Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592568 пъти)

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #135 -: 19 Август, 2010, 21:02:29 »
0
US Treasury Is Running on Fumes http://www.lewrockwell.com/roberts/roberts280.html
th the US bankrupting itself in wars, America’s largest creditor, China, has taken issue with America’s credit rating. The head of China’s largest credit rating agency declared: “The US is insolvent and faces bankruptcy as a pure debtor nation.”
On July 12, Niall Ferguson, an historian of empire, warned that the American empire could collapse suddenly from weakness brought on by its massive debts and that such a collapse could be closer than we think.
Deaf, dumb, and blind, Washington policymakers prattle on about “thirty more years of war.”

1 интересно интервю http://www.europac.net/media/tv_interviews/michael_pento_august_12_2010_bloomberg_taking_stock&type=flv

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #136 -: 22 Август, 2010, 11:39:47 »
0
Попаднах на едно изказване на Стоян Александров на някаква дискусия от преди година. Четете от 34 стр.
http://finance-varna.com/files/Events/Roundtable_FINAL.pdf

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #137 -: 22 Август, 2010, 15:11:00 »
0
Четох изказването на Стоян Александров с интерес. Доколкото разбрах с моите все пак ограничени познания във финансите е, че според него, банките в БГ са се втурнали да вдигат лихвите и по кредитите и по депозитите, което от една страна води до заключване на свободни пари в банкови влогове (както той казва "кой е луд да инвестира в каквото и да било, при условие, че има гарантирани 9-10%"), а от друга до невъзможност на някои кредитополучатели да си изплащат кредитите при повишените лихви и при увеличена безработица и загуба на доходи. Според Александров процента на признатите лоши кредити от банките е занижен чрез счетоводни трикове, позволени от някъква поправка/допълнение към някакъв закон (номер 9 май беше, не ги разбирам), но това не може да се прави вечно, ако кризата продължи примерно година или две. Изказването е от преди година. Интересни са ми коментарите ви (най-вече на автора на поста - Гоголчо, а и на всички останали) относно какво според вас се случва една година по-късно (т.е. сега). Аз като лаик какво забелязвам:

Повечето банки свалиха лихвите по депозитите от 5-6.5% до 3-4%. Не съм се интересувал какво се случва точно с лихвите по кредитите, с колко са паднали и колко е реалната им цена като се включат различните видове такси по усвояване и обслужване. Това ме интересува до толкова, доколкото се опитвам да направя "бакалска" сметка дали парите, които получават при процента необслужвани и разсрочени кредити в момента са значиелно повече от лихвите, които изплащат по депозити, кредитите, които дължат към банки-майки или други финансови институции и разходите им. Грубо казано - какво влиза и какво излиза като парични потоци.

Другото, което ми се набива на очи е, че единственно 2 банки (от тези, които следя де) са запазили висок лихвен процент по депозитите (едната 7% в евро и лева и 4.5% в щатски долари, другата 7.5% в евро и 6.5% в щатски долари). Това, което е очевадно е, че тези банки са български, нямат банки-майки в чужбина. Какво мислите по този въпрос? Моята логика е, че тези банки не могат да се финансират на нисък процент от банки-майки в чужбина и нямат друг избор, освен да държат висок процент на лихвите по депозитите, за да привличат по-голямата част от спестяванията на българите, а защо не и на чужди лица. Да, ама нали като дават високи лихви по депозити, трябва и да вземат високи лихви по кредити за да балансират? Ако другите банки са свалили лихвите по кредитите, кредитополучателите няма ли да си рефинансират кредитите при тях? На какво разчитат? Нямат друг избор? Сметките им за момента поне излизат? Евентуално "подпиране" от държавата, защото банките са на "свои хора"?

Опитвам се да си изясня картината до някъква степен, имам някъкви средства извън БГ на символична лихва, които не мисля, че ще са ми нужни до 8-9 месеца, та се чудя дали да не ги прехвърля в БГ да събират някъква лихва (то и 3-4% е повече от 0.7, например), дали пък да не се рискува една част да се "набучи" в банките с по 6.5-7.5% лихва по депозитите? Интересно нещо е човешката психика - преди 7-8 месеца се чудехме как да изкараме парите в чужбина на сигурно място, сега пък се замислих дали да не върна част от тях...  :D :D *drink11*

