Автор Тема: Дали "задържането" на цените на НИ в БГ е реално?  (Прочетена 6801 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
По принцип се говори за оживление на пазара на НИ в БГ от два-три месеца. Използва се и термина "раздвижване". Рекох да погледна малко из обявите да видя как е. Пиша за Варна, защото тук евентуално бих купил нещо.

Един горе-долу стандартен тип апартаменти в Чайка (соц. ЕПК или тухла) - около 100 м2. Обикновенно 2 спални, хол и отделна кухня поспаднаха докъм 100 000 - 120 000 Е (такива, които са за ремонт). Преди 3-4 месеца офертите на такива си бяха твърдо над 130 000 Е.

Друг тип - "ново строителство" от 2000 г. насам (става въпрос за вторични продажби, не от строител) - там гледам едни, които бяха на около 160 000 Е, от около месец са на 130 000 - 140 000.

Отидох да видя по един и от двата типа миналия месец (директно с продавачите си говорих), единият без да става дума за цена свали 9000 Е, другият 5000 Е. Не съм се пазарил, просто им казах, че ми е скъпо и им пожелах успех с продажбите. И двамата продавачи бяха културни и приятни хора, разговора си течеше ОК. И двамата с ипотеки, единият заложил апартамента за бизнес, другият - купен с ипотека. Та от тогава гледам от време на време кога ще се продадат. Стоят си офертните цени един месец и не мърдат. Вчера ми се обажда единият продавач да ми каже, че доста хора идвали, гледали и харесвали, имало само един проблем - пари нямат. Свали ми още 5000 Е (този дето беше свалил с 9000). Днес другият се обажда, че има нова цена - с още 5000 Е надолу. Как да им кажа, че според мен за да продадат трябва да свалят с още по 30 000...  Ще ги оставя да "сондират" пазара и ще гледам на колко ще се продадат.

Иначе по офертни цени не са мръднали от месец. Странна тактика (поне за мен). Каква е ползата да се обаждаш с по-ниска оферта на един (или няколко) потенциални купувачи, при условие, че можеш просто да пуснеш обявата на по-ниска цена, да я видят повече хора и евентуално да продадеш???

Не става дума за строители, които да са се наговорили, ами за частни продавачи. Може би има значение, че обявите са пуснати от агенции? Ама тогава самите купувачи не могат ли да кажат на брокера да промени обявите?

Някой може ли да ми обясни подобна психология на продавача и/или АНИ?
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 19:01:55 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Аз съм в същото положение, но следя за София. От 1 месец по обявите които следя нищо не е мръднало с  1-2 изключения . Това за оферни цени. Обаче абсолютно всички обяви си стоят , въпреки че има някои сносни за момента цени.
Моето обяснение за това което питаш е :
Така клиента се чувствува някак "специален"
Друго е да гледаш едни цени в обявата, съвсем друго да ти се обадят лично и да ти кажат например  " Понеже съм на зор и затова ти смъквам еди колко си . Ако не ми трябваха спешно парите изобщо нямаше да продавам на такава цена" Един вид има вече далавера тука, не е за изпускане. .

Ако ти обяват някаква крайна дата до която трябва да решиш , щото вече е почти спазарен , така и така все още си в етап на изчакване и не ти пука дали ще го купи някой друг - направо му кажи че ще се обадиш след тази дата .
Така ще се окаже в доста неизгодно за него положение за пазарлък.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?
I say what I do and do what I say.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

Е, на мен също ще ми е доста любопитно дали има някаква умисъл или просто така се е случило.
А ти сигурен ли си че самите продавачи си следят обявата. Тя е пусната от друг- в случая Агенция.
Тогава се получава следното:
Продавача вече е склонен да свали примерно 10к. ,агенцията го знае това и ако му намери продавач може да изкара
повече от стандартния си процент , дори доста повече, дори и да има пазарлък.
Лакомията е голям фактор !
 На пръв поглед за това се сещам.

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
 ;)Ще споделя и моите наблюдения - опират се на конкртна оферта. Преди време писах в една от темите на собств.31(ако не се лъжа) за този случай. От 2 години вече продават двустаен апартамент - панел от 1975 г- Започнали от 50 хил. Миналото лято свалят на 48, зимата - 44(43) хил. Тази пролет - по Великден свалят цената (след едномесечно отсъствие от сайта) на 41 хил. Брокерката, на която се обадих да питам за някои подробности, се отнесе лоялно (аз знаех отговорите от предишен оглед), каза, че е възможен коментар и ще направи всичко по силите си да постигне сделка, но първо да го видя. След едномесечно висене на тази цена 41 хил , миналата седмица се появи отново на цена 43 хил. Брокерката беше убедена, че и предишната цена е висока и вече е безкрайно уморена от предлагането и невъзможната продажба на този апартамент, но явно собствениците са на друго мнение. Останала е само тази фирма да ги представлява , другите две, очевидно са се отказали...
Та така- не съм сигурна дали винаги брокерите са тези, които вдигат обявената цена. Просто хората смятат, че е настъпил сезонаът на активното пазаруване и чакат да дойде благодарния купувач. Разбира се това е частен случай, но го споделям заради обогатяване на картинката.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

Така както ти "филтрираш" тарикатите продавачи от свестните така и той прави с купувачите.
Като знаеш колко хора са му се изсипали през последните месеци, дали му се занимава пак с едно сория народ зяпачи ?
Та така , ако ти си навит - правите сделката веднага, без да се влагат усилия и време в нови огледи - то е ясно, че повече пари от това което е предложил като цена на теб няма да вземе.

