Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593441 пъти)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #825 -: 05 Декември, 2011, 13:18:10 »
-1
Брей, брей, големи апокалиптици сте се събрали.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #826 -: 05 Декември, 2011, 13:20:27 »
0
Не тълкувайте това което написах безрезервно. Еврото няма да се даде лесно.

 Страшно много пари, време и нерви костваше приемането на единната европейска валута. Както виждам има някаква форма на орязване на дълговете, чрез класификация сини и червени. а това по същество е същото, което написах горе като алтернатива, а именно рязване на невъзможните за плащане дългове. Но има разлики - това запазва предимството на северно-европейските икономики. Това, дали ще се приеме от южноевропейците, не е ясно...Моята прогноза: поне още 1 година ще гледаме напъните еврото да се стабилизира. От една страна заради безхаберността на повечето европейски правителства, вклоючително и нашето, което трудно превключва от едно на друго и после  - заради миналите жертви. Една статия за червените и сини дългове:


Три идеи за изход от дълговата криза
БГНЕС - 5 декември 2011, 10:29

Повече власт и правомощия за Европейския съд, да се създадат син и червен дълг и интегрираната европейска банкова система - това са три идеи за преодоляване на кризата, в която е затънала еврозоната, пише в. "Фигаро", цитирайки трима видни анализатори от водещи банки.
Повече власт за Европейския съд
Кризата в еврозоната излезе от контрол, защото не беше решен въпросът за моралната отговорност. Кризата не може да се разреши, ако Франция не приеме идеята за сезиране на Европейския съд, както и идеята за санкциите, които той може да наложи на безотговорни страни от еврозоната. По-голям взаимен надзор на бюджетите пък няма да бъде достатъчен, за да убеди Германия и Европейската централна банка в "бюджетната добронамереност" на страните от еврозоната.
"Стратегията за предотвратяване на разпространението на заразата се състоеше в отпускане на заеми за най-уязвимите страни. Проблемът е, че Франция и Германия не успяха да постигнат съгласие за условията, било то на двустранните заеми или на заемите, отпускани чрез Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС)", посочва Матилд Льоман, директор на отдела за икономически проучвания на френския клон на банката HSBC. "Отвъд Рейн хората искат автоматични санкции, когато съответните страни не спазват ангажиментите си", припомня тя. И след като Берлин и Париж не успяха да се споразумеят, инвеститорите започнаха да се чувстват като на кораб без капитан, защото днес никой не изисква от провинилите се страни да приложат разпоредби, които да възвърнат стабилността на техните финансови основи. И точно това блокира действията на ЕЦБ сега. Тя не е убедена, че помощите ще доведат задължително до реформи. ЕЦБ се опасява дори, че помощите ще позволят на страните да избегнат реформите. Следователно трябва да се даде силен сигнал, че растеж може да се постига не само чрез задлъжняване. Европейската комисия ще проучва по-подробно националните бюджети, но трябва да се стигне още по-далеч. Да се приеме намесата на Европейския съд. "Дори и този вариант да не е най-демократичният, той ще покаже, че ние сме преминали отвъд етапа на политическите пазарлъци", посочва Матилд Льоман.
Син и червен евродълг
Вторият вариант за излизане от кризата в еврозоната се корени в идеята за син и червен дълг, развита през 2010 г. от Жак Делпа, консултант и член на Съвета за икономически анализи, съвместно с германския икономист Якоб фон Вайзакер. В основата на тази идея е създаването на голям общ суверенен дълг, като същевременно се въведат мерки и инициативи, насърчаващи доброто бюджетно управление.
