Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1227797 пъти)

Scyther

  • Гост
Брат ми дължи евро, а доходите му са в долари. Тъй, че всичко е относително.
Паритет, срив на долара или еврото не са невъзможни сценарии. Може в даден момент да изглеждат невероятно, но определено не са невъзможни. Екюто не се порадва на дълъг живот. Също както "невъзможно" беше да падат цените на считания за най-голям 'актив' в България - имотите. По същия начин, целио свет пазарува злато на балонирани цени. Не за друго, ами защото се покачва. Колко познато...
Историята знае много. Както са съществували империи, така са спрели да съществуват, за да отстъпят място на нови - зараждащи се такива. Образно казано, светът е гювеч, който ври. Мехурчета се надуват, излизат на повърхността и в един момент се пукат - котела на цивилизацията. Световната валута не прави изключение. Мнозина са наясно с това, независимо дали се възприемат като апокалитици или като реалисти. Светът се променя и не е спирал да го прави. С него се променят възгледите, стремежите, инвестиционната активност и мечтите. Всичко се променя - ето защо е несъществено и недействително. Последното твърдение е философско.
Едно време хората са се хранили със сребърни прибори в китайски порцелан, сега с пластмасови посуда за еднократна употреба. Еднократната употреба днес е на мода. Животите ни - също. Това наричаме прогрес. Тук спирам, защото по-нататъшните ми разсъждения не са за форум, посветен на имотите...
Въпросът в каква валута или имане да съхраним богатството, се свежда до прогноза, в какво ще се доверява човечесвото за в бъдеще. Мисля, че енергията е добро попадение.

nearvana

  • Гост
така е нищо не е невъзможно и е трудно да се гадае за години напред но  ... апокалиптични сценарии при първите проблеми - не мерси! Винаги може да видим черен лебед но същината му е такава че той е невидим за днешните анализи. ЕЦБ изтегли малко ликвидност а ФЕД не ... дали това ще докара по-голям инфлационен натиск на долара  и еврото  ще скочи или ще се отрази зле на евроикономиките и те ще задълбаят в дъното и като следствие долара ще скочи - ами не е ясно но ще има достатъчно ранни индикации и за двете.
Еврото в момента е удобно на силните икономики в евросъюза, или поне докато е евтино. Евтино го правят по-слабите (ПИГС) но без него валутите им щяха да са още по-слаби и да имат срив в стандарта на гражданите си - аджеба и ПИГС политиците нямат интерес да излязат от евросъюза. Така че засега еврото май е в интерес на всички. ЕЦБ ще  печата евра - за да се покриват държавни борчове но темпа на печатане дали ще е по-голям от този на ФЕД или по-малък ... беш ли му мааата. В момента най-weroqten ми се струва  първата част на сценария на Марк Фабер (без апокалипсисите)

 *drink11*

 
Mirror, Mirror on the Wall, When is the Next AIG to Fall? | Marc Faber
 


nearvana

  • Гост
ЕЦБ изтегли малко ликвидност а ФЕД не ... дали това ще докара по-голям инфлационен натиск на долара  и еврото  ще скочи или ще се отрази зле на евроикономиките и те ще задълбаят в дъното и като следствие долара ще скочи - ами не е ясно но ще има достатъчно ранни индикации и за двете.



Ех мечти ...
http://www.investor.bg/news/article/102264/130.html
Европейските банки са заели още 229 млрд. евро от ЕЦБ

Банките в еврозоната са заели още 229 млрд. евро от Европейската централна банка (ЕЦБ) по време на проведения вчера аукцион за отпускане на заеми за срок от седем дни.

Сумата е най-голямата, откакто ЕЦБ стартира преди близо една година своята програма за увеличаване на ликвидността в 16-те страни от еврозоната.  .....


Подаръци ще има за всички банки от сърце ...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

acen1975 написа:
...в момента евро банките няма пари,дори до момента са върнати само 300 милярда,трише им е дал 3 месеца "удължение" да върнат и останалите 130 милярда......с други думи-да продават и неликвидните активи,демек имоти .

