Автор Тема: За живите Български градове  (Прочетена 6114 пъти)

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
За живите Български градове
« -: 30 Май, 2010, 13:39:39 »
+2
Та, искам да повдигна тази тема. Нека да се абстрахираме от работата която можем да си намерим там. Кои са те:

- градове, където можеш да оставиш детето си само да ходи на училище
- където имаш що годе добро образование, независимо от заплатите на учителите
- където има чист въздух и приятни паркове
- където като ти дойдат гости, има къде да ги заведеш и какво да им покажеш
- където като паднеш на улицата ще има кой да ти помогне
- където имаш що годе адекватен и редовен транспорт и до (периферията на) "големия" град ти е не повече от 30-40мин с кола.

Кое е вашето предпочетание за такъв град ?

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #1 -: 30 Май, 2010, 14:06:57 »
+1
Та, искам да повдигна тази тема. Нека да се абстрахираме от работата която можем да си намерим там. Кои са те:

- градове, където можеш да оставиш детето си само да ходи на училище
- където имаш що годе добро образование, независимо от заплатите на учителите
- където има чист въздух и приятни паркове
- където като ти дойдат гости, има къде да ги заведеш и какво да им покажеш
- където като паднеш на улицата ще има кой да ти помогне
- където имаш що годе адекватен и редовен транспорт и до (периферията на) "големия" град ти е не повече от 30-40мин с кола.

Кое е вашето предпочетание за такъв град ?

Ти напускал ли си София някога?
На тези условия отговарят всички градове с изключение на София.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #2 -: 30 Май, 2010, 14:10:21 »
+1
На всички тези условия отговаря град Правец. За мен си е Номер 1 за БГ.  Добра инфраструктура. Много безопасно и приятно място за живеене, работа там няма ама то може и да е за добре. Като ми дотрябва София, напоследък за щастие все по-рядко, само за 40 мин. и съм там. Престъпност няма, може да си оставиш къщата или колата отворена и на другия ден така ще си я намериш. Цигани има много малко и са впрегнати да работят за да не им идват глупости в главите. Природата е идеална, въздуха, водата (над 6 атм. във водопроводната мрежа) са чисти. Има хубави училища за всяка възраст + американски биснес университет. Дъщеря ми ходи сама на училище без да пресича нито една улица и съм спокоен ако иска да излиза по дискотеки до късно. Хората са малко и обикновенно се знаят, така че ако стане нещо неординарно, веднага ще бъде изчислен виновника, затова и не става. Има условия за спорт, хубави тенис кортове, футбол, баскетбол, фитнеси, басейни там разни сауни голфове и глезотии всякъкви на всеки вкус. Има къде да се отиде и какво да се види наоколо. Препоръчвам го на всеки, който все пак иска да си живее в БГ и да не трупа негативи, доколкото това е възможно. Мен ме устройва идеално, изключително съм доволен, че го избрах за да се установя трайно в БГ.
   Темата е добра и ще се радвам и вие да споделите вашите впечатления, така да се каже да не съм пропуснал някое по-добро място.
« Последна редакция: 30 Май, 2010, 22:07:03 от Ivel »

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #3 -: 30 Май, 2010, 22:34:45 »
+1
Мерси Ivel,

Малка част от живота си съм прекарал в София и искам и с децата ми да е така.
Наистина района на Правец-Ботевград е един от добрите, за работа не знам ...
Има ли много ежедневна трудова миграция към София?  М-у другото за Ботевград знам, че е газифициран, така ли е и за Правец?

Следя и 2-3 други района, ще пиша нататък. Не са непремено около София, просто са места където си струва човек да поживее. Любопитно ми е, дали ще бъдат изброени във форума.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #4 -: 31 Май, 2010, 09:24:57 »
+1
И Правец и Ботевград са газифицирани. Но в Правец останалата инфраструктура е по-добра отколкото в Ботевград, не случайно написах за налягането на водата във водопровода. В Ботеград е слабичко, което ме дразни, аз и там имам жилище а в Правец е просто супер. Препоръчвам ти Правец защото там може да си позволиш повече като площ ако искаш да живееш в къща. Аз съм построил две такива с обща площ около 600 кв. метра и дворни места около 2 декара. Топ локейшн, както го наричат тук "специалистите", просто няма по-топ на 50 метра от паметника на Т.Ж. Като ми докривее ходя да му се оплаквам от "сегашните",  вечери като си разхождам кучето. :D  Бил частен град, е и кво от това, мен не ме засяга никак даже сигурно е за добре, заради сигурноста, която следва от това. Сигурно е по-добре всички градове в БГ да са частни, уверен съм, че ще бъдат управлявани по-добре. За децата има добри училища средни английска гимназия и комщтърен техникум а висше както казах бизнес City University of Seattle, не е толкова добро като това в Благоевград, но става. По-рано имаше и холански университет по туризма (Breda university), но се изместиха в София. 
   Относно работата, да действително доста хора си пътуват до София и работят там. Пътя е както казах 40-45 минути (50 сетина километра по магистралата, от които най-лошия участък е в пределите на София в района на Враждебна). Иначе ако си е ИТ сектора и в Ботевград може да се намери работа, но естественно не очаквай кой знае какво като заплащане. Най-големия инвеститор за района са белгиската Епик електроникс, където се произвежда автоелектроника за BMW, Peugeot, Ford, Mercedes и др. Върви им бизнеса, но не плащат много, освен ако не влезеш под кожата на мениджмета (некви франсета са в момента). Има и други немски, японски, турски, италиански инвеститори пак свързани с електрониката и компонети за нея. 
   Най-добре е да си натрупал кеш предварително някъде другаде и просто да си живееш да не мислиш за работа. Това е иделаното място за това, ако не все пак следва да си потърсиш работа в София, пътуването не е проблем, аз по-рано в средата на деведесетте, също съм си пътувал с колата всеки ден до София, понякога и по два пъти на ден.
   Ако имаш интерес ще помагам с каквото мога на местно ниво, имам някой добри лостове и добра производственна практика в строителството и всичко около него.

