Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592547 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1545 -: 19 Декември, 2012, 19:16:31 »
0
Крайслерът е много добре направен. Не е за всеки, в мобилето трудно ще намериш мющерия. 

За къщата си напълно прав. Доста време живях в къща (тя и сега си стои готова за живеене и празна), но не в добър квартал. Местих се няколко пъти, докато си намеря сегашната мансарда. Аз уж съм в малка кооперация, но и 7 съседи май са много в БГ. Но когато купувах, малката дъщеря беше на годинка и ми беше притеснено да се местя извън града. Имах планове да строя на Гълъбово, близо до хижа Здравец - сняг, ски, скара, сефалък... Имах чудесен парцел и всичко необходимо, но получих такова хубаво предложение, че не можах да откажа и го продадох. Пък и се преместихме извън страната и жена ми вече не иска и да чуе за къща на село. На баща й му обират селската къща по график - два пъти годишно... Една вила пак на баща й не само я обираха, но и накрая я разглобиха и я изнесоха - тухли, бетон и всичко. В къща на село трябва да се живее постоянно или да си късметлия. Ни СОТ помага, ни полиция, ни нищо - скотовете, като им закряка жабата, не мислят повече от пет минути напред. Не знам за село около Пловдив, в което да няма системни кражби и още по системни пиянски скандали. Аз не намирам за забавно да спя с пистолет под възглавницата, а и изобщо нямам пистолет. Вероятно наистина имаш късмет, а аз никога не разчитам на късмета, дори при игра на табла.
А къща в Пловдив може да се купи на Бунарджика и на още едно-две места, но не мисля да инвестирам повече в татковината. Имотите са като гира на шията - да не избягаш... Стигат ми толкова, че дори и тези ми са много. Вероятно скоро ще продам мансардата, в която живея в момента, и тогава ще видим какви ще ги диплим. Може да взема някоя стара къща в центъра на село в подножието на Родопите или малко по-нависоко - ей така, за да има какво да ръчкам на стари години. Но в центъра, а не на къра. Предпочитам да сложа 155 децибела сирена всякакви сензори и джаджи та всяка котка, която влезе в двора, да съсипва спокойствието на хората в 25 съседни къщи. Поне за 3 минути ще са силно загрижени какво се случва в моя имот. А мен по принцип ще ме няма...

Много съм запален по стари коли, всъщност не чак толкова стари. Между 80-90 година са моите модели, а там има много голям избор. За американските си прав, аз се заглеждам по вановете. Но там е тежка артилерия, много професионално се работи, а аз съм по-скоро ентусиаст. Понакога си мисля дали да не освободя едно хале и да се захвана сериозно с реставрация, но все не ми остава време да проуча какъв потенциал би имало едно такова начинание.
Германските модели за сега са по-достъпни от американските. В БГ 20 и кусур годишни коли все още минават за "нов внос" и се продават за постоянна употреба, затова е трудно да се обясни влечението ми към точно тези автомобили, но пък в навалицата се намират много добри парчета. Един приятел, кубинец, като видя 124-та силно се озадачи, че съм толкова радостен. Да, запазена е, да изглежда като нова, но все пак си е стара кола.  Вика "аз от Куба мога да ти докарам 50 годишна кола, какво толкова...", щото те там все още си ги карат  50 годишните и не ги смятат за ретро.

И те така... Говорете си за златото и не ми обръщайте внимание.


