Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592556 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #735 -: 21 Октомври, 2011, 18:12:25 »
0
[


   


е как ще са образовани?те имат задължителното образование,което го има всеки.после нямат..... един дипломиран МЕИст е образован! джоб и гейтс НЕ СА! защо бъркаш интелекта с образованието?защото тка е общоприето? ами нали точно това се опитвам да кажа,че е догматично?
    тия двамата са НЕобразовани,и може би за това и НЕобразУвани!
 когато другите приятелчета на джобс са отишли в колежи,джобс е отишъл в индия да търси просветление......
 никой от приятелчетата му ,после завършили и образовани,не е постигнал нищо,джобс е постигнал много ...... следва,че будистката религия дава повече интелектуалност от американски университет,не мислиш ли? ами не мислиш,почти никой не мисли,че една религия може да те интелектуализира в пъти повече от един университет,но в случая това е ФАКТ!
       другото е креативността в следствие на културната революция в сащ през 70те и поколението на бунтарите.. или жоро правилно е усетил,че "виновността" за успеха на такива като гейтс и джобс е и държавата в която живеят-демек влиянието на другите,но бърка това ,като го нарича образованост,а всъщност е АНТИобразованост-или жоро много правилно намира част от причините това да се случи,но си вади грешните изводи-че това е влияние на обществената образованост.... а времето на хипарите,което аз нарична културна революция,защото за мен е така,въпреки,че не се води така,е бунтарство срещу тогавашната "принципност" и догматизъм на американското общество.тогава и силно навлизат "алтернативни" философии и религии,отвърлящи "християнизацията" .... и джобс е един от попадналите в тази "клопка" на "лошите" еретици.
     консерватизма за мен е вид догматизация,много от хипарите бунтари в следствие стават известни учени,антропънуари,музиканти,философи,капиталисти и т.н.
  бунтарството ражда креативност,креативността засажда ябълки,консерватизма да учи как те се берат!
     
     

Виж сега, сложни проблеми поставяш.

Както и Начев казва, трябва да се уеднаквят понятията. Лично аз, правя разлика между интелект и интелигентност. Интелект, е това – наученото ( академизма) , а интелигентност е способността на човек за кратко време да се справи с нова и непозната ситуация. Затова съществуват и тестове за интелигентност и при децата.

След това, е необходимо да преценим понятието „гениалност”. Говориш за музиканти, учени, философи. Ето сега, сещам се за Джузепе Верди, който никога не е приет в Консерватория при трите си кандидатствания, по вина на Антонио Салиери ( този, дето несправедливо го обвиняват за смъртта на Моцарт). Човекът си умира необразован ( според теб). Само че контекстът по-горе са  хората, които са направили епохалните открития...

Креативността зависи от много неща. Ще изброя най-главните, но не всичките, нито пък и изключенията. Те са наследственост -ген, семейна и приятелска среда, любознателност, хъс и не на последно място – възрастта. Най-творчески са младите години, до около 30 години. След това взема превес опита, който също е полезен, но в обобщаване и полагане основите на нововъведенията ( ако се стигне дотам).



Горо съвсем ясно обясни, че образованието създава хора, които обичайно боравят с едни полу-уеднаквени понятия, за да могат впоследствие да разбират, преценяват, оценяват, а ако имат и повече сили, да създават неща, полезни за цялото човечество.

Казваш, че бунтарството ражда креативността. Бунтарството обаче, е родило повече трупове за неразбрани каузи, отколкото откриватели. В зависимост от гледната точка.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #736 -: 21 Октомври, 2011, 18:31:18 »
0
Асене, при теб усещам един стремеж да мислиш антидогматично, само че на мен ми убягват неговите резултати. Няма особено значение, как ти преценяваш академиците. Нито – обратното...Нито има значение пък, моето субективно мнение, както и на останалите хора.

