Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229389 пъти)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1860 -: 17 Февруари, 2012, 08:42:54 »
0
« Последна редакция: Днес в 04:21:59 от goro »
Жорката е на амбразурата денонощно! Ей на, посреднощ съчинил един пасквил в типичния му стил "тюрлюгювеч".Да видим истината :в края на септември 2009г. правителственият дълг на Гърция е бил 297,920.91 милиона евро или 130.2% от БВП, а  в края на 2011г. правителственият дълг на Гърция е бил 367,978 милиона евро или над 170% от БВП,или увеличение на папото с 40% за две години. Плющят узо и сиртаки и германците им пълнят  в устите мезето насила. *yahoo*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1861 -: 17 Февруари, 2012, 10:25:25 »
0
Статията на Варуфакис е добър отговор на заблудените патриотари ала Фло!
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=12739
Един бърз превод с помоща на гугъла и малко съкращения и поправки.

ФРАНКФУРТ-БЕРЛИН - 1 на 2

Имало едно време една малка, сериозно задлъжняла държава. Но тъй като парите течаха навсякъде като неудържими глобални приливи и отливи (произведени от глупавите банки на Wall Street, и Ситито в Северна Европа), разходите по заеми бяха нула навсякъде, така че никой не и обърна внимание. Изведнъж, през есента на 2008 г., приливът сдаде позицията си на отлива. С отлива да изсушава банковия сектор бавно стагнира и реалната икономика. Неизбежно, националния доход на малката силно задлъжняла членка започва да намалява, докато прирастът на дълга (т.е. лихвен процент) да нараства (липсата на ликвидност избута лихвените проценти нагоре). В крайна сметка, никой не заемаше вече на тази малка държава дългът на която през 2008 г. възлизаше на € 260 милиарда.
....

Ще го кажа отново: един малък народ от еврозоната преди две години имаше неустойчив дълг в диапазона от около 300 млрд. евро. Тройката предложи на тази държава по един или друг начин € 340 милиарда, за да помогне. И какво имаме днес? Имаме малката държавата да дължи € 340 милиарда и добавете... Но ако през 2010 г. г-жа Меркел и г-н Строс-Кан (запомнете тази истина ;) бяха казали на г-н Папандреу "Георги, детето ни, не се коси, ние ще изплатим целия гръцки държавен дълг", те щяха да спестят 40 милиарда евро и Гърция нямаше да дължи дори петак!

Свръх-загрижени за себе си (страхотна тъпота от тяхна страна), бих казал, че те не са виновни, а гръцката държава е тази, която не свърши каквото е обещала. Правилно, но извън темата.
Без съмнение, гръцкото правителство не успя да направи за две години, както беше обещало, всички реформи, които изискват десетилетия. Но е вярно и, че гръцкото правителство намали първичния дефицит с около 9% (с човеконенавистни съкращения, разбира се, и орязване доходите на най-слабите).
Вярно ли е, че няма такова намаление никъде и никога, направено в мирно време и във времена на рецесия през икономическата история на човечеството? Отговорът е положителен.
...така че... истината е безмилостна за тройката: получиха през май 2010 г. дълг по-малко от 300 млрд. евро, гръцкото правителство затегна коланите брутално, за да имат днес дълг от € 340 млрд. евро ..., въпреки жертвите на гръцките малки и средни предприятия и европейските данъкоплатци. Увеличиха (!) гръцкия държавен дълг с 40 милиарда евро. За да влошат още повече нещата, по същото време успяха да сринат (както ги предупредихме, че ще стане) националния доход, от който ще се погасява дълга с 15%. Аплодисменти за Тройката!



А сега?

Сега осъзнаха, твърде късно, разбира се, върховната си глупост. Имаха един проблем, който можеше да се реши с € 40 до € 50 млрд. (например безлихвен заем през януари 2010 г.) и го превърнаха в черна дупка от един трилион и добавете - освен споразуменията Ирландия-Португалия, тайните споразумения Италия-Испания....

...

Изправени пред това осъзнаване, е избухнала война между ... Франкфурт и Берлин. От една страна ние имаме финансовия сектор, Франкфурт, където са единодушни: кредити за Гърция ... следващите два месеца до края на..., френските президентски избори. Тогава Гърция и Португалия ще бъдат ампутирани за предотвратяване на гангрената в останалата част от еврозоната.
От друга страна имаме Берлин, където има уникална какафония: Някои се съгласяват с Франкфурт, други настояват, че "решение" е оттегляне на Германия от еврото (и по-специално, паричното отделяне от Франция), трети продължават да са за еврозоната...



