Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 591760 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #480 -: 14 Април, 2011, 01:03:59 »
0

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #481 -: 14 Април, 2011, 02:09:09 »
0
А останалите 257 милиона? :)

Пък и е хубаво, че са започнали да дават кредити на фирми без нито една данъчна декларация. Сега ще регистрирам една и ще ида да поискам по-малко, само 1 милион, с бизнес план, на който няма да устоят. :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #482 -: 14 Април, 2011, 10:10:12 »
0
За останалите ... не знам. Със сигурност го е измислил. Интересно как.

Бизнес планът е нещо като предизборни обещания или пък " сваляне на звезди от небето".  *rofl*
Другата част, а именно доказване как ще се обслужва кредита е по-трудна.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #483 -: 14 Април, 2011, 11:37:20 »
0
Може би тази статия обяснява нещата
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2009/08/21/773045_rujda_v_nadin/

Цитат
...Двама независими един от друг източници от сектора обаче твърдят, че от пролетта "Надин" е собственост на фирма, близка до един от най-големите й кредитори - Първа инвестиционна банка, и че Домусчиев е неин пълномощник. В Търговския регистър обаче не са вписани залози на имуществото на компанията срещу заем, нито пък има информация кои са основните кредитори на компанията. Смяна на собствеността обаче би могло да има с всевъзможни договори.

Според източник, близък до "Надин", кризата е заварила компанията със задължения към бюджета и доставчици за над 10 млн. лв. и банкови кредити и лизингови договори за общо около 160 млн. лв. През 2008 г. компанията е имала затруднения да ги обслужва, а през пролетта те са били предоговорени. Дали има продажба или не обаче не е ясно.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #484 -: 14 Април, 2011, 12:52:51 »
0

Номерът е ясен... почти като във вица за попадията...  :D

Додо,
Може би, това е още едно събитие, което би променило хода към циганландия.
По повод твой коментар в другия форум. :)

Това решение няма да спре "изключителните случаи" и... циганите.

http://frognews.bg/news_34412/Rabota_v_Holandiia_%E2%80%93_ako_si_izkliuchitelen_sluchai/

И те имат същия проблем - "негодни за работа".

 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #485 -: 14 Април, 2011, 17:10:37 »
0
http://velimar.blogspot.com/2011/04/blog-post_12.html

Енергетика:Проектът „Белене” и ядрените отпадъци – въпроси без отговор
В потока коментари „за” и „против” строежа на атомната централа „Белене” през последните седмици, преобладават емоционалните политически аргументи пред здравата икономическа логика. Според мен единственият въпрос, на който следва да се отговори е дали проектът е икономически изгоден за България и дали ще е конкурентноспособен на един бъдещ общ европейски енергиен пазар. Все забравяме, че от 2007 г. България е равноправен член на Европейския съюз, от което пък следва, че се е ангажирала да участва във формирането и изпълнението на общите  европейски политики, една от които е създаването на единен конкурентен енергиен пазар.
В тази връзка бих искала да повдигна няколко въпроса, които не се отнасят само до цената на централата, а имат по-широко измерение, особено след ядрения инцидент в Япония, и са свързани най-вече с грижата за опазване на околната среда при дългосрочното съхранение на отработеното ядрено гориво.


Предистория на проблема?


Въпреки повече от половинвековната история на ядрената енергетика (първият ядрен реактор е въведен в експлоатация през 1956 г. в Колдър Хол, Обединено кралство), все още няма хранилища за окончателно погребване на отработеното ядрено гориво. Към момента отпадъците с висока радиоактивност или тези, които не могат да се подложат на преработка и да се използват повторно, се съхраняват в съоръжения за временно съхраняване. Чрез временните съоръжения за съхранение се намалява температурата и нивата на радиация на топлоотделящите елементи и отпадъците с висока радиоактивност. Тези съоръжения се нуждаят от постоянна поддръжка и контрол и поради тази причина не могат да дадат дългосрочно решение на проблема със съхранение на отпадъците с висока радиоактивност. Те обикновено са близо до или на повърхността, при което съществува допълнителен риск от аварии, включително от падане на самолети, пожари и земетресения. Срокът на междинното съхранение може да бъде най-много до 50-100 години. Трябва да се има предвид, че ядрените отпадъци от централите с високи нива на радиация имат разпад до 1 млн. години. Това означава, че отпадъците, съхранявани във временни съоръжения трябва да бъдат преопаковани и съхранени по един дългосрочен и надежден начин.
Към момента в Европейския съюз се генерират 7000 кубически метра радиоактивни отпадъци и по – голямата част от тях се съхраняват в съоръжения за временно съхраняване.