Ето например Джобс, който въпреки изповядването на будизма, не се е доверил на вековните му практики, а се е доверил на лекар- академик, да му оперира карценома, за да поживее година-две. Щото просто има и чисто човешки неща – ограничено пребиваване на тази земя.  Сега, моята подозрителност се намесва, и си мисля доколко наистина е изповядвал чистия будизъм. Сега вероятно ще ми кажеш, че той е въприел неговата философия, ама на мен ми е все тая..     
От най-древни времена, религиите (монотеистични или политеистични), почиват върху двуначалието. Това са единството и борбата на доброто и злото ( Зороастър и Ариман), Инг и Янг, Господ и Дявол, полюсите на енергията – минус и плюс.
Това дали съществува материята, и дали тя се нарича енергия, не е важно. Ако има материя, има и антиматерия. Не виждам някакъв смисъл да се „нашоква ряпата” на академизма, щото в случая го използваш като синоним на научна общност, защитаваща някаква идея, относно някакво понятие. Не мисля, че хората, които са достигнали до енергията, като заместител на материята, са достигнали някакви невиждани върхове...Ами че това всеки средно интелигентен човек може да се сети. При това, без никакви претенции... Просто става дума за замяна на понятия....
 
     
« Последна редакция: 21 Октомври, 2011, 20:15:56 от global »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #737 -: 21 Октомври, 2011, 19:10:15 »
0
асен е цар на "от частното към общото" :) Той и Джон Ленън е ходил до Индия, ама не е станал милиардер, защото е правил някаква технологична джаджа.

В света на бизнеса е като еволюцията в природата - голяма доза случайност. Масата има нужда от някакви неща, други хора се опитват да предлагат каквото могат, ако си паснат по уникален начин, предлагащият става богат. Плод на случайност е обаче кой от всички ще е този най-богатия.

Ако някой индивид (било и супер умен, необразУван, хипер мега всичко) си постави за цел да постигне нещо грандиозно (каквото се е случило със Стив Джобс), 99.999% вероятно е, че няма да успее. Сред 300те милиона американци има поне 10,000 с потенциала, мерака и каквото там на Стив Джобс, обаче единици от тях стават известни, другите се провалят. А всъщност са били еднакви в същността си.

Още повече, че Стив Джобс не е правил компютри, просто умело е избирал какво от идеите на околните да се лансира като продукт. Apple II е направен от Стив Возняк, не от Джобс. Джобс е класически бизнесмен използвач (и в добрия, и в лошия смисъл), за това наистина не трябва да се учи "вишу", то идва отвътре на човек. В добрия - защото така се прави голям бизнес, лошия - защото до алчността стъпката е късичка. Примерно едно време в Атари Джобс е взел поръчка за разработка на една джаджа, условието било колкото по-малко чипове, толкова по-голям бонус. Върнал той нещото с уникален дизайн (от 80 чипа, намалено на 30), взел $5000. Работата била свършена обаче отново изцяло от Стив Возняк, но Джобс му казал че бонусът бил само $700, дал му неговата част от 50% = $350 и така. Но ако не беше такъв (освен, че ако беше учил вишуто), нямаше да има Епъл. Но ако нямаше Епъл, щеше да има нещо друго. И нямаше да има основания да се търси успеха на собственика му в това завършил ли е университет или е бил в Индия.

 *drink6*

P.S. Иначе acen е прав за всичко, обаче доказателствата са изсмукани от пръстите :)
P.P.S. Ето живота на Стив Джобс накратко:
http://gizmodo.com/5301470/the-life-of-steve-jobs-+-so-far
« Последна редакция: 21 Октомври, 2011, 19:20:43 от dodo2 »

