Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592992 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1485 -: 15 Декември, 2012, 23:21:17 »
+1

 Муза,  *flower2*!
 Ако според нормите в една общност постъпката ти е срамна, това със сигурност е негатив. Но ако си успял да докараш нещата дотам, че същата постъпка да се възприема като проява на сила и право, тогава....?
Тогава "по негов си начин, както може"! Съгласен!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1486 -: 16 Декември, 2012, 00:01:13 »
+1

Чичовци  :) ,
Не да се възприема като проява  на сила, а се прилага сила, за да се замаскира нещо си, което за никого не е срам?!
Когато един човек, група хора, са убедени в правотата си, са много силни. Достатъчно е малко кураж, за да го осъзнаят.
Тогава са спокойни и уверени в действията си и постъпките си. Уверени! И силни! А, не наложено със сила.

Знаеш ли ... изненадва ги това! Свикнали да навеждане на глава, защото, нали и парите, и силата са в тях?!
Пък и дали не си мислят, че щом има кураж, има "сила" зад гърба? Има ...

Резултатът? Кой знае? Но, пък винаги ще те гризе от вътре нещо, ако си останал с наведена глава, само защото ...
Принципът може да застане и зад 2лв. Не 2-та лева са важни.

 *drink1*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1487 -: 16 Декември, 2012, 00:36:52 »
0

 Права си, въпреки че някой някъде може и да се киска иронично...
 Лека и спокойна нощ!  *flower1*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1488 -: 16 Декември, 2012, 00:40:54 »
0

 Права си, въпреки че някой някъде може и да се киска иронично...
 Лека и спокойна нощ!  *flower1*


Със сигурност ...  :D
Има ли значение? :)

Спокойна и на теб!  :) *drink1*
« Последна редакция: 16 Декември, 2012, 00:42:39 от Muza »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1489 -: 16 Декември, 2012, 13:07:20 »
0
Прочетох статията в Дневник.  *flower1*Заслужава си. Кара те да се замислиш. Отделих и горе-долу - час..
Не че измислих нещо бог знае какво, но ми липсват четива, които да не влизат от едното ухо и да не излизат от другото....Аз лично си се срамувам. Направила съм доста неща, от които ме е срам. ( Все пак тук не е изповедалня.) Но то пък и смисълът на статията не е точно такъв...

Коментаторите са от всякакъв политически калибър, всички са умни и начетени. Само нещичко ме притеснява...Не мога да го формулирам точно, но и между цвета на нацията съществуват много психо-комплекси, много духовни наслоявания, много трудно прикриваща се конкуренция, при това  - без мотив...
Сигурна съм , даже, че и това което пиша в момента ще предизвика такива усещания, но някак си българите, дори да нямат причина, се чувстват във война със всичко и всеки. Това е може би най-точното, което чувствам. Няма култура на приказване, на спор, на доказване на тези, вместо - размяна на знания, на мислене, на информация. Има една силно изразена нападателност, опит за уязвяване на другия.( или по-скоро носителят на опозиционното мнение)
Такива ми ти работи. Вместо умните хора да се обединят, и да измислят по-доброто за обществото, цялата им енергия отива в размазването на другия...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1490 -: 16 Декември, 2012, 15:24:29 »
0
Аз лично си се срамувам. Направила съм доста неща, от които ме е срам.

Глобалче,
Иди и се покай при попа.  *rofl* *flower1*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1491 -: 16 Декември, 2012, 15:30:58 »
0
Ще ми препоръчаш ли някой? *rofl*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1492 -: 16 Декември, 2012, 16:15:08 »
0

Аз ходя при този dqdo-pop   :D *flower1*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1493 -: 16 Декември, 2012, 16:58:27 »
0

но ми липсват четива, които да не влизат от едното ухо и да не излизат от другото...
Ха-ха-ха!  *rofl* *rofl* *rofl* Професор Вучков не е сам! Господи, каква глупост съм сътворила!!!! *rofl* *rofl* *rofl* *flower1* *flower1* *flower1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1494 -: 17 Декември, 2012, 12:47:17 »
0
Здравейте и добра седмица на всички !

Излезе един много добре скроен и леко четим материал в Инвестора, чийто автор е Кузман Илиев.
Нещата се изложени ясно, прегледно, привидно дори семпло, без това да намалява стойността на изследването.

Може да се използва и като някакъв вид обучителен и обяснителен материал. Предполагам, че не само на мен се е случвало, когато хора, чиито живот е много  далеч от тази тематика, изненадващо и като правило в неподходящ момент, кажат нещо от рода: можеш ли да ми обясниш с две изречения, каква е същността на тази криза.

Четете ТУК
 

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1495 -: 17 Декември, 2012, 15:41:17 »
0
Наистина добра статия.
Начев, намери "Опит върху печалбата и загубата" на Лудвиг ф. Мизес. Видях, че го има из нета, но по-лесно ми е да ти го препоръчам, отколкото да направя линк. Допускам, че ще ти е много интересно. А е писано в началото на 50-те години на миналия век.
« Последна редакция: 17 Декември, 2012, 15:43:11 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1496 -: 17 Декември, 2012, 15:41:31 »
0
Здрасти! :) Добра седмица и на теб!  *flower1*Статията е интересна...Започнах четенето.