Идеята за синия и червения дълг предвижда разделяне на държавните дългове на всяка страна от еврозоната на две. Синият дълг ще бъде по-важен и винаги ще се погасява на първо място. Той ще бъде най-много 60 % от брутния вътрешен продукт (БВП) на съответната страна, което отговаря на ограниченията, определени в европейските договори. Изключителното преимущество на този син дълг ще бъде, че той винаги ще се погасява. Всички тези сини дългове на страните членки ще се слеят в голям единен син дълг на еврозоната. Гаранциите по него ще бъдат още по-големи, защото ще бъдат взаимни. Така синият дълг на еврозоната ще се превърне в конкурент на американския пазар на държавни дългови книжа.
Червеният дълг пък ще бъде превишаващият 60-те % от БВП. Той ще бъде второстепенен (по него може да бъде обявен дефолт) и за него ще бъдат емитирани облигации от всяка една страна членка на еврозоната, които няма да се ползват от общи гаранции. Лихвите по облигациите на синия дълг ще бъдат изключително ниски и ще позволят еврозоната да бъде спасена, като улеснят рефинансирането на ниски цени на страните, които сега са в криза. За да има достъп до този син дълг, всяка страна трябва да поеме ангажименти за бюджетна дисциплина, които да вдъхват доверие и чието спазване да може да се проверява.
Според този вариант слабите страни, изпаднали в криза като сегашната, ще могат, след като се обърнат към Международния валутен фонд, да преструктурират червения си дълг без да изложат на риск нито общия син дълг, нито еврозоната. "Нашата идея е едновременно средство за създаването на общ дълг, който да бъде изключително солиден, както и възможност да създадем благоприятни условия за преструктурирането на една част от дълговете (червените), без да се излага на риск еврото", казва Жак Делпа.
Интегрирана европейска банкова система
Третият вариант е пътят към единна банкова европейска система. Различните компоненти на кризата - финансовия, суверенния и институционалния - не могат да бъдат разделени. Като цяло финансовата система на еврозоната е отслабена, изниква проблемът за платежоспособността, а междубанковият пазар не работи добре. "Страните от еврозоната трябва бързо да решат дали искат интегрирана банкова система в еврозоната", посочва Никола Вернон, икономист от Института Брюгел. Има много голяма интеграция на капиталовите пазари, но банковото посредничество разчита на националните системи. Необходимо е да има средства за федерален контрол. Трябва да се даде право на надзор на Европейския банков регулатор (European Banking Authority - EBA), да му се предоставят повече средства за тази цел. Еврозоната, било то чрез ЕФФС или чрез друга институция, трябва да даде гаранция на националните системи за гарантиране на депозитите.
"Сега сме далеч от тази идея, като се има предвид, че депозитите са гарантирани единствено от правителствата. А някои страни не разполагат вече с висок капитал на доверие. Вижте какво става в Гърция, където вложителите са склонни да изтеглят спестяванията си", посочва Вернон. "Приоритет трябва да бъде защитата срещу риска от банкова паника. Ако се намери средство за възвръщане на доверието у вложителите, то не трябва да се прилага само за най-крехките страни от еврозоната, а за всички, за да се избегне заразата", допълва той. Важно е освен това да се върне доверието в качеството на тестовете за издръжливост, въз основа на които към банките се отправят искания за рекапитализиране.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #827 -: 05 Декември, 2011, 13:21:53 »
0
Брей, брей, големи апокалиптици сте се събрали.

Хихих......imotko,не сме апокалиптици,само се информираме  *girl*  *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #828 -: 05 Декември, 2011, 13:34:44 »
0
http://www.investor.bg/news/article/127084/130.html

Това от инвестора.
Много думи,но ефект........... *scare*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #829 -: 05 Декември, 2011, 14:04:20 »
0
Ми не знам, но златото е също толкова опасно.

Кои активи? При такъв сценарий отиваме на 149евро - топ локейшън. Никой няма да му е до имоти и активи.
Най-големият актив сме ние. Всеки един от нас, персонално.

Чистете си кредитите и задълженията. Едно е мисленето да е в посока запазване на вече постигнатото, друго е - обслужването на кредитите в непредвидима ситуация, в каквато вече се намираме.

