърляме на гърци, франсета, американци, немци, българи, хаваитяни и тн. Това просто е една от помощните им променливи - "ах, ако се разсмърдят нещо пусни една две статии да ги насъскаш срещу х-ците и ще изпуснат парата натам. нещо като чекия злобарка за  недостатъчно ефективно дрогиран роб "

поздрави баси
 *egg*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1789 -: 05 Февруари, 2012, 06:41:37 »
0
... позволих си да подчертая поантата според мен, макар и форумци да дискутираха заплатите. Мъчно ми стана за гърците че така ги финтираха да вдигнат революция и да останат доволни от това че смениха папандреу с банкер. И сега ще се режат държавни разходи за заплати, пенсии, здраве, наука ... всичко  ноооо  ще се рекапитализират банки с държавни пари.  Те това си беше революция по план и плана продължава напред. Та люлката на демокрацията се изложи в случая. Сега жорко ще подскочи ама е така...

Че що да подскачам nearvana!
Барем, три пъти съм го писал, ама като не мога така хубаво като тебе да го кажа!
Само благородно ти завиждам! :)



Иначе си малко несправедлив!

Банкера го сложи кака Меркел!
Тя кавалиере смени, че един попандреев ли няма да може!
А може би си мислиш, че на наш ФЛО премиера се крепи от друг?

Гърците искаха избори...
Засега успяха да не им позволят.
То не бяха извивания на ръце, директни заплахи и какво ли не.
Медиен терор, на който би завидял и Гьобелс!
Няма да имате работа, няма да имате доходи, ще се върнете в годините на гражданската война, няма да има какво да ядете, няма да имате лекарства, петрол и т.н....
Няма нещо, с което да не са заплашили гърка трабадурите на оупа-помощта -  от каката пиколото и шойбле, през онези недоразумения - реслерчето, юнкер, барозо и олирен - та до изживяващите се като спасители попандреев и попконстантинов и грухтящите в лой венизелос и пангалос.
И пак не мирува мръсният грък.
Вчера хулиганствал. Мерел с камъни по къщата на президента си!
Че и оставката му искал!
Наглец!


(Българина добре познава тази пропаганда. Вече 20 години, местните бабуини му обясняват колко е мързелив, ниско-производителен и не конкурентен. Откъдето, приятелят ми, Фло, плаща на баш-майстора си, колкото да не умре, че даже и сА Фали.
Баси!)



Да оставим държавните разходи за заплати, пенсии и т.н...
Посягат направо на частния сектор с балтията.
Парадоксално!!!
"Защитниците" на свободния пазар, на частните банки, на търсенето и предлагането, са недоволни от споразумението между гръцките капиталисти и гръцките синдикати. Решили са да го обезсилят и наложат друго нормативно!


п.п.
За пръв път от началото на кризата гръцката църква си позволи официално да критикува правителството, че се поддава на външен натиск в ущърб на народа.
Също така за пръв път, водача на гръцката националистическа партия (ЛАОС - по скоро популистка  със шовинистичен уклон. Бяха горещи привърженици на "спасителния" план и са с трима министри в настоящия кабинет.) и една от трите партии подкрепящи кабинета заяви, че ако не ги устройва новия спасителен план, няма да го приемат.
(Дали популиста Карадзафери се е усетил, че и трите партии подкрепящи правителството не могат да съберат 50%,
дали заради това, че в социологическите проучвания не е мръднал и сантим напред въпреки патриотарската си реторика,
дали предполага, че самарко този път няма да си подложи самара и бърза той да обере лаврите,
дали си мисли че тройката ще отстъпи или пък, че така или иначе нещата отиват на провал... не знам)

Става интересно.
Я да видим...

п.п.
Онзи ден Италия загуби делото срещу Германия в Хага, по повод дистомитите. Не бил компетентен италианският съд на всички инстанции и нарушил имунитета на немския. (Преди това грекилите не признаха и не изпълниха решенията на гръцкия съд на всички инстанции!)
Оупа в цялото и величие!
Един знаменит затворник умря, все още млад, прав и здрав, докато чакаше правосъдие от същия този съд. Преди това хуманно бомбандираха страната му! Други... въобще не стигнаха до него. Бомбандираха ги и оставиха местните си слуги да ги линчуват.

