Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593077 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #330 -: 26 Януари, 2011, 11:31:10 »
0

  Финансовото министерство: Сделката с дълга причини загуба от около 1 млрд. лв

  http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/01/26/1031187_finansovoto_ministerstvo_sdelkata_s_dulga_prichini/

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #331 -: 27 Януари, 2011, 10:46:50 »
0

  Финансовото министерство: Сделката с дълга причини загуба от около 1 млрд. лв

  http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/01/26/1031187_finansovoto_ministerstvo_sdelkata_s_dulga_prichini/


Вместо доклад за сделките с дълга парламентът получи резюме на Дянков
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/01/26/1031851_vmesto_doklad_za_sdelkite_s_dulga_parlamentut_poluchi/

Цитат
Близо година след като парламентът поръча на  Министерството на финансите да изготви анализ за ефектите от замяната на част от външния дълг през 2002-2003 г., депутатите не получиха вече готовия вариант, а доклад на министър Симеон Дянков по документа.

Според него, ако сделката с част от облигациите по външния дълга през 2002-2003 г. не беше осъществена, България би ги изплатила по-евтино след години, а загубите са около 1 млрд. лв. Анализът е  изготвен от частната консултантска компания "Индъстри уоч".

През април м.г. парламентът възложи изготвянето му на финансовото министерство, след което то е обявило обществена поръчка, спечелена от частната компания. Целият документ, който по информация на "Дневник" е 90 страници, не е публичен, като от "Индъстри уоч" и финансовото ведомство отказаха да го предоставят на редакцията.

През април м.г. парламентът възложи изготвянето му на финансовото министерство, след което то е обявило обществена поръчка, спечелена от частната компания. Целият документ, който по информация на "Дневник" е 90 страници, не е публичен, като от "Индъстри уоч" и финансовото ведомство отказаха да го предоставят на редакцията.

През пролетта на 2002 г. срещу част от брейди облигациите на България за 1.327 млрд. долара бяха издадени глобални облигации в евро за 835 млн. евро и падеж през 2013 г. и облигации в долари с обем 511 млн. долара с падеж през 2015 г. През есента на същата година беше предприета и втора замяна, като тогава срещу изтеглените брейди книжа беше допълнена само емисията в долари с падеж през 2015 г. Операцията беше по времето на финансовия министър Милен Велчев от кабинета "Сакскобургготски".

В изводите от доклада на Дянков сега е посочено, че загубите за България са 1 млрд. лв., като числото се базира на три сценария в анализа на "Индъстри уоч", като е приет вторият - другите два са за загуби от близо 2 млрд. и 0.5 млрд. лв.

Леки разминавания

Източници на "Дневник" коментираха, че докладът на Симеон Дянков и част от констатациите в него не пренасят директно смисъла на констатациите в проучването на "Индъстри уоч". Например според анализа на консултантската компания замяната на дълга и последвалото му намаляване са сериозни фактори за повишаване на кредитния рейтинг, като се цитират и мненията на агенции.

Това е довело и до по-ниски лихви за домакинствата и бизнеса. В доклада на Дянков след това се дава сравнение на движението на българските рейтинги с тези на Румъния, което е почти паралелно след 2002 г. Дадени са и причините - пътят и самото присъединяване към НАТО и ЕС на двете страни, с което се прави извод, че външните фактори за двете страни са еднакви, което в крайна сметка води до заключението, че самата сделка по замяна на българския дълг "не допринася много за увеличението на суверенния рейтинг".

Георги Стоев, който е един от авторите на проучването и управляващ партньор в изследователската компания, заяви, че последното изречение не е вписано в проучването. "В нашето проучване няма категорични заключения", обясни той пред "Дневник". От пресслужбата на финансовото министерство пък отговориха само с едно изречение: "Пресцентърът на МФ не разполага с документа и не може да направи сравнение на съдържанието."

Сред изводите от направения анализ и представения доклад са, че замяната не намалява размера на плащанията по дълга, а води само до формално намаляване на главницата, че не е направен подробен анализ доколко ще намалее лихвеният и валутен риск за страната, нито са проучени алтернативи за намаляването на този риск с други механизми, посочва още резюмето на анализа.

Вчера депутатите не бяха запознати с доклада и не пожелаха да коментират пред "Дневник" изводите в него. Те не се ангажираха и със съмнение дали на базата на анализа ще се предприемат някакви стъпки за търсене отговорност за загуби например.

Първите неофициални мнения обаче бяха, че надали бившият финансов министър Милен Велчев може да бъде санкциониран, тъй като той винаги можел да се позове на непредвидени обстоятелства, настъпили след осъществяването на сделката, които е нямало как да планира. Вчера Велчев не беше открит за коментар.


