Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593078 пъти)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #645 -: 12 Октомври, 2011, 03:53:01 »
0
Анвалд,

Тази цена от $6, най-вероятно е фактурна стойност. След това има транспортни разходи, застраховка, после  - мито, ДДС върху митническата облагаема стойност, която е сума от фактурната стойност + застраховката + транспорта.
Ще ти дам пример: при 25% мито и 20% ДДС - тази стойност скача с 50%. Още в митническия склад.
И така, до първата точка в страната - стават около +100% или $12, може и повече.

После следват разходи по транспорт до първия склад, разходи по заплати, и разбира се печалба от търговия на едро. След това идва надценка за магазините. В зависимост от категорията стока, се слагат такива надценки, които след това, след време се намаляват, така че, да се получи усреднена печалба.
За Fair market value...как да ти кажа. Като се покрият тези показатели, тогава може да се замисли човек за fare... По-скоро, в насока, печелене на клиенти, както и печелене и запазване на доверие. За да се печели по-добре... :)

Може би, да си приказваме в кръчмето ... :) *flower2* *drink1*
Муза определено тия фактори/показатели дето си изброила пораждат у мен повече въпроси отколкото отговори. Ми то излиза че търговците едва свързват двата края ??? Но ако оставим майтапа настрана факт е че аз съм далече от търговията и виждам крайния резултат от всичките калкулирани малки печалби на всеки по веригата. И ако стига до мен като потребител като 'истинска цена *10 и повече'  моят извод е че има нещо грешно по веригата - може да е дълга,или да е с излишни звена от нея. Но ще се отбия тия дни в кръчмето *drink9*



Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #646 -: 12 Октомври, 2011, 08:33:32 »
0
Серсем,

Може би, съм в грешка, но аз парите ги възприемам и като стока. Например, за обменните бюра - това си е стока. За банките да не говорим. Ако минем към натурална размяна - тогава?

 *drink1*
Обменното бюро не печели от парите сами по себе си, а от услугата да разменя една валута в друга, на удобно за клиентите време и място. Същото е и за банките. Дори даването на кредит е услуга. Лихвата по кредитите е, всъщност, цената на правото да ползваме чужди пари.

Предполагам, че се опитваш да насочиш разговора към, тъй наречените, инвестиционни стоки. Примерно златото. Или картините на мъртви художници. Инвестиционните стоки са просто едни товарни депа, където парите да престоят с идеята да запазят стойността си (и дори да я увеличат), противодействайки на инфлационните процеси. За да може един ден, когато ни потрябват, просто да ги издърпаме от там.

Кубик баластра струва, примерно, 50 лева. Но, като се замислиш, самата баластра не струва абсолютно нищо. Тя просто си лежи, под формата на скали, в земята. Тези 50 лева са цената на труда, на хората, заели се да произведат баластра + цената на труда на хората, които се грижат да следят, дали първите няма да изкопат повече, от колкото им е разрешено (концесията към държавата). А самия камънак си е безплатен. Лежи си там...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #647 -: 13 Октомври, 2011, 11:37:04 »
0
Струва ми се, че се говори на няколко езика, смесват се понятия, не мога да схвана тезата.


Глобал, сори !
Не мога да поддържам диалог.
КО (количествено облекчение), всъщност по правилно е да се каже улеснение (easing).
Скитъра беше пуснал една статия в темата за печата. Поресно КО в ГБ, обявено от председателя Марвин Кинг. Виж го. Прецених да говорим по темата тук, може и да е било грешка, но ми се струваше, че тук се чете повече.

Иначе, не се притеснявай, смесването на понятия и нестройни гласове са нещо напълно нормално. Говорим си приятелски и без ангажимент. Прекалено подредените и всячески мотивирани и аргументирани тези не би стояло напълно естествено тук и би ме притеснявало.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #648 -: 13 Октомври, 2011, 11:55:16 »
0

Начев,
само малко се опитах да разширя определението ти до ЗНАЦИ НА РАЗМЯНАТА, но няма да споря с тебе. Принципно си прав.


Горо, само да не оставя впечатление, че тропам с крак и викам : Кредит, та кредит!
Опазил ме Господ!
Като започна да си излагам вижданията, пиша доста, а във форумите дългите мнения обичайно дразнят и не се смилат добре, та понякога използвам големи букви за повдигане, както ти  болдваш.
Ерго, сред познатите неща (и литературата) има и отделни важни аспекти.

Разбира се, че една от основните футкции нна парите винаги е била и ОЩЕ Е : средство за размяна.

Аз се опитвам да направя един друг разрез, друг ъгъл на гледане. Става дума за характера на парите. Дано не поискаш да ти дефинирам  и характер. Ще се затрудня. Доста.
Ще ми се да развия някаква теза, но не успявам с времето и качеството ми куца. Ще видим.

Кратко по диаграмата. И друг път си я поствал. Интересна и много казваща. Широките пари са представени в относително кратък период от 10 години.  Аз говоря за един ПРОЦЕС, който е и исторически и за да го схванем то би било подходящо да се разгледа един доста по-дълъг период от време. Най-добре е да вземем целия период с налична финансова статистика.
За принципна илюстрация вероятно и перъодът  от последните  40 години (отказ от Зл. стандарт) би свършил работа.

Ако изследваме статиите на широките пари би следвало сравнително лесно да дадем обяснение за падането през последните  3 години. Сега не мога да ис събера мислите. Нали там беше и включен и дългът, вече не помня какъв беше матиритетът специолна оп отношение на М3. Но кредитът  здраво пострада след избухване на кризата. Си Ди О се компрометираха драстично и ред други.

Другите нещо, дето си драснал са много интересни, но няма време ........

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #649 -: 13 Октомври, 2011, 19:06:22 »
0
Искам да продължа още малко ....

Една от основните ф-ии на парите е да служат като средство на размяна. Това никога не е търпяло промяна.

А как се определя необходимото количество пари, което е нужно за да способства за извършване на тази размяна. Е, парите не служат единствено и само за размяна, но нека да приемем съвсем условно, че това е най-същественото им приложение.

Значи, в рамките на някакъв определен период в рамките на някаква икономическа единица (общност) се извършва реализиране на един определен обем от стоки и услуги. Този обем очевидно има връзка с количеството на парите, които трябва да са в системата. Да се абстрахираме за момент, че на практика има различни видове пари, които се описват и изследват от  паричните агрегати.

