Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592927 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #555 -: 27 Юли, 2011, 17:04:41 »
0
Забравих да споделя, че получих това като мейл с атт. файл. При отваряне на мейла, атт. автоматично се отваря и се вижда заедно със съдържанието, като при това визуализиращите картинки са анимирани.
Лошото е, че не можах да намеря подходящ начин, та и вие да го видите по същия начин.
Идеята не би трябвало да пострада.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #557 -: 01 Август, 2011, 10:49:57 »
0
List of National Debt by Country   http://www.economicshelp.org/blog/economics/list-of-national-debt-by-country/

...
115 Bulgaria 16.20

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #558 -: 02 Август, 2011, 12:57:56 »
0
Цитат
Руският премиер Владимир Путин обвини Вашингтон, че действат като „паразит" в световната икономика след като натрупват толкова голям дълг, който заплашва глобалната финансова система.

„Държавите съществуват с някакъв дълг. Това не е съществуване, когато тежестта и отговорностите поемат други държави, път предприет от паразит", каза руският министър пред младежи в Централна Русия, цитиран от АП.

Ако икономическата система на САЩ отчете неизправност, то това афектира всички. Трябва да има и друг резерв", подчерта Путин

Путин допълни, че споразумението за дълга обявено от американския президент Барак Обама „ не е пълно и това ще доведе до забавяне вземането на по системни решения".
http://news.ibox.bg/news/id_696048983

Намеци, намеци...



Подчертаното изречение да се чете: Когато.....
Цитат
САЩ държи в напрежение и зависимост целия свят и кризите, които зачествяват в тази страна, могат да доведат до сриване на цялата световна икономика, въпреки евентуалното увеличаване на прага на дълга. Защото пари могат да се печатат само до време. След това и хартията за тях ще струва повече от стойността на напечатаните банкноти. Въпрос на време е кога САЩ ще рухне и ще завлече след себе си всички ... или кога ще принуди всички да изпълняват тяхната воля.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #559 -: 02 Август, 2011, 18:24:29 »
0
След като световната резервна валута е в ръцете на едно правителство, съвсем логично е и, че всички други правителства са зависими от този факт. Така ужким локалните кризи в САЩ, няма начин да не се превръщат в голбални. Грешките натрупани в системата засягат всички, а не само правителството и икономиката на САЩ. И след като по един или друг начин се глобализираме все повече и повече, рано или късно ще се стигне до единна световна резервна валута, каквито ясни намеци се правят от различни посоки. Дали това ще са електронни или някаква друга форма пари не е от съществено значение. От съществено значение ще бъде кой контролира техния тираж и какво се случва със суверенитета на народите след като се установи единна централна банка и т.н. New World Order...


Контролът ще е изцяло в ръцете на Ватикана (както Библията посочва) - нито евреи, нито банкери, нито някаква друга сила контролира събитията в света през последните 2 хилядолетия, а точно Рим. Scyther, ако искаш гледай филма The Illuminati /Илюминати/ http://sersemi.com/ipb/index.php?showtopic=1287 - доста добре е описана цялата им дейност. И всички диктатори са били подичнени на Рим (Хитлер е бил католик напр, а за евреин не е доказано); всички са имали съглашения (конкордати) с Ватикана.
За НСР виж: http://www.babylonmysteryreligion.com/New%20Economic%20Order/New%20Economic%20Order.htm - а по-подробно в лекцията на проф. Вайт: http://www.babylonmysteryreligion.com/videos/new_world_order.htm
А иначе няма да могат да се радват дълго на властта си  :)

BTW няма никакви случайни грешки, всичко е добре организирано. Толкова случайности не са случайни  ;)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #560 -: 03 Август, 2011, 09:52:52 »
0
Утре образованите ще са заминали, а неграмотните пораснали
http://www.reduta.bg/?p=1196

Цитат
Веселина Седларска

Статистиката е като уличен стълб с лампа – някой го използва за ориентиране, друг за подпиране. Ако живеехме в скучно добра държава, преброяването щеше навярно да е по-важно събитие от изборите наесен. Защото то дава числа, без които в добрите държави не могат да се направят скучни сметки, водещи към по-добър живот. В интересна държава като нашата обаче, където  политиката се свежда до разпалване и гасене на текущи пожари, преброяването не е толкова важно с това, че изчислява какви пожари са вилняли и какви се задават. Ако бъде използван този стълб с лампа, то вероятно ще е за подпиране.

