Автор Тема: Света,шистовия газ и България.  (Прочетена 34930 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #105 -: 20 Януари, 2012, 16:01:25 »
0
Аз повече бих се притеснил ако добруджанския водоносен хоризонт започне да изчезва отколкото да се замърси до такава степен че да стане неизползваем ;).

Аз пък се притеснявам от подобни изречения........
Ивайло Свинаря ми става се по симпатичен! Сигурно е бил по-добър държавник, баси..........
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #106 -: 20 Януари, 2012, 18:07:03 »
0

ПП Начев, в днешния "24-часа" има интересен материал за шистовия ни газ, даже подкрепят тезите на Коганев.

Вчера не успях да си купя 24 часа.
Едва сега смогвам да напиша  "шистов 19.01.2012" в търсачката на 24 часа и първо излезе:

Това

Основният материал не подкрепя тезите на Коганев, ако въобще говорим за едно и също нещо.
След това в коментарите, доколкото успях да хвърля, мненията са примерно 55:45 "за" шистовия газ, но не съм ги "теглил".

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #107 -: 20 Януари, 2012, 18:17:26 »
0


Значи онези лъжат, тяхната мама...  *bat* Много оптимистично ми звучат и на мен. А може ли с по едно изречение по всяка точка да обясниш?

Може, даже само с едно изречение! Основното внушение на "специалистите" от статията на Инджев е,че технологията на фракинга е с нищожен риск и ,че няма никъде данни,че може да има пряка връзка със замърсяването на подпочвените води,като водата наоколо си била направо полезна минерална вода ,даже лековита ,което е и мръсната злонамерена лъжа.
ИМА ТАКИВА ДАННИ,ПРОДАЖНИ МЕКЕРЕТА,МАМИЦАТА ВИ МРЪСНА. Това е държавен доклад на държавната Агенция за околна среда на САЩ /ЕРА/ от преди месец,който директно прави връзка с фракинга и замърсяването на подпочвените води с токсични химикали на 121 страници!Ето го:
http://www.epa.gov/region8/superfund/wy/pavillion/EPA_ReportOnPavillion_Dec-8-2011.pdf

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #108 -: 20 Януари, 2012, 18:26:33 »
0
[author unknown] ......


Неприятно четиво.
Горе при ожесточеното пукане с гаубиците, което си разменяхме с Имотко, подсказах, че нещо в реакцията Му не ми се връзва.
"Знаем" се  вече достатъчно, та не е необходима да се правят кой знае какви анализи, че да се разбере, че човекът е притеснен и твърде вероятно дори е бил притиснат.
Когато си най-високо в една държава (особено като нашата) сигурно и натискът е много силен.

Внушенията са в една примерна посока: резидентът на газовиците получил поръчка от север, "вдигнал един телефон", казал там, каквото е необходимо и - ето ти го резултатът.
Въпросът е: какво ли е казал и как го е казал.
1. Дали не е имало директно разпореждане. Има разни писания, че всъщност златев управлявал тук. 
2. Подсказано е, че ще се активират някакви информации, документи, че май на Него му се губят някакви години в биографията, говорено е често за това.
Всички тези хипотези са ми крайно неприятни - нищо, че аз си ги измислям .


Някак по ми иде, или поне ми се иска да се надявам, че е имало някакво обаждане от Брюксел, в което със спокоен и дипломатичен тон е предложено (но настоятелно) да не бърза преди едно общоевропесйко решение.
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 18:29:40 от nachev »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #109 -: 20 Януари, 2012, 19:02:29 »
0
Аз не съм мислил повече от 5 минути и то на 2-3 питиета, преди да позная, че на другия ден нашите тъпанари ще забранят проучването за шистов газ. Освен Газпром, Меркел и прочие такива причини, най-важната в случая причина са предстоящите избори у нас и необходимостта в условията на кризата рейтинга да се пази с цената на всичко. Даже и на глупака би станало ясно, че сделката с Шеврон би се възприела от не особено интелигентната маса народ като национално предателство с всичките последствия за режима.
Елементарно, Начев, не ме подозирай във връзки с властта, аз през живота си не съм работил за друг.

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #110 -: 20 Януари, 2012, 19:20:38 »
0
Аз си направих труда да прочета материала в блога на Иво Инджев и честно казано дори и малко не успя лично мен да ме убеди, че добива на шистов газ е нещо хубаво и нужно на България. Добивът бил по-скъп, отколкото на конвенционалния, но крайната цена била по-ниска?! Аз това не го разбрах, но съм убеден, че има много други фактори, които не бяха споменати и е напълно възможно в нашия случай да не е по-евтино.
Най-силно впечатление ми направи обаче, аргументираното оборване на един от десетките филми посветени на последствията от този добив. И аргументите бяха: НИКАКВИ. "Луд умора няма" и "Без коментар", лично за мен там щеше да ми е по-интересно какво ще кажат, а те специалистите нищо не казаха. Може би хората не си палеха водата от чешмите, а това беше специален ефект, за който са платили от Русия, а всички интервюирани във филма бяха агенти на КГБ. Нямало системни наблюдения, статистика и ала-бала. Естествено, че няма, филма е правен от любител ентусиаст :) (бюджетът му сигурно и той е дошъл от Русия :))