Какво е най-доброто решение?


Сред учените и международните организации като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е налице широк консенсус, че дълбокото геоложко погребване е най-подходящото решение за дългосрочно погребване на ядрените отпадъци с висока радиоактивност. Този консенсус е основан на научна работа извършвана повече от 30 години. През 2009 г. близо 200 учени и инженери от около 70 организации препоръчват отработените ядрени отпадъци да се погребват в дълбоки подземни геоложки хранилища за високо радиоактивни отпадъци. Препоръките са представени в специално изготвен от тях доклад "Програма за стратегически изследвания". Общият извод е, че от всички известни технологии към настоящия момент, геоложкото погребване е най-безопасния вариант. Съхраненият  по този начин отпадък е в "пасивна безопасност", при която не е необходима намесата на човешка дейност и радиоактивните отпадъци може да се съхраняват завинаги там.


Какво е предложението на Европейската комисия за разрешаване на проблема?


Съгласно Договора за Евратом, ЕС притежава правната компетентност за защита на населението от йонизиращи лъчения. Въпреки че, енергийният микс е от национална компетентност и ЕС зачита решението на всяка държава-членка, независимо дали то е „за или против” ядрената политик, но в същото време в интерес на всички граждани на Европа е ядрените отпадъци да се изхвърлят по безопасен начин и хората, водите и земната повърхност да са защитени от радиоактивно замърсяване. Не е необходимо да се споменава, че  ядрен инцидент в една страна би имал опустошителен ефект и в други съседни страни.


Комисията предлага да се създаде европейска рамка със задължителна правна и изпълнителна сила, която да гарантира, че всички държави-членки ще прилагат общите стандарти, създадени в рамките на МААЕ,  за всички етапи на управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци до окончателното им погребване. Предвижда се директивата да бъде приета до края на 2011 г.


По-специално директивата определя, че:
Държавите-членки трябва да изготвят национални програми в рамките на четири години от приемането на директивата. Тъй като приемането се очаква за 2011 г., това означава края на 2015 година. Тези програми следва да включват: планове за изграждането и управлението на обектите за погребване, в които се определя конкретен график за изграждане, съдържащ основни етапи и описание на всички дейности, които са необходими за изпълнението на техническите решения за погребване, оценката на разходите и избраните схеми за финансиране.
Националните програми трябва да бъдат обявени на комисията. Комисията може да поиска от държавите-членки да изменят плановете си.
Две или повече държави-членки могат да се споразумеят да използват окончателно хранилище в една от тях. Не се разрешава износът на ядрени отпадъци извън ЕС с цел окончателно погребване.
Обществеността трябва да бъде информирана от държавите-членки, за да може да участва във вземането на решения относно управлението на ядрените отпадъци.
Стандартите за безопасност, разработени от Международната агенция за атомна енергия придобиват задължителна правна сила. Това включва независим орган, който издава лицензии за изграждане на хранилища и проверява анализа на безопасността за всяко отделно хранилище.


В контекста на горната информация от само себе си се налагат и въпросите към проекта „Белене”.