Решението на Франкфурт

Преди няколко дни бях във Франкфурт ... и  имах възможността да говоря с три банкери, с председателя на Фондовата борса и директора ... на местна банка. Въпреки, ги срещнах поотделно, консенсуса сред тях е впечатляващ. Накратко, след френските избори, Гърция и Португалия ще бъдат отделени от еврозоната. Защо? Защото, както признават, Германия е допуснал грешка. Тъй като лечението на последните две години се оказаха отровни... С други думи, признават, глупостта на меморандумите не само с Гърция, но и останалите.
...
Лечението...
Чрез предоставяне на около 2 трилиона евро свежи пари от страна на ЕЦБ, на останалите членове (особено Италия и Испания) и при заличаване на голяма част от дълга на Гърция и Португалия, и известна подкрепа за нашите банки, така че двете страни да не рухнат напълно.

Мизерна грешка!
...
1. Франкфурт приема, че знае по дефиниция цената на една ампутация...
но точно както при малък Lehman тя ще се види само след катастрофата.

 2. Масивната доставка на прясно нарязани пари на банките от еврозоната (след една ампутация Гърция и Португалия) ще действа като колосална инжекция кортизон на пациент с рак: облекчава го за известно време, но междувременно, ракът ще си свърши работата вътре
..
Всички трилиони ще са похарчени, за да спаси френско-германската ос отиваща в завой. И най-лошото? Ще се загубят най-малко три години на икономически растеж....

...

 6. Шестата причина е структурна. Проблемът на еврозоната не е Гърция, която, както видяхме, щеше да избегне глобалните заглавия две години с по-мек подход. Проблемът на еврозоната е липсата на единна паневропейска регулаторна рамка за банките...



Епилог

Всички с изключение на някои от нашите политици са разбрали глупостта на нашите договори за заем ... отровен за цялата еврозона. Дори във Франкфурт и Берлин разбират, че ако тази политика продължи, ще се потъне.
...

И ние? При нас с всяка глупост, които ни дават, от май 2010 г. до сега, и с оглед че Франкфурт набират скорост, приближава времето на ампутация...
Ако вместо имахме ръководството със смелостта да каже "не" на новите заеми, и да посочи изрично, че излизането на Гърция от еврозоната не подлежи на преговори - ... -  един последен шанс да се спаси еврозоната от двойната заплаха (а) меморандуми на глупостта и (б) абсурдна логика на Франкфурт.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2012, 15:04:47 от goro »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1862 -: 17 Февруари, 2012, 20:25:08 »
0
http://www.bloomberg.com/news/2012-02-16/ecb-said-to-swap-greek-bonds-for-new-debt-to-avoid-loss-from-restructuring.html

Дано да греша,но ми се струва,че ЕЦБ " бяга " от Гърция.Не ми е ясно,защо до понеделник  *prof* дали лошата новина ще е тогава  ::)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1863 -: 17 Февруари, 2012, 21:59:21 »
0
http://www.bloomberg.com/news/2012-02-16/ecb-said-to-swap-greek-bonds-for-new-debt-to-avoid-loss-from-restructuring.html

Дано да греша,но ми се струва,че ЕЦБ " бяга " от Гърция.Не ми е ясно,защо до понеделник  *prof* дали лошата новина ще е тогава  ::)


Бегло я преглеждам тази тема, но все пак да вметна 2 уточнения, които постоянно се неглижират.

1. Гърция ( когато, един имотен ник от инвестор-а - бати Афтър Дарк ) я възхваляваше през 2008-9 г., ме накара тогава да заседна 2-3 дена върху числата по икономическите показатели за конкретната държава и тогава в 2008-9 ( не помня точно ) още му казах, че тя е фалирала вече. Отнесох много смях и подигравки тогава, но както и да е. И аз се смях доста също, та беше свежо.

Та, не бива да се излиза от този контекст. И дали фалита ще е "контролиран", както се опитват от ЕС в момента или внезапна "смърт", чрез излизане от ЕЗоната си е все фалит. Всякакви други кондики са стил дрън-дрън, че пляс ...

2. Има едно понятие, което използваме в психологията и го наричаме "абитуриентски манталитет".

Т.е. младите влюбени и загубени, преди да се сблъскат с реалността, когато напускат училище си мислят, че всеки им е длъжен. За всичко им е длъжен и ако случайно ги питаш "Защо?". Следва някакво тъпо обяснение от типа: "Ами, защото съм готин!" Казваш: "Добре, готин си! Е, и ....?"