П.П. Ясно ми е, че банките печелят много и от всевъзможни такси в-у банкови услуги - парични преводи, обслужване на сметки, преводи при плащания към бюджета, при плащане на глоби и пр. Дали това би им компенсира загубите от необслужвани кредити? Пак се повтарям, но основно ме интересува какво мислите за разликите м-у изцяло българските банки с високи лихви по депозити (няма да ги назовавам, но те се знаят) и тези с банките-майки, които свалиха тези лихви?
« Последна редакция: 22 Август, 2010, 15:18:57 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #138 -: 22 Август, 2010, 16:23:49 »
0
Малката секира е един от малкото банкери, който казва нещата "право, куме - право в очи".  В този линк е съвсем откровен, може би защото това е дискусия, а не интервю за медия. Повечето от нещата си ги знаем: лоши кредити, отчасти предизвикани от откровено идиотската кредитна експанзия; изтегляне на паричен ресурс от банките майки; високи лихви по депозити - верно вече ги посвалиха (по кредите обаче не падат), но все още са на сравнително високо ниво. ПИБ и КТБ държат най-високите нива май, но те и преди  бяха лидери в тази графа. Че много неща се прикриват с всякакви трикове от банките - факт. Сега тихо-кротко (от месец и нещо) вдигнаха таксите за различни банкови операции. Какво ще стане? Ами не знам, пък и едва ли някой може да ти каже със сигурност. А и аз не се смятам за капацитет. Просто следя събитията възможно най-внимателно, за да реагирам, ако се наложи. И си сверярам мнението с други форумци. Мисля си, че нещата или ще започнат да се оправят в следващата 1 година или ще се забатачат съвсем. Също си мисля, че няма допуснат фалит на някоя банка, защото това значи срив в доверието в цялата банкова система. Не само недопускането на фалит, ами и всякакви слухове за нестабилност на банките не се допускат. БНБ реагира много остро при такива. Но пък и крие много данни и/или с благословията на БНБ се крият данни от банките...
« Последна редакция: 22 Август, 2010, 16:25:27 от gogolcho »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #139 -: 22 Август, 2010, 17:20:35 »
0
Четох изказването на Стоян Александров с интерес.

БулКане, прегледай и мненията след изказването на Стоян Александров.
Има интересни нища. Ганчев и Колев и особено Беловски. Последният се опитва да даде поглед върху високите лихви по депозитите.
Интересна и смислена е и тезата, че при липсата на свободен плаващ курс, който със своето плаване обира луфтовете на системата и указва посоката на развитие на средата, при условията на борд все нещо трябва да индикира - какво е качеството на ик. среда. Високите лихви са нещото, което идва да илюстрира и "покаже" какво е дереджето.

Добре е, че в един момент дискусията става свободна. Не е под форма на високопарни, академични слова.

Лошото е, че всичко това е вече доста старо.
Признатите лоши тогава са били 10 %, пък те "свойски" си признават, че става дума за доста повече.
Сега сме официално примерно на  15 %. А истината ?!

Въпросите, които си задаваш, за трансформиране на личен ресурс към Бг са човешки напълно понятни, но в тази среда рискът е прекалено голям. Субективно го споделям, естесвено.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #140 -: 22 Август, 2010, 17:25:23 »
0
В този линк е съвсем откровен, може би защото това е дискусия, а не интервю за медия.

Тъкмо мислех да те помоля и ти да следиш за появата на по-нов подобен откровен материал.
Все пак реших да погледна в началото (първо откровено го прескочих) и гледам, че била посветена дискусията на годишнина на кадедрата във Варненски Университет.

Дано измислят повод и пак да прегледат състоянието на нещата.

Scyther

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #141 -: 22 Август, 2010, 20:11:53 »
0
Ценно четово. Благодаря за което! *drink5*

