Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593280 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #675 -: 15 Октомври, 2011, 02:49:29 »
0
гледам основния аргумент срещу стоковите пари е това че поради напредващата технология можем да произвеждаме все повече и повече а стоковите пари са ограничено количество. Ясно че като стоките нарастват а паричната маса и скоростта на парите не, значи стоките ще поевтиняват ... и тва било зле. Не е ли нормално с развитието на науката и техниката да ни е по-лесно да произвеждаме стоки и следователно цената им да намалява? кво й е лошото на дефлацията? Бе знам че звучи еретично и не съм икономист ама ако може някой да ми обясни що инфлацията е ок а дефлацията не е?
нали парите служеха за размяна и за спестяване? "проблема" на стоковите пари при размяната е дефлацията - както казах не ми е очевидно защо това е проблем. Също така и  спестяването в стокови пари при дефлация е ок - дефлацията на практика е като лихвата. след време имаш същите пари ама те струват повече. даже при инфлацията спестяването е проблем щото лихвите са винаги под инфлацията ... . Ся някой да не каже че спестовността е проблем и парите не се движели! Стоят си по сметка в банка а тя ги дава като кредит и пак се въртят.
честно казано и  стоковите пари са простотия ама тая дебилиада да оставя политиците и банкерите, в частност трише и бернанки, да определят цената на парите и така донякъде цената на труда ми идва нанагорно. Точно политиците и банкерите са хората на които имам най-малко доверие!!! просто според мен  стоковите пари са по-малкото зло засега.
 

Асене, да се заям пак за сорос. ся според теорията на игрите ако си сътрудничим има повече блага за всички, обаче един да дефектира и да реши да тафи от другите и системата на сътрудничество се скапва и  сумата на благинките в системата веднага намалява с много повече от откраднатото. Например ако в едно село никой не краде, хората си живеят добре и не дават пари за сот. Докато един ден някой педал не открадне нещо - ок той има повече, ама тогава всички стават мнинетелни и почват да плащат за ключалки, сот, аларми и тн и остатъчните пари като цяло в селото намаляват. да не говорим че се е сговнило настроението. тва за мен е сорос. верно е умен но не е направил нищо за тоя свят. печалба без производителност си е паразитиране според мен. 
И относно академиците - абе тъпи са ама като се огладеш наоколо дали щеше да го има тоя комп пред тебе и дали щяхме да имаме самолети, лекарства, лампи, медицина и тн без тях. Щото науката е навсякъде и да оплюваш академиците по принцип и да хвалиш професор бен бернанки е малко стрейндж. Да не говорим че да се издигат на пиадестал хора спечелили (да не каза тафили с манипулация) пари на борсата като сорос  а да се псуват хора които с ежедневния си труд са допринесли  всички ние да имаме това качество на живот днес е меко казано едностранчиво.

поздрави


« Последна редакция: 15 Октомври, 2011, 03:39:39 от nearvana »

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #676 -: 15 Октомври, 2011, 04:35:23 »
0
...   НИКОГА не трябва да приемаш (това) със съгласие,защото професора знае повече от теб,а чрез НЕсъгласие-представяш си,че професора НИЩО НЕ ЗНАЕ и ВИНАГИ ГРЕШИ.... и се опитваш да го обориш ... или търсиш къде му е грешката ... и само ако никога не намериш грешка,тогава се съгласяваш с него!
 тва е освен таоистически подход,също и епистемологически...едно време гърците са учили епистемология,днес никой не учи това......
  ...

Асене, описал си системата за обучени в училищата IBO. В тези училища учителите не позволяват на учениците да стоят безмълвни и тихи в часовете - трябва постоянно да се разисква нещо. Тоест да се оспорва нечие становище.
Но и в БГ вече има IBO училища...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #677 -: 15 Октомври, 2011, 10:54:23 »
0
Не очаквах много раздвижване, но то вече е факт.
Не съм много сигурен, че това е бил най-подходякият начин и тема, но една от важните причини да започна приказката, беше да пораздвижим форума.
Значи целта е изпълнена.
Щото иначе само Новинаров бачка, а ние мързелуваме :-)))))

Присетих се, че преди време бях писал някои неща, които са свързани с темата и отразяват вижданията ми, та реших да ги постна, преди да продължа с по-сериозните изводи.

Без редакция, а тя по-скоро би полезна, но  .....

