Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592682 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #345 -: 27 Февруари, 2011, 23:22:43 »
0
Евростат данни за БВП в ЕС по региони. Северозападна България на последно място.  :(

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/1-24022011-AP/EN/1-24022011-AP-EN.PDF

В тoп10 отзад напред влизат 5 български региона...
« Последна редакция: 27 Февруари, 2011, 23:26:00 от gogolcho »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #346 -: 01 Март, 2011, 15:22:21 »
0
Дефицитът в консолидирания бюджет за януари е над 477 млн. лв.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=676775

Икономисти: Скокът в цените на горива ще доведе до забавяне на ръста в България
http://www.investor.bg/news/article/113262/332.html

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #347 -: 02 Март, 2011, 10:58:54 »
0
 Това са откъси от лекция на Лудвиг фон Мизес, озаглавена "Икономическият цикъл и отвъд пределите му". Включена е в брошурата "Свободният пазар и неговите врагове", която се продава по книжарниците.

 [i]"Не можем да имаме бърз растеж без кредитна експанзия, а тя неизбежно стига до катастрофа. Когато растежът свърши и започне депресията, тя се удължава от психологически фактори. Цикличният растеж е въображаем и се основава на впечатлението, че сме по-богати, отколкото сме в действителност. Затова се започват проекти, които не могат да се изпълнят. Депресията означава приспособяване към действителното положение. През периода на депресия основната дейност на бизнеса е спасяването на това, което може да се спаси от растежа. Само част от проектите, започнати през растежа, ще оцелеят. Депресията трае толкова, колкото е нужно, за да се събере чрез нови спестявания капитал за тяхното продължаване. Депресията не означава обедняване на страната. Всъщност в сравнение с предшествалия растеж тя е по-точно отражение на действителността. Но поради психологически причини, поради създадената от депресията политическа ситуация, понижаването на цените и спада на производството тази фаза може да продължи по-дълго, отколкото е нужно за възстановяване на реалните условия.
 За икономическия цикъл е написана литература, която със садистично удоволствие описва подробно всяко явление на депресията. Но макар някои от тези явления да са парадоксални, трябва да осъзнаем, че депресията е връщане към действителността и опит да се запълнят, доколкото е възможно, създадените от растежа дефицити.
...
 Би било грешка да се твърди, че икономическият цикъл принадлежи на пазарната икономика и ще трае, докато има пазарна икономика. Първо, цикълът не е пазарно явление, а явление на кредитната експанзия. Тази експанзия е насила вмъкната в пазарната икономика от управниците, защото те и общественото мнение смятат нормално функциониращата пазарна икономика за недостатъчно продуктивна. Струва им се, че тя произвежда твърде малко мостове и материални блага. И те решават, че са открили начин "да превърнат камъните в хлаб" (метафора, използвана от Дж. М. Кейнс и цитирана по-рано в лекцията). Бих казал, че икономическият цикъл може да е само преходно явление, илюстрация на разликата между науката за човешкото действие и природните науки."

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #348 -: 02 Март, 2011, 17:52:25 »
0
Коганев, какво казват австрийците за инфлацията?  Разглеждат ли някаква малка инфлация от х% като здравословна за икономическия ръст?  сори ако  въпроса ми е твърде лаишки ...

поздрави

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #349 -: 02 Март, 2011, 19:47:13 »
0
Австрийците казват най-различни работи, защото тяхната школа търпи развитие, но като цяло не са фенове на държавата като икономически субект. А инфлацията е функция на паричната политика на управляващите. При обезценяване на валутата е важно как ще реагират храта, какви са техните очаквания. Понеже хората са рационални и очакванията им при започване на инфлационни процеси са тези процеси да продължат, то дори лека изкуствено предизвикана инфлация би довела до "бягство от касова наличност", тоест хората ще са склонни да похарчат повече налични пари, понеже очакват тяхното обезценяване. Икономическите субекти ще са склонни да вземат заем в "скъпи пари" и да купят стоки и активи, а на по-късен етап да връщат "евтини пари". Това ще доведе до вече споменатата кредитна експанзия, а това вече го споменах. Преразказвам, така че може и да съм неясен.
 Въпросният Лудвиг фон Мизес е дори още по-категоричен - според него държавата трябва единствено да ни пази добре и да ни съди справедливо. Всичко, което е извън тези изначални функции на държавата, е вредно за пазарната икономика.