На два пъти писах тук за тарифирането на сам. билети. От 16.10 цените и разплащането с тях вече е в левове, а не в евро, както до сега.
Бягат от еврото?
Последният вариант?
http://www.spekulanti.com/analizi-bloguri/17980-statiia_ot_naftalina_kakvo_shte_stane_ako_evroto_se_srine
Тва с активите в момента си е игра на руска рулетка, сигурен актив мое да има ако знаем бъдещето поне пет години напред, а тва е невъзможно. Мое да е плочка силиций, кюлче бакър, гъбка от изоставен строеж в южните райони, ма като не знаем?.....................
Муза, намирам анализите в статията за изключително близки до реалното развитие на ситуацията.
 1 извод: парите все по-дефицитни в ежедневието на малкия човек, и все по-несигурни като стойност в дългосрочен план.
2 извод: Еврозоната? Вече под въпрос!
 Ключова роля? Германия! Защо?
 Защото немската икономика е от първостепенна важност за
Зоната.
Еврото? Без Германия и Франция умира като кон без история в петък......в най-розовия случай, ако остане като парична единица, 1Е.= или по-малко от 1$.
Тотално опрощаване на дългове? Тва го има само в приказките!
Изповядването на млади съгрешили девици става зад олтара, а правителствата и стоящите зад тях мегаинтереси и мегапари знаят само един начин: инвазия! Ако не мое икономически "со кротце и со благо", има си други средства. И в двата случая плащаме ние, обикновените хора........при втория и с живота си.
Оня Отгоре нещо е объркал сценария......на некои места имаме реплика, ма вече не ни дават думата, баси!
..........................................................................
Глобал, тва е мноу хубаво дето го описваш, ама за всички тия мерки вече няма време и ресурс и желанието трябва да е "наше дело" на всичките членки-бедни или богати- а точно тоя синхрон се боя, че вече не е възможен, щото богатите членки вече търсят вариант единствено как да се "откачат" от источноевропейската, гръцката  и пиренейската тежест....сиреч, спасяват се.
Затва, пий качествено червено вино с подходящи мезета, с дупки от естествен произход и   синя жилка мухъл, слушай любимата си музика, и си чаткай  в любимия форум.....примерно, де! Според ащанга йога мое и други неща да правиш, ма трябва да си мноу гъвкава........
Ас съм българче.......

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #830 -: 05 Декември, 2011, 14:08:51 »
0
Ефект, ефект, .... ами да тръгват танковете, няма да им е за първи път.
Да минат през България за Гърция за по-напряко, стига вече с тия трактори, че взе да ми писва от тях.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #831 -: 05 Декември, 2011, 14:50:09 »
0
Време разделно е настанало.
Нещата може и да се случват в този точно момент. Но ... какво точно ?
Споделете идеи,  впечатления, опит.
Ако някъде допълнително в сделки, в банки, в бюра и т.н. започнат да отказват определена валута, може да е показателно.

До сега беше лесно, всички бяхме знаещи, можещи, форумни великани разни, но а да видим, като дойде време за спасяване на кожата, ще ли сме в състояние да проявим някаква солидарност и истинска помощ.

Може да се окаже, че картите са хвърлени още преди срещата на върха  8, 9-ти.
Няма време.-

 
Малък принос от мен.
Превод на една статия  от днес от ФТ,

Евро-дълговата криза заплашва с разпад съюза Merkozy

© Изображение: 2011 ДПА / видео предавател / Йорг Карстенсен
Канцлерът иска да обсъди днес по обед предложения за реформа на договора за ЕС  с френския президент. Но настроението при домакина Саркози е разгорещено. Опозицията разпалено твърди, че иска да изгради немски  просперитет  върху руините на Франция. От Лео Klimm Париж.
Френският Министър на външните работи Ален Жупе предупреди вече  за  "старите демони на Germano фобия". Толкова развълнуван е  Политическият елит на Франция заради твърдата позиция от канцлера Ангела Меркел в спора  за спасяване на еврото, че от страна на всички  френски  партии  излизат остри  анти-немски  тонове.

