Автор Тема: Света,шистовия газ и България.  (Прочетена 34863 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #60 -: 19 Януари, 2012, 10:54:09 »
0
За кой ли път - все ми тая за газа. Казах вече, че няма да има държава, която да се възползва. Но не мога да приема така да се взимат решения. И не мога да приема да се описват разни красоти, като в същото време живеем в кочина, и тези красоти да са аргумент срещу едно единствено опасно нещо, а срещу всички останали опасни неща да не са аргумент. Ме мога да ги слушам майките, които плачат в радиоефира за опасността от добива на шистов газ, което е една хипотеза в някакво далечно бъдеще, а в същото време тъпчат децата си с чипс и ги оставят да играят в пясъка, където бездомни кучето и котки ..., докаето маметата си пият кафето и те така. Котешките лайна, канцерогените в детските храни и в кафето и цигарите не са опасни, а някаква химера е просто ужас - това е смешно жалко. . . Същите майки и същите протестиращи ще застанат с телата си в защита на Нова Атомна, слушай ми думата. И тогава вече ще става въпрос за най-безопасната, най-необходимата и прочие най технология. И тогава пак Бойко ще каже - народът го иска, а аз ще пусна поредното унищожително мнение. И пак някой ще ме обвини в родомразие и пак ще имам минуси и плюсове сигурно...

Но това с нищо няма да подобри живота ви. С нищо! Докато вятърът раздухва из улиците боклуците, изхвърлени от природозащитниците (каква ирония) на техния протест, някъде в БГ се довършва склад да ядрени отпадъци - когато Бойко му резне лентата, можете да отидете да пийнете вода от близките извори - близки ще рече на около 35-50 км радиус, щото ще ви е за последно. Следващите няколко милиона години няма да може да се пие...
« Последна редакция: 19 Януари, 2012, 11:01:43 от koganev »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #61 -: 19 Януари, 2012, 11:10:29 »
0
Е, айде сега, писнало ми е някой да пише, че в България било кочина и прочие простотии от тоя род, патент по принцип на емигрантите. Мислех, че в този форум поне няма такива екземпляри, лъгал съм се.
Коганев, може много красиво, смислено, грамотно и литературно издържано да наплюеш нещо, това не променя характера на писанието като "плювка".

ПП Начев, в днешния "24-часа" има интересен материал за шистовия ни газ, даже подкрепят тезите на Коганев.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #62 -: 19 Януари, 2012, 11:25:01 »
0
Хайде стига вече патриотични сценки и приказки: насран гъз, ама нашият си. Ето една статия, в която няма вложен патос: http://www.svobodata.com/page.php?pid=7943&rid=29. Не знам до колко е вярна и тя, но съм сигурен, че истината отново не е черно/бяло. Както съм сигурен, че нито Шеврон ни мисли доброто, нито така наречените "еколози". Просто трябва да се избере по-малкото зло.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #63 -: 19 Януари, 2012, 11:32:51 »
0
Брях, изненада!

Пълното единомислие, без оглед на това от какъв точно вид е: убедено или пък насилствено наложено, само по себе си е едно много заблатяващо явление.

Стъпвайки на това, Коганев получаваш адмирации за нагледния и убедителен пример,  че винаги е възможно и друго мнение, друга коренно различна гледна точка.
В думите ти има патос, има истини, има болка и загриженост. Това също го приемам и разбирам.

Компании от величината на Шеврон, а без съмнение размерът има значение (къде за добро, къде за лошо), никога не са се завъртали тъдява. И за това си прав. Трябва да се отчита, че най-големите в този бизнес са заложили твърдо на газа и надеждите ни да се отскубнем от захапката им в близко бъдеще са съмнителни.

Добре е, все пак, че форумното общуване е благодатно и много демократично.
Няма причина да идваме на един акъл, няма причина и да правим компромиси, че да сближаваме позициите си, както често налага живият живот.
Слушаме и харесваме едно, не харесваме друго. Ти имаш едно мнение за фракинга, аз пък друго. Голямо чудо.

Аз по-горе си признах, че до скоро почти нищо не знаех за това и усещайки заряда на темата, буквално волево си наложих да се ориентирам поне повърхностно. Изпитвам драстичен дискомфорт да приемам или отхвърлям непознати неща само и единствено защото - така "казвали" специалистите.
В резултат, на което, излязох от обречаната и неравна битка с тази тежка материя с едно доста категорично мнение. Субективно и неангажиращо. Скромно! Толкоз! 

А има хора дето са превърнали борбата с това (и други сходни) в кауза на живота си.
За теб не знам, ама аз викам да не се  тръгва на отчаян кръстоносен поход срещу опонентите.