По темата за цените днес чух ужасяваща новина - правителството ще прави комисия, която ще следи цените. Някои стоки били с РАЗЛИЧНИ цени в различни търговски обекти. На кой кретен му мина мисълта, че трябва цените да са еднакви??? Бай Тошо да не е възкръснал и ББ да му е върнал престола? Тези не дойдоха ли на власт като дясна партия? Един малумен министър на земеделието, който на две магарета сено не може да раздели, се пулеше в камерата, че имало кашкавал по 16 лв. при изкупна цена на млякото 70 ст. и ТОВА ТРЯБВАЛО ДА СЕ ПРОВЕРИ... Какво ще проверяваш бе, идиот?! Ако иска човекът и по 160 лв. да го пусне, законно ли е? Ако има кой да го купи, защо да не му иска 16 лв.? По кой ЗАКОН цена от 16 лв. за кило кашкавал е неоправдано висока? Какво, по дяволите, означава "неоправдано висока" цена и в кой нормативен акт е записано? Ужас!!! Създава се репресивен апарат, беззаконие и еднолична власт. Как един чиновник ще определя коя цена каква е? Няма как, затова едновременно с комисията ще се въведат "пазарно" определени максимални цени. Кошмарът ми се сбъдва, оказах се прав - тези ще сложат тавани на цените. Това е краят на пазарната икономика, доколкото я имаше, у нас.

Започва се. Прозводителите са виновни. Търговците са виновни. Всички са виновни. 75% от потребителите искали контрол... Болшинство... С неясни формулировки по телевизията бяха заплашени всички икономически субекти. Същият тъп и очевидно видиотен от славата си министър пак се появи да ми обяснява колко струва агнешкото. Това е началото на края, дами и господа. Безсилието на ББ в крайна сметка довде до очакваното - декларация за упражняване на тотален контрол. Добре, че изкарах семействто си в чужбина. Категорично не ми пука дали греша или не - този път нямам желание да участвам в експеримента.

Лудвиг фон Мизес, който е напълно неразбираем в България, казва следното: "Радикалните промени в обществото са резултат от предшестващи ги радикални интелектуални промени - по-точно от интелектуално движение, което създава икономическата наука като обособен клон от човешкото познание."

При интелектуалното ниво на министерския съвет и на "болшинството" нищо чудно да се върнем във феодализма. Без мен този път...
« Последна редакция: 02 Март, 2011, 19:54:23 от koganev »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #350 -: 02 Март, 2011, 21:30:30 »
0
България: да не си между 18 и 35 г. http://banks.dir.bg/2011/03/02/news8115357.html

23 процента от младите българи са безработни. В градовете всеки трети между 18 и 35 години не работи. В селата делът им е цели 58%. Всеки 20-ти младеж изобщо не търси назначение, защото е изгубил всякаква надежда.

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #351 -: 02 Март, 2011, 21:38:55 »
0
Мерси, Коганев. Тия австрийци ми стават все по симпатични  ... нали Марк Фабер беше от тази школа.

Виж, този таван на цените сигурно е поредния популистки кьорфишек на боко. Колкото направи ревизия на заменките толкова и ще въведе таван на цените. Лошото е че има други сладури дето гледат и се учат, ще извадят няколко серрсета, ще вземат властта и ще има истински проблем. Представи си р.овч, р. петков и сие да въведат таван на цените! Ей тогаз си ... ....та.

Да ти кажа, на запад от българия посоката е същата - вървим към социализъм. Банките се спасяват с държавни пари и на практика не са подвластни на пазарните механизми. ЕЦБ налива пари срещу дцк на Гърция които е ясно че са боклук и така изважда пазара от строя - либор-а и юрибор-а вече не значат нищо щото банките не се рефинансират на пазара помежду си а са на цицата на ЕЦБ! Сметката я обират работещите дето произвеждат истинските реални блага ... и почват да не виждат смисъл в упражнението.

