Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593143 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1005 -: 29 Декември, 2011, 17:12:14 »
0
Зачекнали сте и чувствителната тема с еврото.
Намирам смислени елементи във всички споделени мнения, но не може да знаем

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1006 -: 29 Декември, 2011, 17:31:22 »
0
Пак стана някаква грешка и съобщението ми изчезна, но ще повторя кратко.

Разчитам да няма непосредствена и акутна опасност за еврото през идните няколко седмици.
После ще дойде февруари. Четох някъде, че Италия има да разплаща огромни падежи и респективно ще разчита да пласира също огромно количество книжа.
Всяка информация, която би дошла от тази посока, ще е много чувствителна.

Каквото има за споделяне, казвайте, каквото има за питане, питайте!
Ще коментираме, колкото можем.
Просто този въпрос не трябва да слиза от полезрението.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1007 -: 29 Декември, 2011, 18:52:35 »
0
Тази година има избори във Франция... ако си отиде омразният на goro Саркози и си изберат някой социалист, с единия крак сме в социалистическите говна. А 2013 има избори в Германия и (вероятно) си заминава и Меркел. Тогава прогнозата на acen се сбъдва с вероятност 99.999% :)

Дотогава мисля с всичките си излишни евро да съм купил овце, да съм си направил глинените къщи, да съм научил как се гледат домати, краставици и картофи и ще ставам селянин *alcohol*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1008 -: 29 Декември, 2011, 19:58:53 »
0
Тази година има избори във Франция... ако си отиде омразният на goro Саркози и си изберат някой социалист, с единия крак сме в социалистическите говна. А 2013 има избори в Германия и (вероятно) си заминава и Меркел. Тогава прогнозата на acen се сбъдва с вероятност 99.999% :)

Дотогава мисля с всичките си излишни евро да съм купил овце, да съм си направил глинените къщи, да съм научил как се гледат домати, краставици и картофи и ще ставам селянин *alcohol*

Мда... И следващото е да влезеш в ТКЗС-то, а къщетата   *scare* ... пу пу пу.  *neg*  *alcohol*


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1009 -: 29 Декември, 2011, 20:37:26 »
0
Ще приютя доброволно партизани (а след това ще ги отровя с миша отрова и да идват следващите) :)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1010 -: 29 Декември, 2011, 20:46:23 »
0
За глината за къщите на dodo2 разработвам специален препарат,който я прави водоустойчива ,за да не се руши от дъжд,наводнения и поливане с маркуч. Препарата е натурален,изолат  *sheep* от непрана овча вълна. :-\Малкото притеснение е да не се получи резултата на германските учени през втората световна война,които създали сапун от  фекалии,който перял отлично,но  си бил с миризмата и цвета на изходната суровина. *alcohol*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1011 -: 29 Декември, 2011, 22:06:44 »
0
За глината за къщите на dodo2 разработвам специален препарат,който я прави водоустойчива ,за да не се руши от дъжд,наводнения и поливане с маркуч. Препарата е натурален,изолат  *sheep* от непрана овча вълна. :-\Малкото притеснение е да не се получи резултата на германските учени през втората световна война,които създали сапун от  фекалии,който перял отлично,но  си бил с миризмата и цвета на изходната суровина. *alcohol*
Да, верно.....чух, че не ставал за бяло пране, ма мое да са само слухове....
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1012 -: 30 Декември, 2011, 00:03:46 »
0
Ще приютя доброволно партизани (а след това ще ги отровя с миша отрова и да идват следващите) :)

 *rofl*

После да си пишеш, че си бил ятак в аФтобиографията.  *rofl*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1013 -: 30 Декември, 2011, 00:12:53 »
0
Ако попаднеш на правилния отряд, може после да управляваш 20-30 годинки. *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1014 -: 30 Декември, 2011, 02:21:29 »
0
Междувременно златото и среброто чертаят като нашите цени на имотите преди 2 години. А златото щеше да е 5000 според някои. :)




darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1015 -: 30 Декември, 2011, 12:16:42 »
0
Додо, тва е мнението на "другата" страна. Чочо Коча!
Funny Crazy Goat
Ас съм българче.......