Scyther

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #142 -: 22 Август, 2010, 21:02:48 »
0
Между другото, не е чак толкова трудно да се предвиди краткосрочния, че и средносрочен тренд. Лихвите на чуждо-българските банки зависят най-вече от майките им. А лихвите на 'относително чисто' българските банки зависи от реалната пазарна цена на ресурса на територията, в която оперират. В този ред на мисли, лихвите по депозити и кредити, не е показател за кафявото по гащите. По скоро спреда между тях е такъв. Глобалната кредитна експанзия доведе до много виртуални пари, които някой на някого дължи, пък той на трети, третия на четвътри и пети, а те на първия. Виртуални пари, които не съществуват, но се отчитат като съществуващи. Рано или късно тази схема на Понци се пуква. И тогава освен всички фалити, настъпва огромно недоверие. Празнината между виртуалните и реалните пари излиза наяве и единствените, които могат да реагират са централните банки, чрез тираж на пари, които да покрият празнината. Тиражът в настъпилата дефлация продължава докато не бъдат покрити дисбалансите, че и малко отгоре. Демек, докато дефлацията не се превърне в инфлация. Зависи от обема и скоростта на тираж. Разбира се, това се прави от сравнително умни хора и стремежа е да не се предизвика хиперинфлация, че тогава от криза в криза и майка плаче. Показател за политиката на централните банки е лихвата, която определят. В момента тя е на исторически ниски нива, което говори, че подаряват пари, за да запушват пробойните. За излизане от криза може да се говори, когато централните банки започнат да повишават лихвата. В този смисъл ще цитирам и думите на Доц. Ганчев:
Цитат
Често говорим за това, че се засилва регулирането в рамките на
международната валутно-финансова система. Тези лимити, които се спускат от
централите на чуждите банки, те са тясно координирани с това, което правят
централните банки. Те получават указания и от там. От всичко това следва друга роля
на централната банка. Централната банка е тази, която би трябвало да говори поне с
централните банки от ЕС, за да промени тази политика. Т.е. едно от нещата, именно
тази международна дейност на БНБ, и въобще трябва да имаме предвид, че това
регулиране на международното движение на капитали вероятно в бъдеще ще бъде една
постоянна черта на движението на капитали. В този смисъл, ако някой очаква да се
върнем към периода 2001-2008, това е нереалистично. Ние ще се движим в една сфера,
където има силно регулиране.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #143 -: 23 Август, 2010, 23:32:59 »
0
THERE WILL BE NO DOUBLE DIP…..

No, there will be no double dip. It will be a lot worse. The world economy will soon go into an accelerated and precipitous decline which will make the 2007 to early 2009 downturn seem like a walk in the park. The world financial system has temporarily been on life support by trillions of printed dollars that governments call money. But the effect of this massive money printing is ephemeral since it is not possible to save a world economy built on worthless paper by creating more of the same. Nevertheless, governments will continue to print since this is the only remedy they know. Therefore, we are soon likely to enter a phase of money printing of a magnitude that the world has never experienced.  But his will not save the Western World which is likely to go in to a decline lasting at least 20 years but most probably a lot longer.

The End of an Era
The hyperinflationary depression that many western countries, including the US and the UK, will experience is likely to mark the end of an era that has lasted over 200 years since the industrial revolution.  A major part of the growth in the last 100 years and especially in the last 40 years has been built on an unsustainable build-up of debt levels. These debt levels will continue to swell for another few years until the coming hyperinflation in the West leads to a destruction of real asset values and a debt implosion.

In the last 100 years the Western world has experienced a historically unprecedented growth in production, in inventions and technical developments leading to a major increase in the standard of living. During the same period government debt, as well as private debt have grown exponentially leading to a major increase in inflation compared to previous centuries.



Until the early 1970s the growth in credit to GDP had been going up gradually since the creation of the Fed in 1913.. But from 1971 when Nixon abolished gold backing of the dollar, virtually all of the growth in the Western world has come from the massive increase in credit rather than from real growth of the economy. The US consumer price index was stable for 200 years until the early 1900s. From 1971 to 2010 CPI went up by almost 500%. The reason for this is uncontrolled credit creation and money printing. Total US debt went from $9 trillion in 1971 to $59 trillion today and this excludes unfunded liabilities of anywhere from $70 to $110 trillion. US nominal GDP went from $1.1 trillion to $14.5 trillion between 1971 and 2010.  So it has taken an increase in borrowings of $50 trillion to produce an increase in annual GDP of $13 trillion over a 40 year period. Without this massive increase in debt, the US would probably have had negative growth for most of the last 39 years.

Total US debt to GDP is now 380% and is likely to escalate substantially.





The coming hyperinflationary depression and the credit and asset implosion that is likely to follow will most probably lead to the end of a 200 year era of growth for the Western world. If only the excesses from the 1970s were corrected we might have a circa 20 year decline. But more likely we will correct the era all the way back from the industrial revolution in the 18th century and this could take 100 years or more.

So after the tumultuous and very painful times that we are likely to experience in the next few years, the West will have a sustained period of decline. All the excesses in the economy and in society must be unwound. These abnormal and unreal excesses are not just corporate executives, bankers, hedge fund managers or sportsmen earning $10s to $100s of millions but also a total collapse of ethical and moral values as well as a breakdown of the family as the kernel of society.

Most people believe and hope that this major trend change could not happen today with all the measures that governments have at their disposal. But very few people comprehend that it is precisely the government interference, controls and regulations as well as money printing that have created the problems in the first place. Power corrupts, and the more pressure a government is under the more they intervene. Because they believe that their interference in the economy will save the country – read Obama, or the world – read Gordon Brown. Little do they understand that each interference, each regulation or each dollar or pound or Euro printed will exacerbate the problems of the economy manifold.