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #111 -: 20 Януари, 2012, 19:28:32 »
0
По-горе съм дал линк към доклад на държавната агенция  за опазване на околната среда на САЩ,който доказва как технологията на фракинга замърсява подпочвените води с токсични химикали.Доклада е публикуван миналия месец на 8-мо число.Не може ли да си представите,че няма конспирация,телефони оттук, оттам,ами че просто управленецът поискал актуална информация по проблема я е получил в резюме ,изготвено от съвестен служител? Да,  ама няма интрига и не е интересно да е толкова просто.Ние си обичаме митичните схеми и най ни кефи да си правим вълнички.Ето и резюме в превод:http://www.otizvora.com/2011/12/3513/
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 19:59:53 от Фло »

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #112 -: 20 Януари, 2012, 20:47:37 »
0
Абе тоя доклад на ЕРА има ли го на български, че ме съсипва тази терминология... Що не учих повече навремето, та да не се излагам сега? А, де...

Начев, каква е тезата ми? Подреди си отговора като за изпит - ще ти пиша оценка  :D
Сериозно, искам да разбера каква според тебе е тезата ми.

ПП малко по-късно намерих това
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/01/20/1749740_edna_istina_edna_poluistina_i_edna_zabluda/?ref=rss

« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 20:53:52 от koganev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #113 -: 20 Януари, 2012, 20:55:15 »
0

Елементарно, Начев, не ме подозирай във връзки с властта, аз през живота си не съм работил за друг.
Имотко, друже прощавай !
Прочетох какво съм написал малко по-горе в бързината и разбрах, че съм формулирал нещата по малко двусмислен начин.
Твоето име го споменавам само и еднствено за да индикирам, че в първите страници на темата именно ти беше този, който каза убедено, че няма да има добив. Аз от своя страна бях силно изненадан от резкия обрат на ББ на следващия ден и настоях да кажеш нещо по-подробно, ако може.

В предния пост аз говоря за ББ, не за теб Имотко.
На мен субективно ми се е сторило, че след като съм написал "Му" с главна буква, то е кристално ясно за какво и кого иде реч.  Та мигар  сега у нас има  друг, който е способен да твори чудеса, да се докосва до божественото.
Не си ти, нали !

Та, аз съм решил, че нещата са ясни, но после прочетох отговора ти, върнах се още
малко по-горе и считам, че при по-бързо изчитане може дасе стигне до грешно интерпретиране.
Извинения !

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #114 -: 20 Януари, 2012, 21:11:17 »
0
Разбрах те правилно веднага, мен не ме споменават с главно "Му". *drink1*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #115 -: 20 Януари, 2012, 21:12:44 »
0
Е, като че ли за пръв път му да е да се извърти. Та той си е сменял мнението по няколко пъти на ден.

Но сте прави, че няма обществено обсъждане, няма излагане на аргументи - просто бащицата решава и това е.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #116 -: 20 Януари, 2012, 21:13:30 »
0
Начев, каква е тезата ми? Подреди си отговора като за изпит - ще ти пиша оценка  :D
Сериозно, искам да разбера каква според тебе е тезата ми.
Знам, че на повече от 3 минус не мога да се надявам, но здраве да е !

Имотко излезе със становище, че някаква статия във 24-часа
Цитат
подкрепят тезите на Коганев.
Отварям аз днес статия от  19.01.2012 (не е категорично ясно поне засега дали Имотко има предвид точно нея) и виждам, че проф. Щерев е развил тезите си. Аз него вече го познавам, той участва в онова предаване по К1, за което разказвах по-горе. Знам категорично, че той е яростен противник на проучване и добив на шистов газ чрез фракинг, но неговата култура, а и темперамент му попречиха да се изяви ярко и убедително в директното предаване.
В материала от 24 часа става ясно, че "казано на чист френски", фракингът е пълен шийт.

Това мнение няма нищо общо с твоята теза. Тъй ми се струва.

Днес попрочетох тук. Ти изясняваш, че не те интересуват Шеврон и фракинга, а не подкрепяш начин, подход  и маниера за инспирарания от  ББ мораториум, а най-вече не можеш да приемеш, че  местните мърльовци имат (морално) право да с е изказват по екологични, хигиенни и сходни теми.