Хитлер Лайпцигски, само ряпа може да яде пред внуците си!
Обзалагам се, че ако бъдат оставени, ще го надминат и в "хуманитарните" му дела за подобряване на човешкия вид!


п.п.
Един въпрос.
Колко гербера смятате, освен Фло, че има във форума?
Жокер! (както казва Асен) Могат да се преброят по патриотарството им!
« Последна редакция: 05 Февруари, 2012, 06:47:42 от goro »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1790 -: 05 Февруари, 2012, 09:09:46 »
0


п.п.
Един въпрос.
Колко гербера смятате, освен Фло, че има във форума?
Жокер! (както казва Асен) Могат да се преброят по патриотарството им!

Жорка,пак бъркаш ситуацията с боя! Не съм гербер и никога не съм бил член на която и да е партия.Хората си избраха ББ и аз се съобразявам с техния избор,защото живея сред тях.Ако той е проблем, то това е наш проблем,не е на новогърците и други чужденци.Аз не коментирам кой поп си избирате вие гърците за премиер .Така,че не ни се бъркай на вътрешните работи,ами си стягайте бюджета,щото да обясняваш дупките в него с  германската икономика,зелените човечета и историята на древните цивилизации не е сериозно.

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1791 -: 05 Февруари, 2012, 11:48:50 »
0
Банкера го сложи кака Меркел!
Бъркаш Жоре, много и надценяваш възможностите. Банкера го сложиха тия от които трепери и меркел.  Интересно е да се видят операциите на ЕЦБ покрай смяната на правителствата в италия и гърция:  седмици преди кризата почват да намаляват изкупуването (така или иначе против устава) на италиански и гръцки дълг така че спредовете да скочат и да замирише на "революционна ситуация".  после след смяната на правителството с друго още по-удобно ЕЦБ започва масирано изкупуване на  дълг, спредовете се нормализират и новините са "пазарите гласуват доверие на новото управление" и пускат кадри с работещи млади мъже и девойки окичени с цветя ... направо да ти домилее за демонстрация на 1май като в детството . Толкова за финансовата демокрация в европа! И не са пазарите виновни а дирижорите. баси.

поздрави


 *drink11*
« Последна редакция: 05 Февруари, 2012, 16:45:47 от nearvana »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1792 -: 05 Февруари, 2012, 12:43:38 »
0
МВФ: Затегнете още повече коланите!

Цитат
Ръководителят на мисията на МВФ в Гърция Пол Томпсън е неотстъпчив и приканва кабинета в Атина да затегне още по-здраво коланите, ако иска да извади страната от кризата. В интервю за в. "Катимерини" пратеникът на фонда, който заедно с други двама представители от ЕС и ЕЦБ участва в преговори с Атина във връзка с втория спасителен пакет за Гърция, призовава за орязване на разходите за заплати в частния сектор. Пол Томпсън предлага на правителството да избърза с реформите, да затвори държавни предприятия и да извърши уволнения, като се обявява за промени в данъците и за незабавна рекапиталиция на банките. "Ние не искаме държавата да управлява банки", казва още пред вестника ръководителят на мисията на МВФ в Гърция. "Катимерини" пише, че тройката е непоколебима по отношение на исканията си за рестриикции в частния сектор.


+1
скитъре, позволих си да подчертая поантата според мен, макар и форумци да дискутираха заплатите. Мъчно ми стана за гърците че така ги финтираха да вдигнат революция и да останат доволни от това че смениха папандреу с банкер. И сега ще се режат държавни разходи за заплати, пенсии, здраве, наука ... всичко  ноооо  ще се рекапитализират банки с държавни пари.  Те това си беше революция по план и плана продължава напред. Та люлката на демокрацията се изложи в случая. Сега жорко ще подскочи ама е така. За негово успокоение ще кажа че по аналогичен начин се излага целукупна европа. А америка е просто еманацията на излагането - сега Асенката може да каже че там не били помагали на банките и имало над 200 фалирали и тн ... да де ама ние не говорим за дребни регионални каси а банкиТЕ (всичката му там дву-три буквена  хуйня).

