Анкета

Спадът в цените на имотите ще приключи през:

Вече приключи, цените са само нагоре!
1 (1.6%)
Зимата на 2010-та, пролетта на 2011-та
8 (12.7%)
Зимата на 2011-та, пролетта на 2012-та
15 (23.8%)
Не мога да преценя
7 (11.1%)
По-рано от още 3 години не го чакайте!
32 (50.8%)

Общ брой гласове: 58

Гласуването приключено: 12 Юни, 2010, 12:30:08

Автор Тема: Виде ли му се краят на спада?  (Прочетена 43056 пъти)

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #60 -: 11 Юни, 2010, 13:54:46 »
0
Не съм много съгласен, че Брюксел най-накрая решава да се заема да ни оправи страната. През оная му работа е на Брюксел дали ние ще сме добре уредена, правова държава, без корупция и с щастливи хора.
Брюксел трепери да не му се разпадне зоната и се чуди къде как да не даде пари, на който може. В тая светлина най-добрия урок е публичното линчуване на някой виновен. Ако няма ще се намери. Пък публично се линчува този, който най-малко може да има нещо общо, с когото и да било от останалите. Кой ли да е той...? Освен нас, за друг не се сещам.
Като ни залепят един звучен шамар ефекта ще е не само, че някой си друг ще се присети,че може и той да го отнесе,  ами може и да си намерят причини да спрат некой и друг финанс.
Боли го германеца, че неговата фирма не била дошла да строи магистрала за някакви си милиони и затова въздействал на комисията в Брюксел, че да ни накаже... сигурно. Понеже сме страшно важен, огромен, сигурен и достъпен пазар... даааа, може.

koganev

  • Гост
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #61 -: 11 Юни, 2010, 13:57:45 »
0
Частен дълг нищо ли не означава? Я виж ти...
Ами защо е САМО 83%? Дай да го напраскаме 83 000% тогава.
Стига да има кой да дава...
Дългът става опасно много, когато спрат ВХОДЯЩИТЕ парични потоци. Ако имаш да взимаш от мен 1000 лв, а аз имам обороти по 100 000 на месец, сигурно ще си спокоен без да ти пука дали печеля или губя. При тези мангизи все ще се уреди една хилядарка, че да не изгориш. Но когато спра работа и оборотът ми стане НУЛА, тогава вероятно и ти ще започнеш да се притесняваш заедно с мен за бизнеса ми...

Ние сме пред фалит от 70 години. Перманентно ни е крив някой друг - войната, германците, руснаците, комунистите, сега ЕС. А то все сме си виновни ние, българският народ.

Днес ми минават едни такива:

"Ташаци, госпожа Пенчева, синът ми тръгнал по курви, та рекох да не е у вас... "

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #62 -: 11 Юни, 2010, 14:03:10 »
0
Коганев, гледах си лупа  ;), но вече не мога да намеря и грам възражение и коментар по мнението ти.
Сега остава да проследим развитието.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #63 -: 11 Юни, 2010, 14:13:32 »
0
Не съм много съгласен, че Брюксел най-накрая решава да се заема да ни оправи страната. През оная му работа е на Брюксел дали ние ще сме добре уредена, правова държава, без корупция и с щастливи хора.
Брюксел трепери да не му се разпадне зоната и се чуди къде как да не даде пари, на който може. В тая светлина най-добрия урок е публичното линчуване на някой виновен. Ако няма ще се намери. Пък публично се линчува този, който най-малко може да има нещо общо, с когото и да било от останалите. Кой ли да е той...? Освен нас, за друг не се сещам.
Като ни залепят един звучен шамар ефекта ще е не само, че някой си друг ще се присети,че може и той да го отнесе,  ами може и да си намерят причини да спрат некой и друг финанс.
Боли го германеца, че неговата фирма не била дошла да строи магистрала за някакви си милиони и затова въздействал на комисията в Брюксел, че да ни накаже... сигурно. Понеже сме страшно важен, огромен, сигурен и достъпен пазар... даааа, може.
Единак, малко но важно уточнение !
Част от вариантите, които съм посочил, не само, че пораждат възражения, те са направо абсурдни! Съставени са за да бъдат такива.
Те са плод единствено на формално-логически  упражнения. От тази гледна точка аз (авторът) разбирам и подкрепям несъгласието ти.
Малко допълнение. Това, че са абсурдни сега не значи, че тези мотиви са по принцип невъзможни. Доколкото знам, след 1981 г. са правени усилия по отношение на Гърция, но както знаем резултатите в крайна сметка са плачевни. Е, не и за големите фамилии, които откраднаха милиарди. Част от парсата е отишла и в Бруксел, Страсбург, не трябва съмнение по тази тема.

