Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228762 пъти)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3255 -: 07 Октомври, 2012, 22:55:29 »
0
Питах те нещо ( в друга тема) и във връзка със селските къщи. Селата в България - ех жалко е. Но и в Трънско е красиво да знаеш ! *drink1*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3256 -: 08 Октомври, 2012, 00:40:03 »
0
Аз ся не разбрах, като имам мотика, 2 бъчвички с джибри в мазето и дамажданка с пърцуцка in stock, от "голтаците" ли съм?

За какво се борим? За демократична империя, където ние с бъчвичките ще сме депутати или империя на пролетариата, където 99,9% от гласувалите сме на едно мнение, а останалите 0,01% ще строят "Белене"?.. И в коя тема се гласува електронно, че неам стинки за градския транспорт?

Ай за империята! *drink4*

 *rofl*

Ехеееее, ти си богаташ! Не моем се мерим с теб.
Ти като един приятел на баща ми.
Значи, пуснал пряко демократично обява, че си търси жена със следната обява:
дъра бъра - СЪС :
1. западна кола (трабант) *rofl*
2. собствен бизнес (прави дребни ремонти на комшиите, за една ракийка)
3. собствено жилище ( не е - И на жена му, с която е разделен, ама не разведен)
4. Вила (кирпичена къща на село, която отново не е негова, май беше наследствена и има малък дял. Само ходи да си сАди пиперО, аможе и матр'иал за ракийка да си събира)
И като получил писма, писма - купища, пак пряко демократично.  Седанали двамата да ги четат, пак демократично.
Едната писала - стига съм аргатувала, демек съм била голтачка, и ...  дъра-бъра.
А, той изкоментирал:
-Ъм , тя да ме знае, че имам само 2 шишета ракия in stock.   *rofl*

Ай ...  *drinks* за пряката демокрация, нЕма да ни я вземат!  :D
 
« Последна редакция: 08 Октомври, 2012, 00:43:32 от Muza »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3257 -: 08 Октомври, 2012, 09:18:33 »
0
Баси!

Тука само интелектуалци, фЪли-пръцлювци и от средния на класата нагоре!
Само аз останах народ.

Та... да ви кажа, що мислим народа. Кьорав карти не играй...

Два пъти одих да ги избирам.
Единия - под строй, втория - сам сЪ подлъгах.
Ма на Дочоолу и Гочоуолу веке не са фащам, да ми казуват те, има или нема Господ
и що да си сада у бостана.
Кво каже жената и комшийката - туй че сеем...
ако ми ареса  ;)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3258 -: 08 Октомври, 2012, 09:56:01 »
0
Горо, я по-добре да ходим в готварската тема, че тук ме разбиха!  :) *heart*

След този дружески натиск, моментално променям мнението си и казвам, че хората, които не притежават средствата за производство  не са голтаци, а облеченяци. А пък тези, които ги притежават  - са натруфеняци. (Аз да не съм Галилей? Аз съм си изтрещенячка.
)

По този начин, първо, се дава отпор на провалените философи - Ленинци, а пък и обществото е вече от осъзнати хора, коити не искат някой да злоупотребява с тяхното положение.

На второ място се получава сравнително еднородно общество, което пък ще е добра основа за прилагане на пряката демокрация.Освен това взех акъл за този тип мислене и мисля да се поправя. (Ама като си изтрещял, трудно било, ама не е невъзможно)
Как да има индивидуалистично мислене което е основа за рационално осмисляне на света около тебе и за ефекта от референдуми тогава.