Governments now have two options; continue to spend and print money like the US or introduce austerity programmes like Europe. Whichever way they chose will not matter since they have reached the point of no return. The economy of the West cannot be saved by any means. But governments both in the US and in Europe will still apply the only method they know which is to print money.



Government is Stealing from the People
Very few people understand that money printing is a form of robbing the citizens of their money and their work. Money is supposed to be a medium of exchange for goods and services equalling the value of the good or the service produced.  For example, an individual works extremely hard to earn an annual wage of say $40,000 which he receives in the form of paper money. The government, due to its mismanagement and incompetence simultaneously prints $40,000 in order to cover its deficits. So the government has by pressing a button produced the same amount of money that a man had to work a year for. This is what is currently taking place all over the world and which will accelerate in coming months and years leading to a total destruction of paper money. Paper money has completely lost its function as a medium of exchange or a store of value. This is why gold is gaining and will continue to gain value against perishable paper that is called money.

Deflation Inflation or Hyperinflation
The only reason that the US could build up such a major debt is that the US dollar has been the reserve currency of the world and therefore the US has been able to finance its debts and deficits internationally. The US has now reached a point when debts have to increase dramatically for the country just to standstill. Like all Ponzi schemes this one will also come to an end – and this very soon. The US dollar will decline dramatically and lose its reserve status and the US government will be unable to finance its deficit in any market. This process will lead to endless money printing, collapsing treasury bonds (substantially higher interest rates) and the dollar becoming worthless in a hyperinflationary black hole.

Let us just reiterate that hyperinflation arises as a result of money printing leading to a currency collapse and not from demand pull. The slight deflation that we are experiencing currently is a prerequisite for hyperinflation. The fear of a deflationary implosion forces governments to print money, leading to a collapsing currency which historically has always been the cause of hyperinflation.

Real M3 (source: Shadow Government Statistics) is falling at an unprecedented rate. This is the precursor to economic decline, quantitative easing and inflation (see early 1970s in the chart).



Many “experts” make the analogy between the deflationary period in Japan since the 1990s and the US today. In our view the US is in a totally different situation for the following reasons:

•In the early 1990s Japan could still export their production to the rest of the world.
•In the current downturn all countries (even China and India) will suffer and there will be no one to export the problems to.
•The ability to export made Japan a creditor nation with major payment surpluses.  US are a major debtor and have been for 25 years.
•Japan had a very high personal savings ratio at the time (which has now disappeared). US has had a declining savings rate for years (the US savings rate is now going up which it always does in a downturn).
•The balance of payments and the personal savings surpluses made it possible for Japan to finance their budget deficit without resorting to QE. Very soon he US will only be able to finance their deficits with QE and so will most of the rest of the Western world.
•Japanese unemployment in 1992 was 2% and went slowly up to 5% by 2000 where it is now. Real US unemployment is 22% and increasing.
•Many major sovereign states are now virtually bankrupt and the financial system is on life support. This was not the case in the 1990s.
The above are some of the reasons why the current US situation is totally different to Japan. QE will accelerate in the US and worldwide.

What will make this process so much more complex than the world has ever experienced is that the same development is likely to take place in many countries around the world simultaneously. It will most probably happen in the UK, the rest of the EU and most other European nations. Due to the total interdependence of the world financial system, it will be difficult to forecast which countries can withstand the coming worldwide tsunami of money printing but many Asian countries probably stand a good chance.

Can we be wrong in our forecast of a hyperinflationary depression? Yes, of course we can. But the alternative can only be a deflationary collapse which would be unacceptable to (dropping money from) helicopter Bernanke and deficit demagogue Obama as well as most other governments.

Conventional wisdom and most experts say that we will not have inflation but deflation. The problem with most conventional wisdom is that it is only conventional without an ounce of wisdom. When have the world’s so called experts, politicians etc ever been right on the current crisis? They will be wrong this time again.


The “conventional wisdom experts” also say that it will be years before we can see inflation or hyperinflation. In our view it can happen a lot faster. The world economy is resting on a foundation of matchsticks. All that is needed is a change in confidence or psychology for this fragile foundation to crumble. Falling currencies, rising bond yields and falling stock markets could very quickly result in a vicious and fast spinning hyperinflationary circle. The frailty of the financial system could make this happen like a flash fire.