Покрай тази сделка с дълга на Милен Велчев се говореше още докато царя бе на власт. Тогава дори Орешарката се изказваше:

Защо губим от замяната на външния дълг
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=686&sectionid=5&id=00003

Цитат
Новата замяна по външния дълг копира предишната по параметрите. Ще се изкупи пакет от брейди облигации и срещу това ще се емитират доларови облигации с падеж 2015 г.

През март цената на дълга беше спекулативно покачена от 75-76 цента за долар на над 90 цента. На същото равнище бяха заменени облигациите. Когато цената на дълга, който изкупувате, се повишава изкуствено в резултат на шумни рекламни кампании на финансовото министерство, това говори или за груба некомпетентност, или за користност. Не бих искал да казвам кое е водещото, но и двете като краен резултат донесоха сериозна загуба за страната - минимум 10-12 цента на долар. При сделка за 1,3 млрд. това прави около 150 млн. долара.

Днес ни се предлага да увеличим тази загуба. Старият брейди дълг ще бъде изкупен на същите цени, които държателите им грижливо поддържаха 6 месеца заради очакванията, че ще има втора операция, и ще бъде заменен с облигации с падеж 2015 г. В резултат

загубата може да се пресметне на 220-230 млн. долара общо.

Това води до по-голям размер новоемитиран дълг. Ако брейдитата бяха заменени на 76-77 цента за долар, колкото струваха в края на миналата година, щяха да бъдат емитирани с 10-12% по-малко нови облигации, които ще плащаме през 2013 и 2015 г. Че няма да ги плащаме сега, а сме отсрочили, не означава, че това не са загуби. Все някога трябва да ги плащаме. Ако не ние - то нашите деца.

Тези загуби са най-големият и най-безспорният ефект. Всички останали ефекти могат да се коментират и с някои плюсове, и с някои минуси. Втори по сила негативен ефект е лихвеното натоварване от новите облигации. Лихвата по брейдитата е плаваща и по текущи равнища е около 2,5%. Срещу това се емитират облигации с 8,25% фиксирана лихва. Обяснява се, че през следващите 12 години плаващите лихви ще растат. Затова ние много ще спечелим.

През март внимателно се запознах с прогнозите на финансовото министерството. Те бяха, че още в средата на тази година плаващите лихви ще се увеличат. Но те паднаха и в момента са на историческо ниско равнище. Кое да ни кара да мислим, че сегашните изчисления почиват на по-точни прогнози? Напротив. Има всички основания да мислим, че следващите няколко години бюджетът ще плати значимо повече за лихви, отколкото ако беше запазен старият дълг. Разликата между 2,5%, дори 3,5% и 8,25% е твърде съществена. Като се отчете колко голям е обемът на заменените облигации, през следващите няколко години

допълнителните лихвени разходи за бюджета ще са няколко десетки милиона долара.

Финансовото министерство твърди, че чрез замяната ще се получи 238 млн. долара нетно намаление на дълга. Това е софистична спекулация. Например ще се освободи около 150 млн. долара обезпечение. Но то е в американски дългосрочни облигации, с които трябва да посрещнем плащанията си по брейдитата. Схемата е такава - американските облигации излизат в падеж малко преди 2024 г., когато трябва да платими брейдитата. Т.е. те гарантират плащането и могат да се третират като резерв на държавата, какъвто е златото. Не разбирам усилията този "резерв" да се осребри сега. Вместо старите облигации се емитират нови, чиито падеж през 2015 г. не е обезпечен, т.е. тогава вече държавата отново трябва да взима заеми, за да погасява дълг. А министерството третира това обезпечение като печалба, защото иска да увеличи ефектите от сделката за пред публиката.

Всъщност се печели това, че тези пари могат да се харчат веднага. Вярно, те ще влязат във фискалния резерв и ще увеличат независимостта на страната от външни кредитори. Но също е вярно, ако продадем златото в БНБ, ако продадем всички по-ценни активи в държавата,

ако продадем дрехите и жилищата си, ще натрупаме още по-голям финансов резерв

и ще бъдем още по-самостоятелни.

Наистина, номинално намаление на дълга ще има в резултат на разликата между сегашната пазарна цена на брейдитата и номинала на новите облигации. То ще бъде около 80 млн. долара. Но, повтарям, новият дълг ще бъде с по-високи лихви. Тук възниква въпросът кое е по-добро - по-голям дълг при по-ниска лихва или по-малък дълг при по-висока лихва. Трябва да се смята конкретно, защото няма дефиниция кое е по-доброто. И в горните лихвени примери този ефект е отчетен.