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #738 -: 21 Октомври, 2011, 22:40:54 »
0
асенка, изпадаш в догматичен анти-академизъм щото използваш невярни твърдения за да докажеш тезата си ... като това не я прави задължително невярна разбира се
  и я да видиме..... кво ниървана е открито в последните 5 десетилетия? откритията трябва да са експоненциялни-нови открития водят до още по нови открития..... както е било от ренесанса до индустриялната революция...и от тогава да сега?
  всичките науки в последните десетилетия не се развиват от откритя в тях самите,а благодарение на развитието на компютърните технологии.....
   или единствено компютърните технологии са истинското научно откритие в днешно време
за да твърдиш подобно нещо трябва да си наясно с "всичките науки" което няма как да е вярно. В най-добрия случай да си спец по една-две. Аз твърдя че има много нови открития които не са благодарение на компютрите - например стринг теорията или квантовата теория на информацията. Вероятно след 100г някой ще се сети как да направи продукт за крайния потребител базиран на квантовата теория на информацията и хората ще си мислят че той я е измислил.

или единствено компютърните технологии са истинското научно откритие в днешно време... я да видиме кой има най голями заслуги за това:

   персоналния компютър е  стив джобс ....
опааа, Стив Джобс е успял от съществуващата  технология да направи гениален продукт за крайния потребител. Правейки компютъра масов продукт човека наистина е допринесъл неимоверно много за да се развие технологията и да стане евтина и достъпна. Обаче   ако нямаше  академици като   Тюринг да измисли Тюринговата машина и преди него Давид Хилберт да постулира правилния проблем и естествено една камара други преди и след тях  Стив Джобс просто нямаше как да продава компютри щото такива нямаше да има.


    да видим и софтуера- само две компании правят основния компютърен софтуер ,който да рънва хардуера-тва са майкрософт и епъл!  бил гейтс и ..отново стив джобс......  хубу,стив джоб да приемеме,че е случаен... ами бил гейтс кво е завършил?втората година право е заебал и той колежа.....
ма и тука малко се накланяш през прозореца, Асенка! примерно в математиката и физиката се ползва софтуер от рода на maple, mathematika, matlab, semlab, octave ....та тва всичкото е писано на С++ и работи на квото си искаш - сън, линукс, уиндоус ...  и всъщност има много малко общо с операционната система
 
    едни от най богатите хора в света,забогатели от "гаражна" търговия и "виновни" за научното развитие в последните 40 години ,все  неучени???? 
с две думи не се съгласявам че стив джобс и бил гейтс са в основата на научното развитие в последните 40г ... звучи ми абсурдно пък и поне в една област имам добър поглед и там просто не е вярно.
 
Но веднага се съгласявам че образованието сега твърде много набляга на знания а не развива достатъчно креативноста. И най-определено образован и умен са две доста слабо корелирани атрибута. Все пак като минавам по мост се надявам инженерите които са го правили да са образовани  *drinks*

поздрави
« Последна редакция: 21 Октомври, 2011, 22:48:59 от nearvana »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #739 -: 22 Октомври, 2011, 00:10:25 »
0


Ама чакайте малко, не означава, че  Джобс , като не е залегнал над поялника (образно казано), значи край и без него е щяло да се появи. Нищо такова. Аз съм повече от сигурна, че много гениални решения, след прилагането им и развиването им, биха направили бум, дори да променят потреблението. Но, тънат в прах. Нещо повече, най-лесното е да се види къде е незадоволено потреблението - да се види къде е нишата. Трудното е да се прозре бъдещо, когато и самите потребители не знаят, че още ще го потребяват. Точно там е гениалността. Или е просто щура идея с луд късмет? Едва ли.

За мен, ако той се е озовал на друго място, в друга сфера, пак е щял да бъде това, което е. Без значение, дали си е завършил образованието или не. Защото завършването на образованието му, съвсем не означава, че необразован, а просто означава, че няма диплома. Ама за какво ли му е?