Другата важна особеност е, че веднъж влезли в оборот, парите започват да се превъртат през системата и условно една и съща сума може да опосредства размяната на огромен брой стоки и услуги, оформени като отделни сделки. Това е причината, че освен обемът на стоките и услугите, на наблюдение и изследване подлежи и скоростта на обръщаемост на парите (велосити).

Как се определя обема на продадените стоки и услуги. Ами, досадно педантично и скрупольозно следва да се върши регистрация на всяка една стопанска опарация, която е завършила със съответното плащане. Съответно след това следва да се извърши някакво обобщаване на управленско и статистическо ниво. Цялата тази работа е изключително обемна и трудна за вършене, но .... няма как. Добра илюстрация е следеното и  оповестяването от органите на статистиката на данните за размера на БВП.

Има обаче и един друг начин за да се свърши същото, е ... приблизително същото. Ако знаеме какъв е размерът на парите в обръщение и разполагаме с коректни данни за претеглен коефициент на тяхното велосити, то теоретично погледнато бихме могли с една много проста операция да изчислим търсения обем.

Ако е работено вярно, данните по двата способа би следвало да гравитират около някакво ниво,  при някакви допустими толеранси.
Лесно е да се каже, ама как се прави. Умът не ми го побира. Е, казват, че в централните банки работят много светли умове.
Предполагам, че съществуват статистически методики, които позволяват да се набавят необходимите данни за извършване на такива изчисления, както и да се направи коректно обяснение на отклоненията и толерансите.

Аз в голяма степен спекулирам защото истината е, че не знам дали някой върши тази работа и какви са точно прилаганите методики.
Но откак темата  с количествените облекчения стана актуална, постоянно съм си задавал един въпрос.
Питам се: Как констатират, че парите са недостатъчни и какточно се решава, че в тръбата трябва да се налеят точно тези по количество пари в тази фора, а не едни други пари в друга форма.

Със сигурност се вършат наблюдения, регистриране, изчисления, допълнителни корекции. В крайна сметка, обаче, сядат едни сериозни чичковци зад една масивна маса и отсичат някакво решение.
В нашия конкретен случай въпросните кръгло  50 млрд. паунда на мен ми изглеждат подозрително кръгла сума, което не знам как да си обясня. Англия ми е извън полезранието и нямам ни време, ни намерение да търся информация от първа ръка, от друга страна всяка информация не от първа ръка може да се изкриви, интерпретира, закръкли, при това не злонамерено.

Пак ще спекулирам. Ск;лонен съм да мисля, че при опитите за определяне на необходимата на системата допълнителна парична инжекция, винаги се  "закръглява" нагоре.
Следователно го има и факторът : НА ОКО !

Веднъж родени (от нищото :-))), парите се пускат в тръбата  (изразът пускам в тръбата ще го употребявам често) и започват своя активен икономически живот.
Би трябвало в условията за предоставяне на тези пари да са предвидени някакви особени клаузи, които да позволяват по принцип, при съответните промени в параметрите на средата, тези пари да бъдат изтеглени от системата и да бъдат нулифицирани.
Ако това не се направи, то поне на теория пазарът би следвало да свърши това, като на помощ ще дойде отзивчивата и всеразбираща, добра, стара  инфлация, коато вероятно ще въведе порядък като напасне количеството  пари към действителните необходимости.
 Напъвам се да се спомня, но май не съм чувал за нулифициране или нещо, което поне частично смислово да покрива едно подобно понятие.

По-нататък ме се ще да сопделя нещо за това, кой се възползва от това, че едни пари са пуснати в една търба.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #650 -: 13 Октомври, 2011, 19:43:34 »
0
Начев, виждам че се броим на пръстите на едната ръка хората, които се интересуват от темата.
Виждам, че и ти, като мен, не си наясно с основните принципи, въз основа на които се печатат парите от емисионните банки.
Виждам, че въобще не сме наясно за основата на нещата: как се определя необходимостта от допълнителното печатане на пари. Даже не сме и сигурни, как това се е вършело в ерата на златно-доларовия стандарт. А по-късно и при кошницата от валути, които го заместваха в един отрязък от време.
Аз лично разсъждавам от общото - към частното. Лошото обаче е, че не знам какво е общото.. Не че нямам желание да науча, ама ... няма откъде...

Този отрязък от твоя пост ми се струва не особено логичен, което въобще не означава, че не е верен:  "Има обаче и един друг начин за да се свърши същото, е ... приблизително същото. Ако знаеме какъв е размерът на парите в обръщение и разполагаме с коректни данни за претеглен коефициент на тяхното велосити, то теоретично погледнато бихме могли с една много проста операция да изчислим търсения обем."
Значи, тук имаш някакви статистически данни, при това - за претеглен коефициент на тяхното велосити, което означава да си напълно статистически сигурен за тяхното тегло едновременно с допустимата грешка, и в тяхната статистическа зависимост. (За съжаление, мисля си, че тук Джоан щеше да бъде много полезна). Пак изпадам в зоната на съмнения...
Толерансите, разбира се променят нещата.Само че, дали на толеранс може да се разчита и доколко????
Това и моя ум не го побира...
Хайде, че имам битов зор сега...До после...

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #651 -: 13 Октомври, 2011, 20:49:10 »
0

Аз лично разсъждавам от общото - към частното. Лошото обаче е, че не знам какво е общото.. Не че нямам желание да науча, ама ... няма откъде...




Аз лично разсъждавам от общото - към частното. Лошото обаче е, че не знам какво е общото.. Не че нямам желание да науча, ама ... няма откъде...



глобал,са че ти врътна един епистемологически постинг ...
  да почнеме със знанието. кво е то? в днешно време се смята,че простите хора са тези,които са необразовани,или критерия за "простотия" е количественото измерение на знанието.... а дали е така?
 за мен тва не е вярно,защото много от днешното знание е грешно-демек:

"да незнаеш е по добре,отколкото да знаеш грешно" !!!!

при незнание,няма как да сбъркаш,при грешно знание бъркаш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! или всъщност самочувствието е мярката за знанието,колкото и станно да звучи!