Е, дано го докарах докъде  3 минус.  ;)

 
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 21:16:07 от nachev »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #117 -: 20 Януари, 2012, 22:28:12 »
0
Не е тази статията, някакъв друг спец обясняваше точно това - да си проучим, пък ако щем да вадим газ, ако не щем - "да пикаем газ" /последното мое/.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #118 -: 20 Януари, 2012, 23:09:29 »
0
Там е проблема imotko,че проучването е със същата технология,с която е и добива,което крие рискове за населението.Както казваше Алф на Уили защо не иска да се даде на учените да го изследват:"Ами защото първо правят десекция и после изследват"
След като се вдигна олелия и в щатите фирмите започват да си доразвиват технологията на хидравличния удар и може  в близко бъдеще да предложат биоразградими вещества в бъркоча за пробиване.Ще се въведе стандарт за използваните химикали и нещата ще си дойдат на място.Дотогава ние трябва да си държим на забраната ,защото от всички закони при нас най-добре работи Закона на Мърфи,който казва,че ако има вероятност да ни се случи нещо лошо,то непременно ни се случва.

nearvana

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #119 -: 21 Януари, 2012, 00:08:02 »
0
фло, мерси за линка към проучването на EPA. Особено интересна е страница 25 (40та на файла) - графика за измерените концентрации в два от изследваните водоемa. Вертикалните линийки обозначават допустимите норми. Забележете скалата на вертикалата - не е хомогенна, тоест например за първото вещество (ДРО) изглежда сякаш измерената концентрация e по-малко от 100% над нормата, но всъщност допустимата норма е 25 а измерената концентрация е към 1000!!!

две страници преди това е коментара към графиката и там пише
Organic and inorganic geochemical impacts in deep
ground water monitoring wells (Phase III and IV) are
summarized in Table 3.  The monitoring wells produce
ground water near-saturated in methane at ambient
pressure
  *scare*, with concentrations up to 19.0 mg/L.  Gas
exsolution was observed while sampling at both
MW01 and MW02.  A wide variety of organic
chemicals was detected in the monitoring wells
including: GRO, DRO, BTEX, trimethylbenzenes,
phenols, naphthalenes, acetone, isopropanol, TBA, 2-
butoxyethanol, 2-butanone, diethylene glycol,
triethylene glycol, and tetraethylene glycol (Figure 17;
Table 3).  Concentrations of these chemicals range
from μg/L to mg/L levels.  Concentrations of benzene
in MW02 exceed EPA’s MCL in drinking by a factor of
49 times.
  Detections of organic chemicals are more
numerous and exhibit higher concentrations in the
deeper of the two monitoring wells (Figure 17, Table
3).  This observation, along with trends in methane,
potassium, chloride, and pH, suggest a deep source
(>299 m bgs) of contamination.
  Natural breakdown
products of organic contaminants like BTEX and
glycols include acetate and benzoic acid; these
breakdown products are more enriched in the
shallower of the two monitoring wells, suggesting
upward/lateral migration with natural degradation
and accumulation of daughter products
(Corseuil et al.
2011, Caldwell and Suflita 2000, Dwyer and Tiedje
1983).  Other trace-level detections of semi-volatile
organic compounds included: bis(2-ethylhexyl)
phthalate (MW01 and MW02, Phase III and IV), bis(2-
chloroethyl) ether, bis(2-ethylhexyl) adipate (MW01,
Phase IV), butyl benzyl phthalate, and 4-methyl-2-
pentanone (MW02, Phase IV).   

S две думи драматично завишени концентрация и изследванията дават индикациi за много дълбок източник на замърсяването - под водоемите. Тоест изключва се замърсяване от повърхността чрез торене или чрез дъждовна вода а си е баш от фракинга.
Някъде някой беше постнал коментар на специалист че видите ли водата не била дълбоко а сондирането е на голяма дълбочина така че няма опасност!

 A wide variety of organic compounds including benzene and m, p-
xylene were detected at concentrations up to 390 and
150 µg/L, respectively (EPA 2010), indicating pits as a
source of shallow ground water contamination in the
area of investigation.  EPA’s maximum concentration
level (MCL) for benzene is 5 μg/L
.

Коганев, прав си че в България има ужасно много замърсители и сигурно ББ разигра театър хем да си спаси рейтинга хем да угоди на златев ама  може  някак си по случайност този път да се окаже че е било за добро. Като загубим пари или пропуснем шанс си викаме - абе живот и здраве да е! Та това е най-важното - да са живи и здрави хората в БГ!!!
Прав си че по същия начин трябва да скочим и срещу други замърсители ... а това май го правят само едва ли не нарочените за наркомани и нам си кви си шепа истинкси зелени в БГ.

Най ме е яд че има алтернатива, обаче има и яки корпоративни интереси срещу тях.  В германия бях свидетел как в един проект една чудесна технология за "складиране" на излишна ел енергия   беше заменена с друга на производител на индустриални акумулатори защото той спонсорира заплатите на двама докторанти за по 5 г в институт участващ в проекта (и дадоха батериите без пари). Другата технология, за производство на метан с ток от слънчевиte батерии отпадна въпреки че като реализация беше по-евтина.

поздрави,
 *drink2*
« Последна редакция: 21 Януари, 2012, 01:34:28 от nearvana »