Днес си изпих кафето преди да отворя компютъра. Пих го топло и полезно.
Добро утро!!! *heart* *heart* *heart*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3259 -: 08 Октомври, 2012, 11:10:48 »
0
Муза, н'съ ибаай със средната класа - тези, дето сме със средствата за производство, демек. Щото по дефиниция, депутатите на едната заплата са си живи "голтаци", според Глобал, Маркс, Ленин, имоти.нет и сие. Ба ли ги дали са варили нявга компоти ил сал са мезили пикадилски кифтета, ма аз зная как се проверява кокошка за яйце... Аз мое да си имам дамаджанка домашнярка и два реда лютеница от горно оряховско, ма имам и знанията и опита как се обръщат чревцата и в к'во се киснат преди това. На туй сега му викат "еко" и "био", даже взе'а Моцарт да им пущат на гудетата, че и да ги гонят сегиз-тогиз, че белким стане ред сланина, ред месо... Бе мани-бегай - топлата удъ откриват...
Кокошка найш ли как се проверява за яйце? Ще ти кажа. Като й бръкнеш със среден пръст под опашката. Ако напипаш яйце, начи ще има. 100%. Инак са теории и хипотези за Ленин, Маркс и т.н., всичките доказано неработещи, ма инак от учЕни. Е, наш'та изглежда има... ;)
Ай, за лютеницата! *drinks*

 :D :D :D

Аааа много съм сериозна, даже!!!

Глей сега, добрите реклами са тези, които карат жените да купуват. Щото, те са потребителите. Дори и за имотките.
Добрите предварителни "социологически проучвания" и всякакви полит... подходи, са тези, които карат мъжете *rashko*  да гласуват, а жените им след тях  *sheep* ... гласуват за същото. *valcho*
Свобода, пряка, косвена и каквато искаш демокрация си имаме и не трябва никой да ни я отнема. Без бой, нЕма да си я дадем.  :D
Ей го и Жорката - има свобода, пълна. Да пише, да не пише. Да се ограничи само със социалните си контакти в реала (по Ками), или да си ги допълни (не замести) и във виртуала. Обаче, глей, глей - при толкоз свобода, иска сам да се ограничи. Пък и още писани правила да има. Те като са писани, нали са затова, да се заобикалят. Неписаните, обаче, който ги знае, си ги спазва.  :) *drink9*
 Нали се сещаш за моята теория. Не знам дали е вярна, де. Най-вероятно са глупости  *blush*, ама нищо де, не ми предиряйте.  *drink11*

Та, за пряката демокрация ставаше дума.
Я, да видим, какво са писали миналия век. Можело и с ЮРЯЯЯ. Донът, ако гласува така, и аз след него, само дето няма да е мощно, а ще е пискливо, кудкудячещо. Нещо от рода (слагайте си тапи в ушите) - кудкудюрЯЯЯ.  8)





Юряяя!

То беше някога. Где такива хора и такива произшествия сега!

Нямаше партии тогава, нямаше партизани, нямаше закони за задължително гласуване - кой за когото си искаше, за него си спускаше бюлетина. Комуто пък не дохождаше и на ум даже за избори, като на дяда Рача Чобана, стоеше си горе в планината при козите, свирукаше си с тънка свирка кокаляна, дялкаше си с тънко ножче шарени хурки, живееше си на свобода и чист въздух н никой не го диреше, никой го не търсеше.

С години не слизаше в село. Забравил беше и сряда, и петък, и празници и ако му донесяха горе шарено яйце, да речем, ще се сети, че е Великден, ако му донесяха варено жито, ще познае, че е задушница.

Нито беше учен, нито от писмо разбираше, но от стара майка дете беше козарят и рядко от устата си отърваше приказка, ама речеше ли я, ръб ще улови и на място ще тропне като четвъртит камък на нов зид.

Седят си някоя вечер например в колибата край огъня със сестриника си Тодора и той се мъчи да шари с кенета и тройни обръчи кокал от ребро за новата си чанта. Гледа го дядо Рачо изпод рунтави вежди, криви устни и му дума:

- Не става вечер това нещо, момчеее! Тънка работа е то! Остави го за утре и лягай да спиш, защото денят се смее на нощната работа. Ами! Смее се! Тъй да знайш!

Други път пък, както си пуши през някой ясен божи ден, изведнъж лулата му ще почне да цвърчи. Ще я извади от устата си старецът, ще я изтръска, ще почне да я чисти с клечка и ще подвикне пак на Тодора:

- Тошко! Тошко бе! Я мини изотзад през дренака, качи се горе на рътлината и извикай на козите да се насочат надолу, към кошарите. Хем да си пасат хайванчетата, хем да слизат полека-лека надолу, че времето ще се развали скоро.