Чета и разбирам, че из пловдивско циганите са много изпростяли и обнагляли, ние тук също си имаме роми, но пакости не правят, впрегнати са да работят, интегрирани са доколкото е възможно това. Това не е шега, наистина е така, даже ги наемат в една американска фабрика за автоелектроника в Ботевград щото грамотните бели хора вече не стигат в района, карат едни от северозапъда някъде от врачанско и монтанско ама те гледат някък си много диво, по-зле са от месните роми определено. Това е истина не се шегувам. Е това едната фирма със завод за ламда сондите в гърнета (единствен производите в Европа за всички европейки модели автомобили и камиони)   http://www.sensata.com/contact/business_centers.htm а другата е тази, тя беше белгиска ама мая я продадона на некви азиатци http://www.global-imi.com/markets/automotive-electronics Ей така купуваш си мерседес или BMW, без даже и да подозираш, че повечето от електрониката в колата ти е асемблирана от българси роми. Та не ни правят пакости тук ромите ами си работят, щото иначе ще ядат тоягата и ще стоят гладни. 
    Аз също имам един селски дом на 3 км от Правец, даже не далеч от него има циганска махала (под един мост на магистрала Хемус). Да чукна на дърво нищо не са пипнали за сега, не смеят щото като бях малък и си играехме с тях, като ме заведяха при баба и дядо много ги биех, явно още им държи.  Иначе действително знам че това е сериозен проблем, показват и по телевизията, но около Правец някък си не смеят що ли, градчето е малко 4000 човека и ако нещо се случи веднага може да бъде изчислено кой го е направил и това явно ги спира да правят пакости. В Ботевград са по разглезени и понякога правят пакости ама той кмета си ги толерира.
   За реставрацита на ретро автомобили аз също съм проучвал темата, също мислех да се заема с това щото си ме влече а пък ми иде и отръки, но уверявам те само за удоволствие, ако мислиш за комерция не става, в България нямаме лесен достъп до резервни части ( в УСА спокойно можеш да си поръчаш някъде из складовете запчаст за кола да речем от 1950 г.) Тук трябва да намериш две, три за да стане една, за съжаление обикновенно едни и същи части липсват на всичките. Аз ходя на разни сбирки, разговарял съм с много ентусиасти, трудничко е за бизнес не става. Има обаче и една добра тема която става и за бизнес, по простата причина че в България изобщо не е развита. КИТ КАР. Никой нищо не прави тук а може да се правят много интересни неща от стъклотекстолит и готови шасита. Малки партийки да речем по 10-20 автомобила спокойно могат да се сертифицират и продават и да има някъква икономическа целесъобразност от това. Ако ти е интересно можем да поговорим за това отделно.   

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1546 -: 19 Декември, 2012, 20:37:06 »
0
И ще ги изнасяте колите, евентуално за Китай, щото тука пазар за такива неща няма.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1547 -: 19 Декември, 2012, 20:39:25 »
0
Начев, защо да е трогателно?
Сетила си се, дори чак на следващия ден!

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1548 -: 19 Декември, 2012, 20:41:05 »
0
Има и още как, аз не говоря празни приказки, ама не кадърдисвам никой. Просто споделих, не ме карай да съжалявам за това.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1549 -: 19 Декември, 2012, 20:44:05 »
0
Днес четох някъде, че американците намекнали за предстоящо решение на ЕС по отношение на Хизбула. Щом го намекват, очевидно чакат нещо, което на тях им изнася.

Сега съобщават по новините, че министър Ангелов получил мандат да преговаря за закупуване на нови изтребители.

Колеги, много сте добри!
Чест е да съм с вас!

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1550 -: 19 Декември, 2012, 20:45:28 »
0
Извинявай.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1551 -: 20 Декември, 2012, 09:06:11 »
0
Начев, защо да е трогателно?
Сетила си се, дори чак на следващия ден!

Начев, ти дори си в подсъзнанието ми - два пъти съм те сънувала... ;)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1552 -: 20 Декември, 2012, 11:20:08 »
0
Начев,
*flower1*
Надявам се, че съм се държал като джентълмен.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1553 -: 20 Декември, 2012, 12:22:10 »
0
Относително... *rofl* :-[ Всеки случай, беше с червена коса... ( казано под секрет :-[)

Сега след два часа нямане на ток, след слагане батерията на компютъра, която се оказа незаредена, един паднал навес на един метър от колата ми ( без щети), повикване на авариен екип на интернет-доставчика ( вече ги познавам поименно), благославям електро-компанията, която възстанови душевния ми мир. Моля се до вечерта да нямам повече премеждия. Минах тънко...И късметлийски. :)
Сега ще релаксирам с музика.  :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1554 -: 20 Декември, 2012, 21:44:38 »
0
Всеки случай, беше с червена коса... ( казано под секрет :-[)

Глобалче, внимавай с червенокосковците, че са много палави!
При първа сгода боядисвам де що е останало в ярко червено ! *rofl*

Остави се! Дълго не смея да погледна в международната тема, че толкова студени душове ми дойдоха днес в повече.
И по всичко изглежда, че нямат намерение да престанат.