Wealth Creation
Banks and the financial industry have throughout history existed in order to finance production and trading of goods. But in the last 100 years and especially in the last 20-30 years it has become a major industry in its own right and an important but unproductive part of the economy in many countries. Today, the financial industry is too a great extent involved in trading for its own and clients’ accounts, creating a raft of obscure instruments that only benefit the banks and as well as financing consumption rather than investment. All of these areas are totally non-productive and the only beneficiaries are the participants in the financial industry. And the rewards have been absolutely astronomical. In investment banking, hedge funds and private equity in particular, the most massive wealth has been created. Many players have become billionaires or created fortunes of tens to hundreds of millions of dollars in the last 10-15 years just by shuffling money around. In the past fortunes were created by building factories and industries. But today any normal employee working in Wall Street or the City in London will, by just showing up to work, make hundreds of thousands to millions of dollars. This is the proof of a world totally out of balance when people dealing in money become the richest segment of society. Since this activity contributes very little to the prosperity of a nation (but very much to its participants) it is not sustainable. The biggest reason why it exists is the massive amount of money that governments have created or printed and the fact that the financial industry has developed into a fractal wealth creation machine for the benefit of its participants.

For the last 40 years in particular the rich are getting richer and the average person has seen very little increase in real income. In the US, the real annual income of the bottom 90% of US families has increased by only 10% since 1970. And in the expansion between 2002 and 2007, median US household income dropped $2,000. The perceived increase in wealth for the majority of Americans derives from an increase in their debt level not from an increase in real earnings. So the improvement in living standards that the average American and many other Western countries have enjoyed in the last 40 odd years is primarily based on debt – debt that can never be and will never be repaid with normal money.

On the other hand, management has achieved a major increase in income and wealth. In 1973, chief executives in the US earned 26 times the median income. Today they earn 300 times. This enormous widening of the gap between the top few percent in society and the masses is morally and socially unacceptable. When the bad times start in earnest, this is likely to lead to major social unrest and violence directed against the privileged.

The Focus will Shift
For a major part of 2010 the focus has been on the problems within the EU starting with Greece, then Spain, Portugal, Italy etc. The problems in Europe are major and many European countries as well as the European financial system will lead to massive money printing. Although the problems in Europe are very serious, the US economy is in a much worse state. The diversion of the focus away from the problems in the US economy onto Europe has suited the US Administration perfectly. It can hardly be a coincidence, for example, that US rating agencies downgrade the Sovereign debt of Greece and Spain on the same days as Treasury auctions are held. But the problems in the US economy are deteriorating at a rapid rate; factory orders, consumer confidence, existing home sales, retail sales, the ECRI index (Economic Cycle Research Institute) are all falling more than expected and real unemployment, personal bankruptcies (will exceed 1.6 million in 2010), trade deficit, state and federal deficits are all increasing.

The ECRI index is an important leading indicator. It has now fallen for 10 straight weeks.



There are three insurmountable problems in the US economy that are of a magnitude and gravity which can only be remedied by money printing:

•Federal and state deficits will soon escalate at an exponential rate. The US Federal debt has increased from $ 8 trillion in 2006 when Bernanke took office to soon $ 14 trillion. Many forecasts expect this debt to go up to nearer $ 20 trillion in the next 5 years. In our view it will be substantially higher. Add to that interest rates of 15% or higher and the American people will work just to pay taxes that don’t even cover the interest payments on the federal debt. This is why the US will either default or more likely print unlimited amounts of money.
•The real unemployment rate is now 22%. Since 2007 over 8 million Americans have lost their jobs and it will get a lot worse.  Non-farm unemployment in the 1930s reached 35% and we would expect this level to be reached in the next few years.
•The financial system is bankrupt. Banks are failing at a much faster rate than last year. To date circa 110 banks have failed. More seriously the assets of the failed banks are only worth an estimated 30-50% of their balance sheet value. Banks are valuing their toxic debt at phoney values with the blessing of the government. But even debt that today is considered safe will soon turn toxic with the consumer coming under enormous financial pressure. Add to that the OTC derivatives held by US banks of at least $ 400 trillion. A big percentage of these are worthless and there are virtually no reserves to cover potential losses.
Within the next few years, the three areas above are likely to result in the biggest money printing programme in world history and simultaneously lead the US (and many other countries) into the abyss.