Сега, отново са заели 300 млрд. Връщане на изходна позиция за 1 седмица?

 *drink11*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
малко да възродим темата на горо (въпреки че той напусна форума)

Цените на жилищата в Гърция всъщност не били паднали... много
http://www.investor.bg/news/article/103142/122.html

Цитат
Жилищните имоти в Гърция на практика не са поевтинели в такава степен, а спадът не е необичаен за пазара и в нормални времена, пише гръцкото издание Capital.gr.

Както е известно, делът на собствеността на пазара на имоти в Гърция е много висок в сравнение с други страни. За гърците, които купуват имот, това открай време е и продължава да бъде „традиционна“ инвестиция.

Кризата донесе възможности за онези купувачи, които разполагат с пари в брой. Тези възможности са свързани главно с такива типове имоти, които не касаят основната част от купувачите. За тази категория бихме могли да кажем, че размерът на понижението е значително по-голям от 15%.

Повечето от купувачите обаче търсят жилища, които не са по-стари от 20 години и са с площ до 100 кв. м, т.е. това са жилища, които не са толкова старо строителство и покриват основните нужди на повечето купувачи.

Спадът на цените, който се отчита от статистиката, не е възможно да ни даде представа за това как се движи пазарът, пише изданието.

Например понижение от 5% или 10% на цена на апартамент от 300 хил. евро се равнява на крайна цена, по-ниска с 15 до 30 хил. евро.

Такъв вид намаления на цените се срещаха и преди кризата, като бяха обичайни за различните сделки.

В това отношение може да се твърди, че цените и сега не са се понижили.

На практика за една драстична промяна в цените е нужна и коренна промяна в психологията на купувачите, която непрекъснато да оказва влияние върху начина на мислене и на продавачите. Логиката на последните обаче е: „Имам нужда от толкова и толкова пари и не ме интересува кога ще продам жилището“.

Досега съществуваше схващане, че поради кризата апартамент на цена от 300 хил. евро може да се купи за 130 хил. или 150 хил. евро.

Такива отстъпки обаче не могат да получат дори и купувачи със 100% собствен капитал, въпреки че за тях обикновено са възможни значително по-големи отстъпки от цената.

Въпреки тези успокоителни данни, информация от индекса Propindex, публикувана по-рано този месец, цените на жилищата в Гърция са се върнали на нивата от 2006 г. Понижението само за първите три месеца на годината е средно 7,7% на годишна база.

Наскоро от Асоциацията на строителите в Гърция коментираха, че пазарът на имоти в страната се намира в порочен кръг, като ситуацията няма да се подобри без активна намеса от страна на правителството.


Колко познато звучат тези неща... Спадът не става от раз, но пък си върви. Купувачите искат да стане веднага, продавачите - "абе на мен ми трябва веднага да продавам, ще чакам...". Асоциацията на строителите чака на държавата, след като явно пазарът се е стагнирал. Само сменяш Гърция с БГ и ще важи с пълна сила и за нас... *drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Ееее...х,  какви времена бяха   :)
Пък и аз се чувствам толкова  свързан с тази тема.
Добре си го намислил, Гоголчо.

Първо, малко с последните новини!  Резултатите от стрестестовете не бяха издържани от Хипо Риъл Истейт в Германия, но там нещата се отдавна предизвестени, банката практически стана собственост на германското правителство, да не ги мислим. Добре е, че Уникредит се усетиха и избраха много подходящ момент за да се разтварят от тази собственост.