така,сега да дойдем на въпроса за парите и защо всякакви професори са постоянно в грешка,въпреки ,че цял живот само това са учили? ами тва е- мярката за знанието е нищо повече от самочувствието! в науки като икономика и монетаризъм имаш смяна в системата.те не са абсолютни константи,а са релативни  променливи!
 пример- доктора те оперира от сърце там,където знае,че е сърцето ти.... имаш точна константна АНТИрелативна наука.... сърцето все си е там....
    в икономиката и монетаризма, ако го погледнеме медицински,днес сърцето ти е в гръдния кош,утре ти е с левия крак,други ден ти е в ухото..... проблема да "пруфесурите" е в това,че те смятат,че сърцето ти в икономиката е там,където ти е в медицината....
     а са си представи кво ще стане,ако доктор те оперира за байпас ,като ти среже левия крак и ще разбереш защо става това,което става днес в света......
   
  така,сега да видим кво не знаят пруфесурите? повечето смятат,че парите са константно нещо,зависимо от броя им.... което е абсурдна грешка,и ако не бяха учили икономика и финанси ,никога нямаше да бъркат толкова,колкото ако са учили грешно,или както ти кажаш,знанието е нищо повече от дериватив на самочувстивето за знание.

  или фурмулата в тимбериците им за управление на парите е техния брой,а всъщност е много по сложно. всъщност парите зависят от техния обмен много повече,отколкото от техния брой!
  или икономическото измерение на парите е не толкова техния брой,колкото техния оборот.

сега ще се опитам да ти го представя възможно на лесно,защото за мен превръщането на информация в знание е въпрос на асоцияция с нещо ,което вече е осъзнато... или няма нищо сложно на този свят,има некадърни препродаватели,а не некадърни ученици!
   представи си,че имаш хотел със 1000 стаи.. или тва са ти броя пари...... ако нямаш почиващи,използващи стаите и хиляда хотела (пари)  да построиш (напечатиш) ,следствието ще е едно и също.... почиващи (инфалция) няма да имаш!
       или оплътняването на стаите ти не зависи от броя стаи,а от броя почиващи!елементарно,а сега ако го осмислиш,всеки който ти пише от десет години,че в сащ ще има инфалция,защото много печатят,че ти се струва ТОП ИДИОТ,независимо къв "ранг" има и колко титли и медали изписва преди името си!
     
така,сега да мислиме логически,след което да представиме олеснено(с математика) логиката  :
  ти имаш произвеждаш краставици,аз произвеждам домати.... имаме 1 лев .... 1 краставица=1 домат=1 лев.
   колко домати аз мога да произведа за една година и колко краставици мога да купя от теб за една година,само е един лев?
  ами имаме дериватив на левчето,което е неговата скорост.сега да видиме кво е скорост,защото в днешно време съм забелязал,че хората обръщат внимание на граматиката,вместо на семантиката на думите и много думи,с които се свикнали,всъщност не разбираме смисъла им и не може да ги пролагаме,въпреки,че ги знаеме.
   скоростта ти я знаеш като изминато разстояние за определено време. но скоросста е насвякъде-това,че я знаеш като дериватив на разстояние,не означава,че не може да е и дериватив на левчето....
   или с теб колкото краставици и домати ще обмениме не зависи толкова от това,колко левчета имаме,а от това,колко пъти ще си размениме това левче за даден период от време!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     ако всеки ден си купувам краставица от теб,а ти домат от мен,аз ще мога да ти продам 365 домата за една година.....
  сега да видиме другия момент- ако имаме 100 лева -увеличиме паричната маса 100 ПЪТИ -аз ако не исакм да купя краставица от теб,или ти домат от мен, и милиони пъти да увеличиш паричната маса, сделките ще са нула- аз няма кво да си правя доматите,нито пък мога да се радвам на твойте краставици,същото и с теб...... демек ограничаваме си протеблението и стадаме,но това допълнително ни удря производството-хем по малко производство,хем по ниско потебление.....
     ква е логиката от това до тук? ами тя е,че скоростта има много по голямо значение от броя!
    така,сега да формулираме логиката математически,че да откриеме параметрите на логиката:
   знаеш,че разсточнието=скоростта*времето ,сега да размениме разстоянието с парите

или паритеП са равни на скоросттаС по времетоВ. или:
 П=С*В   
   
кви следстия може да извадим?
1. трябва да имаш пари.ако нямаш пари тогава 0=С*В ,следва,че нещо което го нямаш,нямаш и негова производна за определено време..... до тук елементарно
2. нямаш скорост или П=0*В .... кво значи това? тва значи,че дори и да имаш напечатени пари в + безкрайност,те нямат значение,защото тяхната скорост е 0 !!!! или колкото и да си печатиш,наистина няма значение!

тва са границите на параметрите ... те са ти достатъчни по натам да използваш тази математика,че да разбереш кво ще се случи:
   
3. колкот и много пари да имаш , те са ограничени от тяхната скорост- ако тя е минимална,тогава тези пари ще са реални в много по малко,отколкото техния брой!

4. дори и да има много малко пари,ако тяхната скорост е колосална,тогава ще рефлектират в пъти повече от реалната им стойност като бройка!!!!!!!

така,до тук - ясно.... сега да видим,как може да првиляеш на скоростта?

5. колкото по ниска скорост имаш,можеш да й влияеш като увеличаваш броя на парите!за тва в рецесия фед помпат пари .... напълно правилен ход ... чудно ми бе защо пруфесури като рубини,които точно преподават тези формули в университетите,не могат да осъзнаят това,което те преподават и вече десетилетие предвещават рухване,крах,колосални лихви и т.н.
   хем преподават това,хем в съзнанието им е простата формула за константна зависимост на парите,само от техния брой.....
   отговора на това съм го намерил в телеб.... той обяснява феномена на смяна на домейн от "академия" и "реалност" ,от "класна стая" и "улица" ..... и дори изброява различни изследвания на учени,които когато им се даде да приложат знанието си в релността бъркат повече и от тези,които не са учили тази материя.... или ефекта на "овцата" ..... понеже овцата не знае нищо,шанса да сбърка/познае е 50/50 ,а учения има самочувствие за знание и когато се сменя домейн(система) ,става жертва на знанието си и бърка повече ,отколкото познава..... абсурдно,НО ФАКТ ...... как една овца има шанса да познае повече от икономика от тези икономист от "калибъра" на щатски университетски преподавател......