Първо мислех да участвам само с блага дума.
Ама след това се сетих за старата поговорка, че с добра дума и пистолет Колт в ръка по-бързо се стига до желания резултат.
Кво да прайм?!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1555 -: 20 Декември, 2012, 22:08:31 »
0
Jim,виж сега по-долу какво пише в ....." ... около10-12 % от БВП годишно. А това е три до четири пъти повисок
размер от аналогичния в страните членки на Европейския съюз.”
... намесата в недържавните обществените отношения от властта нещо не е наред в самото общество.
При нас е повече, ама и ние сме 30-40 пъти по-недисциплинирани от ЕС. Гледай Ман.Ю - Ман.С и Левски - ЦСКА за пример (публиката)
Т.е държавата не трябва да се бърка в частните заведения? Значи трябва да може да се пуши (ако собственика иска) в магазините, моловете, кината, междуградските автобуси... Навсякъде. И ще надминем по БВП Германия и Япония, взети заедно...
А, туристите щяли да намалеят? В Лондон за олимпиадата беше пълно, въпреки тоталната забрана.
Ти разбираш от строителство. Правилно ли е държавата да ми се бърка в строежа на собствена (не обществена) вила по средата на собствен имот? Разбирам да има изисквания за външния вид, за отстояния от съседи, за септична яма, ама за вътре? Защо трябва да ми иска ЕЛ. и ВиК част? Ами част пожарна безопасност, енергийна ефективност и др.? Тези, които ми правиха Ел и ВиК са много опитни и можеха да се справят прекрасно и без проекти. Нима ми трябва проект за да си сложа 10 см, изолация? И защо държавата не каже "За община/област еди коя си (еднакви климатични условия) препоръчваме 8 см. изолация или 5 см.фибран ами се прави отделен проект за всяка сграда.
В другата тема си споменал за закриването на 3500 предприятия заради чужда фирма. Би ли казал коя е тази фирма, или поне каква е областта, защото цифрата ме впечатли?
Чух по ТВ едно предложение и вече нямам против да се върне стария режим с леки промени - такса за всяко място в залата за пушачи. Да кажем от 5 (в най-бедните райони) до 10 лв. на ден в София. Отивате десетина човека на ресторант в София - искате зала за пушачи, няма проблем, но започваме с - 100лв. Както Глобал каза, вие сте по-добри, по-умни, по-..., сигурно ще сте и по-богати. 
Ех, Фло, докато ние си говорим, Начев изкупи диамантите, Ивел и Маранди - златото и среброто. Ужас, направо почва да ми се пуши..

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1556 -: 21 Декември, 2012, 11:08:56 »
0
А, мен не ме включвайте.  ;) Аз съм в ничий отбор! Мен цигарите не ме дразнят. Кофти е единствено, когато е много опушено. Даже позволявам и у нас да се пуши, но при отворени прозорци и врати, когато става течение. 

Въпросът тръгна от тук - как забраната за пушене се отразява на бизнеса. Аз си мисля, че се отразява катастрофално. (Който е на друго, различно мнение, моля да не ме квалифицира и поставя в някакви свои ограничения..! Само молбичка!)

Някой ( май Фло) беше казал, че туризмът е единственият ни доходоносен бизнес. По този повод се сетих за Андора ( разбира се и по повод инвестициите в диаманти) и направих сравнение с България. Ако не бяха цигарите, алкохола и липсата на данъчно облагане, тази държава щеше да се разпадне. Вярно е, че населението и не превишава 65 000 души. Това е една високо-планинска държава, която разчита на ски-туризъм, продажба на цигари и алкохол без данъци и акциз. Разчита на хорските пороци.Разбира се и на продажбата на техника...(Е, и банките имат някои преференции)
Няма много земеделски земи, има някакви пасбища и огромни скали и планини отвсякъде... Някои стари каменни къщи и архитектура, ама не е дотолкова запомнящо....Малко реки за риболовен туризъм и те ...това е...Ако не са ежедневните туристи от Испания и Франция, които купуват алкохол, цигари и техника, щеше отдавна да се е споминала. (Имат някакво ограничение. Един стек цигари и 1 литър твърд алкохол. Формално....) Цените, между впрочем, за нас българите са солени. Всяка стока, която се продава у нас в левове, там е в евро, въпреки липсата на данъци и акциз.

