Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Кредити

Лошите и преструктурирани кредити с 10-месечен рекорд през април

<< < (4/7) > >>

antoninus_pius:

--- Цитат на: Imotenbalon в 28 Май, 2010, 13:48:44 ---Додо, какво стана с графиките ?? Ако от имоти нет не искат, пусни тия на имот.бг

--- Край на цитат ---

+1

Dodo2,
предлагам в такъв случай да сложиш цени на имоти.бг и цени от търгове (реално сключени сделки) - ако от някъде може да се осредни инфо за вторите.

Scyther:
Лошите и преструктурирани кредити с нови 371 млн. лв. увеличение през май http://www.investor.bg/news/article/101609/332.html

Лошите и преструктурирани кредити се увеличават с нови 371 млн. лв. през май 2010 г., което представлява ръст от 7% на месечна база и от 218% на годишна база до 5,67 млрд. лв., показват данни на БНБ.

Общо кредитите през май 2010 г. се увеличават с 67 млн. лв., като овърдрафтите нарастват с 53 млн. лв., редовните кредити намаляват с 356 млн. лв., а лошите и преструктурирани се увеличават с 371 млн. лв.

Делът на лошите и преструктурирани кредити достига рекордните 14,62% от всички кредити (без овърдрафтите). Лошите и преструктурирани фирмени са с 14,78% дял, при потребителските процентът е 15,16 на сто, а при жилищните 13,21%. "Други кредити за населението" са с 19,36% дял на лошите и преструктурирани кредити.

Фирмените кредити общо се увеличават с 0,23% през май до 30,8 млрд. лв. към края на месеца.

При фирмените овърдрафти ръстът е с 0,5% до 9,08 млрд. лв., а при фирмените кредити - с 0,12%. БНБ прави разлика между овърдрафти и кредити, като при овърдрафтите не се отчитат и публикуват лоши и преструктурирани кредити. Редовните фирмени кредити намаляват с 1,25%, а лошите и преструктурирани фирмени кредити се увеличават с 8,85% през май 2010 г.

Кредитите за домакинствата през май 2010 г. намаляват с 0,02% до 19,04 млрд. лв. Овърдрафтите за населението се увеличават с 0,38% до 1,97 млрд. лв.

Потребителските кредити намаляват с 0,29% през май до 7,65 млрд. лв., като редовните потребителски намаляват с 1,11%, а лошите и преструктурирани потребителски кредити се увеличават с 4,55%.

Жилищните кредити като цяло нарастват с 0,18% през май и достигат 8,52 млрд. лв. Редовните намаляват с 0,51%, а лошите и преструктурирани се увеличават с 4,97%.

Scyther:
Скок на лошите заеми отчитат от БНБ http://news.ibox.bg/news/id_1320472625

Лихвите по потребителските и жилищните кредити намаляват, както и тези по депозитите. Просрочените и лошите заеми на банките през последните 12 месеца са се увеличили обаче тревожно.

Това показва официалната лихвена и кредитна статистика на БНБ, цитирана от БиТиВи.

През май средният лихвен процент по депозити в лева на населението е 6,22%, като за 12 месеца той се е понижил с малко над 2 процентни пункта.

Средната лихва по жилищните кредити също продължава да пада - 8,55%.

При потребителските кредити в лева лихвите средно се понижават до 12,75%. Лошите кредити обаче се увеличават значително.

От май миналата година до май тази година делът на лошите и просрочените за повече от 90 дни потребителските кредити се увеличава от 6,4 на 15,6%.
Домакинствата са просрочили за повече от три месеца или са спрели напълно да обслужват заеми за над 1,2 млрд. лева.

Делът на лошите и просрочените за повече от 90 дни ипотечни заеми за една година се увеличава от 3,5% на 13,20%. Расте също и делът на просрочените фирмени заеми. От 4,64% делът им се увеличава до 14,77%.

Scyther:
Левон Хампарцумян: Ръстът на необслужвани заеми ще продължава
19 Юли 2010 13:42
http://www.infostock.bg/infostock/control/news/details/26855

Ако се стигне до данък криза за финансовите институции, това би било индиректно повишаване на налозите за населението. Не бива да се забравя, че банките не съществуват отделно от българската икономика и ако по някакъв начин техните разходи се увеличават, ще рефлектира и върху разходите на клиентите. Това каза в интервю за в. Класа Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк.

Големият проблем на България е, че в икономическо отношение сме нископроизводителни, конкурентоспособността ни е ниска. Усилията ни да живеем по-добре и да произвеждаме по-ефективно, да харчим повече биха довели до успешна реализация и постепенно намаляване на лихвите. Като погледнем лихвените нива за последните 10 години, виждаме, че през 2000 г. ипотечни заеми почти нямаше или бяха със ставки от 20% годишно. При такава цена няма голямо търсене, няма и голямо предлагане. Тогава дори се чуваха слухове, че ресурсите на българската банкова система са депозирани в чужди банки и работят за чужди икономики. С развитието на бизнеса у нас бумът, който бе тясно концентриран в недвижимите имоти, строителството и финансовите услуги, доведе до оживление, бърз икономически ръст. Така се появиха много банкови предложения, търсенето нарасна и лихвите вървяха надолу. След кризисните събития 2008-2009 г. тенденцията се обърна. Оттук нататък, колкото по-бързо успеем да се отлепим от дъното и да растем устойчиво, толкова по-лесен ще става достъпът до заемни средства, ще се увеличават и предложенията на банките. Това допълва Хампарцумян.

Капиталът у нас е малко и е погрешно да се смята, че е достатъчен, за да ни осигури устойчив растеж от 5% за дълго време. За икономически ръст над 2-3% трябва да разчитаме и на чужди инвестиции. Грешка е да се разделят чужди и местни инвестиции, по-правилно е да се подобрява като цяло бизнес средата. А проблемите ние си ги знаем – администрация, бюрокрация... Те обаче не се решават само с писането на закон, а и с неговото прилагане. Трябва да направим публичната администрация ефективна. Защото в крайна сметка българските закони не са чак толкова лоши, хармонизирани са с европейските, но тяхното прилагане като че ли още ни куца. Тепърва ни чака много работа да направим икономиката си конкурентоспособна, обяснява банкерът.

Ръстът на необслужвани заеми ще продължава, докато пречупим кризисната тенденция и икономиката започне да расте. Това ще може да се види не само като отчитаме ръстовете от месец за месец, а когато подобрението се запази поне за две тримесечия. Усещането за затруднение в икономиката за съжаление все още не е отминало. Още повече че в най-силно ударените сектори, като строителство и недвижими имоти, няма трайно раздвижване и те няма да се възстановят до предкризисните нива в скоро време, уверява той.

Не мисля, че ще има конкретна дата, на която всички банки като по команда ще започнат да продават имоти, защото това би сринало пазара. Устойчива тенденция е цените на недвижимостите да намаляват. Но продажбата на даден актив в никакъв случай няма да е пълна загуба за банката, защото те не са финансирали 100% проекта. Просто предприемачът ще трябва да преглътне по-малка печалба или просто ще си върне вложения капитал. Но това е напълно нормален кризисен процес - в момента изчистваме черната дъска и започваме да пишем наново, коментира Хампарцумян.

Scyther:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия