Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592915 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #180 -: 01 Октомври, 2010, 17:56:54 »
0
Поредно потвърждение какви са приоритетите на сегашното правителство:


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=626315&Refferer=RSS
Цитат
Негодуванието им било насочено и към другия вицепремиер - Цветан Цветанов, който успя да извоюва 5% увеличение на парите за МВР. Цветанов обаче заяви по-късно пред “Труд”, че също е недоволен от бюджета си (виж долу).

Не може за подслушване да се дават 100 млн. лв., а за култура - 80 млн., коментираха вчера в парламента.






Почнат ли раздорите в политиката, това означава, че кинтите са свършили! Интересното ще е оттук нататък.

Scyther

  • Гост

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #182 -: 03 Октомври, 2010, 13:08:14 »
0
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6068483,00.html


В статията, която е пуснал Scythеr, впечатление ми направиха поне две неща.
Нека първо да спомена "по-веселата" част.

Цитат
премиерът Борисов отстрани втората в мандата на своя кабинет министърка на здравеопазването и имплантира нейния нов приемник, в същото време откри с подобаваща церемония покривната конструкция на строяща се в София спортна зала за 100 милиона лева, след което провъзгласи официално избавлението на страната от икономическата рецесия

Минавайки преди време покрай строящата се зала, погледът ми бе привлечен от провеждана видимо сложна операция по монтаж на някакви метални ферми горе на върха. Правеше впечатление, че комбинираха работа на "стационарните" кулокранове и на две мощни мобилни кранови машини, които по буквално невъзможен начин бяха провряли стрелите си към покрива и се работеше очевидно при голям дефицит на място и видимост, което значи сложно дистанционно управление. По върховете на дребни площадки се бяха скупчили малки групички от хора, чиито оранжеви каски ярко контрастираха на фона на сивия бетон и очевидно трескаво се опитваха да извършат сложното монтиране на едни заплашително висящи огромни железа.
Знам, че хората там са били много на зор. Това е едно строителство, което няма нищо общо с жилищни блокчета на Ш. и З. и буди респект у мен. Докосвал съм се до темата във връзка с доставката  едно време  на уникално оборудване за примерно за реакторите на Белене и съм доста наясно с  това.
Та, виждайки тази картинка, усетих, че буквално стискам палци на строителите и им пожелавам успех!
Рекох си: А дано ударят шампанското.

Успехът в една такава сложна монтажна операция заслужава един скромен производствен празник, за отбелязване на преодоляване на сложна и рискова технологична задача, а и за малко разпускане.

Когато на същото това събитие обаче се появи и министър-председателят на страната, нещата се превръщат в тяхната пълна противоположност. Всичко замирисва на евтиния, популизъм и жалък ПР.

Идат трудности. Може да се очаква в идните месеци  откриването на част от фасадата, разположена на 3 градуса отклонение от посока север/ североизток с втъкани 4 брой ажурни прозорци.


Другият момент зачекнах онзи ден при появата на информацията за излизане от рецесията със сравняване на данните към предходно тримесецие, което би трябвало да бъде статистическа новост в Бг.
И тогава споделих: Защо тези хора бият барабана за това, а си мълчат за сравнение към същото тримесечие от миналата година. Стори ми се странно и подозрително.
Ами, ето  защо :

Цитат
Това обаче вече няма как да се случи, тъй като на състоялата се в четвъртък в правителствената резиденция „Бояна” конференция на европейските статистици не друг, а самият премиер Борисов обяви, че, според данни на държавната статистика, за второто тримесечие на тази година икономиката е постигнала нарастване от 0.5 на сто спрямо предходното тримесечие, което означавало край на рецесията, начало на стремглав стопански полет нагоре и сигурен икономически растеж от 3.6 процента от БВП, както е заложено в проектобюджета за догодина. Странно защо държавната статистика, чието ръководство преживя драматични кадрови моменти около етническите "фалове", свързани пробното преброяване на населението, внезапно се реши да извърши т.нар. "изглаждане на данните", след като в началото на септември обяви, че българската икономика се е свила с почти 1.5 на сто спрямо същото време през миналата година.     