Тодор го загледа, загледа учудено, почеше се и някак недоверчиво попита:

- Че отде познаваш бе, вуйчо? Кой ти каза ?

А дядо Рачо се подсмихне под мустак и дума:

- Познавам. Лулата ми рече. Не я гледай, че не струва грош. Много знае тя, много е патила.

И като я мушне в големия силях, ще дигне пръст и ще добави:

- Запомни и забележи: цвърти ли ти лулата, мокри ли ти се солта в захлупа, стискат ли ти много цървулите, хапят ли люто мухите, играят ли гаргите, бухат ли нощем бухалите в ниските места, лягат ли си вечер кокошките по-рано от други път, пеят ли лъжовни петли, къпят ли се врабците, сърбят ли те ушите и почне ли да ти се дреме, ей тъй, без нищо, да знаеш, че времето ще се развали.

Тодор пули очи и го гледа още по-учудено, кимне след това с глава, надигне се и без да каже нещо, поеме нагоре из дренака.

Такъв беше дядо Рачо Чобанът. Тъй си живееше като горско пиле из усойните и по чукарите на Самодивец и мъдри думи думаше, ама от политика, от закони, от избори не отбираше нищичко.

Не щеш ли, един ден му пратиха хабер по Тодора, че трябва да слезе в селото да гласува. Такъв закон излязъл, такава наредба наредили - щом има избори, всеки,мъж трябва да гласува. Инак - глоба голяма!

Мъркал старият козар, пухтял, сърдил се, па като разбрал, че и три кози няма да му стигнат да плати глобата, ако не иде, стегнал се и поел за село с ямурлука, с гегата на рамо, със силяхлъците на пояс и двете кози кожи на бедрата.

Като стигнал в село, не се отбил и в къщи даже, а, направо отишъл в общината да си свърши работата, че тогава. Оттам го препратили в училището, където ставал изборът.

Влязъл дядо Рачо плахо-плахо, свалил гегата от рамо и като всеки глух човек извикал силно:

- Помози ви бог, момчетааа!

- Дал ти бог добро, дядо Рачо! Добре дошъл, добре дошъл! - обадили му се двама-трима.

- Викали сте ме нещо, ми каза наш Тодор отзарана. Глоба имало, кай, ако не дойда, и аз, ща не ща, пристигнах, ама за какво ме викате, и аз не зная!

- Ний не те викаме, а законъъът, законът те вика - му рекъл председателят на бюрото.

А старецът, нали не чува, стои си прав на едно място, гледа на шарено и не знае где да си дене ръцете.

- Да гласуваш те викаме, да гласуваааш!.... Гласа си да дадеш, та кмет и съветници да изберем!

- Кое кайеш? За глас ли нещо спомена?

Председателят се доближил до него, навел се над ухото му и за да го разбере по-добре, извикал му още по-високо:

- Дядо Рачооо - рекъл, - ще влезеш ей тука, в тъмната стаичка, и ще си пуснеш гласааа. Гласа си ще пуснеш! Разбра ли?

- Хоо... - кимнал с глава старецът. - Това ли е било цялата работа! За това ли ме карате половин ден път да бия? Гледай ти закони! Гледай ти наредби и хорски измислици! Гласа, а? Че да го пусна - рекъл, - що да го не пусна, нали ще отърва глобата?

И като се намъкнал в тъмния ъгъл, окашлял се, опънал шия и изревал, колкото сила има, три пъти, та пръснал бюлетините като перушина из стаята:

- Юряаа!... Юряааа!... Юряаааа!-...

Пуснал си цял-целеничък гласа човекът, изгледал ги самодоволно, метнал гегата на рамо и поел накъм вратата...

То беше някога. Где сега такива гласовити хора по нас?

Чудомир





Ай  *drinks*     Да ви е спорна седмицата!