Markets
There has probably never been a period in world history which has caused the amount of wealth destruction that we are likely to see in the next few years. If we are correct in our assumption that the West will see a correction of the excesses of the last circa 40 years but more probably of the last 200 years, since the start of the industrial revolution, we could see a total annihilation of the assets that have been fuelled by the credit bubbles. The spike in asset values in the last 100 years, which is unprecedented in history, is likely to be corrected by a waterfall which could start at any time. We will issue a separate report in the next 10 days covering our market predictions and the importance of physical gold for wealth preservation purposes.

http://www.zerohedge.com/article/matterhorn-asset-management-there-will-be-no-double-dip-it-will-be-lot-worse

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #144 -: 24 Август, 2010, 12:33:03 »
0
Автора на статията е живия антипод на Асен1975. Крайни мнения всякакви, но истината е някъде посредата.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #145 -: 24 Август, 2010, 17:01:33 »
0
Автора на статията е живия антипод на Асен1975. Крайни мнения всякакви, но истината е някъде посредата.

Моето мнение е сходно, лично аз смятам, че се някои фирми/организации/фондове/корпорации ( *valcho* *valcho*) са закупили злато и се опитват да създаде истерия за да предизвикат драстчино повишаване на цените - да накарат населението  (*sheep* *sheep* *sheep* *rashko* *rashko* *rashko*) да търси злато, манипулирайки ги, че само инвестиции в злато си струват и да продаде, когато цените стигнат своя пик. За добро или за лошо Уорън Бъфет избягва инвестиции в злато, а инвестира в ключови за различни сектори компании. А той не е станал мултимилиардер с грешни решения.  :)
Все пак, макар да вярвам в US икономическия, интелектуален и какъвто и да е потенциал, не изключвам варианта САЩ да си обезценят до някаква степен националната валута за да си решат въпросите с дълга.  ;)
« Последна редакция: 24 Август, 2010, 17:04:39 от antoninus_pius »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #146 -: 25 Август, 2010, 07:56:33 »
0
Една интересна статия със самото интервю за десерт  ;)

http://www.zerohedge.com/article/marc-faber-and-peter-schiff-take-bond-bulls-rosenberg-faber-gentlemens-bet

Peter Schiff encapsulates it best: "the bond market is the mother of all bubbles right now, and when it bursts the losses will dwarf the combined losses of the stock market bubble and the real estate bubble. There is no way for the government to pay this money back."

The outcome for bond investors is clear: "this decade is going to be the worst decade for bonds in US history. Bond holders are going to get wiped out. Either the government is going to default, or it is going to inflate, but either way the people holding the bonds, are holding the bag."

Мисля да отворя нова тема - нещо като "Краят на света, какъвто го познаваме" и да слагам линкове към всякакви апострофични статии, които намеря.  :P
« Последна редакция: 25 Август, 2010, 08:02:56 от antoninus_pius »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #147 -: 25 Август, 2010, 19:43:45 »
0
Осем причини за по-умерени очаквания
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/08/20/949387_osem_prichini_za_po-umereni_ochakvaniia/

Безработица

Между това да има възстановяване на икономиката и то да се усеща границата е безработицата. Тя е изключително важна, защото колкото повече намалява, толкова повече ефектът се пренася в потребление, което директно носи растеж. Хубавата новина е, че тя намалява пети пореден месец и след достигнатия през февруари връх 10.26% вече е спаднала с един пункт. Не е известно обаче каква част намалението се дължи на лятната сезонна заетост (в селското стопанство и туризма). Затова към рая на годината може да се очаква ново покачване на безработицата. Също така официалната статистика отчита само регистрираните в бюрата по труда, но от там често изпадат трайно безработните, които вече не получават обезщетения от държавата. Затова този показател не предполага възстановяване на икономиката в рамките на годината.




Чуждестранни инвестиции

Дълги години България се радваше на стабилно растящ поток от преки чуждестранни инвестиции, които през 2007 г. достигнаха внушителните 9 млрд. евро. Причината беше, че тогава просто имаше много пари, а България като възникващ пазар, при това в ЕС, обещаваше добра доходност. Именно чуждите капитали бяха основната причина за бурния растеж на икономиката, а фактът, че голяма част от тях се насочи в недвижимите имоти, наду и балона там. Този източник на бързо богатство обаче вече напълно пресъхна и за първото полугодие чуждестранните инвестиции са едва 358 млн. лв., или около 1/4 от година по-рано. Най-голямото предизвикателство пред българската икономика ще бъде именно да намери заместител на външните капитали и да се пренастрои към банково финансиране от вътрешни спестявания. Или наистина, ама наистина да подобри условията за правене на бизнес.