Разбирането на статията, няма да стане от един път. Аз се нуждая от време, за да преценя нещата. Поне засега, ми се струва, че има някои попадения. Макар че вече отбелязах някои несъотвествия.Позволи ми да коментирам по-късно, защото в момента нямам достатъчно време и спокойствие да обмисля нещата!
Иначе, информацията е интересна. И добре, че има хора, които попадат на добри неща и ги споделят с нас!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1497 -: 17 Декември, 2012, 19:03:02 »
0
Наистина добра статия.
Начев, намери "Опит върху печалбата и загубата" на Лудвиг ф. Мизес. Видях, че го има из нета, но по-лесно ми е да ти го препоръчам, отколкото да направя линк. Допускам, че ще ти е много интересно. А е писано в началото на 50-те години на миналия век.

Коганев благодаря!
Беше ми интересно. Като поглед и генерална гледна точка възприемам и в немалка част съм склонен да се съглася. Е, Има и разни неща, които ме вкарват в почуда, дори понякога недоумение. За това има специални причини. Ще обясня.

Някога, поради и заради   :) Кр. Петров бях на крачка да се пиша "австриец". Попрочетох разни неща (Хайек и Мизес), но бързо осъзнах, че нямам ни времето, ни вече човешкия капацитет и енергия за да опитам да вникна наистина в техния светоглед.  Помня, че бях набелязал поне популярно запознаване с Госен и Попър, които оказват влияние, но нищо не направих.
Да, ама като не ги познава човек тези (поне), как точно да вникне в едно в едно примерно твърдение, което е буквално копирано от статията.
"Същинските праксиологически категории печалба и загуба са интуитивни феномени и не могат да се сведат до каквито и да е междуличностни описания с количествено измерение."
Свеждам глава и отминавам почтително.

Сайтът на Лудвиг фон Мизес Институт ми е в буукмаркс и сегиз-тогиз отварям да погледна за нещо любопитно, но толкова.

Обяснявам още за съмненията ми по-горе. Четенето на сериозни автори в оригинал е свързано със сериозно натоварване. Когато се бях ентусиазирал, потърсих и преводи.  Още преди срещнах доста съмнителни като качество  такива. Това водеше до объркване, справки, изясняване на действителното положение т.н.
Не винаги може веднага да се ориентираш (когато се сблъскаш с нова материя): 1)ти ли сам си проблемът, че не разбираш, 2) разбираш, но по-скоро не си съгласен, а понякога сериозно си несъгласен 3) откровена техническа грешна на преводача/друг.
Накратко, май не станах австриец.
Пък и "уклонът" към златото ме дистанцира.


За четене, Примерно
http://www.point-of-view.org/?p=56

Още по добре е да се свали направо монографията от сайта на Института:

ТУК

ама си е 60 страници.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1498 -: 17 Декември, 2012, 19:43:48 »
0
Здрасти! :) Добра седмица и на теб!  *flower1*Статията е интересна...Започнах четенето.

Разбирането на статията, няма да стане от един път. Аз се нуждая от време, за да преценя нещата. Поне засега, ми се струва, че има някои попадения. Макар че вече отбелязах някои несъотвествия.Позволи ми да коментирам по-късно, защото в момента нямам достатъчно време и спокойствие да обмисля нещата!
Иначе, информацията е интересна. И добре, че има хора, които попадат на добри неща и ги споделят с нас!
Цял след обяд бях по пътищата и междувременно и Коганев е препоръчал интересна статия, та първоначално не разбрах, към кого е репликата. Поради поздравите за добра седмица реших все пак, че съм аз.
Напълно си права, че материалът изисква  повече време.  И това въпреки привидната популярност.

Младежът (който е писал) е респектиращо начетен.
Изглежда съм го засичал в едно тв предаване, ама не съм много сигурен. Пък и чак такова впечатление не ми беше направил.
Ех, какви възможности имат днес младите!
На нас някога опитваха да причиняват умишлено церебрални увреждания, че и успяваха, мам.....

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1499 -: 17 Декември, 2012, 20:26:34 »
0
Да статията е добра само че не я четете на един дъх а на порцийки за по добро усвояване на "хранителната и стойност". Въпреки че е написана на относително достъпен език си трябва внимание за да се грабне есенцията. Младежа който я е писал се подвизава тук: http://bgonair.bg/bg/boom_bust/boom_bust_/ Аз ги гледам от време на време в четвъртък вечер и понякога е интересно, повечето пъти. Само не мога да ги разбера що не си обновяват сайта, да ги качват миналите предавания, уж се имат за авторитетна медиа за икономика. Такива в БГ за жалост, няма много, явно за такива проекти е трудно да се самоиздържат, почти като джаз радиата. 

  Извода какъв е, трябва вече да се следи изкъсо какво се случва с финансите. Духне ли ветреца леко, бегом в банката за депозитите и после бегом в Тавекс за некое друго килце от жълтото. Между другото четете ли им на Тавекс "Мурзилката" - имат едно вестниче дето го издават раз в два месеца, може да си го вземете около бюрата  им в моловете, безплатно. Та в последния брой има една статия по средата на вестничето, едни специалисти доказват по 4 методики как в близките 3 години ще имаме нива на златото от поне $5000-8500. На моменти звучат логично, ма си не е за вярване.
« Последна редакция: 17 Декември, 2012, 20:53:54 от Ivel »