Обаче не е и като да няма добри примери! Има! И очевадно е възможно - просто хората трябва да се вдигнат ама не само това ами и да поискат правилните реформи. И примера е ИСЛАНДИЯ! Та люлката на демокрацията навремето е била по средиземноморието а сега е тамън до  полярния кръг. Баси  късмета дето имам ... зиморничав човек съм.

А и целта на цялото упражнение не са парите. Сега тече трансформация към прехвърляне на суверенния дълг към централните банки  -   в европа му викат механизъм  за стабилност (ирония - проблема дошъл от централизиране се решава с още повече централизиране и на това му се вика механизъм за стабилност), в америка QE ( ма то може и да не е куонтитаив блийзинг а QED без последната буква или направо   quod est ). Ей тия пичове плановиците (имам предвид истинските) освен че са добри умеят и да се смеят.  А на централните банки им е през оная работа щото те правят парите. Кво, загубили сме нам си колко си. "Леле как се набутахме, асистент донеси още 500 листа А1 от оная хубавата хартия и я наври в принтера ... леле как се набутахме цели 500 бели листа."
Целта са хората, труда им, свободата им и богатството им - това което им дава независимост.
И най голямата тъпня е да се дърляме на гърци, франсета, американци, немци, българи, хаваитяни и тн. Това просто е една от помощните им променливи - "ах, ако се разсмърдят нещо пусни една две статии да ги насъскаш срещу х-ците и ще изпуснат парата натам. нещо като чекия злобарка за  недостатъчно ефективно дрогиран роб "

поздрави баси
 *egg*


Браво!  :)Харесаха ми разсъжденията! Като прочетох "трактата" установих, че и аз нещо подобно на написаното съм мислела, но така добре изложено и защитено, едва ли бих могла да го направя..

Смущава ме единствено фразата "Целта са хората, труда им, свободата им и богатството им". Много левичарски ми звучи. Не като съдържание, а като - форма. Левичарството много се изложи през изминалия век. Но очевидно борбата за свобода и независимост, като основно човешко право, минава през левичарски фрази.
Още веднъж браво за разсъжденията!Баси!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1793 -: 05 Февруари, 2012, 15:56:11 »
0
Двама гърци си говорят:
- Значи заради кризата трябва да се почва да се работи...
Другият грък учудено попитал:
- Кой да работи?
- Е, как кой? Немците!!!

 *yahoo*Баси!

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1794 -: 05 Февруари, 2012, 18:16:31 »
0
Горо, нямам кирилица на борда и ще съм кратък.
Мащабите са няколко стотин милиарда евро
Гръцката държава като работодател участва на пазара на труда извън всякакви конкурентни принципи и от това страдат гръцките предприемачи. Държавата заема пари с кораби и раздава на кой каквото си поиска, а частникът трябва да ги заработва с печалба и чак тогава да ги раздава като заплати парите. Повишаването на средната работна заплата в Гърция за последните 25 г. все някъде е отразено като графика – дай да я видя, моля те.  НЯма лошо държавата да е собственик на дейности със социална насоченост, но не и да се конкурира с предприемачите, защото там те нямат шанс. Ако тя го прави на пазара на труда с пари назаем, които сега няма как да върне и ще трябва да взима от всеки жив грък допълнителни данъци, то предприемачите не могат да направят нищо такова. Те ще трябва да загубят, а това е лошо за тях, за работещите при тях и за държавата като цяло. Ето как държавата убива бизнеса с благородната цел на всеки да се даде според нуждите... Когато всички имат само нужди, тогава?
Това, разбира се, не е ставало без широко затворените очи на кредиторите на Гърция.  Затова и казвам – да го духат кредиторите. Когато даваха стотици милиарди, бяха пълнолетни и имунизирани, нали? Значи могат да понесат отговорността от постъпките си както всички нас. 
КОй крив кой прав в Европа няма да коментирам нашироко, само ще кажа, че не съм сигурен, че някой е прав в момента в Европа. Вероятно Германия ще е много потърпевша от фалит на Гърция и затова толкова ожесточено се опитва да наложи някакви окупационни условия, но това е вече безинтелесно. ЗА Рейгън и Тачър има основно две гледни точки – гениални управленци /дясна/ и разсипници /лява/. И двете са вестникарски митове. ДЪржавата се държи далече от бизнеса, а не от икономиката – последното е напълно невъзможно.  А бившият соц. фалира заради тоталното държавно управление на икономиката. Заради нищо друго! Като спец в областта на управлението просто не мога да коментирам предимствата на държавата като собственик на бизнес, защото такива няма и историята го доказа по доста жесток начин. Разбира се, освен историят има и един доста защеметяващ брой хора с   титанични познания по икономика и социални науки, които също го доказаха още преди 2СВ, но кой ти чете... Държавата има двe основни функции и всичко, свързано с тях, трябва да е под неин контрол. Да ни пази /външно и вътрешно/ и да ни съди справедливо.