1.Ако България гледа сериозно на задължението си да спазва европейското законодателство, то има ли идея как и къде ще погребва отработеното ядрено гориво от атомната централа „Белене".
2.В проекта обсъждан ли е стандарта за безопасност, който ще се прилага при погребване на отработеното ядрено гориво от централата „Белене” в светлината на предстоящите промени на европейското законодателство в тази насока?
3.Има ли оценка на разходите и какви са схемите за финансиране?
4. Кой и как ще финансира разходите по погребване на ядрените отпадъци от „Белене” . По принцип това е задача на оператора на атомната централа, който следва да заделя средства за бъдещото погребване на ядрените отпадъци.
5.Как държавата ще изпълни изискването, заложено в директивата, да бъде надлежно информирана обществеността, за да може тя да участва във вземането на решенията относно управлението на ядрените отпадъци преди да бъде определен начина на съхранението им?


В директивата се казва, че обществеността трябва да бъде уведомявана от държавите-членки по такъв начин, че тя да може реално да участва при вземането на решенията. Питам се как ще бъде убедена конкретна община в България да приеме на територията си изграждането на съоръжение за съхранение на ядрени отпадъци. Само искам да припомня какъв отпор и колко протести имаше на граждани от различни  общини от цяла България при очерталата се перспектива в техните депа да се съхраняват софийските „бали боклук”.


И тук не мога да не дам един пример от Швеция:
В момента Швеция предвижда да построи хранилище в две общини Östhammar и Oskarshamn. При търсенето на конкретното място държавата се е обърнала към гражданите на тези общини и ги е информирала за проекта си по изключително прозрачен начин. Създаден е бил местен съвет на гражданите, който е получил няколко милиона евро, за да финансира собствени изследвания и дейности. Проведени са над 60 консултативни срещи с гражданските организации. В резултат на разяснителната кампания, двете общини се съгласяват на тяхна територия да се изградят хранилищата. Не на последно място, роля е изиграла и перспективата за заетост и по-високи доходи.
Швеция планира хранилището да заработи през 2023 г., Финландия планира през 2020 г. да има работещо хранилище, а Франция през 2025. г.


Е, това са въпросите, а дали има кой да отговори .....?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #486 -: 15 Април, 2011, 10:23:11 »
0
Аз вече се определям като циганин. Данъци ли, ааа...
Затвор за подбуждане към дискриминация и расова омраза
  http://lubomir33.blog.bg/politika/2011/04/13/chestito-zatvor-za-podbujdane-kym-diskriminaciia-i-rasova-om.728561

Друг е въпроса че по силата на този закон половината от българите трябва да влязат в затвора, защото ако се прочетат мненията по форумите например, става ясно че почти всеки втори българин пише против циганите.

България се опразва  http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14975184,00.html

Изследванията предстои да покажат точната цифра, но имаме над 1 милион ромско население, което за първи път в историята на свободна България се оказва тотално неграмотно, население, което се увеличава с геометрична прогресия и същевременно върви надолу в културно отношение със същата тази прогресия.
*neg*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #487 -: 15 Април, 2011, 14:32:13 »
0

   Накъде вървим, накъде отиваме..... и откъде минаваме :)

   
Не всеки полицай влиза като по филмите


   Извинявам се за спама.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #488 -: 15 Април, 2011, 14:37:36 »
0

   Аха, май разбрах ::). Отиваме да връщаме едни пари, ама ни е яд...

  http://www.focus-news.net/?id=n1514226

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #489 -: 15 Април, 2011, 16:16:43 »
0
Грешки и Европа спасяват платежния ни баланс

Цитат
Платежният баланс на страната ни през февруари е на плюс, след като през януари отчетохме плашещо голям минус. Според най-новите данни на БНБ, балансът се е подобрил с 53.8 млн. евро през февруари, след като през същия месец година по-рано се беше свил с 426.8 млн. евро.

През месец януари дефицитът в платежния баланс възлезе на 628.3 млн. евро. Така че след резултатите от февруари, дефицитът от началото на годината до 28 февруари възлиза на 574.5 млн. евро.

Какво по-точно стана с пплатежния ни баланс през февруари и има ли основания за оптимизъм? На този въпрос се опитват да отговорят следващите редове.

През февруари е отчетен излишък в текущата сметка в размер на 208 млн. евро. Наистина, търговският баланс е отрицателен в размер на над 25 млн. евро, но в графата услуги /транспорт, пътувания и др./ постигаме 70 млн. евро излишък. По-важни все пак се оказват текущите трансфери от нето 180 млн. евро, а именно 274 млн. евро кредит спрямо 93 млн. дебит.