Този, който вярва, че ромите у нас са само 325 343, може да спре дотук. Разбира се, те не са и 1 300 000, както са си харесали да твърдят ромски лидери. „Много се тревожа, че раждаемостта пада” – каза на демографско обсъждане в Котел преди време един жител на града. Циганин. Спогледахме се недоумяващо, току-що бяха изнесени данни, според които българите в Котел стават все по-малко за разлика от турците, каракачаните, циганите. Ораторът усети объркването ни и поясни: „Тревожа се за това, че много пада раждаемостта при българите – кой ще изработва нашите социални помощи?” Той не беше циничен, беше просто по-искрен от всички останали. Колко българи биха могли да осъзнаят, да прозрат, да станат и също толкова искрено да заявят на подобни обсъждания: „Тревожа се за неграмотността на ромските деца – кой ще изработва нашите пенсии?”

НСИ: „За първи път при настоящото преброяване е включена категорията „никога непосещавали училище”. Броят на тези лица е 81 хиляди.”

Котел е на последно място сред българските общини по индекс на човешко развитие. Заради село Градец. В Градец  живеят към 6 500 души. 500 от тях са българи, 6 000 са цигани. От четири десетилетия баба Цонка си води дневник, тя е селският статистически институт. Ето нейни демографски данни: от 15 години в малцинството (малцинство баба Цонка нарича българите, защото са само 500 души) не се е раждало дете. В циганската махала една жена родила два пъти в една година. Една друга пък, откакто мъжът й бил в затвора, го осведомявала, че докато той е там, тук редовно му се ражда по едно дете годишно. Истинската учебна година в Градец започва през ноември. По Димитровден каруците се прибират в селото и някои от децата отиват да учат четмо и писмо. Първият председател на Народното събрание след 1944 година Димитър Ганев бил от Градец. Бил обещал на селяните, че ще им доведе Вълко Червенков и го направил. Червенков произнесъл вдъхновена реч в прослава на труда. Казал, че сега, когато всичко е общо, трябва да се работи. Че нивите и фабриките сега са на всички, затова трябва много да се работи. Циганите ръкопляскали, но след събранието дръпнали настрана Димитър Ганев и свойски го попитали: „Ай, бат Митко, отде го намери тоз фашистин?”

НСИ: Налице са значителни разлики в относителния дял на неграмотните лица при трите основни етнически групи. При самоопределилите се като българи 0.5% са неграмотни, при турската етническа група – 4.7%, и при ромската – 11.8%.”

На един от обичайните безсмислени семинари на ромска тематика казах на ромски лидер, че отново проповядваме на вярващите. Че ако той наистина е загрижен за своите братя, трябва да ходи не по семинари, а в  гетата и да убеждава родителите да пращат децата на училище. Защото идва времето на информационните технологии, на компютрите и така времето ще отрече ромите. На което той отговори: „Да, права си, времето ще ни отрече. Но пространството ще ни спаси.” Тоест, колкото повече сме, толкова повече ще се налага да се съобразявате с нас. Тази „бебелашников” идея, за разлика от примера горе, не може да бъде наречена искреност. Това си е обикновен цинизъм. А България трябва да се съобразява с ромите и сега. И съобразявайки се, да им каже първо – да учат, второ – да учат, трето – да учат. За да могат след това да работят.