Държавата може /предположението е мое/ да е добър стопанин само в общества, които исторически са доказали пригодността си да живеят задружно и неделимо. Когато стигнем дотам, нека всичко да е държавно. Но дотогава поне още 100 000 години ще трябва частникът да носи на гръб държавните експерименти. Сегашният се провали и трясъкът от сгромолясването просто се отлага. Няма никакъв друг начин човечеството да се измъкне от тази каша, ако не впрегне инициативността и предприемочивостта. И като казвам да ги впрегне, имам предвид законово да ги постави на водещо място. Иначе та СА СИ ТАМ и без да се узаконяват, но обществото нищо не печели от това.
« Последна редакция: 05 Февруари, 2012, 18:39:06 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1795 -: 05 Февруари, 2012, 21:43:44 »
0

 НЯма лошо държавата да е собственик на дейности със социална насоченост, но не и да се конкурира с предприемачите, защото там те нямат шанс. Ако тя го прави на пазара на труда с пари назаем, които сега няма как да върне и ще трябва да взима от всеки жив грък допълнителни данъци, то предприемачите не могат да направят нищо такова. Те ще трябва да загубят, а това е лошо за тях, за работещите при тях и за държавата като цяло. Ето как държавата убива бизнеса с благородната цел на всеки да се даде според нуждите...


Коганев, искам да си изясня следното: в коя област държавата не трябва да се конкурира с предприемачите - в областта на нивото на заплатите, или  - в процента наети от държавния или частния бизнес, или нещо друго, което не си упоменал?
( Независимо от нивото на външно задлъжняване)

Така или иначе, държавата създава работни места и това е така навсякъде - в целия свят. Дали в Гърция здравословното ниво или както аз го тълкувам - процентът на конкуренция с частния бизнес  е спазено, е друг въпрос. Но Държавата, в областта на даването на работа, създава освен някакво ниво на минимално заплащане, така и създаване на потребителско търсене, което се отразява най-малко на вътрешното потребление. (Следователно, чрез косвените данъци, около 1/4 влиза отново в държавните фондове. Ако се сметнат преките данъци, както и процента на осигуряване, то тогава сумата стига до ½ )
Тук не става дума за това какъв стопанин може да бъде Държавата.

След като чрез множество дискусии стигнахме до генералния извод, че алчността, и в някой случаи страхът ( при кризите) са мотива за бизнес-поведението, може би ти оставаш съдбата ни в ръцете на някой не собено морален работодател, да се гаври със съдбата на множество добри и перспективни работници, като не им даваш шанс да се докажат и в другата сфера, както ти я наричаш - конкурентна?!

Това го пиша не с цел, да се конфронтирам с теб, а да си доизясня нещата.

Иначе, съм напълно съгласна с изводите относно Германия. Също си мисля, че кредиторката Германия, би понесла огромни щети, ако по някаква случайност не се стигне до споразумение с Гърция.