P.S. Глобалче, не го слушай Додо! Кафето е полезно като е студено! За кожата.  *girl*  :D *flower1*




annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3260 -: 08 Октомври, 2012, 21:17:16 »
0
ха..хаха Скитъре Учен човек най лесно се лъже - неизвестен автор (български). Пускай ги кокошките да търчат, щастливи били пишат други учени. Не 'Ай' а айде  *alcohol*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3261 -: 08 Октомври, 2012, 21:29:51 »
0
 *rofl*

Тази история ако беше попаднала на Чудомир, щеше да я хване, "накъдри" преди това, почва се с едно леко хихикане, докато стигне до кулминацията:

 
Цитат
Абе момче, к'во ша ги скопяваме вълците, бе? Ти май не си разбрал нещо, бе. Вълците ни ядат овцете, а не ги ебат, бре!...

 *rofl* *rofl* *rofl*


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3262 -: 09 Октомври, 2012, 08:51:34 »
0
Публиката ще скандира: "искаме кифтакис" "искаме кифтацис"  *rofl*

Чакат с “Молотов” Меркел в Атина
Премиерът Андонис ликува, визитата била мощно рамо за саможертвите в кризата

Мобилизация на всички фронтове - така Атина се готви за посрещането на германския канцлер Ангела Меркел, която днес пристига на официално посещение в Гърция. Това е първа визита на Меркел в страната от началото на финансовата криза. Нейната цел е да прекрати дебата за евентуално излизане на Гърция от еврозоната, коментира агенция Блумбърг. В гръцката столица обаче се готвят за посещението с драконовски мерки за сигурност. 7000 полицаи, снайперисти и водолази са мобилизирани и се намират в повишена готовност. Заради визитата гръцката столица е превърната в непревземаема крепост. Забранява се спирането и паркирането на моторни превозни средства в близост до германското посолство в Атина. Пред гръцкия парламент са поставени железни решетки, а на една от атинските улици е издигната и стоманена преградна стена. В готовност се очаква да бъдат поставени и цистерни заради евентуални инциденти, които не са рядкост в Гърция и винаги са съпътствани с летящи камъни и коктейли "Молотов". Предприемането на тези мерки не е случайно. Популярността на Меркел в цяла Гърция е много ниска, тъй като повечето гърци смятат, че тя е виновна за неволите им от началото на кризата. В гръцки медии дори се появиха преди време колажи, на които Меркел бе облечена в нацистка униформа. В. "Гардиън" отбелязва, че канцлерът на Германия вероятно ще бъде посрещната с протести в Атина.
Гръцката партия "Независими гърци" готви символична блокада на германското посолство в столицата в деня на визитата. Говорител на лявопопулистката опозиционна партия "Сириза" обяви, че за протестите около посещението на Меркел на улицата ще бъде изкаран "целият наличен ресурс".
Не е изключено обаче по време на визитата на Меркел да чуем и някои хармонични звуци, коментира "Дойче веле". В. "Нафтемпорики" е научил, че разногласията между гръцкото ръководство и Тройката (ЕС, ЕЦБ и МВФ) не са чак толкова непреодолими - очаквало се преговарящите да постигнат компромис. Гръцкият премиер Андонис Самарас очаква знак за подкрепа от Ангела Меркел, като залага политически на визитата на германския канцлер в Атина. Самарас се надява да получи публична подкрепа от желязната лейди на ЕС в един доста критичен момент за единството на неговия коалиционен кабинет, коментира в. "Вима".

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3263 -: 09 Октомври, 2012, 13:49:08 »
0
Публиката ще скандира: "искаме кифтакис" "искаме кифтацис"  *rofl*
...


Като видях това, и онзиденшната вметка на Регатка, как между древните и днешните гърци нямало нищо общо (въпреки, че това е най стария и без прекъсване в употребата си писмен език в Европа а до началото на миналия век и мерило за образованост) се замислих - защо като сме толкова убави, силни красиви и работни, гърците успяха за има няма 200 години да учетворят територията си, в т.ч. и в области с преобладаващо българско население (вече не).
И намирам само един отговор.
Поради неверните ни представи формирани от необразовани и злонамерени нашенски и чужди митотворци.