А иначе, ти си развил една хипотеза, която в много горяма степен кореспондира с предходни мои размишления на предната страница.
Продължавам да мисля, че и те са също възможни.
Но, не мога да забия пръст на една фраза и да кажа: Ето, това е ! Нищо друго !

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #64 -: 11 Юни, 2010, 14:27:00 »
0
Частен дълг нищо ли не означава? Я виж ти...
Ами защо е САМО 83%? Дай да го напраскаме 83 000% тогава.
Стига да има кой да дава...
Дългът става опасно много, когато спрат ВХОДЯЩИТЕ парични потоци. Ако имаш да взимаш от мен 1000 лв, а аз имам обороти по 100 000 на месец, сигурно ще си спокоен без да ти пука дали печеля или губя. При тези мангизи все ще се уреди една хилядарка, че да не изгориш. Но когато спра работа и оборотът ми стане НУЛА, тогава вероятно и ти ще започнеш да се притесняваш заедно с мен за бизнеса ми...

Ние сме пред фалит от 70 години. Перманентно ни е крив някой друг - войната, германците, руснаците, комунистите, сега ЕС. А то все сме си виновни ние, българският народ.

Днес ми минават едни такива:

"Ташаци, госпожа Пенчева, синът ми тръгнал по курви, та рекох да не е у вас... "
Държавния дълг е 17% от БВП. Колко е държавния дълг на Гърция? На Испания? и много други знайни и незнайни играчи.
Да, много хора се набълбукаха с кредити за да си купят жилища. Да, между тях има спекуланти и хора дето не са си направили сметката. Само дето не отчиташ българската народопсихология за смисъла на ДОМА и също така българската издръжливост. Българина може да яде хляб и лук, ама ще си плаща вноските, особено когато става въпрос за единственото му жилище. На жена ми баба и е на 86години, пенсията и е 200лв с които живее и винаги има поне по 20лв. да даде на правнучетата. Коя гръцка баба или германска баба или която и да е друга е способна на този героизъм? Също така като чуя от българи, че не сме народ а мърша се хващам за пистолета... Като не ти харесва този народ - намери си друг! Този народ преди 70год. е имал една много добра и балансирана икономика, базирана на селското стопанство и леката промишленост. После някои умници решиха, че ще правим Голямата химия, Голямата металургия и Голямото машиностроене и разказаха играта на селското стопанство. Да, в момента икономиката е много зле, но аз съм оптимист. Тепърва преоткриваме традиционните български ценности като трудолюбие, честност и почтеност. И ще се оправим - ние ще се оправим, няма да чакаме някой друг да ни оправя, щото много боли ;D

koganev

  • Гост
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #65 -: 11 Юни, 2010, 14:28:59 »
0
В допълнение - Чудомир има прекрасни разкази. Защо не го учат в училище?

Та Чудомир разказва как българинът оправдава кражбите от общото, щото може и на него да му дойде ред... Българинът не обича да се краде от къщите на хората, от мазетата им, от нивите им, но от общата каса - може. Да беше жив Чудомир, да каже за разните му шамари, дето си ги мислим за оправдание, че ще ни ги набият... Няма такова нещо, няма. На гьонсурат шамарите не му оставят следи, губи се назидателният ефект, даже напротив - хората ще си кажат "ехее... гледай го, изяде шамарите и нищо му няма".

