Автор Тема: Регистрация по ЗДДС при продажба за повече от 50000  (Прочетена 8896 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Последно трябва или не едно физическо лице да се регистрира по ЗДДС ако продаде имот на цена над 50000 лева?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Нали преди месец имаше истерия, че трябвало да се регистрират?

Чл. 96. (1) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Да, аз затова питах, защото това е поредният текст от нашето законодателство, който може да се тълкува по всякакви начини...  *drink2*

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
dodo ,прехвърли имота на фирма и после продаи всичко
юристите във форума трябва да знаят как става
успех

koganev

  • Гост
Ако продаваш по два имота на година няма как да не се съгласиш, че си е търговска дейност. А ако си ги купил наскоро (май до 5 години или до три беше...) - направо си е бизнес.
Понеже печалба или загуба няма как да се отчете или да се хване, то ДДС е най-коректен. Ако си знаел в началото - рег. си ю.л. по ДДС и си търгуваш на спокойствие. Ако си го разбрал сега - дарявай на сестри и братя, на майки и бащи и на всякакви роднини, а те да продават по един на година. Докато им изтече лимитът. После, ако ще си вадиш част от хляба с НИ - рег. ДДС и спокойни сънища.

Това е при положение, че търг. с НИ е бизнес, който е бил скрит.

А ако по стечение на обстоятелствата се е случило да продаваш втори имот в рамките на една година - търси професионален съвет, че с днешните данъчни шега не бива. Така са се озверили от заплахите за съкращения, че се хващат за буквата и запетайката. Има излизане от ситуация, може да се разберете с купувачите - абе от дума на дума ще излезне някакво решение.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Случката е следната - няма да продавам, а евентуално ще купувам. Та докато си говорихме с продавача, понеже държа в НА да е записана истинската цена и понеже той сподели, че продава още нещо, го предупредих че ще трябва да се регистрира по ЗДДС. Обичам чистите отношения и не искам да ме псува после, че данъчните са го одрусали с 20% (или са го глобили с ДДС в двоен размер, т.е. 40%) за втората сделка, затова му преложих да си стикова продажбите в един месец, така че и да се регистрира следващия месец, това да не му пречи (трета продажба няма да има).

Обаче брокерът му каза "то по ЗДДС не се регистрира, няма проблем".

Затова го пуснах тук, явно въпросът е неизяснен. :)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Случката е следната - няма да продавам, а евентуално ще купувам. Та докато си говорихме с продавача, понеже държа в НА да е записана истинската цена и понеже той сподели, че продава още нещо, го предупредих че ще трябва да се регистрира по ЗДДС. Обичам чистите отношения и не искам да ме псува после, че данъчните са го одрусали с 20% (или са го глобили с ДДС в двоен размер, т.е. 40%) за втората сделка, затова му преложих да си стикова продажбите в един месец, така че и да се регистрира следващия месец, това да не му пречи (трета продажба няма да има).

Обаче брокерът му каза "то по ЗДДС не се регистрира, няма проблем".

Затова го пуснах тук, явно въпросът е неизяснен. :)

Брокера е за пребиване.Продавача ще изгори, но не сега а при някоя проверка в бъдеще.
А такива ще има все повече.
И ще плати и ДДС и лихви и глоби.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Брокера е за пребиване.Продавача ще изгори, но не сега а при някоя проверка в бъдеще.
А такива ще има все повече.
И ще плати и ДДС и лихви и глоби.


Да, това трябва да го прочетат всички, които мислят да имат повече от една продажба.

ДДС при сделки с имоти и право на строеж

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил

 Ммммм..аз,пак не разбрах явно не мога да зацепя.
Притежавам УПИ в София като дарение от дете.
Продавам това УПИ под 50000лв. и нищо друго през годината,трябва ли да се регистрирам по ДДС след продажбата или да начисля ДДС при продажбата?
В съсобственост притежавам още УПИ-та при евентуална продажба, моя дял ако е под 50000лв,но общо цената е примерно 400000лв. аз,регистрирам ли се по ДДС ?
Ами ако,земята е само поземлен имот-ПИ тогава какво става ?
Ако някой може да помогне да се изясни картинката лично аз ще съм много благодарна.
Закона за ДДС го четах няколко пъти,но изобщо не ми се изясни в частта за продажбата на земя,УПИ и ПИ.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!