И "абитуриентитския" манталитет вади генералния извод: "Ами, ще ми даваш. Може да съм смотан и кол за домати да не става от мен, ама си длъжен да ми даваш."
----------------------------------------------------------------------------
Кой сценарий от двата ( контролиран или бърз фалит ) ще изберат комшиите за мен е без значение, понеже нямам чувства там. Надявам се, каквото и да им е решението, те да са доволни и да имат сили да си понесат последствията от своя избор. Защото това е ТЯХНИЯ избор!

Желая им късмет!   *drink10* *drink11* *flower2* *drink11* *drink10*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1864 -: 17 Февруари, 2012, 22:26:25 »
0
Върти ми се неква мноу порочна мисъл, баси.......
Щом Вуте мое да живее с 180еуро на месец, и Зорба ше мое.......
Франките и шуабите мое тва да имат предвид на тайните заседания?!
Ас съм българче.......

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1865 -: 17 Февруари, 2012, 23:39:28 »
0
Кой ти каза, че Вуте живее със 180 еуро на месец?

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1866 -: 18 Февруари, 2012, 06:41:05 »
0
Върти ми се неква мноу порочна мисъл, баси.......
Щом Вуте мое да живее с 180еуро на месец, и Зорба ше мое.......
Франките и шуабите мое тва да имат предвид на тайните заседания?!

Зависи от избора, който ще вземат, братята гърци ( смигам ).

За момента, т.нар. "контролиран" фалит, който им провеждат там от няколко години, по-скоро мога да охарактеризирам със синдрома на сварената жаба. ( За тия, които не са го чували. Слага се тенджера със студена вода на котлона, пуска се една жаба в нея и водата в тенджерата започва бавно да се повишава, докато стигне почти точката на кипене. Оказва се, че жабата разбира, че вече водата е гореща, едва когато се е сварила. Т.е. ако директно я пуснете в гореща вода, то тя реагира и изскача, но когато е плавно, се усеща едва, когато е вече късно.

Та, тая поредица от "спасителни" мерки, които ги натискат да правят е точно това, според мИня. Изборът им не е голям за съжаление.
------------------------------------------------------------------
Като цяло, ако високопарни дитирамби и пропаганда, в стил "гърчето" Жорко им кара електората да се чувства по-добре - няма лошо. Ако им е кеф да си мислят, че комшиите им са "пета" ръка хора, тоже не ме бърка.
------------------------------------------------------------------
Интересно ми е, дали тая енергия, която влага тук по българските форуми Жорко, има аналог на нея и по гръцките форуми. Бих се радвал да не е само тук.

Чиърс!  *drink9*  *drink9* *drink9*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1867 -: 18 Февруари, 2012, 08:42:09 »
0
Кой ти каза, че Вуте живее със 180 еуро на месец?

Аз го казвам. Нещо против?
Аман от заядливи брокита-гащници.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1868 -: 18 Февруари, 2012, 09:28:38 »
0
 Това е  Жорето или кир Георгиакис,новия Софокъл на новогръцката трагедия,кандидат за лавровия венец на византийската доктрина,призван да дозаблуди заблудените,за причините на  сегашните гръцки терзания: скъпо ли излизат евтините,та чак безплатни кИфтета га ги ядоха и какви зли  демони могат  да са кредиторите,особенно като си искат  парите ,отишли за 30 годишен купон :узаки ,сиртаки и чупаки на чинии! *yahoo*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1869 -: 18 Февруари, 2012, 11:46:29 »
0
Greece shows us how to protest against a failed system

или тук

Greece shows us how to protest against a failed system

Цитат
The cradle of democracy shows the way.
We are all Greeks.




Светът, макар и бавно проумява нещата.
Вчера, дори немците живеещи в Гърция протестираха срещу Германия пред немското посолство.
Само нашите правителствени мекерета и неуки мурджовци по форумите не могат да зацепят...
 :)

18 Feb - Solidarity to Greece.mp4
« Последна редакция: 18 Февруари, 2012, 13:32:15 от goro »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1870 -: 18 Февруари, 2012, 12:05:41 »
0
Greece shows us how to protest against a failed system
Цитат
The cradle of democracy shows the way.
We are all Greeks.


Светът, макар и бавно проумява нещата.
Вчера, дори немците живеещи в Гърция протестираха срещу Германия пред немското посолство.
Само нашите правителствени мекерета и неуки мурджовци по форумите не могат да зацепят...
 :)


Искамес кифтакис! Искамес кифтакис! Ощес узаки и ощес базуки!

Ето така скандират "немците" пред немското посолство.