Като гледам по филмите, американците имат навика да си слагат дипломите в рамки на стената. Много чудно ми е било, защото хората не работят с дипломата си, все пак. Тя им отваря врата  и от тях зависи, дали ще останат на входа или ще поемат по пътя, aко искат да минат точно през тази врата. Проблемът на някои от хората с дипломи е, че очакват, че ще ги чака каляска на входа.
Или ще предпочетат съседната, която сами трябва да си отворят, със или без диплома. За някои е само въздушна завеса, за други е тежка, желязна врата.

 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #740 -: 22 Октомври, 2011, 02:56:31 »
0
... Все пак като минавам по мост се надявам инженерите които са го правили да са образовани...


 Което не ги прави непременно умни, нали? Но това няма значение, защото образованието е построило моста, а не човекът. Човекът е само носител на знания, получени в процеса на образоване и усъвършенствани в практиката.

 Асен видимо замества имането на диплома с имането на знания. Това, вероятно, е открит сарказъм спрямо нагласата в България, че дипломата е по-важна от знанията -  нещо, което Асен яростно критикува с пълно право.
 От цялата дискусия ми се изясни единствено, че Джобс, Дел и Гейтс нямат дипломи по нещо си. Което е обяснимо - и тримата са били милионери преди да станат достатъчно възрастни, за да получат дипломи. Просто са нямали време да учат... Но и тримата са предприемачи, а не откриватели. А за това, което са искали да правят, явно са имали достатъчно знания. И като се има предвид, че са се задържали доста време на върха, значи са обогатявали знанията си постоянно, щото веднъж може с късмет, ама цял живот не може.

 Талеб нямал диплома... Я някой да постне биографията му. Аз си спомням от един предговор, че има степен МВА и е защитил дисертация в Париж. И като математик бяха го представили - няма да е само от това, че знае 1+1=2.

Това за будизма и успеха е такава лакардия, че трябва да обърна три уискита, за да се включа.

 Нищо значимо на този свят не е "измислено" или "открито" от необразовани хора.


« Последна редакция: 22 Октомври, 2011, 03:29:52 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #741 -: 22 Октомври, 2011, 13:02:02 »
0




Това, вероятно, е открит сарказъм спрямо нагласата в България, че дипломата е по-важна от знанията -  нещо, което Асен яростно критикува с пълно право.



Ако се абстархираме от конкретната тема за образованието, знанието и постиженията, ще стигнем до категоричния извод, че ДИПЛОМАТА отваря много врати в България, без въобще да е необходим някакъм обем знания, както и способности. Затова У нас съществува термина шуро-баджанащина.
Ако се направят истински изследвания колко са фалшивите дипломи в България, може да се окажем със световен рекорд. Така че, девалвацията на знанията е налице. Налице е, и обществената нетърпимост към явлението. Но какво от това?...Кучетата си лаят, керванът си върви.
То изобщо цялата наука у в колапс, доколкото някога я е имало. Познавам лично няколко персонажи, които работеха ( не съм сигурна че още работят) , които по моя преценка въобще нямаха работа в БАН, както и във всяко друго научно учреждение. По моя преценка, си бяха зубрачи, и в последствие - преписвачи ( плагиати) на чужди трудове.
Очевидно е, че това си е истинско ограбване на научните фондове, които у нас са максимално ограничени. И вместо парите да се дават за нещо полезно, се прахосват за заплати ( на минимални нива), за да съществува един безполезен БАН. Разбира се, съществуват някои отдели, които работят на световно ниво, мисля си че беше за електронния ускорител в Швейцария, ама мисля си, че това е единственото пряко приложение на научни разработки.
« Последна редакция: 22 Октомври, 2011, 13:22:06 от global »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #742 -: 22 Октомври, 2011, 14:07:30 »
0
Това, което acen се опитва да каже (и вероятно всеки мислещ трябва да се съгласи) е, че има опасност един човек с различен поглед върху нещата (и потенциален "гений", т.е. да може да сътвори нещо наистина ново), да бъде вкаран в рамки "това се прави така и онака" и да бъде утрепан геният.