На първо място Лидерът на социалистите Франсоа Оланд, особено – който в момента на посещение на SPD в Берлин – едва успява да усмири  своите зли кучета : немския канцлер  Меркел възнамерява да изгради просперитета на Германия  върху  на руините на Франция, се казва в най-голямата опозиционна партия. Не се посвеняват да пуснат дори  и  нацистите сравнения. А от обкръжението на консервативния президент Никола Саркози идват предупреждения, че Германия ще използва кризата, за да се превърне в единствената водеща сила в Европа.
Политическата атмосфера във Франция е нажежена  преди посещението на Меркел в Париж днес.  Въпреки, че официално по време на срещата с Никола Саркози става дума само да бъдат  изготвени съвместно  предложения за промяна на договора за  ЕС, които да се  представят , френската страна очаква повече:  ако се случи така, че Меркел си отпътува от Париж, без дори намек за  ролята на  Европейската централна банка (ЕЦБ) или на Евро облигациите  за борба с кризата , това би трябвало  да  бъде  санкционирано в Елисейския дворец като обида. Целевият  съюз "Merkozy" , който функционираше гладко само за налагане на  общите немско-френски интереси  против по- слабите  държави от еврозоната  - заплашва да се разпадне.
"Германия не изпраща дори един положителен сигнал", се оплаква министърът  на земеделието Бруно Льо Maire. Самият президент даде да се разбере наскоро в една реч, че му е трудно да запази спокойствие при разговорите с Меркел.  Той сподели нетърпението на тези, които оценяват Европейската реакция на ескалацията на кризата с дълга като  твърде бавна  и твърде слаба. Това представлява неприкрита подкана към нежеланието на Меркел да се намеси незабавно с огромни средства на паричната политика за спасяване на Еврото. Представата на  Меркел за разрешаване на кризата като маратон, звучи за някои френски официални лица като капитулация.

Част 2: "Всичко е възможно отново, дори и най-лошото"
Евро-дълговата криза заплашва да се разпадне Merkozy

Част 2: "Всичко отново е възможно, дори и най-страшното"
Цари едно  усещане, че германците се държат безогледно към партньора. За разлика от Германия, Франция са се придвижили значително през последните седмици, според мнението на Париж – например по отношение на отказа  от рекапитализацията на френските банки от EFSF спасителения фонд, както и съгласие за по-строг контрол на ЕС върху бюджетите на държавите от еврозоната.
Приятелството на  Саркози с Меркел  започва да се  превръща в нещо твърде рисково  само  пет месеца преди президентските избори във Франция. Настроението се обръща и  той се адаптира.  Ако Той доскоро хвалеше Германия като модел, който неговата страна трябва да следва,  сега той говори само на необходимостта от  "сближаване" с Берлин.
Защото, ако във Франция се затвърди  впечатлението, че президентът жертва пред  Меркел суверенитета на държавния бюджет, то тава би било много опасно за него. Предаването на националния суверенитет е презирано от избирателите на всички партии. Една дилема: за да спаси € той трябва да се съгласи на компромиси с Меркел: За да спечели изборите, той трябва да действа като защитник на френските интереси.
Така Саркози, в допълнение към ангажиментите по отношение на Европа, набляга все по-силоно на  увеличаване на независимостта на Франция. "Ние ще защитаваме нашата идентичност, нашата култура, начина ни на живот и нашия социален модел", каза той в една европейска реч миналата седмица.
Жупе, външният министър на Саркози, напомня междувременно за  основните правила на европейската политика: "Има френски идеи, има немски идеи, и най-накрая в резултат на един  диалог, следва да се разберем за един  консенсус."
Това наследство трябва да бъде съранено. "В противен случай", каза Жупе, "всичко е възможно отново, дори и най-страшното."
________________________________________
Напомняне на бащата на ЕС
Евро критика идва от многогодишния шеф на Европейската комисия  - Жак Делор. Всички страни в еврозоната  реагираха на кризата "твърде малко и твърде късно", каза той пред "Daily Telegraph".