НСИ: „В съвкупността на децата от 7 до 15 г. включително, които трябва да бъдат в образователната система, но не учат, също се наблюдават значителни различия според самоопределението към трите основни етнически групи. При ромския етнос  23.2% от тази възрастова група не учат, при турската етническа група този дял е 11.9% и при

българската – 5.6%. Причините, поради които децата не посещават училище, не са изследвани по време на преброяването. Причините могат да бъдат от здравословен или друг личен характер.”

Защо спря детето си да ходи на училище, питах един баща в Нова Загора. Защото червата му куркат, каза той.” А, като го спря от училище, спряха ли да куркат?” С тези родители трябва да се говори, а не по семинари в спа хотели. Защото тактиката на тези родители също е цинична – те си представят, че тъй като бедността е единствено, което имат, шансът им е да си продадат бедността. Че държавата трябва да плати на родителите, за да благоволят да пращат детето си в училище. (Гинка от Градец: „Девет деца съм родила на таз държава и една къща не ми е направила. Не, не ходят на училище, безграмотни са. Че как да работят, работа няма. Чакай да изям таз паста и ще ти разправям какъв кучешки живот живеем.” ) Причините могат да бъдат от друг личен характер, гадае националната статистика. Някой е минал през всички ромски гета и е раздал една универсална причина: „Детето няма обувки, как да ходи на училище?!” Само от по един семинар да се бе лишила всяка от безбройните ромски организации, щяха да обуят всички ромски деца.

Данните от преброяването ни казват без думи следното: колкото повече растат тези неграмотни деца и колкото повече емигрират грамотните, толкова по-голям, по-труден и по-необратим ще става проблемът. На всичкото това партиите реагират с някакви словесни конструкции от демократични термини, толкова ялови и кухи, че вече не вършат работа на никого, освен на най-закоравелите и безсрамни лицемери. В България никога никой през последните двадесет години не е имал дори намерението, да не говорим за волята, да решава ромските проблеми. Нито държавата, нито неправителственият сектор, нито ромските лидери.

Всички имат нужда от точно такива роми, в каквито те се превърнаха – гладни, неграмотни, многобройни, развратени по отношение на човешките си и граждански отговорности, манипулируеми. Ромите през всичкото това време бяха нужни на политиците като бройка гласове, на неправителствените организации – като поминък, и на ромските лидери – като аргумент за лично облагодетелстване. На никого не му е минавало и през ум да решава ромските проблеми, защото всички, които можеха да го направят, всъщност печелеха от увеличаването на тези проблеми. Затова проблемите нарастват с такава скорост и сила, че все някога ще осъзнаем – опасността да ни смажат е съвсем реална. Паник-бутонът все още не е натиснат, но е време да се огледаме за него.

Отношението към ромите в България продължава да е в двете крайности. То е или агресивно-гневно или умилително-покровителствено. Ромите предизвикват у нас или омраза, или патос, никога делово отношение. Известният познавач на ромските проблеми Андраш Биро, носител на т.н. малка нобелова награда (награди за социални проекти), ми посочи това като основна българска грешка: „Вие дори не осъзнавате, че с умилително-снизходителното си отношение към ромите също ги дискриминирате, защото се отнасяте към тях като към непълноценни същества. Те са възрастни хора и от тях трябва да се търси отговорност, както от всеки друг. Това беше моят подход при получилия наградата проект в Унгария. Влизах в ромско семейство и разговарях като с възрастни, зрели, отговорни хора: какъв бизнес можете да правите и от какъв заем имате нужда? И те казваха: можем да гледаме две прасета, едното ще продадем, другото ще изядем. И уточнявахме заема – без лихва, с отложено връщане, но почне ли връщането – без прошка. Казвах им директно: това е заем, ако не го връщаш, ще отидеш в затвора. И така – семейство по семейство. Умилението на българските неправителствени организации винаги ме е удивлявало, за какво им е, не разбират ли, че то не работи?!?”