Пропуснал съм тези събития от началото на септември, но нещо вътре в мен говореше, че работата е доста съмнителна.
 На таратанци е положението.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #183 -: 06 Октомври, 2010, 01:11:36 »
0
Стрес тест, а не вяра трябва да крепи бюджета
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=7176&sectionid=5&id=0001001

Цитат
...

Има два проблема с тази логика

На първо място, в бюджета за следващата година е заложено увеличение на приходите от 1.3 млрд. лева - което се базира именно на по-високия растеж на БВП. Как така растежът на икономиката нямал влияние върху приходите, след като в бюджета са заложени повече приходи именно заради прогнозирания растеж?!? Ако растежът на икономиката няма влияние върху приходите, то тогава приходите през 2011 г. трябва да са същите като през 2010 г., а не с над милиард лева по-високи. Нещо повече - растежът на икономиката има влияние и върху темпа на инфлация, който от своя страна влияе върху приходите от ДДС.

На второ място,

износът има силно индиректно влияние върху бюджета

За страна като нашата, в която към износ е насочена почти половината икономика, този ефект е дори по-силен. В крайна сметка, ако износът се увеличава, това води до повече заетост, повече приходи, повече поръчки за доставчици, повече обороти и активност, повече печалби, повече разходи за заплати, повече внос. Всичко това се облага с данъци, осигуровки, акцизи и пр.

Но прогнозата за растеж на икономиката не е единственият източник на рискове за бюджета. Други подобни рискове са събираемостта на приходите (която намалява заради кризата и вдигането на акцизите), дисциплината в разходите (която липсва в настоящото правителство), усвояването на еврофондовете (повече усвояване означава повече кофинансиране, т.е. дефицит).

Вече повече от година правителството е на власт и имаме наблюдения за начина му на действие. Знаем, че то никога не успява да удържи разходите в гласуваните в закона рамки. Знаем също така, че основна цел му е да има максимално усвояване на европари. За тези рискове, както и за риска от несбъдване на приходната част в бюджета е необходим някакъв вид застраховка - буфери в бюджета, резерви, анализи, подготовка. Ако такава няма, при сбъдване на който и да е риск бюджетът ще се издъни. Както се издънва последните две години.

Scyther

  • Гост
Въпроси към проекто-бюджет 2011
« Отговор #184 -: 08 Октомври, 2010, 19:46:07 »
0
Въпроси към проекто-бюджет 2011
http://money.ibox.bg/news/id_235292168
08.10.2010
Автор: Проф., д-р ик.н. Гарабед Минасян

1. Къде е бюджетната прогноза?

Законът за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ) предвижда специална процедура за изработване на бюджетна прогноза. Чл. 14, ал. (1) от ЗУДБ гласи, че "Министерството на финансите съставя бюджетна прогноза ... за динамиката на брутния вътрешен продукт, цените, доходите, кредитната и валутната политика и за основните финансови резултати от дейността на държавните, общинските и частните стопански субекти". Ал. (2) уточнява, че бюджетната прогноза следва да покрива "... следващите три години ...".

Философията на ЗУДБ предполага ангажиране на правителството не само с изпълнението на конюнктурни задачи единствено за следващата финансова година, а с изработване на цялостно виждане за изменението на бюджетните структури и за провежданата бюджетна политика в средносрочна перспектива с оглед на постигане на определени програмни цели.

Изискваната от ЗУДБ функция на бюджетна прогноза за текущата година се изпълнява от РМС № 558 от 29-ти юли 2010 г. В нея са представени прогнозни данни за БВП (по номинал и темпове на прираст), хармонизирана инфлация, валутен курс, текуща сметка на платежния баланс, финансова и капиталова сметка, преки чуждестранни инвестиции и общ баланс. Няма структура на БВП (отраслова и функционална), няма доходи, няма заетост, няма лихви, няма международни валутни резерви. Няма виждане за промени в относително равнище на приходи и разходи в държавния бюджет от БВП, няма поети ангажименти за осигуряване на събираемостта на приходите, т.е. по същество няма виждане за реално поемани ангажименти на правителството в средносрочна перспектива. Няма никаква информация за взаимата зависимост и връзка на макроикономическите показатели.