Германия, криза е "комбинация от втренчен германски инат относно контрола на паричната политика и липсата на ясна визия от всички други страни", заяви Делор, позовавайки се на германски отказ да се позволи на ЕЦБ да се намеси в голям начин.


http://www.ftd.de/politik/europa/:euro-schuldenkrise-merkozy-droht-zu-zerfallen/60138367.html

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #832 -: 05 Декември, 2011, 15:16:19 »
0
Ама вие верно се нахъсвате да живеете в землянки, а?  :D :D :D

Преди еврото светът си беше същият - същият ще бъде и след еврото. Е, Гърция няма да е същата, но скоро ще се оправи и тя.
Еврото го критикуват най-сериозни икономисти и финансисти от самото му създаване. То по принцип е кофти идея за различни по икономическо развитие региони и за различни политически управлявани държави. Валутата е това, което прави икономиката на една държава измерима Искаш да купиш гръцки маслини, купуваш драхми. А сега ако искаш гръцки маслини купуваш дойче марки, а ако искаш мерцедеси - купуваш драхми... нещо такова стана, без подробностите.
Но за нуждите на интеграцията опитът беше добър. Още не е настъпил краят на еврото и дори това да се случи, типично по европейски, ще се създаде ред и регламент за обмяна, а не паника.
Ако искате да заместите за малко евраците, купувайте друга валута, която ще се балонира - например долари. Може и цветни метали, че сега са нещо ниски, а възстановяването чрез държавни поръчки, което е просто несменяем модел в Европа, минава през билото на цветните метали. Но за малко - колкото да се ориентирате коя европейска валута ще се стабилизира първа.... За повече акъл не давам, щото на бой не нося.
Под активи може да се разбира и НИ, но аз не бих заложил... Дългосрочно - земя, ако смятате да я работите. Краткосрочно - учебници, ако смятате да ги четете.  :D Светът след еврото ще си е същият. Няма да изгорите чак толкова, не се шашкайте. Правете това, което правите сега, но го правете по-добре.
Дори да си остане еврото, пак го правете по-добре.
 *drink5*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #833 -: 05 Декември, 2011, 16:17:28 »
0
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #834 -: 05 Декември, 2011, 17:23:33 »
0
Еврото няма да се даде лесно.
...
"Отвъд Рейн хората искат автоматични санкции, когато съответните страни не спазват ангажиментите си"
..

Еврото беше приватизирано от Оупа. И докато имаше лапачка - Европейската политика оставена на самотек. Резултата не закъсня - еврото се превърна в букаи за Европа!

Историята казват, се повтаряла като фарс!
Латинският монетарен съюз оцеля почти повече от половин век! При това, тогавашните комуникационни средства не са позволявали интеграцията която позволяват днес.

Не само немците, но и френците не са дорасли до Европейци!
За немците никога не съм се надявал много! За френците имах не малко надежда!
Само малките народи се "поевропейчиха", надявайки се, че това ще им даде равни шансове на индивидуално равнище за светлина под слънцето! Докато обираха държавите им!