Не е шамар, приятели.

Киркор и Гарабед плували в градската къпалня и по едно време Киркор се провикнал:
- Гарабед, в басейна има риби, бе!!! Една си опитва да ми влезне в гъза...
Гарабед се обадил точно зад Киркор:
- Стига си викал, бе, дръж се естествено. Не е риба...
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 14:30:53 от koganev »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Види се края на илюзиите
« Отговор #66 -: 11 Юни, 2010, 14:40:03 »
0
желанието на ББ да накара чуждите компании като ЧЕЗ, ЕОН, Сименс и т.н. да си вършат работата. И дори ги заплашва със санкции! Е тази статия, както и много други са ответната реакция. Дано правителството да не се огъне поне в това и да довърши една добра идея докрай.

кви санкции, кви пет лева, Пламене?!

Помниш ли как Бойко плашеше Гърция с искове за обещетения? И? Какво стана? Едно голямо нищо. Вдигане на шум до небесата всъщност, което не е нищо. Тук му вЕрват.

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Види се края на илюзиите
« Отговор #67 -: 11 Юни, 2010, 14:48:04 »
0
желанието на ББ да накара чуждите компании като ЧЕЗ, ЕОН, Сименс и т.н. да си вършат работата. И дори ги заплашва със санкции! Е тази статия, както и много други са ответната реакция. Дано правителството да не се огъне поне в това и да довърши една добра идея докрай.

кви санкции, кви пет лева, Пламене?!

Помниш ли как Бойко плашеше Гърция с искове за обещетения? И? Какво стана? Едно голямо нищо. Вдигане на шум до небесата всъщност, което не е нищо. Тук му вЕрват.

А ти какво очакваше да стане - да дойде гърка с една торба пари и да каже "извинявай комшу простотията ни". А тук много неща могат да станат. И то неща дето трябва да станат. Не може да ти пускат ток на 180V или на 350V. Не може да платиш маса пари за да ти правят по 10 000 паспорта дневно, а да ти правят по 1000. И защо мислите, че само ние трябва да ядем шамарите - може и ние да раздадем някой и друг. А че някои шамари са заслужени спор няма. Докато недоразумението Дянков управлява финансите на тази държава много шамари има да ядем. Да се надяваме, че са с възпитателна цел ;)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #68 -: 11 Юни, 2010, 14:58:57 »
0
Друга ми беше мисълта. Бойко вдига пушилка, ама конкретни действия не може/не иска/не му стиска/... да предприеме. Дянков пък не е виновен за всичко. Например той няма грам вина за това, че сега се провали търг за 190 млн евро по ОП Транспорт за жепето.

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #69 -: 11 Юни, 2010, 15:01:29 »
0

[/quote]
Държавния дълг е 17% от БВП. Колко е държавния дълг на Гърция? На Испания? и много други знайни и незнайни играчи.
Да, много хора се набълбукаха с кредити за да си купят жилища. Да, между тях има спекуланти и хора дето не са си направили сметката. Само дето не отчиташ българската народопсихология за смисъла на ДОМА и също така българската издръжливост. Българина може да яде хляб и лук, ама ще си плаща вноските, особено когато става въпрос за единственото му жилище. На жена ми баба и е на 86години, пенсията и е 200лв с които живее и винаги има поне по 20лв. да даде на правнучетата. Коя гръцка баба или германска баба или която и да е друга е способна на този героизъм? Също така като чуя от българи, че не сме народ а мърша се хващам за пистолета... Като не ти харесва този народ - намери си друг! Този народ преди 70год. е имал една много добра и балансирана икономика, базирана на селското стопанство и леката промишленост. После някои умници решиха, че ще правим Голямата химия, Голямата металургия и Голямото машиностроене и разказаха играта на селското стопанство. Да, в момента икономиката е много зле, но аз съм оптимист. Тепърва преоткриваме традиционните български ценности като трудолюбие, честност и почтеност. И ще се оправим - ние ще се оправим, няма да чакаме някой друг да ни оправя, щото много боли ;D
[/quote]