Изтъква се, че от обслужването на дълга през следващите 10 г. ще бъдат спестени 346 млн. долара. Но тези пари ще бъдат изплатени на 11-ата година. Т.е. те няма да бъдат спестени абсолютно, а тяхното плащане ще бъде отсрочено. Така че това не е спестяване в истинския смисъл на думата.

Защо инвеститорите влизат доброволно в тази сделка? Защото те виждат ползи за себе си. Един инвестиционен фонд довчера той е притежавал книжа на стойност 76 цента, днес те му се изкупуват по 90 цента и още тази година той получава печалба. Получава я под формата на нови облигации, които може да продаде на пазара веднага, може да задържи в портфейла, въпрос на инвестиционен мениджмънт. Ако аз бях управител на инвестиционен фонд, щях да бъда много доволен от действията на г-н Велчев.

Освен инвеститорите, остава и България да види ползи за себе си. Аз не виждам съществени ползи.


Сега Дянков го играе по тъча нещо - дава резюме на НС вместо целия анализ от 90 страници.

Ще ми е интересно да чуя мнението на други форумци по тоя дълг (асен, ивел, неарвана, антониус и всеки др., за да не изпусна някого). Ясно е, че оценките ще са предимно негативни, но ми е по-интересно какво мислите, че ще стане като настъпят падежите?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #332 -: 27 Януари, 2011, 23:39:20 »
0
Владимир Каролев, икономист и общински съветник от НДСВ
В България няма експерт, който да направи оценка на сделката с външния дълг
http://www.vsekiden.com/86405

Г-н Каролев, какъв е коментарът ви по анализа и оценката на доклада на “Индъстри Уоч” за сделката по външния дълг, осъществена от ексфинансовия министър Милен Велчев?

Чета по медиите коментари на хора, които явно не са чели доклада на “Индъстри Уоч”, че казали, че операциите по замяна на дълга не били в интерес на българския данъкоплатец, били загубени 1 млрд. лева. В част 5-та на доклада ясно се казва, че единственото нещо, което са смятали, е нетната настояща стойност на общия обем на плащанията по дълга. Обаче не са смятали, пише, следните допълнителни положителни ефекти. Първо – намаляване на размера на външния държавен дълг, второ – подобряване на валутната, лихвената структура на дълга, т.е. намаляване на валутния и лихвения риск. Трето – увеличаване на среднопретегления срок до падежа на дълга, четвърто – годишните плащания по обема на дълга като процент от БВП. Ако тези неща ги бяха сметнали, резултатът щеше да е съвсем друг.

Тоест оценката на “Индъстри Уоч” е непълна и не може да се правят крайни изводи, така ли?

Те са си го написали коректно. Не са ги взели предвид, защото това не може да се остойности лесно. Те са тръгнали да правят нещо, ясно съзнавайки, че ще свършат половинчата работа. Не ги обвинявам, че са свършили такава работа и те най-коректно са си казали, че не са отчели тези ефекти.

Тоест оценката не е коректна?

Не е точно казано, че не е коректна, тя е непълна. И няма как да бъде пълна. Те тези неща не могат да ги оценят. Не случайно, когато Костов искаше да прави такава оценка, бяхме О.К, но нека да бъде направена от някой, който може. Моите уважения към макроикономистите от “Индъстри Уоч”, те са направили това, което могат да направят, но в България няма капацитет, който да може да направи такава оценка.

Сигурно има 10-ина фирми в света, които могат да направят подобна оценка, но не и в България. Оценката не е недобронамерена, политически мотивирана, тя е направена професионално, в рамките на техните компетенции. Искам да ви цитирам нещо от доклада, което е много вярно – “Растежът на БВП би бил по-нисък без извършването на въпросните операции”. Това, разбира се, не е остойностено, а те го казват като факт.

Казват и нещо друго на 33 стр. от доклада “Сделката по дълга оказва значително въздействие върху достъпа на заемен капитал в България и до намаляване лихвените плащания от всички в страната”. Преведено на български, те го остойностяват това, че различните видове дълг – краткосрочен и дългосрочен ефектът е около между 1-1,5%. Тоест всеки, който е взимал след сделката дълг – било от държавата, било да си купи телевизор, било някой предприемач да си построи фабрика, заради тази сделка, и това е записано в доклада, плаща между 1-1,5 % по-ниско на година. Като се умножи този ефект по обема на нормалното кредитиране след 2002 г., се получава косвено положителен ефект за над 100 млн. лева всяка година.

Но явно не са го сметнали.