За последните 12 месеца до края на февруари, кредитът по текущите трансфери надхвърля 2 млрд. евро, докато дебитът е 557 млн. евро. Текущите трансфери в платежния баланс са всички финансови средства, предоставени безвъзмездно от една икономика на друга. Следователно е лесно да се заключи, че парите от европейските фондове, които получаваме като нова страна членка, „оправят“ през февруари текущата ни сметка.

Дотук добре. Финансовата сметка обаче говори нещо различно. През февруари тя е на минус в размер на 383 млн. евро, след като през януари беше на червено в размер на почти 625 млн. евро. Тоест за първите два месеца от годината от страната ни са изтекли капитали в размер на 1 млрд. евро /точно 1001.7 млн. евро/.

В това число, преките инвестиции в България са намалели през февруари със 117 млн. евро. Това означава, че чуждестранни компании, които са инвестирали у нас, са изтеглили парите си; подобно развитие за отворена икономика като българската е един от най-лошите сценарии, които могат да й се случат.

БНБ все пак ни успокоява: въпросният минус 117 млн. евро ПЧИ се дължи основно на изплащане по вътрешнофирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията, тоест няма бягащи от България чужденци с куфари.

Добре, но заедно с това портфейлните инвестиции, тоест по-малките дялови участия на чужденци в български предприятия, са се свили през февруари със 78.3 млн. евро. А ако погледнем за година по-рано, ПЧИ са на плюс над 150 млн. евро, тоест въпросните "погасителни планове" не се движат напълно по график.

През февруари българи са изнесли допълнителни 35.8 млн. евро от България, а други 144 млн. евро са изнесли чужденци, които досега са си държали парите в България. През януари 230 млн. евро депозити на нерезиденти напуснаха страната ни.

И така, от началото на годината до края на февруари чужденци са изнесли от България финансови инвестиции в размер на 412 млн. евро, а българите са изнесли от България други 416 млн. евро. Общо - 828 млн. евро е минусът в графата "Други инвестиции" за първите два месеца.

Но на фона на тези буреносни облаци изведнъж грейва слънце, и то е в червен цвят.

Оказва се, че специалистите от БНБ са допуснали грешка или пропуск в изчисленията си в преходните месеци, която грешка обаче са забелязали през февруари. Тъкмо навреме – в платежния баланс изневиделица се появяват 218.2 млн. евро, с които минусът в размер на 164.4 млн. евро в платежния баланс изведнъж се превръща в цитирания в началото плюс.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #490 -: 17 Април, 2011, 16:39:17 »
0
Никак не уважавам Сидеров и в-к Атака - той е по-голяма фурнаджийска лопата и от Б.Б.

Но тази статия:
Преброяването - фалш в очите на гражданите  http://www.vestnikataka.bg/show_news.php?id=209706&cat=10
излглежда достоверна.

Цитат
Това преброяване е абсолютна измислица, но не това е страшното, а това как едно платено преброяване се опитва да прикрие престъпленията и геноцида срещу цял един народ.
Дори от НСИ признаха с половин уста, че много от българите, живеещи в чужбина, са броени за местни жители. Данните за градовете също според мен не са верни по няколко причини. Слабото население, което според стъкмистиката ни имаме в големите градове на страната, въобще не съответства на обезлюдените селища в България и жителите, които те са имали в края на 80-те и началото на 90-те години!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #491 -: 17 Април, 2011, 22:13:28 »
0
Редакционен: Конвергентната програма на гражданите
http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/04/17/1076285_redakcionen_konvergentnata_programa_na_grajdanite/

Кон-вер-ги-рах-ме се, кон-вер-ги-рах-ме се. Хайде честито!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #492 -: 18 Април, 2011, 13:51:51 »
0
БНБ - Задължения към правителството и бюджетни организации   