Пламене проблема не е само в ипотечните кредити,те не са толкова много на фона на целия дълг.Проблема е ,че бизнеса е силно задлъжнял,износа е малък и не формира БВП и при силно намалялото вътрешно потребление „надежда от нииде взора не види.“ *beer*
 

lesy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 5
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #70 -: 11 Юни, 2010, 15:35:26 »
0
[Пламене проблема не е само в ипотечните кредити,те не са толкова много на фона на целия дълг.Проблема е ,че бизнеса е силно задлъжнял,износа е малък и не формира БВП и при силно намалялото вътрешно потребление „надежда от нииде взора не види.“ *beer*
[/quote]

Междуфирмените задължения непрекъснато се увеличават. На голяма част от фирмите в пика на кредитирането са им отпуснати кредити в размер на 100% срещу залог на цялото имущество. Но за да работи тази фирма, трябва да плаща на доставчици, персонал, бюджета. Лихвите се увеличават и задълженията към банките се увеличават, а стойността на залога в най добрия случай стои същата /не се преоценява/. Фирмата вече е декапитализирана. Всяко постъпление отива към банката, на работниците се плаща на ръка, за да не се внасят осигуровки и данъци. А на доставчиците не им се плаща. И така по веригата. А доставчиците шанс да си вземат парите - никакъв.  Това е от практиката.

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #71 -: 11 Юни, 2010, 15:41:53 »
0
[Пламене проблема не е само в ипотечните кредити,те не са толкова много на фона на целия дълг.Проблема е ,че бизнеса е силно задлъжнял,износа е малък и не формира БВП и при силно намалялото вътрешно потребление „надежда от нииде взора не види.“ *beer*

Междуфирмените задължения непрекъснато се увеличават. На голяма част от фирмите в пика на кредитирането са им отпуснати кредити в размер на 100% срещу залог на цялото имущество. Но за да работи тази фирма, трябва да плаща на доставчици, персонал, бюджета. Лихвите се увеличават и задълженията към банките се увеличават, а стойността на залога в най добрия случай стои същата /не се преоценява/. Фирмата вече е декапитализирана. Всяко постъпление отива към банката, на работниците се плаща на ръка, за да не се внасят осигуровки и данъци. А на доставчиците не им се плаща. И така по веригата. А доставчиците шанс да си вземат парите - никакъв.  Това е от практиката.
[/quote]

И каква е тази фирма, дето е взел кредит на 100% (от какво). И какво е направила с тези пари. Не трябва ли с тях да плаща на доставчици, на работници и да ги умножава. Или шефа си е купил едно кайенче, едни силиконки на русата кукла и сега се оправдава с кризата и с банките. И от какъв зор тази фирма трябва да продължава да вегетира, да завлича все повече и повече хора и да създава хаос.  Вярно е, че нещата са супер зле и засега не се вижда светлинка в тунела, ама няма все да е така.

koganev

  • Гост
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #72 -: 11 Юни, 2010, 15:49:57 »
0
Сто процента върху предложеното обезпечение по експертна оценка. Експертите правят оценката, каквато си искат - ако ти трябва много голяма, имаш я. Банката дава 100% (аз лично не знам такъв случай, но за 80% знам) от оценката. Това има предвид Леси.
После си напълно прав - мацки, яхти, пайнеринг и прочие...


vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #73 -: 11 Юни, 2010, 15:57:03 »
+1
Ей хора ,не всички фирми са в стройтелния бранш бре ;),това във връзка с кайените и силиконките.А проблема е в размерите,да са две три фирми да махнеш с ръка ама доста фирми имат кредити.Взимат се пари в момент на възход на бизнеса с цел разрастване и сега спадналите обороти прецакват сметките. *beer*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #74 -: 11 Юни, 2010, 23:08:12 »
0
Един Кайен е 70000 евро, това ли фалира фирмите. Стига глупости.