6. кво става,когато парите не се увеличават,а тяхната скорост расте? ами тогава имаш ефект на инфлация.или трябва да намалиш паричната маса в обръщение пропорционално на увеличената скорост!
  или тва бе проблема на бг и грешката на орешарски,която ще струва в бъдеще на бг повече,отколкото ако бг бе война по времето на тройната коалиция...... или орешарски се чудеше защо увеличава съвсем малко паричната маса,а прави рекордна инфлация..... ами човека не знае елементарни неща..... вместо да изсмуче парична маса ,той балонира държавата .
и сега на всичкото отгоре имаш поредния топидиот за финансов министър,който вместо да увеличи паричната маса в отговор на понижената скорост на парите,той изсмуква парична маса......прости неща,ама не и за счетоводител със самочувствие на икономически гений.... и пак талеб- защо дянков е по опасен като финансов министър,отколкото ако бяхте сложили една овца за финансов министър? защото истинското знание НЕ Е броя знание,а е дериватив на самочувствието за знание!

7. кво глобал е крайното следствие от тази логика,която я представихме математически като физическо уравнение?
 ами тя е ,че парите не се оценят икономически спрямо техния брой,а спрямо техния брой +ТЯХНАТА СКОРОСТ!
  или ако това равенство е измерението на инфалцията,ако искаш да имаш нулева инфалция,за да не дисбалансираш икономиката си, трябва да поддържаш уравнението константно!дори ако трябва да напечатиш в пъти повече пари,отколкото си имала вчера!

8.ето ти елементарно обяснение,с краставици и домати изложени е най-простото физическо уравнение и дори 7класник ако го разбере това,ще разбира от монетаривъм повече не само го орешарски и дянков,ако дори и от "капацитети" като рубини.....
   абрусдно,НО ФАКТ!!!!!!!
     
та фед си бействат баж правилно,а тези,които ги обвиняват са догматиците... учили цял живот,а разбиращи по малко от 7класници........

фед имат други проблеми.... те са със втория дериватив на парите ,или тяхното ускорение... както скоростта е първото производно на парите,така ускорението е първо производно на самата скорост,или второ производно на самите пари.... ама там нещата вече са по сложни.

епистемологическия извод:
    в случая е пробем на грешна математика,чрез която се търси логическо обяснение.. или в днешно време се смята,че логиката е математика,вместо да знаят,че математиката е улеснено следствие на логиката..... за логика може да използваш математика,може и да не използваш,но да използваш математика за логика е абсурд!и въпреки,че е абсурд, 99% от "академиците" живеят в абсурдистан,от където и целия свят страда от това... мощен  технически прогрес,съпотствен с икономическо обедняване.....
все по малко хора са нужни за производството на една кола,а все по малко хора могат да си позволят да купят тази кола.....

или,ако овци бяха финансови министри,то света щеше да е по добро място,отколкото ако са "академици" .... невероятно,НО ФАКТ!
 



     
« Последна редакция: 13 Октомври, 2011, 22:07:52 от acen1975 »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #652 -: 13 Октомври, 2011, 21:14:45 »
0
Ха-ха, ха....  *rofl*
Извън контекста, това изречение е издържан входящ тест към "4-ти километър" ( Лудницата) ! ... *rofl*

Да се поясня! Имах предвид, например сивата икономика, при т.нар. "обобщаване"  на теглото при икономическите процеси, и доколко "толеранса" наистина може да бъде допустим при големия процент сива икономика в целия свят?...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #653 -: 13 Октомври, 2011, 21:29:39 »
0
Ясно е, че няма как да се знае точно произведеното със знак плюс и изаканото (счупеното, разрушеното) със знам минус, за да се поддържа баланса на парите. Според мен тези "светли умове" въобще не се натоварват с такива дейности.

Практическият метод е много по-лесен и прост, заедно с малко наука и статистика. Например:

- имаме клетка с хищници; те имат нужда от папане за да живеят; трябва да ги храним;
- даваме им храна; те ядат, акат, както и се борят помежду си за храна;
- не трябва да влизаме в клетката, за да правим замерване с точност до грам колко е изял всеки, колко някой е скрил кокали по ъглите на клетката, защото е трудоемко, а може и някой да ни изяде - просто след 100 години хранене на хищниците ще знаем разни факти като например:
* хищниците имат нужда средно по X кила храна на ден
* има периоди като са разгонени, когато имат нужда от повече;
* ако се дава по-малко от средното, започват да се бият помежду си;
* ако се дава повече - започват да стават дебели и мързеливи, а ако след такъв период им дадем пак по-малко, ги мързи да се борят, а само реват от глад;
* и т.н.
На базата на тези данни, можем да знаем колко да даваме за да е ОК всичко, какво горе долу става ако даваме повече или по-малко.

Мисля, че същото е и с печатането на пари - някой знае теоретично, до какво води печатането на 50 милиарда, дали това е целта, която се иска, пуска ги и гледа какво става (като все пак взима предвид възможно най-много реални данни преди това). После добавя нов ред в таблицата със статистиката и маркира едно от трите:
- shit happens
- OK
- too good to be true
:)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #654 -: 13 Октомври, 2011, 21:50:46 »
0
Ха-ха, ха... Явно, не само аз не съм чела за милиардите, които ще печата банката на Англия. Те не са 50 млрд., а 75 млрд.паунда! (направете си справка  в преглед на печата)

 
Сега, неточностите, които ми направиха впечатление:
Хищниците, които се нуждаят от пари, освен че искат да бъдат напапквани, борещи се помежду си, акащи и размножаващи се, (и прочие височайши дейности), имат способността, понякога, сами да си приготвят хранЪта или поне да се опитват да мислят...Доколко правилно, или - не, това е друг въпрос.Това променя реда на математическите изчисления...Разбира се, изходът са пак трите възможности:
- shit happens
- OK
- too good to be true

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #655 -: 13 Октомври, 2011, 22:09:09 »
+1

Аз лично разсъждавам от общото - към частното. Лошото обаче е, че не знам какво е общото.. Не че нямам желание да науча, ама ... няма откъде...