Нямало инфлация - тва е стъкмистика. Храните и енергията са с 30% нагоре за 2 години. Имотите са надолу и понеже по случайност са над 40% от потребителската кошница по която се мери инфлацията в сащ излиза че инфлацията за 2 години е 3-4%!!! Смях!!!  Лъжата се поддържа за да имат оправданието да печата пари.
Ок, на запад посоката е същата но изходната точка е друга та ... абе винаги има надежда.  *drink11*

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #352 -: 02 Март, 2011, 22:10:42 »
0
23 процента от младите българи са безработни. В градовете всеки трети между 18 и 35 години не работи. В селата делът им е цели 58%.

аха в градовете 33% са безработните младежи а в селата 58%. В цяла българия обаче безработните младежи са 23% ... сигурно щото в курортите безработицата сред тях е 0%
...  :D

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #353 -: 02 Март, 2011, 22:16:26 »
0
Не ми се занимава с анализи, но ми се струва, че ние сме в състояние на стагфлация от известно време. Това е етикет за лошо управление на стопанството. Няма такова нещо като внесена криза и не искам отново да слушам, че е виновно международното положение. Ситуацията е сериозна. Не знам докога банките ще издържат, но не забравяй, че те са раздали чужди пари - нашите. През кура им е дали ще могат да ни ги върнат, при поискване, а поискване ще има, при повишаване на разходите за живот.
Цените се повишават, защото при спадане на оборотите ик. субекти трябва да избират м/у спиране на дейността или повишаване на нормата на печалба, за да спазят логиката на съществуването си. Намаленото потребление е следствие на пълното неразбиране на управляващите за това как функционира едно бедно и безперспективно национално стопанство, намиращо се в паричен съвет.  Недоволството на хората от повишените цени трябва да се насочи към въображаем враг - днес министърът-идиот посочи врага. Враговете са производителят и търговецът. Новата комисия, веднъж създадена, по правилата на бюрокрацията ще започне да съществува сама за себе си и това се нарича апарат. Понеже няма законова база, това се превръща в репресивен апарат. Създаването на държавен орган, предварително определен срещу кои врагове ще се бори без законова формулировка на нарушенията, срещу които ще се бори, е директна заявка за авторитарно управление. Следващата стъпка е криминализирането на спекулата и централизираното снабдяване... Искат се 50% от гласовте, а в България малоумните с право на глас са доста повече. Колкото по-бедни стават хората, толкова подкрепата за тоталитарна власт ще е по-голяма.
Комисията ще е подчинена ЛИЧНО на премиера. Ехо, не ти ли дрънкат камбанки... При наличието на поне три структури, които правят проверки за картели и за нелоялна конкуренция,  ББ си прави свой орган, който ще проверява за НЕОПРАВДАНО ВИСОКИ цени, без да има каквато и да е нормативна уредба, която да регламентира граници в ценообразуването. Така са постъпвали Хитлер, Сталин, Вълко Червенков... Нямам кой знае какво основание да мисля, че ББ ще спре до тук.

Европа е СОЦИАЛНА, а не социалистическа. Не ми се навлиза в подробности, но по принцип това са коренно различни неща. Иначе монетарно са разхайтени, но това се отнася до целия свят. Надлъгване, което кой знае до какво ще доведе. НО поне пазарте са свободни.
« Последна редакция: 02 Март, 2011, 22:21:32 от koganev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #354 -: 03 Март, 2011, 00:02:34 »
0

Не знам, на мен ми се виждат това като поредния кьор фишек. Много елементарен, но действа. Кого ще проверяват за цени? Ми, ако аз реша да внеса и го пусна на по-ниски цени, ще ме оставят ли? Защото става въпрос за основни продукти, а не за парцалки.

Тази мантра - търговците виновни, производителите виновни, когато е необходимо и работодателите виновни, няма как да не излезе във времена, като сегашното. Търси се виновника, много удобно посочен.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #355 -: 03 Март, 2011, 00:06:32 »
0

Лошите кредити летят нагоре
Клиентите все по-често влизат в банките за да предоговарят старите си задължения, а не за да вземат нови кредити.
Просрочените и преструктурирани кредити се увеличават с доста бързи темпове и през 2011-а. Само за първия месец на годината общият им размер, според статистиката на БНБ, е нараснал с 353 млн. лв. и в края на януари е 7.53 млрд. лева. Проблемни са най-вече заемите, предоставени на фирми - при тях просрочените и преструктурирани кредити за един месец са се повишили с 310 млн. лева. Явно всички приказки на правителството за съживяване на икономиката и за подобряване на бизнес климата визират някаква друга реалност, която е далеч от България. Защото у нас компаниите продължават да се оплакват, че държавните ведомства и общините не си плащат задълженията към тях, че пазарът на стоки и услуги се свива и т.н. ... все проблеми, които мъчат бизнеса от края на 2009-а.