Най-много се коментира, че загубата е 1 млрд. лева. Но в това, което аз чета –оригинала на доклада на “Индъстри Уоч”, никъде не се говори няма такава цифра – 1 милиард. Не знам откъде идва, но другото, което най-много чета по медиите и коментарите, че докладът казвал, че сделката нямала никакво съществено значение върху кредитния рейтинг и той се бил повишил така от самосебе си. Аз ще ви прочета част от доклада – “В основа на емпиричните изследвания към момента може да се направи изводът, че сделката с брейди книжата от 2002 г. има значително влияние върху кредитните агенции в посока на повишаване на кредитния рейтинг на България”.

Но как ще си позволи финансовият министър и отговорни финансисти да споменават цифри без основание?

Не съм сигурен, че той си го е позволил, имам чувството, че някой преразказва от негово име. Не знам. Единственият доклад, който аз чета, е този доклад, друг няма. Няма доклад на Министерство на финансите.

Но тези изводи за неефективността на сделката по дълга, ощетила държавата, не е извод отсега. И финансисти, и политици са правили такива оценки. Кольо Парамов също каза, че държавата е ощетена с 1,4 млрд. долара. Как си обяснявате тия несъответствия?

Не мога да си го обясня. Досега чета коментари върху нещо, което не съм виждал. В същото време виждам и чета от вчера доклада на “Индъстри Уоч”, в който няма такива неща, за които се говори.

Значи докладът на “Индъстри Уоч” не навежда на извода, че сделката на Милен Велчев е ощетила държавата с милиард?

Няма такова нещо. Те казват и правят една много важа уговорка – когато се анализира една финансова сделка, тя се оценява, независимо от какъв вид е на база предположенията на състоянията на пазарите към момента на извършване на сделката. Какво означава това? Че ако някой може да познае не след година, а след 2 месеца какъв ще е курсът на еврото към долара или на каквато и да било валута, или на златото, или на които и да е акции, да вземе да се занимава със спекулации, защото след време ще стане милиардер. Но понеже никой не знае, затова не го правят.

Но тогава нали доларът беше доста висок и имаше поне очаквания, че няма как да расте още, а най-вероятно ще пада…

Няма такова нещо, никой не е очаквал такива неща. Когато се прави тази сделка, България има от години, още от 1997 г. подписано споразумение от МВФ. Последното такова изтече през 2006 г. Съгласно него всяко действие на публичните финанси на МФ е предварително консултирано. Има 2 доклада за България. Единият е от 2002 преди сделката и препоръчва правенето на такава сделка. И един от 2003 – та година, след сделката, който одобрява тази сделка и ясно цитира положителните ефекти за България. И същите тези положителни ефекти са цитирани съвсем правилно и коректно и в доклада за “Индъстри Уоч” от трите кредитни агенции, които ясно казват, Standard and Poor’s, Moody’s и Fitch, казват, че повишават кредитния рейтинг на България и заради тези сделки.

Между другото попитах във Финансово министерство има ли официален доклад. Те ми отговориха – нямаме доклад, имаме само доклада на Индъстри Уоч. И за мен тук е интригата – не знам откъде в парламента е излязъл някакъв документ от Министерство на финансите, след като го няма в публичното пространство.

Нека и аз ви цитирам нещо от доклада – “поради натрупването на добър фискален резерв, тогава обратното изкупуване на брейди облигациите е нямало да се отрази неблагоприятно върху държавните финанси”.

Така се казва в доклада, но през 2001-2002 знаело ли се е, че ще имаме натрупан такъв резерв. Кой е казал, че икономиката на страната ще се навие така, че да има.

Прочетох ви цитата за БВП. Точно заради успеха на БВП и тази сделка се натрупаха резервите, иначе нямаше да ги има тия резерви. Другото обвинение е, че тежестта на задълженията е изместена от 2004-2007-ма към 2013-та, 2015-та година. Това е много добре, защото вижте от 2005-та какъв е бил БВП номинално, и вижте колко ще е 2015-та и сигурно е 2,5 пъти по-голям. Ако имаш да връщаш 5 лева, и имаш приходи 20, е едно. Ако имаш да ги връщаш при приходи 100 е друго, нали?

Между другото сега г-н Дянков трябва да направи нещо подобно, той трябва да издаде тази или най-късно догодина нови облигации, и частично да изкупи тези през 2013-та, 2015-та. За да може тогавашният министър на финансите, всъщност 2013 той ще е, защото първото изплащане януари 2013–та, за да няма нужда от такъв голям разход. Това не е критика, това е една от поставените цели на обмяната и тя е постигната. Да се отложи за бъдеще, когато БВП ще е по-голям. Излиза, че на бялото се казва черно. Не е точно така, но “Индъстри Уоч” са си казали коректно какви са ограниченията в техния доклад. А те са, образно казано, че не са отчели всички ограничения в техния доклад, защото те не могат да ги оценят.