""Разсъждава се в посока: За нищо на света да не се допускат "слабостите"  от времената на Великата депресия. Само Най-драстично закъсалите финансови институции и то без системно значение (not too big to fail) могат да се хвърлят на кучетата (в американския вариант) или никой не се хвърля (до сега някаккъв европейски вариант). Стимули с цената на драстично обременяване на публичните финанси. Очевидно е кой бива разтоварван от проблеми и кой бива натоварван. Може би това е в някаква степен обществено защитимо. Знам, че тук може би ще изкажа някакви кощунствени мисли, но какво пък толкова!
Обществото ни е така скроено, че жизнено зависи от личности  и идеи, които раждат стоки и услуги, които са годни за и приемани от пазара. Ако някой може да посочи някакви други алтернативи за генериране на така необходимия доход, нека сподели. Аз не знам. Е, може би търсенето (и намирането) на място, където Господ е заровил неизчерпаеми източници на енергия  :), майката Природа е посяла огромни късове злато  :) или пък хайдути и пирати са заровили неизброими иманета. :).

Та - обществото май ще бъде напътено към извършването на един жест на опрощение на греховете на капитала.
За чия сметка ще стане това?
Спестители, пенсионери, болни, слаби, деца ! И някои кредитори. Грозно, но  почти безалтернативно.
Много често употребявам думата "общество". Естесвено, че това е фикция. Днешните социални форми се управляват и направляват от Мамона (или Златния Телец, ако ви се харесват литературни сравнения).
Има едно "противоречие". Кризата е основно финансова и дългова (има и други аспекти), а същият този Мамон е държател на огромната част на генерерания дълг и тръгвайки по описания по-горе път, той рискува да си причини сериозни вреди. Не съм сигурен как ще го решат.  Вероятно ще се опитват да контролират процесите (без да се стига до крайности) , да лъжат манипулират и преиначават. Допуснатите загуби от единия край (примерно от неизбежни фалити), ще се компенсират в някави печалби  от другия край (те са и там) - примерно монополни печалби, диверсификация, др.



Няколко думи по-назад. Исторически погледнато парите еволюират от стокови пари към едни прости знаци на кредита. Тук е подходящо да припомня едно мнение на Асен, който преди време коментираше в посока, че  активите (не съм сигурен дали точно тази дума беше ползвал) са овеществен човешки труд. Всичко заобикалящо ни са природни ресурси и дадености и респективно такива, които са оплодени от човешкия труд.
Развитието на финансовата система има сериозна роля в напредъка. Тя позволява специализиране на човешкия труд, оттам покачване на производителност и ефективност. Във времената на стоковите пари нещата са се случвали в рамките на една еволюирала натурална размяна.
Във времената, когато парите се превръщат изцяло в знаци на кредита, правилата се променят и за гарантиране на стабилността на системата се изисква наличието на една много важна компонента. И това е доверието.
Именно доверието е туй, което ни кара да приемаме книжните (или електронните) пари.
Най-ясно това се вижда при трудовите отношения. Работникът не само приема книжни пари в разплата, но е готов да авансира работодателя със своя труд, получавайки плащане на някакви периоди. Тук също има елемент на доверие.
Ако приемем, че всичко, което е елемент на нашата материална и духовна култура е овеществен и одухотворен човешки труд (а то наистина е така), но ако същевременно загубим доверие във финансовата система, то резултатът ще бъде драстично разрушителен. Дори няма нужда да търся силни думи тук.

Тук е необходимо вероятно няколко приказки за пояснение на тезата ми. Какво значи в последна сметка, че "парите" са се превърнали в кредитни знаци. В най-чист вид това може да се разбере при условие, че си представим попадането на някакви хора на пуст остров. Имат само по някаква препаска, дето се вика. Очевидно е, че за оцеляване и покриване на всякакви потребности ще е необходимо полагане на много труд. При лоши перспективи за спасение, кой би приел книжни пари срещу труда си. Очевидно никой! В развитото и организирано общество, нещата стоят различно. Всеки охотно приема пари поради причина, че притежанието на пари те превръща в един "обществен кредитор", а обществото е "задължено" да покрие твоите потребности и прищевки в съотвения размер, като ти предостави част от своите блага. Ерго, притежанието на пари те прави дължател на нещо като "бланкова полица" на обществото, при това с падеж по твой собствен избор.
В една система, която функционира на тази основа, естествено е всеки да желае да погаси вземанията на кредитора (държателя ан полицата) и сам да стане кредитор, предявявайки правото си на вземане, което е придобил в акта на удовлетворяване на предния кредитор.

Всичко добре, дотук ! Но ...!
Трябва да има доверие и трябва да има някой, който много сериозно да се грижи, че количеството на парите в обръщение  да не надвишава количеството, което е необходимо. Намирането на необходимото количество е нещо като откриването на философския камък, но на него няма да се спирам.
 