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #5 -: 12 Юни, 2010, 22:46:47 »
0
Ivel,
Още веднъж благодаря. Изглежда темата няма много интерес.
В интерес на истината, търсих известно време къща в района на Ботевград и Правец (в това включвам и Трудовец), разбира се и аз имам ограничения в бюджета, и аз съм готов на някакви компромиси, но нещата май няма да станат. Едно, че не намерих къща, друго, че офиса се мести в "неправилната" посока в София, което ме кара най-малкото да изчакам. Бях намерил нещо много добро, човека, като чу, че имаме интерес, се зарадва и вдигна цената !!! Та ако чуеш, че някой си продава къщата, най-малкото го сръчкай да я публикува в imot.bg на не главозамайваща цена, щот' не всеки ходи там заради голфа:) Добре е за района къщите да не стоят празни :)
Така, малко оф-топик, но моята класация за хубави райони (ех, толкова са много, че не мога да разбера защо цялото ИТ е в София)
- Търново и района (за любителите на малки градове: Лясковец и Килифарево)
- Русе (въпреки че имах по-високи очаквания за там, ама много се о-мол-иха :)
- както казахме, Правец и Ботевград
- Хисар (и голяма част от Розовата долина)
- Смолян и района на юг
- Вършец, но не мисля,че ще се задържи, за съжаление
Със сигурност съм пропуснал още много, който иска, нека да допълни.

VaniaSlavina

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +1/-6
  • Респект: -2
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #6 -: 24 Юни, 2010, 11:44:28 »
-1
Та, искам да повдигна тази тема. Нека да се абстрахираме от работата която можем да си намерим там. Кои са те:

- градове, където можеш да оставиш детето си само да ходи на училище
- където имаш що годе добро образование, независимо от заплатите на учителите
- където има чист въздух и приятни паркове
- където като ти дойдат гости, има къде да ги заведеш и какво да им покажеш
- където като паднеш на улицата ще има кой да ти помогне
- където имаш що годе адекватен и редовен транспорт и до (периферията на) "големия" град ти е не повече от 30-40мин с кола.

Кое е вашето предпочетание за такъв град ?

Здравейте!
Шумен също не е лош град за живеене.
1. училищата - има си както квартални училища на не повече от 15тина минути път от дома, така и елитни гимназии, които се намират на централни места в града и лесно се стига с градския транспорт.
2. образованието е на ниво що се отнася до СОУ, за съжаление не мога да кажа същото за висшето...
3. не бих казала, че въздухът е с перфектно качество, но със сигурност е много по-добре, отколкото в много други градове; паркове има - тук е национален парк Кьошковете, който миналата година беше "ремонтиран" и в момента е наистина в добро състояние; природен парк Шуменското плато; иначе в централна част на грда има и друг партк, който също не е лош, но лично аз не го харесвам особено, защото от много години не е освежаван и все пак не е в някакво окаяно състояние
4. местата, на които можеш да заведеш гостите си ги изброих в т.3., също така може да се види Паметник 1300 години България - емблематичен за Шумен /кофтито е, че стъпалата до самия паметник са 1300  :D макар че лично аз не съм ги броила; добро място за разходки е Мадарския конник, театър, исторически музей, имаме си такива неща в града :)
5. за падането със сигурност ще ти помогнат, но може би и ще ти се посмеят  :D
6. градският транспорт ще те отведе до почти всички части на града, а пътуването с кола до периферията няма да е повече от 20тина минути

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #7 -: 24 Юни, 2010, 16:10:41 »
0
Имате ли МОЛ?  :D

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #8 -: 24 Юни, 2010, 16:19:33 »
0
Имате ли МОЛ?  :D

За няма един час могат да дойдат до Варна, а тука не е като да нямаме МОЛове :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #9 -: 24 Юни, 2010, 16:59:34 »
0

 :D :D :D

Моловете са на пристанището. ;) :D

Има и шуменско. По-различно е, като се пие на място, а не лашкано на километри.  :)
А и шуменките са... Трябва да се внимава с тях, щото има опасност, да стане някой поканен зет...  ;) :D

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: За живите Български градове
« Отговор #10 -: 24 Юни, 2010, 18:43:01 »
0
Страшно харесвам Разлог.Много чист град.„Далеч“ от безумно презастроения Банско.В самия град няма гадно ново строителство,евтини кръчми колкото щеш ,чист въздух (откакто закриха мръсното производство).Въобще за мен Разлог е това което беше Банско преди. *beer* *drink1* *drink11*