Плюс това, ако обяви тази цена в обяви на сайта, тя вече става офертна - и си мисля, че хората с по-нисък бюджет ще се опитат да го атакуват да свали още цената.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

Така както ти "филтрираш" тарикатите продавачи от свестните така и той прави с купувачите.
Като знаеш колко хора са му се изсипали през последните месеци, дали му се занимава пак с едно сория народ зяпачи ?
Та така , ако ти си навит - правите сделката веднага, без да се влагат усилия и време в нови огледи - то е ясно, че повече пари от това което е предложил като цена на теб няма да вземе.

Плюс това, ако обяви тази цена в обяви на сайта, тя вече става офертна - и си мисля, че хората с по-нисък бюджет ще се опитат да го атакуват да свали още цената.

Наистина разумно обяснение, мерси.  *beer*
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Има затворен кръг според мен: всички държат високи цени, за да може да свалят като дойде купувач, а купувачите са се научили че могат да изискват отбиване от цената. И така се поддържат. Защото ако някой свали с 20000 обявата, много вероятно посетителите купувачи пак да идват с номера "колко сваляш, иначе не ща".

Crash

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 41
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +12
    • Профил
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

Така както ти "филтрираш" тарикатите продавачи от свестните така и той прави с купувачите.
Като знаеш колко хора са му се изсипали през последните месеци, дали му се занимава пак с едно сория народ зяпачи ?
Та така , ако ти си навит - правите сделката веднага, без да се влагат усилия и време в нови огледи - то е ясно, че повече пари от това което е предложил като цена на теб няма да вземе.

Плюс това, ако обяви тази цена в обяви на сайта, тя вече става офертна - и си мисля, че хората с по-нисък бюджет ще се опитат да го атакуват да свали още цената.

Наистина разумно обяснение, мерси.  *beer*

+1
Получава се като на горубляне при автомобилите, пишат едни цени, а дефакто който извади парите и е разумен в свалянето на цената(според мен в момента около 15-20%) печели

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
satori добре е разгледал ситуацията от двете гледни точки! :)  Да не забравяме и нормалната сезонна цикличност на продажбите, а сега сме на първото годишно пролетно повишение. В случая поради кризата може да няма увеличение а само задържане с тенденция след това ..........може би падане.
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 20:33:01 от uravnovesen »
Да подкрепим фирмите работещи в България!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Надявам се този ориенталски начин на продаване/купуване да изчезне и хората да обявяват реалните си цени. Не като отидеш да ти кажат, че понеже изглеждаш изключително свестен и готин ще ти направят едикаква си отстъпка. Ама ако имаш ипотека, трябва бързо да ти "идва акъла", че стигне ли се до съдия изпълнител повече боли. Преди минути по ТВ Европа даваха затворен комплекс в Пловдив с огромно количество непродадени апартаменти и офиси, продаващи се от съдия изпълнител. Една от малкото живеещи там каза, че собствениците е трябвало да намалят твърде високата цена  - 750евро за да не се стига до тук.
Булкан, преди време беше пуснал тема, че си харесал някакъв виртуален апартамент от някакви "испанци". Какво стана? 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Надявам се този ориенталски начин на продаване/купуване да изчезне и хората да обявяват реалните си цени. Не като отидеш да ти кажат, че понеже изглеждаш изключително свестен и готин ще ти направят едикаква си отстъпка. Ама ако имаш ипотека, трябва бързо да ти "идва акъла", че стигне ли се до съдия изпълнител повече боли. Преди минути по ТВ Европа даваха затворен комплекс в Пловдив с огромно количество непродадени апартаменти и офиси, продаващи се от съдия изпълнител. Една от малкото живеещи там каза, че собствениците е трябвало да намалят твърде високата цена  - 750евро за да не се стига до тук.
Булкан, преди време беше пуснал тема, че си харесал някакъв виртуален апартамент от някакви "испанци". Какво стана?