Външна търговия

Стабилният ръст на износа вече девет поредни месеца е един от основните показатели, даващи оптимизъм, че икономиката изплува от рецесията. През юни ръстът на годишна база достигна 40%, докато вносът започна да се покачва едва последното тримесечие и достигна 15% годишен ръст през юни. Така се стигна и до най-ниския търговски дефицит, регистриран от повече от над десет години насам - 4.2% от БВП. А нетният износ се превърна в основен двигател за растежа. Това обаче поражда и опасения, тъй като прави икономиката прекалено зависима от външното търсене. Освен това и ефектът върху БВП може скоро да се обърне, тъй като основен принос за потиснатия внос има задълбочаващото се понижение на потреблението (9%). Ако потреблението и търсенето на инвестиционни стоки (или пък цените на горивата) се покачат, това ще увеличи вноса.


Сектори

Преди да можем да се похвалим със стабилен икономически растеж, трябва да видим реално съживяване във водещите сектори. Засега обаче единствено промишленото производство може да се похвали с покачване, което се дължи основно на експортно ориентираните компании. България се нарежда сред страните в Европа с най-голям спад в строителството и макар тенденцията да се подобрява, това е основно заради по ниската база от миналата година, а не заради някакво оживление през тази. Известно раздвижване поне сред по-големите компании може да внесат инфраструктурните проекти, финансирани с държавни и европейски пари, но браншът като цяло е още дълбоко в кризата. Подобна е и тенденцията при търговията на дребно, която е добър индикатор за потреблението. Тези сектори са и едни от най-големите работодатели и стагнацията при тях може да задържи и оживлението на пазара на труда.



Кредити

Както преди кредитният бум беше сред основните двигатели на растежа, така сега затягането на банковите заеми е основен фактор, задържащ възстановяването. Причините финансовите институции да са по-предпазливи са много - повишеният риск, влошените им портфейли, липсата на достъп до евтин ресурс на чужди пазари и т.н. Същевременно и търсенето от фирмите е свито, тъй като нямат инвестиционни проекти. Домакинствата също се въздържат от големи покупки и съответно от потребителски или жилищни кредити. Преди кризата банките привличаха ресурс от банките си майки и го пласираха тук. Сега по-скоро по данните на БНБ е в ход обратният процес и според банкери ръстът на кредитите ще зависи основно от този при депозитите. Сега той е висок, защото хората и фирмите пазят по-големи буфери, но ако потреблението се съживи, може да се окаже, че вътрешната норма на спестяване е недостатъчна.



Лихви

Освен достъпността на кредит изключително важна за растежа е и цената му. Възможността на бизнеса да се финансира евтино стимулира инвестициите, а на домакинствата - потреблението. Въпреки спада на лихвите по депозитите обаче банките задържат сравнително високи лихвите по кредитите. Обяснението е, че така те се опитват да компенсират загубите си от лоши кредити, които продължават да растат. Тази тенденция може да се прекъсне единствено от намаляване на безработицата или увеличаване на доходите. Фирмите обаче засега се въздържат да наемат, преди да видят по-ясни сигнали за възстановяване и повече поръчки. Дори чисто номинално лихвите да падат, банките успяват да компенсират и с покачването на различни съпътстващи такси. Очакванията на банкери, а и на БНБ са до края на годината лихвите по кредити все пак да последват тези по депозитите.




Пари

На теория основен лост за влияние върху бизнес активността е паричното предлагане на централната банка. В България в условията на валутен борд този инструмент е изключен и БНБ има ограничени възможности да контролира парите, а оттам и лихвите. След кризата парите в обращение се свиват основно заради свитото потребление и ниската инфлация. Влияние оказва и фискалната политика на правителството, което използва част от фискалния си резерв на депозит в БНБ, за да покрие бюджетния си дефицит. Добрата новина е, че въпреки кризата по-широките парични агрегати продължават да нарастват макар и със забавени темпове. В последните месеци има и покачване на парите в обращение основно заради засиленото сезонно търсене на пари покрай туризма. Повечето пари в икономиката според теорията увеличават БВП особено при ниска инфлация.



Бюджет

До края на 2009 г. фискалната политика на правителството на ГЕРБ беше подчинена на единствената цел - по-бързо приемане в чакалнята за еврозоната. Това изискваше запазването на стабилност и цената на това беше задържането на плащания към бизнеса и отлагането на разходи. След като тази цел се оказа непостижима, политическият избор беше между продължаване на опитите за балансиране на бюджета въпреки спадащите приходи или допускане на по голям дефицит. След актуализацията на бюджета везните клонят към втория вариант, като допълнителните правителствени разходи вероятно ще дадат тласък на БВП. Държавата вече разплаща просрочените си задължения и се очаква да направи и първи плащания по започналите инфраструктурни проекти като магистрала "Тракия". Рискът бюджетът да излезе извън контрол и реакцията на пазарите обаче може да засенчи ефекта.


antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #148 -: 26 Август, 2010, 16:40:23 »
0
http://dnes.dir.bg/news/naselenie-demografski-sriv-6975746?nt=4

Професор: Нацията ще се стопи наполовина
Демографските данни показват, че българската нация изчезва, каза проф. д-р Петър Иванов, съставител и научен редактор на сборника „Демографската катастрофа”.