Пряко по темата е, че гръцката  АТЕ Банк, това е Гръцката Земеделска банка, а... ето им и сайта :
АТЕ Банк
та тя не е издържала  теста.
Това не трябва да значи нещо драматично конкретно за банката.  Освен това, тя е малка.
Не знам нищо подробно за начина на провеждане на тези тестове, но повече ме вълнува една друга хипотеза, която се коментираше, че е била практика на водещи гръцки банки.
Те са купували гръцки държавни облигации с лихви, които растяха във времето и стигнаха до нива около 7 %??, не съм проверявал скоро конкретика. После е практикувано рефинансиране от ЕЦБ срещу залог-обезпечение - същите тези книжа. Там лихвата е съвсем друга естествено и така гръцката банкова система е "подпомагана" за сметка на данъкоплатците.
Чуха се обаче и мнения на хора с име, че рано или късно Гърция неизбежно ще мине през процедура на "фалит". Не я обичам тази дума, че е по-скоро литературна, но чудо голямо, нали се разбираме.
Какво ще се случи тогава, когато ЕЦБ си "поиска" парите. Или поиска дообезпечаване на дълговете на големите гръцки банки.

Допълнитено стрес тестовете не са били издържани и от 5 бр. испански банки. За да е по-точно става дума за едни техни регионални (нещо като местни спестовни каси) банки, които са малко по-особени финансови институции. Отдавна съм чел нещо за испанската финансова система, но се е изтрило от РАМа, останала е само идеята, че е доста "бамбашка".


 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Отплеснах се >:(
Исках да пиша за нещо друго, пък забравих.
Един ден потроших доста време да правя опити да вляза по дълбоко в сайта на Фондовата борса в Атина.
Трябваше ми графика на основния борсов индекс.
Не можах и не  можах да намеря!
Един колега (може би от Инвестора) го беше постнал преди години и обхващаше дълъг период от време, но не си спомням за източника. Графиката беше доста интересна и ми напомняше за милата родна картинка.


Има ли някой инфо из ъглите на чекмеджетата ?

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
5 годишна графика има на блумберг.
Тук има и 7 годишна: http://index.onvista.de/snapshot.html?ID_NOTATION=8422827&MONTHS=120#chart
Индексът е под нивата от преди 7 години...

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Отплеснах се >:(
Исках да пиша за нещо друго, пък забравих.
Един ден потроших доста време да правя опити да вляза по дълбоко в сайта на Фондовата борса в Атина.
Трябваше ми графика на основния борсов индекс.
Не можах и не  можах да намеря!
Един колега (може би от Инвестора) го беше постнал преди години и обхващаше дълъг период от време, но не си спомням за източника. Графиката беше доста интересна и ми напомняше за милата родна картинка.

Има ли някой инфо из ъглите на чекмеджетата ?


Това дали върши работа?!
http://www.xak.com/gmain/newsshow.asp?id=107409

в ляво от менюто на сайта има и PDF файл който може да се изтегли (на английски е)
    
    * Cyprus Analyser
      (pdf - 64 Kb)  23/07/2010
    * Greek Analyser
      (pdf - 410 Kb)  23/07/2010

    * European Morning News
      (pdf - 90 Kb)  22/07/2010
    * Weekly Market Update

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Elissa и Negramoten,

Обикновено се заканвам (ама рядко изпълнявам), че през уйкенда няма да "барам" измишльотината на дявола, но се сетих, че съм попитал нещо и може и да има реакция. Благодаря за тези линкове! Наистина намирам и обощени данни и актуално инфо за Гърция. Много рядко опирам до тази страна и винаги ми е било трудно да си намеря подходяща информация.
Дали аз съм в грешка или наистина става въпрос за доста стара информация, но онзи стар въпрос, който ме мъчеше, остава засега без ясен отговор.

По принцип "Борсов балон в Гърция" е нещо като нарицателно. Далеч не става въпрос за някакъв драстичен пример - имало е (всички знаем) и далеч по-драматични събития, но опитът и историята на тази страна по естествен начин са ни близки и трябва да ги познаваме.
В края на 90-те по спомени, борсата в Гр. започва да расте, затруднявам се да датирам върха, но по всеобщи оценки се образува балон, който намира естествената си съдба. Последва бърз и драматичен спад (срив), това вече е началото на настоящия век и някакви години на мъчително движение в тесен коридор на ниски нива. В общи линии това беше визуализирано на онази стара графика, която някой беше постнал.
Аз пък от своя страна исках в един момент да си изясня основните аспекти в този процес.