Щели да наказват цели страни!!!  *ireful*
Пак да повторим! Не политици! А цели държави! Т. е. цели народи!
Това е върха, до който стига политическата мисъл на дебелата кака! И след тези изказвания продължава да е канцлер на Германия - въпроса е цивилизационен - това е мисленето и на немците и за това не я изхвърлиха моментално на политическото бунище. (Може би биха се усетили, но само ако беше казала, че ще наказва евреите като цяло! А така - безлично - държави - минава!)
Френският пудел пък, осигурява самолетни билети на циганите до бг и ро!!!  *scare*
Барозо и Оли Рен обединяват десни и леви партии на закъсалите държави да провеждали национални политики!  *rofl*
Да се смееш ли, да плачеш ли!
Ако някой си мисли, че подобни умствени недостатъчности могат да бъдат строители на съвременна Европа е изпаднал в сериозно заблуждение!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #835 -: 05 Декември, 2011, 18:44:24 »
0
Притежаване на собственост, включително акции, както и притежаването на някакви дългови инструменти, които са номинирани в евро, не би трябвало в общия случай да поражда драстични неясноти.
Ще има някакво конвертиране, което на този етап не може ясно да се оразмери. Още повече, че колкото повече валути биха се появили (появили отново), толкова повече политики и подходи са възможни.
Оттам нататък активите ще поемат някакъв свой собствен живот, а собствениците им ще бъдат изложени на обичайни търговски и финансови рискове.

По-интересен е случаят с евро по сметки - разплащателни, депозитни и други.
При някаква "случка" със сигурност ще има принудително въвеждане на неоперативност на сметките за някакъв период от време, а след това вече нещата стават доста мътни.
От известно време колегите в инвестора опитват да разсъждават по тази тема, но освен обичайните обвинения и перчене, нищо категорично и убедително не съм прочел. Последните вни не съм следил.
Има у нас някакви законови постановки, които са свързани с хипотеза за поставяне на банка под особен надзор, респективно активиране на Фонда за гарантиране на депозити, но ... дотам, а тук въобще не става дума за това.
Естествено, няма и дума за потенциални събития по изчезване на еврото или изпразването му от икономическа същност.
Ако "не дай си Б..." стане нещо, ще има среднощни заседания ...  Може да се наложат и спешни четения (доколкото го разрешава Конституцията)  по законови промени.
В патакламата ... хич не се знае, кой ще остане от страната на булката.


Следващият аспект е налично евро в брой. Ле-ле Ма-ле. Ами тук какво ще става?!
В статията, дето я постна Регата имаше директни тези, че това евро практически гори.
Казват, ако решиш да изтеглиш пари в брой от банковата си сметка, ще ти пуснат (след деблокирането) някакво подпечатано евро, което ще може при някакви условия да се ползва (но ограничено).
Същата е тезата за теглене от банкомат, то е едно и също.
Естествено и  дума не се споменава за налични пари, с които са те заварили събитията.
Не са забравили да споменат, че по границите ще има драстичен контрол, не трябва и евро пиле да може да прехвръкне.
Ами, нали знаете, че има примерно бивши СФРЮ републики и области, които едностранно си въведоха еврото и там парите продължават да се държат в брой  (основно). Какво да кажем, или по-точно те какво да кажат хората. Защо аз знам, какво ще кажат германо-френците.
Искам да напомня, че германците имат опит при правене на парична реформа, която е свързана с изчезването на една валута и въвеждането на нова. Това стана през 1990 в бившето ГДР, още преди официалното вийдерферайнигунг. Тезата беше, пари в брой няма да се обменят.
Всеки, който разполага с пари в брой ги вняся по своя банкова сметка и по някакви правила тази сметка се превърна в дойче марки. Имаше и някаква резервна писта, при която предоставиха някаква малка сума за извънредни потребности, но съм забравил подробностите.
Всичко това беше съпроводено с доста слухове, хипотези, спекулации.
ГДР марката отначало поевтининяваше при сарафите, но после в един момент, като се разбра, че курсовете за обмен започват от дори 1:1, разко поскъпна.

Доста аспекти има още, но нека видим какво ще донесе денят.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #836 -: 05 Декември, 2011, 18:59:16 »
0
Гуро, нал знаеш, консесуса е по-висш от демокрациата, щот решенията са с общо съгласие, а не с диктат на мнозинството над малцинството (тва е демокрациата дет древните гърц са я змислили).