Вие като финансист успели ли сте да ги оцените и смятате ли, че сделката по дълга е добра?

Не мога да ги оценя. Аз просто виждам какво не са оценили. Преди малко ви казах, че много малко фирми в света могат да го направят това. Просто в техния доклад най-коректно са посочили кое са оценили, след това са посочили тъй наречения отрицателен ефект от промяната на курса на долара в евро в посока на поевтиняването на долара е оценен, защото е факт. Но другите факти, което коректно са посочили, не са оценени.

Между другото един от елементарните въпроси, които се задават на студенти първокурсници е, каква е вероятността да се увеличи или намали цената на даден актив – валута, злато, акция. Отговорът е – 50 % шанс да се увеличи, 50 % да се намали. И поради това никой не прави, ex post анализ на финансова сделка. Ex post анализ по света се прави само по политически причини. Просто ГЕРБ се хванаха на натиска на “Атака” и на ДСБ да искат такъв анализ. И когато го поискаха миналата година, ние от НДСВ казахме, че не сме против. Но понеже знаем, че в България няма кой да го направи, поискахме международна експертиза. И ако имаше международна експертиза, сега друго щеше да излезе.

Има ли финансист в България, който може да даде професионална оценка на сделката по дълга?

Няма такъв. Една от институциите, която може да го направи е МВФ. Нека да поиска сега Иван Костов доклада на МВФ от 2002-2003. И да прочете публично какво пише вътре.

Тоест там има положителна оценка по сделката за дълга?

Абсолютно. И в двата си доклада 2002-ра, 2003-та.

Пак някакви политически игри прозират…

Това са игри на ДСБ и “Атака”, за съжаление ГЕРБ се хванаха.

За какво са им тeзи игри?

Нали трябва да правят някакъв шум и те. Нали трябва да показват колко “защитават” българските интереси.

Някакви санкции ще бъдат ли наложени според вас на бившия финансов министър Велчев?

Никакви санкции не може да се наложат, няма как. Не става въпрос за давност. Пак ви казвам – докладът е предимно положителен и защитава Милен Велчев. След като прочетем подробно доклада, ще излезем с анализ по него.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #333 -: 28 Януари, 2011, 14:25:09 »
0
http://c0182732.cdn1.cloudfiles.rackspacecloud.com/fcic_final_report_full.pdf

ако на някой му се чете и има нерви и време

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #334 -: 29 Януари, 2011, 11:48:29 »
0

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #335 -: 04 Февруари, 2011, 11:10:20 »
0
не знам дали е прав но пича е революционер отвсякъде    *yahoo*
http://www.zerohedge.com/article/mike-grieger-death-globalization-death-currency-and-death-spiral

не се въздържах и подчертах основните, според мен естетсвено, пасажи.

Mike Krieger On The Death Of Globalization, The Death Of Currency And The Death Spiral
Tyler Durden's picture
Submitted by Tyler Durden on 02/03/2011 15:21 -0500

   


Submitted by Mike Krieger of KAM LP

 

They had then learned how easy it is to issue it; how difficult it is to check its over issue; how seductively it leads to the absorption of the means of the workingmen and men of small fortunes; how heavily it falls on all those living on fixed incomes, salaries or wages; how securely it creates on the ruins of the prosperity of all men of meager means a class of debauched speculators, the most injurious class that a nation can harbor,—more injurious, indeed, than professional criminals whom the law recognizes and can throttle; how it stimulates overproduction at first and leaves every industry flaccid afterward; how it breaks down thrift and develops political and social immorality. All this France had been thoroughly taught by experience.


Everything was enormously inflated in price except the wages of labor. As manufacturers had closed, wages had fallen, until all that kept them up seemed to be the fact that so many laborers were drafted off into the army. From this state of things came grievous wrong and gross fraud.

-  Andrew Dickson White, “Fiat Money Inflation in France”, How it Came, What it Brought and How it Ended


Where the road is dark and the seed is sowed
Where the gun is cocked and the bullet's cold
Where the miles are marked in the blood and gold
I'll meet you further on up the road

Further on up the road
Further on up the road
Where the way dark and the night is cold
One sunny morning we'll rise I know
And I'll meet you further on up the road.