Неприятното в цялата ситуация е, че общият обем на заемите почти не расте, но все пак скокът на проблемните кредити е направо застрашителен. За дванадесет месеца - от януари 2010-а до януари 2011-а, кредитите, предоставени на граждани и фирми, са се повишили от 49.95 млрд. лв. на 50.7 млрд. лв., или с около 750 млн. лева. За същия период просрочените и преструктурирани заеми са отчели увеличение от близо 3 млрд. лева. Делът им в общия размер на кредитния портфейл на банковата система също е излетял нагоре. В края на януари 2010-а той е бил 9.03%, а дванадесет месеца по-късно вече е около 14.9 процента. Вярно е, че тук не става въпрос само за кредити, по които не се плаща, а и за такива, които се обслужват, но получателите им имат финансови затруднения.

Ситуацията само с просрочените вземания на банките обаче също не е обнадеждаваща - става дума за онези заеми, по които не са правени погасителни вноски повече от 90 дни. Пак според официалните съобщения на БНБ в края на януари 2011-а те са 11.9% от всички отпуснати заеми. А преди година са били около 6.5-7 процента. Данните от статистиката показват, че 2011-а не започва по-добре за бизнеса и за банките, отколкото 2010-а. А когато тяхното състояние не се подобрява, е малко наивно да очакваме, че бюджетът бъде изпълнен успешно. Разбира се, все още е много рано да твърдим, че отново ще се стигне до актуализацията му, но тази опасност въобще не бива да бъде изключвана.

Колкото до състоянието на банките в тази ситуация - то като цяло е стабилно. Преди месец финансови анализатори направиха прогнози, че банковият сектор може да се справи дори ако лошите кредити достигнат 20-25% от всички отпуснати заеми. БНБ пък твърди, че финансово-кредитната система разполага със средства, които й позволяват да поеме допълнителни загуби от 3-4 млрд. лева. За изминалите две години банките показаха, че наистина са натрупали сериозни резерви, благодарение на които могат да устоят на какви ли не вътрешни и външни икономически трусове. Само че тези резерви не са безкрайни. Ако бизнесът не започне наистина да генерира печалби и лошите кредите не престанат да растат, 2011-а може да бъде последната година, през която банковата система ще бъде стабилна. След това или чуждестранните собственици на българските кредитни институции ще трябва да увеличат капиталите им, или ще се появяват проблеми с ликвидността. А стигне ли се до такава ситуация, правителството ще се изправи пред изключително сериозни предизвикателства

http://www.banker.bg/?Issue=922&Section=51&Category=1&Article=43932

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #356 -: 03 Март, 2011, 00:13:09 »
0
Ok, Коганев  прочетох за контрола на цените

  http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/03/02/1052967_organ_kum_ministerskiia_suvet_shte_sledi_cenite_na/

Наистина звучи дебилно!!!

Но не се съгласявам с тебе че европа е социална а не социалистическа. Европа и сащ са на път да станат социалистически в най-лошия смисъл на думата. Има една класа от "безгрешни"  които няма как да фалират - залагат бясно и ако спечелят са много куууул ако загубят биват спасявани. Освен това постоянно получават помощи от държавата - я под формата на нисколихвен заем срещу залог от джънк облигации  (ЕС)  или РОМО (Permanent Open Market Operations)    на ФЕД в сащ. И в двата случая превилигированите директно висят на бюджетното кранче ...
жалка картинка ...
 *drink11*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #357 -: 03 Март, 2011, 01:22:22 »
0
Честит ви национален празник, и нека помним, че в в България е имало и по-тежки времена.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #358 -: 03 Март, 2011, 10:42:05 »
+1
Най-страшното идва тогава, когато хората започнат да си казват "не може да е толкова лош този, това е кьорфишек, той прави това, защото иска да изплаши онези спекуланти. Той го прави за ДОБРО". Така в историята са останали Хитлер, Сталин, Мусолини и още куп по-дребни тирани, които са правили за ДОБРО опит да унищожат народа си, а защо не и света. Хората масово подценяват Глупака и не осъзнват щетите, които Глупостта може да нанесе в името на ДОБРОТО.