Сигурно пукането на балоните (както и физическите, така и други) винаги показва някакви белези на сходство, но поради неясни и вероятно субективни причини, чисто графично нещата много ми напомняха на историята на Софикс.
Познато, нали !

От графиката на сайта  ОнВиста излиза, че още през 2003 година започва едно настойчиво движение нагоре, което спира чак към края на  2007, когато вече може да се говори за начало на настоящата световна криза.

Та, въпросът опираше до процентен  спад при спукване на борсови балони, при това отнесен във времето?
Генерализацията и обобщенията са неподходящи, самите обекти на изследване са много различни.
Давам си сметка, че дори и личността на изследователя дава отражение. От значение е, как ще разположи инфото в координатната система, какви стъпки и времеви интервали ще избере, въобще цялостното мащабиране (не знам, откъде ми дойде тази дума). Какво иска да докаже, също е важно ?

Допълнително ставаше дума за  финансови и реални активи и естествено се допълваше с въпроси: имотите какво са и какво е "нормално"  да очакваме за тях.

С цялата му условност може да се твърди, че Бг имотите още не са намерили нови и относително устойчиви ценови нива.
Ето, аз бях склонен да приема, че в диапазона 420 - 430 Софикс е едно такова ниво, но животът ме опроверга.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил


Графика на борсовите индекси ATGI (Гърция), SOFIX (Бг), NASDAQ (САЩ).

Задачка: От графиката се вижда как е можело да се спечелят 400% за 5 години от SOFIX само с 4 транзакции. Как ?

Barbarone,

Горе следва ли да има линк преди въпроса ти ?
Аре казвай, не ни изпитвай  :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Хайде, че почва Формулата, пък аз си падам малко пристрастен .

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Задачка: От графиката се вижда как е можело да се спечелят 400% за 5 години от SOFIX само с 4 транзакции (Ако е възможно да се прави VAD http://www.abcbourse.com/apprendre/1_vad.html ) . Как ?


Ми като сме зле  "по френски" ?!

Ето ти типична илюстрация за представяне на нещата в някаква "пожелана" слетлина.
Нека обясня какво визирам.
През 2005 участвах  на БФБ и вече имах някакъв стаж и опит, съпроводен с някакви печалби. Да, ама ето, че започна същата тази 2005 г., която - нека осведомя незнаещите, беше едно огромно борсово блато.
Тогава реализирах и първите си забележими загуби, които са болезнени, именно защото са първи.

Ако погледне човек графиката, която е постната по-горе, този детайл се губи. Човек ще каже, че 2005 г. е била успешна. Всъщност тя беше доста мъчителна за нас (някакви незначителни борсови играчи, без достатъчно опит и биография) и някакви ръстове се реализираха една в края.

Та, края на 2005 е трябвало де се купува, края на 2006 всичко да се продаде, след което март 2007 мощно влизане, а октомври  2007 мощно излизане.  Аз си мисля, че така е можело да се реалират 412,5 % :),
поради което да се считам НЕПОЗНАЛ загадката на барбарон.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Elissa и Negramoten,

Обикновено се заканвам (ама рядко изпълнявам), че през уйкенда няма да "барам" измишльотината на дявола, но се сетих, че съм попитал нещо и може и да има реакция. Благодаря за тези линкове! Наистина намирам и обощени данни и актуално инфо за Гърция. Много рядко опирам до тази страна и винаги ми е било трудно да си намеря подходяща информация.
Дали аз съм в грешка или наистина става въпрос за доста стара информация, но онзи стар въпрос, който ме мъчеше, остава засега без ясен отговор.