-  Bruce Springsteen, “Further On”


Globalization is Dead

I debated whether or not to write today.  To be completely honest I feel as if I have said as much as I can and don’t want to start sounding like a broken record.  That said, we have clearly entered the next stage in this tragic circus called the global monetary and financial system death spiral.  The final stage comes when the system consumes itself as a result of its refusal to reform and we are there now.  The fact that most people are completely unaware of it or have such strong “normalcy bias” they can’t see what is directly in front of their faces is immaterial.  It is here, it is irreversible, and it will unleash a cyclone of chaos and confusion that will leave many literally suspended in disbelief as the entire false paradigm most of humanity has lived under for their entire existence is washed away forever.

Last week, I wrote about what is happening in Egypt and what it means.  The key point I want to emphasize is that there is no going back from where we are.  The notion of stocking up on the limited food and resources available today is no longer theoretical for governments it is a matter of survival.  While many wake up in cold sweats with the memories of 2008’s commodity crash and the concurrent U.S. dollar rally fresh in their minds, these nightmares are misplaced.  The U.S. dollar has been hyper-inflated since 2008 and the only thing that has kept commodities under wraps has been the absence of a sudden and violent mobilization of those dollars into real goods.  Since so many of these dollars are sitting at the central banks of governments around the world, they key was always what would spark governments to mobilize those reverses.  The spark has been food supply shocks and revolution at the periphery of the American empire.  The gun is cocked, the bullets are cold and the heretofore benign tumor that we call the dollar will puke its malignancy all over the world at once in desperate attempts to own something that will have value in the next monetary system.  The days of governments playing nice with one another is long over.  This is the survival stage and every decision that is made from officials from here on out will be entirely self-serving.  You want to go long protectionism.  Globalization is dead.

So now I want to discuss the Korean Won.  For a very long time I have maintained that we would know we are at the big turning point when the Asia currencies start to properly break out versus the U.S. dollar.  Asian central banks and many others have been resisting a major appreciation of their currencies for two major reasons.  First, their entire economies have been based on the export to the West model.  Although this makes no sense any longer as they are the creditors and those in the West are the debtors, old habits are hard to break.  Secondly, China has refused to budge in any meaningful way and so the other nations don’t want to give China a free ride.  If China was forced to appreciate in a big way all the other Asian nations would immediately follow suit.  I always like to look at this Won-Dollar cross since South Korea is one of those exporting nations that imports virtually all of its resources.  So as resource prices surge and export prices do not keep up the terms of trade start going against them hard.  One option to fight this that has been resisted is a strengthening currency.  I have always said at some point they will be forced to bite the bullet.  As you can see from the chart below the Won has recently strengthened considerably and is close to some serious resistance (the chart is inverted).   

Korean Won vs. Dollar



It’s not just the Koren Won though, take a look at the chart below of the Dollar versus Asian currencies Index, Bloomberg ticker ADXY.  This looks like it is about to bust out.  The dollar is completely collapsing and nobody is knows it!  Sadly, many of the allocators of capital in this world are among the most brainwashed people on the planet.  No guts, no imagination and no ability to see outside of the box.  I don’t feel bad about what is coming to them and their reputations but I feel extreme sadness for the fate that awaits their clients.

JP Morgan Asia Dollar Index

Crimes Against Humanity

I believe that many of the executives of the major financial institutions on this planet and their puppets in government and central banking from earlier this decade and into today have committed and continue to commit crimes against humanity.  Their crimes are subtle and hard for most to understand.  As Keynes quoted Lenin to have said:

Lenin is said to have declared that the best way to destroy the capitalist system was to debauch the currency. By a continuing process of inflation, governments can confiscate, secretly and unobserved, an important part of the wealth of their citizens. By this method they not only confiscate, but they confiscate arbitrarily; and, while the process impoverishes many, it actually enriches some. The sight of this arbitrary rearrangement of riches strikes not only at security but [also] at confidence in the equity of the existing distribution of wealth.

Those to whom the system brings windfalls, beyond their deserts and even beyond their expectations or desires, become "profiteers," who are the object of the hatred of the bourgeoisie, whom the inflationism has impoverished, not less than of the proletariat. As the inflation proceeds and the real value of the currency fluctuates wildly from month to month, all permanent relations between debtors and creditors, which form the ultimate foundation of capitalism, become so utterly disordered as to be almost meaningless; and the process of wealth-getting degenerates into a gamble and a lottery.   

The subtleties of their crimes do not make the perpetrators any less guilty nor the consequences any less severe.  That said, we must be careful and deliberate as this thing plays out to not let our passions get out of hand as they have in so many similar circumstances in world history.  The next stage coming from the corrupt “leaders” in place will be a crackdown on commodity “speculators” as governments try to take the moral high ground like the bunch of disingenuous crooks many of them are.  This will potentially push people out of futures and into physical precious metals and these will move to heights completely incomprehensible to most.