Я, сипи по едно уйски!

« Последна редакция: 19 Януари, 2012, 13:25:30 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #64 -: 19 Януари, 2012, 11:39:23 »
0
ПП Начев, в днешния "24-часа" има интересен материал за шистовия ни газ, даже подкрепят тезите на Коганев.
Благодаря, ще потърся и ще чета.
Работата стана дебела и е наложително да се знае повече по темата, включително и това, което не ни харесва.
Сложно стана, мам... му.
Трябва да си зарежа живота за да се ориентирам във важните теми.
Като не го направя, почват разни да шушнат в ухото ти.
Върви и се оправяй!

mitakavk

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +1/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #65 -: 19 Януари, 2012, 11:44:25 »
0
И аз да се изкажа, че като гледам излиза че шистовия газ е най голямото зло на човечеството което се е случило.
Да ви попитам като се притеснявате от замърсяване на подпочвените води при използване на хидравличен чук, някой може ли да ми каже в тази държава колко са на брой СЕПТИЧНИТЕ ями. Нищо че според нашето законодателство трябва да се изграждат само изгребни, прочетете из форумите да видите колко хора ще,  или са си направили септични ями. Всичките отпадъци от човешкото съществуване отиват директно в почвата и водоносните слоеве респективно във водата която се използва като питейна. Също така отидете в някой град който добива питейната си вода от кладенци да видите какво тече  при тях. Притеснявате се за минералната вода, най минерална вода тече само в битовите водопроводи  :D.
Смятам че замърсяването на питейните води е силно преувеличено от нашенските "природозащитници", а и нещо в цялата картинка нещо понамирисва, ама не на шистов ами май на Газпромски газ. Нещо много бързо се реши да се забраняват тези проучвания.
С две ръце съм да се добива /стига да го има/ този шистов газ, вярно трябва да има и жесток контрол, само че нещо контрола го няма по тези ширини. И може би от там трябва да се започне, защото тази забрана ще мине и ще се забрави и точно след 6 месеца ще ни съобщят как световните цени по пазарите на горива са се повишили и затова газът от Овергаз трябва да се повиши с 15% примерно.

Аз лично подкрепям коганев и че наистина тази територия наречена България /лично за мен държава няма тук/ е превърната в клоака от самите /нас ако не вярвате прочетете началото на този пост/. Красивите кътчета са останали защото там няма от разпасаната пасмина населяваща тази територия или пък няма някой икономически интереси все още за тях. Всичко останало е мизерия мръсотия разруха и всичко каквото се сетите просто трябва наистина да се огледате наоколо.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #66 -: 19 Януари, 2012, 13:25:49 »
0
Забраната определено мирише на газпромски газ (гласувано така от комунистите, а от ГЕРБ заради страх от протести, че много им дойде). Можеше поне проучване да се направи и ако има залежи, даже и да не се разработват никога вбъдеще, щяха да са един коз в ръцете при преговори с руския монополист.

P.S. И не е коректно сравнението със септичните ями - ако ядеш лайна, най-много да хванеш дизинтерия, докато от 600те химикали при добива на газ може да станеш извънземен (все още обаче не е доказано, в СССР се работи по въпроса).

Истината е, че сме свидетели на борба на две различни лобита посредством масови манипулации. Ако тия с шистите се бяха сетили да кажат "вероятността от проблем е 0.00001%" щеше да е ОК, ама да се твърди че няма никакъв шанс за проблеми е подозрително. Другите пък преувеличават, защото иначе ще им умре бизнеса.
« Последна редакция: 19 Януари, 2012, 13:30:54 от dodo2 »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #67 -: 19 Януари, 2012, 13:46:17 »
+1
mitakavk  да сравняваш локално замърсяване с органика от септични ями със замърсяването на добруджанския воден хоризонт с биоциди и канцерогени,бензол например е много,ама много некоректно.
Проблема с технологията на хидравличния удар е ,че на  всеки 25 сондажа 1 дефектира и предизвиква екологична катастрофа в района на сондата,а при нас това би рефлектирало в цяла Добруджа.Поливането с такава вода , а то друга няма,защото в Добруджа няма реки ,би унищожило хумусния слой за една година време и ще имаме глад,вносен хляб и вносна питейна вода.
« Последна редакция: 19 Януари, 2012, 13:53:21 от Фло »

mitakavk

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +1/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #68 -: 19 Януари, 2012, 14:00:54 »
0
Я кажи в във перилните препарати колко "органика" има че не ми стана ясно. Сравнението е свързано с това че се пресилват доста нещата. А замърсяването с така наречената "органика" в момента е с много по голяма площ отколкото евентуалното замърсяване на 1 участък в Добруджа. Смятам че проблема се хиперболизира от доста хора с повърхностни познания в тази материя.
Много повече бих се съгласил ако бяха изисквали от държавата да въведе ясни правила и стриктен контрол при изследването и евентуалния добив отколкото с лека ръка да се отхвърли някоя възможност да се намали монополната тежест в България.