Аз също не съм наясно кой е крив и кой е прав в ситуацията в момента. Нямам достатъчно информация. Ориентирам се само по косвени признаци и най-вече по информацията тук, която се вписва във форума.





goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1796 -: 05 Февруари, 2012, 22:46:55 »
0
Банкера го сложи кака Меркел!
Бъркаш Жоре, много и надценяваш възможностите. Банкера го сложиха тия от които трепери и меркел....

Ти бъркаш, приятелю!
Не става въпрос за меркел (посредствена женица усвоила добре правилата за израстване в кариерата.) Когато пиша "меркел", нямам предвид персонално тази женица, а немския канцлер. Да се каже, че премиера на една от най-мощните страни в света няма власт и трепери от други центрове на власт е несериозно...
Нещо повече!
Днешните премиери, не само на немската държава, а вероятно на всички държави в света, разполагат с много повече изпълнителна власт (не власт=авторитет) отколкото римският император, та дори и от краля слънце. (За единият се смятало, че е извор на всеки закон, а другия е известен с фразата си "Държавата - това съм аз".)
Премиера и партиен шеф на наш Фло -  ББ - разполага с много повече власт отколкото е имал Крум Велики!
(Това разбира се не означава, че няма други центрове на власт. Винаги е имало. И по времето на римските императори и по времето на краля слънце и днес.)
Вероятно, тези ми твърдения ще звучат непонятно, но не искам да навлизам. По умни от мен са се занимавали с тази проблематика.
За останалото, с нюанси, съм долу-горе съгласен.



...
Повишаването на средната работна заплата в Гърция за последните 25 г. все някъде е отразено като графика – дай да я видя, моля те.

... А бившият соц. фалира заради тоталното държавно управление на икономиката. Заради нищо друго! Като спец в областта на управлението просто не мога да коментирам предимствата на държавата като собственик на бизнес, защото такива няма и историята го доказа по доста жесток начин. Разбира се, освен историят има и един доста защеметяващ брой хора с   титанични познания по икономика и социални науки, които също го доказаха още преди 2СВ, но кой ти чете... Държавата има двe основни функции и всичко, свързано с тях, трябва да е под неин контрол. Да ни пази /външно и вътрешно/ и да ни съди справедливо.
...
Коганев,
такава графика беше дал, ако не се лъжа Неарвана.
Но аз мога да ти кажа надника на старши-майстор в строителството.
1991-2 година беше - в долари - между 52 и 65 УСА долара! (8-11000дрх. - курс 151-155дрх за долар) ако не ме лъже някъде паметта
2007-11 беше между 50 и 65 евро!



Не ме разбирай погрешно.
Нямам предвид да направим всичко тотално държавно.

Изчел съм повече икономическа литература отколкото се изисква за не икономист и андрешко - но ще ми е интересно, ако ми посочиш къде мога да прочета доказателствата за това, че държавата не трябва да участва в бизнеса. Или ще трябва да дефинираме понятията.

Изчетеното, а също опита и наблюденията ми, ми показват друго.
Държавата по природа е част от бизнеса! (Държавата например, а не някой друг отхрани т. нар. азиатски тигри.)

Живял съм достатъчно дълго в две държави и съм обиколил повечето европейски.
Едната - продукт на развитото социалистическо общество, а другата - крайно капиталистическа. (Точно обратното на разпространяваните от калитковците мнения. Гърция е страната с най-малко социализъм в Европа и с най-ниската социална защита. За сравнение със страни като Англия, Германия или пък Франция в този смисъл, дори и дума не може да става.)
Първата държава я разградиха. Резултата го знаем.
Втората - сега я разграждат. Ако успеят да я разградят - резултата ще е същият!

За това, държавата да ни съди - забрави! Предполагам, си го написал неволно имайки друго предвид.

п.п.
Не мисля, да го продължим този разговор -  не защото не бих могъл да опонирам или да намирам на всеки аргумент - контрааргумент. Просто, от тук насетне, ако искаме да е сериозен -  ще заприлича на научен труд, а това изисква време и работа и не му е мястото във форум.
По добре и по весело е да почеша Фло по гърба (а и тебе от време на време).