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1016 -: 30 Декември, 2011, 12:34:27 »
0
Ние сме в беда. Гърците окрадоха всички. Колко е умен нашио премиер: Садете картофи, гледайте офци. Това е перспективата. Чалгаджийките обраха милионите.Какво друго моем да прайм? /Привет,Дарки! :)/

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1017 -: 30 Декември, 2011, 13:30:48 »
0
Иска ми се да дам (въпреки всичко) някаква оптимистична нотка за идващата година.
Ще предложа превод на последната статия на М. Хюфнер, с когото вече съм ви запознавал.


"Huefner седмици Забележка: Десет изненади за 2012 г.

На Вашето внимание -  Десет сценария, които не присъстват  в обичайните прогнози за 2012 г. Китай търси в лицето на  Европа нов съюзник срещу Америка. В европейския Паричен съюз стават промени – Финландия излиза, а Дания влиза. Дойче банк премества седалището си в Лондон, а испанската  Banco Santander се опитва да се утвърди като нова голяма банка в Германия.


Huefner

21-и Декември 2011. Франкфурт (Франкфуртската фондова борса). Колкото повече прогнози има, толкова повече хората си поставят  въпроси за неочакваното. Зад тези въпроси стои в по-малка степен  желанието  за хеджиране срещу тези рискове. Даваме си сметка, че има Има твърде много неща, които могат да се развият  по различен начин. По-скоро става въпрос  поне в нашите мисли да се отделим от обичайната ни заобикаляща действителност (нормалното) и да се огледаме с любопитство на територията на неизвестното. Може би това е  едно малко прогностично воайорство. Но също така и ясно съзнаване, че не трябва да разчитате прекалено много на обичайните прогнози.

Публикация

В продължение на седем години, всеки  декември  аз пиша  десет изненади за следващата година. Всеки път  се изненадвам, че една или друга моя прогноза не е чак  толкова пресилено, колкото ми изглеждаше при нейното изричане. Сред изненадите на миналата година този път трябва да посочим  четири аспекта,  при които се случи точно така  (сривът на ДАКС, FDP (партията на свободните демократи) изпада от провинциалните  немски провинции,  по-строг подход от страна на САЩ срещу Китай, бум в индустриализираните страни, който се случи през първата половина на годината). Много от големите изненади на годината, обаче, моят радар със сигурност не успя да засече. Например за  инцидента във  Fukushima, обявяването на референдум в Гърция, обсъждане на разпада на общата валута, причинено от заплахата от рецесия в края на годината.
Поради тази причина  не трябва да  имаме твърде високи   очаквания ца степента на реализиране на следните изненади.

Както и досега аз отново  избирам само тези неща, които не се срещат в  други прогнози. Всичко е избрано произволно. То не демонстрира последователно цялостна картина и дори няма да претендира за вероятност.

Първо, U. С. Президенът  Обама по време на президентските избори през есента отново постига ясна победа. Този път не защото той е толкова харизматичен, или избирателите са убедени в неговата програма, но тъй като републиканците са разделени и не подкрепят своя кандидат достатъчно. Обама е освободен от натиска на програмната тематика и може да провежда по-прагматична политика. Това улеснява  компромисите с републиканците и  прави Америка отново по-действеноспособна.

Второ: нови приоритети в Китай. Правителството вече не разчита на САЩ като основен партньор в света. То се обръща към Европа, с която то в много отношения има  общи неща  ( околната среда, устойчивост, бюджетна консолидация). Европейците подкрепят китайското желание да се  направи юана резервна валута. По този начин  Европа се завръща неочаквано обратно на  световната политическа  сцена.

Трето, възкресението на Япония. Докато светът се бори с рецесията, японската икономика се възстановява. Реалния брутен вътрешен продукт ще нарасне с 3 процента. Дефлацията е приключила. Японски лихвени проценти са вдигнати. На японския пазар на облигации се получава  ужасна катастрофа, тъй като доходността се повиши от 1 на  2 процента.

Четвърто, "арабска пролет" в региона на  богатата на ресурси и доминирана от диктатури Централна Азия. Въпреки, че този процес доближава страните по- близо до демокрацията, никой не харесва случващото се. Китай и Русия се опасяват, че либерализацията може да се прехвърли и  към тях.  Цените на Нефта и газа нарастват значително,  което носи последици за инфлацията. Централните банки попадат в беда.

Пето: В Европа една страна излиза от еврозоната. Но това не е Гърция, която вече не желае да носи тежеста. Това е Финландия, където "Истинските  финландци (местна консервативна партия)", отхвърля общата валута. От друга страна, Дания подава молба за членство. Тя и преди това е ориентирала  тясно курса на своята   валута  към €-то.