В допълнение дори и този ограничен кръг от макроикономически показатели е в пълно несъответствие с разполагаемите отчетни данни. НСИ ревизира съ-ществено информацията за всички структурни елементи на БВП и темповете им на прираст за периода от 1995 г. насам (в сила от 8-ми септември 2010 г.), но Министерството на финансите не ревизира своята оскъдна бюджетна прогноза.
Изискванията на ЗУДБ остават неизпълнени. Те не са приумица на бездействащи местни "феодални старци", а утвърдена практика на развитите страни.

2. Каква е генералната политика?

На Фигура 1 е представена динамиката на приходите и разходите в консолидирания държавен бюджет (национална методология, като данните за 2010 г. са в съответствие с консолидираната фискална програма, а за 2011 г. - по представения от правителството проект). Заложено е последователно намаление на приходната част до 33.5% от БВП през 2011 г. Всичко това при условие, че няма промени в данъчната политика, т.е. данъчното облагане остава непроменено. Здравата икономическа логика подсказва, че се залага намаляване на събираемостта на приходите.



Динамиката на разходната част е по-различна. Там действат автоматични ста¬билизатори, които компенсират намаляващото се търсене. Заложено равнище на разходи обаче от 36.1% през 2011 г. е прекалено ниско спрямо европейските норми, още повече при отчитане на значителното изоставане в качеството на публичните услуги.
Логични са възникващите затруднения при осигуряване на финансирането на публичните услуги. Негласно и срамежливо правителството е принудено да предприема неясно регламентирани преразпределения. И напълно логично е насочването към данъчното натоварване (конкретно в случая с повишаването на ставката за пенсионно осигуряване), а протестите на работодателите не звучат убедително най-вече предвид на компенсацията във вид на непремерено нисък корпоративен данък.

В сравнителен план за 2009 г. Eurostat отчита равнище на приходи в ЕС(27) от 43.9%, като минимума е фиксиран в Румъния (32.1%), следвана от Латвия (34%) и Ирландия (34.1%). Тези страни компенсират ниската приходна част с много по-високи бюджетни дефицити.

Равнището на разходите в държавния бюджет за ЕС (27) е 50.7%, като минимума е отново в Румъния (40.4%), следвана от България (40.7% - при корегирана разходна част) и Словакия (40.8%).

Приведената информация илюстрира гравитацията на страната много повече към стандартите в африканските страни, отколкото към европейските.

3. Накъде върви данъчната структура?

Основното разделение на данъците е в два класа: (1) Преки данъци и (2) Кос¬вени данъци. Преките данъци натоварват отделните икономически агенти, а косвените данъци - всички потребители на конкретен продукт без подоходно им разграничаване. Косвените данъци са лесно събираеми, докато преките данъци предполагат полагането на много повече и по-специализирани усилия от страна на данъчната администрация.
На Фигура 2 е представено изменението на данъчната структура. 30-процентен дял на преките данъци без друго е много нисък, а заложената проекция е на по-нататъшно намаление. Това е своеобразно признание на собствената слабост на данъчната администрация, която все пак е призвана от обществото да осигурява изпълнението на данъчното законодателство.

Еднаквото данъчно натоварване в абсолютни измерения на цялото население (косвени данъци) без подоходно разграничаване е социално несправедливо и то не е редно да се толерира. Данъчната администрация следва да се грижи не за своето спокойствие и комфорт, а за качественото изпълнение на функциите, с които обществото го е натоварило.



Няма оправдание за позоваването на трудности при събирането на преките данъци, както и за нарастването на сивата икономика. Плащането на данъци не е доброволно, то не е благотворителност, то е законово задължение. И който не спаз-ва закона, следва да понесе съответната отговорност. Необходимо ли е да се припомни, че Ал Капоне е осъден не за многобройните си убийства и престъпления, а за безусловно установени недекларирани доходи.

