Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593042 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1335 -: 27 Октомври, 2012, 20:01:11 »
0
imotko, решението е да се запишеш най-после на курс по английски - вместо да четеш три пъти, можеше да цъкнеш на връзката и да го прочетеш на другия език :)

*drink6*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1336 -: 27 Октомври, 2012, 20:09:58 »
0
Не ми се отдават езиците. Пък не съм и пробвал особено. Но нямам нищо против учените хора, нали някой трябва да работи и за нас, неуките. *drink1*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1337 -: 27 Октомври, 2012, 20:21:35 »
0
Е като отидеш някъде "зад граница" как се оправяш, с ръкомахане ли? Или най-далечното ти е до Охридското езеро, пък там си говорят български ;)
Взимай пример от мен, аз сега съм на китайски... qingwen you kong fangjian ma?

P.S. Има едно издание :15-minute <еди кой си език>, повечето са езикът с превод на аглийски, но я има и вариант да научиш аглийски, а преводът е на български:

Наистина ако е за "просто така" това са перфектните книжки, поне на моя начин на мислене и учене ми пасват.

*drink6*
« Последна редакция: 27 Октомври, 2012, 20:31:07 от dodo2 »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1338 -: 28 Октомври, 2012, 15:14:25 »
0
100% correct
*drink6*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1339 -: 28 Октомври, 2012, 19:28:21 »
0
Благодаря за идеята. *drink1* *drink1* *drink1*(тука що няма бутилка черно Джони?)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1340 -: 28 Октомври, 2012, 22:24:13 »
0
Благодаря за идеята. *drink1* *drink1* *drink1*(тука що няма бутилка черно Джони?)
Виж в килера,дето държиш градинаря,шофьора и гувернантката!Ако пише на кутията toys,то ще да е! :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1341 -: 29 Октомври, 2012, 10:35:10 »
0
Нямам килер. Ние сме бедно семейство, и шофьора ни е беден, и гувернантката ни е бедна, и градинаря и той. 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1342 -: 31 Октомври, 2012, 19:00:19 »
0
Искам да ви предложа една статия, препоръчана от мастър К. Петров.
Започва да се забелязва, че е крайно време и аз да се поогледам за възможности  за присламчване  :) в антигерманския отбор.  От няколко месеца, като се започна с разни приказки с половин уста, се намеква, че нещата и там започват да се с..внясват.
Статията си служи с доста категорично оценки, някои твърде образни.
Да кажем, че става дума за събития от септември, тоест доста актуални. Странно, наскоро гледах някакви автомобилни акции и не ми наприви впечатление за някакво драматично развитие, но в статията се говори друго.

А аз се притеснявам, какви ли са изгледите ми да се вмъкна в съпротивата.  ;)
Знае ли човек, хубаво е един ден да има какво да се извади и покаже, според случая! :D

"
Примката се затяга около германската "Рецепта за успех" .
Петък, 5 октомври 2012 в 19:15

Измамно спокойствие и оптимизъм са се заселили на германските финансови пазари. Канцлер Ангела Меркел се готви да отиде в Гърция следващата седмица, за да се срещне с министър-председателя Антонис Самарас – това ще е първото и посещение в Гърция от 2007 г. насам, дълго  преди кризата да е избухнала. Той вече я похвали за изречените думи, че   "сърцето ми кърви" при гледката на страдащите гърците, или за това, че тя запази присъствие на духа при изобразяването и в гръцките таблоиди с мустаци ала Хитлер и облечена в нацистка униформа.
Тя ще бъде шумно приветствана в Гърция.

Може би тя се опитва да поотремонтира двустранните отношения след продължилите повече от две години  бурни дебати относно налагания от  Германия икономически модел, но вече е притеснена за икономиката,  за своите експортни пазари, а преди всичко за изборите през следващата година. Би било сериозно основание за по-лесното и оставане на власт, ако към момента на изборите Германия не е в дълбока рецесия поради причина на пресъхване на износа.

Тази пиеса вече е играна преди. Когато финансовата криза удари САЩ, Китай, и в по-малка степен Европа, тогава клиентите на Германия спря да се обаждат за поръчти. През третото тримесечие на 2008 г. БВП се срина 2,1% на тримесечна база, а през първото тримесечие на 2009 г. с  ужасните 3,8%. На годишна база това представляваше двуцифрен срив. Това беше най-лошото развитие  в историята на Федералната република. Кошмар, който  нито един германски износител някога ще забрави.
Германия не беше спасена от собствената си изобретателност и упорита работа, дори не от превъзходството на своя икономически модел, а далеч повече от глупашките QE  изхвърляния в САЩ, Китай и другаде. Възстановяването беше  стръмно. И няколко години по-късно  злорадите приказки започнаха.  Нарекоха го германската "рецепта за успех." Е, това беше през октомври миналата година.
Сега кризата е разчистила пътя пред себе си във всеки аспект на икономиката и отново  се отчита  спад в поръчките за износ, което  разпространява страх и трепет. Но този път е поразена онази част от икономиката, която се  разглеждаше като неуязвима: вътрешното търсене.