Това вече се е случвало, Муза. Прочети си поста и сама ще се стреснеш. Демократично ли е да се действа чрез насаждане на страх от неизвестни и нерегламентирани еднолични действия на властта? Защо един търговец трябва да се страхува при извършване на дейността си В РАМКИТЕ НА ЗАКОНА? Има ли законова санкция, която да ЗАЩИТАВА търговеца и производителя от произвол?
Защо преди националния празник се съобщава за това? Защото има 4 почивни дни, в които да се направи необходимото. Стой, та гледай...



Кое му е нормалното на това властта да търси виновника сред невинните? Властта е виновна, а други ще бъдат преследвани - това за теб наистина ли е нормално и го приемаш със спокойно сърце? Знай, че започне ли се от търговците, няма да се спре никъде. И ТИ ще бъдеш за нещо "виновна", и ТВОИТЕ БЛИЗКИ ще бъдат "виновни". И ББ ще говори по ТВ, че народът МУ ГО обича, а всички вътрешни "врагове" ТРЯБВА ДА СЕ СТРАХУВАТ... Дежа ву.

Управление чрез СТРАХ е тирания!!! Жалко за онези от вас, които я очакват с нетърпение и се самоуспокояват, че ако нещата отидат твърде далче, това може да се спре. Не може, Муза. То е лавина, тръгне ли веднъж, единственото спасение е да не си там, където минава. Веднъж посочен, врагът ТРЯБВА да бъдепреследван и УНИЩОЖАВАН. Това иска народът, или поне 75% от него. Искаш ли да сехванем на бас, че ако ББ не бъде спрян СЕГА, този процнт ще отиде на 99?
Казвам ти, това ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО. С помощта на братския народ, комуто се кланяме днес, ББ може да остане на власт толкова, колкото си иска. Може би не напразно година и половина НЯМА ЯСНА позиция по руските зарбващи проекти. Може пък да е изтъргувал народа, който го подкрепи с надежда. Първите стъпки в тази посока са насаждне на страх у инициативните и предприемчивите и издигане на високи постове на мижитурки, които безропотно да прокарват полтиката Му. Това вече е факт!
Следват еднолични решения и създаване на собствен апарат - това е в ход и би трябвало дастане светкавично.
Крайната фаза е изолация на страната, репресии с/у народа и нови учебници по история. Мислиш, че не може да стане? Мислиш, че някой ще те спаси? ЕС ще се намесят? :)

nearvana, разликите м/у социален и соцалистически формат са във собствеността върху средствата за производство и степента на преразпределение от дръжавата. При социализма няма пазар и клиент, няма предприемач и маркетинг. Няма пазарни отношения и няма пазари изобщо в макро мащаб. Социалното пазарно стопанство е друга работа. При него всичко си е нормално, само преразпределението от държавт е на доста високо ниво, но това ЗАВИСИ ОТ ИЗБИРАТЕЛЯ. При социализма няма избиратели - просто няма избори. При пазарните стопанства критерий за добре свършена рабта е клиентът, а при социализма критерий е партийният секретар. Не си ли прегледал поне някаква брошурка на Маркс? Ако не си, значи най-интересното ти предстои :)
Иначе още откакто свят светува има едни, които така, а други, които онака... Както казваше един мой приятел, Бог да го прости, за робовладелския строй "Дали е било хубаво? Зависи от коя страна на камшика си" Несправдливостта е вечна, но това не означава, че трябва да я приемаме.
Още по-малко означва, че трябва да я приветстваме.
« Последна редакция: 03 Март, 2011, 10:54:01 от koganev »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #359 -: 03 Март, 2011, 14:22:53 »
0
Честит ви национален празник, и нека помним, че в в България е имало и по-тежки времена.


Какво празнуваме? ;)

 *drink1*