Аз лично разсъждавам от общото - към частното. Лошото обаче е, че не знам какво е общото.. Не че нямам желание да науча, ама ... няма откъде...



глобал,са че ти врътна един епистемологически постинг ...
  да почнеме със знанието. кво е то? в днешно време се смята,че простите хора са тези,които са необразовани,или критерия за "простотия" е количественото измерение на знанието.... а дали е така?
 за мен тва не е вярно,защото много от днешното знание е грешно-демек:

"да незнаеш е по добре,отколкото да знаеш грешно" !!!!

при незнание,няма как да сбъркаш,при грешно знание бъркаш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! или всъщност самочувствието е мярката за знанието,колкото и станно да звучи!

така,сега да дойдем на въпроса за парите и защо всякакви професори са постоянно в грешка,въпреки ,че цял живот само това са учили? ами тва е- мярката за знанието е нищо повече от самочувствието! в науки като икономика и монетаризъм имаш смяна в системата.те не са абсолютни константи,а са релативни  променливи!
 пример- доктора те оперира от сърце там,където знае,че е сърцето ти.... имаш точна константна АНТИрелативна наука.... сърцето все си е там....
    в икономиката и монетаризма, ако го погледнеме медицински,днес сърцето ти е в гръдния кош,утре ти е с левия крак,други ден ти е в ухото..... проблема да "пруфесурите" е в това,че те смятат,че сърцето ти в икономиката е там,където ти е в медицината....
     а са си представи кво ще стане,ако доктор те оперира за байпас ,като ти среже левия крак и ще разбереш защо става това,което става днес в света......
   
  така,сега да видим кво не знаят пруфесурите? повечето смятат,че парите са константно нещо,зависимо от броя им.... което е абсурдна грешка,и ако не бяха учили икономика и финанси ,никога нямаше да бъркат толкова,колкото ако са учили грешно,или както ти кажаш,знанието е нищо повече от дериватив на самочувстивето за знание.

  или фурмулата в тимбериците им за управление на парите е техния брой,а всъщност е много по сложно. всъщност парите зависят от техния обмен много повече,отколкото от техния брой!
  или икономическото измерение на парите е не толкова техния брой,колкото техния оборот.

сега ще се опитам да ти го представя възможно на лесно,защото за мен превръщането на информация в знание е въпрос на асоцияция с нещо ,което вече е осъзнато... или няма нищо сложно на този свят,има некадърни препродаватели,а не некадърни ученици!
   представи си,че имаш хотел със 1000 стаи.. или тва са ти броя пари...... ако нямаш почиващи,използващи стаите и хиляда хотела (пари)  да построиш (напечатиш) ,следствието ще е едно и също.... почиващи (инфалция) няма да имаш!
       или оплътняването на стаите ти не зависи от броя стаи,а от броя почиващи!елементарно,а сега ако го осмислиш,всеки който ти пише от десет години,че в сащ ще има инфалция,защото много печатят,че ти се струва ТОП ИДИОТ,независимо къв "ранг" има и колко титли и медали изписва преди името си!
     
така,сега да мислиме логически,след което да представиме олеснено(с математика) логиката  :
  ти имаш произвеждаш краставици,аз произвеждам домати.... имаме 1 лев .... 1 краставица=1 домат=1 лев.
   колко домати аз мога да произведа за една година и колко краставици мога да купя от теб за една година,само е един лев?
  ами имаме дериватив на левчето,което е неговата скорост.сега да видиме кво е скорост,защото в днешно време съм забелязал,че хората обръщат внимание на граматиката,вместо на семантиката на думите и много думи,с които се свикнали,всъщност не разбираме смисъла им и не може да ги пролагаме,въпреки,че ги знаеме.
   скоростта ти я знаеш като изминато разстояние за определено време. но скоросста е насвякъде-това,че я знаеш като дериватив на разстояние,не означава,че не може да е и дериватив на левчето....
   или с теб колкото краставици и домати ще обмениме не зависи толкова от това,колко левчета имаме,а от това,колко пъти ще си размениме това левче за даден период от време!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     ако всеки ден си купувам краставица от теб,а ти домат от мен,аз ще мога да ти продам 365 домата за една година.....
  сега да видиме другия момент- ако имаме 100 лева -увеличиме паричната маса 100 ПЪТИ -аз ако не исакм да купя краставица от теб,или ти домат от мен, и милиони пъти да увеличиш паричната маса, сделките ще са нула- аз няма кво да си правя доматите,нито пък мога да се радвам на твойте краставици,същото и с теб...... демек ограничаваме си протеблението и стадаме,но това допълнително ни удря производството-хем по малко производство,хем по ниско потебление.....
     ква е логиката от това до тук? ами тя е,че скоростта има много по голямо значение от броя!
    така,сега да формулираме логиката математически,че да откриеме параметрите на логиката:
   знаеш,че разсточнието=скоростта*времето ,сега да размениме разстоянието с парите

или паритеП са равни на скоросттаС по времетоВ. или:
 П=С*В   
   
кви следстия може да извадим?
1. трябва да имаш пари.ако нямаш пари тогава 0=С*В ,следва,че нещо което го нямаш,нямаш и негова производна за определено време..... до тук елементарно
2. нямаш скорост или П=0*В .... кво значи това? тва значи,че дори и да имаш напечатени пари в + безкрайност,те нямат значение,защото тяхната скорост е 0 !!!! или колкото и да си печатиш,наистина няма значение!

тва са границите на параметрите ... те са ти достатъчни по натам да използваш тази математика,че да разбереш кво ще се случи:
   
3. колкот и много пари да имаш , те са ограничени от тяхната скорост- ако тя е минимална,тогава тези пари ще са реални в много по малко,отколкото техния брой!

4. дори и да има много малко пари,ако тяхната скорост е колосална,тогава ще рефлектират в пъти повече от реалната им стойност като бройка!!!!!!!

така,до тук - ясно.... сега да видим,как може да првиляеш на скоростта?

