Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593387 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1035 -: 05 Януари, 2012, 19:00:14 »
+1
   Начев, аз пък ти благодаря за споделяните разсъждения, информация, тревоги. Сигурен съм, че не се впечатляваш от квалификации. И по мен сега сипе обиди на лични един друг несвойствен съфорумец, но какво да се прави, човещинка...Аз лично винаги съм уважавал мнението на другите, особено ако е поднесено възпитано и откровено, ама свят многообразен.
   Поздрави!  *drink1* 

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1036 -: 05 Януари, 2012, 19:05:22 »
0
Начев, тва беше шега, брато, сори! Дано да носиш на пиене и на майтап, теа неща са мноу важни! (пак са шегувам)
 Имотко! Като гледам, глупави хора тука няма . Трябва  да се възползваме от ситуацията. Имаме намаляваща конкуренция, във всеки бранш имаше  хора не на място, "баласт", който е неизбежно да бъде изхвърлен от новите ик. условия. Те или вече са изгубили, или предстои да загубят бизнеса и дори парите и имуществото си. Но всичко е зависело от тях, техните решения и подпис. При "демокрацията" и капитализма нема милост, брато! Тва го има само в холивудските филми по Коледа! Най-добрите, най-нахъсаните, най-успелите да спасят потенциал ще оцелеят. Кризите винаги в макроаспект са оздравителни и мноу жестоки за отделния индивид от плебса, тва е. Вярно е, че от мрънкане полза няма. Обаче ние трябва да си мрънкаме, ей така профилактично, нещо като автотерапия.
Целенасочено аргументирано конструктивно мрънкане! То е по-полезно от самоприспиването!
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1037 -: 05 Януари, 2012, 19:10:05 »
0
Начев, продължаваш да ни вземаш за пълни идиоти.  Какъв Кр.Петров, какви пет лева, тоя материал, дето ни го буташ, е сбирщайн от десет места и нищо, повтарям - нищо ново не казва или пък нещо да разсъждава. Просто преписване оттук оттам.

Ей, няма спирка този човек !
Айде, още поздрави от мен, та белким мирясаш.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1038 -: 05 Януари, 2012, 19:16:48 »
0

Имотко,  що се нервиш, бре човек! Сичко си е наред! Остай го Начев, баси и апокалиптиката е станал, начи тоа Начев!

Ам-чи, тъй дя !
Ни можи всичкото чиляк дъ и съ рьозови очили. Навсякъди саму рьозово, пък яз дни съ ровя къде ли ни, саму дъ найдя  нещу, с коету да изпъкна пони малку  :D

Не се връзвам аз на имотко, и ти ни му се връзвай !
Човекът е със златно сърце Дарки, но по някаква причина е решил, че ако го играе "лош" е по-стойностен и се отличава от катастрофическата рая.
 *drink1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1039 -: 05 Януари, 2012, 19:48:55 »
0
   Начев, аз пък ти благодаря за споделяните разсъждения, информация, тревоги. Сигурен съм, че не се впечатляваш от квалификации. И по мен сега сипе обиди на лични един друг несвойствен съфорумец, но какво да се прави, човещинка...Аз лично винаги съм уважавал мнението на другите, особено ако е поднесено възпитано и откровено, ама свят многообразен.
   Поздрави!  *drink1*
Ей, ама много го можеш това - да кажеш нещо, от което лъха спокойствие и балансираност, при това убедителни.
Аз съм доста видимо ангажиран (не пиша емоционален, че ме е срам, ама какво пък толкова) и няма начин да не ми личи !

А за Имотко - нямаме проблеми ние! Аз съм му бройка, ама той на мен не ми е и то  въпреки актуалното развитие на имотния пазар.
Така че може да продължава да ме обижда, пък аз ще продължа да си говоря глупости.
Той е доста старо куче и си имаме закачки още от време оно. Още всъщност отпреди да ни  нарекат "там" сривльовци и ни спукваха от та..ци заради имотите.

Поздрави  *drink1*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1040 -: 05 Януари, 2012, 19:57:58 »
0

Ами тези неща, които са в постовете на Начев ги пише някъде. На всичкото отгоре, човекът е отделил време и труд да ги представи в преведен вид.
Няколко форумци помолиха, като пействаме нещо на английски, да казваме накратко какво пише. Често с 2-3 реда се изписва, но това изобщо не е достатъчно, а и субективно. Единствен Начев превежда целите статии.
Освен това, пак да кажа -  каква паника, та на български изписано, паниката, безпътицата просто ги няма. Как няма една оптимистична статия, новина  в ройтерс, снбс,  ббс, зерохедж, маркеторакъл, фт ... Коментарите под тях. Не за България - в световен мащаб. Апокалипсис от всякъде.
Ами оня ден качих една - та там в Чили, съмишленици купили няколко стотин акра земя, къщи,земеделие и т.н. И статията не беше за това, това беше между другото, като решение.