Някои не разбират. Други не ги интересува. И едните, и другите ще се направят на много учудени при следващото преброяване.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #561 -: 04 Август, 2011, 13:06:47 »
0
Мащабна кибер война се развихря в Интернет
http://30dumi.eu/2011/08/mashtabna-kiber-voyna-se-razvihrya-v-internet/

Според мен всички тези "атаки" ще доведат до тотален контрол върху Интернет свободата в скоро време. Естествено под предлог, че е за наше добро.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #562 -: 05 Август, 2011, 14:39:43 »
0
Признавам си, помислих горното за нелепа шега, но "гугълнах" и излезе истина.
Ето връзка  към обявата и за всеки случай, пълният текст:

Работа в НАО
Националната астрономическа обсерватория (НАО) – Рожен търси да назначи млад специалист на работа.  Кандидатите трябва да отговарят на следните изисквания:

- да имат висше образование по физика или друга природонаучна дисциплина,

- да имат компютърна грамотност, включваща: познаване на различни операционни системи (Windows и Unix-базирани) и опит в програмирането (Фортран, C/C++, Java, PHP, Perl и други),

- да умеят да обработват и анализират изображения и да познават съвременните пакети за обработка на изображения (IRAF, MIDAS, IDL, вкл. астробиблиотеките на IDL и други),

- да имат опит в създаването и  поддържането на интернет страници,

- да владеят минимум 2 чужди езика, един от които английски, на ниво писане на научни статии, кореспонденция с рецензенти и партньори в чужбина.

- да имат шофьорска книжка.

 От успешния кандидат ще се очаква:

- да работи и живее в Националната астрономическа обсерватория, на височина 1750 метра и отдалеченост от най-близкото населено място 10 км,

- да усвои работата с телескопите в Обсерваторията и апаратурата към тях: камерите, спектрографите, тесноивични и широкоивични филтри, инструменти и средства за получаване на поляризационни и интерферометрични кадри и други,

- да участва във всички дейности по ежедневната поддръжка на инфраструктурата на Обсерваторията,

- при необходимост да подпомага работата на инженерите по поддръжката и развитието на телескопите и апаратурата към тях,

- да участва в плановите нощни наблюдения на астрономически обекти и явления,

- да контактува активно с медиите и обществеността, денем и нощем – да запознава гостите на НАО с характера на изследванията, които се извършват в Обсерваторията и с инфраструктурата, като изнася лекции на български и на чужди езици.
 

Изредените до тук дейности заемат 50% от времето на кандидата. През останалите 50% той трябва да се занимава с научна дейност по актуална астрономическа тема и да публикува резултатите от тази дейност в рецензируеми международни издания, най-малко по една статия на година.  Дейностите в НАО-Рожен се извършват 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.
 
Брутната месечна заплата на успешния кандидат ще бъде 364 (триста шестдесет и четири) лева = 186 € (сто осемдесет и шест евро).
 За повече информация: тел. (+359 2) 9741910

 
11 юни 2011 г.




gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #563 -: 05 Август, 2011, 18:25:19 »
0
Колкото и да е странно, и за такива смешни пари (на фона на поставените изисквания) има ентусиасти да бачкат в БАН. И млади, и по-възрастни. Моя позната в друг институт работи за подобни пари вече повече от 25 години. Посветила се е изцяло на науката. Явно работата й се цени в другите страни, защото непрекъснато е канят по разни програми на конференции, като й покриват престоя, пътя + дневни. Обиколи половината свят. Може би и затова продължава да бачка в БАН.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #564 -: 12 Август, 2011, 12:51:25 »
0
БВП през второто тримесечие с ръст от 1,9% на годишна база и 0,1% на тримесечна
http://www.investor.bg/news/article/121569/332.html

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #565 -: 12 Август, 2011, 13:53:13 »
0
Как бързо, неусетно дори швейцарският франк се обвързва с еврото http://30dumi.eu/2011/08/shvejtsarskata-tsentralna-banka-fiksira-franka-ka-m-evroto/. Така, когато еврото потъне ще го последва и франка (досега Швейцария беше сравнително независима).