Очевидно е, че тук се крият огромни изкушения.
Докато целият следвоенен свят приемаше охотно и разбираемо американски  "полици" и това се случваше един доста дълъг период от време, нещата стояха в някаква относителна стабилност. При все това, редно е да се отбележи, че зад тези полици действително е стояла някаква значеща субстанция. Знам, че думите ми "значеща субстанция" звучат малко объркващо. То и за самия мен е така.:-))) Нека все пак да го възприемем като един символ, че зад тези полици стои една система, която знае и може да си събира вземанията и освен това може да накара вътрешния и мотор да се върти с необходимите обороти, щото да се добавя стойност и да се случат такива парични потоци, които позволяват да си обслужват полиците. Малко е мъгляво, но  ... толкова.
Тук съм длъжен да отбележа, че по никакъв начин не твърдя, че количеството пръснати из целия свят (при това динамичен и променящ се свят) полици съответсва на наличната "субстанция". Също така не твърдя, че в конкретния случай  и при поискване полиците могат да бъдат "осребрени". ""


Така ........, дотук с литературата !
Хайде сега да започнем приказка за сериозните неща.

Споменах някъде по-горе, че трябава да се попитаме: В чия полза действа всичко това. Нали не забравяме, че състемата на пазарни отношения се гради върху частна собственост и уважаване на лихвата и печалбата.
Наложително е добавя и още нещо. Много се спекулира с понятието "равенство". Няма таково чудо, поне не в смисъла, в който го употребяват масово хората. Ако пренебрегнем най-семплите му проявления, равенство е и провеждането на значими и социално полезни и мотивиращи общественото развитие политики.
Това, че пазарната система разрешава на предприемача да формира печалба, а на наемния работник не, не означава задължително, че става дума за неравенство. Не - това е политика на насърчаване на способния, знаещия, можещия и смелия, в частност и на родените лидери. Обществото ни е проумяло, че тези хора трябва да са не един своебразен  "особен режим".
Също както трябва да има политика за подпомагане на болния и слабия, което е не по-малко важно за реализиране на човешката ни същност.
Ние сме и природни същества (надарени с емоции) и обществени същества, които при определени правила действат заедно в интерес на социуса.

Докъде достигнаха нещата, обаче.  Неколкократно съм ви обръщал внимание, че в американски източици съм срещал, че докато в периода на индустриализацията на Америка, делът на финансовия капитал в общо генерираната и получена печалба в рамките на стопанството е гравитирала около 10 %, то в настоящето този процент е прехвърлил 50. Брутално, а !
 
Съвременната финансова система се е превърнала в перпетуум мобиле и (ако и бъде позволено) ще ни ни оглозга без колебание.
Пак повтарям, гледайте на всичко това като на един процес. Не трябва да се преекспонират отделни факти и събития от днес и вчера.

 

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #678 -: 15 Октомври, 2011, 13:50:48 »
0
гледам основния аргумент срещу стоковите пари е това че поради напредващата технология можем да произвеждаме все повече и повече а стоковите пари са ограничено количество. Ясно че като стоките нарастват а паричната маса и скоростта на парите не, значи стоките ще поевтиняват ... и тва било зле. Не е ли нормално с развитието на науката и техниката да ни е по-лесно да произвеждаме стоки и следователно цената им да намалява? кво й е лошото на дефлацията? Бе знам че звучи еретично и не съм икономист ама ако може някой да ми обясни що инфлацията е ок а дефлацията не е?
нали парите служеха за размяна и за спестяване? "проблема" на стоковите пари при размяната е дефлацията - както казах не ми е очевидно защо това е проблем. Също така и  спестяването в стокови пари при дефлация е ок - дефлацията на практика е като лихвата. след време имаш същите пари ама те струват повече. даже при инфлацията спестяването е проблем щото лихвите са винаги под инфлацията ... . Ся някой да не каже че спестовността е проблем и парите не се движели! Стоят си по сметка в банка а тя ги дава като кредит и пак се въртят.
честно казано и  стоковите пари са простотия ама тая дебилиада да оставя политиците и банкерите, в частност трише и бернанки, да определят цената на парите и така донякъде цената на труда ми идва нанагорно. Точно политиците и банкерите са хората на които имам най-малко доверие!!! просто според мен  стоковите пари са по-малкото зло засега.

поздрави

 
Проблем е дефлацията, най-вече по отношение на държавата. Много често се налага държавата да прави извънредни разходи, най-вече такива, които не са предвидени в бюджета. И тогава, най-лесно, е да се прибегне до печатарската машина.

Това, най-често се налага при държавите, които водят агресивна военна политика, както и държавите, в които е имало природно бедствие и разточителни политици...Инфлацията покрива всички извънредни разходи на държавата, и както Начев казва, това става за сметка на средната и низшата класа, болните, спестителите, пенсионните фондове.

Ако хората имаха малко акъл в главите си, трябва умишлено да забравят за спестяване. Те са най-потърпевшите. Инфлацията изисква хората непрекъснато да са в някакво измислено състезание, за да се държат над водата. Дори и да не желаят да участват в състезанието, те по дефиниция, са губещата  ( финансово) страна - още повече, при т.нар. задължителни осигурителни и пенсионни вноски, властващи във всяка съвременна държава...