Само че за да го докаже, говори небивалици. Даже бих казал, че успехът на Стив Джобс като мениджър се базира именно на това, на което е обучен - колко мениджъри са учили дизайн, за да могат да взимат професионално отношение за продуктите си "това става, това не, искам да е така, за да е красиво"? Повечето знаят само да експлоатират качествено работещите при тях и решенията за естетическия вид делегират на друг (както са научени, че трябва се прави).

Стив Джобс е ходил на курс по калиграфия в Reed College и смея да твърдя, че това е ключът към успеха му по-късно. Продуктите на Apple залагат за успеха в голям % на дизайна. Това са негови думи:

"Reed College at that time offered perhaps the best calligraphy instruction in the country. Throughout the campus, every poster, every label on every drawer, was beautifully hand calligraphed. Because I had dropped out and didn't have to take the normal classes, I decided to take a calligraphy class to learn how to do this. I learned about serif and san serif typefaces, about varying the amount of space between different letter combinations, about what makes great typography great. It was beautiful, historical, artistically subtle in a way that science can't capture, and I found it fascinating.

If I had never dropped out, I would have never dropped in on this calligraphy class, and personal computers might not have the wonderful typography that they do. Of course, it was impossible to connect the dots looking forward when I was in college. But it was very, very clear looking backwards ten years later."

Така че, не създавайте митове и легенди. :)

Ключът е да се съчетаят знанията, придобивани в училищата и университетите със свободата на мисълта и интелигентността.
« Последна редакция: 22 Октомври, 2011, 14:09:03 от dodo2 »

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #743 -: 22 Октомври, 2011, 14:49:42 »
0
Муза, най-определено Стив Джобс си е гений! Открил е нишата и е направил страхотен продукт използвайки наличната технология.  Просто да се каже че едва ли не той стои зад научните открития  през последните няколко десетилития си е прекаляване.

Коганев, най-определено умен и образован са две различни понятия които не трябва да бъдат смесвани. Опасността на образованието е освен друго в арогантността - "аз знам вече толкова много че всичко ми е ясно и няма какво да ме изненада" ...

относно талеб:
той бил писал дисертация на тема деривати в Париж при Геман. Леко да е необразован ...
Taleb received his bachelor and master in science degrees from the University of Paris.[25] He holds an MBA from the Wharton School at the University of Pennsylvania and a PhD in Management Science (his thesis was on the mathematics of derivatives pricing) from the University of Paris (Dauphine)[26] under the direction of Hélyette Geman.

пък дори и е професор:
Taleb became a full time researcher in 2004, as a university professor. He is currently Distinguished Professor of Risk Engineering at Polytechnic Institute of New York University,[40] Associate Member at the Institut Jean Nicod of the Ecole Normale Superieure in Paris[41] and Distinguished Research Scholar, Said Business School, Oxford University.[9] He was Visiting Professor at London Business School and the Dean's Professor in the Sciences of Uncertainty at the Isenberg School of Management at the University of Massachusetts Amherst, Adjunct Professor of Mathematics at the Courant Institute of New York University, and affiliated faculty member at the Wharton Business School Financial Institutions Center. He jointly teaches regular courses with Paul Wilmott and occasionally on the Certificate in Quantitative Finance. In 2008–2009, he ranked fifth in terms of the number of downloaded papers on the Social Science Research Network (SSRN).

поздрави

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #744 -: 22 Октомври, 2011, 15:33:54 »
0
...

"аз знам вече толкова много че всичко ми е ясно и няма какво да ме изненада" ...

...

Това е основният признак на обречеността, а не на образоваността. Също така може да се ползва като основен критерий за разпознаване на глупаците в системата на образованието. Само глупакът не може да схване, че образованието е разширяваща се сфера, която се допира до все повече неизвестност.