01.04 - 4 099 888 хил. лв

08.04 - 3 641 934

15.04 - 4 338 504

Април е традиционно силен откъм постъпления, а и БНБ тогава прави вноската си. Тя ще е 209 млн. лв.
http://www.banker.bg/?Issue=929&Section=51&Category=1&Article=44361
« Последна редакция: 18 Април, 2011, 22:52:18 от gogolcho »

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #493 -: 19 Април, 2011, 10:43:02 »
0
http://www.reduta.bg/?p=558

Ако обаче надигнете глас срещу ромските къщи, ще ви обявят за нетолерантни. Хора, които са готови да се впуснат в една бесмислица, раждаща омраза, са готови да обвинят в омраза онези, които се опитват да търсят смислени решения. Готови са да защитават безсмислицата с най-високопарните думи, защото тя е печеливша за тях. Пет пари не дават за самите роми.  Ако ромите въобще съществуват за тях, то те съществуват като бенефициенти, като целеви групи за европейски проекти, т.е. за европейски пари. Тези хора са толкова гръмогласни в лицемерието си, маскирано като загриженост за малцинствата, че стъписват търсещите разумни и перспективни решения. Карат ги да се свият, да не задават въпроси, да се преструват на съгласни, за да не изглеждат нетолерантни. Щом си против къщичките за роми, значи си против самите роми. Но щом си готов да крадеш от проект за къщички за роми, значи си много загрижен за ромите.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #494 -: 19 Април, 2011, 16:10:21 »
0
http://news.ibox.bg/news/id_220289573

Цитат
Страната ни е на 90-то място по иновативност, на 140-то място по функционалност на институциите, 125-то по ефективност на съдебната система и на 135-то по качества на пътища.

Тези данни оповести министър Трайчо Трайков по време на конференция на тема „Конкурентноспособност на българската икономика - усвояване на европейските фондове".
Трайков обясни, че страни като Тунис и Индонезия например ни изпреварват по иновативност, нареждайки се по този показател сред първите 50. Също така страната ни се нарежда на 96-то място по качество на електропреносната мрежа, на 42-ро по макроикономическа стабилност, на 58-мо по качество на здравеопазване и начално образование.

Трайков изтъкна още, че България е на 67-мо място по качество на висшето образование, на 45-то по достъп до интернет в училище.
Има сфери и области, в които България е значително назад в световната класация. По публични разходи за подкрепа на земеделския сектор се нареждаме на 137-мо място, на 114-то по ефективност на антимонополното законодателство и на 127-мо по изтичане на мозъци.

Българските жени извеждат обаче страната ни доста напред в класацията, тъй като България се нарежда на 35-то място в света по участие на жените на пазара на труда. А това е постижение, което никой не може да ни отнеме, похвали се икономическият министър.

От думите му стана ясно още, че у нас не повече от 500 000 души работят в сектори с висока добавена стойност. Министърът посочи и постигнатото по оперативна програма „Конкурентноспособност". Към 31 март 2011-та по програмата са разплатени 462 млн. лева и са сключени 959 договора.

Към днешна дата България е успяла да разплати по 7-те оперативни програми 1,755 млрд. лева, заяви от своя страна министърът по управление на еврофондовете Томислав Дончев. България има нужда от повече жива кръв „пари" в икономиката, смята Дончев. По думите му план на правителството е до края на 2011-та да се разплатят 3 млрд. лева по европейските програми, което е 20 % от цялото финансиране, предвидено за страната ни.

Какъв е реалният ефект от усвояване на еврофондовете у нас - 120 публични сгради са рехабилитирани с евросредства, а близо половин милион българи са ангажирани по програми в социалната сфера.

Според Томислав Дончев фондовете на ЕС са основният иницииращ фактор за развитие на икономиката ни, но не и панацеята. Те не могат да покрият всички нужди, смята Дончев.
Средствата от ЕС определят посоката, допълни той. Според него се нуждаем от нова система за усвояване на еврофондовете и първа стъпка в тази посока е въвеждането на електронното кандидатстване, нещо което ще бъде факт по думите на Томислав Дончев в средата на тази година.