И ми хрумна да видя какво пише за КИФТЕТАТА в популярните източници - уикито на различни езици.


Руснаците - Греция
Цитат
По данным университета Гронингена, в период 1995—2005 годов Греция стала страной с наибольшим отношением работа/время среди других европейских стран: греки работали в среднем 1 900 часов в год, второе место заняли испанцы — 1 800 часов а год[14]. В 2007 году средний работник в Греции зарабатывал около 20 долларов в час. Иммигранты составляют почти одну пятую часть рабочей силы в Греции, они заняты в основном в сельском хозяйстве и строительстве.

Трудовые ресурсы Греции на 2009 год составили 4,577 миллиона человек, или 46 % от общего количества населения[15], это второй показатель среди стран ОЭСР, после Южной Кореи (48 % от общего количества населения)[16]. Средний доход на душу населения вырос с 30 661 в 2008 году до 31 704,028 долларов США в 2009 году[15]. По покупательной способности населения Греция в 2009 году заняла 25 место в мире[17].


Англичаните - Greece
Цитат
The Greek labour force totals 4.9 million, and it is the second-most-industrious among OECD countries, after South Korea.[90] The Groningen Growth & Development Centre published a poll revealing that between 1995 and 2005, Greece ranked third in the "working hours per year ranking" among European nations; Greeks worked an average of 1,811 hours per year.[91] In 2007, the average worker produced around 20 dollars per hour, similar to Spain and slightly more than half of average U.S. worker's hourly output. Immigrants made up nearly one-fifth of the work force, occupied in mainly agricultural and construction work.


Не открих нищо подобно на немски, френски, гръцки и български, но съм и сравнително далече от тези езици, та може да съм го пропуснал.  ;)



Току що Меркел цъфна в Гърция в отчаян опит за спасяване на Еврото - невъзможен с оглед на немската лакомия.


Както казва всяка сутрин в своето предаване моят приятел Трангас, неморалната и варварка, НЕКАДЪРНО престъпната кака, сложила началото на края на ЕО, пристига за да подкрепи лакеите си - изглупелия Самарко, наглия до безобразие лъжец Венивзелко.
(Да не каже някой, че псувам само кака)


п.п.
За моите приятели Начев, Ниарвана, Коганев и пр.
Един въпрос.
Преди няколко дни ЕК разреши на Гърция да продължи монопола на гръцкото тото за още 10 години с оглед на приватизацията му!

Прав ли е Ципрас като нарича ЕК брокери на лобистки интереси?

Прав ли е да ги национализара, както се кани, след като дойде на власт (а засега, по всички изглежда, че ще дойде) при условие, че вече за незнам кой път предупреждава публично великите чуждестранни инвеститори, че ще загубят парите си, ако се възползват от затрудненото положение на Гърция?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3264 -: 09 Октомври, 2012, 15:35:07 »
0

Току що Меркел цъфна в Гърция в отчаян опит за спасяване на Еврото - невъзможен с оглед на немската лакомия.


Както казва всяка сутрин в своето предаване моят приятел Трангас, неморалната и варварка, НЕКАДЪРНО престъпната кака, сложила началото на края на ЕО, пристига за да подкрепи лакеите си - изглупелия Самарко, наглия до безобразие лъжец Венивзелко.
(Да не каже някой, че псувам само кака)
Аз само от любезност давам знак, че хванах поста ти. Спорът не продължава, нали.
Съжалявам, но твоят приятел Трангас е един невъзпитан грубиян, който е отчайващо късоглед.

Цитат
п.п.
За моите приятели Начев, Ниарвана, Коганев и пр.
Един въпрос.
Преди няколко дни ЕК разреши на Гърция да продължи монопола на гръцкото тото за още 10 години с оглед на приватизацията му!