 *drinks* *drinks*
Докато немските ко--лета диктуват правилата в Европа - Европа ще се превръща все повече в Оупа.
Фло-чка, значи твърдиш, че нямаш сестра, а?
« Последна редакция: 05 Февруари, 2012, 23:08:12 от goro »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1797 -: 05 Февруари, 2012, 23:25:22 »
0
По добре и по весело е да почеша Фло по гърба (а и тебе от време на време).

 *drinks* *drinks*
Докато немските ко--лета диктуват правилата в Европа - Европа ще се превръща все повече в Оупа.
Фло-чка, значи твърдиш, че нямаш сестра, а?

Жорка,изпревалил си ме с редакцията си ,пък тъкмо щях да ти кажа какво си приказвали двама новогърци! Единият питал другия:
-Как е ла-но на гръцки?
-Абе върти ми се в устата,ама не мога да го кажа *yahoo*
Това е за мерака ти да хапеш отзад ,и да си отваряш очите ей,да не стане уит работата!

Сега ,и аз да се взема насериозно .Държавната намеса в икономиката винаги е била някакъв важен лост ,още от времето на фараоните.Пирамидите са ги строили наемници,а не роби, както ни набиваха в главите.С такива огромни инфраструктурни проекти ,както е сега модерно да се казва се  решават редица социални проблеми като заетост и т.н. да не ги изброявам.
Жорка ,през 2007 същия майстор който ми работи сега за 30 лв. тогава му плащах 100лв. и ми глътна  50% от себестойността на обекта.Това ти го казвам да не спекулираш друг път с мои писания,че съм се хвалил колко плащам.Пазара сега е на това ниво и аз  нямам и най-малката възможност да карам някого да работи при мен насила.Това е положението,безработицата е 12%, при строителите е 60% и повече,криза е.
Това щях да го пиша за кафето утре ,ама  хайде! *drink1*
пп.....Баси!
« Последна редакция: 05 Февруари, 2012, 23:27:38 от Фло »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1798 -: 05 Февруари, 2012, 23:57:59 »
0
....................................
Аз също не съм наясно кой е крив и кой е прав в ситуацията в момента. Нямам достатъчно информация. Ориентирам се само по косвени признаци и най-вече по информацията тук, която се вписва във форума.


Магьосникът, който скри гръцкия дълг

Или как Атина се добра до еврото и еврозоната

http://www.dnes.bg/redakcia/2012/02/05/magiosnikyt-koito-skri-gryckiia-dylg.150449
-------------------------------------------------------------------------------
П.П. Т'ва е за ориентир, иначе темата е дълга, но не ми се слуша хленченето на гърчето, дет' те били "светци", ама междугалактическата конспирация ги прецакала.

Поздрави!  *drink9* *drink9* *drink9*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1799 -: 06 Февруари, 2012, 05:03:41 »
0
...
Сега ,и аз да се взема насериозно ...
Жорка ,през 2007 същия майстор който ми работи сега за 30 лв. тогава му плащах 100лв. и ми глътна  50% от себестойността на обекта.Това ти го казвам да не спекулираш друг път с мои писания,че съм се хвалил колко плащам.Пазара сега е на това ниво и аз  нямам и най-малката възможност да карам някого да работи при мен насила.Това е положението,безработицата е 12%, при строителите е 60% и повече,криза е.
Това щях да го пиша за кафето утре ,ама  хайде! *drink1*
пп.....Баси!

Може, може, Фло-чка!
Щом се вземаш насериозно!
Ако те чете някой мурджо образоващ се от в-к Днес и си добавял, като специалист в химията, повечко набухвател в тефтерите или пък обекта ти е бил мурджовия кенеф, може труда да е стигнал 50% от себестойността му при 100 лв надница на баш-майстора ти....
Но с тия алхимии да омагьосваш мурджовците, не мене.

Не ми отговори дали имаш сестра, но аз ще имам наглостта да те питам още нещо.
От морално естество, знам че те занимава.
Ако пазара е на ниво 1 лв. и глава лук надница, ти на баш майстора си 1 лв. и глава лук ли ще плащаш?
 *drinks*

Хубав ден и хубава седмица на всички!