Инфлацията помага и за научните изследвания. Колко му е да направиш паричен фонд за научни изследвания, още повече, като парите за него не ги вземаш за сметка на други групи от обществото, а направо от печатарската мащина.

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #679 -: 15 Октомври, 2011, 14:24:31 »
0

Проблем е дефлацията, най-вече по отношение на държавата. Много често се налага държавата да прави извънредни разходи, най-вече такива, които не са предвидени в бюджета. И тогава, най-лесно, е да се прибегне до печатарската машина.

Това, най-често се налага при държавите, които водят агресивна военна политика, както и държавите, в които е имало природно бедствие и разточителни политици...Инфлацията покрива всички извънредни разходи на държавата, и както Начев казва, това става за сметка на средната и низшата класа, болните, спестителите, пенсионните фондове.


факта че дълговете на държавата нарастват като процент от БВП означава че държавата инвестира парите с отрицателна доходност ... иначе продукта щеше да нараства с повече отколкото нарастват дълговете. Инфлацията помага тази неефективност да се маскира. Ако питаш мене това е чудесен аргумент за полза от дефлация!

Ако хората имаха малко акъл в главите си, трябва умишлено да забравят за спестяване. Те са най-потърпевшите. Инфлацията изисква хората непрекъснато да са в някакво измислено състезание, за да се държат над водата. Дори и да не желаят да участват в състезанието, те по дефиниция, са губещата  ( финансово) страна - още повече, при т.нар. задължителни осигурителни и пенсионни вноски, властващи във всяка съвременна държава...

Инфлацията помага и за научните изследвания. Колко му е да направиш паричен фонд за научни изследвания, още повече, като парите за него не ги вземаш за сметка на други групи от обществото, а направо от печатарската мащина.
тва с научните изследвания не го разбрах. Не е задължително те да са на загуба. По-скоро е проблем че трудно можеш да определиш каква е ползата щото е много дифузна - когато една фирма използва открития публикувани в научна статия  и направи пари от това е доста трудно да определиш каква част от печалбата се пада на науката. Но мисля че за всеки е ясно че ако теглим чертата глобално науката е едно от малките неща които са си стрували парите. Независимо от инфлация или дефлация.

Да, сега спестяването в книжни пари е безумие точно защото тези които контролират цената им имат инсентив да печатят повече отколкото трябва, което ерго говори че книжните пари в сегашната система са по-лошия вариант. Най-малкото една от функциите на парите, именно като средство за спестяване е нарушена. Това и обяснява високата цена на златото в момента. Щото през последните 10г това е бил истинския store of value а не книжните пари които поради лакомията на банкерите и  политиците, като се профукат неефективно не се понасят последствията а се заместват с прясно напечатани

поздрави
« Последна редакция: 15 Октомври, 2011, 14:31:00 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #680 -: 15 Октомври, 2011, 15:17:32 »
0
Бръмча насам-натам и колчем стигна до компа, гледам да понапиша нещо, че ми се иска да привършвам с изложението.

Кой има полза от това ?
Кой е кредитодателят ?
Накъде вървим и накъде отиваме ?

Имам субективното усещане, че вече съм дал отговор на тези въпроси, но да каже кратко все пак.
Помните ли интервюто на Хазин (Ивел и  Антониус). Там някъде той спомена, че половината от общия доход, реалиризан чрез ресурса на приожените от ФЕД програми (имащи характер на  КО) са отишли в -  той употреби май някакво неопределено понятие  ПОЛУЧАТЕЛИ ОТ ПЪРВИ РЕД (порядък). Това на мен ми прозвуча дори малко смешно, защото асоциирах с нашенските първостепенни разпоредители с бюджетни средства, което си е пак някаква форма на създаване на условия за присвояване.

Само се замислете, дори да предположим че след изследвание и анализи на обем и скоростта на движение на обществения паричен ресурс, има недостиг на пари, тези пари се наливат в системата  (от нищото), но след време се изтеглят и нулифицират, ТО ДОХОДЪТ ОТ ТЯХ ОСТАВА И МИНАЛ ПРЕЗ СЪОТВЕТНОТО ПРЕОБРАЗУВАНЕ СЕ ПРЕВРЪЩА В ПЕЧАЛБА НА БАНКИТЕ.
Само се замислете, при какви условия и при какви обезпечения ние човеците (обикновените) получаваме кредит - обикновено твърди и яки активи, които надвишават по стойност искания кредит 
и при какви условия и обезпечения от друга страна  това важи за банките и сходни на тях.