Няма нищо лошо и страшно от лошите и апокалиптични новини. Наистина, не можем ние тук, нещо да променим в тях. Много по-добре е да бъдем , ако можем , малко от малко подготвени, ако ще и психически и морално, а и  можем да извлечем плюсовете от тях.

Няма нищо по-ценно от обмен на информация.

Айде наздраве на всички! :)  *drink1*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1041 -: 05 Януари, 2012, 21:05:44 »
0
Добре де, и от мен наздраве, то какво му остава на човек в тая скука, дето се стъмва в 16,00 часа.
А по повод разните статии и други такива, моля да давате нещо по-интересно, с различни гледни точки, за по-дългосрочни прогнози и коментари, не неща, дето съм ги прочел в инвестора и на още пет места преди два дена.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1042 -: 06 Януари, 2012, 00:12:31 »
0
5 млрд евро, които е трябвало да бъдат преведени декември, се отлагат за март.
10млрд евро, които са били планувани за март, се отлагат за юни.
Ако инспекторите преценят, че не са изпълнени фискалните ограничения, тези плащания могат да бъдат още отложени.

http://www.reuters.com/article/2012/01/05/eu-greece-loans-idUSL6E8C52JC20120105

Доларът нагоре?

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1043 -: 06 Януари, 2012, 01:07:29 »
0
евробанките се крепят на новото (LTRO) 3годишно финансиране от ЕЦБ на 1% с което купуват краткосрочни (до 3г) облигации на закъсали държави с които пари тези държави продължават да отлагат неизбежното и изплащат купоните по съществуващите облигации на същите тези банки .... (kick the can down the road се използва като опит да отложиш  неизбежното). купените облигации се залагат в ецб като колатерал.  просто кери-трейд. а на бас че мах след 3 години тези заеми ще се ролнат и толкова ... никога няма да се върнат ... тоест ще се върнат като се рефинансират с нови.

начев просто не страда от normalcy bias ( The normalcy bias, or normality bias, refers to a mental state people enter when facing a disaster. It causes people to underestimate both the possibility of a disaster occurring and its possible effects. ... виж wiki за повече)  и е нормално ;) тези дето си затварят очите да му викат апокалиптик.
по празниците намерих време и прочетох една статия - пускам я като пдф. според мен е страхотен анализ на това което става в момента и на тенденциите. препратките към айн ранд и икономистите от австрийската школа са супер точни. Дългичка е но е четлива и си струва отвсякъде. Да не говорим че е баш по темата "накъде вървим, накъде отиваме " .

поздрави

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1044 -: 06 Януари, 2012, 10:41:39 »
0
Добре де, и от мен наздраве, то какво му остава на човек в тая скука, дето се стъмва в 16,00 часа.
А по повод разните статии и други такива, моля да давате нещо по-интересно, с различни гледни точки, за по-дългосрочни прогнози и коментари, не неща, дето съм ги прочел в инвестора и на още пет места преди два дена.

Айде хайрлия !

Наистина е неприятен този период в годината, особено с течение на годините.
Едно време въобще не съм си задавал въпроси и не ме е вълнувало, какъв сезон е, какво е навън.
Имаше примерно един  по-актуален и сложен философски въпрос, който далеч повече и в по-голяма степен занимаваше съзнанието ми: Дали какичките са по-сладки когато са с леки тениски, или когато носят пухкавите си кожухчета !  ;)
В търсене на отговора не ми е минавало и на ум да погледна, кога се стъмва.
ЕЕеееее-Х !

Аз лично съм зажаднял за добра новина, ако видиш някъде сериозен материал, който убедително обяснява как нещата са прекрасни и всичко ще се размине без напрежение и тежки загуби, давай го насам. Дори поемам ангажимент да бъде амбициозно преведен.
Сега само пипвам джаста-праста гоог превод.
Лошото е, че такъв материал няма.

Сещам се да споделя, че скоро Булкан беше обяснявал за една услуга на  Корп., при която се прехвърлят средства между валутни сметки с/у някаква скромна (за Бг.) комисиона.
Ерго, еврото става долар без да се минава през лева. Подробности не си спомням.
Всеки бързо може да сметне, при едно движение от вече седем, дори осем фигури, превалутирането е било крайно адекватно действие. Е, нищо не е дадено веднъж завинаги, но който е по-изкушен от материята, няма да забрави лесно страстите и страховете от миналия месец.
А още нищо не е решено.

В общия случай си прав, че Бг. банките са особено хищни при определени операции.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1045 -: 06 Януари, 2012, 10:55:54 »
0
евробанките се крепят на новото (LTRO) 3годишно финансиране от ЕЦБ на 1% с което купуват краткосрочни (до 3г) облигации на закъсали държави с които пари тези държави продължават да отлагат неизбежното и изплащат купоните по съществуващите облигации на същите тези банки .... (kick the can down the road се използва като опит да отложиш  неизбежното). купените облигации се залагат в ецб като колатерал.  просто кери-трейд. а на бас че мах след 3 години тези заеми ще се ролнат и толкова ... никога няма да се върнат ... тоест ще се върнат като се рефинансират с нови.