Горо имахте най-готиното работно време в света. Как можахте да се осерете така? Е сега вече ще трябва наистина да се работи. Което за гърчетата си е равносилно на смърт.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1871 -: 18 Февруари, 2012, 12:18:00 »
0
Greece shows us how to protest against a failed system

или тук

Greece shows us how to protest against a failed system

Цитат
The cradle of democracy shows the way.
We are all Greeks.




Светът, макар и бавно проумява нещата.
Вчера, дори немците живеещи в Гърция протестираха срещу Германия пред немското посолство.
Само нашите правителствени мекерета и неуки мурджовци по форумите не могат да зацепят...
 :)


Значи да взимаме пример и да ходим и ние да почупим и разграбим магазините по бул. Витоша, мръсни капиталисти империалисти! И да подпалим сградите по Раковски, то там само стари баби-реститутки има, капиталисти империалисти!
Много полезен пример - е така трябва всички да се вдигнат като една вълна по света и ще постигнат заветната цел - безплатно папо и 14 заплати в 12 месеца, пролетарии от всички страни, съединявайте се! :)


Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1872 -: 18 Февруари, 2012, 17:30:08 »
0
We are all Greeks.Пък Жорката нали новогрък е най-големия грък. Нали ,това етика,морал при родоотстъпниците е непознато, веднага се  вдяна в активното мероприятие на терора като сторонник и рекламист-международник Жорето! Ама обикновенните гърци не ги харесват тия изстъпления за разлика от погромаджиите и нашия новогрък,един прероден Гьобелс в пропагандата и агитацията. *aggresive*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1873 -: 18 Февруари, 2012, 22:14:16 »
0
... пролетарии от всички страни, съединявайте се! :)
Дочо,
Що ми се струва, че това беше лозунга на дядовците на днешните "капУталисти" у нас!
Па днес внуците им станаха по-папи от папата!

Че резултата е, че на всяко кръстовище в гр има и по един просяк от бг, кво им пука - дървенистката теория го обяснява!

Ха на бас, че изгоряла и фалирала Атина ще е възстановена много преди да са запушени дупките по асфалта в София. Може ли да го обясни това теорията ти Дочо?



We are all Greeks.Пък Жорката нали новогрък е най-големия грък. Нали ,това етика,морал при родоотстъпниците е непознато, веднага се  вдяна в активното мероприятие на терора като сторонник и рекламист-международник Жорето! Ама обикновенните гърци не ги харесват тия изстъпления за разлика от погромаджиите и нашия новогрък,един прероден Гьобелс в пропагандата и агитацията. *aggresive*

We are all Greeks скандира разумния свят, пък някакъв си Жорко ли!

По интересно е защо не скандира We are all Bulgarians, като се знае, докъде го докараха!
Ми... Малко останаха българите. Не се виждат.
Тези дето се пъчат са все ала фло-чковци -  новобългари-булгарани - ако ги вкараш в банята и отмиеш невеата лъсва мургавият им цвят.
Не съм чул грък на българин (камо ли на грък) да намали заплатата от 100 на 30. Всъщност - и за българин не съм чул. Само наш Фло-чко - баш булгаранин, са Фали!

Лъже, като циганин!
Казва българинът в такива случаи.
Защо "като", се питам аз!

п.п.
Наздраве Флочка!  *drinks*
Ако закъсаш още с парите - до нас наблизо има един свободен светофар, а и гърците са милостиви.  *rofl*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1874 -: 18 Февруари, 2012, 22:41:12 »
+1
Много изпростя Жорка и си жалък в опитите си непременно да обидиш лично! Не съм мургав гръцко мекере такова ,бял съм и то толкова много,че са ме кръстили Румен.Да ти кажа един виц.
Един гръцки крокодил много искал да обиди мечката ,щото му засичала глупостите по форумите и решил да я обиди с нещо като я видял да лови риба на брега.Казал си ,сега като изплувам пред нея ще я питам дали кълве рибата и тя ,като ми каже ,че не кълве ,ще и кажа,че на проста мечка рибата не кълве,пък ако каже,че кълве ,ще и кажа,че на проста мечка рибата кълве и така в двата случая ще я обидя на проста. Така и направил ,изплувал пред мечката и я попитал:
-Кълве ли ,кълве ли Бабо Мецо?
Мечката си мълчала, и той пак питал:
-Кълве ли ,кълве ли Бабо Мецо?
Мечката помълчала,помълчала,пък му казала:
Плуваш ли,плуваш ли лайно зелено? *rofl*

Та плуваш ли Жорка,плуваш ли лайно зелено? *yahoo*