Само като си насочим вниманието в една нарочно  примитивна схема.  Получава банкерът едни пари (парите може и да са дошли от  "нищото"), пуска ги в тръбата и после бавно и самодоволно се отправя към другия и край, а парите след съотвеното претърколване се появяват  в долния край на тръбата в увеличен размер.
След няколко фокуса от този род, той може на теория дори да генерира достатъчно собствен ресурс, че да купи чрез някаква схема някой нещастен закъсал предприемач. Праща му съдия изпълнител и ползва някаква верига от свързани или дори подставени лица. Не забравяме също ни за миг какъв е размерът на МЗР и на обичайните обезпечения за банките. Получава собственост от нищото.

На което някой би възразил, Добре де, ама нали и банките и те изпадат в несъстоятелност и те го отнасят.
Хубаво, но това е част от играта. Така играта изглежда автентична. Вярно е, че там където пазарните правила се прилагата по- последователно  (пак е на "уж") в Щатите, банки фалират постоянно. Но я да се запитаме: А къде има отиват активите, ерго вземанията на тия закъсали банки ?! Ами, отиват в други банки. Чувството за справедливост напубликата се е удовлетворило за миг, но на практика нищо не се е променило.

Та, надявам се ясно е вече накъде се целя, нали !

Всички се вайкат за огромното задлъжняване на лицата и всякакви публични институции, пък не щат да се сетят и питат, ли питат : А нали след като има дълг, трява да има и кредитор ?!

ИМА И ТОВА Е ФИНАНСОВИЯТ КАПИТАЛ, БАНКИТЕ !

Този капитал последователно и упорито работи в посока на това да придобие  и стане собственик на  ВСИЧКИ ЗНАЧЕЩИ АКТИВИ. Като дългосрочна цел, естествено.
Не зная къде ли точно са сложили чертата между значещи и незначещи активи, има ли такава ясно дефинирана  черта ?!

Тази система е толкова изгодна за тези, които се ползват от благинките и, че те никога, ама НИКОГА няма да се съгласят да я променят доброволно.
Това е и причината, че аз малко ритам срещу стоковите пари, не защото ги намирам за лоши, а защото си давам сметка, че острото и безкомпромисно поставяне в дневния ред на въпроса за върщане на сцената на златото, моментално ще стане повод да се лее много кръв.
В рамките на настоящата система  златото няма никакъв шанс.
Могат да си правят игрички с него, но само и доколкото това е чудесна възможност за доиздояване на подплашените пасажи от риби. И ... дотам!

Ако се изнамери формула и подход за коректно  регистриране на количеството пари и скоростта им на движение, "вярно и справедливо" интерпретиране на резултаттиет и управление на ликвидността, то системата на парите като кредитни знаци, има и своите предимства.

Нещо в съвременноти ни общество се бъгна яко.  Цялата система е излезнала от баланс, разцентровала се е, съотношенията не отговарят на актуалните икономически дадености.  Достигнатото технологично ниво и начинът на разпределение на резултатите влизат в остър конфликт.
Животът иска промяна, а ние не сме готово, или открито не желаем да я направим.

Защо още не си падам по стоковите пари (това споциално до неарвана ).
Ами, давам си сметка, че макар и доста условно спадам към групата на  що-годе задоволените  (едно време съм срещал названието  "златен милиард"), това е частта от населението на земята, което има осигурени всички необходими условия за условно  нормален и приемлив живот (абстрахирам се от нашенската бг тематика).
А останалите ?!  Те, какво ? Да виним родителите им за липса на полова просвета ?!?

Техният едничък шанс е да се надяват на ускорено икономическо развитие. Другият път върви към това да се изколим и избесим за пореден път, този път окончателно.
Един от доказаните начини за ускоряване на развитието е да използваме и умело да насочваме финансово-кредитната система.  Но не такава базирана на златото. Златната може и да е (по-скоро да е била) по-справедлива, но тя неизбежно ще затормози нещата и ще изкриви картината.
Необходимо е нещо друго .

Накрая нещо, за коет о също ми е особено болно.
Досегашната система докара нещата дотам, че дори и успешните предприемачи, независимо дали го съзнават и приемат, са се превърнали де факто в служители на банките и е само въпрос на време да разберат, че доходите и дивидентите им са една специфична форма на работно възнаграждение и те реално са на заплата при банките.

Как ще се решават нещата ?
От една страна ще втечняват обезпечения и ще сменят собственост, там където минава.
Голяма част от  диспропорциите ще опитат да ги минат за сметна на всички нас. Чрез инфлацията.
Не харесвам тезата, че модерните КО нямат отношение към инфлацията. Сделките от първи ред може и формално да нямат винаги отношение към инфлацията, но този ресурс неизбежно се инфилтрира и към цените, включително потребителските.