Понеделник беше денят  на жестоко клане в областта на машиностроенето. Поръчките в машиностроенето, една от глезените и ключови индустрии в Германия, спаднаха с 11% в сравнение  с  предходния месец, като поръчки за износ имат спад от 6% при водещи  причини: несигурността, забавянето на растежа в Китай, фиаското в Еврозоната.  А  вътрешните поръчки се потопиха с цели 18%.
Вторник беше денят на клането в автомобилната индустрия. Продажбите на нови превозни средства за превоз на пътници, измерена чрез броя на регистрациите, спадна с главозамайващите 10.9 процента  спрямо  септември миналата година. Германските автомобилни продажби се държаха добре, въпреки кризата и остава положителни до лятото. Но юли положението въобще не беше добро. Август е още по-лошо. И огромният  спад през септември натисна продажбите  в отрицателна територия  в годишен аспект.
Имаше някои победителите, а именно корейците  от Kia (+44%) и Hyundai (15,2 процента), които са в полет  от момента на възникване на  финансовата криза, както и като Porsche и Audi. Mercedes едва излезе на  печалба. Списъкът на губещите беше дълъг и в него попаднаха  дори BMW и лидера на пазара VW. Ford спаднаха  с 8.8% и Opel с 13.2%. Предвестник за отрицателни движения в по-голяма икономика са  също и търговските превозни средства (автобуси, камиони и трактори), които  паднаха 15%, а тракторите се потопиха  дълбоко  с минус 25,8%.

Сряда, това е Composite PMI (purchasing  managers index – това е един комплексен индекс, който обединява няколко важни ик.  индикатора)  за производството и услугите. Отново е спаднал през септември, след като се е сгромолясал през август, най-стръмно в процент от юни 2009 г.. Това е седмият месец по ред на спад. Поради липсата на поръчки, бизнесите живеят от намаляващите стари  ът живее техният намаляващ стари запаси. Когато и те бъдат изчерпани, производството ще е в  безпътица.

Четвъртък, дойде ред на  строителството. Отрасълът се справяше добре до преди шест месеца. През септември приемът на нови поръчки от изпълнителите падна рязко, поради отслабващото търсене в икономиката като цяло." Същевременно ефектът Драги Бернанке започна да разтърсва  нечии нерви ": Входящата ценова инфлацията взе върхови стойности.

Заетостта е подложена на натиск. От главните уплътнения на предприятията Opel и Ford изтича  червено мастило (символ на сериозни загуби).  Други работодатели се опитват да намалят разходите,  но и това не е лесно. Има преговори, които са в ход,  да бъде възобновено  непълното  работно време (Kurzarbeit). Lufthansa обяви, че ще съкрати част от  административния си персонал чрез ранно пенсиониране и обезщетения. Дори индексът за  заетостта Monster, базиран на  онлайн рекламите,  и който  по-рано тази година  отчете  ръст от над 30% сравнено с  предходната година, се препъна в петък. Индексът за месец август се покачи само 7%  спрямо август преди година, но на месечна база губи позиции и сега е надолу с 3,2 процента от пика си през април.

И тогава дойде кървавата  баня  за индустриалната поръчки. Сезонно изгладените данни показват спад от 1.3% през август спрямо юли, много по-зле от очакваното. Поръчките за износ са само в застой, благодарение на покачване на поръчките от Еврозоната, които са все още с 12,6% за година. Но вътрешните поръчки са намалели с 3% като цяло и 6,8% за капиталови стоки, което  остави наблюдателите бездиханни.

Със свиването на поръчките и нарастващите материални запаси немската  индустрия е изправена пред някои предизвикателства. Потребители са сдържани. Корпоративните титани са били ангажирани с разочароващи предварителни  публикации. Така Metro AG, Германия, който  е най-големият търговец на дребно и на едро, току-що издаде предупреждение за приходите, обвинявайки  слабостта на основните си пазари. И нейните акции се срутиха. Но ефектът Драги Бернанке се грижи за останалата част от пазарите, не се безпокойте.