За мен основна опасност от образованието у нас е бутафорният му характер. Все още по навик наричаме този разрушителен процес "образование", но това, ако мога да взаимствам идеята от Асен, е раково образувание.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #745 -: 22 Октомври, 2011, 15:48:32 »
0
само аз съм глътнал червеното хапче и реалността за мен е друга....в днешно време измерението за лудост и глупост не е толкова психическа болест,колкото психологическо обяснение за различност и нестандартност..... ама стандартността за едни е нестандартност за други........
   
 додо:
 значи смяташ,че уосняк е гения в епъл?ами добре, нека така да бъде....я прочети това:

"  Steve’s collegiate years were intriguing. He was undoubtedly a troublemaker. This
eventually led him to dismissal from the University of Colorado for poor academic performance and unacceptable disciplinary behavior. After Steve’s year at UC, he went back home and
attended a Community College. Community College did not satisfy his love and passion for
learning about computers, so he would go beyond the limits."

интересно а,знаеш ли,че наистина требе да си тъп,че да те изхърлят от американски университет..... та,АКАДЕНИЦИТЕ В УНИВЕРИСТЕТА не са мислили като теб,че уосняк моа да направи нещо.... та додо,въпроса е уосняк наистина ли е бил толкова тъп,че за го изхвърлят за лошо академично представяне,или професорите са били достатъчно тъпи,че да не са го разбирали?
     та.... единия е дропнал колежданин,другия изхвълен от университет за двойкаджийстване и "неправилно" държание.... друг от епъл ще намериш ли сега,дето не е джобс,не уосняк,а някой професор по информатика може би им е създал компанията?
     
глобал:

музиката като "наука" е един от най добрите примери,как академизма убива креативността и пространственото мислене,които са в основата на таланта.... отиди някъде на опера,или симфоничен оркестър,дето са се събрали най добрите академици и виж кво ще ти "изсфирят" ..... ще е я бетовен,я моцарт,я паганини,я корсаков,а лист,я някой друг,който НЕ Е АКАДЕМИК...... защо ли?нали за тва учат? могат да сфирят,браво на тях... ама не могат да създават!не бих се учудил,ако някой от пловдивската или лондонската оксерватория издрънка някое парче на бетовен по добре и от самия бетовен...браво за което.... ама защо не създаде някоя симфония? я пак- едните знаят как да берат ябълки,дръгите знаят как да ги засаждат!
  или си избери някой друг стил-рок,поп,чалга,джаз и т.н. направи си рисърч,музикантите на музиката,която обичаш,КВО СА ЗАВЪРШИЛИ?ще останеш учудена,как почти никой "академик" няма ,все са тъпи НЕобразовани гамени.....образованите академици НЕзнайно защо остават където им е мястото -НЕ НА СЦЕНАТА.... само децата им се радват на академичността,защото няма кой друг да им слуша таланта,убит от академизма им!

ниървана:
   все повече глупости ръсиш батка..... нямам време да ти отговарям на всичко,но ще то дам съвет:
     стани и ти милиярдер- измисли как с++ или останалите ти "други уиндоуси" , да станат операционна система и си готов.....ако сучайно ти кажат,че това не са операционни системи,не се предавай!събери няколко академика и направете "конкурентно" способна програма на уиндоуса.... ще намериш в пъит по учени хора от гейтс,които следва ,че знаят много повече от него и за кво той да е милиярдера,а вие ,които наистина заслужавате,да не сте?за кво 95% от операционните системи да са уиндоус,малко да са на епъл и тук таме линъкс,в който камара големи компании пръснаха милярди в последните 20 години,че да има оперативна система без пари.......вместо гейтс да ги рекетира като монополист.... е те,не са успели,дано ти да успееш.