4. Каква трябва да бъде бюджетната философия?


Вероятно това е въпросът, който успешно би могъл да се стои и в началото на разсъжденията.

Правителството с гордост се позовава на формулата: "Колкото съберем, тол¬кова ще изразходваме". Това е удобното и относително лесно техническо решение. Кибернетичният принцип обаче е безкомпромисен - няма лесни решения на трудни проблеми, тежките проблеми предполагат трудни решения. А какво ще стане ако правителството съумее да събере бюджетни приходи само в размер на една пета от БВП?

Отговорната бюджетна политика предполага паралелно движение по целия фронт на макроикономически показатели и макроикономически въздействия. Изходно начало следва да бъде ангажираната оценка на необходимостта от повиша-ване на качеството на публичните услуги и свързаното с това финансиране.

По-нататък следва да се оценят вариантите и възможностите за осигуряване на необходи¬мото финансиране. Съвременната икономическа и финансова теория и практика е разработила съответни итеративни процедури при търсенето на взаимно приемлив компромис, който стои в основата на изкуството на макроикономическото управление.

Scyther

  • Гост
Илюзиите приключиха! Да сме живи и здрави!
« Отговор #185 -: 18 Октомври, 2010, 23:58:39 »
0
Илюзиите приключиха! Да сме живи и здрави!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6100023,00.html

Цитат
Миналата седмица изглежда всъщност като всяка друга, но не е. Тя донесе на българина окончателния край на илюзиите и му доказа, че хората, които го управляват, въобще не знаят какво правят. Анализ на Ясен Бояджиев:
 

„Три страни в Европа успяха да не увеличават данъци и да не намаляват заплати и пенсии. Това, че България е една от тези три държави, показва далновидна политика" - така, внасяйки го в Народното събрание, финансовият министър описа основното качество на проектобюджета за следващата година. И добави: "Трябва да следваме начертания път, който се оказва правилен“.

Четири дни по-късно обаче, след като обеща на лекарите всичко, което пожелаха, и преди да направи същото и за синдикатите, премиерът обяви: „Вдигам осигуровките с 3 процента. До 17 ч. часа искам да приключа и с пенсионната реформа. Желая ви да сте живи и здрави”. И с един удар „приключи” с куп неща, сред които „правилният път” и „далновидната политика”.


България: спасяване на неспасяемото
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6121447,00.html

Цитат
Каквото и друго да се прави, ако не бъдат предприети стъпки за преминаване към модел, основан на личната отговорност и личните спестявания за бъдещето, пенсионната система е обречена на постоянен дефицит. А днешните и бъдещите пенсионери - на мизерни пенсии. Протакането, на което сме свидетели, прави неизбежният преход по-болезнен, а цената му - по-висока.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #186 -: 19 Октомври, 2010, 04:34:55 »
0
Здравната и пенсионната системи са обвъзрани - ако здравната е скапана, помага на пенсионната, защото се намалява продължителността на живота. С един изстрел два заека.
У нас няма здравеопазване, нещо което би трябвало да е в голямата си част превенция, а не действие след дъжд - качулка, като някой е на смъртно легло, да му се помогне да се спомине по-бързо.
Колко от четящите са ходили поне на годишен преглед (който уж е задължителен) :)
Аз един път реших да ида да изпълня задължението си и ми казаха че нямало направления.
Да не говорим, че тази пародия на преглед и изследвания ако бяха истински и всеки го правеше един път годишно, продължителността на живота ще се вдигне с поне 5 години.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #187 -: 19 Октомври, 2010, 11:31:45 »
0
и през тия пет години какво ще ядем?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #188 -: 19 Октомври, 2010, 13:15:34 »
0
Сандвичи :)  *drink5*

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #189 -: 19 Октомври, 2010, 13:50:28 »
0
пасти, естествено

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #190 -: 19 Октомври, 2010, 14:01:11 »
0
Всеки владетел иска да властва над народ, който работи и плаща данъци, а не над народ, който не работи и иска пенсии... При първото има далавера да си добър владетел, а при второто има далавера единстевно да си тиранин.