Ако вземем примера, от който тръгна приказката. Бенк ъф Ингланд наляла примерно 50 млрд.  паунда. Формата била, че е купила ДЦК от някой държател.  Да, това няма никакво отношение към потребителските цени.
Ама какво става по-нататък ?
Кой е бил държател на тези  ДЦК. Ами  HSBC, LLoyd's  , други, фондове.- Де да ги знам.
ДЦК с акупени на примамливи цени - дето се вика, не може да откажеш. Нали  Бенк ъф Ингланд има други важни задачи да решава, а необазателно да прави макс печалба.
А къде отива освободеният ресурс.  Нима е забранено да иде в покупката на нови ДЦК, ерго в правителството, което от своя страна плаща заплати и дава поръчки.  А нима няма път да иде в реалния сектор, който също дава заплати и създава и търсене и предлагане.
Дори и при стагнация, инфлация ще има, това дето го  говорят банкерите не е вярно. Те са от другата страна, тях не ги слушайте. 

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #681 -: 15 Октомври, 2011, 15:40:12 »
0



тва с научните изследвания не го разбрах. Не е задължително те да са на загуба. По-скоро е проблем че трудно можеш да определиш каква е ползата щото е много дифузна - когато една фирма използва открития публикувани в научна статия  и направи пари от това е доста трудно да определиш каква част от печалбата се пада на науката. Но мисля че за всеки е ясно че ако теглим чертата глобално науката е едно от малките неща които са си стрували парите. Независимо от инфлация или дефлация.


За научните изследвания се доизяснявам: никой не спори, че науката е високо-производителна, и въобще не става дума за частта от печалбата, която се пада на науката.

Просто казвам, че е прекалено лесно при инфлация да отделиш много пари за научна и развойна ( каква гадна дума) дейност, да я стимулираш, защото тя  ти помага да се държиш на високо технологично и научно ниво. Едновременно с вниманието, поддържането, и внедряването на научно-техническите постижения...  :) И освен всичко, привличането на светлите научни умове на планетата, които да работят за твоята кауза.

Сещам се и за други положителни черти на инфлацията от държавна гледна точка. Например, при дефлация, се налага уволнението на голям брой държавни чиновници, или пък по-малкото зло – намаляването на заплатите им. Как  се чувстват потърпевшите, трябва да попитаме Горо в Гърция, и до какво води това...



global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #682 -: 15 Октомври, 2011, 16:14:41 »
0


Само се замислете, дори да предположим че след изследвание и анализи на обем и скоростта на движение на обществения паричен ресурс, има недостиг на пари, тези пари се наливат в системата  (от нищото), но след време се изтеглят и нулифицират, ТО ДОХОДЪТ ОТ ТЯХ ОСТАВА И МИНАЛ ПРЕЗ СЪОТВЕТНОТО ПРЕОБРАЗУВАНЕ СЕ ПРЕВРЪЩА В ПЕЧАЛБА НА БАНКИТЕ.
Само се замислете, при какви условия и при какви обезпечения ние човеците (обикновените) получаваме кредит - обикновено твърди и яки активи, които надвишават по стойност искания кредит 
и при какви условия и обезпечения от друга страна  това важи за банките и сходни на тях.

Само като си насочим вниманието в една нарочно  примитивна схема.  Получава банкерът едни пари (парите може и да са дошли от  "нищото"), пуска ги в тръбата и после бавно и самодоволно се отправя към другия и край, а парите след съотвеното претърколване се появяват  в долния край на тръбата в увеличен размер.
След няколко фокуса от този род, той може на теория дори да генерира достатъчно собствен ресурс, че да купи чрез някаква схема някой нещастен закъсал предприемач. Праща му съдия изпълнител и ползва някаква верига от свързани или дори подставени лица. Не забравяме също ни за миг какъв е размерът на МЗР и на обичайните обезпечения за банките. Получава собственост от нищото.
Всички се вайкат за огромното задлъжняване на лицата и всякакви публични институции, пък не щат да се сетят и питат, ли питат : А нали след като има дълг, трява да има и кредитор ?!

ИМА И ТОВА Е ФИНАНСОВИЯТ КАПИТАЛ, БАНКИТЕ !

Този капитал последователно и упорито работи в посока на това да придобие  и стане собственик на  ВСИЧКИ ЗНАЧЕЩИ АКТИВИ. Като дългосрочна цел, естествено.



Страшно постижение е според мен, да съумееш в няколко изречения да обобщиш нещата, които се случват на всички нас, и да обясниш на достъпен език това, което ни чака. :)

Разбира се, очевАдно е, че финансовия капитал е  "ябълката на раздора". Всъщност, обаче, той е паразитиращ организъм. Ако няма донор с прясна кръв, неговото загиване е предопределено. Нямам представа, дали чичковците в костюми си дават сметка за това...


darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #683 -: 15 Октомври, 2011, 18:11:27 »
0
nachev,nearvana, Global, много интересен анализ......направо впечатляващ! Помогна ми да свържа някои неща. Въобще тук, в тоя форум всички участници допринасят с нещо да се нареди пъзела в който живеем, един с въпроса си, друг с отговор или  евентуален вариант, всички мислят. На базата на този мисловен обмен има вероятност всеки от нас да си изгради някаква прогноза за собственото си и за общото ни бъдеще.
Но както и да сглобяваме пъзела,  на картинката се получава май винаги банка........