демокрация = диктат на 50%+1 над 50%-1

Та Европата бе създадена с идеата за консенсусни решения, което си бе чиста утопиа и логичо ще се върне към демокрациата. И е напълно естествено мнозинството да може да диктува  санкционира малцинството (PIIGS). Така че нема нужда да ривеш, че искат да наложат демокрацията в ЕС. Пък на държавите, на които това не харесва могат да се оттеглят от ЕС. На вас гръците, правителството не са го избирали македонци или германци (което важи и за българи и всички други).

 

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #837 -: 05 Декември, 2011, 19:25:21 »
0
демокрация = диктат на 50%+1 над 50%-1


Меркел и Саркози предлагат на Европа нов договор
http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/12/05/1220454_merkel_i_sarkozi_predlagat_na_evropa_nov_dogovor/

Цитат
Германия и Франция се споразумяха за серия от реформи за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, които ще бъдат предложени в сряда на президента на Европейския съюз Херман ван Ромпой, съобщи президентът Никола Саркози след продължила повече от 90 минути среща в Париж с германския канцлер Ангела Меркел.

"Искаме да гарантираме, че дисбалансите, които предизвикаха сегашната ситуация в еврозоната, няма да се повторят", посочи френският държавен глава.

"Поради това искаме нов договор, за да демонстрираме на народите в Европа, на членовете на ЕС и на членовете на еврозоната, че нещата не може да продължават по сегашния начин."

По думите му новите предложения включват променен Лисабонски договор, идеален за всички 27 страни от ЕС. Но двете страни са готови да съставят договор само за 17-те държави с единна европейска валута, отворен за присъединяване и от други.

Договорът ще предвижда автоматично налагане на санкции за страните членки, които нарушат изискването за не повече от 3% бюджетен дефицит, какъвто се изисква и според сега действащите правила на еврозоната.

Автоматичното задействане на санкциите ще може да се блокира единствено с квалифицирано мнозинство от 85% от участниците по новия договор, посочи още Саркози.

Ангела Меркел заяви, че се надява " да възстановим поне малко от изгубеното доверие" на срещата на лидерите на ЕС в петък. "Намираме се в трудна ситуация и трябва да възстановим доверието, защото пострада репутацията ни, че може да се разчита на нас", каза тя. По думите й абсолютно задължително е да се покаже, че Европа е "сигурно място за инвестиции".

Меркел е отстъпила от настояването си държавите нарушителки да бъдат изправяни пред Съда на Европейския съюз. Цената на компромиса е всички държави от еврозоната да въведат т.нар. фискален борд, т.е. да включат в конституцията си "златно правило". С него ще се забрани системното поддържане на бюджетни дефицити и при отклонение ще има законова принуда за бързо завръщане към балансиран бюджет.

Условията и параметрите на тези ангажименти ще бъдат уточнени в новия договор. Съдът на ЕС само ще може да се произнесе дали поправката в конституцията на всяка страна с единна валута съответства на бъдещия договор.

Саркози и Меркел са се споразумели също да бъде ускорено с една година въвеждането на Европейския механизъм за стабилност. Той би трябвало да подпомага изпаднали във финансово затруднение държави от еврозоната и сега се предлага той да заработи от 2012г., а не, както бе договорено преди, от 2013г.

Двете страни в днешната среща отново потвърдиха, че ще се въздържат от оценки за ролята на Европейската централна банка, особено по време на бушуващата криза. "Заявихме доверието си към ЕЦБ, но няма да има коментари - положителни или отрицателни - на нейните действия".

Друг важен елемент е, че Берлин и Париж са се споразумели в бъдеще да не се иска от частните инвеститори в държавни дългови облигации да се отказват от част от доходността си по тях, за да спасяват закъсало правителство от еврозоната . Случаят с Гърция ще остане уникален прецедент. (едва ли горо

Саркози посочи още, че идеята за т.нар. еврооблигации "не е решение на кризата".