Уелкъм у БЕГЕТО и айде на пастите.

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #191 -: 19 Октомври, 2010, 17:46:41 »
0

Уелкъм у БЕГЕТО и айде на пастите.

Само дето сметаната в пастите ще има някои съставки подобни на тези в белия сос на фелафелите "Мимас" на попа ... *
Поради това яденето на тези пасти ще е сравнимо с духането на супата :)

*Неназовани достоверни източници твърдят че в белия сос на фелафелите "Мимас" на попа имало 17 вида сперма  >:(.

Scyther

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #192 -: 21 Октомври, 2010, 00:49:29 »
0
Цитат
Проектът за бюджет е приет при следните параметри:
  • Брутен вътрешен продукт- 77 077 млн. лв. (3,6% - реален растеж);
  • Средно-годишна хармонизирана инфлация - 3,7%;
  • Равнище на безработица - 9,4%;
  • Минимална работна заплата - 240,00 лв.;
  • Средногодишен брой осигурени лица- 2 815 005;
  • Среден осигурителен доход- 609,86 лв.;
  • Диференциран   минимален  осигурителен доход за самоосигуряващите  се  лица, съобразно   облагаемия им доход за 2009 г., в размери съответно - 420 лв., 450 лв.,   500 лв. и 550 лв. по скала, определена в чл. 8 от ЗБДОО за 2011г., а за   земеделските производители и тютюнопроизводители - 240,00 лв. ;
  • Максимален осигурителен доход за всички осигурени лица - 2000,00 лв.;
  • Срок на паричното обезщетение за бременност и раждане - 410 дни;
  • Размер на обезщетението за отглеждане на малко дете - 240лв.;
  • Брой на безработните лица с право на обезщетение при безработица - 111 149;
  • Средногодишен брой пенсионери - 2 187 485.

http://news.ibox.bg/news/id_840691233
Каса бира, че още на първата точка издъхнААме. Поправките са неизбежни. Айде 2 каси бира. *drink5*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #193 -: 21 Октомври, 2010, 20:37:59 »
0
Три страни от района с най-рискови банки
Банките в Източна Европа, които са най-уязвими в случай на нова криза, се намират в Румъния, Унгария и България. Това е мнение на директор в рейтинговата агенция Fitch, цитиран от финансовата медия Bloomberg.

Размерът на проблемните кредити в трите страни е висок, а бавният икономически растеж пречи на кредитирането. Все пак сред изредените проблемни държави, банките в България се преценяват като най-здрави. Но и за България, както за Румъния и Унгария, банковата система показва слабости във връзка с макроикономическите дисбаланси. При това българските банки са изложени на риск към тях да плъзне зараза от Гърция. Още повече, миланската UniCredit, която е лидер на българския пазар, по време на кредитната криза имаше проблеми с управлението на дълга, включително ипотеки в чужди валути и потребителски кредити. От 44 банки в региона, на които Fitch е поставил рейтинг, 15 са с негативна перспектива. Шест от «негативните“ са в България.

Причина за това е отрицателното развитие за банките след кредитния бум, дългът в чужда валута в банковите баланси, както и фактът, че те разчитат на фондове от европейските си «майки“. Почти една трета от бъгарските банки имат гръцки собственици.

По информация на БНБ, проблемните кредити в България са 12.6% от общото, което е по-висок процент по сравнение с Унгария /7.5%/ и Румъния /11.3%/, пише Bloomberg. Все пак според Майкъл Щайнбарт, директор в Fitch, който е посочил горните подробности в интервю, австрийските, Unicredit и още няколко други банки са стратегически играчи в региона и държат на ангажиментите си. При това в средносрочен период банките в централна и източна Европа имат по-добри перспективи за растеж от по-развитите европейски пазари. |Изт. http://banks.dir.bg/2010/10/21/news7305555.html

Scyther

  • Гост