Какво ни пречи на нас българите, да ги конкурираме с два пъти по-ниски цени? Че нямаме планини, че нямаме море?  Че нямаме красоти?




Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1557 -: 23 Декември, 2012, 01:08:22 »
0
А, мен не ме включвайте.  ;) Аз съм в ничий отбор! Мен цигарите не ме дразнят. Кофти е единствено, когато е много опушено. Даже позволявам и у нас да се пуши, но при отворени прозорци и врати, когато става течение. 

Въпросът тръгна от тук - как забраната за пушене се отразява на бизнеса. Аз си мисля, че се отразява катастрофално. (Който е на друго, различно мнение, моля да не ме квалифицира и поставя в някакви свои ограничения..! Само молбичка!)

Някой ( май Фло) беше казал, че туризмът е единственият ни доходоносен бизнес. По този повод се сетих за Андора ( разбира се и по повод инвестициите в диаманти) и направих сравнение с България. Ако не бяха цигарите, алкохола и липсата на данъчно облагане, тази държава щеше да се разпадне. Вярно е, че населението и не превишава 65 000 души. Това е една високо-планинска държава, която разчита на ски-туризъм, продажба на цигари и алкохол без данъци и акциз. Разчита на хорските пороци.Разбира се и на продажбата на техника...(Е, и банките имат някои преференции)
Няма много земеделски земи, има някакви пасбища и огромни скали и планини отвсякъде... Някои стари каменни къщи и архитектура, ама не е дотолкова запомнящо....Малко реки за риболовен туризъм и те ...това е...Ако не са ежедневните туристи от Испания и Франция, които купуват алкохол, цигари и техника, щеше отдавна да се е споминала. (Имат някакво ограничение. Един стек цигари и 1 литър твърд алкохол. Формално....) Цените, между впрочем, за нас българите са солени. Всяка стока, която се продава у нас в левове, там е в евро, въпреки липсата на данъци и акциз.

Какво ни пречи на нас българите, да ги конкурираме с два пъти по-ниски цени? Че нямаме планини, че нямаме море?  Че нямаме красоти?
На повечето места по света народа прост като нашия ,че и повече,но си е направил механизми  да си слага умни хора във властта и дърпа напред.При нас няма такива механизми от 130 г.насам ,съответно няма и умни хора във властта.Няма и механизъм и простите и меркантилни властници ,като Фидосовата например да сдават управлението о време.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1558 -: 23 Декември, 2012, 08:55:50 »
0
Честно, Фидосковата е подигравка на цялото българско население.  :DНе знам как издържа на такива всенародни подмятания.
Фло, мислех си, че си много по-млад - около и над 30-те. Не знам защо съм останала с това впечатление. (Може би защото духът ти е млад.) Какво нещо са виртуалните представи!...Жена ти също изглежда много интелигентна. Хубава двойка сте!

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1559 -: 03 Януари, 2013, 11:01:32 »
0
Баси къв номер му врътнаха на Плевнята!  *scare*.....Аз посмъртно немаше да позная тоа Аспен, щот отка съм са родил не съм ходил нататък, па и погледа ми в тоа час беше вече малко мътен, а и  със детето монтирахме разни фоерверки, та не го слушах мноу фнимателно!
Щех да си живеа с мисълта, че  съм си гледкал Родопите! Не че и Родопите щех да позная, де.......
Тва са цървулски номера с тоа фотос....явно момчето вече нещо не е удобно...или рейтинга му.... Разтръбяването с такава скорос,  тоже е неква врътка, щот са оказа, че голема част от плебса едва ли не са ходили на ски в УСА-та. *rofl* *rofl* *rofl*
Ас съм българче.......