Инвеститорите дават предпазлива подкрепа на новината, курсът на еврото към долара и борсовите индекси тръгнаха нагоре, а лихвите по италианските дългови облигации слязоха под 6%, което е сериозна промяна спрямо 7.48% само преди седмица.

Анализатори вече оценяват случилото се като победа за Германия.


ЕС=съюзът на Франция, Германия и останалите. Започнал като съюз, който да ограничи възможността за нова война (която да прерасне в световна) между тези две държави, конците на ЕС още се дърпат от тях. Това 60 години по-късно.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #838 -: 05 Декември, 2011, 20:49:29 »
0
Саркози: "Кризата ни принуждава допълнително да се обвържем или няма да вземем поуки от миналото и ще повторим грешките"


Да, в следващите 1-2 години само за това ще ни пеят - сливане, обединяване, Нов световен ред...
Впрочем една област вече изглежда е формирана: http://www.focus-news.net/?id=n1597134
http://30dumi.eu/2011/12/stranite-ot-latinska-amerika-i-karibskiya-basejn-se-obediniha-v-celac/

Разбира се като причина за обединяване се изтъква кризата. Ами преди кризата защо искаха да се глобализираме??? Добре ли ще бъде когато в дадена организация всички бъдем принудени да изпълняваме спуснатите заповеди? Ако не изпълняваме я ни спрели кранчето, я ни отрязали достъпа до някой еврофонд. ЕС не знае само да дава, но и да пляска който не слуша. И не е от особено значение дали ЕС винаги са прави...

А за тези, които мислят че пресилвам, да прочетат следното:

Цитат
Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер призова за създаването на "Обединени европейски щати" (ОЕЩ), като каза, че Европейският съюз има нужда от общо правителство, за да избегне бъдещи икономически кризи, предаде Ройтерс.
Социалдемократът Шрьодер, който управляваше Германия от 1998 до 2005 г., заяви в интервю за сп. "Шпигел", че лидерите на ЕС грешат, ако очакват еврото само по себе си да бъде движеща сила за общността.
Според него настоящата криза показва, че "ние не можем да имаме зона на обща валута без обща фискална, икономическа и социална политика".
"Нужно е да се откажем от националния суверенитет", заяви той."
От Европейската комисия би трябвало да направим правителство, което да бъде под надзора на Европейския парламент. А това означава Обединени европейски щати", каза Шрьодер.
Той приветства инициативата на германската канцлерка Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за придвижване към фискален съюз през 2012 г.


Нашите деди също са били убеждавани да се обединяват, но те са запазили независимостта на страната ни.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #839 -: 06 Декември, 2011, 00:55:53 »
0
Първо, страната ни почти никога не е била независима. И в момента не е.
Второ, глобализацията не се прави, а се случва. Това е обществено-икономически процес, а не конспиративен замисъл. Като са се случили и всички останали неща на планетата от бронзовата ера насам. Всеки следващ обществен строй е бил нов световен ред. Така  че този твой НСР е напълно в реда на нещата. ПО-скоро бих се притеснил при заявка за край на промените в обществто завинаги... УжасТ!
Трето, многонационалните държави са много успешен цивилизационен модел. Националното делене е най-смъртносната болест. 
Суверенитетът не се пази чрез изолация и неутралитет, а чрез международно сътрудничество и активност. НИе винаги сме си натискали парцалите и затова сме клоакатана Европа. Ебем ти го тоя суверенитет...  Само члез сътрудничество една държава може да отстоява интересите си. НОрмално е някой да греши - това нищо не означава. Ненормално е да не правиш нищо, за да не сгрешиш - това е най-голямата грешка. Ако в ЕС се обсъжда нещо, което те плаши, в твой интерес е да участваш в обсъждането, а не да се опитваш да изплашиш повече хора. Страхът е отвратетелно лош съветник...  НЕ върши работа. Пък и е унизително...