Само Там където се сблъскат един добре подготвен, мотивиран и свободен  Продавач с един  добре подготвен, мотивиран и свободен Купувач,само там има пазар в същинския смисъл на думата.
На реалния пазар картината е пъстра поради много причини.
Основателно могат да се намерят причини за упрек и неприемане.

Конкретно на въпроса ти. Много е нееднозначно положението. Не съм сигурен в правотата си, но понякога е въпреки пристрастията си в полза на истински пазар,  трябва да се подкрепят и непазарни похвати.
При все, че в конкретния случай това е в интерес на гърците. Ще подскочиш и ще попиташ: Как така ?!
Приватизацията се случва в светлината на един решителен въпрос. Колко струва това предприятие, бизнес, компания, къщура и т.н.
Методи - бол. DCF; EBITDA; NAV,  експертни оценки, сравняване с подобни предмети на сделка и много други.
Гръцкото тото е съществувало в условия на монопол и е раждало някакви силно положителни резултати.
Това определя и високата цена на този бизнес. Гърция има интерес да приватизира този бизнес на една много висока цена, определена от неговите документирани стопански резултати, а купувачът (който и да е той) би бил луд да плати цена, която е определена на база резултатите на предприятиено в условие на монопол, а веднага след това моноролът да падне.
Иначе попадаме в хипотеза да се определи цената на база на действителните му стопански резултати и след това да я модифицираме субективно на база на допускания и хипотези, че тази цена би трябвало да падне рязко, щото и монополът пада. И колко пари да вземе Г от една такава сделка.
Така - тук непазарният подход работи за Гърция, която има остра необходимост от кеш.


 

Цитат
Прав ли е Ципрас като нарича ЕК брокери на лобистки интереси?

Прав ли е да ги национализара, както се кани, след като дойде на власт (а засега, по всички изглежда, че ще дойде) при условие, че вече за незнам кой път предупреждава публично великите чуждестранни инвеститори, че ще загубят парите си, ако се възползват от затрудненото положение на Гърция?
Такива неща има. Не ги харесвам. Много неща не харесвам.
Като седне горе, че като види истинското дередже,  друга песен ще запее е ще забрави за национализацията.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3265 -: 09 Октомври, 2012, 15:35:25 »
0
Публиката ще скандира: "искаме кифтакис" "искаме кифтацис"  *rofl*
...

Като видях това, и онзиденшната вметка на Регатка, как между древните и днешните гърци нямало нищо общо (въпреки, че това е най стария и без прекъсване в употребата си писмен език в Европа а до началото на миналия век и мерило за образованост) се замислих - защо като сме толкова убави, силни красиви и работни, гърците успяха за има няма 200 години да учетворят територията си, в т.ч. и в области с преобладаващо българско население (вече не).
И намирам само един отговор.
Поради неверните ни представи формирани от необразовани и злонамерени нашенски и чужди митотворци.


goro,

Съжалявам за лошата новина, но Европа няма да се разпадне, нито някой ще допусне гърчетата да фалират. Това което ще се случи е плащане на сметката за изядените Еврокифтаци.
Пенсиите и осигуровките ви далеч още не са подстригани до необходимите нива, но приготви се и за този момент. 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3267 -: 09 Октомври, 2012, 16:08:46 »
0
Аз,написах,че щом може да има свободни избори,значи може да има и референфуми.
Лошо няма !
Не питай за сунити и шиити,нито за гърци,то вярно,че темата е за Гърция / извинявай Жоре /,но не говориме за тях.
И не бягай по тъч линията,антична Гърция и т.н. *girl*
Тази година направих 26 евро и много добре си спомням какво беше с еднопартиино управление,тогава също имаше гласове,че Партията - Майка,мисли най-добре за нас.
Разбирам притесненията на хората,защото става дума за референдум за АЕЦ "БеляНе",аз също страдам от всеобщото притеснение,но не мога да застана на позицията - Българския Народ не е дорасъл за да упражни директно свойте права.
За мен,това е изключено,независимо дали ми харесва или не.
С една дума : За твоето право и свобода бих умряла,дори и да не ми харесва.
Безгрешни хора и нации няма,но някак си мисля,че българите не сме чак такива ахмаци,дано не се лъжа.
Въпреки всичко,страха е най-лошия съветник в това съм убедена.