И да задам една нова тема за размисъл. Защо при наличието на толкова будни и умни българи (светът също твърди, че сме такива а и аз имам наблюдения навън, сравнявайки с други нации) тази иначе чудесна страна тъне в бедност? Страхът ли е фактора? Или мързела? Липсата на стимул?
Кво мислите вие, майна?
Ас съм българче.......

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #684 -: 15 Октомври, 2011, 18:58:32 »
0
........ Нямам представа, дали чичковците в костюми си дават сметка за това...


   Според мен повечето от тях си дават. И напрежението май нараства:
   http://www.investor.bg/news/article/124546/334.html
   И дим ще излиза от ушите, бял или черен, ще се види..

   Поздравления за всички писали в последните дни!

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #685 -: 15 Октомври, 2011, 19:38:18 »
0
...   НИКОГА не трябва да приемаш (това) със съгласие,защото професора знае повече от теб,а чрез НЕсъгласие-представяш си,че професора НИЩО НЕ ЗНАЕ и ВИНАГИ ГРЕШИ.... и се опитваш да го обориш ... или търсиш къде му е грешката ... и само ако никога не намериш грешка,тогава се съгласяваш с него!
 тва е освен таоистически подход,също и епистемологически...едно време гърците са учили епистемология,днес никой не учи това......
  ...

Асене, описал си системата за обучени в училищата IBO. В тези училища учителите не позволяват на учениците да стоят безмълвни и тихи в часовете - трябва постоянно да се разисква нещо. Тоест да се оспорва нечие становище.
Но и в БГ вече има IBO училища...

ами ако има такива училища,пращай децата си там,защото епистемологическия начин на мислене ,който е превръщане на инфото в знание чрез скептицизъм и релативизъм , се изгражда в началото.... веднъж скопен мозъка,трудно се променя.
      научиш ли се да мислиш на принципа "това е така,защото е така" ,трудно после се променя в "защо пък това да е така"
  първия начин нулев мисловен процес,а наизустяване.... втория начин изисква мнооого мисловен процес-колкото по се съмняваш в нещо,което ти е представено за вярно,толкова по мислиш върху него.
     бг е пример как НЕтрябва да се преподава в училищата.учителите налагат мнение,отделно не влагат любопитство в децата и карат децата да учат като задължение,вместо да учат като процес в следствие на удоволствие от ученето.
    а освен,че правилния начин на придобиване на знания е чрез съмнението в тях,отделно количеството натрупано знание за единица време е най голям,чрез чувството на любопитство,а не чрез чувството на задължение и наказание ......
     

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #686 -: 15 Октомври, 2011, 19:58:52 »
0
Отговора на "загадката на Асен" :) , не се ли крие във въпроса, а имено : лихвите!? ??? - лихвата на ЕЦБ и лихвата на ФЕД.

задружна дружина планина повдига .... особено ако някой им покаже как :P
     
хванал си правилната пътека.сега остава да стигнеш до там,за където си тръгнал.
  в момента капана, в който може да попаднеш, е дали знаеш на къде си тръгнал?.... защото ако не знаеш,колкото и да ходиш,никога няма да стигнеш.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #687 -: 15 Октомври, 2011, 20:05:24 »
0
Ти пък! Защо ще се крия? Просто тук такива мъдрости се изричат, че не смея да се обадя. А Асен като захортува, направо комплекс за малоценност ме хваща за цели 5 секунди :) Пък и от арбитражи с фондовете, време не ми остава за мъдрости. Та фондовете са си добре - ако си купил преди 3 години бразилските, все още си на +107.52%. А ако си арбитрирал в подходящи моменти, може и да си на +500% :)

Eее мерси :) Значи все пак са станали на червено, с тенденция да става все повече червеното, сравнявайки двете първи колонки... лоша работа.

Ти се беше похвалил май, че си влезнал на нашата мила борса, успя ли да излезнеш навреме?

 *drink11*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #688 -: 15 Октомври, 2011, 20:33:32 »
0
кво й е лошото на дефлацията? Бе знам че звучи еретично и не съм икономист ама ако може някой да ми обясни що инфлацията е ок а дефлацията не е?