Шесто: Британският паунд е под натиск  на валутните и капиталови пазари. Амбициозният план на правителството за строги мерки за спестяване не се приема от населението. Международните инвеститори се отдръпват от Лондон. Лихвените проценти се покачват, британската лира спрямо еврото достига паритет. Във Великобритания се надига  дебат дали все пак заради спасяването на Лондон като финансов център, не трябва да се присъединят към валутния съюз на Европа.

Седмо: промяна на парадигмата във финансовата и икономическата политика. Политиците осъзнават, че не  могат с допълнителни държавни разходи и данъчни облекчения да спечелят нови избиратели. Обществеността иска обърното  -  връщане на държавните дългове. Това  освобождава нови  сили в частния сектор. Динамиката на растежа се увеличава.

Осмо: Основните централни (емисионни)  банки в света започват  дебат дали все пак въпреки  лошита икономическа конюнктура, не трябва да увеличат лихвите и да  ограничат ликвидността.  Все по-очевидно става, че експанзионистичната парична политика през последните години повече е навредила на икономиката и финансовите пазари, отколкото да е помогнала,  осигурявайки  пари и капитал.

Девето: Дойче банк премества седалището си в Лондон. Тя  не желае повече да е  една германска банка. Основанието е, че новият говорител на банката  не е акцептиран от  германската политика. Банката Изтънява мрежата си от  банкови клонове в Германия и се фокусира повече върху бизнеса в Източна и Югоизточна Азия. В Германия, испанската банка Santander увеличи присъствието си. Тя иска да стане новата Дойче Банк.

Десета: промени в политическия ландшафт на Германия. В FDP е разделен заради провалите им в изборите  на едно  ляво и едно дясно крило.  Накрая дясното крило се влива  в  ХДС заради липса на  изборни шансове. Меркел е станала толкова силна, че си позволя да направи оферта на ХСС в Бавария за поглъщане. Предложението все пак е  отхвърлено.

Благодаря на всички читатели за многото предложения, които ми изпратиха в течение на годината. Пожелавам ви Весела Коледа и Щастлива Нова Година.
Нека се сбъднат само тези мои прогнози,които ви харесват.

Коментари или предложения? Мартин Huefner търсите с нетърпение да говоря с вас: redaktion@deutsche-boerse.com.

© 21во Декември 2011/Martin Huefner

Д-р Мартин W. Hüfner, главен икономист в Assenagon Асет Мениджмънт АД Той е продължение на много години главен икономист и старши икономист в Deutsche Bank и HypoVereinsbank. В Брюксел той оглавява престижната икономически и парични въпроси на главния икономист на Европейската банкова федерация. Huefner пише за големи международни вестници като Neue Zürcher Zeitung или швейцарската икономика и финанси, както и за големите вестници в Германия. Той е автор на няколко книги, включително "Европа - Силата на утрешния ден" и "завръщане за Германия".
"

Нищо от споменатото не ми звучи застрашително, по-скоро е балансирано, смислено, има някакъв позитивен заряд.
Не възразявам.
На някои места преводът е умишлено снабден с повече думи, че да е по-ясна идеята.

Иначе Линк

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1018 -: 30 Декември, 2011, 13:42:43 »
0
Свободните прогнози са едно нещо, живият живот друго.
Знам, че тревогата остава и в тази връзка отново си позволявам да приканя и в началото на Новата Година да продължим активното коментиране и обсъждане на най-чувствителните теми и проблеми.
Въпросът за парите и спестяванията е нормално да стоят отпред.
Кой с каквото може, д а помага.
Възможностите на различните хора са различни, въпросите им също.
Нещо, което някому би се струвало дребно, незначително, досадно, би могло да бъде от неоценима помощ за друг.
Искам да припомня, че при коментиране на конкретни банки, желателно е да се въздържаме от открити нападки и негативни квалификации. Ако не заради друго, то защото е незаконно.
По отношение на бг банки аз и от хвалебствия бих се въздържал, но със сигурност сред тях има доста различни случки.
Сега ми се налага до излизам.
До по0късно!



rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1019 -: 30 Декември, 2011, 14:51:19 »
0
Иранците имат голема нужда и те от демокрация, горките! Добре, че американците се канят да им я "доставят"!

Freedom for IRAN
iran


« Последна редакция: 30 Декември, 2011, 21:51:27 от rozablue »