5. колкото по ниска скорост имаш,можеш да й влияеш като увеличаваш броя на парите!за тва в рецесия фед помпат пари .... напълно правилен ход ... чудно ми бе защо пруфесури като рубини,които точно преподават тези формули в университетите,не могат да осъзнаят това,което те преподават и вече десетилетие предвещават рухване,крах,колосални лихви и т.н.
   хем преподават това,хем в съзнанието им е простата формула за константна зависимост на парите,само от техния брой.....
   отговора на това съм го намерил в телеб.... той обяснява феномена на смяна на домейн от "академия" и "реалност" ,от "класна стая" и "улица" ..... и дори изброява различни изследвания на учени,които когато им се даде да приложат знанието си в релността бъркат повече и от тези,които не са учили тази материя.... или ефекта на "овцата" ..... понеже овцата не знае нищо,шанса да сбърка/познае е 50/50 ,а учения има самочувствие за знание и когато се сменя домейн(система) ,става жертва на знанието си и бърка повече ,отколкото познава..... абсурдно,НО ФАКТ ...... как една овца има шанса да познае повече от икономика от тези икономист от "калибъра" на щатски университетски преподавател......

6. кво става,когато парите не се увеличават,а тяхната скорост расте? ами тогава имаш ефект на инфлация.или трябва да намалиш паричната маса в обръщение пропорционално на увеличената скорост!
  или тва бе проблема на бг и грешката на орешарски,която ще струва в бъдеще на бг повече,отколкото ако бг бе война по времето на тройната коалиция...... или орешарски се чудеше защо увеличава съвсем малко паричната маса,а прави рекордна инфлация..... ами човека не знае елементарни неща..... вместо да изсмуче парична маса ,той балонира държавата .
и сега на всичкото отгоре имаш поредния топидиот за финансов министър,който вместо да увеличи паричната маса в отговор на понижената скорост на парите,той изсмуква парична маса......прости неща,ама не и за счетоводител със самочувствие на икономически гений.... и пак талеб- защо дянков е по опасен като финансов министър,отколкото ако бяхте сложили една овца за финансов министър? защото истинското знание НЕ Е броя знание,а е дериватив на самочувствието за знание!

7. кво глобал е крайното следствие от тази логика,която я представихме математически като физическо уравнение?
 ами тя е ,че парите не се оценят икономически спрямо техния брой,а спрямо техния брой +ТЯХНАТА СКОРОСТ!
  или ако това равенство е измерението на инфалцията,ако искаш да имаш нулева инфалция,за да не дисбалансираш икономиката си, трябва да поддържаш уравнението константно!дори ако трябва да напечатиш в пъти повече пари,отколкото си имала вчера!

8.ето ти елементарно обяснение,с краставици и домати изложени е най-простото физическо уравнение и дори 7класник ако го разбере това,ще разбира от монетаривъм повече не само го орешарски и дянков,ако дори и от "капацитети" като рубини.....
   абрусдно,НО ФАКТ!!!!!!!
     
та фед си бействат баж правилно,а тези,които ги обвиняват са догматиците... учили цял живот,а разбиращи по малко от 7класници........

фед имат други проблеми.... те са със втория дериватив на парите ,или тяхното ускорение... както скоростта е първото производно на парите,така ускорението е първо производно на самата скорост,или второ производно на самите пари.... ама там нещата вече са по сложни.

епистемологическия извод:
    в случая е пробем на грешна математика,чрез която се търси логическо обяснение.. или в днешно време се смята,че логиката е математика,вместо да знаят,че математиката е улеснено следствие на логиката..... за логика може да използваш математика,може и да не използваш,но да използваш математика за логика е абсурд!и въпреки,че е абсурд, 99% от "академиците" живеят в абсурдистан,от където и целия свят страда от това... мощен  технически прогрес,съпотствен с икономическо обедняване.....
все по малко хора са нужни за производството на една кола,а все по малко хора могат да си позволят да купят тази кола.....

или,ако овци бяха финансови министри,то света щеше да е по добро място,отколкото ако са "академици" .... невероятно,НО ФАКТ!
 



   

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #656 -: 13 Октомври, 2011, 22:47:36 »
+1

Само че неолайняризма пропуска един основен момент. Човешкото общество не е просто общество на индивидите, на личностите, но и общество на институциите, на организациите, на корпорациите. И освен, че личността трябва да бъде защитена от произвола на държавата, държавата е единствената, която може да защити личността от произвола на корпорациите!


дали?говориш за догматизъм,а попадаш в него..... значи,държавата трябва да защитава личността от лошите корпорации?
     а да не би случайно да е обратното?че точно държавата ПОМАГА на лошите корпорации,чрез лобизъм?да ли точно тези корпорации,които определяш като лоши,са наистина лоши,само че благодарение на държавта? демек рекетират хората с помоща на държавата,а ако я нямаше държавата,нищо щяха да могат да рекетират хората,нито щяха да съществуват?
   да вземем бг- имаш 3 мобилни оператира и тотален монопол..... ами да речем аз искам да отвроря мобилна компания и да предлжа по добра цена като мобилен оператор на хората.....
    е как ще стане,след като трябва да дам повече милиони за подкуп на ДЪРЖАВАТА,отколкото тези дават за подкупване,че да не допускат такива като мен?
    в бг се плащат колосални пари за телефони,точно ЗАРАДИ ДЪРЖАВАТА! или не само държавата не защитава хората,ами точно държавността създава тези корпорации бандити!
     колкото по ниско демократична е държавата,толкова по бандитски корпорации рекетират хората!в сащ бг модела "мобилен оператор" няма да стане,защото  имаш реална съдебна система- ще се заведе веднага антитръст лоусуд и понеже съдебната система е анархична-хората решават, монопола ще се разруши!
        за позамисли се за някоя корпорация,която има лош имидж и хората я недолюбват и ще откриеш,че всичките те са всъщност защитени от държавата,или правят далавери благодарение на държавността! или е точно обратното на това,което си мислиш..... не само държавата не пази хората,ОБРАТНОТО Е!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #657 -: 14 Октомври, 2011, 00:16:45 »
0

Само че неолайняризма пропуска един основен момент. Човешкото общество не е просто общество на индивидите, на личностите, но и общество на институциите, на организациите, на корпорациите. И освен, че личността трябва да бъде защитена от произвола на държавата, държавата е единствената, която може да защити личността от произвола на корпорациите!