Също така няма да коментирам че основното водоснабдяване на Добруджанския район идва от речните тераси на река Дунав, а това е една от реките в Европа по които са наредени едни от най големите химически концерни на континента, трябва ли да припомням случая в Унгария от преди 1-2 години.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #69 -: 19 Януари, 2012, 14:26:28 »
0


Да се намали монополната тежест... Ще показваме мускули? Хехех ... Че кой ни пита нас? Ние сме дребна риба "плюскавица", че няма къде повече.
Контрол... какъв контрол при големите пари?
И като има органично замърсяване, да прибавим още малко (?) към него не е проблем.

Това раздухване за шистовия газ може би е:
1. Отвличане на внимание.
2. Някой пак се е изказал неподготвен и са го плеснали през ръцете.

 *drink11*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #70 -: 19 Януари, 2012, 15:14:43 »
0
mitakavk, от доста отдавна перилните препарати са биоразградими,ако нещо ти говори това!Отделно търговците и производителите са обхванати от една система ЗА КОНТРОЛ ,наречена REACH,която ефективно проследява веригата от производителя през търговеца на едро.Въобще няма на пазара перилен препарат,който да не е биоразградим .Така,че спекулиции с опастността от перилните препарати за човека и околната среда пак е некоректно да се правят или се правят от незапознати с тази материя.Ако пък ми посочиш едно село от разградско и добричко да пият и поливат с вода от Дунава ще те почерпя!

mitakavk

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +1/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #71 -: 19 Януари, 2012, 15:37:07 »
0
mitakavk, от доста отдавна перилните препарати са биоразградими,ако нещо ти говори това!Отделно търговците и производителите са обхванати от една система ЗА КОНТРОЛ ,наречена REACH,която ефективно проследява веригата от производителя през търговеца на едро.Въобще няма на пазара перилен препарат,който да не е биоразградим .Така,че спекулиции с опастността от перилните препарати за човека и околната среда пак е некоректно да се правят или се правят от незапознати с тази материя.Ако пък ми посочиш едно село от разградско и добричко да пият и поливат с вода от Дунава ще те почерпя!

Биоразградимо ама за колко време, то всяко вещество е биоразградимо въпроса е за колко време. Ако перилните препарати бяха до такава степен биоразградими то изобщо отпада смисъла за всяка пречиствателна станция. За разградско доколкото знам си има цял водопровод наречен при това дунавски...

Може и да сме дребна риба, но защо по дяволите дори и да имаме шанса поизвием на някого ръцете, ние не го използваме???
...
 Аааа да забравих ние сме дребна риба и затова трябва трябва да стоим и да чакаме големите рибоци да ни излапат как можах да не се сетя.

Да не забравя такива ситуации,широко отразявани от медиите задължително отвличат вниманието, интересно от какво ли, ще почакаме и ще видим.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #72 -: 19 Януари, 2012, 15:41:39 »
+2
Някой тук се изказа,че Шеврон е голяма и сериозна компания.Не визирам Уорлик защото той е длъжен да говори така.

"Шеврон" осъдена за 8.6 милиарда долара от Еквадор


Ето и моето мнение за голямата, "човеколюбива","разтревожена" за нашите бъднини "фирма" Шеврон  *ireful*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #73 -: 19 Януари, 2012, 15:41:48 »
0
Ето ви две алтернативи на газа от шисти, които са напълно реални и намаляват зависимостта на БГ от Газпром и Русия  ;)

Очакват около 1 млрд. куб. м газ годишно от Девенци

Трансанадолски газопровод

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #74 -: 19 Януари, 2012, 17:15:58 »
0


Може и да сме дребна риба, но защо по дяволите дори и да имаме шанса поизвием на някого ръцете, ние не го използваме???
...
 Аааа да забравих ние сме дребна риба и затова трябва трябва да стоим и да чакаме големите рибоци да ни излапат как можах да не се сетя.

Да не забравя такива ситуации,широко отразявани от медиите задължително отвличат вниманието, интересно от какво ли, ще почакаме и ще видим.

 :D
Е, добре де, като трябва ще бием, няма само да извиваме ръце.  *aggresive* *bat*

Цитат
А съ бийм, а съ борим
Иван Вуцов

Може да сме пирани и да обезкостим  *valcho*  :D

 *drink11*