От другата страна на Рейн, се случи нещо необичайно. Необичайно за Франция. Правителството увеличава данъците, включително данъка върху капиталовите печалби. Но това е просто твърде много за нещастните предприемачи, VCS ( това е венчър капитал, тоест рисков капитал),  занаятчии  и дребни семейни бизнеси: те се разбунтуваха. Прочети .... Капиталистическо въстание в Социалистическа Франция.
"

Оригиналът е ТУК

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1343 -: 01 Ноември, 2012, 08:56:33 »
0
Начев не се притеснявай за Германия, отчасти респективно за цялата Европа, това е един затворен паза с достатъчно строги протекции, и той ще оцелее при всякъкви стресове. Аз бих се притеснявал повече за силно зависимата от китайски стоки Америка, както се вижда от последните апокалиптични събития достатъчно уязвима и от природни бедствия, сега ще трябва да печатат нови непланирани 100 милиарда долара. Освен това руският 150 милионен пазар е под носа на Германия и традиционно склонен да купува скъпи немски стоки, в руската индустрия това което не е руско е немско, в много редки случаи американско. Знам че си фен на КР. Петров, но според мен напоследък човека е леко неадекватен в някои от изказванията си. Почива на стари лаври, като оня песимиста Рубини.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1344 -: 01 Ноември, 2012, 14:15:07 »
0
Начев не се притеснявай за Германия, отчасти респективно за цялата Европа, това е един затворен паза с достатъчно строги протекции, и той ще оцелее при всякъкви стресове. Аз бих се притеснявал повече за силно зависимата от китайски стоки Америка, както се вижда от последните апокалиптични събития достатъчно уязвима и от природни бедствия, сега ще трябва да печатат нови непланирани 100 милиарда долара. Освен това руският 150 милионен пазар е под носа на Германия и традиционно склонен да купува скъпи немски стоки, в руската индустрия това което не е руско е немско, в много редки случаи американско. Знам че си фен на КР. Петров, но според мен напоследък човека е леко неадекватен в някои от изказванията си. Почива на стари лаври, като оня песимиста Рубини.
Ивел,  дрънките ми за Германия са нещо като гег, ще ми се да се гледа на тях като на незлоблива шега. Ама, знам ли: За един свадба, за друг брадва.
Да им имахме проблемите!
Истинското ми безспокойство е за Европа и правилно си сложил тежестта там.
Ще вземат да я гътнат! Субектите на европейските  отношения не могат да си балансират интересите в икономическата област. Пазарът е такова животно, че дава бонуси на по-добрия, по-богатия, и т. н. То и така трябва да бъде, де. Като функция във времето това води до увеличаващи се дисбаланси и проблеми.
Опитът да решават проблемите чрез повече бюрокрация  в крайна сметка ще доведе до обратен ефект.  Този филм сме го гледали вече. Благодаря!
Повече регулация е неизбежна, но тя неизбежно ще се изроди. Опитът ми го нашепва.

Кр. Петров е спечелил уважението ми дори и по чисто човешки причини.
Знаеш, че той пусна "тайно" и в аванс онази своя програмна статия за недвижимостите още в началото  2005 (изглежда беше) г. в стария форум. Още не я бяха отпечатали в Капитал. Тогава още всичко предстоеше. Той го описа и обясни неприлично вярно. В годините остана верен на схващанията си и вероятно това в не малка степен му е коствало мястото в АУ. После пак излезе открито в инвестора с името си и каза човешки : Аз съм  К. Петров. Хайде да поговорим!
Какъвто и ще да е бил, не можеше да го гонят по този дивашки начин банда талибани, удобно скрити зад анонимността си. Грозна разправа беше. Откъде намери този човек сили за да издържи достатъчно дълго време, той си знае.
Имаше си си човекът и своите слаби моменти. Примерно, заедно със свой съавтор и издател???? допусна умишлено издаване на своя статия  под чуждо име, без дори да се опитат да догодят формално логически нещата. Гротеска някаква стана.
Не знам на кое викаш неадекватност. Всички си имаме странности, а да не говорим, че съвкупно нашият народ бе превърнат в пациент, а страната си е направо ментал инститюшън.
Моят "упрек"  (не може да няма нещо и такова) към Петров е, че той бидейки познат в обществеността като академичен човек и принципна и силна личност, по някакъв не напълно ясен (зе мен) начин е в сложни бизнес взаимоотношения с един от шефовете на  Тавекс и в тази връзка, изявите му в "полза" на златото може би имат един напълно раличен контекст.  Да не говорим, че дори и да пледираше в полза на златото, воден от дълбоки и принципни убеждения, пак нямаше да сме единомишленици в тази област. Отстъплението на човечеството назад в посока и в полза на златото би било една сериозна цивилизационна крачка назад, към тотеми и фетиши. Не ми се приказва. Ама, който може да прави пари от него, халал  да са му.