По принцип "Борсов балон в Гърция" е нещо като нарицателно. Далеч не става въпрос за някакъв драстичен пример - имало е (всички знаем) и далеч по-драматични събития, но опитът и историята на тази страна по естествен начин са ни близки и трябва да ги познаваме.
В края на 90-те по спомени, борсата в Гр. започва да расте, затруднявам се да датирам върха, но по всеобщи оценки се образува балон, който намира естествената си съдба. Последва бърз и драматичен спад (срив), това вече е началото на настоящия век и някакви години на мъчително движение в тесен коридор на ниски нива. В общи линии това беше визуализирано на онази стара графика, която някой беше постнал.
Аз пък от своя страна исках в един момент да си изясня основните аспекти в този процес.

Сигурно пукането на балоните (както и физическите, така и други) винаги показва някакви белези на сходство, но поради неясни и вероятно субективни причини, чисто графично нещата много ми напомняха на историята на Софикс.
Познато, нали !

От графиката на сайта  ОнВиста излиза, че още през 2003 година започва едно настойчиво движение нагоре, което спира чак към края на  2007, когато вече може да се говори за начало на настоящата световна криза.

Та, въпросът опираше до процентен  спад при спукване на борсови балони, при това отнесен във времето?
Генерализацията и обобщенията са неподходящи, самите обекти на изследване са много различни.
Давам си сметка, че дори и личността на изследователя дава отражение. От значение е, как ще разположи инфото в координатната система, какви стъпки и времеви интервали ще избере, въобще цялостното мащабиране (не знам, откъде ми дойде тази дума). Какво иска да докаже, също е важно ?

Допълнително ставаше дума за  финансови и реални активи и естествено се допълваше с въпроси: имотите какво са и какво е "нормално"  да очакваме за тях.

С цялата му условност може да се твърди, че Бг имотите още не са намерили нови и относително устойчиви ценови нива.
Ето, аз бях склонен да приема, че в диапазона 420 - 430 Софикс е едно такова ниво, но животът ме опроверга.

Начев, макар да познавам сравнително добре страната, за съжаление няма да съм ти много полезна с компетентността си по икономика и финанси  :-[  но с удоволствие ще се опитам да ти намеря някаква информация, когато ти потрябва такава. Мога само да споделя общо от съвсем непрофесионални  лични наблюдения за периода 1993-2000 г.  Като че гърците бяха най-добре материално в периода 1994-1998. През 1997,8,9 (ако не се лъжа) доста хора направиха много пари от борсата (така нар. на гръцки Хриматистирио (Χρηματιστήριο). В началото на този период и до около 2001, 2,3 беше някаква масова истерия с тази борса, много хора направиха солидни капитали от това и "Борсов балон" е много подходящо определение за ситуацията. Много от тях  обаче не усетиха кога отмина златното време за борсови игри и продължиха, като загубиха солидни суми в последстие.
Иначе смятам, че е добре, ако човек разбира от икономика да следи нещата и у съседите. Дето е казал народа: "Ако мечката днес играе у тях, утре ще дойде и у нас".  :) ;)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Барбов,

русата ми тиква е писала малко по темата:

"Отделно пазарите са все по-волатилни ( непостоянни ) и досегашната наложена философия "купувай и задръж" с цел препродажба на по-късен етап и реализиране на печалба ( по подразбиране ), едва ли вече има бъдеще, ако се следва "сляпо".

http://marandi.blog.bg/biznes/2009/09/22/parite-kato-virtualna-realnost.402071

Ще те помоля да не размяткваш индекси и корелации, защото не съм убеден, че тия движения ще са актуални вече в близките 10-15 години.

Дано ме разбираш правилно, просто ще трябва да задълбаем в друга материя и ще трябва да сменяме заглавието на темата ;)

Чиърс!  *drink11* *drink11* *drink11*

П.П. Неслучайно съм разграничил статията само за физ. лица, понеже техните "шансове" да намажат от индекси вече клонят към нула. Не ми се дават примери за реализирали загуби не само в БГ, а в цял свят с изключение може би отчасти на УСА, там има специфика и то законово уредена за разлика от Юръп да кажем при физ. лица.
« Последна редакция: 26 Юли, 2010, 02:49:25 от marandi »