Не е съвсем "виртуален", чака акт 14.  :) С "испанците" си говорим, топката е в тях. Там има много голямо "културно" противоречие м-у бащата (който ръководи строежа в БГ) и дъщерята, която е архитект в Мадрид и парите са нейни и на мъжът и. С дъщерята имаме кореспонденция и разговори по тел на ниво, тя си е класа (оказа се и много близка приятелка на моя братовчедка). Един път ходих да гледам строежа (той е на 50 метра от мен) и се заприказвахме с бащата, та нещо започна да ми повишава тон, аз му обясних, че с дъщеря му си преговаряме прекрасно за финансовата част, но не ми е проблем да му вляза в стила (бил съм в казарма в БГ и съм се занимавал с всякъкви идиоти). Половин час по-късно ми се обади момичето от Мадрид да се извини (явно е имало разговор м-у тях) и да ми каже, че категорично е забранила на баща си да води каквито и да било преговори за цени и схеми на разплащане. В момента чакат данъчните оценки и след тях ще ми даде крайна оферта, а и лятото си идва във Варна и ще си говорим на живо. От този момент бащата като срещне жена ми е изключително вежлив, с него не сме се виждали още след "инцидента". Условието ми е ясно - парите в "доверена" банкова сметка, като могат да ги теглят само при предоставяне на разрешение за ползване, с предварителен договор, неустойки за забавяне, които не ги търся от тях, ами се теглят от депозираната сума при просрочие. Жорес и Гоголчо ми дадоха тази идея още на форума на имоти.нет, за което съм им безкрайно благодарен (блъскам им плюсове на кармите, когато се сетя).  :D Междувременно си гледкам и други оферти, а и нямам зор да бързам, колкото повече време минава, толкова по-изгодно става за мен, ако долара продължи да се качва пък съвсем...

За мен лично цялата тази игра с триковете на продавачите и купувачите е доста излишна. В крайна сметка нито продавача ще продаде на по-малко отколкото иска (освен ако не е принуден от обстоятелствата), нито купувача ще даде повече отколкото смята, че струва имота.
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
За мен лично цялата тази игра с триковете на продавачите и купувачите е доста излишна. В крайна сметка нито продавача ще продаде на по-малко отколкото иска (освен ако не е принуден от обстоятелствата), нито купувача ще даде повече отколкото смята, че струва имота.
БулКане здравей ! Браво на теб, че си заел толкова здрава и принципна позиция.

Включвам се тук за да споделя по-скоро нещо, което беше провокирано като мисъл от горната ти фраза.
В нашето общество се харчи огромно количество обществена енергия и време за да се надлъгваме или респективно да се отбраняваме от мераци за "прекарване".
Предполагам, че си хвърлил едно око в темата на Горо (за Гърция), където сме почнали и една приказка за различни културни подходи и табиети. Защото това също е културен въпрос.
Сигурно трябва да сложа линк там към тази тема и причина е, че се каня да разкажа кратко за една история, свързана с покупката на имот в Германия, в която имах някакво "участие".
Ситуацията е следната. Края 2007 мои приятели в Мюнхен получават принципно предложение от хазяйна да купят имот в Мюнхен, в  който са наематели дълготрайно. Апартаментът е фантастичен като меспоположеине и кройка, познавам го лично. Има и минуси - старо, осмукано следвоенно строителство, но добре поддържано. След много кратко обсъждане се заявява принципна готовност за закупуване. В същия момент се обърнаха към мене за някаква подкрепа и споделяне на мнение, съображения.  Знаят, че темата ми е слабост. Сега като мисля по темата аз стигам до нерадостен извод, че с нищо не съм бил полезен. Ръководен от тукашната подозрителност и предубеденост и играните местни игри, започнах да ги съветвам да изследват самостоятелно собствеността до девето коляно,  да търсят оригиналните планове и някакви слабости в тях в сравнение със сегашните изисквания, да подготвят номера за театрото по пазарлъка. Познавам германците и знам, че пазарлъкат с тях не е лесен за сериозни неща, но си бях въобразил, че може да се случи нещо такова и то едва ли не в ориенталски вариант.
А хората го направиха по един много културен начин. Като по учебник и процедурата трая  буквално отрицателно време според техния аршин. Да се има предвид, че там нотариалната сделка за имот е по-дълга и са предвидени механизми, че като се купува, после да няма изненади.
Моите хора казали принципно да. (заинтересовани). Продавачът направил твърда писмена оферта с кратка опция. Има особеност, че страните се познават отдавна и вероятно си имат някакво доверие, а сделката ще се финансира от банка. Двете страни наели един общ маклер. Записали час пред нотариуса и го посетили предварително: продавач, купувач, маклер и експерт от банката (така и не разбрах точно какъв). Набърза са изкоментирани документите и параметрите по сделката. Включително била аргументирана цената - таблици, коефициенти. Приели са офертата. Нотариусът е почнал своята работа и е записан час за подписване на НА.
Бях изумен. Викам, абе ....хора, вас са врътнали. Така по описанието, от цялата група всички с изключение на вас са имали интерес да надуят цената и да ви изработят. Не, бяха категорични те, тука не е така. Проверявали сме и то не от вчера, знаем за офертите и сделките в квартала. Наистина това е цената. Всички без изключение я приеха.
Ами Лимън Брадърс, едва ли не проплаках аз  :D с последна надежда ! Кои са тия, беше отговорът! Млъкнах.

Имало условие, че банката трябва да одобри заема, формално още нямало такова.
Сделката станала тихо и кротко.
« Последна редакция: 24 Май, 2010, 18:53:42 от nachev »