по празниците намерих време и прочетох една статия - пускам я като пдф. според мен е страхотен анализ на това което става в момента и на тенденциите. препратките към айн ранд и икономистите от австрийската школа са супер точни. Дългичка е но е четлива и си струва отвсякъде. Да не говорим че е баш по темата "накъде вървим, накъде отиваме " .

поздрави
Да, поради законови и устройствени ограничения  ЕЦБ не би трабвало директно да купува държавни облигации и с последните промени се постараха да влеят сериозна ликвидност в търговските банки, които от своя страна да купуват държавен дълг и не на последно място да започнат да кредитират . Малко НЕ ПО ВРАТ, а ПО ШИЯ. Шега, естествено, знам, че не е само формална разликата.

Всъщност отбелязвам го по друга причина, а тя е, че все по-често се споменава, че и в Европа се повтаря американската история.  ФЕД бута пари на банките, а те ги депозират обратно във ФЕД.
Не ми е попадало инфо, какъв е лихвеният % при депозиране на средства от търговска банка в ЕЦБ. При всеки случай, тези операции изглеждат крайно съмнителни, да не кажа по-силна дума.
Явно, стръхът и неопределеността са големи.

Апропо, благодаря ти за превода по консервната тема. При първото срещане се замислих и реших, че това е символ на принудено вдигане на шум по даден въпрос. Оттогава механично и поне 3-4 пъти съм го "превеждал" в разни материали все в този смисъл, а съм грешал.

А относно материала, благодаря ! Нещо ми се опъваш при свалянето поради програмен дефицит, но се справих и предчувствам пиршество  :D

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1046 -: 06 Януари, 2012, 11:08:09 »
0
Само да не си останеш гладен, щото е много приказки за нищо.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1047 -: 06 Януари, 2012, 11:15:08 »
0
"The current economic strategy is right out of ‘Atlas Shrugged’: The
more incompetent you are in business, the more handouts the politicians will bestow on you.”

“Miss Rand, do you have any comment to make about the prophecy that was made in Atlas
Shrugged?”
To which she replied:
“Only that I’m sorry it’s coming true SO EXACTLY.”


ЧНГ!

Така работи регулативизмът - срива всичко по пътя си. Въпросът не е дали, а кога.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1048 -: 06 Януари, 2012, 12:31:11 »
0
"The current economic strategy is right out of ‘Atlas Shrugged’: The
more incompetent you are in business, the more handouts the politicians will bestow on you.”

“Miss Rand, do you have any comment to make about the prophecy that was made in Atlas
Shrugged?”
To which she replied:
“Only that I’m sorry it’s coming true SO EXACTLY.”


ЧНГ!

Така работи регулативизмът - срива всичко по пътя си. Въпросът не е дали, а кога.
ЧНГ и на теб !
Това все пак е казано  към 1982! По време когато баха актуални консервативните идеи - тъчъризъм, рейгъномика.
Което иде пък от своя страна да покаже, че едно е разпространение и практикуване на кансервативни идеи за повече свобода и повече пазар, друго е бюрократизиране и регулиране (били те и десни).
Интересно, какво ли би казала за днешните времена?

Коганев, ето ти моето субективно усещане: в природата на капитализма и пазара, в тъканта му, в логиката му е преплетено и повелено: расти, развивай се, ставай по-силен, вземи за себе си, не давай на другите. До какво води това в едни по-изчистен, по-абстрактен, по-философски план, ако щеш ?! Или по-точно, до какво би могло да доведе, към какво се стреми !? Животът е винаги по-богат и по-шарен.
Ами, до монопол примерно.
И туй не е добре.
Ерго, не може да го оставиш съвсем на свобода.

Видяхме я свободата (макар и поозаптена, по същество ужкимска) до къде го докара.
Може да отблъсне, че дори да отврати и традиционно дясно мислещи хора.

Да търсим и на друго място !



dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1049 -: 06 Януари, 2012, 16:05:03 »
0
“Miss Rand”
...
Ами, до монопол примерно.
И туй не е добре.
Ерго, не може да го оставиш съвсем на свобода.

Това е едно от нещата, за което постоятнно спорим с жена ми - тя е голямя фенка на Айн Ранд, аз не толкова.. Това нейното е утопия в свят от прекрасни хора. Истинският свят не е такъв.
Ако предположим че примерно следните компании:
- Microsoft
- Google
- Paypal.com+ebay.com
- Apple
- amazon.com
- facebook.com
се обединят в консорциум, могат да ни карат след това да бъркаме с два пръста в контакта и да се радваме.