Не симпатизирам на Рубини, независимо какво е познал.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1345 -: 01 Ноември, 2012, 20:20:30 »
0
      СваТба, Начев, с извинение, а на английски не знам как е.
      И във всяка една област, това, че един път си бил прав (или просто си познал), не означава, че винаги ще си прав, дори да се казваш Рубини, Петров или Начев. А твоят човек през 2005г. или там когато беше, далеч не всичко позна за имотите. Много неща, които предсказа, никога няма да се случат. А и че имотите бяха балон, всеки финансово и икономически грамотен човек го знаеше. Номерът беше (и винаги е бил) да познаеш кога ще се спука, нали разбираш, за да си направиш милионите или хилядите, ако предпочиташ.
Ти направи ли ги?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1346 -: 01 Ноември, 2012, 20:32:54 »
0
      СваТба, Начев, с извинение, а на английски не знам как е.
*clap*
На английски е свадьба, приятелю!
Можеш да разчиташ, че съм винаги готов да помогна.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1347 -: 01 Ноември, 2012, 20:39:27 »
0
Аз случайно уцелих един път едно пртедаване с него по Bulgaria On Air, беше интересно за недвижимост ставаше дума, темата е интересна на голям кръг хора, но тия упорито не го качват на сайта за да ти дам линк към него. Та там стана дума и за златото и той се изказа, IMHO доста неадеквато, направо си беше като викач на пазара, купувайте злато щяло да стане 4000 долара до една, две години. И за недвижимоста беше много краен. Впечатлението беше че играе "ва банк", тоест говори неща, на които трудно може да се повярва в момента, иска му се иска да повтори успеха си от 2005, при някъкви обстоятелства. Малко гледаше като оня лудия Волен Сидеров, не съм доктор ама по погледа много неща се познават. Аз не съм следил нещата около него и не знам за всичко това което споменаваш за АУ и за някъкви непочтени отношения към него, също съм му фен поне за това че е прозрял с години по-рано това което другите не видяха, може пак да си е прав човека, ще видим - годинките си се търкалят. Помниш ли прогнозите на КУКУ и АСЕН, какво беше единя настояваше за 173 евро за квадрат на топ локация, другия говореше за силен долар и за слабо злато,  засега не се случва нищо от това. И на мен ми се иска в ресторанта кебачета по 30 стотинки и бирича за 80 ама не дават, все по-скъпо става, според мен по менютата на рестораните най-добре си личтат инфлационните процеси. Аз колекционирам менюта от ресторанти, повярвайте ми увлекателно четиво са особено ако имаш колекцията за няколко последователни години менюта от едни и същи ресторанти. Пресментнато през тяхните цени годишната инфлация се връзва около 25-30%.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1348 -: 01 Ноември, 2012, 20:44:54 »
0
Това със свадьба и сватба е често срещана грешка, особено за хората дето дълго са живяли в Русия, лесно се проверява на български сватба- сват, сватове, ма на руски е си е свадьба и често се бърка при проверката свадба-свадбари, направо си се връзва.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1349 -: 01 Ноември, 2012, 20:55:47 »
0
Аз случайно уцелих един път едно пртедаване с него по Bulgaria On Air, беше интересно за недвижимост ставаше дума, темата е интересна на голям кръг хора, но тия упорито не го качват на сайта за да ти дам линк към него. Та там стана дума и за златото и той се изказа, IMHO доста неадеквато, направо си беше като викач на пазара, купувайте злато щяло да стане 4000 долара до една, две години. И за недвижимоста беше много краен. Впечатлението беше че играе "ва банк", тоест говори неща, на които трудно може да се повярва в момента, иска му се иска да повтори успеха си от 2005, при някъкви обстоятелства. Малко гледаше като оня лудия Волен Сидеров, не съм доктор ама по погледа много неща се познават. Аз не съм следил нещата около него и не знам за всичко това което споменаваш за АУ и за някъкви непочтени отношения към него, също съм му фен поне за това че е прозрял с години по-рано това което другите не видяха, може пак да си е прав човека, ще видим - годинките си се търкалят. Помниш ли прогнозите на КУКУ и АСЕН, какво беше единя настояваше за 173 евро за квадрат на топ локация, другия говореше за силен долар и за слабо злато,  засега не се случва нищо от това. И на мен ми се иска в ресторанта кебачета по 30 стотинки и бирича за 80 ама не дават, все по-скъпо става, според мен по менютата на рестораните най-добре си личтат инфлационните процеси. Аз колекционирам менюта от ресторанти, повярвайте ми увлекателно четиво са особено ако имаш колекцията за няколко последователни години менюта от едни и същи ресторанти. Пресментнато през тяхните цени годишната инфлация се връзва около 25-30%.
Помня, че си споменавал за това предаване, дори един път рових из сайта да търся, но не би.
Нямам информация от последно време за Кр. Петров. Преподаваше някъде в арабските страни, после в Далечния изток и му загубих дирите.
Просто съм абониран за препоръчани от него стаии.
Ама чукча е  повече писател от читател  :)