Според него думата „катастрофа” най-точно описва демографската ситуация в страната, каза проф. Иванов в интервю за "Фокус".

По думите му за 2009 г. населението на България е намаляло с 11 промила, което прави 79 000 души. Той се позовава на данни на ЦРУ. Според него ако темпът, с който намалява българското население се запази, след 10 години българите ще бъдат с около 800 000 души по-малко. След 40 години населението на България ще бъде между 4 и 3,5 милиона души.

„От тях много голяма част ще бъдат цигани и турци. Циганите сега са 1 300 000, турците са 1 200 000. До 2050 г. ще станат общо към 3 млн., а българите ще бъдат към 500 хиляди. Това е моето дълбоко убеждение, че ще се случи, ако тази тенденция продължи”, каза проф. Иванов.

Прогнозата, че населението ни ще се топи на 3 млн., сочат и данните на Центъра за изследване на населението при БАН.

Пак по данни на ЦРУ България е на19-то място по смъртност в света и на 215 място по раждаемост.
„Разликата между тези два показателя – висока смъртност и ниска раждаемост създава този отрицателен прираст. Ако тази тенденция не се промени, а е трудно тя да бъде променена, минус 11 промила е ужасяващо число от демографска гледна точка, нещата са драматични. Просто българската нация изчезва”, каза проф. Иванов.

Според данни на Националния център по здравна информация демографските процеси са върнали България 50 години назад. Днес българското население е 7,5 млн. души, точно колкото е било преди половин век. Това се случва въпреки увеличаването на раждаемостта. През изминалата 2009 г. била най-висока от 15 години насам - 80 000 новородени.
Българите намаляват, а продължителността на живот се покачва. Жените живеят с 10 г. повече - средно до 77 г. Мъжете продължават своя житейски път средно до 69 г. В момента столетниците у нас са 428.  Освен отрицателния прираст върху стопяването на населението влияе и емиграцията.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #149 -: 28 Август, 2010, 14:23:38 »
0
"Enron Accounting" Has Bankrupted America: U.S. Deficit Really $202 Trillion, Kotlikoff Says

The Congressional Budget Office (CBO) forecasts the U.S. budget deficit will hit $1.3 trillion this year. An astronomical figure, to be sure, but that’s lower than was projected in March. It’s also less than last year’s record $1.41 trillion deficit, which was close to 10% of GDP.

And, that's the good news.

As the deficit grows so does the national debt, which is currently more than $13.3 trillion, according to official figures.

But the situation is actually much, much worse, according to Boston University economics professor Laurence Kotlikoff.

“Forget the official debt,” he tells Aaron in this clip. The “real” deficit - including non-budgetary items like unfunded liabilities of Medicare, Medicaid, Social Security and the defense budget - is actually $202 trillion, the professor and author calculates; or 15 times the “official" numbers.

“Congress has engaged in Enron accounting,” says Kotlikoff, who recently penned an op-ed for Bloomberg entitled: The U.S. Is Bankrupt and We Don't Even Know It.

Yet, the debt market continues to have an insatiable appetite for U.S. Treasuries; heading into Monday's session, the yield on the 30-year Treasury bond (which moves in opposition to its price) was at its lowest level since April 2009.

Kotlikoff says that's because the market is focused on the "mole hill" of official debt. In time, the U.S. will have a major inflation problem to rival that of Germany's post World War I Weimar Republic, he predicts. “We have to think about the fact that unless the government gets its fiscal act in order we’re going to have the government printing lots and lots money to pay these enormous bills that are coming due over time.”

America is in need of major reform of the health-care, retirement, tax and financial system, Kotlikoff continues. “We need (to perform) heart surgery on this economy, not putting on more band-aids which is what we’ve been doing.” 

Barring that, your hard-earned dollars will soon be worthless, he declares

Изт: http://finance.yahoo.com/tech-ticker/article/535354/%22Enron-Accounting%22-Has-Bankrupted-America:-U.S.-Deficit-Really-
« Последна редакция: 28 Август, 2010, 14:30:50 от antoninus_pius »