For all those out there whether in government, financial institutions, or elsewhere that are “playing along” and making fortunes at the expense of their fellow humans I do not know how you look at yourselves in the mirror in the morning.  You may look and think you are master of the universe but no one else sees you that way.  The world sees you as the greedy little pigs that you are and the universe has ways of dealing with this kind of karma.

Further on up the Road
I love Johnny’s version.

johnny cash - further on up the road.wmv


Stay safe and warm,
Mike 

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #336 -: 08 Февруари, 2011, 13:17:24 »
0
Токът ще поскъпне от 1 юли заради зелената енергия
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/02/08/1039262_tokut_shte_poskupne_ot_1_juli_zaradi_zelenata_energiia/

Социалният министър предлага 30 лева ръст за минималната заплата от 1 юли
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/02/08/1039189_socialniiat_ministur_predlaga_30_leva_rust_za/

Бойко Борисов: През 2011-а трябва да стискаме зъби, 2012-а ще дойдат резултатите
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/02/08/1039160_boiko_borisov_prez_2011-a_triabva_da_stiskame_zubi/

Дянков ще предложи: Фискалният борд да се бетонира в конституцията
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/02/07/1039076_diankov_shte_predloji_fiskalniiat_bord_da_se_betonira/

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #337 -: 10 Февруари, 2011, 15:54:40 »
0
Long-term interest rate statistics for EU Member States
http://www.ecb.int/stats/money/long/html/index.en.html

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #338 -: 13 Февруари, 2011, 11:30:02 »
0

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #339 -: 15 Февруари, 2011, 12:49:29 »
0
БВП с 2,1% ръст на годишна база през четвъртото тримесечие
http://www.investor.bg/news/article/112534/332.html

Цитат
БВП отчита ръст с 2,1% ръст на годишна база през четвъртото тримесечие на 2010 г., показват експресните оценки на НСИ.

На тримесечна база увеличението е с 1,7%, показват сезонно изгладените данни на НСИ. Анюализиран този ръст прави 6,98% увеличение на годишна база, показват изчисления на Investor.bg.

През четвъртото тримесечие на 2010 г. потреблението намалява с 1,3% на годишна база, брутното капиталообразуване намалява с 2,1% на годишна база, износът се увеличава с 10,7%, а вносът с - 6,9%.

Брутната добавена стойност (БДС) нараства с 0,8% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2010 г. Ръстът в аграрния сектор е 4,8%, в индустрията - 3,6%, а при услугите има спад от 1,8%.

БВП за 2010 г., получен като сума от тримесечните данни, нараства в реално изражение с 0,3% спрямо 2009 г., изчислява НСИ.

localhost

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +2/-3
  • Респект: +11
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #340 -: 15 Февруари, 2011, 14:16:20 »
0
БВП с 2,1% ръст на годишна база през четвъртото тримесечие
http://www.investor.bg/news/article/112534/332.html

... показват експресните оценки на НСИ.


 *rashko*    *sheep* *sheep* *sheep* *sheep* *sheep*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #341 -: 17 Февруари, 2011, 10:51:51 »
0

    Увеличаване на лошите кредити в условията на икономически Ренесанс  :)

    http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=8403&sectionid=3&id=0000601

    Понеже тук е форум за имоти, ето някои най-общи характеристики на архитектурата през Ренесанса, та да знаем какво да очакваме:
    - силно развитие на градоустройството
    - преобладава строителството на дворци, градски къщи от светски характер и обществени сгради
    - поставя се ударение на симетрията, пропорцията и геометрията, заимствани от архитектурата на класическата античност
    - характерно е използването на колони, пиластри и щурцове, както и на полукръгли арки, ниши и куполи

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #342 -: 21 Февруари, 2011, 15:26:02 »
0
БСК: Фирмите задлъжняват все повече
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/02/21/1047573_bsk_firmite_zadlujniavat_vse_poveche/


Компаниите от нефинансовия сектор са продължили да трупат все по-големи задължения към банки, доставчици, свързани предприятия, НАП, НОИ и персонала въпреки рецесията и стремежа на бизнеса към намаляване на разходите през първата кризисна година за българската икономика (2009 г.). Общият дълг на фирмите през 2009 г. е нараснал с 6% спрямо предходната година и е стигнал 156.6 млрд. лв., въпреки че през същия период брутният вътрешен продукт е намалял с 4.9 на сто.
Над две трети от общите задължения или 103.6 млрд. лв. са натрупани между фирмите.

Това показва изследването на Българската стопанска камара за задълженията на предприятията. Анализът е на базата на финансовите баланси на фирмите за 2009 г., подадени в Националния статистически институт.