Цитат
Ако SNB фиксираа франка към единната валута, той ще зависи от политиката на ЕЦБ.
И тогава банката ще загуби контрол над местната парична маса“, – споделя за RBC анализаторът  на Barclays Capital Торстен Полят.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #566 -: 13 Август, 2011, 18:59:47 »
0
Президентът на Световната банка очерта мрачна прогноза за икономиката
http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/08/13/1138633_prezidentut_na_svetovnata_banka_ocherta_mrachna/

Световната икономика е навлязла в нова, по-опасна фаза и страните от еврозоната ще трябва да реагират бързо, заяви президентът на Световната банка Робърт Зелик в интервю за австралийския седмичник "Уикенд острелиън", съобщава БТА.

"Намираме се в началото на нова и различна буря, кризата не е същата като през 2008 г.," казва Зелик

Той предупреждава, че е застрашена не само икономиката на еврозоната, но и самото съществуване на европейската валута. Причината за това Зелик вижда в дълговите проблеми на страните от еврозоната и в невъзможността им да девалвират валутата си. Европейската дългова криза е по-обезпокоителна от понижението на рейтинга на САЩ от Standard & Poor's, смята той.

Кризата прехвърля исторически много бързо икономическата власт от Запада към Китай, който обаче "не държи да има такава роля". Според Зелик проблемите, с които Пекин трябва да се справи са: избягване на прегряването на икономиката, ограничаването на екологичното замърсяване, реформирането на данъчната система и поддържането на равновесието между държавните и частните компании.

Президентът на Световната банка казва, че Китай желае да подобри социалната закрила за населението, без да стига до европейския модел. "Казват ми, че струвал прекалено скъпо", споделя той.

"Възможно е кризата в еврозоната да се окаже най-голямото предизвикателство" за световната икономика, смята Зелик и допълва: "Повечето развити страни вече са използвали всичко, което им позволява финансовата и валутната политика".

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #567 -: 16 Август, 2011, 12:04:59 »
0
Дянков: Американците имат много да учат от нас  http://30dumi.eu/2011/08/dyankov-amerikantsite-imat-mnogo-da-uchat-ot-nas/

Кога ги задминахме, кога взеха да ни гонят.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #568 -: 16 Август, 2011, 14:33:53 »
0
И германската машина изпусна парата

Цитат
Брутният вътрешен продукт на Германия е нараснал с 0.1% през второто тримесечие. През първите три месеца на годината темпът на развитие на най-голямата европейска икономика беше 1.3%.

Публикуваните днес предварителни данни на Федералната статистическа служба са изненадващо слаби, като очакванията на пазара бяха за ръст на тримесечна база от 0.5%.

При това в доклада, ръстът за първото тримесечие е ревизиран низходящо с 0.2 процентни пункта.

На годишна база германският БВП се е увеличил през второто тримесечие с 2.7%. През предходния отчетен период темпът на покачване беше 4.70%, а окачванията на пазара бяха за ръст от 3.1%.

Данните са още едно потвърждение на това, че икономическото развитие се забавя в глобален мащаб след като държавите започнаха да затягат фискалните си политики.

Втората по големина икономика в еврозоната е в стагнация. През миналата седмица Франция отчете нулев растеж за второто тримесечие. Третата по големина икономика във валутния съюз - Италия нарасна с едва 0.3%. БВП на четвъртата по големина европейска икономика - Испания се увеличи за периода с 0.2%.
 
Едва ли еврозоната ще навлезе в рецесия, но стагнацията ще е също толкова лоша за страните в периферията като България, които разчитат на износа, за да компенсират проблемите в собствените си икономики.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #569 -: 17 Август, 2011, 16:26:08 »
0