има различни видове инфалции и дефлации..... имаш "хубава дефлация" и "лоша дефлация" .
   хубавата дефлация е когато е в следствие на конкуренция,в следствие на падане на енергийни комсумативи,в следствие на смъкване на данъци..... тогава не само тя няма проблем,ами дори спомага за прогреса.... проблема на дефлацията е,когато е подстрекана от НЕПРАВИЛЕН МОНЕТАРИЗЪМ!
пример:
1.ако таксиджията смъкне цената на километър,защото дянков е намалил цената на газта,това е хубава дефлация-грос марджините (печалбата на километър) на таксиджията остава същата,но ревенюто (броя километри) му се качва -по евтино,следва,че повече хора ще могат да си позволят...... това ти е хубава дефлация-хем хората могат да си позволят повече,хем таксиджията прави повече пари,нищо,че е смъкнал цената....таксиджията като прави повече пари,ще може да харчи повече пари (диспоузъбъл инкъм) и други сектори печел;ят от това и ето ти хубава дефлация.


2.ако тасиджията смъкне цените,защото няма клиенти,а трябва да оцелее-това е ЛОША ДЕФЛАЦИЯ- тогава хем на километър прави по малко пари (грос марджин),хем му е паднало ревенюто (броя клиенти) ....  това може да се случи,ако населението в района намалее,ако прекалено много хора станат таксиджии или ако имаш неправилен монетаризъм.
  отношението таксита/клиенти ще се балансира от само себе си-някои таксиджии ще се откажат,защото се правят малко пари и ще си намери мястото,обаче,ако например дянков и искров са виновени,че  правят неправилна монетарна политика,тогава таксиджията няма да има пари за проститутки,а проститутките няма да имат пари за таксита.......

представи си,че икономиката е един леген с вода.когато водата е най тиха,тогава всички са доволни..... тогава нямаш дистърбънс във водата -повърхостта й е равна или нямаш понятие инфлация или дефлация.... когато хвърлиш едно камъче в легена кво се получава? получават се вълни-качавания нагоре и надолу спрямо предишната равнина-или тва ти е инфлация дефлация.инфлацията е върха на вълната,а дефлацията ти е падането между вълните.
  или работата на централната банка и министъра на финансите е да не допускат да има вълни,или ако допуснат,то да ги балансират докато са още малки......
    колкото по добри са тези,толкова по добра ще е икономиката на държавата в дългосрочен аспект.... колко по кьопави са тези,толкова по ще съсипват прогреса,защото всяка рецесия,допусната от монетарни грешки води до дефлация,която онищожава голяма част от бизнесите и те фалират,без те да имат вина за това..... а един бизнес се гради с десетилетия,а унищожава за няколко месеца......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #689 -: 15 Октомври, 2011, 21:20:14 »
0

представи си,че икономиката е един леген с вода.когато водата е най тиха,тогава всички са доволни..... тогава нямаш дистърбънс във водата -повърхостта й е равна или нямаш понятие инфлация или дефлация.... когато хвърлиш едно камъче в легена кво се получава? получават се вълни-качавания нагоре и надолу спрямо предишната равнина-или тва ти е инфлация дефлация.инфлацията е върха на вълната,а дефлацията ти е падането между вълните.
  или работата на централната банка и министъра на финансите е да не допускат да има вълни,или ако допуснат,то да ги балансират докато са още малки......


Асене, долавям някои от отличителните черти на Соросовото влияние. Преди 15 –на години четох някаква автобиографична книга на любимеца ти Сорос ( даже не й помня заглавието), ама ставаше дума за раждането му в Унгария, после – за различните му емиграции – включително и в Лондон, как се е оправял с живота тогава.Хората, които са му помогнали първо – да оцелее, после - хората, които са му помогнали да яхне вълната. После влиянието на онзи философ, който му е подсказал, че всичко е движение на махалото.... Тези вълни, под и над равнината, съвсем директно ме отправят в Соросовата посока. Само че в книгата, той говореше за естествения стремеж на нещата, да постигнат покой, т.нар. равновесно положение. (Нещо като твоя леген, без камъчета в него.. ) И това, най-често се случвало тогава, когато нещата са в силно неравновесие. Той го обясняваше с т.нар. „махало”. Колкото посоката е силно неравновесна и нестабилна (особено на борсовите пазари), точно тогава може да се прогнозира без проблем движение в обратната посока. И номера е да хванеш вълната ( тенденцията)...Всъщност, вълните, защото докато махалото е почти в изправено положение, обратната му посока е също почти изправена. Връща се отново махалато в другата посока, но амплитудата му е все по-малка, докато се постигне състоянието на покой, което е също краткотрайно....
Впечатли ме тази книга. В смисъл, че дотогава, не бях чела нищо подобно...

Разликата обаче тук, е че ти говориш за намесата на центр.банка, както и на министъра на финансите, за да не се допусне вълна под или над равнината...Може би това е и приноса на Сорос през последните 15 години, в смисъл, че се разчита на коригиращото влияние на управляващите централните банки, така и на министрите на финансите (или както аз ги наричам – министрите на данъците).
« Последна редакция: 15 Октомври, 2011, 21:41:58 от global »