дали?говориш за догматизъм,а попадаш в него..... значи,държавата трябва да защитава личността от лошите корпорации?
     а да не би случайно да е обратното?че точно държавата ПОМАГА на лошите корпорации,чрез лобизъм?да ли точно тези корпорации,които определяш като лоши,са наистина лоши,само че благодарение на държавта? демек рекетират хората с помоща на държавата,а ако я нямаше държавата
...

Аха...
Точно така!
Където корпорациите или пък някое семейство успее да приватизира държавата, дали тайно в името на светлото му бъдеще, дали явно, дали чрез лобисти или чрез посредствени държавни функционери - няма значение - може да си позволи да рекетира хората с помощта на същата "тяхна" държава. За този случай византийците са намерили решението преди 1500 години. Въпреки, че императора, наместника на Христа на земята станал извор на всеки закон (Улпиан), ромеите си запазили правото на бунт срещу тиранията и дори принудили василевса да носи акакий (торбичка пълна с пръст) в церемониалното си облекло. За да не забравя, че ако и да представлява Божествената воля, все пак е смъртен!

При малките държави пък, като България, положението е трагикомично. Дори да са добре изградени институционално те са примамлива плячка за големите компании, не само заради финансовата им мощ. За тях понякога е невъзможно да откажат сделка с някоя от тези компании просто защото кака Меркел ще звънне на бате Бойко, ще му издърпа ушите по кабела и последния ще се съгласи, че 1000 компютъра струват 120 000 000!
Ако пък случайно закъсат с парите винаги могат да сложат данък на сланината в полза на правилното хранене!
 *drinks*

Та...
Мисля, че имаме сериозно разминаване що се отнася до анархията (единия от възможните преводи, и абсолютно точен е "безпринципност") а и до либерализма - свободолюбието. И не защото не съм свободолюбив. Не защото съм принципно против либералните идеи. Но считам, че довеждането им до крайност е не само късогледство, но и непознаване на човешката природа. Комунистите-идеалисти считаха, че е достатъчно да променят производствените отношения за да дойде рая и справедливостта на земята, някои от християните - че е достатъчно да си подложат и другата буза, неолибералите - вероятно да премахнат държавата, неотчитайки факта че моментално нещо ще я замени - например банката!

Но... ще затънем във философски спорове... Затова, доколко е възможно, съвсем просто ще опитам да опиша моето виждане и да спра.

Моя милост е консерва! Консерва (та даже престояла)... в смисъла на консерваторите от края на 19 век. И доста десен - т.е. за правото (двете думи са синоними в много езици и не случайно), та до монархизма!
Например... не ходя на избори защото не съм съгласен, че моят глас има същата тежест като тази на 18 годишните пубери. Или пък, колкото на наш Додо! Аз съм 120 оки, пък той с мокри гащи 68 кила! Ако пръдна, ще го издухам! Пука ми, че той бил държавата!
 *drinks*
« Последна редакция: 14 Октомври, 2011, 00:20:31 от goro »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #658 -: 14 Октомври, 2011, 00:43:27 »
+1
Ще го издухаш ама ако успееш да пръцнеш, преди да си се търкулил с тия 140 кила тъдява. Да не си сумист? :)

*drinks*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #659 -: 14 Октомври, 2011, 01:40:45 »
+1
Цитат на: Асенката
всъщност парите зависят от техния обмен много повече,отколкото от техния брой!
  или икономическото измерение на парите е не толкова техния брой,колкото техния оборот.
Да, Начев писа деликатно по този въпрос.
Човечеството спира да харчи, когато цари несигурност в утрешния ден. Несигурността поражда свиване, а свиването - несигурност и дефлация. Единственото лекарство е увеличаване на паричната маса с цел инфлация. Инфлацията предизвиква желание за потребление, тъй като с една и съща сума днес купуваш повече, отколкото утре. Увеличеното потребление увеличава оборота и сигурността в утрешния ден и по този начин противодейства на кризата. Всъщност кризата е повече психологически феномен на масите, отколкото реален проблем, тъй като нито парите физически са изчезнали, нито средствата за производство, нито стоките. Това, което в икономиката се дефинира като глобално търсене всъщност е желание за потребление. Засегнато е потреблението поради страх, т.е. страхът е в основата на кризата, както алчността е в основата на предприемачеството. Тъй като алчността и страха са психологически феномени и емоции, мога смело да заключа, че икономиката се ръководи от тях. Или истинската икономиката е повече психология на масите, отколкото статистика и счетоводство. Ето защо и най-неквалифицирания чейнчаджия разполага с повече джобни откокото професор в УНСС-то...

точно така,един от първите ми постинги в имоти.нет преди 4 години бе за алчността и страха...жалко,че продавач изтри целия форум,иначе точно го бях обяснил на "строителите" и "инвеститорите" по елементарен език,че да го разберат.....
     така,след като всичко е нищо повече от страх и алчност,дай да мислиме "оутсайт дъ бокс"  ,че да намериме неизвестни,които по "стандартния" начин не могат да се намерят:

след като страха води до по голяма алчност ,а пък алчността води до по голям страх,следва,че са едно и също нещо,което е разделено по някакъв начин.... в случая това е времето.
  или паднето на едното е свързано с качването на другото и акселарира до момент,когато се връща... или тва е природния закон,който дори е математически феномен ,но достатъчно доказан емпирично във времето- " ригрешън то дъ мийн" .
    или ако приемеме,че това движиение е вълна,то тя има своя амплитуда и честота.
  или най добре за икономиката е когато имаш нулев "дистърбънс" ,демек когато страха и алчността са еднакви и са представени графически като една права линия (вектор) . всеки дистърбанс  е  енергия,която произвежда честота и амплитуда на тази линия...
   или колкото е по голямо отклонението нагоре,спрямо мийна( правата линия) ,толкова по ще падне под мийна.... колкото по голямо е времевото отколконение,толкова по голямо ще бъде във времето и обратното отклонение.... кво трябва да направим,че да избегнем тези честоти (отколнения) ?
      ами от кво са породени алчността и страха?те са в следствие на материялизъм!как може най добре да изразим материялизма? ами най доброто изражение на материялизма са .... парите!
    или алчността е нищо повече от жажда за повече пари,а страха е нищо повече от опасение за бъдеща загуба на пари.
  следователно самите алчност и страх могат най добре да се контролират ,чрез техния ъндърлайн,който е парите.
  или до тук на пръв поглед нищо ново,само че вече осмисляме смисъла,а не сме наизустили смисъла.
    демек със същото знание знаеме много повече,отколкото преди,защото знанието не се измерва в единица,а в количествено разбиране на тази единица.... знанието "алчността и страха са ъндърлайн на парите" може да е 1 единица знание,може да е 100 единици знание.
    слдователно,ако ампитудата в накъсването на алчността и страха са забавяне на технологическия процес,обедняване и т.н. ,тогава с парите може да ги контролираме.
     контролирането на паричната маса може да стане по много начини-директно или индиректно....орешарски се оплакваше,че е в борд и не може да контролира инфлацията с пари... пълни глупости!
     увеличаването на банковите резерви е индиректен инструмент за убиване на парично велосити..... демек,като не може да контролираш паричната маса,защото си в борд,тогава контролирай паричното велосити!
     вдигането на тези резерви веднага щеше да убие спекулативния капитал,който орешарски имаше наглостта да нарична "ПЧИ" (преки инвестиции) ..... веднага се убива марджин печалбата на банките ,което вдига лихвите и стопира алчността!
     или друг момент- понеже икономиката има много сектори (не са само домати и краставици) ,спокойно може да убиеш производството на краставици,без да унищожиш производството на домати...... в бг това го наричат данък,акциз,такса и т.н.
   или кво му пречеше на орешарски да направи един данък печалба на инвестиция в НИ,както и такса продажба?
   веднага спира балона..... а то кво стана?сега има по малко строителни фирми ,отколкото преди бума..... 

ама живееме в абсурден свят,скитъре...... но нали си будист... къв ти е проблема? според будизма няма лошо или добро,хубаво или грозно,а всичко е релативно - реалността не е това,което си мислиме,че е.....или "абсурдистана" не е задължително нещо лошо,стга да не си част от него..... ако си строител и си строил на 1000 евро на кв,а сега не моа да продадеш и на 500, си една от жертвите на "екзекуторите на абсурдистана" ..... демек "академиците" и "професурите" ....в случая бгетовските...
  ама бъди таоист и будист- направи така,че вместо абсурдистана да е нещо лошо за теб,то да е добро..... демек изкриви реалността в твоя полза!
     ако нещо е лошо за 1 милярд души,а същото е добро само за 1 милион души,ако приемеме,че нищо не се губи,следва,че за теб ,ако си един от този милион , ще е хиляда пъти по добра реалността ,спрямо колкото ще е лоша в други ... или поне материялното измерение на материялността ... тва са зен будистки хитрини,приложени в материялния свят *valcho*
     малко глупаво звучи,и много безсмислено,ама има голям смисъл .......
 ето ти смисъла нагледно:
  ако приемеме,че нищо не се "изпарява" на този свят,следва,че когато при много хора се изпарява,то при малко хора се появява,ама мноооооооооого повече ....или:
     ако 1000 човека загубят по 1000 лева,тогава тези 1 000 000 лева ще се материялизират някъде другаде .... или някой ще направи милионче ,ако приемеме,че левъриджа е 1000 на "калпак" .
       независимо дали са имоти,кисели краставички,вафли мура или самолети еърбъз.....
  защото имотите не се изпаряват,само сменят собственика си....... крайслер  фалира,но не изчезва,а сменя собственика си....

кризите са дар божий за някои хора..... истинските професионалисти,а не тия,дето ги знаеш *girl*   . нали си бил в казармата? и там има достатъчно мъдрост,почти толкова,колкото и в будизма... там казват :
   "нищо не изчезва,а само сменя собственика си" .....

та викам ,ние кат не моа да промениме системата,защо пък да не се възползваме от нея....ако разбираш повече от тези,които "управляват" държави,що пък да не печелиш от грешките им?все пак живееме в материялен свят... и дори и интелегентността и знанието също се измерват в пари.....следователно най интелигентните имат шанс да правят най много пари,не е ли така?
   да погледнем моралната гледна точка,че да не страдаме морално:
  аз ако знам повече от някой друг,следва,че трябва да се заплаща труда ми в повече от него,нали?
  много ме кефи някой кат почне да се оплаква ,колко е нечестен днес света....... аз пък мисля,че си е честен..... сорос е богат,защото е по умен от цяла централна банка.... и за тва бил "лош" .... бил ограбил англичаните....
  ами англичаните що не се замислят за кво изплащат милярди всяка година на гамени да им управляват централната банка,а не наемат по добрия-в случая сорос?
    кой е виновен скитъре? сорос,че е обрал банката,без да я разбива,или англичаните,че са си сложили гамени,които ги бият на нтяхната игра ,в тяхното село?
    ами аз скитъре мисля,че сорос е по интелигентен от тези,следователно  той би трябвало и да е по богат.....а това,че той е струвал за всеки англичанин по 1000 долара само за един ден,англичанина си плаща,че е сложил кокошки носачки за централни банкери!
   да си изберат сорос,нямаше да реват!
      данъкоплатеца бил страдал.... е да ама данъкоплатеца е и ИЗБИРАТЕЛ!!!!!!!нали е демокрация?
всички грешки се плащат! дали грешката в случая е колективна,или лична, няма значение! ама грешката не е "изпаряване" .... нищо не изчезва,само сменя собственика си...... и така трябва да е ,и така е! който открива грешките на другите,прави пари от тях,поради простата причина,че е по умен!
     
та,мисълта ми е,прилагай будизма в материялизма!!  в алегории там има повече мъдрост,отколко в учебниците!стига да знаеш как да я откриваш... ако не вярваш,вземи стив джобс..... когато другите отишли в колежи,той отишал в индия да търси просветление.......а в малкото интервюта,коиуто има говори за догматизъм ,а не за академизъм........
подобно и със сорос..... въпреки,че е милиярдер,не е благодарен на учителите си по икономика и математика,а само на учителя си по философия....... защо ли? а този учител е отявлен АНТИакадемик........ обвиняващ академиците в догматизъм.
 единия от най богатите хора в света е академизиран АНТИакадемично,а другия е учил академичното си образувание в будистки храмове в индия........

малеее..къде тръгах..къде стигнах..... аре стига глупости ,кво ли моа да напише човек,когато е грипясал на антибиотици и умира от скука дома......