Макар и със силно забавен темп задълженията в корпоративния сектор са продължили да растат и са се увеличили с близо 9 млрд. лв., каза зам.-председателят на БСК Камен Колев. Основните причини за спада в темпа на увеличаването на задълженията са свиването на вноса и на инвестициите, обясни изпълнителният председаттел на бизнес организацията Божидар Данев. Колкото по-малко е вносът, толкова по-малки ще са задълженията на предприятията към доставчиците на ресурси, добави той.

Друга тревожна тенденция е, че през 2009 г. приходите на предприятията са били с 67% по-малки от задълженията им. Година по-рано разликата между двата показателя е била само 25%. Това показва, че съществува реална опасност задълженията да се възпроизвеждат в следващите години и проблемът да се задълбочава, каза Колев. Данните показват, че собствения капитал на компаниите е със 70 на сто по-малък спрямо размера на задълженията. Това показва декапитализацията на нефинансовия сектор, добави той. Друг проблем е, че 40% от междуфирмените задължения са просрочени. Това не дава възможност за бърз икономически растеж и ще забави излизането от кризата, прогнозира зам.-председателят на БСК.

Най-големи дългове са натрупали фирмите в търговията (34.6 млрд. лв.), строителството (22.6 млрд. лв.) и компаниите, които оперират с недвижими имоти (21.9 млрд. лв.)

Друг извод от изследването е, че голяма част от задълженията между фирмите са се преструктурирали в задължения към банките (близо 30% от общия дълг). Това означава, че компаниите са теглили кредити, за да може да се разплатят с доставците си.

"Когато имаме задължения между фирми голяма част от тях са "кухи", защото често едно предприятие дължи пари на друго, а то може да дължи на първото. Когато дългът се преструктурират към финансовия сектор той става нетен. Освен това започва да нараства с лихвите по кредитите и снежната топка на задълженията започва да расте", каза Данев.

Според БСК през 2010 и 2011 г. се очаква нарастване на броя на фалитите заради влошеното финансово състояние на предприятията от нефинансовия сектор и увеличението на лошите кредити, което ще доведе до увеличаване на задлъжнялостта на предприятията.

Заради противоречиви сигнали на икономиката не може да се направи точна прогноза на ръста на задлъжнялостта, каза изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Тази година се очаква да има прекратяване на дейности в строителството, голяма част от фалитите ще се в търговията, услугите, транспорта, прогнозира той.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #343 -: 25 Февруари, 2011, 18:46:21 »
0
Еврокомисията настоява за единен ипотечен пазар
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=8488&sectionid=3&id=0000603

Европейската комисия готви директива за създаване на единен пазар на ипотечни кредити. Това е една от 50-те мерки в Акта за единния пазар на ЕС - документ, с който ЕК цели да улесни живота на предприемачи, работници и потребители.

Еврогражданите често получават отказ, когато потърсят ипотечен кредит в друга страна или пък поискат заем от банка в своята родина за покупка на имот другаде в ЕС, се констатира в акта. Освен това търсенето на най-изгодната лихва или на най-добрия банков продукт в различни държави от съюза е трудно и дори невъзможно поради липсата на съпоставителна информация. Бъдещата директива трябва да направи възможно български бизнесмен например да вземе безпроблемно заем от банка в Германия, Франция или Австрия.

Еврокомисията ще предложи законодателни промени за по-добър достъп до основни банкови услуги. Тя ще прикани банковия сектор сам да представи до края на 2011 г. мерки за по-голяма прозрачност и съпоставимост на банковите такси. Сега клиентите не могат да разберат и да сравняват сложните тарифи и условия на трезорите за такси и комисиони и това често ги спира да си открият сметка или да закрият сметка, по която плащат прекалено скъпо.

Възложен от комисията анализ на 224 банки в ЕС показал, че данните на сайтовете не са достатъчно ясни и изчерпателни и в 66% от случаите се налага търсене на допълнителна информация за такси и комисиони. Същият анализ разкрил, че цените на банковите услуги силно варират в ЕС и че разходите за банкови сметки в отделните страни се разминават значително.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #344 -: 27 Февруари, 2011, 11:47:52 »
0

    Идеята на ГЕРБ за вкарване на фискални правила в конституцията получи подкрепа с уговорката, че ще бъде    прецизирана

    http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2011/02/25/1050334_aritmetika_na_finansovata_stabilnost/

    Цитат: "....Най-големият въпрос обаче е как ще се гарантира спазването на правилата..."
    Това е не само най-големият въпрос, но и най-голямата ни драма...