коганев:
   доста добър начин на разсъждение-ако будизма бе философията,то будистите трябваше да са милиярдери.... логика имаш пределено,само че понякога освен логика трябват и знания..... без знания,логиката се превръща в АНТИлогика.
   основата на будизма е АНТИматериялизма!там един от начините за духовно просветление е чрез телесно страдание!
  са ше кажеш,квото обикновено казват в тоя случай разбирачите - "кви са тия глупости като духовно просветление"
   ами за едни са много,за други са нищо......как ти искаш да имаш по хубава кола,вила на морето и на банско и пари,че да правиш квото си искаш,така будиста смята,че тези неща са толкова безсмислени,колкото ти смяташ,че духовното просветление е безсмислено......
   тва,че някой не е милярдер не значи,че не е интелигентен,особено пък будист .... тва,че не са богати не значи,че не са в пъти по интелигентни от академиците....академиците са бедни,защото не са интелигентни,а се мислят за такива,будистите са бедни,защото са антиматериялисти......
   аз не случайно казвах на скитъра преди месец два,когато забелязах,че има радикални промени в мисленето му и е поел в дупката на заека,че да обърне повече внимание на таоизма,отколкото на будизма,защото будизма може да го обърка повече ,отколкото да му помогне,ако не е готов за това..... защото цялата цел на будизма е духовно простветление и мъдростта е свързана с това,а няма толкова прагматизъм,за разлика от таоисма,който е за по "прагматични люде" .... иначе са една и съща философия.....
    а дали вие сте прави,че къща и вила са по важни от духовно просветление,или будистите са прави,че къщата и колата само ще ти замъглят погледа за ИСТИНСКАТА РЕАЛНОСТ и смисъла на живота.... тва няма да го "отъздествявам" .всеки има право на виждане .... само да знаеш,че ни къщата ,ни колата ще ги носиш там,за където си тръгнал....ама други неща ще носиш,вЕрвай ми....
 та имаш правото да виждаш света през своите очи,ама не пречупвай вижданията на други през твоите очи..... щото е грешно! будист милиярдер ако видиш,няма да е будист!тва не го прави по тъп от да речем най богатия академик..... не е толкова трудно да забогатееш в днешно време коганев,особено ако живееш в цивилизацията,а не в бг... знаеш ли кое е трудно? трудно е да си АНТИматериялист в материялен свят.....

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #746 -: 22 Октомври, 2011, 16:08:45 »
0
Цитат на: acen1975
не бих се учудил,ако някой от пловдивската или лондонската оксерватория издрънка някое парче на бетовен по добре и от самия бетовен...
Не мога да не изразя възхищението си от това изречение :)

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #747 -: 22 Октомври, 2011, 16:17:28 »
0

той бил писал дисертация на тема деривати в Париж при Геман. Леко да е необразован ...


за талев никога не съм писал,че не е образован.....не само че е академизиран,гениялността в него е,че е достигнал до такова ниво,че да плюе академизма..... той е АТНИакадемичния академик.... и е доста итересно как го възприемат- академичните среди му отговарят с "критика" , уолстрийт го прои за гений,кой прав,кой крив...... само да ти кажа,че ами добрите икономисти и квантови математици завършват на уолстрийт,а най тъпите икономисти и квантови математици завършват като преподаватели!
     
      и аз ако ти се струват "критичен" към академизма,ако прочетеш нещо на талеб,аз ще ти се струвам като защитник на академизма........ той до такава степен плюе,че твърди,че всяка година се "произвеждат" стотици хиляди промити мозъци и точно от най добрите университети,твърди,че нобеловата награда трябва да бъде забранена,или по скоро тези,които решават кой да е нобелов лауреат,защото точно най догматичните теоритици биват награждавани......
      та аз съм "мек" и "нежен" критик на академизма,сравнение с талеб.....
   и кат на скитъра му казах да обърне внимание на АНТИакадемичните академици преди време,от рода на секстъс емпирикус, хюм, попър и талев,защото те прилагат таоистическа философия на превръщането на инфото в знание и превръщане на знанието в мъдрост.....те всички са релативисти,скептици,антидогматици,обвиняващи точно академизма за догматизацията.....