 :)


Жоре,никога не съм правила намеци и сравнения за и между Антична Гърция и Гърция в днешно време.
Не си ме разбрал.Извиних ти се защото ти оспамихме темата,а не защото съм си мислила,че ще ме разбереш така.

 *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3268 -: 09 Октомври, 2012, 16:13:07 »
0
 Начев, тук според мен става дума за налагане на непазарния подход въобще, при условие, че либерализма позволява неминуемо първенство на пазара. Всяка регулация, такса, лиценз, разрешително, всеки един държавен орган, който я контролира, изкривяват пазарната оценка, нещо за което аз и ти ( ми се струва) сме почитатели. (Фло беше написал, че бюрокрацията превзе демокрацията. Нещо, абсолютно вярно. Лошото е, че това става с благословията на ЕК)

Това разбира се, краткосрочно, е добре за Гърция. Но купувачът, дори да запази монопола си, няма да даде действителната (реалната) цена на предприятието, защото държавата Гърция ще следва път на рецесия, който ще засегне резултатите и на Тотото. Всичко това се калкулира предварително.

Само да не стане като цената на БТК в България, която продадоха на един ирландски милиардер за стотина милиона, и после я продадоха за един и нещо милиард. Типично неолайнярска сделка – абсолютно законна и абсолютно неморална.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3269 -: 09 Октомври, 2012, 17:40:12 »
0
Начев, тук според мен става дума за налагане на непазарния подход въобще,
Много деликатен момент. Може и да е напълно вярно. 
Пазарно е да си правиш сметката.
Пазарно е да внимаваш при задлъжняването.
Пазарно е да си плащаш задълженията.
И тъй като животът е винаги по-богат и многостранен от нашите очаквания и намерения, ако въпреки добронамерените си усилия и желание да се посрещаш задълженията, не си в състояние да го сториш, то отиваш при кредиторите си, сваляш картите на масата и  съвместно правите възможното за минимизиране на загубите.
Кое от всички тези неща се случи там.
Нито едно.
Вероятно при създалото се дередже, именно чрез прилагане и на непазарни методи се търси някакъв баланс. Е, балансът за едного е това, което е грозно изкривяване за друг. Ама то, оправия няма.

Цитат
Всяка регулация, такса, лиценз, разрешително, всеки един държавен орган, който я контролира, изкривяват пазарната оценка, нещо за което аз и ти ( ми се струва) сме почитатели. (Фло беше написал, че бюрокрацията превзе демокрацията. Нещо, абсолютно вярно. Лошото е, че това става с благословията на ЕК)
Казваш "всяка" ! Бих се съгласил донякъде, но при условие, че подменим субектите на пазара от рода Хомо сапиенс с други такива, които са преминали вече през тяхната Ера на Водолея и са еволюирали на някакво непонятно за нас ниво. :)
Без регулация, процедура, органи и власти няма как да стане. Темата е базкрайна и безкрайно опасна.

Цитат
Това разбира се, краткосрочно, е добре за Гърция. Но купувачът, дори да запази монопола си, няма да даде действителната (реалната) цена на предприятието, защото държавата Гърция ще следва път на рецесия, който ще засегне резултатите и на Тотото. Всичко това се калкулира предварително.
Бих казал, че вярвам в способността на гърците да оттъргуват една справедлива цена. Радетел съм да се преговаря при условия, които са действително проверени от живия живот,  а не да се правят опити за хитруване и прехвърляне на Черния Петър на другарчето.
Е, права си, тази цена няма да е идентична на цената, която би била постигната при други условия, но това също е разбираемо и "справедливо".
Не е необходимо да  е тотото. Ако има други държавни активи, които могат да носят печалба, да ги слагат на масата.
Идат падежи, кой да ги обслужва?!