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #748 -: 22 Октомври, 2011, 16:42:15 »
0
Цитат на: acen1975
не бих се учудил,ако някой от пловдивската или лондонската оксерватория издрънка някое парче на бетовен по добре и от самия бетовен...
Не мога да не изразя възхищението си от това изречение :)

има два вида хора.повечето обръщат внимание на граматиката и "културността",малко обръщат внимание на семантиката......
    а езикознанието е всъщност съвкупност от тези неща..... мишката попада в капана,защото обръща внимание на сиренето,не и на капана...... смисъла в нещо е различен за различните хора...... едни се притесняват,че не е поставено тире там,където трябва да има такова,по принцип същите се притесняват за "културността" в изложения текс и по това отъждествяват "верността" му, рядко има такива като мен,които не само не си "редактират" писаното,независимо дали са разменени букви,или пък са пропуснати или пък "грешно" вмъкнати,където не им е мястото ......
   въпроса да го свържем с образУванието,така и така сме на тая тема:
  по бгетовски винаги съм бил отличник,нали това е критерия за знание? обаче не знам как да пиша... кво следва от това? че или даскалицата е в грешка,след като ме е "отъждествила" като отличник,а е трябвало да съм вдойкаджия,или че даскалицата не е успяла да ме убеди,че това е нещо важно.... в крайна сметка ми се струва,че даскалицата губи ,след като хем ме е оцелила като знаещ,хем се доказвам,че не съм такъв!
 или съм и хвърлил прах в очите,че знам,а всъщност не знам,или пък не е успяла да ме убеди,че нейната професия като учител по бг език има къвто и да е смисъл и отказвам да пиша по начина,по който са ми казвали,че трябва!

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #749 -: 22 Октомври, 2011, 17:05:17 »
0
Асене, не знам как си предположил, че пренебрегвам духовното си просветление за сметка на материалното си благосъстояние. Но това си е твоя идея някаква или просто пак се повтаря навикът ти да изградиш цяла теория върху предполжение, което повтаряш достатъчно пъти, за да изглежда вярно, а то всъщност изобщо не е... Това обикновено превръща терията ти в нещо като кръчмарско размишление по фундаментални въпроси, което е интересно, но само толкова. Пък и не това е важното. Важното е, че будизмът няма кой знае колко общо с духовното ми просветление. Няма кой знае колко общо и с духовното просветление на когото  да е в западното полукълбо, освен на разни шоузвезди и прочие тежкари, които просто не могат да си намерят място от предразсъдъци. Холивудска мода и нищо повече - отишъл неудовлетвореният от действителността баровец в Индия и осъзнал за 3 месеца онова, което иначе нямало да осъзнае цял живот. И, да не повярваш, осъзнал го, защото в будизма всичко е ясно като в играта "не се сърди, човече" и с няколко изречения и беседи животът му се осмислил. Или не пия достатъчно, или чета повече от допустимото, за да ми минат тези...
 Приписваш ми (и на други също) разни въображаеми качества и щения, които изобщо не са характерни за мен (за останалите не мога да твърдя). Като се има предвид, че изобщо не ме познаваш, това е малкото неуместно, но може да се приеме без заблежки в общуване във форум като този. Но увереноста, с която го правиш, не може да се премълчи. Затова те моля, ако пак искаш да изградиш някаква теза, използвай примери, върху които да я градиш, които не са въображаеми мои качества. Избирай, моля те, нещо общодостъпно като информация. Припомням ти, че половин знание е по-лошо от никакво знание. Опитай се да свържеш това със себе си. При мен винаги помага.
 
Все пак пътят към просветлението не е един. Допускам, че някои може и през будизма да са минали...

Няма нищо вярно в твърдението, че е трудно да си антиматериалист в материален свят. Много е лесно дори, но не всеки може да си го позволи. Звучиш като човек, който иска да се оправдае нещо...